امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


10 خوراکی ممنوعه در دوران شیردهی

Breastfeeding2

 توجه به اینکه چه غذاهایی باید در طول دوران شیردهی توسط مادران مصرف شود، تقریبا به اندازه رژیم غذایی دوران بارداری مهم است، این یک واقعیت قابل تایید است که تغذیه با شیر مادر برای نوزاد و همچنین برای مادران بسیار مفید است. اگرچه پزشکان به شما توصیه می کنند تا هر چه دوست دارید را در تغذیه دوران شیردهی خود قرار دهید، اما تعدادی از توصیه ها در مورد مواد غذایی که باید در دوران شیردهی از خوردن آن ها اجتناب کنید، وجود دارد.

زمانی که مادران شیرده برخی مواد غذایی خاصی را مصرف می کنند، نوزادان آن ها از خوردن شیر مادر امتناع کرده و یا در صورت خوردن شیر مادر برخی نشانه هایی از ناراحتی ها در بدن نوزادان دیده می شود. بهتر است با اجتناب از مصرف غذاهای خاص، از هر گونه سوء اثرات آن بر روی نوزاد خود جلوگیری کنید. در این مقاله، لیستی از مواد غذایی که مادران باید در دوران شیردهی به نوزادان خود از خوردن آن ها اجتناب کنند، آورده شده است.

1.منع مصرف نوشیدنی های الکلی در دوران شیردهی

الکل یکی از مضرترین غذاهایی است که مادران می توانند در طول دوران بارداری و شیردهی استفاده کنند و همچنین مصرف دوز بالایی از الکل می تواند عوارض جانبی شدید در نوزاد شده و حتی پس از مصرف بیش از حد الکل، مقدار شیر مادر هم به اندازه قابل توجهی کاهش پیدا می کند. علائم استفاده از الکل در دوران شیردهی ممکن است شامل ضعف، خواب آلودگی، خواب عمیق تر از حد نرمال در یک نوزاد باشد.

2.محدودیت مصرف کافئین در دوران شیردهی

بهتر است خوردن شکلات درزمان  شیردهی، چای، قهوه و نوشابه،  و نوشیدنی های انرژی زا را در این دوران کاهش دهید، کافئین موجود در این نوشیدنی ها می تواند باعث پیچیدگی و اختلال خواب در کودکان شود. همچنین کافئین از دستگاه گوارش نوزاد دفع نمیشود، بنابراین، نوزاد شما احساس خواب آلودگی و بداخلاقی می کند. نوشیدنی های کافئین دار می توانند باعث تحریکات معده هم شوند،زیرا دستگاه گوارش آن ها به طور کامل رشد نکرده است. توصیه می شود تا صبر کنید نوزادتان به خواب برود و پس از آن نوشیدنی موردعلاقه خود را مصرف کنید، به این ترتیب سیستم بدن شما چند ساعت وقت کافی برای تمیز کردن کافئین از بدنتان را خواهد داشت.

3.محدود کرن غذاهای نفاخ در دوران شیردهی

زمانی که مادر در دوران شیردهی برخی از غذاهای تحریک کننده گاز معده را مصرف کند، علائم مرتبط با اختلالات معده و نفخ نیز در نوزادان ظاهر می شود. برخی از غذاها ممکن است تحریک کننده گاز معده در مادر نباشد ولی می تواند به علائم تحریک کننده گاز معده در کودکان منجر شود. این غذاها می تواند کلم، کلم بروکلی، کلم بروکسل و فلفل را شامل شود. برخی از غذاهای عدس مانند نیز مثل لوبیا و دانه های سیاه نیز می تواند باعث مشکلات تحریک کننده گاز معده در کودکان شود، خوردن این غذاها باید گاه به گاه صورت گیرد تا بررسی شود که بعد از خوردن این غذاها همچنان مشکلات تحریک کننده گاز معده در نوزادان ادامه دارد و یا نه.

