10 خوراکی ممنوعه در دوران شیردهی

4

 توجه به اینکه چه غذاهایی باید در طول دوران شیردهی توسط مادران مصرف شود، تقریبا به اندازه رژیم غذایی دوران بارداری مهم است، این یک واقعیت قابل تایید است که تغذیه با شیر مادر برای نوزاد و همچنین برای مادران بسیار مفید است. اگرچه پزشکان به شما توصیه می کنند تا هر چه دوست دارید را در تغذیه دوران شیردهی خود قرار دهید، اما تعدادی از توصیه ها در مورد مواد غذایی که باید در دوران شیردهی از خوردن آن ها اجتناب کنید، وجود دارد.

زمانی که مادران شیرده برخی مواد غذایی خاصی را مصرف می کنند، نوزادان آن ها از خوردن شیر مادر امتناع کرده و یا در صورت خوردن شیر مادر برخی نشانه هایی از ناراحتی ها در بدن نوزادان دیده می شود. بهتر است با اجتناب از مصرف غذاهای خاص، از هر گونه سوء اثرات آن بر روی نوزاد خود جلوگیری کنید. در این مقاله، لیستی از مواد غذایی که مادران باید در دوران شیردهی به نوزادان خود از خوردن آن ها اجتناب کنند، آورده شده است.

1.منع مصرف نوشیدنی های الکلی در دوران شیردهی

الکل یکی از مضرترین غذاهایی است که مادران می توانند در طول دوران بارداری و شیردهی استفاده کنند و همچنین مصرف دوز بالایی از الکل می تواند عوارض جانبی شدید در نوزاد شده و حتی پس از مصرف بیش از حد الکل، مقدار شیر مادر هم به اندازه قابل توجهی کاهش پیدا می کند. علائم استفاده از الکل در دوران شیردهی ممکن است شامل ضعف، خواب آلودگی، خواب عمیق تر از حد نرمال در یک نوزاد باشد.

مصرف نوشیدنی های الکلی در دوران بارداری

2.محدودیت مصرف کافئین در دوران شیردهی

بهتر است خوردن شکلات درزمان  شیردهی، چای، قهوه و نوشابه،  و نوشیدنی های انرژی زا را در این دوران کاهش دهید، کافئین موجود در این نوشیدنی ها می تواند باعث پیچیدگی و اختلال خواب در کودکان شود. همچنین کافئین از دستگاه گوارش نوزاد دفع نمیشود، بنابراین، نوزاد شما احساس خواب آلودگی و بداخلاقی می کند. نوشیدنی های کافئین دار می توانند باعث تحریکات معده هم شوند،زیرا دستگاه گوارش آن ها به طور کامل رشد نکرده است. توصیه می شود تا صبر کنید نوزادتان به خواب برود و پس از آن نوشیدنی موردعلاقه خود را مصرف کنید، به این ترتیب سیستم بدن شما چند ساعت وقت کافی برای تمیز کردن کافئین از بدنتان را خواهد داشت.

3.محدود کرن غذاهای نفاخ در دوران شیردهی

زمانی که مادر در دوران شیردهی برخی از غذاهای تحریک کننده گاز معده را مصرف کند، علائم مرتبط با اختلالات معده و نفخ نیز در نوزادان ظاهر می شود. برخی از غذاها ممکن است تحریک کننده گاز معده در مادر نباشد ولی می تواند به علائم تحریک کننده گاز معده در کودکان منجر شود. این غذاها می تواند کلم، کلم بروکلی، کلم بروکسل و فلفل را شامل شود. برخی از غذاهای عدس مانند نیز مثل لوبیا و دانه های سیاه نیز می تواند باعث مشکلات تحریک کننده گاز معده در کودکان شود، خوردن این غذاها باید گاه به گاه صورت گیرد تا بررسی شود که بعد از خوردن این غذاها همچنان مشکلات تحریک کننده گاز معده در نوزادان ادامه دارد و یا نه.

