3 مشکل معمول چشم نوزاد که باید از آن آگاه باشید

3 مشکل معمول چشم نوزاد که باید از آن آگاه باشید

آیا نوزاد کوچک شما با مشکلات بینایی متولد شده و این شما را آشفته و نگران کرده است؟ نمی توانید بفهمید که چرا چنین چیز دردناکی اتفاق افتاده و علت آن چه بوده است؟ نگران نباشید، مشکلات بینایی در نوزادان از بدو تولد بسیار رایج بوده و به راحتی می توان آن ها را با درمان های مناسب پزشکی، از بین برد. 

ما درک می کنیم که برای شما به عنوان یک پدر و مادر، سلامت کودکتان از اهمیت بالایی برخوردار است، حتی نشانه ای خیلی کوچک از ناراحتی و بیماری که امکان ابتلا کودکتان به آن وجود دارد، می تواند شما را در مورد او بسیار نگران کند. نگرانی شما کاملا طبیعی است. برای پدر و مادرها همیشه بعضی از بیماری هایی که خیلی جدی نیست و مشکلی هم به وجود نمی آورد، اضطراب خیلی بیشتر دارد. اگر متوجه شدید که نوزاد شما با داشتن برخی از مسائل و مشکلات مربوط به چشم متولد شده، نگران نشوید. ما برای سهولت درمان و از بین بردن نگرانی های شما، لیستی از مشکلات چشم در نوزادان که درمان آن ها ممکن است، برای شما گردآوری کرده ایم.

علائم رایجی که بیماری ها و مشکلات چشمی نوزاد شما را نشان می دهد:

قبل از اینکه شما با یک دکتر خوب مشورت کنید، بهتر است به یک ایده کلی در مورد علائم اولیه ی این مشکلات که معمولا در نوزاد شما تاثیر می گذارد، توجه کنید. این موضوع کمک خواهد کرد که شما تصمیم درستی بگیرید و همچنین شما را قادر به درک مشکل واقعی در بدن نوزادتان خواهد کرد.
پلک های قرمز نوزاد: پلک های سرخ و متورم شده می تواند عفونت چشمی را در نوزادان نشان دهد.
حساسیت چشم نوزاد: اگر چشم های نوزاد شما به نور بیش از حد حساس نشان دهد، می تواند به دلیل افزایش فشار در چشم نوزاد باشد.
جاری شدن اشک نوزاد بیش از حد: اگر نوزاد شما گریه می کند، ریختن آب و اشک زیاد از چشم او در یک مدت زمان طولانی، ممکن است نشانه ای از مسدود شدن مجاری اشک در او باشد.
لکه های سفید در چشم نوزاد: اگر لکه های موجود در چشم نوزاد شما سفید به نظر می رسد، ممکن است نشانه های اولیه از نوعی سرطان چشم در نوزاد باشد. 

مشکلات متداول چشم در نوزاد:

در این جا سه مشکل رایج چشم که نوزادان را تحت تاثیر قرار می دهد، بیان شده است که عبارتند از:

1. ورم ملتحمه یا "صورتی شدن چشم" نوزاد:

التهاب ملتحمه عمدتا به علت یک عفونت ویروسی یا باکتریایی و یا به دلیل مسدود شدن مجرای اشک در نوزادان رخ می دهد.
علائم آن عبارتند از:
1. جاری شدن اشک بیش از حد.
2. پلک های فرزند شما قرمز و متورم می شود.
3. ترشح مایعات آبکی و یا غلیظ مانند چرک از چشم نوزاد.
4. قسمت های سفید چشم کودک شما قرمز می شود.

روش درمان ورم ملتحمه در نوزاد:

قطره آنتی بیوتیک چشمی در نوزاد:

آنتی بیوتیک ها موادی هستند که باکتری ها را مورد حمله قرار می دهند. اگر بچه شما ورم ملتحمه دارد، استفاده از آنتی بیوتیک ها به طور معمول چند بار در روز، می تواند علائم بیماری را ناپدید کند. هر چند شما می توانید این قطره های چشمی را از داروخانه ها تهیه کنید، ولی بهتر است نظر دکتر چشم پزشک را قبل از تهیه و استفاده ی آن در چشم نوزادتان جویا شوید.