4.استفاده از مرکبات، در دوران شیردهی ممنوع

اسیدهای موجود در میوه های خانواده مرکبات می تواند باعث بثورات جلدی در قسمت ران ها و پاهای نوزادان شود، برخی از ترکیبات اسیدی مرکبات و آبمیوه های آن ها ممکن است شکم نوزاد را تحریک کرده و باعث دل پیچه و یا حتی بثورات جلد در قسمت ران ها و پاهای نوزادان شود.

اگر عدم مصرف مرکبات در دوران شیردهی برای نوزادتان مناسب می باشد، بهتر است که شما از مصرف آن ها در طول ماه های شیردهی خود اجتناب کنید. بنابراین، لیمو، پرتقال، لیموشیرین و گریپ فروت راباید در طول دوران شیردهی از رژیم غذایی خود حذف کنید. شما می توانید سایر منابع ویتامین C مانند انبه و پاپایا را جایگزین میوه های خانواده مرکبات در این دوران بکنید.

5.در دوران شیردهی غذاهای تند نخورید

بعضی از مادران در دوران شیردهی نمی توانند در مقابل فلفل اضافی در انواع مواد غذایی مقاومت کنند، اما این موضوع ممکن است در دوران شیردهی رفتار مناسبی نباشد. مادران، در دوران شیردهی باید از طبخ غذاهای تند در منزل اجتناب کنند، زیرا در غیر این صورت تغذیه با شیر"تند" مادر در نوزاد منجر به ایرادگیری او در هنگام شیر خوردن یا بدخویی بعد از مصرف شیر مادر می شود. بنابراین، مادران در دوران شیردهی باید از مصرف سس تند، فلفل تند و غذاهای تند دیگر اجتناب کنند. شما می توانید ادویه جات را زمانی به وعده های غذایی خود اضافه کنید که نوزادتان شروع به خوردن غذاهای جامد بکند.

6.سیر طعم و بوی شیر مادر را تغییر می دهد

استفاده از سیر در تغذیه دوران شیردهی می تواند منجر به تغییر طعم و مزه شیر مادر شده و حتی کیفیت شیر او را نیز تحت تاثیر قرار دهد. اگر شما مشاهده می کنید که نوزادتان بعد از مصرف سیر، از خوردن شیر مادر امتناع می کند، باید مصرف سیر را در وعده های غذایی روزانه خود محدود کنید. سیر می تواند طعم و مزه و بوی شیر را تا دو ساعت پس از مصرف آن، تغییر دهد.

7.از خوراکی های ممنوعه در دوران شیردهی ، لبنیات لست

شما باید حساسیت نوزاد خود به فراورده های لبنی را بررسی کنید، به ویژه هنگامی که شما ماست، پنیر، بستنی یا شیر خورده باشید. هنگامی که نوزاد دچار درد شده و شروع به استفراغ کند، می توان آن را در واکنش به محصولات لبنی دانست. در کودکانی که از شیر مادر استفاده می کنند، علائمی همچون ناراحتی معده، اگزما و بی خوابی در اثر مصرف فراورده های لبنی توسط مادر به وجود می آید. در صورت بروز یکی از این علائم، مادر باید مصرف محصولات لبنی را متوقف کرده و شروع به مصرف هر کدام از آن ها در یک روز از هفته بکند، به این ترتیب، مادران خواهند فهمید که نوزاد به هر کدام از فراورده های لبنی چه واکنشی نشان می دهد.

8.خوردن ماهی در دوران شیردهی ممنوع

ماهی های بزرگ نیز در لیست مواد غذایی قرار دارند که مادران در طول شیردهی باید از مصرف آن ها اجتناب کنند، زیرا این ماهی ها حاوی مقدار زیادی جیوه بوده و می تواند سیستم عصبی مرکزی نوزاد را تحت تاثیر قرار دهد. سطح بالایی از جیوه می تواند برای رشد مغز نوزاد بسیار خطرناک بوده و حتی ممکن است حافظه، توجه، تفکر شناختی، مهارت های حرکتی، مهارت های بصری و زبانی او را نیز تحت تاثیر قرار دهد. از این رو، مادران در دوران شیردهی باید از مصرف ماهی های بزرگ مانند کوسه، شاه ماهی خال خالی، شمشیرماهی و ماهی کاشی اجتناب کنند.

