چگونه مطمئن شوم باردارم؟ (بخش دوم)

چگونه مطمئن شوم باردارم؟ (بخش دوم)

در بخش اول چگونه مطمئن شوم باردارم؟ دلایلی که باعث میشد تست بارداری دچار اشتباه شود ، خواندید در ادامه می خوانید....

آیا امکان دارد که در صورت باردار بودن باز هم نتیجه آزمایش بی بی چک منفی باشد ؟

به یاد داشته باشید که شرایط و زمان هایی وجود دارد که فرد با این که فکر می کند بعد از انجام رابطه جنسی، مدت کافی صبر کرده و در زمان مناسب هم از بیبی چک (در ادرار اول صبح خود) استفاده نموده است، اما نتیجه آزمایش باز هم منفی نشان داده می شود. این حالات تحت تاثیر چند دلیل خاص اتفاق می افتد، که مهم ترین این دلایل عبارتند از:
• یادتان باشد که اگر خانم بارداری همه نکات نوشته شده بر روی برچسب بیبی چک را درست دنبال نکرده باشد، برای استفاده از بیبی چک ، حداقل یک هفته پس از اتمام دوره قاعدگی خود صبر نکند و آزمایش را بر روی ادار اولیه صبحگاهی خود انجام نداده باشد، نتیجه تست حتما منفی نشان داده خواهد شد. در واقع، در چنین حالتی خانم باردار تصور می کند که فرزندی در داخل رحم خود ندارد.
فراموش نکنید که دلایل زیاد دیگری وجود دارد که می تواند منجر به از دست رفتن دوره قاعدگی ماهانه در زنان گردد. از عوامل مختلفی که دوره ماهانه زنان را تحت تاثیر خود قرار می دهد می توان به استرس، عادات بد غذایی، ورزش کردن بیش از حد، داشتن مشکلات تیروئیدی و برخی دیگر از بیماری های زمینه ای اشاره نمود.

اگر با وجود از دست دادن پریود باردار نباشید، چه باید کنید؟

اگر شما به عنوان یک خانم دوره ماهانه خود را از دست بدهید، ولی باردار نباشید، این حالت می تواند به دلیل وجود مشکلاتی مانند استرس، داشتن عادت بد غذایی، انجام ورزش بیش از حد و یا مشکلات تیروئیدی و وجود بیماری های مختلف در بدن شما باشد. در ادامه این مقاله، چند روش مناسبی که می تواند برای حل مشکل شما و برگرداندن پریود به مسیر طبیعی کمک کند (به خصوص اگر شما باردار نباشید.) بیان شده است، که عبارتند از:

1. داشتن دوره های نامنظم پریود در زنان قبل از اقدام به بارداری:

اگر شما از جمله افرادی هستید که بی نظمی دوره های قاعدگی یا پریود را در سال های پیش و قبل از اقدام به باردار شدن خود هم تجربه می کردید، اکنون هم بروز این شرایط می تواند به این معنی باشد که شما در حال تجربه کردن تاخیر در دوره های ماهانه خود همانند سال های قبل هستید. اما لازم است به عنوان یک خانم جوان بدانید که در نهایت و با اعمال روش های درمانی جدید، دوباره می توانید این دوره های منظم قاعدگی خود را دریافت کنید.

2. وجود استرس و اضطراب بیش از حد در زنان و عقب افتادن پریود:

اگر شما به عنوان یک خانم در چند هفته گذشته دچار استرس و اضطراب بیش از حدی شده اید، به خصوص اگر زیاد در فکر باردار شدن هستید و مدام با خود فکر می کنید که آیا باردار هستید و یا نه، بدانید که وجود این حالات نیز می تواند تاثیر منفی در به وجود آمدن دوره ماهانه منظم شما داشته باشد. یادتان باشد اگر در انجام کاری بیش از حد به فردی اصرار و تاکید شود، اضطراب زیادی را در او به وجود خواهد آورد و می تواند در بدن او هم منجر به تولید برخی هورمون های خاص مانند کورتیزول و آدرنالین شود، که بسیار خطرناک است. بنابراین، به عنوان خانمی که دوره های منظم قاعدگی خود را از دست داده اید، بهتر است که با یک روانشناس بالینی در مورد استرس خود صحبت کرده و مشکلتان را هر چه زودتر حل کنید.

