نکاتی مهم برای افزایش شانس بارداری بعد از چهل سالگی

نکاتی مهم برای افزایش شانس بارداری بعد از چهل سالگی

نتایج پژوهش ها درباره کاهش باروری زنان در چهل سالگی و بعد از آن نشان می دهد که بسیاری از زنان با سن بالاتر از چهل، از مسائل مربوط به تخمک خودشان که علت اصلی ناباروری است، رنج می برند. این مشکلات با درمان پزشکی مناسب و ترمیم چرخه تخمدان ها، اندام های تناسلی زنان را اصلاح کرده و یک بارداری سالم را به وجود خواهد آورد. علاوه بر این ها، چون ترشح هورمون ها در زنان چهل ساله و بالاتر از آن کاهش می یابد، این فرایند، تخمک گذاری طبیعی مادر را به طور قابل ملاحظه ای کاهش خواهد داد. به همین دلایل، نرخ باروری در زنان مسن تر هم کاهش می یابد.

نکات مفید برای افزایش شانس بارداری در چهل سالگی و بعد از آن:

1. اولین قدم برای بارداری بعد از چهل سالگی، مشورت با متخصص زنان و زایمان با تجربه:

اولین قدم برای زنانی که می خواهند در چهل سالگی و بعد از آن حامله شوند، این است که به طور مداوم حتی قبل از باردار شدن هم با یک متخصص زنان و زایمان با تجربه در تماس بوده و تمام آزمایش های پزشکی لازم را برای تشخیص شرایط خوب باروری انجام دهند. به یاد داشته باشید که دکتر معالج با استفاده از راهکارها و درمان های مناسب، شانس بارداری شما را در چهل سالگی و بعد از آن افزایش خواهد داد.
پزشک متخصص، معمولا انجام معاینات در این گونه زنان را با انجام آزمایشاتی که از پاپ اسمیر و معاینه لگنی تشکیل شده است، آغاز خواهد کرد. همچنین، خوب است بدانید که زمان انجام این آزمایشات حدود 15الی20 دقیقه طول خواهد کشید.
معمولا دکتر معالج شما در مورد چگونگی بالا بردن شانس بارداری و درک وضعیت طبیعی بدنتان سوالاتی خواهد پرسید. در این شرایط بهتر است همکاری لازم را با دکتر معالج خود داشته باشید و در مورد سابقه پزشکی خودتان و روش زندگی فعلیتان هم اطلاعات دقیقی به او بدهید. در گفتگو با دکتر معالج خود، سعی کنید اگر دارویی را به خاطر وجود بیماری خاصی مصرف می کنید و مجبور به ادامه مصرف آن هستید، هم به او اطلاع دهید، تا اگر لازم باشد محدودیتی در مصرف هرگونه دارو به وجود آید، با تایید پزشک، مکمل های گیاهی خاصی جایگزین آن ها شود.
به عنوان زنی که قصد بارداری در سنین بالا را دارید، باید بدانید که تزریق واکسن هایی مانند سرخجه و آبله مرغان، که توسط دکتر معالجتان پیشنهاد شده است، هم ضروری خواهد بود.

2. مقابله با مشکلات بهداشتی موجود:

اگر شما به عنوان زنی که قصد بارداری در سنین بالا را دارید، باید هر گونه مشکل بهداشتی پیچیده در بدن خود را قبل از آغاز دوران بارداری خود درمان کنید.
اگر شما هم به عنوان مادری که قصد بارداری در سنین بالا را دارید، دچار اضافه وزن هستید، سعی کنید وزن اضافی خودتان را با خوردن مواد غذایی مغذی و انجام تمرین ورزشی سالم و منظم از دست بدهید. همچنین، به یاد داشته باشید که اگر در حال مصرف داروهای خاصی برای هر نوع بیماری مزمن مانند فشار خون بالا و یا بیماری های تیروئید هستید، حتما این مورد را به اطلاع دکتر معالج خود برسانید.
وجود عفونت های مقاربتی در مادران سن بالا، شانس حامله شدن در آن ها را به طور محسوسی کاهش خواهد داد. بنابراین، در مورد وجود این گونه ناراحتی های بهداشتی با هم دکتر معالج خودتان صحبت کرده و با کسب اطلاعات کامل، بلافاصله درمان های موثر را برای از بین بردن این عفونت ها، قبل از باردار شدن انجام دهید. اگر شما جزو مادرانی هستید که تصمیم به باردار شدن در چهل سالگی و یا بالاتر از آن گرفته اید، از طرفی هم در حال حاضر نوعی دارو را برای مقابله با یک بیماری مزمن، از جمله کم کاری تیروئید استفاده می کنید، حتما قبل از اقدام به باردار شدن، دکتر خود را ملاقات کنید تا او بیماری شما را از طریق آزمایش خون مجدد مورد بررسی قرار دهد. اگر تست نشان داد که تیروئید شما تحت کنترل است، فکرتان آسوده خواهد شد. با این حال، بهتر است شما با انجام دقیق آزمایش های دوره ای توسط دکتر معالج خود و تغییر دوز داروها در طول دوران بارداری هم، سعی کنید این دوره را با سلامتی بگذرانید.
پس حتما به خاطر داشته باشید که وجود هر گونه پیچیدگی در سلامتی مادر، توانایی او را در باردار شدن به طور طبیعی کاهش خواهد داد. از این رو، بسیار مهم است که برای پیشبرد اهداف خود، در مورد همه بیماری-ها و پیچیدگی های سلامتی خود اطلاعات دقیقی به دکتر معالجتان بدهید، چون او با تجویز داروهای مناسب، اختلالات موجود در سلامتی شما را درمان خواهد کرد.

