رحم جایگزین و هر آنچه باید درباره آن بدانید(بخش اول)

رحم جایگزین و هر آنچه باید درباره آن بدانید(بخش اول)

امروزه بسیاری از زوج هایی که می خواهند پدر و مادر شوند و قادر نیستند تا به طور طبیعی و بدون درمان های پزشکی، صاحب یک کودک سالم شوند. با این حال، بر خلاف گذشته که چنین زوج هایی به سرنوشتی که خداوند برایشان مقدر نموده بود قانع بودند، برخی از زوج های امروزی این گونه تصور نمی کنند، بلکه آن ها شانس خود را برای داشتن یک کودک سالم، با کمک راه های گوناگون امتحان می کنند. یکی از پرکاربردترین گزینه ها برای درمان ناباروری زوج های امروزی استفاده کردن از یک رحم جایگزین است.
رحم جایگزین روشی است که در آن رحم یک زن دیگر غیر از مادر واقعی جنین، برای حمل او در نه ماهه دوران بارداری و تا زمان تولد استفاده می شود، تا نوزاد زن و شوهری را که می خواهند فرزند خود را بزرگ کنند، اما تصور می شود که خودشان قادر به حمل و نگهداری آن تا زمان تولد نیستند، در آن رحم جایگزین رشد کرده و به دنیا بیاید. امروزه، بسیاری از پزشکان متخصص زنان و زایمان ادعا می کنند که استفاده از رحم جایگزین برای این درمان ناباروری زوج ها، در این گونه موارد یک گزینه عالی است، به خصوص برای مادرانی که دارای وضعیت ناهنجاری پزشکی هستند، که باعث شده نتوانند دوران بارداری خود را به سلامت سپری کنند و یا زایمان کردن برای آن ها خطرناک و یا غیرممکن می باشد.

شرایطی که یک مادر به رحم جایگزین نیاز پیدا می کند :

• داشتن ناهنجاری و یا عدم وجود رحم در مادر واقعی
• سقط های مکرر جنین توسط مادر واقعی
• مواجه شدن مادر با شکست های مکرر در کاشت IVF

انواع رحم جایگزین:

امروزه، دو نوع رحم جایگزین توسط متخصصان باروری مورد بررسی قرار می گیرد، که یک نوع آن بارداری مدرن و پیشرفته امروزی بوده و نوع دیگر آن، رحم جایگزین سنتی می باشد. لازم است به عنوان خانمی که مشکل باروری دارید، به یاد داشته باشید که برای استفاده هرکدام این روش ها، راه های مختلفی وجود دارد.
رحم جایگزین به عنوان یک روش کامل و یا "میزبان" برای درمان ناباروری خانم ها شناخته شده است. این روش درمانی، شامل کاشت یک جنین در داخل رحم میزبان می باشد که در این کاشت، استفاده هم زمان از تخمک سالم و بالغ مادر واقعی جنین و اسپرم پدر او در نظر گرفته می شود. در واقع، لازم است بدانید که در این روش، یک تخمک از مادر واقعی جنین گرفته شده و با اسپرم پدر واقعی او بارور شده و بعد از تشکیل جنین، با استفاده از روشی که با عنوان لقاح و یا "IVF در شرایط in vitro" شناخته شده است، در رحم جایگزین زن دیگری، به غیر از مادر واقعی کاشته می شود. این در حالی است که در رحم جایگزین، که با عنوان "روش جایگزینی سنتی" شناخته شده است، تخمک مادر جایگزین و اسپرم پدر واقعی جنین در نظر گرفته می شود. به خاطر داشته باشید که در روش سنتی روش درمانی رحم جایگزین، معمولا لقاح اسپرم پدر و تخمک ما در جایگزین، توسط روش تلقیح داخل رحمی (IUI) و یا تلقیح مصنوعی انجام می گیرد.

چگونگی یافتن رحم جایگزین مناسب:

به عنوان زن و شوهری که دنبال رحم جایگزین برای درمان مشکل باروری خود هستید، لازم است بدانید که شما می توانید فرد مناسب را از طریق آژانس های معتبر و یا مراکز خصوصی درمان ناباروری پیدا کنید. همچنین، شما باید این نکته را هم به یاد داشته باشید که مهم نیست چه کسی آن را برای شما پیدا کرده است، مهم مسائل فیزیکی، عاطفی و قانونی زنی است که از رحم او به عنوان جایگزینی برای رشد فرزند خود، در طول نه ماه دوران بارداری استفاده می کنید.
یافتن رحم جایگزین از طریق یک آژانس معتبر، ایده بسیار خوبی است، چون این مراکز در حد توان خودشان به هر دو مادر کمک کرده و از مادر جایگزین در نظر گرفته شده و یا فردی که برای برداشت تخمک از او استفاده می شود، به طور قانونی حمایت می کند. هنگام کمک گرفتن از یک سازمان برای درمان مشکل باروری خود، همیشه مطمئن باشید که تمام گروه های فعال در آن، در تمام امور مربوط به رحم جایگزین، از پدر و مادر واقعی جنین و زن جایگزین پشتیبانی کرده، تمام نیازهای آن ها را برآورده خواهند نمود. همچنین، به یاد داشته باشید که سازمان مربوطه باید تا پایان این راه سخت، از مادر جایگزین و جنین داخل رحم او هم محافظت نماید.
اولین گام برای یافتن یک خانم به عنوان رحم جایگزین، پیدا کردن و تماس با یک آژانس معتبر درمان نابارری است، چون این سازمان ها به عنوان کارگزاران آینده نگر، با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته موجود، شخص مورد نظر را شناسایی کرده و تمام شرایط او را بررسی می کنند و سپس به زوج ها و یا افرادی که به دنبال یافتن رحم جایگزین هستند، خدمات لازم را ارائه می دهند.
به عنوان زن و شوهری که قصد دارید تا مشکل باروری خود را به کمک رحم جایگزین درمان نمایید، به یاد داشته باشید که باید در مرحله اول، برای یافتن رحم جایگزین مناسب، مادر جایگزین آینده را به خوبی چک کنید، تا واجد شرایط شما باشد، چون قوانین حاکم بر یافتن رحم جایگزین از دولتی به دولت دیگر متفاوت می باشد و این قوانین و دین رسمی کشور محل زندگی شما است که تصمیم می گیرید چه کسانی واجد شرایط بوده و چه کسانی شرایط لازم را برای رحم اجاره ای ندارند. فکر نکنید که مقررات کشور شما در مورد رحم جایگزین سختگیرانه است، چون دولت هم می خواهند از این گونه پدر و مادران و همچنین، از مادز جایگزین محافظت کند. علاوه بر این موارد، به یاد داشته باشید که این آژانس ها به پدر و مادر اجاره کننده رحم هم قوانین و شرایطی را که شامل محدوده سنی مادر جایگزین، سلامت کلی فیزیکی و روانیو داشتن تجربه بارداری قبلی او است، به طور واضح توضیح می دهند. با این حال، انجام تمام مراحل قانونی و بهداشتی لازم قبل از اجاره کردن رحم بسیار مهم است، چون ممکن است نداشتن مدارک کافی، کل فرایند جایگزینی رحم را به چالش بکشد.

rahem-jaygozin3.jpg

در مرحله بعدی، مادر جایگزین موظف به پر کردن یک فرم و برنامه ریزی دقیق طبق نیازهای خود و جنین است. به عنوان زوجی که در صدد اجاره کردن رحم هستید، به یاد داشته باشید که مادر جایگزین باید به تمام سوالات پاسخ صادقانه ای داده و کاری انجام ندهد که نتایج آن موجب تبعات قانونی بعد از تولد نوزاد شما شود. اطلاعات کاربردی اولیه شامل اطلاعات عمومی درباره مادر جایگزین، از قبیل سن او، سلامت بدنی مادر و همچنین، دولت تابعه مادر جایگزین دارد. اکثر این برنامه ها شامل مرحله ای است که در آن، نیازهای پدر و مادر متقاضی به منظور اجاره گرفتن رحم جایگزین مورد بررسی قرار گرفته و شرایط مورد نیاز مادر جایگزین هم برای بارداری و حفظ جنین تا زمان به دنیا آمدنش بررسی می شود.

