آنچه که باید درباره عفونت سینه در کودکان بدانید

آنچه که باید درباره عفونت سینه در کودکان بدانید

آیا کودک شما از آب ریزش بینی رنج می برد؟ آیا او از کمبود اشتها ناراحت و آزرده است؟ اگر شما قاطعانه پاسختان مثبت است، احتمالا می خواهید اطلاعاتی درباره عفونت سینه در کودکان به دست آورید ، ما کنار شما هستیم تا آنچه که لازم است در مورد عفونت سینه کودکان به شما بیاموزیم.

عفونت سینه کودک چرا رخ میدهد؟

عفونت سینه همواره می تواند خود را به شکل التهاب ریه یا ورم نایژه نشان دهد، التهاب ریه بر روی کیسه های هوا زمانی که ورم نایژه غشای مخاطی لوله های نایژه را ملتهب می کند تاثیر می گذارد.
اما چه چیزی باعث عفونت سینه در کودکان می شود؟ عفونت های سینه معمولا به دلیل باکتری یا ویروس ها اتفاق می افتند، التهاب ریه به علت میکروب های گیاهی و ورم نایژه به خاطر یک ویروس اتفاق می افتد، بعضی اوقات، عفونت های قارچی ممکن است به عفونت های سینه منجر شود.

علائم عفونت سینه در کودکان:

عفونت سینه در کودکان معمولا با سرماخوردگی شروع می شوند که به تدریج به سرماخورگی هاد و سرفه تبدیل می شود، نشانه های اصلی عفونت سینه در کودکان که لازم است از آنها آگاه باشید:
• گرفتگی یا آب ریزش بینی
• تب
• کاهش اشتها
• سرفه خشک
بعد از گذشت چند روز علائم بدتر می شوند و ممکن است منجر شوند به :
• سرفه مداوم
• مشکل در تنفس
• افزایش ضربان قلب
• بی حسی کامل

چه زمانی باید کودکم را نزد دکتر ببرم؟

اگر شما مطمئن نیستید که کودک شما از یک سرماخوردگی ساده رنج می برد یا از عفونت سینه، پس با دکترتان مشورت کنید، اگر علائم سرماخوردگی یا سرفه پایدار ماندند، احتمالا کودک از یک عفونت سینه شدید یا ورم نایژه رنج می برد، در بیشتر موارد، علائم ورم نایژه با گذشت زمان بهتر می شوند، هر چند که اگه شما پی بردید که کودک شما بیش از حد معمولی درد می کشد، با دکترتان مشورت کنید، اگر فهمیدید که کودک شما علائم زیر را دارد سریعا و بدون درنگ با دکترتان تماس بگیرید:
• اشتهای کودک به شدت کاهش می یابد وکمتر از نصف مصرف معمولی غذا و شیر در طول ۴۸ می خورد
• کودک نشانه های از دفع زیاد آب را نشان می دهد(مانند عرق کردن شدید)
• خواب آلودگی و بی حالی هنگام عفونت سینه در کودکان دیده می شود.
• خشکی مداوم در سرفه مرطوب
گونه های شدید ورم نایژه می تواند باعث بروز مشکل در تنفس شود، مراقب این علائم تنفسی باشید و اگر این علائم را دارد بلافاصله او را به بیمارستان ببرید:
• کودک به سختی نفس می کشد
• سوراخ های بینی کودک بزرگ شده بود
• اگر ناخن های کودک آبی شدند به علت کمبود اکسیژن
• اگر کودک سریع تر از ۶۰ بار در دقیقه نفس می کشد
• اگر تنفس کودک قطع می شود یا نفس های عمیق و سخت می کشد

sorfe1.jpg

درمان عفونت سینه در کودکان:

بیشتر موارد عفونت سینه در کودکان و مخصوصا ورم نایژه در طول یک یا دو هفته بهتر می شوند، در موارد ملایم، شما می توانید چند درمان ساده خانگی را دنبال کنید که می تواند یک سرماخوردگی معمولی را درمان کند

چند درمان خانگی ساده برای عفونت سینه در کودکان:

