رحم جایگزین و هر آنچه باید درباره آن بدانید(بخش دوم)

رحم جایگزین و هر آنچه باید درباره آن بدانید(بخش دوم)

رحم جایگزین و هر آنچه باید درباره آن بدانید(بخش اول) چگونگی یافتن رحم جایگزین مناسب را خواندید در ادامه می خوانید...

رحم جایگزین خصوصی:

مادر جایگزین خصوصی را خود زن و شوهر متقاضی رحم اجاره ای می توانند وقتی که کسی را در نگاه اول به عنوان مادر جایگزین شده فرزند خود، مناسب تشخیص دادند، انتخاب کنند. همچنین، آن ها می توانند این گونه رحم را از طریق تبلیغات ارائه شده در سایت ها و یا روزنامه ها هم پیدا کنند و پس از مشورت و صحبت نمودن با طرف مقابل و قبول کردن شرایط او، قراردادی کتبی بین آن ها نوشته شود. انتخاب رحم جایگزین خصوصی به طرفین معامله، آزادی بیشتری نسبت به بستن قرارداد با یک آژانس درمان ناباروری می دهد، اما در این میان، از حق و حقوق طرفین، به معنای واقعی محافظت نمی شود، یعنی تضمینی برای این موارد وجود ندارد. 

هر مادر جایگزینی هم باید مطمئن شود که در امضا قرارداد و در مورد شرایط جایگزینی رحم، با افراد قابل اعتمادی معامله خواهد کرد. معمولا در سازمان های معتبر، برای تائید شرایط رحم جایگزین مراحل غربالگری مختلفی وجود دارد، که در مراکز خصوصی رحم جایگزین، این شرایط بررسی نمی شود. مادر جانشین در این میان نیاز دارد تا برای مطمئن شدن از شرایط پدر و مادر و وضعیت بالقوه جنینی که قرار است او در رحم خود پرورش دهد، قرارداد رسمی و قانونی را امضا نماید. وجود قرارداد رسمی و قانونی برای هر دو طرف بسیار مهم است، چون اگر بعد از تولد نوزاد، پدر و مادر واقعی نوزاد، دیگر فرزند خود را بنا به هر دلیلی نخواهند، مادر جایگزین دچار مشکلات اساسی خواهد شد.
همچنین، آگاه شدن هر دو طرف از وجود مشکلات ژنتیکی احتمالی، قبل از اقدام به حاملگی مادر جایگزین هم از موارد مهم دیگری است که باید در نظر گرفته شود، چون در فرم سنتی جایگزینی رحم، اسپرم پدر که از نظر پزشکی سالم و بدون نقص است، باید به تخمک مادر جایگزین تزریق شود. از آن جایی که نوزاد متولد شده از طریق فرم سنتی جایگزینی رحم، ممکن است از نظر نوع آرایش ژنتیکی، ژن های موجود در یکی از والدین خود را به ارث ببرد، فرم سنتی جایگزینی رحم فقط زمانی باید مورد استفاده قرار گیرد، که اسپرم در نظر گرفته شده پدر و تخمک مادر جایگزین از سلامت کاملی برخوردار باشند.
