3 درمان طبیعی یبوست در بارداری

3  درمان طبیعی یبوست در بارداری

با شروع زندگی یک عضو جدید در داخل رحم زنان، تغییرات زیادی در بدن آن ها صورت می گیرد که اکثر این تغییرات به دلیل بی تجربگی مادران باردار جوان، برای آن ها سخت و طاقت فرسا خواهد بود،یکی از این موارد یبوست در بارداری است. در واقع، هر مادر بارداری در این مرحله زیبا از زندگی خود ممکن است بیشتر از همیشه خستگی را تجربه کند. ولی شما می توانید با انجام برخی کارهای ساده و استفاده از تجربیات بزرگان و اطرافیان از تمام ثانیه های این دوران لذت ببرید. درست است که گفته می شود در دوران حاملگی یک زن، طیف وسیعی از علائم و نشانه های نه چندان مطلوب در بدن او ظاهر خواهد شد، اما هر زن باردار آگاهی قادر خواهد بود تا با دقت کردن در تغذیه روزانه خود و مراقبت بیشتر از سلامت فرزند داخل رحمش، این دوره سخت را برای خود و همسرش لذت بخش و فراموش نشدنی کند و در نهایت، هم فرزندی سالم و قوی به دنیا بیاورد.
در میان همه نگرانی ها و استرس های رایج دوران بارداری، یبوست بارداری یکی از مشکلات شایع این دوره محسوب می شود. در ادامه این مقاله، شما را با مشکل یبوست در بارداری آشنا کرده و آنچه را که شما باید برای درمان و از بین بردن نشانه های معمول یبوست در بارداری خود انجام دهید، برای شما بازگو خواهیم نمود.

چرا یبوست در بارداری رخ می دهد ؟

به یاد داشته باشید که نامنظم شدن حرکات روده که به ندرت در بدن زنان معمولی اتفاق می افتد، عامل اصلی به وجود آورنده مشکل یبوست در بارداری خواهد بود، همانطور که می دانید در حالت عادی، عوامل زیادی مانند رژیم غذایی روزانه، عوارض جانبی داروها، مسمومیت با فلزات سنگین، کم کاری غده تیروئید و اختلالات هورمونی می توانند به وجود آورنده مشکل یبوست در بارداری باشند، با این حال، تجربه کردن مشکل یبوست در بارداری توسط زنان حامله با بروز یبوست در بدن افراد معمولی کاملا متفاوت است.
به عنوان یک خانم یادتان باشد که اکثر زنان باردار ممکن است در دوران بارداری خود از مشکل یبوست ناشی از بارداری رنج ببرند. در واقع، ایجاد شدن تغییرات هورمونی در دوران بارداری خانم ها، دستگاه گوارش زنان باردار را تنبل کرده و در نتیجه، باعث کم شدن دفعات اجابت مزاج در بدن آن ها خواهد شد، که در حالت کلی، با پیشرفت این روند، مشکل یبوست در بارداری در بدن این افراد به وجود خواهد آمد. علاوه بر این زمانی که جنین در داخل رحم مادر باردار خود رشد می کند، ممکن است فشار وارده بر ناحیه لگن مادرش را افزایش دهد که این حالت هم به نوبه خود منجر به بروز مشکل یبوست در بدن آن ها خواهد شد.
با شروع دوران بارداری در بدن زنان هر زنی ممکن است مصرف برخی مواد غذایی را که باعث سخت شدن اجابت مزاج در بدن او می شود، را بیشتر از قبل در برنامه روزانه خود قرار دهد که همین عامل به تنهایی می تواند حالت یبوست شدیدی را در بدن یک زن باردار به وجود آورد. همچنین، بروز کم خونی در دوران بارداری زنان هم ممکن است باعث سفت شدن مدفوع و به وجود آمدن یبوست در بارداری گردد.
به عنوان یک خانم باردار جوان و کم تجربه این نکته مهم را هم به خاطر بسپارید که مصرف مکمل های آهن برای مبارزه با کم خونی در دوران بارداری زنان و یا استفاده از سایر داروهای مخصوص دوران بارداری که توسط دکتر متخصص زنان و زایمان برای زن حامله تجویز می شود، هم ممکن است حرکات روده در بدن آن ها نامناسب کرده و منجر به بروز مشکل یبوست در بدن این مادران شود. در بیشتر موارد، ممکن است زن حامله به دلیل بزرگ شدن اندازه شکم خود، ورزش کردن منظم خود را کنار بگذارد و یا در برخی شرایط، هم ممکن است دکتر متخصص زنان و زایمان به مادر باردار، استراحت کردن مطلق در بستر را توصیه نماید. در چنین مواقعی، امکان دارد که کنار گذاشتن ورزش و نداشتن تحرک در مادر باردار باعث ایجاد مشکل یبوست در بارداری گردد.