اگر کسی در خانواده به صدف حساسیت دارد، مادر باید در دوران شیردهی از مصرف آن خودداری کند. شما باید علائم آلرژیک در یک نوزاد را بعد از مصرف میگو، خرچنگ دریایی و یا اشکال دیگر صدف بررسی کنید. به طور کلی، اگر هر نوع سابقه آلرژی غذایی در خانواده وجود داشته باشد، یک مادر باید از مصرف آن غذاها در دوران شیردهی اجتناب کند.

9.در دوران شیردهی چای نعناع نخورید

مادران باید از مصرف چای نعناع در دوران شیردهی اجتناب کنند، زیرا خوردن آن باعث کاهش مقدار شیر می شود. مادران در دوران شیردهی می توانند روزانه یک یا دو عدد قطره نعناع و آب نبات نعنایی مصرف کنند، اما مصرف مقدار بیشتر آن توصیه نمی شود. در عوض، شما می توانید چای بابونه را که اثر آرام بخشی دارد، جایگزین چای نعناع بکنید.

10.جعفری شیر مادر را کم میکند

جعفری جز خانواده نعناع است که می تواند مقدار شیر مادر را کاهش دهد، داروهای گیاهی نیز که جعفری به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده آن ها است، باید قبل از مصرف توسط مادران شیرده بررسی شود. اگر تاثیر آن بر روی ترشح شیر خیلی کم باشد، مصرف آن اشکالی ندارد، اما اگر تاثیر بیشتری داشته باشد، باید از خردن آن ها اجتناب کرد.

در دوران شیردهی، کلسیم استخوان ها و ذخایر چربی بدن مادر برای آماده سازی شیر نوزاد استفاده می شود که این بخشی از روند تکاملی و اجتناب ناپذیر است. بنابراین، یک مادر در دوران شیردهی باید دارای رژیم غذایی متعادل و سالم همراه با مصرف ویتامین های دوران بارداری باشد تا ذخایر بدن او حفظ شود. همچنین مصرف برخی داروها توسط مادر می تواند تاثیر منفی بر نوزاد داشته باشد، بنابراین قبل از مصرف هر دارویی، با دکتر خود مشورت کنید.

برای افزایش شیر، مادر باید بدن خود را پرآب نگه دارد و هیچ وقت تشنه نماند، استفاده از مکمل ها برای مادران میتواند کمک کننده باشد، خوردن انواع سوپ و آش میتواند به تولید هرچه بیشتر شیر کمک کند، هر چه تعداد دفعات شیردهی بیشتر باشد، شیر مادر نیز افزایش خواهد یافت، خوردن آب هویج، برگ ریحان، اسفناج، شنبلیله، نخود، ران مرغ ، انواع آبمیوه ها، شیر در صورت نداشتن حساسیت ، برای افزایش شیر مادر موثر است.

 

نظر (57)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من پسر ۴ ماهه دارم صورتم بعد زایمان لاغر شده چی بخورم تا صورتم چاق بشه واسه بچه هم ضرر داشته نباشه چون شیر میدم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دختر من ۲۵ روزش هس شبا خیلی گریه میکنه دل پیچه داره چکار کنم شربت دایمیتکون هم میدم ولی فرق نمیکنه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام پسرمنم اینجوری بود دکتربهش گرایمیکسچر داد

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام به همگی
به نظرات دل نبندید چون مشخص نیست چه کسی واقعا تخصص داره.
منابع موسخ نیستند.ذائقه هر نوزاد با دیگری متفاوت است