3. داشتن عدم تعادل هورمونی و نامنظمی پریود:

هنگامی که فردی دچار استرس و یا اضطراب بیش از حد و طولانی مدتی می شود، این حالات می تواند عوارض جدی را طولانی مدت برای او به وجود آورده و تعادل هورمون های مختلف تولیدمثلی را در بدنش مختل کند. پس، یادتان باشد زمانی که هورمون های تولیدمثلی در بدن شخصی از مسیر طبیعی خود خارج شود، چرخه تخمک گذاری او نیز به تاخیر افتاده و دوره های ماهانه منظم او به هم خواهد خورد.
جالب است بدانید که در برخی موارد خاص، بدن زنان می تواند پریود خود را به مدت سه تا چهار ماه (حتی اگر باردار نباشد.) از دست بدهد. بروز این حالت در بدن زنان با عنوان چرخه قاعدگی معیوب شناخته شده و در آن، بیشتر بر روی اضطراب شدید به وجود آمده در اعصاب شخص تاکید می شود. از سوی دیگر، اگر زنی در حال تلاش برای باردار شدن باشد، هنگامی که دوره ماهانه خود را سر موعد مقرر دریافت کند، بیشتر از قبل دچار اضطراب و استرس شده و در دفعات بعدی هم چرخه قاعدگی بدنش بیشتر به تاخیر خواهد افتاد. بنابراین، به عنوان خانمی که چرخه منظم قاعدگی خود را از دست داده اید و یا در دوران تلاش برای باردار شدن، باز هم قاعدگی را تجربه می کنید، اصلا دچار استرس نشوید و برای اطمینان از وضعیت بدنی خود با یک پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

bardari-kazeb4.jpg

4. داشتن اضافه وزن و یا کمبود وزن علت تاخیر در پریود :

میزان وزن زنان نقش بسیار مهمی در به وجود آمدن پیآن ها دارد. در واقع، می توان ادعا کرد که اضافه وزن و یا کمبود وزن در زنان می تواند زمان چرخه قاعدگی در بدن آن ها را به تعویق بیاندازد. بنابراین، یادتان باشد اگر وزن زنی بیش از حد زیاد شود و او دارای اضافه وزن زیادی باشد و یا اگر وزنش کمتر از حد ایده آل باشد، ترشح هورمون های او از حالت تعادل خارج شده و شانس این که پریود خود را از دست بدهد بیشتر خواهد بود، یعنی این که بروز عدم تعادل هورمونی در بدن زنان مانند یک واکنش زنجیره ای عمل کرده و تخمک-گذاری آن ها را نیز به تاخیر می اندازد که در به هم خوردن دوره ماهانه نیز بی تاثیر نخواهد بود. پس، به عنوان یک خانم جوان در مورد حفظ وزن ایده آل بدن خود تلاش نمایید.

5. ورزش کردن بیش از حد و فعالیت های فیزیکی استرس زا عامل تاخیر در پریود :

اگر زنی به طور منظم و مداوم، در بسیاری از فعالیت های فیزیکی تنش زا مشارکت داشته یا به طور منظم و روزانه، در حال اجرای کارهای تکراری و سنگین بوده و یا درگیر دیگر حوادث سخت باشد، این حالات نیز می تواند شروع دوره های ماهانه او را به تاخیر اندازد. اما این افراد نباید زیاد نگران شوند، چون در برخی موارد، چند ماه پس از به پایان رسیدن این حوادث و اتفاقات، بدن خانم ها به حالت عادی خود برگشته و چرخه قاعدگی آن ها نیز مانند گذشته، طبیعی خواهد شد. در واقع، زمانی که فرد احساس کند در حال تجربه کردن برخی ناراحتی ها است و یا درگیر هر گونه وضعیت پزشکی دیگر می باشد، از دست دادن دوره های ماهانه قاعدگی، جای هیچ نگرانی برای او ندارد، چون در موارد معمولی که زنان در بسیاری از فعالیت های فیزیکی استرس زا شرکت می کنند، بدن آن ها اغلب تحمل تمرینات فیزیکی سنگین را ندارد، به همین دلیل هم با ایجاد نمودن تغییراتی در سطح هورمون های بدن او، به بروز این وضعیت واکنش نشان می دهند.

