امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


25 علائم شایع بارداری را حتما بشناسید(بخش اول)

25 علائم شایع بارداری را حتما بشناسید(بخش اول)

اولین نکته مهمی که هر خانم جوانی باید به یاد داشته باشد این است که دلیل اصلی نگرانی هر زن بارداری در مدت حاملگی او فقدان اطلاعات دقیق درباره دوران بارداری و هدایت ناکافی او توسط دکتر معالجش و سایر اعضای باتجربه خانواده است. از آن جایی که دوران بارداری دوره بسیار مهمی در زندگی هر زنی تلقی می شود، به همین دلیل هم گاهی اوقات، علائم و نشانه های خاصی دارد که می تواند زن حامله را ناراحت کرده و یا دچار استرس کند. بنابراین، هر زن بارداری باید در این فکر باشد که چگونه می تواند خود را برای مقابله با شرایط به وجود آمده، آماده کند. در نهایت، یادتان باشد که شما به عنوان یک خانم باردار، با دانستن علائم بارداری می توانید بر تمام مشکلات این دوران غلبه کنید. مقاله زیر اطلاعاتی است که مطالعه آن می تواند در مورد این موضوع به شما کمک کند. پس قبل از حامله شدن، سعی کنید تا با مطالعه بیشتر این نوع مقالات، با آمادگی کامل به پیشواز این دوران سخت بروید!

25 علامت شایع دوران بارداری که در بدن هر زن حامله ای ظاهر می شود:

ممکن است در زمان تلاش برای باردار شدن، با مسائل بسیار بی ارزشی در مورد اینکه آیا حامله هستید و یا نه، مواجه شده و بسیار نگران و ناراحت شوید. به همین دلیل، اگر شما تا به حال هیچ تجربه ای درباره حاملگی نداشتید، می توانید با مطالعه 25 علامت ذکر شده در این مقاله، اطلاعات کافی را به دست بیاورید. همچنین، این نکته مهم را هم به یاد داشته باشید که تمام علائم بارداری بررسی شده در این مقاله، همیشه ممکن است دلیل بر حامله بودن شما نباشد. پس حتما قبل از قبول فرضیه حاملگی خودتان، در این باره با یک دکتر متخصص زنان و زایمان صحبت کنید. علائم شایع باردار بودن زنان عبارتند از:

1. قطع دوره قاعدگی یا پریود از اولین علائم بارداری :

به خاطر بسپارید که از دست دادن دوره قاعدگی یا پریود، یکی از اولین علائم بارداری است که بسیاری از زنان باردار آن را تجربه خواهند نمود. در بسیاری از موارد، تعدادی از افراد حتی ممکن است متوجه نشوند که یک دوره قاعدگی یا پریود خود را از دست داده اند! اما با شروع دوران بارداری در بدن زنان، در حالت طبیعی تقریبا تمام دوره های ماهانه آن ها متوقف خواهد شد. با این حال، امکان دارد دلایل مختلف دیگری منجر به از دست دادن یک دوره قاعدگی یا پریود در بانوان شود. یکی از این علل می تواند افزایش وزن ناگهانی و یا از دست دادن وزن زیاد در یک مدت کوتاه باشد که در بین عموم زنان دلیل مهمی تلقی نمی شود، اما ممکن است سبب از دست رفتن دوره قاعدگی یا پریود در این افراد شود. همچنین، در برخی موارد دیگر، وجود استرس بیش از حد در زنان نیز می تواند منجر به بروز نشانه های مشابه گردد. علاوه بر این موارد، این نکته مهم را نیز فراموش نکنید که اگر شما به طور ناگهانی انجام حرکات ورزشی را شروع کرده باشید، این حالت نیز می تواند دوره های ماهانه شما را از بین ببرد. به وجود آمدن حالت بی اشتهایی، پرخوری و یا اختلالات دیگر هورمونی هم می تواند با این مساله مرتبط باشد. همچنین، مصرف برخی از داروها، به ویژه داروهایی که برای کنترل بارداری و تولد نوزاد استعمال می شود هم می تواند تاخیر قابل توجهی در روند پریود زنان ایجاد کرده و یا آن را به طور کامل از بین ببرد. پس، به یاد داشته باشید که مشکل بدنی اساسی ندارید و داروی خاصی هم مصرف نمی کنید، از دست دادن دوره قاعدگی در بدنتان می تواند یکی از علائم اولیه آغاز دوران بارداری در زندگی شما محسوب شود.

