مادر و جنین در هفته سی و یکم بارداری | تکامل چشم ها و گوش ها

هفته سی و یکم بارداری در هفته 31 بارداری جنین به اندازه یک دسته مارچوبه شده است

آیا می دانید که چرا فرزند داخل رحم شما در هفته سی و یکم بارداری، این قدر دست و پا می زند؟ آیا تحمل این حرکات فرزندتان برای یک شما سخت است؟ جالب است به عنوان یک مادر باردار بدانید که تمام مادران در این دوره از بارداری خود از حرکت زیاد و دست و پا زدن فرزند داخل رحمشان شکایت می کنند، زیرا در این هفته، جنین شما با حرکت کردن در داخل شکم مادر، خود را مشغول می کند. اما یادتان باشد که حرکات زیاد و دست و پا زدن فرزندتان تنها تغییری نیست که در طول هفته سی و یکم بارداری رخ می دهد.

علائم هفته سی و یکم بارداری

 • رحم مادران حامله در هفته 32 بارداری با هل دادن مثانه به سمت پایین، ذخیره شدن ادرار را در بدن این زنان با مشکل مواجه می کند. در نتیجه، به وجود آمدن این مشکل در بدن خانم های باردار سبب تکرر ادرار و مراجعه پی در پی آن ها به دستشویی می شود.
 • در این هفته کمر درد وحشتناکی هم در بدن آن ها به وجود خواهد آمد. این حالت به دلیل گسترش یافتن رحم به سمت پایین و وارد کردن نیروی زیاد به ستون فقرات مادر بوده و باعث انحنای غیر طبیعی کمر مادران باردار خواهد شد. در نتیجه، کمر درد شدیدی را در این مادران به وجود می آورد. اما، به خاطر داشته باشید که همین تغییرات جدید و کمر درد به وجود آمده در هفته سی و یکم، به لگن مادر باردار اجازه می دهد تا شل شده و برای انجام روند زایمان طبیعی راحت تر آماده شود.
 • با افزایش هورمون های بارداری در بدن مادران، جریان خون هم به سمت شکم آن ها زیاد شده و رگ های این قسمت از بدن را متورم می کند. در صورت شدت گرفتن جریان خون در این نواحی از بدن می تواند منجر به واریسی شدن رگ های شما گردد. در نهایت، به یاد داشته باشید که انجام پیاده روی منظم روزانه برای حفظ میزان گردش خون در زنان حامله بسیار مهم است.
 • به دلیل بروز همین تغییرات اساسی در بدن مادر باردار او در اغلب موارد احساس خستگی شدیدی می کند. اکثر پزشکان متخصص زنان و زایمان هم این خستگی را بیشتر به گردن افزایش هورمون مخصوص دوران بارداری در بدن مادران می اندازند!
 • همچنین، مادران حامله با ورود به هفته 31 ممکن است ناراحتی زیادی را در تمام قسمت های بدنشان تجربه کنند. بروز این حالت در هنگام خواب، بیشتر محسوس می باشد که شما مادر باردار می توانید برای کم کردن ناراحتی شبانه بین زانو و زیر شکم خود یک بالش کوچک قرار دهید. اگر هم گرفتگی عضلات پای شما آن قدر شدید بود که نصف شب شما را از خواب بیدار کرد، سعی کنید تا مدتی بر روی یک سطح سرد بایستید.
 • استرس حمل یک نوزاد در شکم که همراه با کمبود خواب است، می تواند منجر به احساس خستگی مستمر در زنان حامله شود. مغز نیز در این حالت، کندتر کار کرده و باعث می شود که مادر باردار همه چیز را فراموش کند. به عنوان مادر بارداری که وارد سه ماهه سوم دوران بارداری خود شده اید، به خاطر داشته باشید که فراموش کردن و کندی کار حافظه خود را می توانید با نوشتن و یادداشت کردن همه چیز بر روی یک دفتر کنترل نمایید.
 • بروز انقباضات براکستون هیکس که با عنوان "انقباضات عمل" شناخته می شود، هم بسیار شایع است و تا زمانی که دردناک نباشد، برای مادر باردار و فرزند داخل رحم او بی ضرر خواهد بود.
 • ترشح موکوس سفید رنگ از بدن زنان حامله هم با ورود به سه ماهه سوم دوران بارداری بسیار رایج است. به عنوان یک خانم باردار به خاطر داشته باشید که اندازه ترشحات این مایع سفید رنگ تا زمانی که زیاد نشده و خونریزی شدیدی به دنبال نداشته باشد،طبیعی است.
 • بروز تورم در دست ها و پاهای مادران در دوران بارداری، در بین تمام زنان حامله کاملا رایج است. این شکل از حدود 27 هفتگی دوران بارداری شروع شده و تا زمان تولد نوزاد هم ادامه می یابد. نوشیدن مقدار زیاد آب و کاهش مصرف غذاهای شور در مدیریت کاهش تورم بدن مادران در دوران بارداری زنان بسیار مهم است.

