آنچه نباید در ماه نهم بارداری بخورید

آنچه نباید در ماه نهم بارداری بخورید

تغذیه ماه آخر بارداری بسیار مهم است، لذا شما مادر باردار باید مراقب غذاهایی که در این ماه می خورید باشید، خواندن مطلب آنچه باید در ماه نهم بارداری به شما در این راه کمک خواهد کرد.
غذاهایی که شما تاکنون در طول دوران بارداری خودتان از مصرف آن ها اجتناب می کردید، همان هایی هستند که شما باید از تغذیه ماه نهم بارداری هم حذف کنید. در ادامه این مقاله، لیست مواد غذایی که شما مادر باردار قطعا باید در طول ماه نهم بارداری از آن ها دوری کنید، بیان شده است، که عبارتند از:

• حذف یا کاهش کافئین از تغذیه ماه نهم بارداری:

در طول دوران بارداری یک مادر باید از مصرف کافئین اجتناب کند. با این حال، اگر شما باید آن را بنوشید، مصرف روزانه شما نباید از200 میلی گرم در روز تجاوز کند. شکلات ها هم حاوی کافئین هستند، بنابراین محدود کردن مصرف آن ها هم در طول دوران بارداری باید به عنوان یک کار ضروری برای شما مادر باردار باشد.

• مصرف الکل را در ماه نهم بارداری متوقف کنید:

مصرف این ماده به طور قطع یکی از عوامل خطرناک در دوران بارداری شناخته شده است. برای جلوگیری از عقب ماندگی ذهنی، زایمان زودرس و همچنین بروز طیف گسترده ای از نقائص هنگام تولد در نوزاد خود پرهیز کامل از مصرف آن در طول دوران بارداری توصیه می شود.

• حذف شکر در ماه نهم بارداری:

این ماده شیرین کننده باید به طور کامل از رژیم غذایی مادر در دوران بارداری حذف شود، چون افراط در مصرف آن دندان ها را فاسد نموده و فرد با امید بستن به آن از مصرف میوه ها و آب نبات های خانگی غافل خواهد شد.

• عفونت مادر در ماه نهم بارداری با مصرف انواع پنیرهای نرم:

ضررهای استفاده از پنیرهای نرم در همه افراد هنوز هم ناشناخته است. اما یک مادر باردار نباید انواع پنیرهایی را که به طور معمول پاستوریزه نشده اند، استفاده کند. زیرا مصرف همه پنیرهای نرم می تواند منجر به بروز عفونت در مادر شود. بنابراین، هر مادر باردار با دور ماندن از آن ها سلامت خود و فرزندش را تضمین خواهد نمود.

• خطر خوردن غذاهای دریایی خام در ماه نهم بارداری:

همچنین نکته دیگری که رعایت آن در دوران بارداری بسیار مهم است و شما مادر باردار همیشه باید آن را به یاد داشته باشید، این است که از مصرف هر گونه سوشی (که بسیاری از آن ها با ماهی خام به عنوان عنصر اصلی آماده می شوند) جدا خودداری کنید. همچنین از غذاهای دریایی دیگر که مواد اولیه تشکیل دهنده آن ها انواع موجودات دریایی، مانند صدف ها است، نیز در دوران بارداری خود استفاده نکند.

• خطر مصرف دخانیات در بارداری :

استفاده از تمام دخانیات در دوران حاملگی، بسیار خطرناک است. اگر شما به عنوان یک مادر حامله، فرد سیگاری هستند و یا عادت به جویدن تنباکو دارید، نکته مهم این است که شما آن را نه تنها در ماه نهم بارداری خود، بلکه در تمام طول این دوران باید از رژیم غذایی تان حذف کنید، چون استعمال توتون و تنباکو در دوران بارداری می تواند بر روی رشد جنین تاثیر منفی بگذارد.

مکمل هایی که در دوران بارداری باید مصرف کنید :

به یاد داشته باشید که نیازهای تغذیه ای یک مادر باردار با داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل برطرف خواهد شد. اما اگر مادر بارداری نتواند با مصرف مواد مغذی کافی، نیازهای خود را برآورده کند، دکتر معالج مکمل های زیر را برای رفع نیازهای او و فرزندش تجویز خواهد کرد:

• مکمل های کلسیم:

اگر شما به عنوان یک مادر باردار قادر به دریافت کلسیم کافی از رژیم غذایی روزانه خودتان نباشید، دکتر مکمل آن را به شما تجویز می کند. همچنین در مادرانی که از عدم تحمل لاکتوز رنج می برند، باید از این مکمل استفاده شود.

• مکمل مولتی ویتامین ها و چند ماده معدنی دیگر:

تجویز این مکمل ها توسط دکتر معالج ،تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن مادر را در طول این مرحله از بارداری برطرف خواهد کرد.

• مکمل فولیک اسید:

مصرف فولیک اسیدها در طول دوران بارداری بسیار مهم است، چون سبب تولید سلول های قرمز خون سالم در فرد خواهد شد، و همچنین این مکمل ها برای جلوگیری از بروز نقائص در نوزادان در هنگام تولد هم موثر خواهد بود. اگر شما به عنوان یک مادر باردار، به اندازه ی کافی فولیک اسید از غذاهایی که می خورید، دریافت نکنید، دکتر این مکمل ها را برای شما تجویز خواهد کرد.

• مکمل های آهن:

کارشناسان توصیه می کنند که میزان مصرف مکمل های آهن در هر روز باید شامل 27 میلی گرم برای همه زنان بارداری که در سه ماهه دوم و سوم بارداری خود هستند، باشد.
شما مادر باردار بدانید که مصرف مواد مغذی مختلف در طول دوران بارداری می تواند اثر مستقیم بر رشد فرزندتان داشته باشد. همچنین، شما حق خوردن هر چیز را در اندازه متعادل دارید، ولی ترجیحا مواد غذایی را مصرف کنید که ارگانیک بوده و در حفظ و رشد آن ها از آفت کش ها و کودها به میزان حداقل استفاده شده باشد و مطمئن شوید که تمام مواد مغذی مناسب را برای داشتن یک بارداری سالم و به دنیا آوردن نوزادی قوی دریافت خواهید کرد.

دو سوال که اکثر خانم های باردار با آن درگیرند، شاید این دو سوال، سوال شما مادر باردار هم باشد.

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید, من در هفته دوم بارداری هستم و نمیدونم چی بخورم و چی نخورم خیلی میترسم از این که چیزی بخورم که برا جنین ضرر داشته باشه میشه راهنمایی بفرمایید؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , شما حق خوردن هر چیز را در اندازه متعادل دارید، ولی ترجیحا مواد غذایی را مصرف کنید که ارگانیک بوده و در حفظ و رشد آن ها از آفت کش ها و کودها به میزان حداقل استفاده شده باشد و مطمئن شوید که تمام مواد مغذی مناسب را برای داشتن یک بارداری...

سلام عزیزم , شما حق خوردن هر چیز را در اندازه متعادل دارید، ولی ترجیحا مواد غذایی را مصرف کنید که ارگانیک بوده و در حفظ و رشد آن ها از آفت کش ها و کودها به میزان حداقل استفاده شده باشد و مطمئن شوید که تمام مواد مغذی مناسب را برای داشتن یک بارداری سالم و به دنیا آوردن نوزادی قوی دریافت خواهید کرد.

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/