ماساژ دادن چشم نوزاد با پارچه ی تمیز و آب گرم:

اگر التهاب ملتحمه در چشم نوزاد مشاهده شده، نشان-دهنده ی انسداد مجاری اشک در او است، گاهی اوقات ماساژ دادن ملایم چشم با یک پارچه ی خیس شده با آب گرم در منطقه بین چشم و بینی ممکن است به حل این مشکل کمک کند. شما می توانید به آرامی یک پارچه تمیز را که در آب داغ خیس شده بین منطقه ی بینی و چشم نوزاد خود قرار داده و این منطقه را فشار دهید. این کار را 3-5 بار در هر روز تکرار کنید. مجرای مسدود شده باز شده و تخلیه ترشحات سفید و یا زرد رنگ به راحتی دفع خواهد شد.

درمان و ضدعفونی کردن پلک چشم های نوزاد با نمک و آب:

برای درست کردن این قطره کمی نمک را در یک فنجان آب جوش حل کنید. بعد بگذارید تا دمای نمک و آب به دمای مناسب اتاق برسد. سپس پنبه را به اندازه ی یک توپ کوچک در این مایع خیس کرده و کمی فشار دهید تا آب اضافی آن بریزد. سپس، آن را در محل مسدود شده و روی پلک ها قرار داده و به آرامی روی پلک نوزاد خود را ماساژ دهید. سعی کنید این کار را برای 2-3 بار در روز تکرار کنید. استفاده از ترکیب آب و نمک، قطعا روش خوبی در برخی موارد برای امدادرسانی وکمک به کودک شما خواهد بود، و باعث باز شدن مجاری اشک در او شده، مایع زرد رنگ و چسبنده به طور کامل دفع می شود و در نهایت، مشکل چشم نوزاد شما از بین خواهد رفت.

2. مشکل انحراف چشمی در نوزاد:

انحراف چشم کودک خود را می توان هنگامی که نوزاد به نور نگاه کرده و این نور از چشم او عبور می کند، شناسایی کرد. اما در واقع در بسیاری از موارد، علت انحراف می تواند پل بینی گسترده در بین دو چشم نوزاد باشد. وجود گوشت اضافی در پوست بین بینی و داخل چشم نیز باعث می شود که انحراف چشم در نوزادان مشاهده شود.

ممکن است نوزاد شما گاهی اوقات تب کند، برای اینکه بدانید در این لحظات چکار کنید چرا نوزاد من تب می کند؟ را بخوانید.

علائم انحراف چشمی در نوزاد:

• به نظر می رسد که هر دو چشم نوزاد به نقطه ی متقابل خیره است، و کودک شما به اطراف خود به صورت خیره نگاه می کند.

درمان انحراف چشم در نوزاد:

• در اغلب موارد، نوزادان متولد شده با انحراف چشمی، نیاز به هیچ درمان پزشکی ندارند. اما پدر و مادرها باید با یک چشم پزشک مشورت کنند، و برای بررسی اینکه آیا کودک فقط انحراف چشم دارد و یا مشکل دیگری هم در چشمان او است، آزمایشات لازم را انجام دهند.
• گاهی اوقات عمل جراحی برای زیبایی در نوزاد شما توسط چشم پزشک در نظر گرفته می شود.

3. تنبلی چشم در نوزاد:

تنبلی چشم در نوزادان بسیار شایع است و معمولا فقط در یک چشم آن ها اتفاق می افتد. دلیل این بیماری در نوزادان این است که هر چیزی که باعث تاری در بینایی می شود، مانند فلاش دوربین، نورافکن ها با نوربالا، و غیره از دلایل شروع تنبلی چشم هستند، و زمانی که تمرکز در یک چشم بیشتر و بهتر از چشم دیگر باشد، مشکل تنبلی چشم در نوزادان ایجاد می شود.