2. نامنظمی در پریود از علائم بارداری:

باید درباره نحوه روی دادن و نظم موجود در دوره های ماهانه خود بیشتر از دیگران آگاه باشید، چون این دوره ها در بدن هر زنی از الگوی خاصی پیروی می کند. اما اگر خانم جوانی باردار شده باشد، ممکن است دوره قاعدگی یا پریود او با دوره های قبلی فرق کند و نظم موجود در این دوره ها نیز از بین برود. این تغییر می تواند در میزان ترشحات، مدت زمان و یا حتی تعداد روزهای دوره ی قاعدگی تاثیر چشمگیری داشته باشد. با این حال، فراموش نکنید که دلایل مختلف دیگری وجود دارد که می تواند تغییراتی را در روند دوره های قاعدگی زنان ایجاد کند. اگر به هر دلیلی، شما هم متوجه بروز بی نظمی و یا غیرمعمول شدن در حالت دوره های قاعدگی خود شدید، بهتر است در اسرع وقت با یک دکتر متخصص زنان و زایمان صحبت کنید ، شاید این نامنظمی از علائم بارداری شما باشد.

alaem-bardari1.jpg

3. احساس حالت تهوع و استفراغ از علائم بارداری :

همانطور که می دانید یکی از نشانه های اولیه آغاز دوران بارداری، به وجود آمدن حالت تهوع و استفراغ در زنان است. بروز حالت تهوع، احساسی است که اکثر زنان در روزهای اول آغاز دوران بارداری خود آن را تجربه می کنند و بسیار هم شایع است. با این که این حالت به نام ویار صبحگاهی شناخته شده است، اما برخی از زنان حامله حالت تهوع را در هر زمان از روز و حتی در شب نیز تجربه می کنند. در دوران بارداری تقریبا بروز هر تغییر و انجام هر کاری می تواند حالت تهوع شدیدی را در مادر حامله به وجود آورد. پخت و پز، استفاده از ظروف خاص و یا حتی استشمام برخی عطرها از جمله عواملی است که سبب بروز حالت تهوع در این مادران می شود.

4. گرفتگی ناگهانی در عضلات از علائم بارداری:

گرفتگی ناگهانی عضلات که توام با احساس درد است، می تواند علامتی دیگر از علائم بارداری در بدن هر خانمی باشد. تصور می شود هنگامی که تخمک بارور شده می خواهد به دیوار رحم متصل گردد، می-تواند منجر به بروز گرفتگی ناگهانی عضلات در هفته های اول از آغاز دوران بارداری در زنان شود. جالب است بدانید که بیشتر زنان ممکن است بروز این حالت را با دردهای شروع دوره قاعدگی یا پریود خود اشتباه بگیرند. البته، به عنوان یک خانم جوان این نکته مهم را هم به خاطر داشته باشید که این احساس شاید در مواردی هم اتفاق بیافتد که فرد اصلا حامله نیست.

5. کاهش میل جنسی از علائم شایع بارداری:

هنگامی که زنی حامله می شود، بدن او بر اثر تغییرات هورمونی زیاد، نظم و ترتیب خود را از دست می دهد، که همین عامل به تنهایی می تواند باعث کاهش میل جنسی در او شود. حتی در مواردی هم ممکن است اشتیاق به رابطه جنسی به طور کلی در زنان باردار، حتی تا زمان تولد نوزاد از بین برود. البته، فراموش نکنید که دلایل مختلف دیگری، مانند خستگی زیاد، استرس، مصرف برخی داروها و یا ورزش کردن بیش از حد نیز می تواند میل جنسی را در زنان کاهش دهد.