3. برای بارداری در سنین بالا به دنبال یک رژیم غذایی سالم باشید:

اگر شما به عنوان یک خانم چهل ساله، مشتاق افزایش نرخ باروری خودتان هستید، فراموش نکنید که به وجود آوردن تغییرات اساسی در شیوه زندگی و داشتن تغذیه سالم و خوب، در این مرحله بسیار مهم خواهد بود. سعی کنید اگر عادت به سیگار کشیدن و یا مصرف الکل دارید، آن را به عنوان یک مانع منفی که سبب کاهش نرخ باروری شما می شود، کنار بگذارید. همچنین، برای کاهش دادن استرس بیش از حد، شما می توانید سعی کنید تا تمرین های سالم ورزشی از جمله یوگا، دوچرخه سواری، شنا، پیاده روی و حتی راه رفتن آرام را در برنامه روزانه خود بگنجانید.
به عنوان خانمی که قصد باردار شدن در سنین بالا را دارید، باید به اندازه کافی بخوابید. به یاد داشته باشید که در تمام دوران زندگی، خواب کافی در حفظ شادابی و طراوت هر زنی بسیار مهم است. بدانید که استراحت کافی مادر قبل از آغاز دوران بارداری، باعث حذف سموم مضر از بدن او شده و به داشتن زندگی بدون استرس هم کمک شایانی خواهد کرد.
می توانید با قرار دادن مواد غذایی سالم و مغذی در رژیم غذایی روزانه خود، تغییرات اساسی را در برنامه غذایی خود و خانواده ایجاد کنید. شما می توانید برای داشتن یک برنامه غذایی مفید، سبزیجات تازه، غلات کامل و غذاهای غنی از فولات مانند سبزیجات برگ دار تیره، حبوبات و میوه هایی از خانواده مرکبات را در رژیم غذایی روزانه خودتان قرار دهید. همچنین، در این دوره، مادر باید مصرف پروتئین ها مانند تخم مرغ، محصولات لبنی، ماهی و گوشت بدون چربی را در رژیم غذایی خود افزایش دهد.

4. برای باردار شدن در چهل سالگی و بعد از آن، همیشه درمان های پزشکی برای بارور شدن را در نظر بگیرید:

شاید باروری یک مادر، در چهل سالگی و پس از آن به طور طبیعی، سخت اتفاق بیفتد. بنابراین، ممکن است شما هم به عنوان یک خانم چهل ساله برای افزایش شانس حاملگی خود، به درمان های باروری نیاز پیدا کند. اما به یاد داشته باشید که گفتگو نمودن با دکتر متخصص زنان و زایمان در مورد مصرف داروهای افزایش باروری و یا انتخاب یک گزینه مناسب درمانی الزامی است.
ممکن است دکتر معالج شما، مصرف داروهای خوراکی مانند کلومیفن را توصیه کند، چون مصرف این داروها باعث افزایش میزان تخمک گذاری مادر و موفقیت او در پروسه ی بارداری خواهد شد.
با این حال، نتایج تحقیقات اخیر در مورد باردار شدن زنان در چهل سالگی و بعد از آن نشان می دهد که مصرف داروهای باروری در افزایش شانس حاملگی مادران، فقط درصد کمی مفید واقع می شوند. همچنین، لازم است بدانید که اگر مصرف داروی کلومفین خوراکی برای باردار شدن شما موثر واقع نشد، دکتر معالج شما ممکن است تزریق هورمون بشرگونادوتروپین جفتی (hCG) را برای افزایش نرخ باروری توصیه نماید. لازم به ذکر است که نرخ باروری مادران معمولا با چنین درمان هایی هم تا حد کمی، بالاتر خواهد رفت.
اگر سیستم تناسلی مادری در روند زایمان های قبلی او آسیب دیده باشد، دکتر معالج با استفاده از عمل جراحی برای بهبود وضعیت موجود دخالت خواهد کرد. انجام عمل جراحی به اصلاح مشکل موجود و افزایش شانس باروری مادر کمک زیادی خواهد کرد.

