چطور استرس بارداریم را کاهش دهم ؟

چطور استرس بارداریم را کاهش دهم ؟

داشتن کمی استرس در زوج های جوان، در دوران تلاش برای باردار شدن و حتی پس از آن هم بسیار طبیعی است. اما با این حال، اگر استرس شما هم مانند برخی از خانم های دیگر، روز به روز و با پیشرفت بارداری افزایش می یابد، حتما باید با ماما و یا دکتر معالج خود در این مورد صحبت نمایید، چون داشتن استرس بارداری مداوم، می تواند جنین در حال رشد در داخل رحم شما را به طور مستقیم تحت تاثیر قرار دهد. لازم است به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، به خاطر داشته باشید که هورمون استرس بارداری، یعنی کورتیزول می تواند از جفت عبورکرده و بر کل سیستم فیزیکی و احساسی بدن فرزند کوچک شما اثر گذاشته و مشکلات اساسی را بعد از به دنیا آمدن، برای او به همراه داشته باشد. در نهایت، خانمی که قصد باردار شدن دارید، این نکته مهم را به خاطر بسپارید که بسیاری از عوامل پیچیده مانند استرس و سایر عوامل می تواند در آینده هم توانایی کودک شما را برای یادگیری و توانایی های شناختی مربوط به جهان اطراف او را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین، فراموش نکنید که شما هم مانند هر مادر بارداری، به منظور داشتن فرزندی سالم، نیاز به کنترل سطح استرس بارداری خود را در دوران قبل و بعد از بارداری دارید.

استرس بارداری و استراحت در دوران بارداری:

اصلا کار درستی نیست. از آن جایی که بدن یک مادر باردار به خاطر انجام دادن کارهای سخت و تغذیه جنین، به شدت دچار خستگی می شود، بنابراین او با احساس خستگی شدید، در اغلب مواقع نیاز به خوابیدن و استراحت کافی دارد. بنابراین، خوابیدن زودهنگام یک مادر حامله در طول دوران بارداری او اصلا جای تعجبی ندارد.

خواندن آوازهای کودکانه وکاهش استرس بارداری:

شما می توانید به خاطر فرزند متولد نشده خود، از حدود هفته بیست و سوم به بعد دوران بارداری، کتاب های شاد و خبرهای خوب را بخوانید و یا آوازها و آهنگ های آرام و کودکانه را تکرار کنید. به خاطر داشته باشید که دوران بارداری، زمان خوبی برای پیوند بیشتر مادر با کودک متولد نشده او است. انجام این کارها شادی زیادی را برای مادر و فرزند داخل رحم او به همراه داشته و بلافاصله، هم سبب کاهش استرس بارداری در بدن خود مادر خواهد شد. اگر شما در خانوانده خود دچار یک مشکل شخصی هستید و یا در مورد سلامت فرزندتان نگرانید، حتما با دکتر یا مامای معالج خود در این باره صحبت کنید. اگر شما صادقانه نگرانی های خود را به دکتر معالجتان ابراز نمایید، مطمئن باشید که او هم به راحتی خواهد توانست راه حل مناسبی را برای حل این مشکل به شما ارائه دهد. به یاد داشته باشید که صحبت کردن در مورد مسائل روزمره و شادی های آینده، بعد از به دنیا آمدن نوزادتان، یک راه عالی برای کاهش استرس بارداری در خانم ها است.

کاهش استرس بارداری با برقراری ارتباط:

خانمی که قصد باردار شدن دارید، می توانید در دوران بارداری خود، با برقراری ارتباط بیشتر با مادرتان و یا چت کردن با دیگر دوستان و شرکت در کلاس های ورزشی پیش از زایمان، استرس بارداری را در خود از بین ببرید. استفاده از این ایده ها کمک خواهد کرد تا شما چگونگی مقابله با تمام مشکلات دوران بارداری را به دست بیاورید. تغذیه کردن مادر حامله از مواد غذایی خوب و مغذی، در کل دوران بارداری او، برای آرامش یافتن بدن و ذهن مادر و جنین داخل رحم او ضروری است، چون اگر معده مادر حامله خالی باشد، هیچ چیز به نظر او خوب نخواهد آمد!

کاهش استرس بارداری با رژیم غذایی:

استفاده از یک رژیم غذایی سالم و سرشار از امگا 3 و اسیدهای چرب ضروری، ویتامین ها و مواد معدنی می تواند استرس بارداری و خلق و خوی مادر را آرام کرده و تمام نیازهای بدن او و فرزندش را برآورده نماید. معمولا اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی هایی مانند ماهی تن و ماهی آزاد وجود دارد. بنابراین، شما هم مانند سایر مادران باردار دیگر می توانید استفاده از دو وعده ماهی چرب را در هر هفته از دوران بارداری خود امتحان کنید. در صورت دسترسی نداشتن به ماهی تن، ماهی آزاد، ساردین و ماهی خال مخالی، از قرص های تقویتی این ماهی ها و ماهی قزل آلا استفاده کنید. یادتان باشد که بهتر است شما در دوران بارداری خود، همیشه ماهی های تازه ای را که در خانه پخته شده است را برای جلوگیری از بروز مسمومیت غذایی مصرف کنید.

با اینکه ماهی برای مادران باردار مفید است ولی خطراتی هم دارد که می تواند خطری در باره خوردن ماهی در دوران بارداری به شما کمک کند.