• کودکتان را به خوردن مقدار زیادی شیر و محصولات لبنی تشویق کنید، لبنیات به بدن کودک قدرت می دهد که با عفونت بجنگد و همچنین از کم شدن آب بدن جلوگیری می کند، اگر تب کودک شما در طول عفونت بالا میرود، لبنیات کمک می کند که تب او کاهش پیدا کند.
• در زمان عفونت سینه در کودکان ، استامینیفون یا ایبوپروفون در اندازه کوچکتر به کم شدن تب، بهبود گلودرد و پایین بردن گرفتگی سینه کمک می کند، تنفس کودک را بهبود می بخشد و باعث می شود احساس بهتری کند، بر روی پاکت ها دنبال مقدار دز مصرفی بگردید، اگر شما در مورد مقدار دز مطمئن نیستید با دکترتان تماس بگیرید.
• اگر عفونت سینه در کودکتان باعث گرفتگب بینی شده و نفس کشیدن را برای او مشکل کرده است، سعی کنید او را به حالت ایستاده زمانی که دارد غذا می خورد نگه دارید، شما همچنین می توانید از دارو های نمکی بینی که راه بینی او را تمیز می کند و تنفسش را بهبود می بخشد استفاده کنید، داروهای نمکی بینی در بیشتر داروخانه ها موجود می باشند.
• استنشاق بخار یک درمان سنتی برای عفونت و گرفتگی بینی است، شما می توانید هم از یک سونای بخار یا یک استنشاق کننده بخار با مقداری مالش بخار استفاده کنید، این کار به بهبود عفونت سینه در کودکان ، سرفه و تمیز شدن مجرای بینی او کمک می کند.
اگر کودک شما یک عفونت سینه یا ورم نایژه شدید دارد یا اگر با درمان های خانگی بهبود نمی یابد، با دکترتان برای معالجات بیشتر مشورت کنید، دکتر احتمالا او را به یک دستگاه تنفس مصنوعی برای کمک کردن به تنفس او سفارش کند.

عوارض جانبی عفونت سینه در کودکان :

رایج ترین نگرانی برای تمام والدین عوارض جانبی یا پیچیدگی های است که ورم نایژه می تواند به وجود بیاورد. بسیار خب،وحشت زده نشوید، به خاطر اینکه ورم نایژه یک شرایط یا مسئله ی جدیی نیست، هر چند که،آسم و تنفس سخت می تواند شرایط شدید آن باشد، در موارد نادر،کودکان التهاب ریه را توسعه می دهند، کودکانی با شش زنده یا شرایط قلبی تحمل کردن ورم نایژه را سختر می دانند.

bimari-koodak01.jpg

جلوگیری از عفونت سینه در کودکان:

شما چگونه از عفونت سینه در کودکان جلو گیری می کنید؟آیا امکان دارد از دوباره اتفاق افتاندن ورم نایژه جلوگیری کرد؟
• اینکه شما بهداشت خوبی داشته باشید اهمیت بالای دارد، شما باید مراقب جاهای که می روید یا کودکتان می رود باشید، همچنین مراقب کسانی که با آنها ارتباط دارید باشید، همیشه این را در نظر داشته باشید که وقتی که به خانه برمی گردید دستانتان را با مواد ضدعفونی کننده بشویید و همچنین مطمئن شوید کودک شما نیز این کار را بعد از برگشت از بازی یا مدرسه انجام می دهد، رعایت یک بهداشت خوب و دور نگه داشتن او از هوای آلوده می تواند عفونت سینه در کودکان را کاهش دهد.
• برای جلوگیری کردن از ورم های نایژه ی بیشتر، دستمال سینه یا دستمال کاغذی باید فقط یک بار استفاده شده و دور انداخته شود،همچنین مطمئن شوید حمام هایتان تمیز و به طور منظم ضدعفونی می شوند تا اینکه کودک شما به هیچ عفونت تنفسی برخورد نکند،بیشتر کودکان که در سنین کودکی ورم نایژه را تقویت می کنند،در سنین بالاتر باعث تقویت آسم می شوند،به او آمپول آنفولانزا بزنید، این از آنفولانزا و عفونت های ثانویه جلوگیری می کند.
• اگر همسرتان سیگار می کشد،کودکتان را از دود سیگار دور نگه دارید به دلیل آنکه دود سیگار به راحتی می تواند باعث ورم نایژه شود.
• اگر کسی در خانه ی شما از سرماخوردگی یا سرفه رنج می برد، بهتر است کودکتان را از او دور نگه دارید تا اینکه مانع از عفونت سینه در کودک شوید، واکسن خاصی برای ورم نایژه وجود ندارد، اما پالیویزوماب داروی است که به کاهش علایم ورم نایژه کمک می کند.
آیا کودک شما تا به حال دچار عفونت سینه شده است؟ آیا او ورم نایژه داشته است؟ چه کاری در این مورد انجام داده اید؟ آن را با ما در میان بگزارید.