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و عرض ادب ، پسر من نه ماهشه ، همه رفتار هاش طبیعی و متناسبه ، هم بهش شیر میدم و هم به آرامی و اندک اندک غذا ، اما احساس میکنم یه مقدار وزنش از سنش بیشتره و چند بار هم که خواستم از شیر بگیرمش بیقرار شد. اگر میشه لطفا منو راهنمایی بفرمائید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید. ببخشید بچه من الان 27 روزشه خیلی شکمش باد داره بنظرتون من چه چیزهای بخورم که باعث دل درد بچه نشه ممنون

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام اگه مشکل نوزادتون نفخ هست بعد از هر وعده غذایی یک قاشق چای خوری سفوف با مقداری شیره انگار قاطی کنید و خودتون میل کنید،هم به کاهش نفخ کمک میکنه وهم ضد یبوست هست،اهن هم داره،دل پیچه هم داره قطره کولیک آید عالیه
شربت گریپ میکسچر برای نوزاد...

سلام اگه مشکل نوزادتون نفخ هست بعد از هر وعده غذایی یک قاشق چای خوری سفوف با مقداری شیره انگار قاطی کنید و خودتون میل کنید،هم به کاهش نفخ کمک میکنه وهم ضد یبوست هست،اهن هم داره،دل پیچه هم داره قطره کولیک آید عالیه
شربت گریپ میکسچر برای نوزاد یبوست روادید میکنه.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

هلیله زرد وسیاه هم از عطاری ها بگیرید اسیاب کنید با اب جوشیده سرد مخلوط کنید شبا تا چند قطره بهش بدید باید ببینید روش میسازه یا نه موقع بی قراری هم شکر یه قاشق غذا خوری تچی ظرفی زرد کنید شکر اب بشه بعد هم یه استکان اب روش کنید یه قاشق رازیانه با...

هلیله زرد وسیاه هم از عطاری ها بگیرید اسیاب کنید با اب جوشیده سرد مخلوط کنید شبا تا چند قطره بهش بدید باید ببینید روش میسازه یا نه موقع بی قراری هم شکر یه قاشق غذا خوری تچی ظرفی زرد کنید شکر اب بشه بعد هم یه استکان اب روش کنید یه قاشق رازیانه با گشنیز هم اظافه کنید تا خوب جوش بخوره باهم بعد خنک که شد کم کم بهش بدید بخوره
انشالله که راهنمایی هام موفق امیز باشه

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام بچه من ۲۵ روزه است به شدت به خودش میپیچه وزیاد بالا میاره از شربت گریپ میچستر هم استفاده کردم اما تاثیری نداره خیلیا میگن اگر ختنه بشه ممکن خوب بشه غداهای نفاخ هم به هیچ عنوان استفاده نمیکنم ولی نمیدونم دلیلش چیه خابشم بسیار کم و...

سلام بچه من ۲۵ روزه است به شدت به خودش میپیچه وزیاد بالا میاره از شربت گریپ میچستر هم استفاده کردم اما تاثیری نداره خیلیا میگن اگر ختنه بشه ممکن خوب بشه غداهای نفاخ هم به هیچ عنوان استفاده نمیکنم ولی نمیدونم دلیلش چیه خابشم بسیار کم و کوتاهه راه حلی هست من انجام بدم بهتر بشه

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

شما فقط رودفلور بهش بدید عالیه واقعا حرف نداره بقیرم هرچی میدید بریزید دور این واقعا عالیه قطره خارجیه قیمتشم ۴۰ تومنه هر ۱۲ساعت ۵ قطره بهش بده ولی عالیه

This comment was minimized by the moderator on the site

شربت کولیک اید
گریپ میکسچر
شربت کامی کام
اینا سه تا شربت برای نفخ نوزاده ببین کدوم به بچه تون میفته البته شربت کولیک اید رو باید با شیر خودتون رقیق کنید تا هضمش برای نوزاد راحت بشه
نفخ و کولیک و قلنج نوزدا ربطی به ختنه نداره