هر مادر جایگزینی، قبل از اقدام به حامله شدن، نیاز دارد تا برای آماده شدن و قبول این مسئولیت، از لحاظ قانونی به تمام جوانب کار رسیدگی کند، تا بعد از به دنیا آمدن نوزاد، دچار مشکل نشود. در این حالت، مادر جایگزین حق دارد تا از همه قوانین حاکم بر رحم جایگزین در دولتی که زندگی می کند، آگاه شده و همچنین، یک قرارداد دقیق پیش نویس شده هم برای محافظت از خود، قبل از آغاز فرایند حاملگی، آماده نماید، تا در وقت مناسب توسط طرفین مهر و امضا شود. معمولا، مشکلی که در انجام این کارها به وجود می آید این است که مادر جایگزین نیاز به استخدام یک وکیل زبده و خرج کردن هزینه اضافی دارد. با این حال، انجام تمام مراحل اجاره کردن رحم به روش قانونی بهتر است، چون فرد را از درگیری های بیشتر که در تمام مراحل بعد از حاملگی و همچنین، در زمان انتظارکشیدن هر مادر جایگزینی در دوران بارداری ممکن است، رخ دهد، دور نگه می دارد، زیرا تمام شرایط طرفین، به صورت کامل در قرارداد ذکر خواهد شد.
زن و شوهران آینده نگر، اغلب برای انتخاب رحم جایگزین، مشتاق هستند تا از مراکز خصوصی استفاده کنند، چون موجب صرفه جویی زیاد در مقدار هزینه های آن ها خواهد شد.
همچنین، در مراکز خصوصی درمان ناباروری، خود مادر جایگزین می تواند نرخ پرداختی توسط زن و شوهر متقاضی را تعیین کند. این در حالی است که در اغلب موارد، پدر و مادر واقعی جنین، فقط هزینه های پزشکی برای باردار شدن مادر جایگزین را متقبل شده و یا حتی در برخی موارد، هم بخشی از این هزینه ها را پرداخت می کنند، که خیلی هم زیاد نیست.
لازم است به عنوان زوجی که قصد اجاره کردن رحم جایگزینی را دارید، آگاه باشید که در هنگام انتخاب رحم جایگزین به صورت خصوصی، یک مادر جایگزین می تواند آزمایش ها را بر اساس آنچه که خود او احساس می کند لازم است، انجام می دهد، در حالی که او نیاز به بررسی کامل سلامت خود قبل از قرار گرفتن در وضعیت بارداری و زایمان دارد. بنابراین، می توان ادعا کرد که در هنگام انتخاب رحم جایگزین به صورت خصوصی، آزمایشاتی که برای تشخیص بیماری های مقاربتی و شناخت مشکلات روانی می تواند مهم باشد، نادیده گرفته می شود، مگر اینکه پدر و مادر آینده جنین انجام این آزمایشات را از مادر جایگزین و پزشک معالج او طلب کنند.
همچنین، لازم است بدانید که رعایت اصول بهداشتی و درمانی توسط والدینی که می خواهند به وسیله رحم جایگزین، فرزند خود را به دنیا آورند، خیلی مهم است، چون با انجام آزمایشات مختلف، آن ها مطمئن می شوند که هیچ کدام از طرفین مبتلا به بیماری های عفونی و یا مسری نیستند. به یاد داشته باشید که در صورت بیمار بودن هر یک از پدر مادر واقعی و یا مادر جایگزین، این عفونت ها می توانند در طول فرایند کاشت، به جنین منتقل شوند.