4.استفاده از مرکبات، در دوران شیردهی ممنوع

اسیدهای موجود در میوه های خانواده مرکبات می تواند باعث بثورات جلدی در قسمت ران ها و پاهای نوزادان شود، برخی از ترکیبات اسیدی مرکبات و آبمیوه های آن ها ممکن است شکم نوزاد را تحریک کرده و باعث دل پیچه و یا حتی بثورات جلد در قسمت ران ها و پاهای نوزادان شود.

اگر عدم مصرف مرکبات در دوران شیردهی برای نوزادتان مناسب می باشد، بهتر است که شما از مصرف آن ها در طول ماه های شیردهی خود اجتناب کنید. بنابراین، لیمو، پرتقال، لیموشیرین و گریپ فروت راباید در طول دوران شیردهی از رژیم غذایی خود حذف کنید. شما می توانید سایر منابع ویتامین C مانند انبه و پاپایا را جایگزین میوه های خانواده مرکبات در این دوران بکنید.

مرکبات ممنوع!

5.در دوران شیردهی غذاهای تند نخورید

بعضی از مادران در دوران شیردهی نمی توانند در مقابل فلفل اضافی در انواع مواد غذایی مقاومت کنند، اما این موضوع ممکن است در دوران شیردهی رفتار مناسبی نباشد. مادران، در دوران شیردهی باید از طبخ غذاهای تند در منزل اجتناب کنند، زیرا در غیر این صورت تغذیه با شیر"تند" مادر در نوزاد منجر به ایرادگیری او در هنگام شیر خوردن یا بدخویی بعد از مصرف شیر مادر می شود. بنابراین، مادران در دوران شیردهی باید از مصرف سس تند، فلفل تند و غذاهای تند دیگر اجتناب کنند. شما می توانید ادویه جات را زمانی به وعده های غذایی خود اضافه کنید که نوزادتان شروع به خوردن غذاهای جامد بکند.

6.سیر طعم و بوی شیر مادر را تغییر می دهد

استفاده از سیر در تغذیه دوران شیردهی می تواند منجر به تغییر طعم و مزه شیر مادر شده و حتی کیفیت شیر او را نیز تحت تاثیر قرار دهد. اگر شما مشاهده می کنید که نوزادتان بعد از مصرف سیر، از خوردن شیر مادر امتناع می کند، باید مصرف سیر را در وعده های غذایی روزانه خود محدود کنید. سیر می تواند طعم و مزه و بوی شیر را تا دو ساعت پس از مصرف آن، تغییر دهد.

7.از خوراکی های ممنوعه در دوران شیردهی ، لبنیات است

شما باید حساسیت نوزاد خود به فراورده های لبنی را بررسی کنید، به ویژه هنگامی که شما ماست، پنیر، بستنی یا شیر خورده باشید. هنگامی که نوزاد دچار درد شده و شروع به استفراغ کند، می توان آن را در واکنش به محصولات لبنی دانست. در کودکانی که از شیر مادر استفاده می کنند، علائمی همچون ناراحتی معده، اگزما و بی خوابی در اثر مصرف فراورده های لبنی توسط مادر به وجود می آید. در صورت بروز یکی از این علائم، مادر باید مصرف محصولات لبنی را متوقف کرده و شروع به مصرف هر کدام از آن ها در یک روز از هفته بکند، به این ترتیب، مادران خواهند فهمید که نوزاد به هر کدام از فراورده های لبنی چه واکنشی نشان می دهد.