علائم بروز یبوست در بارداری :

از آن جایی که با آغاز دوران بارداری تغییرات زیادی در بدن هر زنی رخ می دهد، ممکن است پیدا کردن علت آن ها و پیگیری آنچه که در بدن این زنان روی می دهد، برای مادر باردار و دکتر معالج او کمی مشکل باشد.
به همین دلیل ما در ادامه این مقاله شما را با برخی از علائم یبوست در بارداری که ممکن است شناسایی و مقابله با این مشکل، به مادر باردار و دکتر معالج او کمک کند آشنا خواهیم کرد که مهم ترین این علائم عبارتند از:
• هر حرکت روده و دفع مزاج 1 الی 2 روز فاصله پیش آید، آگاه باشید که دچار یبوست بارداری شده اید.
• به خاطر داشته باشید که اگر مدفوع شما در دوران بارداری آنقدر سفت و سخت شده باشد که با دشواری از روده هایتان عبور کند، احتمال دارد که دچار یبوست در بارداری شده باشید.
• همچنین، زن باردار مبتلا به مشکل یبوست، درد زیادی را در ناحیه شکم خود در حال عبور مدفوع با زور تجربه خواهد کرد.
• فرد مبتلا به یبوست در بارداری، با دفع کم مدفوع باز احساس نفخ "کاملی" را در بدنش احساس خواهد کرد.
• در نهایت، یادتان باشد که اگر مدفوع زن بارداری طوری سفت و سخت شود که حتی با خروج از روده ها باعث خونریزی کردن ناحیه رکتوم او شود، حتما دچار یبوست در بارداری شده است.

چگونه می توان مشکل یبوست در بارداری را از بین برد؟

حالا که شما به عنوان یک زن حامله با علائم اولیه بروز یبوست در بارداری آشنا شدید، می توانیم نگاهی هم به برخی از راه حل-های این مشکل بیاندازیم. در ادامه مقاله، برخی از بهترین روش ها و داروهای خانگی درمان یبوست زنان در دوران بارداری بیان شده است، که مهم ترین آن ها عبارتند از:

1. ورزش کردن منظم مادر برای جلوگیری از یبوست در بارداری :

از آن جایی که زنان باردار اغلب تمایلی به ورزش کردن ندارند، به همین علت این نوع فعالیت ها را نادیده می گیرند که این طرز تفکر ممکن است علت شایع بروز مشکل یبوست در بارداری تعداد قابل توجهی از زنان حامله باشد. همانطور که می دانید ورزش کردن به عنوان یک عامل مهم و شناخته شده در تحریک روده های انسان به حساب می آید. به همین دلیل، زنان بارداری باید برای حفظ سلامت وضعیت دستگاه گوارش خود سعی کنند تا ورزش های سبکی را انجام داده و یا حداقل در طول روز، مسافتی را پیاده روی نمایند.
برای ورزش کردن در دوران بارداری، عاقلانه ترین کار این است که از راهنمایی ها و تجربیات یک مربی باسابقه کمک بگیرید. به همین علت، ثبت نام کردن در کلاس های ورزش دوران بارداری یک راه خوب برای فعال نگه داشتن روده ها و سالم ماندن بدن زنان باردار محسوب می شود. در نتیجه، همین تحرک و فعالیت روزانه می تواند از بروز مشکل یبوست در بارداری جلوگیری کند. اگر برای شما به عنوان یک خانم باردار مقدور نیست که در این کلاس های ورزش دوران بارداری شرکت کنید، می توانید یک نقطه از خانه خود را برای انجام حرکات ورزشی بارداری اختصاص دهید و یا در طول روز فقط یک پیاده روی کوتاه در پارک و یا حتی محیط نزدیک خانه خود داشته باشید.

2. رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از یبوست در بارداری :