5. داشتن وزن متناسب و سلامتی مادر از بایدهای بارداری در سنین بالا :

به عنوان مادری که مشتاق باردار شدن در سنین بالا هستید، باید به یاد داشته باشید که چاقی و BMI بالا یکی از عوامل مهم ناباروری می باشد. همچنین، لازم اشت بدانید که تغییرات قابل توجهی هم که در میزان تخمک گذاری طبیعی یک زن رخ می دهد، به علت وجود BMI بالا است. برای کاهش وزن خود، از رعایت رژیم های غذایی سخت و یا گرسنگی، به شدت اجتناب کنید، چون سبب بروز کمبودهای تغذیه ای در شما شده و در نتیجه، تا حد زیادی مانع ترشح هورمون های غدد درون ریز هم خواهد شد. فراموش نکنید که تمرینات ورزشی سالم برای از دست دادن وزن اضافی خانم ها می تواند بسیار مفید باشد.
همچنین، به عنوان خانم سن بالایی که قصد بارداری دارید، از مصرف مکمل های هورمونی برای کاهش وزن هم جدا خودداری کنید، چون مصرف چنین مکمل هایی به شدت ترشح هورمون محرک فولیکول را تحت تاثیر قرار داده و باعث کاهش نرخ باروری در شما خواهد شد. فراموش نکینید که انجام منظم حرکات یوگا، باروری مادران را افزایش خواهد داد، زیرا سبب جریان یافتن خون بیشتر در اندام های تناسلی آن ها می شود.

6. اهدای تخمک به منظور باردار شدن مادران چهل ساله:

به عنوان مادری که تمایل به باردار شدن دارید، لازم است بدانید که در سن چهل سالگی و بالاتر از آن، توانایی شما برای تخمک گذاری طبیعی، بسیار کم می شود. به همین دلیل یک ایده بزرگ برای رسیدن به هدفتان اهدای تخمک خواهد بود. به یاد داشته باشید که شانس باروری مادر با سن بالا، با گرفتن تخمک زنده بسیار زیادتر خواهد شد.
شما همچنین می توانید برای به دنیا آوردن یک نوزاد سالم و قوی، از رحم جایگزین نیز استفاده کنید. در این روش، یک زن سالم را برای حمل جنین خود در طی نه ماه دوران بارداری انتخاب می کنید. امروزه، استفاده از این گزینه محبوبیت خاصی در بین مردم پیدا کرده است. به یاد داشته باشید که اگر شریک زندگیتان در مورد اتخاذ این تصمیم شما را حمایت و پشتیبانی کند، دیگر جای هیچ گونه نگرانی نبوده و هیچ لطمه ای به زندگی مشترکتان هم وارد نخواهد شد. فراموش نکنید که در سن چهل سالگی و بالاتر از آن، استفاده از داروهای خانگی و گیاهی هم برای افزایش میزان موفقیت شما در پروسه ی بارداری شدن مفید خواهد بود.
در ادامه این مقاله، برخی از روش های خانگی که ممکن است سبب بالا رفتن شانس باروری مادران چهل ساله و بالاتر شود، بیان شده است. این روش ها عبارتند از:
• این نکته بسیار مهم را به خاطر داشته باشید که حفظ مسیر دقیق چرخه قاعدگی و دانستن روز دقیق آن، شانس باروری را در مادران افزایش خواهد داد. دوره دقیق باروری نهفته از روز چهاردهم چرخه قاعدگی شروع شده و تا ده روز آینده هم ادامه خواهد داشت.
• نظارت دقیق و ثبت دمای پایه بدن خانم و داشتن مقاربت مکرر در زمان تخمک گذاری، بسیار مهم است. افزایش اندک دمای بدن مادر نشان می دهد که عمل تخمک گذاری با موفقیت انجام شده، که این دوره بهترین زمان برای مقاربت جنسی خواهد بود.
• استفاده از کیت های پیش بینی تخمک گذاری هم با نشان دادن روز دقیق تخمک گذاری خانم ها، موفقیت و شانس آن ها را برای حامله شدن افزایش خواهد داد.
• نظارت دقیق بر تغییرات قابل توجهی که در ترشحات دهانه رحم خانم ها روی می دهد، هم در این مورد بسیار مفید خواهد بود. توجه این نکته به شما مادر باتجربه کمک خواهد کرد که بدانید آیا جنین با موفقیت در رحم شما جایگزین شده است یا نه.
• به عنوان مادری که تمایل به باردار شدن در سن بالا دارید، در این دوره از انجام فعالیت های شدید جسمی و فیزیکی، به خصوص انجام کارهای سنگین، بالا پایین رفتن پله ها و بلند کردن اشیا سنگین جدا خودداری کنید.
• کارشناسان مجربی هم با انجام ماساژهای مخصوص، سبب نرم شدن رحم مادران سن بالا شده، در نتیجه به جریان یافتن خون بیشتر در بافت های بدن آن ها و افزایش رشد سالم بافت رحمی کمک زیادی خواهند کرد.
• پاکسازی بدن یک مادر قبل از حاملگی هم بسیار مهم است. به یاد داشته باشید که بدن هر فرد برای خلاص شدن از شر ضایعات سمی و عادی شدن روند سوخت و ساز طبیعی، نیاز به نسخه های معتبر پزشکی دارد. حذف مواد زائد سمی از بدن یک زن چهل ساله، شانس او را برای حامله شدن افزایش خواهد داد.