علائم هفته 31 بارداری

وضعیت بدن و رحم در هفته سی و یکم بارداری

این هفته باز هم با شکم بزرگ و اضافه وزن درگیر هستید. شکم شما آن‌قدر بزرگ شده که دچار تنگی نفس شده‌اید و احساس می‌کنید با چند قدمی که بر می‌دارید نفستان می‌گیرد و مجبور هستید بنشینید و استراحت کنید. رحم شما اکنون 11 سانتی متر بالاتر از ناف قرارگرفته و در مقایسه با هفته دوازدهم رحم کل فضای شکم شما را در برگرفته است. در این هفته افزایش وزنتان در حدود 5/9 تا 12 کیلو می‌شود.

وضعیت جنین در هفته سی و یکم بارداری

معمولا در اواسط هفته سی و یکم بارداری، جنین داخل رحم مادر جهش خوبی را در رشد خود تجربه کرده و به سرعت به وزن طبیعی یک نوزاد نرمال در زمان تولد، نزدیک خواهد شد. همچنین، در این دوره از بارداری جنین با لگد زدن به اطراف خود و پشتک زدن در داخل رحم مادرش، حرکات زیادی را از خود نشان می دهد. روی دادن همه این تغییرات به احتمال زیاد مادر حامله را در شب های هفته سی و یکم بارداری بیدار نگه می-دارد، اما به عنوان یک مادر باردار یادتان باشد که سیگنال های همین حرکات می تواند جنین شما را فعال و سالم نگه دارد.

کدام اندام های جنین در هفته سی و یکم رشد می کند؟

تغییرات اساسی در 31 بارداری شامل رشد و تکامل مغز، گوش ها و چشم های جنین است که او را قادر می سازد تا به صدا و نور اطراف شکم مادرش واکنش نشان دهد، به این دلیل است که جنین در این دوره از بارداری، به صداهای شاد و آواز خواندن مادر و پدرش واکنش نشان می دهد. همچنین جنین داخل رحم مادر با به دست آوردن وزن طبیعی، کرک های مو مانند خود (به نام کرک های جنینی) را که از روزهای اولیه دوران بارداری بدن او را پوشانده بودند، از دست می دهد. علاوه بر این موارد، در حال حاضر موهای روی سر فرزند شما به اندازه ای رشد کرده است که به راحتی دیده می شود.

بازوها و پاهای فرزند شما در حال رشد بوده و نسبت به بقیه اعضای بدن او بزرگ تر خواهد شد. اینک ناخن های پا و دست های او به طور کامل رشد کرده اند و گاهی اوقات، جنین در داخل رحم مادرش بدن خود را توسط آن ها خراش می دهد. علاوه بر دست ها و پاها، اندام های دیگر بدن جنین مانند مثانه نیز رشد می کنند، طوری که جنین در این دوره از بارداری می تواند روزانه به اندازه حدود 2 فنجان ادرار را در مایع آمنیوتیک خود وارد کند.

در این هفته مغز استخوان جنین هم شروع به رشد کرده و به تولید سلول های قرمز خون در بدن او کمک می کند. همانطور که قبلا گفته شد، جنین در این دوره از بارداری همچنان به رشد سریع خود ادامه داده و دستگاه گوارش او هم تقریبا رشد کامل خواهد یافت.

اندازه جنین در هفته سی و یکم بارداری

در این هفته وزن جنین در حدود 1.5 کیلوگرم شده و فعالیت او هم از همیشه بیشتر خواهد شد. همچنین، به خاطر داشته باشید که اکنون اندازه متوسط قد جنین از تاج سر تا پاشنه پای او در این مرحله از دوران بارداری در حدود 42 سانتی متر شده است. در این هفته جنین به اندازه یک دسته مارچوبه است.

هفته سی و یکم بارداری

مراقبت های هفته سی و یکم بارداری

در دوران بارداری فشار خون برخی از زنان باردار بالا می‌رود، این درحالی است که فرد هیچ‌گونه سابقه فشار خونی نداشته است. اگر بیمار بعد از هفته بیستم بارداری دچار افزایش فشار خون ولی بدون دفع پروتئین در ادرار باشد، افزایش فشار خون به علت بارداری است. اگر زن بارداری بعد از نیمه اول بارداری دچار افزایش فشارخون و دفع پروتئین در ادرار شود این نشانه پره اکلامپسی است. ابتلا به افزایش فشار خون بارداری خطرات دیگری از‌ جمله عقب افتادن رشد در داخل رحم، زایمان زودرس، جداشدگی جفت و مرده‌زایی را به دنبال دارد. 

