انما کمک مادران در لحظات شرم آور زایمان طبیعی

انما کمک مادران در لحظات شرم آور زایمان طبیعی

آیا شما به عنوان يك مادر حامله، نمی توانید برای به دنیا آوردن نوزاد با ارزشتان صبر کنید؟ در حالی که انتظار در این دوران همراه با اضطراب و هیجان است، شما از شنیدن داستان هایی که در مورد شرایط "شرم آوري" که زنان در طول انجام عمل زایمان طبيعي، با آن مواجه می شوند، ناراحت هستيد.
رخ دادن این وضعیت مشترک و شرم آور در بین زنان به هنگام فرايند زایمان طبیعی کاملا قابل درک است، چون بسیاری از زنان باردار در هنگام زایمان طبيعي، اعمال شرم آوری مانند دفع مدفوع، نشت تصادفی ادرار در حال فشار دادن حین زایمان برای خروج نوزاد را به طور غیر ارادی انجام می دهند. پس به خاطر داشته باشید که روی دادن این کارها کاملا خارج از کنترل هر مادری می باشد. به خصوص زمانی که اعمال فشار بر لگن مادر بيشتر باشد، امكان بروز این مشکل بيشتر خواهد بود. عواملي كه باعث وارد آمدن فشار و خروج یا نشت ادرار در هنگام زايمان می شوند، غیر قابل انکار و کاملا طبیعی هستند. اين موضوعات، مشکلاتی هستند که هم در دوران بارداری و هم در حین روند زایمان طبيعي، برای مادر اتفاق می افتد.
شما ممکن است زمانی که آماده انجام عمل زایمان طبيعي می شود، بخواهید توسط پاکسازی کامل روده خود قبل از ورود به اتاق زایمان، از رخ دادن این اتفاقات جلوگیری به عمل آورید، که "انما" مي تواند برای دور ماندن مادر از چنين حالاتي در هنگام زایمان طبيعي مفید باشد.

حالت انما در طول فرايند زایمان طبيعي چیست؟

می توان گفت حالت انما، عمل سیال روده راست در زنان باردار به منظور خالی نمودن روده قبل از شروع فرايند زایمان طبیعی است. انجام این عمل باعث می شود شانس مادر (با از بین رفتن مواد زائد) در هنگام هل دادن و اعمال فشار برای خروج نوزاد به هنگام زایمان طبيعي، براي دفع ادرار و یا مدفوع کمتر شود.
از آنجايي كه ناحیه مقعد مادران به هنگام فرايند زایمان طبیعی، به راحتی تحت تاثیر قرار می گیرد و توسط نیروی وارده بر عضلات شکم تحریک می شود، به همین دلیل در مورد آنچه که قرار است رخ دهد نمی توان چیزی گفت. پس به ياد داشته باشيد كه اگر روده مادر باردار، قبل از شروع روند زايمان طبيعي پاک نباشد، خارج كردن تمام مواد زائد موجود در آن الزامی است.

آیا انجام عمل انما قبل از شروع روند زایمان طبيعي، برای مادر اجباری است و یا یک انتخاب خواهد بود؟

پزشکان متخصص معتقدند تا زمانی که مادر باردار خود قادر به پاک نمودن روده ظرف 24 ساعت قبل از ورود به اتاق زایمان و شروع اين فرايند باشد، هیچ مسئله اي هنگام وارد شدن فشار محکم بر روی کانال خروج نوزاد به هنگام تولد وجود نخواهد داشت. بنابراين، اگر شما یکی ازکسانی هستید که انعطاف پذیری بیشتری برای تصميم گيري دارید، بدانید که انتخاب روش انما کاملا اختیاری بوده و الزامی در انتخاب آن نیست. اما لازم است بدانيد كه معمولا انجام حالت انما تحت شرایط زیر مي گيرد:
• اگر شما در حال زایمان طبيعي و یا قبل از آن قادر به پاک کردن روده های خود نباشید.
• اگر در زمان انجام زایمان دچار یبوست شده باشد.
• اگر شما در هنگام زایمان طبيعي قادر به انجام انقباضات قوی و یا دارای نیرویی برای القای روند زایمان طبیعی نباشيد، انجام عمل انما الزلمی خواهد بود.
• شما که به تاریخ زایمان نزدیک می شويد، نياز بيشتري به تحرک و جنبش روده هاي خود برای رهایی از سوء هاضمه و روده خشن خواهيد داشت.
• اگر شما مادر باردار، از هم اكنون خود را برای عمل سزارين آماده کرده اید، دکتر معالجتان دیگر هيچ اصراري برای اعمال انما نخواهد داشت.

zayman-tabiy-c2-1.jpg

اقدامات لازم برای جلوگیری از نشت تصادفی ادرار در هنگام زايمان طبيعي:

با توجه به اینکه روده های هر فردي، همواره به صورت یک فرآیند طبیعی کار خود را انجام می دهند، پس هیچ تضمینی وجود ندارد که نشت ادرار و یا دفع مدفوع در طول انجام روند زایمان طبيعي اتفاق نیافتد.
این امکان وجود دارد که شما مادر باردار، با این که تصمیم گرفته اید روده های خود را قبل از شروع روند زایمان طبيعي کاملا پاک كنيد، باز هم در طول زایمان نياز به روش انما داشته باشيد.
اما شما به عنوان مادری که در حال زایمان طبيعي هستيد، می توانید بدون خجالت از لوازم یکبار مصرف که در دسترس همگان است، استفاده نموده و بعد از هر بار نشت ادرار يا مدفوع، بلافاصله آن را پاک کرده و دور بیاندازید.
همچنین، شما می توانید با کارکنان بیمارستان و کادر پزشکی هم قبل از فراهم کردن مقدمات کار و خرید لوازم مورد نیاز از بازار مشورت کنید، تا تمام وسایل مورد نیاز براي روند زایمان طبيعي خود را حاضر نموده و در دسترس خودتان قرار دهید.