rahem-jaygozin5.jpg

مراکز درمان ناباروری خصوصی می توانند در مدت زمان کمتری نسبت به آژانس های مشهور جایگزینی رحم، شرایط لازم را برای زن و شوهر متقاضی فراهم کنند، چون در این گونه مراکز برنامه جلسات صحبت مادر جایگزین با پدر و مادرمتقاضی، قرار ملاقات با دکتر معالج و انجام تمام آزمایشات با سرعت بیشتری صورت می گیرد. با این حال، انجام تمام این برنامه ها بدان معنی است که برای تولد یک نوزاد سالم و قوی از طریق رحم جایگزین، رعایت نظم، انضباط و نکات پزشکی و بهداشتی ضروری، مورد نیاز است. به غیر از موارد بررسی شده، مادر جایگزین نیاز دارد تا حتما اصول دیگری را هم برای حفظ سلامتی خود و رشد مناسب جنین رعایت کند. مهم ترین این موارد عبارتند از:
مادر جایگزین باید قبل از کاشت جنین مطمئن شود که آندومتر رحمی او برای باردار شدن، آماده است و هیچ مشکلی وجود ندارد. او برای این کار باید از قرص های ضد بارداری در شروع چرخه قاعدگی خود، به منظور تنظیم سیستم تولیدمثل بدن خود و آماده نمودن دیواره رحمش استفاده نماید.
همچنین، مادر جایگزین باید مدتی قبل از کاشت جنین، به منظور تزریق هورمونی که برای تحریک غده هیپوفیز مادر باردار و تنظیم تخمدان های او لازم است، به دکتر متخصص زنان و زایمان مراجعه کند، تا راهنمایی های پزشک، او را برای باردار شدن، به صورت کامل آماده کند.
علاوه بر این موارد، مادران جایگزین باید از دریافت هورمون استروژن کافی، قبل از کاشت جنین نیز مطمئن شوند. اگاهی از این نکته بسیار مهم است، چون تزریق این هورمون باعث ضخیم شدن پوشش آندومتر در مادر جایگزین می شود.
به عنوان زن و شوهری که متقاضی رحم اجاره ای هستید، این نکته را هم باید به یاد داشته باشید که مادران جایگزین قبل از کاشت جنین، حتما باید سونوگرافی واژینالی شوند، زیرا این سونوگرافی برای اندازه گیری ضخامت پوشش آندومتر آن ها و همچنین، برای اطمینان از آمادگی کامل رحم به منظور لانه گزینی جنین بسیار ضروری است.
همچنین، لازم است آگاه باشید که تزریق هورمون برای تحریک غده هیپوفیز مادران جایگزین، باید بعد از آزاد شدن تخمک، متوقف شده و در ادامه، به تزریق هورمون های استروژن و پروژسترون اقدام شود.
یافتن یک دکتر متخصص واجد شرایط که آموزش های لازم را برای درمان ناباروری به کمک رحم جایگزین دیده و در کاشت جنین هم باتجربه است، از دیگر نکات اساسی این کار به حساب می آید. در بیشتر موارد، زن و شوهر متقاضی برای اطمینان از خوب بودن دکتر، می توانند به آژانس های رحم جایگزین، مراجعه کنند. به خاطر داشته باشید که در صورت کمک گرفتن از مراکز خصوصی هم، این مراکز به شما زن و شوهران متقاضی به منظور پیدا کردن یک دکتر متخصص خوب کمک خواهند کرد.
در طی دوران بارداری، بعد از کاشت جنین در رحم مادر جایگزین، داشتن برنامه ریزی دقیق برای انجام معاینات منظم قبل از تولد نوزاد و تهیه جدول زمانی معاینه برای مادر جایگزین از اهمیت زیادی برخوردار است. به یاد داشته باشید که استفاده از یک جدول زمانی استاندارد در طول دوران بارداری، می تواند جنین و مادر جایگزین او را از خطرات احتمالی که ممکن است در نه ماهه دوران حاملگی روی دهد، نجات دهد.

در دوران بارداری بعد از کشت جنین، مادر جایگزین نیاز دارد تا با پدر و مادر واقعی جنین داخل رحمش، به طور مداوم در تماس باشد. این نکته به اندازه قبل از آغاز دوران بارداری، در دوران بارداری هم به منظور حفظ سلامتی مادر جایگزین و رشد مناسب جنین بسیار مهم است. پدر و مادر واقعی نوزاد باید قرار ملاقات با دکتر معالج را برای معاینه مادر جایگزین گرفته و در همه کارهای مربوط به دوران بارداری و سلامتی فرزند خود، تا روز آخر و حتی در زمان به دنیا آمدن نوزادشان هم با او همکاری کنند. به عنوان زن و شوهری که متقاضی رحم اجاره ای هستید، لازم است آگاه باشید که وجود ارتباط مداوم بین مادر جایگزین و پدر و مادر واقعی نوزاد باعث می شود تا نگرانی های مادر جایگزین هم در بیشتر موارد کاهش یابد. پس این نکته را به یاد داشته باشید که رساندن هر کمک، پشتیبانی نمودن و احترام گذاشتن به مادر جایگزین در طی فرایند استفاده از رحم او، سلامتی نوزاد خود را تضمین خواهید کرد.