This comment was minimized by the moderator on the site

میشه بگین اسفناج ایا نفخ داره؟ پسرم ۵۰ روزشه بخورم اذیتش نمیکنه

This comment was minimized by the moderator on the site

در همه بچه ها این حالت وجود داره بعضی بیشتر بعضی کمتر. سعی کنید بعد از شیر دادن حداقل 10 دقیقه حالت عمودی توی بغلتون نگه دارید و حتما اروغش رو بگیرید. و اینکه چند قطره عرق نعناع رقیق شده هم میتونه کمک کننده باشه

This comment was minimized by the moderator on the site

عرق نعنا خودش باعث ریفلاکس میشه همینطور نباید به نوزادی که رفلاکس داره شربت گریپ میکسچر داد چون رفلاکسو تشدید میکنه قطره کولیک ِز برای دلدرد خوبه و رفلاکس نمیاره

This comment was minimized by the moderator on the site

یه وقتایی هم یدفعه میزنه زیر گریه.انگار که دل دردش یهویی شروع میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

عزیزم اون رفلکس معده داره که بالا میاره .دامیتیکون وپدی لاکت بهش بده .دامیتیکون هر8ساعت 6قطره.پدی لاکت روزی یکبار 5قطره بهش بده خوب میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام.پسر من تازه یه ماهش شده و از درد شکم رنج میبره.به سختی مدفوع میکنه.همش بی قراره.حتی وقتی هم که خوابه خودش رو جمع میکنه.زیاد بالا میاره .یکی دوبار هم به رنگ زرد بالا اورد.به سختی هم عاروق میزنه حتی وقتی میخواد عاروق بزنه خودش رو جمع میکنه و...

سلام.پسر من تازه یه ماهش شده و از درد شکم رنج میبره.به سختی مدفوع میکنه.همش بی قراره.حتی وقتی هم که خوابه خودش رو جمع میکنه.زیاد بالا میاره .یکی دوبار هم به رنگ زرد بالا اورد.به سختی هم عاروق میزنه حتی وقتی میخواد عاروق بزنه خودش رو جمع میکنه و با نق نق عاروق میزنه.توروخدا بگید من چی بخورم تا دل دردش اروم بشه

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

ترنجبین بده بایکم نبات بندازتوشیشه شیرش موقع خواب بده بخوره باعث میشه مدفوع کنه نبات باترنجبین بزاردم بکشه اندازه ۲تاقاشق غذاخوری بده

This comment was minimized by the moderator on the site

من پسرم که به دنیااومده بوداینجوری بوداینوتا۴۰روزگیش بایدبدی بخوره بد۴۰روزگی هم میشه تا۲ماه بدی قشنگ رودهاشم نرم میکنه

This comment was minimized by the moderator on the site

مواد غذایی طبع سرد نخورید، بعداز هروعده غذا یه قاشق عسل بخورید

This comment was minimized by the moderator on the site

دخترمن سه ماهه س نفخ داشت ب تازگی انگار ریفلاکس هم داره بخاطرکورنا نمیشه ببرمش دکتر با ی دکتر حرف زدم رانیتیدین گفت بده امشب دادم اولا ک تفش کرد دوما ساعت خوابشو بهم ریخت ینی ازاون شربته؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دخترم یک ماهه است یکسره شیر میخوره شیر زیاد که ضرر نداره بهش لطفا راهنمایی کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

فاطمه جان دخترت چند ماه است؟ اگه فعلا به وقت غذا خوردن مونده بهتر زیاد حساس نشید
بطور کل شیر مادر هیچ ضرر خاصی نداره

This comment was minimized by the moderator on the site

اینجوری باشه که هیچی نباید خورد
من سه تا بچه دارم همه اینا رو هم خوردم هیچی هم نشد
بنظرم اگه تو شیردهی مادر اینا رو نخوره بعدا هم به بچه نمیسازه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
رسالت ما صرفا اطلاع رسانی هست
شما هر طور دوست داشتید عمل کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
دخترم پنج ماهشه ده روزه مدفوعش آبکی شده روزی دوسه بار،خودم دمنوش استفاده میکنم واسه لاغری میشه از مصرف دمنوشا باشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