علائم تنبلی چشم در نوزاد عبارتند از:

1. دید چشم ها از هم جدا بوده وهر کدام سویی را نگاه می کند.
2. عدم درک و دید عمق.
درمان و مراقبت از چنین بچه هایی باید با دقت بیشتری انجام شود، که برخی از این مراقبت ها عبارتند از:
1. قطره چشم
2. استفاده از چشم بندهاس مناسب
3. عینک های ویژه نیز می توا ند به این کودکان کمک زیادی بکند.
4. درمان تنبلی چشم در کودکان:
سندرم تنبلی چشم اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، ولی درمان نشود، بینایی نوزاد هرگز خوب نخواهد شد. اما به عنوان یک پدر و مادر لازم است بدانید که این مشکل درچشم کودکان به راحتی قابل درمان است و حتی می تواند صد درصد درمان شود.

cheshm-nozad3.jpg

هشدارهای عمومی برای مراقبت از چشم های نوزاد خود:

شما می توانید برخی مراحل خاص و آسانی که برای کمک به توسعه و رشد دید نوزاد شما وجود دارد، را خودتان انجام دهید. به عنوان یک پدر ومادر به منظور کمک به توسعه و رشد حس بصری نوزاد خود سعی کنید این اقدامات آسان را انجام دهید:
1. تزئین اتاق خواب نوزاد خود با نور یک چراغ خواب و یا یک لامپ کم نور.
2. شما باید موقعیت تخت نوزاد خود را به هنگام خواب مرتبا تغییر دهید. شما می توانید که به سادگی با تغییر موقعیت گهواره ی نوزاد نسبت به نور چراغ خواب، هر روز و به طور متناوب باعث تقویت چشم او شوید.
3. گذاشتن چند اسباب بازی در دسترس نوزاد و لمس کردن آن ها توسط او در چنین موقعیتی بسیار خوب است، به گونه ای که این اسباب بازی ها به راحتی توسط نوزاد شما قابل مشاهده باشند .
4. نوزاد خود را برای مدت طولانی تنها نگذارید. حتی اگر شما در اتاق نیستید و در اتاق دیگر کار دارید، سعی کنید به صحبت کردن با او از راه دور نیز ادامه دهید، به طوری که او متوجه شود و احساس کند که شما نزدیک او هستید و به طور مداوم چشم انداز خود تغییر دهد تا شما را پیدا کند.
5. در حالی که شما در حال تغذیه نوزاد خود هستید، تغییر جهت او به طرف راست و چپ در هر زمان می تواند کمک شایانی به تقویت قدرت بینایی او بکند.
بنابراین جای نگرانی نیست، اگر حتی شما هر نوع مسئله ای را در چشم نوزاد خود مشاهده کنید. با برسی چشم های نوزاد خود از نزدیک و کنترل حرکات چشم او، احتمالا پیدا کردن یک راه حل مناسب خیلی راحت خواهد بود. اگر شما هنوز هم فکر می کنید، نوزاد شما مشکلی دارد که شما نمی توانید کنترل آن بیماری را در دست بگیرید، پس زمان مشاوره با یک متخصص چشم را بیشتر از این هدر ندهید.

آیا می دانید علت بیماری نوروفیبروماتوز در نوزادان چیست؟

 

نظر (63)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
پسر من ۲۰روزشه مردمک چشم راستش با چشم چپش هماهنگ نیست نگران شدم اگه ممکنه راهنمایی کنید ؛؛؛؛

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید من بچم پانزده روزشه خیلی شماش پرز میده آیا خطرناکه و مشکلی داره؟ چجوری مداواش کنم

This comment was minimized by the moderator on the site

لام پسرم یک چشمش نمی دونم چرا گلکش گایین از فته چم شده منزورم است وا ازبالا کنی باد کرده دو تا از خط پلک افتاده باید چیکار کنم تا پس خوب شه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام پسرم ۳ ماهشه چشمش نسبت به اون یکی چشمش کمتر باز میشه منم خیلی نگرانم.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من دخترم نه ماهشه... سیاهی چشم سمت چپش رو اصلا تکون نمیده...