 

نظر (39)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

راضییم‌ مطالبش آدم وخیلی آگاه میکنه

This comment was minimized by the moderator on the site

اگه چهارروزاز عفونت سینه بگذره دیگه خطری نداره پسرم ۷ساله سه روزه ریشه عفونت کردن نگرانشم

This comment was minimized by the moderator on the site

جواب سوالم بین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام سه روزه پسرم ریش عفونت کرده تب داشت الان تب نداره آیاوقتی تب پایین بیاد نشانه اینه که عفونتش کمترشده

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام پسرم یک ساله و پنج ماهشه الان سه هفته ای میششه سرفه میکه و سینش ناجور صدا میده هر از گاهی ....پارسال هم عفونت ریه داشت بستری کرده بودیم امسال هر چی ازیتروماسین و استامینوفن میدم درست نمیشه ولی مثل پارسال هم نیست ...چیکار کنم لطفا راهنمایی...

سلام پسرم یک ساله و پنج ماهشه الان سه هفته ای میششه سرفه میکه و سینش ناجور صدا میده هر از گاهی ....پارسال هم عفونت ریه داشت بستری کرده بودیم امسال هر چی ازیتروماسین و استامینوفن میدم درست نمیشه ولی مثل پارسال هم نیست ...چیکار کنم لطفا راهنمایی کنین...

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام به همه فقط میتونم این بگم یه هفته بچه ام سرفه خشک تب لرز درد قفسه سینه هم چی توی پنج روز داشت هرروز بردم دکتر گفت باید سپری بشه من سر۵ روز رفتم تهران بچه ام رفت ای سی یو هیچ امیدی هم نداشت چون هردو ریه اش درگیر بود نفهمیده بودیم تو این موقع...

سلام به همه فقط میتونم این بگم یه هفته بچه ام سرفه خشک تب لرز درد قفسه سینه هم چی توی پنج روز داشت هرروز بردم دکتر گفت باید سپری بشه من سر۵ روز رفتم تهران بچه ام رفت ای سی یو هیچ امیدی هم نداشت چون هردو ریه اش درگیر بود نفهمیده بودیم تو این موقع عکس فقط بگیرن همه چی معلوم میشه این دکتر ان دکتر نکنین

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دخترم 5ماهه هست سرماخورده بود سرماخوردگیش وآبریزش بینیش خوب شده ولی صدای سنش خیلی ناجوره نفس که میکشه انگار صدای خروپف درمیکنه نمیدونم چکارکنم دارو تأثیری نداشت

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وقت بخیر
پسر من ۵ سال و ۵ ماهشه و از مهر ماه درگیر سرماخوردگی و عفونت سینه هست و تو این مدت ۵ بار پزشک مراجعه کردیم کلی آنتی بیوتیک مصرف کرده و بعد از هر دوره یک روز بهبودی داره و دوباره از نو شروع میشه،الان یک هفته است که نرفته مدرسه اما...

سلام وقت بخیر
پسر من ۵ سال و ۵ ماهشه و از مهر ماه درگیر سرماخوردگی و عفونت سینه هست و تو این مدت ۵ بار پزشک مراجعه کردیم کلی آنتی بیوتیک مصرف کرده و بعد از هر دوره یک روز بهبودی داره و دوباره از نو شروع میشه،الان یک هفته است که نرفته مدرسه اما بازم سینش خس خس داره و تب داره و همش خوابه و اشتهاشم خیلی بده شما بگید چکار کنم بازم ببرم دکتر و آنتی بیوتیک و...؟!

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دخترم دوهفته است سرما خورده سینه اش عفونت داره کو آموکسی کلاو و کالیک و ایبوپروفنم داره میخوره ولی هنوز خوب نشده خیلی نگرانم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
آش شلغم درست کنین و تند تند بهش بدین بخوره، آب ولرم زود زود بهش بدین و اگر دستگاه بخور دارین حتما روشنش کنین و اگه ندارین یه قوری بذارین روی گاز همیشه زیرش روشن باشه تا هوای خونه مرطوب بشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام بچه ام ۱۹ماهش هست حدودیه هفته است که سرفه خشک وتب وآبریزش بینی داره دوباربردم دکتر فرفی نکرده تازه بدترهم شده چکارکنم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بهش آش بدین که توش شلغم و پیاز باشه، پیاز رو سرخ نکنین و خام بندازین توی آش، زود زود بهش آب ولرم بدین و دستگاه بخور رو همیشه تو خونتون روشن بذارین که برای سرفه اش عالیه، دست و صورتش رو تند تند بشورین، اگر تب بعد از یک هفته قطع نشه حتما حتما...

