چه زمانی کودک شروع به حرف زدن می کند؟

چه زمانی کودک شروع به حرف زدن می کند؟

آیا شما کودک کوچکی در خانه دارید، که به تازگی شروع به صحبت کردن نموده است؟ آیا فرزند شما هنوز هم با اینکه بزرگ شده، صحبت نمی کند و شما توان صبرکردن را ندارید تا اولین کلمات را از او بشنوید؟ و نگرانید که ممکن است برای آغاز حرف زدن فرزندتان دیر شده باشد؟ آیا شما می خواهید بدانید که کودکان چه زمانی شروع به صحبت کردن می کنند و چه زمانی آن ها قادر خواهند بود تا به طور کامل حرف بزنند؟ چه زمانی شما پدر و مادر عزیز سخنان زیبا و دلچسب فرزند خود را برای اولین بار گوش داده و لذت خواهید برد؟
اگر برای شما زمان شنیدن این صداها برای اولین بار از فرزندتان مهم است و آن را دوست دارید، مقاله زیر را که در مورد زمان شروع به صحبت کردن کودکان در سنین مختلف است، مطالعه نمایید.

چه زمانی کودک شما برای اولین بار شروع به صحبت کردن می کنند؟

اولین چیزی که شما باید به یاد داشته باشید این است که همه کودکان منحصر به فرد هستند و رسیدن آن ها به نقاط عطف گوناگون رشد، در سنین مختلفی اتفاق می افتد. کودک شما به طور طبیعی به همه نقاط عطف رشد در زمان مناسبی خواهد رسید، ولی شما نباید نقطه عطف کودک خود را با دیگر کودکان مقایسه کنید. فقط مطمئن شوید که دکتر فرزندتان در مورد نقاط عطف مختلف رشد او آگاه باشد، تا اگر رسیدن به نقاط بالنگی و رشد در کودک شما کمی طولانی تر از حد معمول شد و از تاریخ طبیعی رشد خود گذشت، بتواند شما را راهنمایی کند، مگر در مواردی که پزشک متخصص اطفال به شما اطمینان دهد و بگوید که نیازی به نگرانی در مورد رشد کودکتان نیست.

نمودار صحبت کردن کودک خود را با یک نگاه کلی به طور مداوم بررسی نمایید:

قبل از اینکه کودک شما صحبت کردن را یاد بگیرد، اولین گام در جهت رسیدن به این نقطه عطف، آماده شدن اولیه او برای صحبت کردن خواهد بود. در این مرحله فرزند شما با درآوردن صداهای مختلف و شروع به صداسازی، بازتاب آن ها و دیگر صداهای مشابه به خود کمک خواهد کرد تا به فاز صحبت کردن کامل برسد.
یکی از مشکلات کودکان که برای اولین بار سعی می کنند تا شروع به حرف زدن بکنند این است که نمی خواهند خود را زیاد درگیر صحبت کردن با دیگران کنند. شما هم زود شگفت زده نشوید یا اشتباه برداشت نکنید. نوزاد شما اول می خواهد راه های صحبت کردن را به تنهایی و دقت کردن در صحبت دیگر اعضای خانواده بیاموزد و سپس شروع به صحبت کردن با اطرافیان خود خواهند نمود. در این مرحله، پرسیدن هر گونه سوال یا پرسشی از کودک جایز نیست، حتی اگر شامل عبارت های کوچک و حتی کلمات تک حرفی باشد. اگر شما چنین کاری را انجام دهید، به زودی در فرزندتان متوجه مشکلات مختلف مانند دوبینی خواهید شد، و چهره اش را گریان خواهید نمود. شما فقط باید با به کار بردن بسیاری از عبارت ها با سیگنال های مورد نیاز مانند احساس گرسنگی، ترس، خواب، تعجب، خستگی، اضطراب و نیاز به صلح، صحبت کردن در او را تقویت کنید. شما با مطالعه ی این مقاله می توانید یاد بگیرید که کودکان در چه سنی و چگونه شروع به صحبت کردن خواهند نمود:

harf-zadan-kodak3.jpg

1. در سه ماهگی نوزاد چه کارهایی می کند ؟

• هنگامی که کودک شما به سن سه ماهگی برسد، متوجه خواهید شد که او بیشتر از قبل و با دقت و کنجکاوی زیادی محیط اطراف خود را نگاه می کند.
• کودک شما مشتاقانه به صدای حرف زدن اطرافیان گوش می دهد و حرکت لب های دیگران را تحت نظر می گیرد و سپس به تفاوت بین انواع صداهای مختلف و لحن کلام شروع پی خواهد برد.همچنین کودک شما میل و علاقه خود را به موسیقی نشان داده و حتی ممکن است در حال شنیدن موسیقی شروع به رقصیدن و بازی کند و یا به موسیقی پخش شده در آسانسورها و یا حتی به صدای طبیعی آواز خواندن پرندگان هم عکس العمل نشان دهد.
• همچنین کودک 3ماهه ممکن است در عکس العمل نشان دادن به برخی از صدا و یا تنظیمات آن ها، یک باره مانند یک فرد در حال آماده باش، به سمت صدای تولید شده برگردد و از خود واکنش نشان دهد. همچنین، فرزند خردسال شما می تواند به وجود فرد به خصوصی به جز پدر و مادرش، مانند پرستار زن به عنوان مادر خود و یا یک پرستار مرد به جای پدر خود، عادت نماید. اگر شما به گوش دادن موسیقی های خاص و یا صداهای پرتکرار وقتی که هنوز کودک در رحم مادر بود، عادت داشتید، کودک شما هم ممکن است صداهای مشابه را ترجیح داده و به خوبی نسبت به آن ها واکنش نشان دهد.
• نوزاد شما در پایان سه ماه بعد از تولد، شروع به درآوردن اداهای مختلف در صداسازی و بازتاب آن ها کرده و ممکن است آن صداها را بار ها و بار ها تکرار کند.

2. در شش ماهگی نوزاد چه کارهایی می کند ؟

• در شش ماهگی نوزاد شما شروع به پر حرفی نموده و صداهای مختلفی از خود در خواهد آورد.
• برخی از اولین کلمات واقعی که کودکان ممکن است در اوایل 6 ماهگی به زبان بیاورند، "دا - دا ''، " با- با"، "ما- ما" و کلماتی مانند آن ها است.
• هنگامی که کودک شما به پایان شش ماهگی یا آغاز ماه هفتم می رسد، ممکن است شروع به نشان دادن عکس العمل نسبت به نام خود بکند. به یاد داشته باشید که اگر شما به عنوان پدر و مادر، بیشتر با یک زبان مخصوص در خانه صحبت می کنید، کودک شما هم آن زبان را به رسمیت خواهد شناخت و بعدا با همان زبان سخن خواهد گفت. در این سن، فرزند شما ممکن است از یک تن خاصی از صداها در واکنش به سیگنال های شادی، غم، ترس و احساسات دیگر استفاده کند. هنوز در این سن زمان برای پرسیدن هرگونه سوال و وادار کردن کودک به حرف زدن نرسیده، و اگر شما چنین کاری را انجام دهید، کاملا اشتباه کرده اید. حتی اگر کودک صداهای شبیه به "دا دا" را از خود درآورد، بیان این صداها به این معنا نیست که به معنای واقعی بابا و یا مامان می گوید. در واقع، بیشتر آنچه که کودک شما در این سن می گوید، صداهای ساده ای است که به صورت تصادفی از خود درمی آورد.

3. در نه ماهگی کودک چه کارهایی می کند ؟

• هنگامی که کودک شما به 9 ماهگی از سن خود رسید، شروع به درک برخی از کلمات عمومی که شما بیشتر استفاده می کنید، خواهد نمود.
• او قادر به درک کلمات ساده مانند "سلام"، یا "خداحافظی" کردن و حتی گفتن کلمه ی «نه» خواهد بود، ولی ممکن است حرف های دیگری به دنبال آن برای گفتن نداشته باشد.
• در این سن فرزند شما ممکن است استفاده از بعضی کلمات را برای صداسازی و بازتاب بیشتر نسبت به حرف های شما و درآوردن صدا با تن های مختلف شروع کند.