لبنیات

8.خوردن ماهی در دوران شیردهی ممنوع

ماهی های بزرگ نیز در لیست مواد غذایی قرار دارند که مادران در طول شیردهی باید از مصرف آن ها اجتناب کنند، زیرا این ماهی ها حاوی مقدار زیادی جیوه بوده و می تواند سیستم عصبی مرکزی نوزاد را تحت تاثیر قرار دهد. سطح بالایی از جیوه می تواند برای رشد مغز نوزاد بسیار خطرناک بوده و حتی ممکن است حافظه، توجه، تفکر شناختی، مهارت های حرکتی، مهارت های بصری و زبانی او را نیز تحت تاثیر قرار دهد. از این رو، مادران در دوران شیردهی باید از مصرف ماهی های بزرگ مانند کوسه، شاه ماهی خال خالی، شمشیرماهی و ماهی کاشی اجتناب کنند.

اگر کسی در خانواده به صدف حساسیت دارد، مادر باید در دوران شیردهی از مصرف آن خودداری کند. شما باید علائم آلرژیک در یک نوزاد را بعد از مصرف میگو، خرچنگ دریایی و یا اشکال دیگر صدف بررسی کنید. به طور کلی، اگر هر نوع سابقه آلرژی غذایی در خانواده وجود داشته باشد، یک مادر باید از مصرف آن غذاها در دوران شیردهی اجتناب کند.

9.در دوران شیردهی چای نعناع نخورید

مادران باید از مصرف چای نعناع در دوران شیردهی اجتناب کنند، زیرا خوردن آن باعث کاهش مقدار شیر می شود. مادران در دوران شیردهی می توانند روزانه یک یا دو عدد قطره نعناع و آب نبات نعنایی مصرف کنند، اما مصرف مقدار بیشتر آن توصیه نمی شود. در عوض، شما می توانید چای بابونه را که اثر آرام بخشی دارد، جایگزین چای نعناع بکنید.

10.جعفری شیر مادر را کم میکند

جعفری جز خانواده نعناع است که می تواند مقدار شیر مادر را کاهش دهد، داروهای گیاهی نیز که جعفری به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده آن ها است، باید قبل از مصرف توسط مادران شیرده بررسی شود. اگر تاثیر آن بر روی ترشح شیر خیلی کم باشد، مصرف آن اشکالی ندارد، اما اگر تاثیر بیشتری داشته باشد، باید از خردن آن ها اجتناب کرد.

در دوران شیردهی، کلسیم استخوان ها و ذخایر چربی بدن مادر برای آماده سازی شیر نوزاد استفاده می شود که این بخشی از روند تکاملی و اجتناب ناپذیر است. بنابراین، یک مادر در دوران شیردهی باید دارای رژیم غذایی متعادل و سالم همراه با مصرف ویتامین های دوران بارداری باشد تا ذخایر بدن او حفظ شود. همچنین مصرف برخی داروها توسط مادر می تواند تاثیر منفی بر نوزاد داشته باشد، بنابراین قبل از مصرف هر دارویی، با دکتر خود مشورت کنید.

برای افزایش شیر، مادر باید بدن خود را پرآب نگه دارد و هیچ وقت تشنه نماند، استفاده از مکمل ها برای مادران میتواند کمک کننده باشد، خوردن انواع سوپ و آش میتواند به تولید هرچه بیشتر شیر کمک کند، هر چه تعداد دفعات شیردهی بیشتر باشد، شیر مادر نیز افزایش خواهد یافت، خوردن آب هویج، برگ ریحان، اسفناج، شنبلیله، نخود، ران مرغ ، انواع آبمیوه ها، شیر در صورت نداشتن حساسیت ، برای افزایش شیر مادر موثر است.

