12 مزیت مصرف ویتامین در دوره شیردهی

12 مزیت مصرف ویتامین در دوره شیردهی

آیا شما مادری هستید که نوزادتان را با شیر خود تغذیه می کند، و یا به زودی نوزادتان به دنیا آمده و این کار را انجام خواهید داد؟ آیا نگرانید که ممکن است شما و نوزادتان دوز مناسبی از ویتامین های ضروری را در دوره شیردهی دریافت نکنید؟ آیا شما به عنوان یک مادر جوان در مورد افزایش مصرف ویتامین ها فکر کرده اید، اما مطمئن نیستید که شما و نوزادتان به مکمل ویتامین ها نیازدارید، یا نه؟ و همچنین، آیا برای شما سوال است که مصرف ویتامین ها چگونه به رشد نوزادتان و سلامتی خودتان کمک خواهد کرد؟

اگر شما نمی توانید به سوالات بالا پاسخ مناسبی پیدا کنید، مقاله زیر را که در مورد تمام دانستنی ها درباره مصرف ویتامین های ضروری در تغذیه نوزاد با شیر مادر نوشته شده است را مطالعه نمایید.

مزایای مصرف ویتامین ها در طول دوره شیردهی:

مصرف ویتامین های ضروری در حالی که شما نوزادتان را با شیر خود تغذیه می کنید، مزایای بسیاری برای شما و نوزادتان خواهد داشت. ویتامین های مختلف محلول در آب از جمله ویتامین های Bکمپلکس و ویتامین C تولید شیر در پستان مادر را افزایش داده و با مصرف این ویتامین ها در دوره شیردهی می توان اطمینان حاصل شود که نوزاد، مواد مغذی لازم را به اندازه کافی دریافت می نماید. باید بدانید ویتامین هایی را که شما در دوران بارداری مصرف می کردید در زمانی که تغذیه نوزاد را با شیر مادر می کنید، هم ادامه دهید. توصیه می شود تا به عنوان یک مادر جدید و کم تجربه، به دکتر خود مراجعه کرده و بررسی مکمل های ویتامین لازم برای خود را به او بسپارید و اجازه دهید تصمیم نهایی درباره ادامه مصرف مکمل های ویتامینی را خودش بگیرد.

آیا ویتامین ها در دوره شیردهی، به رشد نوزاد کمک خواهد کرد؟

در دوره شیردهی، تقریبا تمام ذخایر غذایی در بدنتان را نوزادتان از شما خواهد گرفت. از این رو، بسیار مهم است که شما مراقب ویتامین های مورد نیاز بدن خودتان باشید. همچنین، لازم است بدانید که اگر به طور مستقیم با خوردن مواد غذایی مغذی، این ویتامین ها را به دست آورید، بدن نوزاد شما عمدتا در برابر هر گونه کمبودی مقاوم خواهد بود. کمبود مهمی که ممکن است نوزاد شما در سال های بعدی عمر خود از آن رنج ببرد، کمبود ویتامین D خواهد بود.

خواص درمانی ویتامین ها در دوره شیردهی:

در دوره شیردهی مهم است که با دکتر خود صحبت کرده و با مواد غذایی که شما را از کمبودها رها کند، آشنا شوید. شما به عنوان یک مادر شیرده باید از دوز مناسب مصرفی کل ویتامین ها هم آگاه باشید. در این مقاله چند نوع از بهترین ویتامین ها که در دوره شیردهی توصیه می شود را برای شما معرفی خواهیم کرد، ولی حتما باید قبل از آغاز مصرف آن ها با دکتر خود مشورت نمایید. این ویتامین ها عبارتند از:

ویتامین B1 یا تیامین در دوره شیردهی:

مصرف ویتامین B1 یا تیامین مواد غذایی مصرفی شما را به انرژی تبدیل خواهد کرد.
• این ویتامین کمک می کند تا قلب شما فعالیت های خود را درست و به موقع انجام دهد. همچنین، مصرف ویتامین B1 به سوخت و ساز کربوهیدرات ها در بدن کمک کرده و تولید انرژی از مواد مورد استفاده در بدن را در دوره شیردهی آسان می نماید.
• وجود تیامین در بدن برای سلامت مغز و سیستم عصبی بدن مادر و نوزاد بسیار مهم است.
• مصرف تیامین، سیستم قلبی و عروقی مادر و نوزاد را در سلامت کامل نگه خواهد داشت.
• ویتامین B1 می تواند استرس و اضطراب را با سهولت کاهش دهد. همچنین، جلو از دست دادن حافظه را گرفته و به سلامت مغز و حافظه شما و نوزادتان در بلند مدت کمک خواهد کرد.
• مصرف این ویتامین در دوره شیردهی از اسهال و دیگر مشکلات گوارشی جلوگیری نموده، و در بهبود سیستم ایمنی بدن شما با ایجاد اشتها به مواد غذایی سالم، کمک خواهد کرد. مصرف ویتامین B1 در زمان تغذیه دوره شیردهی نیز از مادر و نوزاد در برابر بیماری های بهداشتی مانند سرطان دهانه رحم و آلزایمر محافظت خواهد نمود.
• منابع غذایی که تیامین در آن ها موجود است، عبارتنداز: آجیل، دانه های روغنی، کبد یا جگر، غلات سبوس دار، لوبیا خشک، غلات غنی شده.

مصرف ویتامین B2 یا ریبوفلاوین در دوره شیردهی:

ویتامین B2 یا ریبوفلاوین در تبدیل مواد غذایی را که شما می خورید، به انرژی و استفاده  درست بدن از آن ها و همچنین به استفاده بدن از سایر ویتامین ها هم کمک خواهد کرد.
• ویتامین B2 یک ویتامین محلول در آب است، که باید بدن شما آن را ذخیره کند. شما نیاز به مصرف این ویتامین به طور منظم برای دوباره پر کردن ذخایر از دست داده بدن خود در دوره شیردهی احتیاج دارید.
• ریبوفلاوین با سایر ویتامین ها از نوع B در بدن مادر و نوزاد همکاری نموده و به رشد بدن شما و نوزادتان کمک خواهد کرد. همچنین، مصرف ویتامین B2 در تولید سلول های قرمز خون در خون بدن شما و کودکتان کمک شایانی خواهد کرد.
• ریبوفلاوین به آزاد شدن انرژی با شکستن کربوهیدرات های به دست آمده از منابع غذایی، در بدن شما و نوزادتان کمک فراوانی می کند.
منابع غذایی که سرشار از ریبوفلاوین هستند، عبارتند از: سبزیجات برگ سبز، نان غنی شده، تخم مرغ، غلات غنی شده، آجیل، دانه های روغنی، شیر و سایر محصولات لبنی، حبوبات، گوشت بدون چربی، دانه سویا و قارچ.
قرارگرفتن زیاد در معرض نور خورشید می تواند باعث نابودی ویتامین B2 در بدن شما و فرزندتان شود، بنابراین مطمئن شوید که بین میزان ذخیره شده این ویتامین از مواد غذایی با قرار گرفتن زیاد در معرض مستقیم نور خورشید، رابطه مستقیمی به وجود آورید.

ویتامین B3 یا نیاسین و نیاسینامید:

هر دو نیاسین و نیاسینامید اشکال مختلفی از ویتامین B3 می باشند. هر دو شکل از این ویتامین که استفاده می شوند و مزایای متفاوتی دارند. همچنین، لازم است بدانید که هر دوی این ویتامین ها، یکی از ویتامین های ضروری دوره شیردهی می باشند.

مصرف نیاسین در دوره شیردهی:

• نیاسین شما را از خطر کلسترول بالا محافظت کرده و کمک می کند تا کلسترول خود را تحت کنترل نگه دارید.
• هنگامی که نیاسین با انواع دیگری از درمان های ترکیبی هم زمان مصرف شود، می تواند در درمان بسیاری از بیماری ها مختلف دیگر مفید واقع شود.
برخی از مسائل مربوط به سلامتی را که می توان با کمک ویتامین B3 درمان نمود، شامل سردرد هایی که نتیجه میگرن است، و اسهال که در نتیجه ابتلا به وبا و سرگیجه اتفاق می افتد، می باشند.