4. در دوازده ماهگی کودک چه کارهایی می کند ؟

هنگامی که کودک شما به اولین سالگرد تولد خودش رسید، ممکن است قادر به گفتن چند کلمه مانند "مامان"، "دا- دا" و یا "با- با" و دیگر کلماتی که مشابه آن ها است، باشد. اکثر کودکان در این سن قادر به گفتن حداقل چند کلمه خواهند بود.
• کودک شما در سن یک سالگی برای ایجاد ارتباط بین کلمات ساده تلاش خواهد نمود و آن ها را به صورت شکسته خواهد گفت. فرزند شما شاید در حالی که کلمه ی "مامان" را می گوید، با گفتن آن کلمه به شما اشاره کند.
• کودکتان در این سن شروع به درک کلمات کرده و با دقت آن ها را بیان خواهد نمود و دستورالعمل های ساده مانند "نه" گفتن، نشستن و یا بلند شدن برای رفتن را به همین ترتیب، از خود بروز خواهد داد. اما این کار به آن معنا نیست که شما باید لزوما دستورالعمل های او را قبول کرده و آن ها رادنبال کنید.

harf-zadan-kodak1.jpg

5. در هجده ماهگی کودک چه کارهایی می کند ؟

• هنگامی که کودک شما به 18 ماهگی می رسد، او دیگر قادر به گفتن حداقل ده کلمه ی ساده خواهد بود.
• همچنین فرزند شما در این سن قادر به تشخیص نقطه های مختلف در اشیاء گوناگون، قطعات سازنده ی بدنه اشیا و اسباب بازی ها، شناخت اطرافیان و تلفظ نام درست آن ها خواهد بود. حتی اگر این کودکان از لحاظ ظاهری خیلی کوچک به نظر برسند، هم مانند سایر کودکان در توانایی های صحبت کردن عمل خواهند کرد.
• کودک شما سعی خواهد کرد واژه های جدید را تکرار کرده و به شما بگویند و یا آنچه را که از شما می شنود، تکرار کند. اگر شما به طور منظم و با جملات کامل صحبت کرده، و تا آخرین کلمات در جمله را بیان می نمایید، ممکن است همان کلمات را فرزندتان عینا تکرار نماید.
• در این سن، او هنوز قادر به گفتن تمام کلمات به طور کامل نمی باشد. به عنوان مثال، به جای گفتن "مامان" او ممکن است "مام" بگوید و یا به جای گفتن" بیسکویت"، کودک شما ممکن است بگویند: "بیسوت".

6. در دو سالگی کودک چه کارهایی می کند ؟

• زمانی که کودک شما به سن دو سالگی می رسد، قادر به گفتن هماهنگ چند کلمه با هم خواهد بود.
• کودک شما در این سن ممکن است قادر به ادای رشته عبارات کوتاه و جملات کوچک با استفاده از کلمات ساده باشد. به عنوان مثال، او ممکن است قادر به گفتن عباراتی مانند "مامان خداحافظ" و "شیر می خوام" باشد.

7 در سه سالگی کودک چه کارهایی می کند ؟

در سن سه سالگی، کودک شما فرهنگ لغت جامع تری نسبت به قبل خواهد داشت.
• شما متوجه خواهید شد که فرزندتان کلمات بیشتری را با تلفظ کامل در این سن بیان می کند. همچنین ممکن است قادر به گفتن کلمات معمولی و یا احساسی مثل: نشان دادن احساس غم با گفتن بعضی کلمات، یا حالت خواب آلودگی و حتی احساس شادی و غیره در خود باشد.

اگرچه با شنیدن این کلمات قابل درک برای اولین بار دچار از فرزند خود هیجان می شوید، اما با این حال، نباید کودک خود را برای صحبت کردن زودتر تحت فشار بگذارید. اجازه دهید فرزندتان به نقطه عطف خود در رشد برسد تا بتواند به راحتی احساسات خود را با کلمات بیان نماید.

لطفا با آگاهی ، از مرگ ناگهانی نوزاد در خواب پیش گیری کنید را حتما بخوانید.

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

کودک من دوسال و سه ماه دارد ولی هنوز مانند شش ماه ها صحبت می کند آیا راهکاری ویا نگرانی وجود دارد

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/