همانطور که می دانید رژیم غذایی که یک فرد در طول روز استفاده می کند، مهم ترین نقش را در تعیین سلامت دستگاه گوارش او ایفا می کند. در دوران بارداری نیز زن حامله باید مطمئن شود که رژیم غذایی روزانه او سلامت خود بدن و فرزند متولد نشده او را تضمین نموده و قادر خواهد بود تا با مشکل یبوست به وجود آمده در بدنش در این دوره حساس مبارزه کند.
به عنوان یک خانم باردار جوان و کم تجربه به یاد داشته باشید که به دو دلیل عمده، مصرف میوه ها و سبزیجات تازه و خام بهترین مواد غذایی برای مقابله با مشکل یبوست در بارداری یک زن محسوب می شوند. دلیل اول این که سبزیجات و میوه های تازه منبع خوبی از فیبر بوده و به دفع راحت مدفوع کمک می کنند. در نتیجه، مصرف منظم سبزیجات و میوه های تازه می تواند یبوست به وجود آمده در بدن فرد باردار را از بین ببرد. دلیل دوم این است که اگر سبزیجات و میوه ها پخته نشوند (اما همیشه قبل از خورده شدن باید آن ها را با آب بشویید!)، مصرف آنها می تواند دوز خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی را برای رفع نیاز مادر و جنین درون رحم او به بدن زن حامله برساند! در ادامه این مقاله، چند نوع از مواد غذایی که شما به عنوان یک زن حامله می توانید با افزودن به رژیم غذایی روزانه خود، مطمئن شوید که اجابت مزاجتان به صورت طبیعی صورت می گیرد، بیان شده است.

مواد غذایی کمک کنده به درمان یبوست در بارداری :

• میوه های خام مانند موز، انگور فرنگی سیاه، نارنگی، گریپ فروت و پرتقال.
• میوه های خشک مثل برگه زردآلو و آلو.
• سبزیجات فیبردار مانند هویج، کلم، اسفناج، شاهی، کرفس و کنگر فرنگی.
• غلات سبوس دار کامل مانند حبوبات، لوبیا و عدس.

3. نوشیدن مقدار زیادی آب برای درمان یبوست در بارداری :

همانطور که می دانید هیدراته نگه داشتن بدن انسان می تواند راه حل دیگری برای رفع مشکل یبوست در بارداری باشد. در واقع، تعداد قابل توجهی از زنان بارداری که از مشکل یبوست در بدن خود رنج می برند، به احتمال زیاد آب و مایعات دیگر را در این دوران حساس از زندگی خود، به مقدار ناکافی استفاده می کنند!
منطق حکم می کند از آن جایی که در بدن زنان حامله، فشار وارده بر مثانه به دلیل بزرگ شدن رحم آن ها با پیشرفت دوران بارداری افزایش می یابد، به همین علت این افراد به خاطر درد معده و کم شدن فضای آن تمایل زیادی به مصرف مایعات و مواد غذایی ندارند. در نتیجه، بدن این اشخاص در گذر زمان با کمبود آب و مایعات دیگر مواجه شده و سبب بروز مشکل یبوست در بارداری این افراد می شود. در واقع، عدم وجود مایعات به اندازه کافی، باعث سفت شدن مدفوع در بدن زنان باردار گردیده و اجابت مزاج آن ها را با مشکل مواجه خواهد نمود. بنابراین، زنان باردار مخصوصا اگر در فصل های گرم حامله شده اند، باید اطمینان حاصل کنند که مقدار آب مصرفی آن ها در طول روز به اندازه کافی بوده است.

داروهای گیاهی برای از بین بردن مشکل یبوست در بارداری :

جدای از موضوعات گفته شده، داروهای طبیعی و گیاهی زیادی وجود دارند که تصور می شود مصرف آن ها برای مقابله با مشکل یبوست در زنان باردار بسیار مفید باشد. اما، شما حتما باید قبل از مصرف این گیاهان دارویی، برای اطمینان بیشتر با دکتر متخصص زنان و زایمان خود مشورت کرده و از نظریات او در این مورد استفاده کنید!

پوسته گیاه اسفرزه درمان یبوست در بارداری:

این گیاه دارویی در اکثر عطاری ها و داروخانه ها موجود بوده و به خاطر وجود موسیلاژ در ترکیبات آن، باعث می شود تا مدفوع فرد باردار نرم شده و دفع آن به آسانی صورت گیرد.

کمک به درمان یبوست در بارداری با چای گیاه قاصدک:

تصور می شود که مصرف چای این گیاه به راحتی بتواند مشکل یبوست زنان در دوران بارداری را از بین ببرد.

ماست کمک کننده به زنان باردار برای مقابله با یبوست در بارداری:

به دلیل این که ماست غنی از باکتری های پروبیوتیک است، باعث تحریک روده ها و هضم راحت غذا در بدن انسان شده و از بروز تمام بیماری های گوارشی در بدن افراد، به ویژه زنان باردار جلوگیری خواهد نمود.
بدون شک، باردارشدن یک زن باعث بروز تغییرات جسمی و عاطفی زیادی در بدن او خواهد شد. این عوامل دست به دست هم داده و باعث می شود تا بدن این افراد قوی تر از قبل شود. همچنین، اراده این افراد با گذشت زمان مصمم تر شده و اعتماد به نفس آنها هم بالا خواهد رفت. پس، امیدواریم آشنایی شما به عنوان یک مادر باردار با این نکات مهم، به شما کمک کند تا مشکل یبوست را در کل دوران بارداری خود از بین ببرید. در نهایت، به خاطر داشته باشید که سلامتی کتمل در دوران باردار به شما اجازه خواهد داد تا از این فاز زیبای زندگی خود لذت ببرید.