6. ششمین علامت بارداری حساس شدن سینه ها :

به وجود آمدن تغییرات در سینه های زنان، یکی از نشانه های اولیه آغاز دوران بارداری در بدن آن ها محسوب می شود، برخی از زنان ممکن است این حساسیت را با ایجاد شدن درد در هنگام لمس کردن سینه های خود تجربه کنند. فراموش نکنید که این درد می تواند تنها در اطراف ناحیه نوک پستان ها و یا کل سینه ها باشد. به دلیل بروز همین دردها، دست زدن به سینه های زن حامله در کل دوران بارداری او می تواند کاملا ناراحت کننده باشد.

7. تغییرات اساسی در نوک سینه های زن باردار:

برخی از زنان ممکن است با ایجاد شدن تغییرات خاصی در نوک سینه های خود متوجه حامله بودنشان شوند، چون با باردار شدن فرد نوک سینه های او تیره تر و یا حتی بزرگتر خواهد شد. خانم های باردار می توانند لکه های کوچک برجسته ای را در اطراف نوک پستان های خود مشاهده کنند. علاوه بر این موارد، با آغاز دوران بارداری منطقه اطراف آرئول سینه های زنان نیز ممکن است دچار لکه های سفیدی مثل جوش شوند که نشان از باردار بودن فرد دارد و جای هیچ گونه نگرانی نیست، چون بروز تمام این علائم در دوران بارداری امری عادی و طبیعی می باشد.

alaem-bardari8.jpg

8.هشتمین نشانه بارداری، احساس سنگینی در سینه های زن باردار :

به یاد داشته باشید هنگامی که زنی حامله می شود، تغییرات اساسی در اندازه پستان های او به وجود خواهد آمد. این تغییرات به دلیل بافت های داخلی سینه است که با شروع دوران بارداری، خود را برای مرحله شیر دادن و پرستاری از نوزاد آینده آماده می کنند. از این رو، بسیاری از زنان حامله در دوران بارداری خود ممکن است احساس سنگینی را در سینه ها تجربه کنند. پس می توان ادعا کرد که برای انجام یک زایمان خوب و تغذیه مناسب نوزاد آینده، استفاده از سینه بند مخصوص دوران بارداری برای پشتیبانی از سینه های هر زن حامله ای لازم و ضروری است.

9. تکرر ادرار از بارزترین علائم بارداری :

زمانی که زنی باردار شود، تعداد دفعات ادرار کردن در او نیز ممکن است افزایش یابد. این حالت در اکثر زنان باردار از هفته های اول آغاز دوران بارداری شروع شده و تا پایان این دوران و حتی تا زمان به دنیا آمدن نوزاد ادامه خواهد یافت، چون در کل دوران بارداری به ویژه در چند هفته اول از این دوران، بدن فرد حامله خون و مایعات اضافی را از طریق کلیه ها دفع می کند. همچنین، به یاد داشته باشید که با پیشرفت حاملگی مادر و رشد جنین داخل رحم او به دلیل فشار بیشتری که رحم بر روی مثانه وارد می کند، این احساس بیشتر خواهد شد.

10. تجمع رنگدانه ها در زیر پوست از علائم بارداری :

هنگامی که زنی باردار شود، ممکن است لکه های تیره رنگی بر روی پوست او نمایان گردد که حاملگی او را اطلاع همگان می رساند. در اکثر زنان، شیوع این لکه های رنگی، نشانه ای از باردار بودن آن ها است. به این لکه های رنگی ماسک حاملگی و یا ملاسما نیز گفته می شود و پیدایش آن ها در طول بارداری، به دلیل ترشح مقدار زیادی از melanotropin در بدن زنان (که نوعی هورمون زنانه است.) می باشد. به خاطر داشته باشید که معمولا این لکه های رنگی در نواحی بینی، گونه ها، پیشانی و نواحی اطراف چشم زنان حامله مشاهده می شوند و قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید می تواند وضعیت آن ها را بدتر کند. اما زنان حامله نباید زیاد نگران باشند! چون در اغلب موارد، این لکه ها پس از زایمان کردن، خود به خود از بین خواهند رفت.