 

نظر (79)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دخترم ۲۵روزه است مدفوعش آبکی شده باید چه غذای های بخورم میشه راهنمایی کنید ممنون

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من یه بچه ده ماهه دارم که از دو سه ماهگی یبوست داره و به سختی مدفوع میکنه. چند بارم به دکتر بردم فقط شیاف داده نمیتونه بدون شیاف مدفوع کنه
لطفا راهنمایی کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

از پودر پ

یدرولاکس وشربت نی نی لاکس استفاده کن البته با یه پزشک مشورت کن قبلش چون بچت کوچیکه میگم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام قطره پدی لاکت خیلی خوبه شربت لاکتوز هم خوبه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من پسر ۴ ماهه دارم صورتم بعد زایمان لاغر شده چی بخورم تا صورتم چاق بشه واسه بچه هم ضرر داشته نباشه چون شیر میدم

This comment was minimized by the moderator on the site

صبحونه همیشه ژله بخور

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دختر من ۲۵ روزش هس شبا خیلی گریه میکنه دل پیچه داره چکار کنم شربت دایمیتکون هم میدم ولی فرق نمیکنه

This comment was minimized by the moderator on the site

عزیزمان اره دو قطره روغن سیاه دانه بریز تو قاشق بعد یه کم شیر تو هم بدوش تو قاشق بده بخوره ،برای دل درد بچه مثل آب رو آتیش میمونه.
برو بده و منو هم دعا کن

This comment was minimized by the moderator on the site

ی گیاه دارویی هس ب اسم بهمن پیچ عطاری ها دارن خودت دم کن بخور حبوبات و غذاهای باددارنخور

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام پسرمنم اینجوری بود دکتربهش گرایمیکسچر داد

This comment was minimized by the moderator on the site

الان بهترشده؟

This comment was minimized by the moderator on the site

قطره کولیکز هر ۸ ساعت ۴ قطره

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام به همگی
به نظرات دل نبندید چون مشخص نیست چه کسی واقعا تخصص داره.
منابع موسخ نیستند.ذائقه هر نوزاد با دیگری متفاوت است

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و عرض ادب ، پسر من نه ماهشه ، همه رفتار هاش طبیعی و متناسبه ، هم بهش شیر میدم و هم به آرامی و اندک اندک غذا ، اما احساس میکنم یه مقدار وزنش از سنش بیشتره و چند بار هم که خواستم از شیر بگیرمش بیقرار شد. اگر میشه لطفا منو راهنمایی بفرمائید.

This comment was minimized by the moderator on the site

چرا میخوای شیر بگیریش فقط بخاطر اینکه ی مقدار خودت حس‌میکنی بچه وزنش بیشتره
دلیلت بی ربطه این بستگی ب شیر خودت ک داره ک ماشالله خوبه شیرت ک بچه خوب وزن‌میگیره

This comment was minimized by the moderator on the site

آ خه بچه 9ماهه رو کی از شیر میگیره،

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید. ببخشید بچه من الان 27 روزشه خیلی شکمش باد داره بنظرتون من چه چیزهای بخورم که باعث دل درد بچه نشه ممنون

This comment was minimized by the moderator on the site

حبوبات نخور
لبنیات گاوی اصلا نخود
پرتقال و لیمو شیرین نخور
کلمم نفخ داره نخور
هر چیز یک میخوری ام پشت بندش سریع عرق نعناع بخور ک نفخشو بگیره

This comment was minimized by the moderator on the site

بنطرم به خاطر حساسیت به پروتئین گاویه کلا لبنبات گاوی و یمدت حذف کن از رژیمت ببین چی میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام اگه مشکل نوزادتون نفخ هست بعد از هر وعده غذایی یک قاشق چای خوری سفوف با مقداری شیره انگار قاطی کنید و خودتون میل کنید،هم به کاهش نفخ کمک میکنه وهم ضد یبوست هست،اهن هم داره،دل پیچه هم داره قطره کولیک آید عالیه
شربت گریپ میکسچر برای نوزاد...