6. سفر کردن و یا تغییر ارتفاع در پروازهای هوایی عامل تاخیر در پریود:

در هنگام سفر، بدن هر زنی دچار تغییرات فراوانی خواهد شد که برخی از آن ها نیز می تواند با به هم خوردن تعادل هورمون های بدن او منعکس شود. در حالی که در برخی موارد ممکن است دوره ماهانه منظم برخی زنان در چنین شرایطی زودتر از زمان مقرر، خود را نشان دهد، در بسیاری از موارد دیگر نیز می تواند پریود آن ها را تا مدت زمان طولانی به تاخیر بیاندازد. پس، به عنوان خانمی که در حال سفر هستید و چرخه منظم قاعدگی خود را از دست داده اید، در چنین مواقعی دنبال علت های دیگر نباشید.
اغلب در هنگام سفر تغییر در جهت پرواز و ارتفاع هواپیماها می تواند تغییرات زیادی را در بدن زنان مسافر به وجود آورد. همچنین، تغییر زمان، منطقه و سایر عوامل مختلف محیطی نیز می تواند منجر به بروز عدم تعادل هورمونی در بدن زنان گردد. بنابراین، هنگامی که شما به عنوان یک خانم در حال سفر کردن، زمان منظم خواب روزمره خود را دنبال نکرده و وقت غذا خوردن و بیدار شدن از خواب خود را نیز تغییر داده اید، ساعت بدن شما نیز به هم خورده و بدنتان به این فشارهای وارده با هم خوردن تعادل هورمون های بدن واکنش نشان خواهد داد. فراموش نکنید که بسیاری از انواع تغییرات هورمونی در بدنتان می تواند دوره های منظم ماهانه شما را به تاخیر اندازد.

7. مبتلا بودن زنی به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) عامل تاخیر در پریود:

دلیل دیگری وجود دارد که می تواند باعث از دست رفتن پریود در بدن زنان شود. اگر خانمی از وجود بیماری به نام سندرم تخمدان پلی کیستیک و یا PCOS رنج می برند، باید بداند که این بیماری سبب ترشح سطح بسیار بالایی از برخی از هورمون ها در بدن او به عنوان یک فرد بیمار شده و در نتیجه، در چنین شرایطی، تخمدان او نیز می تواند فولیکول بیشتری تولید کند. به دلیل این که در فولیکول های زیاد تولید شده هیچ تخمک بالغی آزاد نمی شود، بنابراین، در چنین شرایطی، خانم جوان دوره ماهانه خود را از دست خواهد داد. اگر شما هم به عنوان یک خانم جوان علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک را در بدن خود مشاهده می کنید، حتما با یک پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

8. تولید بیش از حد پرولاکتین در بدن زنان:

گاهی اوقات، ممکن است در بدن خانمی سطح ترشح هورمونی که با عنوان پرولاکتین شناخته شده است، بیش از حد معمول شود. بروز چنین حالتی در بدن هر خانمی می تواند باعث به هم خوردن و یا از دست رفتن دوره ماهانه او شود. علامت آشکاری که ترشح بیش از حد هورمون پروکتین را مشخص می کند، ترشح مایع شیری رنگ از نوک سینه های زنان است، که خانم های جوان در صورت بروز این علائم در بدن خود، حتما باید به یک پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و درمان جدی بیماری خود را دنبال کنند.
در نهایت، نشان دادن بارداری کاذب بعد از دست دادن دوره ماهانه برای هر زنی می تواند گیج کننده باشد و استرس و اضطراب زیادی برای او به ارمغان بیاورد. در چنین شرایطی، خانم ها باید به جای از دست دادن خواب و خوراک و نگران شدن بیش از حد، به دکتر متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و در مورد مشکلات خود و پیدا کردن راه حل آن ها با او صحبت نمایند، تا بتوانند زمینه به وجود آورنده مشکلات بعدی را از بین ببرید