سلام
بهش آش بدین که توش شلغم و پیاز باشه، پیاز رو سرخ نکنین و خام بندازین توی آش، زود زود بهش آب ولرم بدین و دستگاه بخور رو همیشه تو خونتون روشن بذارین که برای سرفه اش عالیه، دست و صورتش رو تند تند بشورین، اگر تب بعد از یک هفته قطع نشه حتما حتما باید ببرینش پیش متخصص کودکان

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وخسته نباشید من پسرم سرفه میکنه.سرفش خشک نیست ابریزش بینی هم داره دکتر شربت اموکسی سیلین داده وقرص کتوتیفن ولی بترشده چکارکنم؟؟؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
ببرینش دکتر و اگر لازم دونستن آمپول تزریق بشه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام پسرم دوسال و شش ماهست بخاطر عفونت ریه 5 بار بستری شده دکترا میگن نباید سرما بخوره

This comment was minimized by the moderator on the site

سلامت
بهتره مراقبت کنین تا مشکلی پیش نیاد، پیشگیری بهتره، ویتامین ث و مایعات فراوان حتما رعایت بشه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
وقت بخير
بچم ٢٠ ماهشه و دو روزه سينه ش خس خس و سرفه خشك ميكنه
بردمش دكتر شربت آموكسي كلاو و ايبوپروفن و استامينوفن تجويز كردن
فعلا هيچ اثري نكرده
ميتونم بگم سينه ش بدتر هم شده
آيا اين عفونت سينه دوره داره برا بهتر شدنش؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام بله معمولا چند روز طول میکشه برای سینش میتونین از شربت کتوتیفن هم استفاده کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام آیا مویه گربه باعث عفونت سینه میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بله ممکنه باعث بیماری به علت وجود میکروب های متعدد در موی گربه بشه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من پسرم یک سال و 10 ماهشه از دیشب متوجه شدم که صرفه خشک . شدید ولی با فواصل زمانی زیاد داره بردمش دکتر ازیترومایسین و امچول تجویز کرده بنظرتون تزیرق امپوا واجبه یانه چون میگن امپول برای کودک خوب نیست

This comment was minimized by the moderator on the site

پسر من فقط سرفه میکنه خلط میاد

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
عفونت داره و باید آنتی بیوتیک مصرف کنه

This comment was minimized by the moderator on the site

بچم دو ماهشه الان عفونت ریه گرفته ای سی یو بیمارستانه. متاسفانه سرغه هاش شدید. بود. و الان کمی سرفش کمتر. شد. ولی شیر. بالا میاره و خفه میشه .خیلی شدیده

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
متاسفانه بدون معاینه نمیشه چیزی گفت
دعا میکنم هیچ بچه ای بیمار نشه

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام و خسته نباشید
آیا پس از درمان عفونت ریه آیا باز هم ممکن است کودک دچار مشکلاتی تنفسی شود و یا در بزرگسالی مشکلاتی برای او ایجاد کند . کلاً بیماری خطرناکی هست یا خیر ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگر کامل درمان بشه مشکلی پیش نمیاد.

This comment was minimized by the moderator on the site

بچه م یک سال ویک ماهشه درچار سرما خوردگی شده الان سینه اش خزخز میکنه خیلی شدید نه خزخز نرم باید چکار کنم دکتر چند بار بردیم ازیرومایسین وشربت آستامینوفن دادن ازلحاظ مالی کم بود داریم لطفا کمکم کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگر طولانی بشه مدت سرفه ممکنه تبدیل به برونشیت بشه و مشکل به وجود بیاره تا حد امکان فضای خونه رو مرطوب نگه دارین و سرشو وقت خواب بالا بذارین و زود زود آب ولرم بهش بدین ، شربت کتوتیفن حدودا 16 قطره هر هشت ساعت بهش بدین ، خواب آوره اگر زیاد...

سلام
اگر طولانی بشه مدت سرفه ممکنه تبدیل به برونشیت بشه و مشکل به وجود بیاره تا حد امکان فضای خونه رو مرطوب نگه دارین و سرشو وقت خواب بالا بذارین و زود زود آب ولرم بهش بدین ، شربت کتوتیفن حدودا 16 قطره هر هشت ساعت بهش بدین ، خواب آوره اگر زیاد خوابید نگران نشین.

ادامه مطلب
بارگذاری بیشتر ...

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/