 

نظر (16)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من 43 سالمه سه ساله ازدواج کردم وبرای بارداری اقدام کردم دوبار آی وی اف ناموفق داشتم بهترین جنین تشکیل میشد ولی بارداری صورت نمیگرفت نه خودم مشکل دارم نه همسرم آیا میتونم تخکمو رو تقویت کنم وبه آی وی اف دوباره امیدوار بود

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام منم مثل شما هستم و ذخیره ی تخمدان پایینی دارم با دارو دوتخمک هفده و دوازده میل ازمن گرفتند و جنین تشکیل شده را فریز کردند و دوماه دیگر انتقال دارم و دکتر گفته شانسم زیر پنج درصده بنظرتون چکارکنم که جنیمهام بمونن و لانه گزینی موفق داشته باشم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

منم شرایط شما رو دارم. دکترم رحم جایگزین رو بهم پیشنهاد داد. هنوز انجام ندادم.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ۴۰ سالمه ....۳ تا توده هیپو اکو تو سینم دارم ... آیا میتونم از داروهای هورمونی برای تخمک گذاری استفاده کنم ... این داروها روی توده های سینم تاثیر نداره

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
باید با پزشک معالجتون مشورت کنین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام در صورت عدم تخمک گذاری کیت تخمک گذاری مثبت می شود؟ آیا درصورت تخمک بی کیفیت هم کیت مثبت می شود ؟ ترشحات استروژنی وپرژسترونی دلیل بر تخمک گذاری در همه مواقع هست ؟ من نازایی دارم با ذخیره تخمدانی کم چهل سالمه اگه میشه راهنمایی کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

از خدا برای شما فرزندانی شایسته و سالم خواستارم....الهی امین

This comment was minimized by the moderator on the site

نخیر، این هورمون ها عاملی بر تخمک گذاری هستند، از ویتامین ای که در جوانه گندم فراوونه حتما استفاده کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

من۳۲ سالمه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید.من یک دختر ۶ساله دارم.از ۳سال پیش ۳بار برای بارداری مجدد اقدام کردم.متاسفانه یکبا ۵هفتگی سقط شد.باردوم خارج از رحم لوله راست شد که با امپول رفع شد.وبار سوم دوباره خارج از رحم ایندفعه لوله سمت چپ شد که با لاپرسکوپی سقط شد چون...

سلام خسته نباشید.من یک دختر ۶ساله دارم.از ۳سال پیش ۳بار برای بارداری مجدد اقدام کردم.متاسفانه یکبا ۵هفتگی سقط شد.باردوم خارج از رحم لوله راست شد که با امپول رفع شد.وبار سوم دوباره خارج از رحم ایندفعه لوله سمت چپ شد که با لاپرسکوپی سقط شد چون چسبندگی داشتم.
الان میگن باید لوله هام ببندن وivfکنم به نظر شما با داروگیاهی راهی هست تا باردار خارج از رحم نشم؟

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
توی گوگل دنبال نسخه های حکیم ضیایی و دکتر خیراندیش و دکتر روازاده باشید، قطعا درمان خواهید شد.

This comment was minimized by the moderator on the site

لطفا بیشتر راهنمایی کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

چه داروی گیاهی مناسب است؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
استفاده از معجون عسل و دارچین قبل از بارداری تاثیر خوبی روی تخمک ها داره ، برای تکمیل اطلاعات مطلب لینک پایین رو مطالعه کنید.
//mamanam.com/806

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , آیا میتوان با استفاده از داروهایی شانس بارداری در سن 40 سالگی را افزایش داد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم, بله مخصوصا در سن چهل سالگی و بالاتر از آن، استفاده از داروهای خانگی و گیاهی هم برای افزایش میزان موفقیت شما در پروسه ی بارداری شدن مفید خواهد بود.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/