 

نظر (25)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ببخشین من دوماه از پریودیم میگذره همیشه نامرتب بوده .ولی این سری یه کم حالت تهوع داشتم درد کمد و زانو و گرفتگی پا .صبح تست گذاشتم منفی بود ولی الان بعد از چند ساعت رفتم نگاه کردم مثبت شده .امکانش هست ک واقعلا حامله باشم .درضمن یه بار از شیاف...

سلام ببخشین من دوماه از پریودیم میگذره همیشه نامرتب بوده .ولی این سری یه کم حالت تهوع داشتم درد کمد و زانو و گرفتگی پا .صبح تست گذاشتم منفی بود ولی الان بعد از چند ساعت رفتم نگاه کردم مثبت شده .امکانش هست ک واقعلا حامله باشم .درضمن یه بار از شیاف ماریانا استفاده کردم و تیروئید هم دارم

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من همیشه پریودم نامنظمه یک ماهه از پریودم میگذره و پریود نشدم نزدیک ده روزه حالت تهوع گاه و بیگاه دارم فشارمم تازگیا 11روی 6. زیر دلمم کمی درد میکنه اما همیشگی نیست میشه راهنماییم کنین که آیا احتمال بارداری هست یا نه ممنون

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من دوره پریودم دوهفته یکباربودالان 6روزمیگذره وپریودنشدم تواين چندوقت همش تب وعرق سرددارم وزیردلم دردمیکنه تست گذاشتم بعداز2ساعت خط کمرنگودیدم ینی امکان بارداری وجودداره

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
به وجود داره
باز چند روز دیگه بی بی چک استفاده کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من6روز از پریودیم میگذره اکثرا پریودی نامنظم دارم امروزبی بی چک استفاده کردم منفی بود.ینی باردار نیستم؟؟؟??.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
سه چهار روز دیگه اگر پریود نشدین دوباره امتحان کنین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام یک هفته از زمان پریودی من میگذره از بی بی چک دیروز استفاده کردم ولی منفی بو هیچ دردی یا علاعم بارداری ندارم نگران هستم لطف کنید راهنمایی فرمایید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
تاخیر در پریود بدون دلیل کاملا طبیعیه و بعضی وقتا تا ده روز هم اتفاق میفته ، بعد از دو سه روز دوباره بی بی چک بذارین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من همیشه پریودم نامنظمه ولی این دفعه پنج روزازپریودم گذشته صبح هاحالت تهوع دارم تست گرفتم منفی بودولی حالت تهوع دارم امکانش است باردارباشم

This comment was minimized by the moderator on the site

چون پریودتون نامنظمه دو سه روز دیگه دوباره تست کنین.

This comment was minimized by the moderator on the site

خاهش میکنم برام بگین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام الان ی هفته ب پریودم مونده 1هفته و نیم سینه‌ام سنگینه درد دارم امروزم 2بار دلپیچه گرفتم آیا من باردارم چند روز پیش بی بی چک گرفتم منفی بود

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
تا قبل از تاخیر پریود بی بی چک جواب درست رو نشون نمیده، تا روز تاخیر صبور باشید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
من 5 ماهه ازدواج کردم از وقتیم ازدواج کردم پریودم همش عقب میفته الان 53 روز از اخرین پریودم گذشته امیدوارم باردار نباشه هیچ کدوم از علایم بارداریم ندارم تنها تغییر تو بدنم اینه که هر روز صبح شدیدا گرمم میشه جوری که با کلافگی بیدار میشم...