11. تیره تر شدن خط موها در بدن از علائم بارداری زنان:

گاهی اوقات، با ورود مادر حامله به ماه سوم از دوران بارداری خود خط موها در قسمت جلوی بدن او تیره تر می شود. مخصوصا، قسمت اصلی این خط موها از استخوان شرمگاهی شروع شده و به سمت بالای رحم ادامه می یابد. اگر مادر باردار قبلا نیز حاملگی هایی را تجربه کرده باشد، این خط ممکن است در بدن او خیلی تیره تر ظاهر شود.

12. بروز آکنه بر روی پوست صورت زنان باردار:

بروز آکنه بر روی پوست صورت زنان یکی دیگر از علائم بارداری است که در اغلب موارد می تواند به صورت جادویی و یک باره پیدا شود و فرد را دچار ناراحتی و عذاب کند. جالب است به عنوان یک خانم جوان بدانید که این آکنه ها در افرادی که پوست درخشان و سفیدی دارند، بیشتر به چشم می خورد. از سوی دیگر، پوست اکثر زنان حامله با بروز آکنه چرب شده و حالت تکه تکه ای به خود می گیرد. پس، فراموش نکنید که نوشیدن مقدار زیادی آب و هیدراته نگه داشتن پوست بدن در جلوگیری از بروز این مشکل بسیار موثر خواهد بود. همچنین، به یاد داشته باشید زنانی که دارای پوست حساسی هستند، نباید از محصولات آرایشی در دوران بارداری خود استفاده کنند. در نهایت، یادتان باشد که اگر مشکل بروز آکنه بر روی پوست صورت شما ادامه یافت و با گذر زمان بدتر شد، بهتر است با یک دکتر متخصص زنان و زایمان در مورد آن صحبت کنید.

13. علائم بارداری و احساس خارش شدید پوست:

هنگامی که فردی حامله می شود، احساس خارش خفیفی را بر روی پوست بدن خود تجربه خواهد نمود. این اتفاق به دلیل افزایش جریان خون در پوست او در مراحل اولیه آغاز دوران بارداری رخ می دهد. به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، فراموش نکنید که در چنین شرایطی پوشیدن لباس های گشاد و راحتی برای حل این مشکل بسیار موثر می باشد. علاوه بر این موارد، اطمینان داشته باشید که اباس های زیر شما از پارچه نرم دوخته شده باشد، تا تنفس پوست را برای شما راحت کرده و در نتیجه، به از بین رفتن خارش پوست بدنتان کمک نماید. با رعایت این موارد بهداشتی، اگر خارش پوست بدنتان درمان نشد و همچنان ادامه یافت، حتما با یک دکتر متخصص زنان و زایمان در این مورد صحبت کنید، چون کرم های بارداری خاصی وجود دارد که می تواند از بروز خارش شدید جلوگیری کرده و یا آن را کاهش دهد. در نهایت، به یاد داشته باشید در صورتی که خانم بارداری با وجود به کار بردن این کرم ها، باز هم درمان نشد و حتی خارش پوست بدن او شدت گرفت، دوباره باید با دکتر معالج خود صحبت کند، چون ممکن است او مبتلا به نوعی بیماری شده باشد، که با عنوان کلستاز زنان شناخته می شود.


ادامه علائم بارداری را در 25 علامت شایع بارداری را حتما بشناسید (بخش دوم) دنبال کنید.

 

نظر (42)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. mohsen

سلام‌ من ۱۸ روز پیش با نامزدم رابطه داشتم مینیم ریخت رو سینش بعدش پاکش کردم بعد رفتم دستمو شستم با اب اومدم دستمو به واژنش زدم و یه لحظه التم به واژنش خورد تقریبا ۲ هفتس یبوست داره ولی دو روزه که یبوستش بهتر شده ولی خارش دست پا داره یعنی سوزن...