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام پسر من تقریبا دو سالشه .گاهی وقتا چشاشو خمار میکنه ینی وقتی میخاد راه بره سرشو بالا نگه میداری چشاشم ریز میکنه .خیلی نگرانشم چی کار کنم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام پسرم دوماه شه ولی چشم راستش از چپش کوچیک تر تازه متوجه شدم میشه راهنمایان کنین چرا اینجوری هست

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دخترم شش ماهشه فقط گاهی چشم چپش اب جمع میشه ببرم متخصص تو این اوضاع کرونا میترسم ببرم دکتر

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام داداشم ۳ روزشه امروز متوجه شدم چشم چپش یه خورده کوچیکتره یعنی بزرگتر شه خوب میشه؟؟ خیلی نگرانم?

This comment was minimized by the moderator on the site

باسلام چشم دختر خواهرم یکی از مردمک چشمش رنگ نداریک کمش بعد عمون چشم که رنگ نداره بزرگ نمیشه مردمکش علت چیه لطفا بگین فقط اون یکی بزرگ میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

باسلام چشم دختر خواهرم مردمک چشمش یکیش رنگ ندار باز اون یکیش مردمک بزرگ میشه اما اون که یکمش رنگ ندار نه ایا مشکلش جدی یا نه سه ماه هست لطفا راهنمای کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

دخترم شش ماهه دارم دوهفته اس چشماشومیماله شدیدا تاقرمزمیشه مانعش میشم گریه میکنه پزشک اطفال بردوش قطره وشربت حساسیت دادبهترشدولی روزی چند بار اینکارو شدیدا تکرار میکنه نگرانم چکارکنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام پسرم درروزچند بار دوسیاهی چشمش میاره جلو به یه جا خیر میشه چی کار کنم کسی هست کمکم کنه ممنون میشم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام پسرم ۳ سالو سه ماهشه سفیدی چشماش یکم زرده ایا مشکلی هست یا طبیعیه یا ازمایش ازش بگیرم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام.اگه گریه میکنه و ادرارشم تیرس احتمال سنگ صفرا وجود داره حتما ببر

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام پسرم ۷ ماهشه چند روزه احساس میکنم وقتی به دور خیره میشه چشماش چپ میشه. خیلی نگرانم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بعضی موارد کاملا عادی هستن و والدین زیادی حساس میشن و گاها برعکس!
بهتره برید پیش متخصص چشم کودک که معاینه کنه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام پسرم یک ماهشه
چند وقتیه از چشمش ترشوحات زرد رنگ بیرون میاد یعنی بعد از خواب که بیدار میشه همچین اتفاقی می افته
به نظرتون چکار باید بکنم

This comment was minimized by the moderator on the site

جمع شدن ترشح زرد رنگ که در گوشه چشم جمع می‌شود و مانع از باز شدن چشم نوزاد می شود و چسبندگی پلک‌ ها از علایم عفونت چشمی در نوزادان است
در اولین فرصت توسط متخصص اطفال یا متخصص چشم معاینه شود.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام نوزاد 8ماهه دارم چند روزه چشماشومیندازه بالا ولی مردمکش معلومه و موقع خواب و شیر خوردن این کارو میکنه الان از خواب بیدارشد چشماشو برد بالا و چپ کرد اما هنوز مردمکش معلوم بود علتش چیه ممنون

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم تنبلی چشم داره بچه تون
پسرم منم همینجور بود

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بهتره ببرید دکتر متخصص معاینه کنه
بنده خوب متوجه نشدم و تخصص خاصی هم در این مورد ندارم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام پسری شش ماهه دارم از بدو تولد سیاهی چشمش را زیاد تکان می دهد علت چیست خیلی نگرانم

This comment was minimized by the moderator on the site

عزیزم جای نگرانی نیست.پسر منم همینجوره چشمش لرزش داره.بردم دکتر تنبلی داره و عینک استفاده میکنه ۸ماهشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام

گاها مادرها زیادی حساس هستند ..
بهتره برا چکاپ به متخصص چشم پزشکی مراجعه کنید
(دکتری که انتخاب میکنید خوش اخلاق باشه و صبور / بعضی از دکترها در مورد بچه ها کمی کم حوصله هستن)

بارگذاری بیشتر ...

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/