برا لاغری چه دمنوشی استفاده میکنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بله احتمال داره

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام، من بچه خیلی بیقراری میکرد دکتر بهم قطره دایمتینکون بهم داده خیلی چندان تاثیری نداشت الانم با داروهای محلی که میخورم یه خورده بهتر شده

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بی قراری تا یه حدی عادیه
بله طب سنتی هم میتونه خیلی خوب باشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خوبید، من بچه ام21روزشه سرما خورده بردمش دکتر گفته اگه خوبش نشد باید بستری بشه من اینو نمیخوام، لطفا کمک کنید وچه پیشنهادی میدید؟ ممنون

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
ان شالله که بستری نمیشه / شما هم زیاد به بستری شدن فکر نکن بیشتر به سلامتی کوچولوت فکر کن
به نسبت شرایط و بعد مایعنه میشه گفت / ولی یکسری موارد کلی هست که اگه رعایت کنی میتونه خیلی خوب باشه
اینو در نظر داشته باش چون شیرخواره هست پس ...

سلام
ان شالله که بستری نمیشه / شما هم زیاد به بستری شدن فکر نکن بیشتر به سلامتی کوچولوت فکر کن
به نسبت شرایط و بعد مایعنه میشه گفت / ولی یکسری موارد کلی هست که اگه رعایت کنی میتونه خیلی خوب باشه
اینو در نظر داشته باش چون شیرخواره هست پس هرچی تو بخوری اونم از طریق تو میخوره / پس دنبال مواد طبیعی ضدسرماخوردگی باش که بچه هم ضرری نداشته باشه و مصرفش کن...
هوای خونه رو مرطوب نگاه دار / با بخور نسبتا گرم

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من نوزادم خیلی دلپیچه داره الانم 45 روزشه شنیدم روغن کرچک رو ب صورت شیاف بزارم واسش ولی میترسم ضرر داشته باشه میشه راهنماییم کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

بچم ۳ماهه شه شب وروز کم میخوابه تو خوابش یه هویی بیدار میشه من خودم چای نبات زیاد میخورم گفتم ببینم تقصیر نبات نیست ۳روزه هم اسهاله لطفا کمک کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

پونه جان بدن انسان ها با هم متفاوته
در موارد این چنینی باید تغذیه خودتو کنترول و گاها کمی تغییر بدی
بهتر یه مدت نخوی ببینی عکس العملش چیه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
رقیه جان واقعا امکان تجویز از طریق سایت وجود نداره
بهتره برید دکتر
" اگر هفته ای دوبار هم مدفوع داشته باشد طبیعی تلقی می شود. اگر حجمش کم است و شکمش کار می کند مشکل خاصی نیست. اما اگر بیش از یک هفته و یا حتی زیادتر از سه روز شد باید به...

سلام
رقیه جان واقعا امکان تجویز از طریق سایت وجود نداره
بهتره برید دکتر
" اگر هفته ای دوبار هم مدفوع داشته باشد طبیعی تلقی می شود. اگر حجمش کم است و شکمش کار می کند مشکل خاصی نیست. اما اگر بیش از یک هفته و یا حتی زیادتر از سه روز شد باید به متخصص اطفال مراجعه کنید. در مورد روغن کرچک بهتر است استفاده نکنید چون بچه عادت می کند در صورت استفاده از این روغن مدفوع کند که این خوب نیست."

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

رازیانه دم کنید به بچه بدید هم دردش کم میشه هم راحت میخوابه

This comment was minimized by the moderator on the site

من بردم دکتر گفتن رازیانه ندین باعث ایجاد اختلالات هورمونی میشه

بارگذاری بیشتر ...

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location