سلام
من 5 ماهه ازدواج کردم از وقتیم ازدواج کردم پریودم همش عقب میفته الان 53 روز از اخرین پریودم گذشته امیدوارم باردار نباشه هیچ کدوم از علایم بارداریم ندارم تنها تغییر تو بدنم اینه که هر روز صبح شدیدا گرمم میشه جوری که با کلافگی بیدار میشم میخوام بدونم چیکار کنم پریود شم پریودمم منظم شه

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
شما باید علت نامنظمی رو بفهمید بعد درمان رو شروع کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید وقت پریود من فرداست ۲۱شهریور اما من دو روز پیش بیبی چک استفاده کردم خط cپررنگ و خط Tکمرنگ بود ایا امکانش هست من باردار باشم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
خط کم رنگ بی بی چک نشانه بارداری است

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من دیشب تست زدم نبود بعد صبح که زدم ی خط کم رنگ افتاده میشه رانمایم کنین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خط کم رنگ نشانه بارداریه، یه بار دیگه تست کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من یک ماهه حالت تهوع شدید دارم ولی چند روز زودتر پریود شدم ولی مثل همیشه نبود من 7روز پریودم ولی این بار 3روز بعد قطع شد بعد روز بعد لکه دیدم الانم بعد 12روز بعد قاعدگیم بی بی چک استفاده کردم 2 خط افتاد ولی یکی به ندرت دیده میشد آیا من ممکن...

سلام من یک ماهه حالت تهوع شدید دارم ولی چند روز زودتر پریود شدم ولی مثل همیشه نبود من 7روز پریودم ولی این بار 3روز بعد قطع شد بعد روز بعد لکه دیدم الانم بعد 12روز بعد قاعدگیم بی بی چک استفاده کردم 2 خط افتاد ولی یکی به ندرت دیده میشد آیا من ممکن است بار دار باشم 30ساله هستم 10سال پیش بارداری داشتم یه پسر بعدشم ludگذهشتم بعد 5سال رفتم بیرون آودردم

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
خط کم رنگ بی بی چک نشانه وجود بارداریه و این خونریزی هم میتونه خونریزی لانه گزینی باشه، حتما آزمایش خون بدین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ببخشید من آزمایش دادم پرولاکتینم بالا بود دکتر رفتم دارو دادن نرمال شد...چند ماه بعد از سینه هام شیر امد پریودیم هم ۲۰روز طول می‌کشه...احتمال داره بتونم باردار شم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بهتره شما دوباره برین دکتر و آزمایش بدین امکان اینکه پرولاکتین بالا باشه وجود داره ، حتما به پزشک مراجعه کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , من 20 سال دارم و هر ماه دوره پریودم 28 روزه میشد ولی این دفعه تاخیر داشتم بی بی چک استفاده کردم ولی منفی شد چند روزی صبر کردم که شاید پریود شم ولی بازم دیر کرد داشتم و بالاخره رفتم آزمایش دادم که جواب اونم منفی شد , آیا این...

سلام و خسته نباشید , من 20 سال دارم و هر ماه دوره پریودم 28 روزه میشد ولی این دفعه تاخیر داشتم بی بی چک استفاده کردم ولی منفی شد چند روزی صبر کردم که شاید پریود شم ولی بازم دیر کرد داشتم و بالاخره رفتم آزمایش دادم که جواب اونم منفی شد , آیا این امکان داره که باردار باشم ولی آزمایش نشان نده؟

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , بعضی اوقات به دلایل وجود مشکلاتی مانند استرس، داشتن عادت بد غذایی، انجام ورزش بیش از حد و یا مشکلات تیروئیدی و وجود بیماری های مختلف در بدن شما ممکنه پریودتون تاخیر داشته باشه , اگه هیچ کدام یک از موارد گفته شده رو نداشته باشین...

سلام عزیزم , بعضی اوقات به دلایل وجود مشکلاتی مانند استرس، داشتن عادت بد غذایی، انجام ورزش بیش از حد و یا مشکلات تیروئیدی و وجود بیماری های مختلف در بدن شما ممکنه پریودتون تاخیر داشته باشه , اگه هیچ کدام یک از موارد گفته شده رو نداشته باشین میتوانید یک بار دیگه آزمایش رو تکرار نمایید و اگر بازم پریودنشدین به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/