نکته مهم دیگری که شما به عنوان زوج متقاضی رحم اجاره ای باید به یاد داشته باشید این است که قبل از تایید یک زن به عنوان جایگزین، لازم است او آزمایش های کامل پزشکی و روانشناسی را پشت سر بگذراند، تا شما و همسرتان مطمئن شوید که مادر جایگزین از سلامت جسمی و روانی پایداری برخوردار است. بنابراین، به خاطر داشته باشید که انجام درست این مراحل، مستلزم ارزیابی دقیقی است که توسط کارکنان موسسه اجاره دهنده رحم جایگزین و درمان ناباروری انجام می شود. همچنین، انجام این آزمون ها به پدر و مادر واقعی جنین اطمینان می دهد که هیچ خطری در مورد انتقال هپاتیت و HIV به فرزند آینده آن ها وجود ندارد.
در این بین، مادر جایگزین هم باید از طرف زوج متقاضی مطمئن شود که بعد از زایمان، تمام حق و حقوق او در اسرع وقت و به طور تمام و کمال پرداخته خواهد شد. امروزه، اکثر مادر جایگزین هم معمولا سعی می کنند تا از طریق یک آژانس مشهور برای این کار اقدام نمایند، تا پرداخت حق الزحمه، پاداش و یا خسارت آن ها به موقع انجام گیرد، چون معمولا قوانین پرداخت از آژانسی به آژانس دیگر متفاوت می باشد. با این حال، عاقلانه است تا به عنوان یک زوج متقاضی رحم اجاره ای، قبل از پرداخت هزینه ها مطئن شوید که تمام پول-های پرداختی شما صرف هزینه های دوران بارداری مادر جایگزین و رشد مناسب فرزند شما خواهد شد، چون ممکن است برخی از مادران جایگزین، این پول ها را صرف مقاصد دیگر خود کنند.
پس به عنوان پدر و مادر متقاضی رحم جایگزین، تا زمانی که تمام برنامه های آژانس، روال عادی خود را طی کرده، تمام آزمایش ها انجام شده و قرارداد نوشته شود، باید صبر کنید. با این حال، یکی دیگر از مزایای کار با آژانس های معتبر درمان ناباروری این است که شما با برقراری ارتباط با کارشناسان حقوقی، مطمئن می شوید که قرارداد رسمی نوشته شده است و از حقوق شما و مادر جایگزین محافظت می شود. دلیل دیگر انتخاب آژانس های معتبر درمان ناباروری این است که تجربه آن ها در درمان ناباروری زوج ها و یافتن رحم های اجاره ای مناسب بیشتر است، در واقع، آن ها دقیقا می دانند که در قرارداد چه بنویسند. بنابراین، این نکته را به خاطر بسپارید که تنها آژانس های معتبر هستند که تمام حقوقی را که متقاضی، خواهان آن ها می باشد، در قرارداد نوشته و زوج متقاضی را مطمئن می کنند که تمام حقوق آن ها به درستی (مانند آنچه که در موردش سخن گفته و در سند نوشته اند) رعایت خواهد شد. در نهایت، به عنوان زوجی که متقاضی اجاره کردن رحم هستید، لازم است بدانید که این آژانس ها، به ترتیبی که در قرارداد نوشته شده است، برنامه ملاقات با دکتر متخصص زنان و زایمان و انجام سایر تست های تجویز شده توسط را برای مادر جایگزین و فرزند شما آماده خواهند کرد.

برنامه ریزی به کمک آژانس ها موجب صرفه جویی در وقت و هزینه پرداختی به منظور انجام تمام تست ها و کم شدن نگرانی زوج های متقاضی رحم اجاره ای برای پشت سر گذاشتن دوران بارداری بدون دردسر می شود. با این حال، بعد از انجام کل مراحل بستن قرارداد، مهم است که زوج متقاضی بر طبق برنامه ای که توسط آژانس نوشته شده، مرتبا با این مرکز در تماس بوده و روال کارها را خودشان به دست گیرند.
در واقع، به عنوان نکته نهایی به یاد داشته باشید که قبل از درخواست شما به عنوان زوج متقاضی، هنگامی که مادر جایگزین مورد نظر تمام معاینات و آزمایش های لازم برای گذراندن دوران بارداری سالم را پشت سر گذاشت و طبق قوانین موسسه ی درمان ناباروری پذیرفته شد، آژانس شروع به یافتن زوج های متقاضی و یا افرادی که ممکن است طالب فرزند باشند، خواهد نمود. بعد از یافتن زوج متقاضی، زمانی که برنامه آن ها هم با هم سازگار شد، یک جلسه معارفه بین مادر جایگزین و پدر و مادر بیولوژیک گذاشته خواهد شد، تا روند پشت سر گذاشتن دوران بارداری طوری تعیین شود که هر دو طرف آن ها راضی باشند.

در رحم جایگزین و هر آنچه باید درباره آن بدانید(بخش دوم) مفهوم رحم جایگزین خصوصی را خواهید خواند.

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام , در چه شرایطی نیاز به مادر جایگزین پیدا میشه ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم ,
شرایطی که یک مادر به رحم جایگزین نیاز پیدا می کند :
• داشتن ناهنجاری و یا عدم وجود رحم در مادر واقعی
• سقط های مکرر جنین توسط مادر واقعی
• مواجه شدن مادر با شکست های مکرر در کاشت IVF

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/