سلام اگه مشکل نوزادتون نفخ هست بعد از هر وعده غذایی یک قاشق چای خوری سفوف با مقداری شیره انگار قاطی کنید و خودتون میل کنید،هم به کاهش نفخ کمک میکنه وهم ضد یبوست هست،اهن هم داره،دل پیچه هم داره قطره کولیک آید عالیه
شربت گریپ میکسچر برای نوزاد یبوست روادید میکنه.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

هلیله زرد وسیاه هم از عطاری ها بگیرید اسیاب کنید با اب جوشیده سرد مخلوط کنید شبا تا چند قطره بهش بدید باید ببینید روش میسازه یا نه موقع بی قراری هم شکر یه قاشق غذا خوری تچی ظرفی زرد کنید شکر اب بشه بعد هم یه استکان اب روش کنید یه قاشق رازیانه با...

هلیله زرد وسیاه هم از عطاری ها بگیرید اسیاب کنید با اب جوشیده سرد مخلوط کنید شبا تا چند قطره بهش بدید باید ببینید روش میسازه یا نه موقع بی قراری هم شکر یه قاشق غذا خوری تچی ظرفی زرد کنید شکر اب بشه بعد هم یه استکان اب روش کنید یه قاشق رازیانه با گشنیز هم اظافه کنید تا خوب جوش بخوره باهم بعد خنک که شد کم کم بهش بدید بخوره
انشالله که راهنمایی هام موفق امیز باشه

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام بچه من ۲۵ روزه است به شدت به خودش میپیچه وزیاد بالا میاره از شربت گریپ میچستر هم استفاده کردم اما تاثیری نداره خیلیا میگن اگر ختنه بشه ممکن خوب بشه غداهای نفاخ هم به هیچ عنوان استفاده نمیکنم ولی نمیدونم دلیلش چیه خابشم بسیار کم و...

سلام بچه من ۲۵ روزه است به شدت به خودش میپیچه وزیاد بالا میاره از شربت گریپ میچستر هم استفاده کردم اما تاثیری نداره خیلیا میگن اگر ختنه بشه ممکن خوب بشه غداهای نفاخ هم به هیچ عنوان استفاده نمیکنم ولی نمیدونم دلیلش چیه خابشم بسیار کم و کوتاهه راه حلی هست من انجام بدم بهتر بشه

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

عزیزم‌ بچه ات اگه خیلی بالا میاره رفلاکس داره که شربت گریپ‌میکسچر برای بچه های رفلاکسی خوب نیست رفلاکسو نشدید میکنه شدید ترش میکنه
ختنه کردنم اصلا ربطی و نفخ و دل دردو اینا نداره
سعی کن هر دفعه ک شیر میدی حتگا حتما آروغشو بگیری بعد از ب خودش...

عزیزم‌ بچه ات اگه خیلی بالا میاره رفلاکس داره که شربت گریپ‌میکسچر برای بچه های رفلاکسی خوب نیست رفلاکسو نشدید میکنه شدید ترش میکنه
ختنه کردنم اصلا ربطی و نفخ و دل دردو اینا نداره
سعی کن هر دفعه ک شیر میدی حتگا حتما آروغشو بگیری بعد از ب خودش میپیچه حوله گرم کن بزار رو دلش دلشو اروم ماساژ بده

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

میشه بگین اسفناج ایا نفخ داره؟ پسرم ۵۰ روزشه بخورم اذیتش نمیکنه

This comment was minimized by the moderator on the site

سبزی خام نفخ داره خب اما پخته نه

This comment was minimized by the moderator on the site

در همه بچه ها این حالت وجود داره بعضی بیشتر بعضی کمتر. سعی کنید بعد از شیر دادن حداقل 10 دقیقه حالت عمودی توی بغلتون نگه دارید و حتما اروغش رو بگیرید. و اینکه چند قطره عرق نعناع رقیق شده هم میتونه کمک کننده باشه

This comment was minimized by the moderator on the site

عرق نعنا خودش باعث ریفلاکس میشه همینطور نباید به نوزادی که رفلاکس داره شربت گریپ میکسچر داد چون رفلاکسو تشدید میکنه قطره کولیک ِز برای دلدرد خوبه و رفلاکس نمیاره