سلام‌ من ۱۸ روز پیش با نامزدم رابطه داشتم مینیم ریخت رو سینش بعدش پاکش کردم بعد رفتم دستمو شستم با اب اومدم دستمو به واژنش زدم و یه لحظه التم به واژنش خورد تقریبا ۲ هفتس یبوست داره ولی دو روزه که یبوستش بهتر شده ولی خارش دست پا داره یعنی سوزن سوزن میشه و هیچ حالت دیگیی نداره احتمال بارداری وجود داره لطفا زود جواب بدین ممنون میشم خیلی اضطرارییه جواب بدین

ادامه مطلب
 1. مامانم    mohsen

سلام
احتمالش صفره، روند تغذیه شون رو اصلاح کنن تا یبوستشون برطرف بشه

 1. كيميا

سلام من الان ٦روز از رابطه ام ميگزره با وجودي كه پريد شده بودم الان افتادم رو لكه بيني خون ريزي خيلي كم ميشه باردار باشم دكتر گفت شايد علائم زخم رحمه ولي خودم به بارداري شك كردم چون جلو گيريمم ول كردم بي بي چك هم منفي نشون داده البته ٤/٣روز گذشته...

سلام من الان ٦روز از رابطه ام ميگزره با وجودي كه پريد شده بودم الان افتادم رو لكه بيني خون ريزي خيلي كم ميشه باردار باشم دكتر گفت شايد علائم زخم رحمه ولي خودم به بارداري شك كردم چون جلو گيريمم ول كردم بي بي چك هم منفي نشون داده البته ٤/٣روز گذشته بود گذاشتم

ادامه مطلب
 1. مامانم    كيميا

سلام
هنوز برای تشخیص بارداری خیلی زوده تا زمانی که پریود به تاخیر نیفته نمیتونید بفهمید باردارید یا نه.

 1. Somi

سلام باعرض پوزش من متنم خیلی درازه،من دو ماه پریود نشدم لکه بینی دارم کمرم دوسه روزه درد میکنه

 1. مامانم    Somi

سلام
اگر فکر میکنید باردارید از بی بی چک استفاده کنید اگر نه به پزشک مراجعه کنید تا علت مشخص بشه

 1. دریا

سلام من قرص دوفاستون به مدت 10 شب از روز 15 قاعدگی استفاده کردم الان حدود 14 روز میگذره هنور پریود نشدم ممکنه حامله باشم

 1. مامانم    دریا

سلام
از بی بی چک استفاده کنید.

 1. Sahar

سلام من شونزدهم ماه قبل پریود شدم همیشه هم منظم بوده ولی هنوز پریود نشدم...یه هفته هم هست درد زسر شکم دارم و ترشح زیاد ٫سینه هام سفت شدن و سرگیجه و کوفتگی بدن دارم بعضی وقتا هم دلدرد شدید دارم...به نظر شما باردارم؟؟

 1. مامانم    Sahar

از بی بی چک استفاده کنید.

 1. 1384 wander

ببخشید ولی منسنم کمه و پریود شدم ولی ترشحات سفید رنگی و غلیظی ازم میاد نشانه ی چیست

 1. مامانم    1384 wander

سلام
ترشحات سفید رنگ در خانم ها عادیه ولی اگه رنگش سبز بود و بوی بد داشت نشانه عفونته، برای اینکه لباستون کثیف نشه میتونید از پدهای روزانه استفاده کنید چون این ترشحات تا همیشه با شما هستن.

 1. محدثه

سلام من دو روز موندا ب مریودیم دو سه روز لکه بینی خفیف داشتم ودیگ نیوند الان ۷ روز از پریودیم گذشته و سینه درد و زیر شکمم کمی درد داره و خستگی و گاهی اوقات سردرد دارم ولی از تست بی بی چک استفاده کردم منفی بود ینی باردار نیستم؟?

 1. مامانم    محدثه

سلام
هفت روز بعد از تاخیر اگر بادار باشید بی بی چک حتما نشون میده، اگه نشون نداده باردار نیستید، برای اطمینان یه بار دیگه با اولین ادرار صبح تست کنید اگه نشون نداد دنبال عامل دیگه ای برای تاخیرتون باشید.

 1. leila

سلام من تازه نامزد کردم 15اذر با همسرم از پشت رابطه جنسی داشتم که ایشون منی خودشونو ریختن تو ولی بعد یک ساعت دوتا ال دی خوردم 12ساعت بعد اون هم 2تا و بعد اون روز بمدت 5روز هرروز یه عدد مصرف میکردم با توجه به اینکه تاریخ پریود من 25اذر هستش ولی...