مصرف تریپتوفان برای کاهش استرس بارداری:

نکته مهم دیگر ضرورت استفاده از تریپتوفان اسیدهای آمینه برای استرس بارداری و آرامش خلق و خوی مادر در دوران بارداری و قبل از آن می باشد. از آن جایی که بدن انسان، به ویژه در دوران باردار نمی تواند تریپتوفان تولید کند، پس باید آن را از مواد غذایی که می خوریم، به دست آوریم. مصرف تریپتوفان، سطح ترشح مواد شیمیایی مغز مانند سروتونین و ملاتونین را افزایش داده و به بدن مادر باردار کمک می کند تا خواب خوب و خلق و خوی آرامی داشته باشد. مصرف انواع آجیل ها و مغزها، بوقلمون و مرغ تازه پخته شده، ماست، پنیر، ماهی و تخم مرغ کمک می کند تا سطح تریپتوفان در بدن شما افزایش یافته و احساس شادی و سرزندگی بکنید.

کاهش استرس بارداری با نوشیدن آب:

هیدراته نگه داشتن بدن مادران، در دوران بارداری و قبل از آن با نوشیدن آب کافی هم می تواند سبب کاهش استرس بارداری در فرد شود، چون کم شدن آب بدن می تواند باعث بروز سردرد در مادر باردار شده و بدن او را هم تحریک پذیر کند. 

کاهش استرس بارداری با حرکات ورزشی:

انجام حرکات ورزشی ملایم، می تواند در بهبود یافتن خلق و خوی مادران حامله تاثی فراوانی بگذارد. همچنین، به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، به خاطر بسپارید که انجام حرکات ورزشی ملایم در دوران بارداری و قبل از آن کاملا بی خطر است. در واقع، ورزش کردن در دوران بارداری کمک می کند تا استرس بارداری مادر، تحت کنترل خودش باشد. به یاد داشته باشید مادران حامله ای که قبل از تولد فرزند خود، حرکات پرانایاما و یا تمرینات تنفسی و یوگا کار می کنند، سحر و جادوی آن را در بهبود خلق و خوی خود هم خواهند دید. همچنین، انجام این حرکات ورزشی به مادران باردار کمک می کند تا از زاویه مثبتی به زندگی نگاه کرده و مفهوم کلی سلامت در دوران بارداری را دریابند.

کاهش استرس بارداری با ماساژ دادن:

ماساژ دادن آرام مادر حامله و استفاده از روغن های بی خطر در دوران بارداری که توسط دکتر معالج او هم تایید شده است، می تواند سبب کاهش استرس بارداری و اضطراب در این دوران حساس از زندگی او شود. به عنوان زوجی که منتظر تولد فرزند خود هستید، دچار مشکلات مالی شده اید، به طوری که نمی توانید آن ها را حل کنید، لیستی از مایحتاج فرزند خود را تهیه کرده و ببینید که آیا می توانید با قرض گرفتن از دوستان و یا فامیل خود، آن ها را فراهم کنید. همچنین، شما و همسرتان باید بررسی کنید که آیا مقدار قرضی که دریافت کرده اید، تاثیر مثبتی در نجات شما از استرس خواهد داشت.
اگر شما شاغل هستید، پیش از تولد فرزند خود در مورد نحوه رفت و آمدتان با کارفرمای خود صحبت کنید و تا آنجا که امکان دارد سعی کنید که مرخصی زایمان زودرس را بگیرید، در غیر این صورت با کسب اجازه از کارفرمای خود، به کار کردن در خانه اکتفا نمایید و با ورود به سه ماهه سوم دوران بارداری، به تدریج خود را برای زندگی خانوادگی شلوغ و پرمشغله بعد از زایمان آماده کنید و با بیان نگرانی های خود به اعضای نزدیک خانواده، توصیه ها و راهنمایی های آن ها را برای غلبه بر استرس بارداری خود دریافت کنید.

خنده، درمان استرس بارداری:

خواندن کامنت ها و یا به اشتراک گذاری شوخی های خوب با دوستان و چت کردن با آن ها، حس شوخ طبعی را در شما تقویت خواهد نمود. از آنجا که خنده بهترین داروی درمان استرس است، پس هرگز از آن غافل نشوید. هرگز نباید اجازه نفوذ افکار منفی را به ذهنتان بدهید. در واقع، همواره سعی کنید تا نکات مثبت زندگی را به خاطر خود بسپارید.

آیا من تحت تاثیر استرس بارداری قرار دارم؟

اگر قصد باردار شدن دارید، این سوال ساده را از خود بپرسید، آیا استرس می تواند تاثیر منفی زیادی در زندگی من و آینده فرزندم بگذارد؟ به همین دلیل، سعی کنید تا جوانب و عوارض منفی استرس بارداری را به طور کامل درک نمایید. امروزه آزمون های آنلاین زیادی در دسترس هستند که شما با استفاده از آن ها می توانید میزان استرس در وجود خود را ارزیابی کنید. وجود استرس در ذهن هر فردی می تواند اعضای داخلی بدن او را هم کاملا توابع خود کند، طوری که زمان تخمک گذاری و چرخه پریود یک زن و کل مسائل زمان بندی برای باردار شدن او را هم تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. همچنین، وجود استرس در مردان هم می تواند بر تعداد اسپرم های آن ها تاثیر گذاشته و میزان آن ها را در اغلب مواقع، به مقدار قابل توجهی کاهش می دهدبه عنوان زوجی که قصد به دنیا آوردن نوزادی را دارید، برای شناسایی سطح استرس بارداری در بدن خودتان، حتما نگاهی جامع به آزمون های استرس انداخته و در اسرع وقت به یک دکتر متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. ببینید اگر شما به عنوان یک زن، قبل از باردار شدن خود تحت تاثیر استرس قرار گرفته باشید، حتما اقدامات لازم را برای کاهش استرس بارداری که یکی از دلایل اساسی حامله نشدن خانم ها است، انجام دهید.

دو سوال که اکثر خانم های باردار با آن درگیرند.

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/