This comment was minimized by the moderator on the site

یه وقتایی هم یدفعه میزنه زیر گریه.انگار که دل دردش یهویی شروع میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

عزیزم اون رفلکس معده داره که بالا میاره .دامیتیکون وپدی لاکت بهش بده .دامیتیکون هر8ساعت 6قطره.پدی لاکت روزی یکبار 5قطره بهش بده خوب میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام.پسر من تازه یه ماهش شده و از درد شکم رنج میبره.به سختی مدفوع میکنه.همش بی قراره.حتی وقتی هم که خوابه خودش رو جمع میکنه.زیاد بالا میاره .یکی دوبار هم به رنگ زرد بالا اورد.به سختی هم عاروق میزنه حتی وقتی میخواد عاروق بزنه خودش رو جمع میکنه و...

سلام.پسر من تازه یه ماهش شده و از درد شکم رنج میبره.به سختی مدفوع میکنه.همش بی قراره.حتی وقتی هم که خوابه خودش رو جمع میکنه.زیاد بالا میاره .یکی دوبار هم به رنگ زرد بالا اورد.به سختی هم عاروق میزنه حتی وقتی میخواد عاروق بزنه خودش رو جمع میکنه و با نق نق عاروق میزنه.توروخدا بگید من چی بخورم تا دل دردش اروم بشه

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

ترنجبین بده بایکم نبات بندازتوشیشه شیرش موقع خواب بده بخوره باعث میشه مدفوع کنه نبات باترنجبین بزاردم بکشه اندازه ۲تاقاشق غذاخوری بده

This comment was minimized by the moderator on the site

من پسرم که به دنیااومده بوداینجوری بوداینوتا۴۰روزگیش بایدبدی بخوره بد۴۰روزگی هم میشه تا۲ماه بدی قشنگ رودهاشم نرم میکنه

This comment was minimized by the moderator on the site

مواد غذایی طبع سرد نخورید، بعداز هروعده غذا یه قاشق عسل بخورید

This comment was minimized by the moderator on the site

دخترمن سه ماهه س نفخ داشت ب تازگی انگار ریفلاکس هم داره بخاطرکورنا نمیشه ببرمش دکتر با ی دکتر حرف زدم رانیتیدین گفت بده امشب دادم اولا ک تفش کرد دوما ساعت خوابشو بهم ریخت ینی ازاون شربته؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دخترم یک ماهه است یکسره شیر میخوره شیر زیاد که ضرر نداره بهش لطفا راهنمایی کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام اگه خیلی زیاد شیر میخوره احتمالا رفلاکس داره حتما ببرید دکتر تحت نظر باشه

This comment was minimized by the moderator on the site

فاطمه جان دخترت چند ماه است؟ اگه فعلا به وقت غذا خوردن مونده بهتر زیاد حساس نشید
بطور کل شیر مادر هیچ ضرر خاصی نداره

This comment was minimized by the moderator on the site

اینجوری باشه که هیچی نباید خورد
من سه تا بچه دارم همه اینا رو هم خوردم هیچی هم نشد
بنظرم اگه تو شیردهی مادر اینا رو نخوره بعدا هم به بچه نمیسازه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
رسالت ما صرفا اطلاع رسانی هست
شما هر طور دوست داشتید عمل کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
دخترم پنج ماهشه ده روزه مدفوعش آبکی شده روزی دوسه بار،خودم دمنوش استفاده میکنم واسه لاغری میشه از مصرف دمنوشا باشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

برا لاغری چه دمنوشی استفاده میکنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بله احتمال داره

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام، من بچه خیلی بیقراری میکرد دکتر بهم قطره دایمتینکون بهم داده خیلی چندان تاثیری نداشت الانم با داروهای محلی که میخورم یه خورده بهتر شده

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بی قراری تا یه حدی عادیه
بله طب سنتی هم میتونه خیلی خوب باشه

بارگذاری بیشتر ...

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/