rahem-jaygozin6.jpg

عدم حمایت عاطفی از مادر جایگزین توسط پدر و مادر واقعی جنین، در طی مراحل بارداری می تواند برای مادر جایگزین استرس زا بوده و روش استفاده از رحم جایگزین را خودبه خود دچار اختلال نماید. حتی در بیشتر موارد، این شرایط سبب بروز مشکلات احساسی و ذهنی هم در مادر جایگزین خواهد شد. پس به یاد داشته باشید که پشتیبانی قوی از مادران جایگزین فرزند خود، در طول دوران بارداری و روال انجام زایمان آن ها بسیار مهم است. نکته مهم دیگر در مورد درمان باروری به کمک روش رحم جایگزین این است که مادران جایگزین در منزل هم باید توسط اعضای خانواده خود حمایت عاطفی شوند. آن ها همچنین می توانند برای استفاده از تجربیات زنان دیگر به ملاقات آن ها رفته و یا به گروه های پشتیبانی بپیوندید، تا بتوانند این دوران را به سلامتی پشت سر بگذارند. از آن جایی که در این گونه حاملگی ها، اولویت اول سلامت جنین داخل رحم مادر جایگزین است، بنابراین پدر و مادران واقعی این نوزادان هم باید مطمئن شوند که مادر جایگزین در دوران بارداری فرزند آن ها به سلامت خود و رشد مناسب فرزند آن ها دقت خواهد نمود.
در نهایت، شما به عنوان زن و شوهر متقاضی باید بدانید که اگر در چنین مواردی، جنین شما سقط شد چه باید بکنید، چون در این زمان غم و اندوه زیادی برای مادر جایگزین و پدر و مادر واقعی نوزاد به وجود خواهد آمد. تحت نظر بودن مادر جایگزین، انجام درمان های حرفه ای و همراه بودن با یک گروه پشتیبانی باتجربه می تواند در چنین مواقعی، برای هر دو طرف مفید واقع شود. همچنین، به یاد داشته باشید که اگر بدن مادر جایگزین حاملگی را نپذیرفت و یا بر اثر اتفاقی، جنین داخل رحم مادر جایگزین سقط شد، مهم است که در تمام مراحل این اتفاقات از مادر جایگزین حمایت های قانونی صورت گیرد.

 

نظر (7)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام واسه انجام آزمایشات باید حتما پریود بود؟

This comment was minimized by the moderator on the site

و اینکه سونو وارژینال نمیشه دو روز قبل از پریودی انجام بشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
چرا نشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشین دقیقا چه ازمایش هایی باید مادر جایگزین انجام بده

This comment was minimized by the moderator on the site

آزمایش هایی که سلامت شما رو تضمین کنه که همون آزمایش های قبل بارداری هستنذ

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید
ببخشید اگه مادر جایگزین بیماری داشته باشه میتونه به جنین منتقل بشه یا نه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , باید قبل از اقدام به این کار مادر و پدر اصلی و مادر جایگزین آزمایشات لازم را انجام بدهند تا از نداشتن بیماری عفونی و مسری مطمئن بشیم , به یاد داشته باشید که در صورت بیمار بودن هر یک از پدر مادر واقعی و یا مادر جایگزین، این عفونت ها...

سلام عزیزم , باید قبل از اقدام به این کار مادر و پدر اصلی و مادر جایگزین آزمایشات لازم را انجام بدهند تا از نداشتن بیماری عفونی و مسری مطمئن بشیم , به یاد داشته باشید که در صورت بیمار بودن هر یک از پدر مادر واقعی و یا مادر جایگزین، این عفونت ها می توانند در طول فرایند کاشت، به جنین منتقل شوند.

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/