سلام من تازه نامزد کردم 15اذر با همسرم از پشت رابطه جنسی داشتم که ایشون منی خودشونو ریختن تو ولی بعد یک ساعت دوتا ال دی خوردم 12ساعت بعد اون هم 2تا و بعد اون روز بمدت 5روز هرروز یه عدد مصرف میکردم با توجه به اینکه تاریخ پریود من 25اذر هستش ولی 5روز قبل پریودم رفتم سونو گف کیست ساده تو تخمدان راستم ب اندازه 32*25میلیمتری دارم دکتر قرص سیپترون تجویز کرد الان 6روزه قرص میخورم استرس دارم ایا احتمال بارداری هست؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

ادامه مطلب
 1. مامانم    leila

سلام
اگه از تاریخ پریودتون یک روز هم گذشته باشید میتونید با بی بی چک بارداری یا عدم بارداری رو متوجه بشید.

 1. فاطمه

سلام. من 20 روز پیش رابطه داشتم و الان هم 3روز پریودم عقب افتاده. 1سالی میشه پریودم جلو افتاده ولی اصلا عقب نیوفتاده. بیبی چک منفی بوده. ولی بعضی علایمو دارم. مثل خستگی مزمن. جوری که بعضی روزا بالای 10 روز خوابیدم هفته پیش ولی نمیدونستم ممکنه...

سلام. من 20 روز پیش رابطه داشتم و الان هم 3روز پریودم عقب افتاده. 1سالی میشه پریودم جلو افتاده ولی اصلا عقب نیوفتاده. بیبی چک منفی بوده. ولی بعضی علایمو دارم. مثل خستگی مزمن. جوری که بعضی روزا بالای 10 روز خوابیدم هفته پیش ولی نمیدونستم ممکنه ریط داشته باشه.الانم نسبت به همه چیز بی اشتهام. جز شکلات! به شک افتادم

ادامه مطلب
 1. مامانم    فاطمه

سام
سه روز بعد تاخیر اگه باردار باشید قطعا بی بی چک نشون میده، برا اطمینان صبح با اولین ادرار دوباره امتحان کنید اگه منفی بود دنبال عامل دیگه ای برای تاخیر باشد.

 1. زهرا

خواهش میکنم زود جواب بدید مشکلی دارم؟

 1. زهرا

سلام خسته نباشید ترشحات سفید رنگ بو دار واژن نشانه ی چیست؟

 1. مامانم    زهرا

سلام
میتونه نشانه ای از عفونت باشه

 1. Marsh

سلام.من طی دو ماه چندین بار اقدام کردم برای باردارشدن ...به تازگی میل جنسیم کمتر شده و بعضی روزا صبح که بیدار میشم حالت تهوع و سرگیجه دارم ..فردای روز رابطه هم ترشحاتم همراه با مقدار خیلی کمی لکه هست.اما تست میزنم منفیه..نمیدونم چرا اینجوریه؟

 1. مامانم    Marsh

سلام
تست بعد از تاخیر پریود جواب مطمئن میده تا زمان تاخیر صبر کنید.

 1. زری

سلام من ۲روزه زیرشکمم دردمیکنه باکمردرددارم وترشحاتم خیلی زیاده یعنی احتمالش هست حامله باشم ؟؟

 1. مامانم    زری

سلام
تا روز تاخیر صبر کنید و بعد از بی بی چک استفاده کنید.

 1. زری

سلام من ۲روزه زیرشکمم دردمیکنه باکمردرد دارم وترشحاتم خیلی زیاده یعنی احتمالش هست حامله باشم؟؟؟

 1. مامانم    زری

سلام
تا روز تاخیر صبر کنید و بعد از بی بی چک استفاده کنید.

 1. مجنون لیلی

سلام
من چهار روز پیش نزدیکی پر خطر داشتم و از آخرین پریودیم ی هفته میگذره زیر دلم درد میکنه و خیلی بی حالم و خواهم میاد و عصبی ام و معدم نفخ کرده ممکنه باردار باشم؟

بارگذاری بیشتر ...

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location