4 مزیت ولبوترین برای مادر شیرده

4 مزیت ولبوترین  برای مادر شیرده

آیا شما جزو مادرانی هستید که نوزادتان را با شیر مادر تغذیه می کنید؟ اما بعد از شروع تغذیه ی نوزادتان، به طور ناگهانی به افسردگی پس از زایمان مبتلا شده اید؟ آیا شما بعد از دوران بارداری با افزایش بیش از حد وزن خود روبه رو شده اید، و مصرف داروهایی را برای درمان افسردگی شما تجویز شده است، را دنبال می کنید؟ اگر پاسختان به این سوالات بله است، ولبوترین می تواند بهترین راه برای حل این مشکل شما باشد.
به عنوان یک مادر شیرده، کمی تردید و نگرانی در مورد ولبوترین، و دیگر داروها با چنین نام هایی برای همگان قابل درک خواهد بود. ولی، شما شک و نگرانی خود را درباره ی این دارو به پایین ترین حد رسانده و در صورت لزوم آن را مصرف نمایید. در این مقاله، در مورد ایمنی مصرف ولبوترین برای زمانی که شما مادر شیردهی هستید، صحبت خواهد شد.

ولبوترین چیست؟

ولبوترین، به عنوان محبوب ترین بوپروپیون محسوب شده و دارویی است که در درمان افسردگی، اضطراب، اختلال خلقی فصلی و رفتاری بسیار موثر می باشد. بوپروپیون یکی ازمهم ترین مهارکننده های نوراپی نفرین- دوپامین (NDRI)است، که در رده ی داروهای ضد افسردگی بسیار مهم که تعادل سطح دوپامین و نوراپی نفرین در مغز انسان را فراهم می کند، قرار می گیرد. شما می توانید بوپروپیون را در داروخانه ها و یا بازار با نام تجاری Zyban پیدا کنید. علاوه بر درمان افسردگی، بوپروپیون فواید زیادی در سلامتی سایر اعضای بدن فرد هم ایفا می کند.
آیا مصرف ولبوترین در حالی که نوزادتان را با شیر مادر تغذیه می کنید، برای او بی خطر و امن است؟
حتی اگر شما از وجود مزایای زیادی که ولبوترین در سلامتی خودتان دارد، آگاه هستید، قبل از مصرف این دارو در زمانی که نوزادتان را با شیر مادر تغذیه می نمایید، حتما باید با دکتر خود مشورت کنید. ولبوترین به عنوان یک دارو، می تواند به شیر مادر منتقل شده و عفونت های شدیدی را در کودک عزیز شما ایجاد کند. مطالعات نشان می دهد که حدود 6٪ از دوز مصرفی این دارو توسط مادر، از طریق شیر عبور کرده و به بدن نوزادتان می رسد. اگرچه مصرف ولبوترین در حال تغذیه ی نوزاد با شیر مادر، در فرزند شما تاثیر منفی نمی-گذارد، ولی به یاد داشته باشید که خطر تشنج همیشه درکمین فرزند شماست. بنابراین، بسیاری از پزشکان این دارو را در زمان تغذیه نوزاد با شیر مادر، توصیه نمی کنند. جایگزین کردن داروی دیگر زمانی که تغذیه با شیر مادر در نوزادان ادامه دارد، می تواند از عوارض جانبی این دارو در کودکان شما جلوگیری کند. اگر شما چاره ای جز مصرف این دارو ندارید، با دکتر خود مشورت کنید تا در دوز تجویزی ولبوترین برای دوران تغذیه-ی نوزادتان با شیر مادر تغییراتی ایجاد نماید.

فواید مصرف ولبوترین(Buproprion) در سلامتی مادران شیرده:

مصرف دوز صحیح و به اندازه ی ولبوترین می تواند اثرات مثبت بسیاری را در بدن مادر داشته باشید:

shiremadar3.jpg

1. درمان افسردگی مادر در دوران شیردهی:

ولبوترین یک داروی بسیار خوب برای درمان افسردگی مادر شیرده است. این دارو علائم اضطراب و افسردگی در مادران شیرده را به حداقل می رساند. خوردن به موقع و مناسب این دارو کمک می کند تا خلق و خوی بیماران بهبود یابد. این داروی محبوب به عنوان آرام بخش خوب و قوی در خلق و خوی تند مادر بیماران نقش می کند. با این حال، شما باید با دکتر خود مشورت کرده و تنها دوز تجویزی این دارو توسط پزشکتان را برای جلوگیری از بروز هر گونه عوارض جانبی استفاده کنید.

2. درمان اختلال دوقطبی در مادر شیرده:

ولبوترین به درمان اختلال دوقطبی در مادر شیرده کمک فراوانی می نماید. این دارو اثرات خودکشی در مادر بیمار را از بین برده و کیفیت زندگی او را بهبود می بخشد. تزریق این دارو به دریافت انرژی مثبت در مادر شیرده کمک زیادی می کند. بر خلاف دیگر داروهای ضدافسردگی، ولبوترین خستگی و سستی را در فرد افزایش نمی دهد، بلکه انرژی مثبت و هوشیاری مادر مبتلا را افزایش می دهد.

3.دوران شیردهی و مصرف ولبوترین و ترک سیگار :

یکی از بهترین و مهم ترین مزایای مصرف ولبوترین این است که کمک می کند تا مادر سیگاری، آن را ترک کند. ولبوترین با تغییر دادن پاسخ مغز فرد سیگاری به نیکوتین دریافتی، باعث می شود تا لذت سیگارکشیدن در او کمتر شود، چون ولع مصرف فرد سیگاری را به کشیدن سیگار را کاهش داده، دریافت نیکوتین ناشی از مصرف سیگار را مدیریت نموده و به ترک سیگار کمک می کند. مطالعات پزشکی نشان می دهد که این دارو شانس ترک راحت سیگار و موفقیت آن را در مادر شیرده تا دو برابر افزایش می دهد. همچنین، این داروی حاوی نیکوتین، برای بسیاری از افراد سودمند و مفید می باشد.

4. کاهش وزن مادر در دوران شیردهی تا اندازه ی مورد نظر:

ولبوترین یک داروی محبوب برای کمک به کاهش وزن در دوران بارداری محسوب می شود. این دارو از خطر ابتلا به چاقی و افسردگی یا اختلال دو قطبی در مادر شیرده جلوگیری کرده و در بهبود وضع آن ها کمک شایانی می کند. همچنین، مصرف این دارو مانع افزایش بیش از حد وزن بدن در افرادی که تجربه ی سیگار کشیدن و ترک آن را دارد، خواهد شد. مطالعات پزشکی نشان می دهد مصرف ولبوترین منجر به کاهش وزن قابل توجهی در حدود 5 پوند و یا 28 درصد وزن کل بدن مادر که آن را مصرف می کند، می شود.

 آیا مصرف آنتی بیوتیک در دوره شیردهی بی خطر است؟

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/