لزوم انما در هنگام زایمان طبیعی:

• ثابت شده است که حالت انما می تواند در زمان القاء روند زایمان طبیعی در مادران باردار بروز کند.
• اگر بدن شما در حال زايمان، به دلایلی پس از گذراندن یک دوره کامل روند زایمان طبيعي، هنوز هم دچار انقباضات قوی نشده باشد، از دکتر یا همسرتان بخواهید که در اواسط روند القای زایمان طبيعي از تميز كردن روده هاي شما براي پيشرفت سريع تر اين كار استفاده كند.
• به خاطر داشته باشید که فشار وارده بر رکتوم، در حال عبور مواد زائد از روده هاي مادر در حال زايمان، سبب تحریک عضلات شکم او خواهد شد. در این حالت از زایمان طبيعي، استفاده از روش انما الزامی خواهد بود. با این حال، لازم است بدانيد كه فرکانس عبور داده شده از روده ها، بستگی به توان بدنی فرد دارد.
• شما باید تصمیم استفاده از این روش را پس از بحث و گفتگو درباره این گزینه با دکتر خود، بگيريد.
• اگر شما در حال زایمان، راحت با این روش کنار بیایید، تیم پزشکی در همان وهله اول انجام فرايند زایمان طبيعي، به فکر انتخاب روش مورد نظر شما خواهند بود.
امیدواریم که شما به عنوان مادری که به تاریخ زایمان خود نزدیک می شود، استفاده از انما را در طول انجام عمل زایمان دوست داشته باشید، چون فعالیت روده ها در طی عمل زایمان یک فرآیند طبیعی است. اگر شما در تلاش برای به دست آوردن انقباضات قوی براي انجام زایمان راحت تر هستید، باید درک کنید که چون روال طبیعتی زایمان مدت زیادی طول می کشد، پس لازم است برای شروع کار زایمان، مادر از روش انما استفاده كند. این نکته مهم است که مادر باردار قبل از آغاز فرايند زایمان طبيعي، با آرامش و شادی قبل از تولد نوزاد خود و دانستن نکات مهم درباره زایمان، خود را آماده كند. در هر صورتي ممكن است مادر در حال زايمان، نشت مقدار کمي ادرار و مدفوع را تجربه کند، پس، به ياد داشته باشيد كه حتی اگر با وجود تمام آمادگی ها این اتفاق افتاد، باید آرامش روحی و روانی خود را از دست ندهيد.

 

نظر (9)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

من از زایمان طبیعی می ترسم می ترسم برای بچه ام اتفاقی بیفته

This comment was minimized by the moderator on the site

چرا عمل مقدس زایش رو نوشتین لحظات شرم آور زایمان طبیعی. متاسفم براهمچین طرزتفکری که شمای ماما که خودتون شاهداین پروسه سخت هستین?‍♀️?‍♀️وهمچین نامی رو به توضیحاتتون دادین.

This comment was minimized by the moderator on the site

کاملا با شما موافقم باید از مادرانی که زحمت بیشتری به خودشون میدن تا نوزادشون و بعدها خودشون دچار عوارض سزارین بی مورد نشن، حمایت بشه

This comment was minimized by the moderator on the site

عمل آنما چیه اصلا?؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
پاکسازی روده های مادر قبل از زایمان رو انما میگن.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام آیا مدفوع هنگام زایمان برای نوزاد خطرناکه چون پرستار بیمارستان به من گفت که بچم برای همیشه عفونت در بدنش باقی میمونه وهمیشه زود مریض میشه درسته؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
مطمئن باشین که پزشک حواسش به این مسائل بوده و به حرفهای پرستار نمیشه استناد کرد، ممکنه مریض شدن بچه عامل دیگه ای داشته باشه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , اگر بدن مادر بعد از گذراندن یک دوره کامل روند زایمان طبیعی باز هم دچار انقباضات قوی شود باید چه کار کرد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , اگر بدن شما در حال زايمان، به دلایلی پس از گذراندن یک دوره کامل روند زایمان طبيعي، هنوز هم دچار انقباضات قوی نشده باشد، از دکتر یا همسرتان بخواهید که در اواسط روند القای زایمان طبيعي از تميز كردن روده هاي شما براي پيشرفت سريع تر اين...

سلام عزیزم , اگر بدن شما در حال زايمان، به دلایلی پس از گذراندن یک دوره کامل روند زایمان طبيعي، هنوز هم دچار انقباضات قوی نشده باشد، از دکتر یا همسرتان بخواهید که در اواسط روند القای زایمان طبيعي از تميز كردن روده هاي شما براي پيشرفت سريع تر اين كار استفاده كند.

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/