درمان دیابت با نیاسینامید در دوره شیردهی:

• نیاسینامید به درمان دیابت در مادر و نوزاد کمک شایانی کرده و کمک می کند که میزان آن را در سطح نرمال نگه داریم.
• همچنین مصرف نیاسینامید می تواند به درمان دو نوع از بیماری های پوستی در دوره شیردهی کمک کند. نوع اول که به عنوان پمفیگویید تاولی شناخته شده که نتایج آن به صورت بثوراتی بر روی پوست و تاول هایی بر روی بازوها و همچنین، شماری از این بثورات بر روی پاها و همچنین بر روی شکم مشاهده می شود. نوع دوم به عنوان گرانولوم شناخته شده که در نتیجه آن بثورات قرمز رنگی که ممکن است به شکل حلقه هایی که معمولا در پاها و دست ها باشد، دیده می شود.

درمان بیماری ها در دوره شیردهی با نیاسین و نیاسینامید:

• از این دو ویتامین، هم زمان برای درمان اسکیزوفرنی و همچنین آلزایمر استفاده می شود.
• از نیاسین و نیاسینامید می توان در درمان افسردگی و همچنین درمان نوعی بیماری که در آن آب بیش از حدی در حفره های مختلف و یا بافت های بدن جمع می شود، هم استفاده نمود.
• هر کدام از این نوع ویتامین ها برای درمان آکنه، از دست دادن حافظه، کاهش سردردهایی که به علت سندرم پیش از قاعدگی اتفاق میافتد، و همچنین نگه داشتن فشار خون در حد معمول در دوره شیردهی استفاده شده و نیز برای ایجاد آرامش و کاهش استرس می توان از هر دو نوع این ویتامین ها کمک گرفت.
منابع غذایی که سرشار از ویتامین های نیاسین و نیاسینامید هستند، عبارتند از: کره بادام زمینی، غلات سبوس دار، ماهی، غلات غنی شده، قارچ، گوشت، مرغ.

دوره شیردهی و ضرورت مصرف ویتامین H یا بیوتین:

بیوتین یا ویتامین H یا کوآنزیم R یک ویتامین محلول در آب است که شما نیاز به مصرف منظم و مداوم آن در دوره شیردهی دارید، زیرا بدن مادر و نوزاد آن را تولید نمی کند.
• مصرف بیوتین به حفظ موهای مادر و نوزاد در شرایط بهتر و ارتقاء سطح سلامتی در شما و نوزادتان در دوره شیردهی کمک فراوانی خواهد کرد.
• همچنین، مصرف بیوتین کمک می کند تا شما و نوزادتان ناخن های قوی و محکمی داشته باشید و نیز می تواند از برخی بیماری ها مانند دیابت، افسردگی در مراحل اولیه و همچنین وقوع بثورات جلدی در نوزاد شما جلوگیری کند.
• بیوتین در بدن شما به نگه داشتن پوستتان در سلامت کامل کمک کرده و مانع از بروز بثورات در اطراف چشم، بینی و همچنین دور دهان شما و نوزادتان می شود.
• مصرف بیوتین می تواند به جلوگیری از هر گونه احساس سوزن سوزن شدن در دست ها و پاهای شما و نوزادتان کمک نماید.
منابع غذایی که بیوتین در آن ها وجود دارد، عبارتند از: پروتئین سویا، ماست، سیب زمینی شیرین، بادام زمینی، بادام، جگر، تخم مرغ.

اگر شما یک مادر شاغل هستید و نگران این موضوع هستید که چگونه نوزاد خود را شیر دهید این مقاله کمک زیادی برای شما می کند. چگونه می توان شیر مادر را ذخیره کرد؟

 

نظر (4)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وقتتون بخیر،چ مقدار بیوتین در روز لازمه برای مادر شیرده؟??

This comment was minimized by the moderator on the site

مطالبش مفیدوآموزنده بود ولی آیا میتونیم بدون نظر پزشک و بدون استرس استفاده کنم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

ممنون از اطلاعات خوبتون?

This comment was minimized by the moderator on the site

عالی بوددد

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/