 

نظر (15)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من باردار هستم یبوست گرفتم کدوم شربت رو باید استفاده کنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته ۹ بارداری هستم ۵ روزه مشکل دفع دارم به شدت درد میکشم شیاف گذاشتم اثر نکرده ملین خوردم اثر نکرده. کمکم کنید حالم خیلی بده

This comment was minimized by the moderator on the site

۱-دوقاشق غذاخوری گلاب همراه با یک استکان آب روی پنج عدد انجیربریزیدآخرشب و صبح ناشتا میل کنید///(۲) ۲عدد خرمارا در آبجوش بریزدبگذاریدسردکه شد۲دوعددخرمارا باهمون آب خرمامیل کنید// (۳)چندعد آلوخشک را درون لیوان بریزیدآبجوش ب آن اضافه کنیدبگذارید...

۱-دوقاشق غذاخوری گلاب همراه با یک استکان آب روی پنج عدد انجیربریزیدآخرشب و صبح ناشتا میل کنید///(۲) ۲عدد خرمارا در آبجوش بریزدبگذاریدسردکه شد۲دوعددخرمارا باهمون آب خرمامیل کنید// (۳)چندعد آلوخشک را درون لیوان بریزیدآبجوش ب آن اضافه کنیدبگذارید دم بکشد.بعد میل نمایید///(۴)مقداری برگ سنــا رو همانندچای دم کنیدیک قاشق تخم شربتین ویک قاشق خاگشیردرون لیوان بریزدآبجوش اضاقه کنیدبگذاریددم بکشد.بعدبرگ سنارو به خاگشیرو تخم شربتین اضافه کنیدو میل نمایید// انشاالله خوب میشید

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من الان چهارروزه که دچاریبوست بارداری شدم توروخداراهنمایی کنید برای بچه خطرنداشته باشم لطفا راهنمایی

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
برای جنین خطزی نداره ولی خودتون اذیت میشین، خاکشیر رو بریزین توی آب داغ بذارین پنج دقیق دم بکشه هر روز صبح ناشتا بخورین، میتونین بهش تخم ریحان هم اضافه کنین، آب زیاد بخورین و به غذاتون روغن زیتون اضافه کنین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید من ماه پنج بارداری ام هنوز هم از یبوست رنج میبرم البته قبل از بارداری هم یبوست داشتم هردارو و مکملی هم که بگید استفاده کردم ولی بی تا ثیر بوده به نظر شما چکار کنم تازه خیلی هم رعایت مواد غذایی رو کردم ولی انگار نه انگار تو روخدا...

سلام خسته نباشید من ماه پنج بارداری ام هنوز هم از یبوست رنج میبرم البته قبل از بارداری هم یبوست داشتم هردارو و مکملی هم که بگید استفاده کردم ولی بی تا ثیر بوده به نظر شما چکار کنم تازه خیلی هم رعایت مواد غذایی رو کردم ولی انگار نه انگار تو روخدا راهنمایی کنید

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
خاکشیر رو توی آب گرم بریزین و پنج دقیقه بذارین دم بکشه و ناشتا بخورین ، شربت تخم ریحان بخورید، خورشت کدو، انواع سبزیجات، کاهو
خوردن ماست و لبنیات میتونه باعث یبوست بشه

This comment was minimized by the moderator on the site

باعرض سلام میشه برای درمان یبوست از شیاف استاده کرد

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
فقط با تجویز پزشک

This comment was minimized by the moderator on the site

باعرض سلام خدمت دوستان من سه ماهه باردارم ودچاریبوست شدیدبارداری شدم به خاطرویار این دوران نمیتوانم غذا ونوشیدنی مصرف کنم ونزدیک به سه چهار روزاست که ازیبوست رنج میبرم ایا برای درمان میتوانم ازشیاف استفاده کنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام حتما به دکترتون بگین تا کمکتون کنن.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام .اگر یبوست بعد از زایمان هنوز باقی مانده باشد .حتما باید عمل کرد.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
عمل؟ میتونید از طریق تغذیه درست درمان کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید, آیا داروی گیاهی برای از بین بردن مشکل یبوست در بارداری وجود دارد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , بله گیاهان زیادی برای مقابله با مشکل یبوست وجود دارد که بهتر است قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت نمایید , برخی از این دارو ها عبارتند از:
1- پوسته گیاه اسفرزه
2- چای قاصدک
3- ماست

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/