هشدارهای هفته 31 بارداری

 • یکی از مهمترین اقدامات درمانی استراحت است. استراحت مطلق لازم نیست.
 • مسکن و آرام بخش هم توصیه نمی‌شود.
 •  کالری، پروتئین کافی، مایعات و نمک کنترل شده (بدون قطع آن ها) تاثیرات عمده‌ای دارد. خوشبختانه عمده موارد خفیف هستند یا نزدیک به پایان حاملگی اتفاق می‌افتند.

تغذیه در هفته سی و یکم بارداری

می‌توانید برای تغذیه در هفته سی و یکم بارداری از غلات جوانه‌زده گندم، عدس، جو و ... در تهیه انواع سالاد و سوپ استفاده کنید و یا پودر آن را در ماست، ماست و خیار و ... اضافه کنید. غلات جوانه‌زده حاوی مواد معدنی و انواع ویتامین‌ها به‌خصوص ویتامین‌های گروه B هستند که برای حفظ سلامت جسمی و روحی شما و نوزاد آینده‌تان ضروری است. سعی کنید همیشه همراه غذا سبزی فراوان و متنوع میل کنید. سبوس غلات نیز حاوی انواع ویتامین‌های گروه B و املاح هستند. سعی کنید از نان‌های سبوس‌دار مثل سنگک به‌جای نان سفید استفاده کنید.

ورزش در هفته سی و یکم بارداری

می‌توانید در زمان تماشای تلویزیون و یا خواندن روزنامه و مجله، عضلات کگل ( Kegels) خود را تقویت کنید. این تمرینات باعث تقویت عضلات واژن و در نتیجه وضع حمل ساده تر خواهد شد، و همین طور از بروز مشکلات زمان زایمان پیشگیری می‌شود. این تمرینات را یک الی دو بار در روز و هر بار چند دقیقه انجام دهید.

راهنمای پدران در هفته سی و یکم بارداری

پدران می توانند با ایجاد یک فضای آرامش بخش و همچنین با پختن یک وعده غذایی خوشمزه و مغذی در خانه، تماشای فیلم با همسر باردار خود و گوش دادن به درد دل ها و مشکلات او، همسرشان را در این راه دشوار همراهی کنند. به خاطر داشته باشید که شما می توانید با به کار بردن برخی از روش های ساده، احساس خوبی را در همسر باردار خود به وجود آورید.

در ادامه این مقاله، لیستی از کارهایی را که شما به عنوان همسر یک زن باردار و پدر آینده جنین داخل رحم او باید در سه ماهه سوم دوران بارداری انجام دهید، بیان شده است. اساسی ترین این کارها عبارتند از:

 • آگاه نمودن همسر باردار خود از شماره های تماس افراد مهم و ضروری که می توانند در صورت بروز مشکل در سلامتی خود او یا فرزند داخل رحمش او را یاری کنند.
 • یادآوری شارژ کردن گوشی موبایل همسر باردارتان به طور کامل، به منظور استفاده نمودن در شرایط بحرانی.
 • انجام تمام تعهدات فوری در محل کار خودتان، به طوری که دیگر لازم نباشد به عنوان پدر آینده و همسر یک زن باردار در هنگام زایمان همسرتان و بعد از به دنیا آمدن نوزاد، در مورد کارهای اداری خود نگران باشید.
 • آماده نمودن لیستی از تمام علائم هشداردهنده که همسر باردارتان نیاز دارد قبل از شروع درد زایمان از آن ها مطلع گردد.

رابطه زناشویی در بارداری

توصیه های اسلام در هفته سی و یکم بارداری

پدر نمازهای یومیه سوره «قدر» و «اخلاص» را بخوانید. از خوردن خربزه بعد از هر غذا کوتاهی نکنید زیرا نقل است که خوردن خربزه توسط زن باردار سبب می‌شود که فرزند خوش‌رو و خوش‌خلق شود. البته از خوردن خربزه بعد و قبل از آب خوردن پرهیز کنید.

توصیه‌شده است که در موقع تکان بچه دست را روی شکم بگذارید و صلوات و سوره "توحید" را تلاوت کنید. از معاصی، خصوصا دروغ و غیبت، دوری‌کنید و حتما نماز را اول وقت بخوانید. از امام صادق نقل‌شده است که خوردن کدو سبب افزایش حافظه مادر و کودک می‌شود.

چک لیست کارهای مهم هفته 31 بارداری

 1. حیوانات خانگی اگر دارید برای ورود کودک آن را آماده کنید.
 2. علائم زایمان زودرس را یاد بگیرید.
 3. کتاب نگه داری از کودک سفارش دهید.

سوالات متداول هفته سی و یکم بارداری

اندازه جنین در این هفته چقدر است؟

در این هفته جنین 42 سانتی متر قد و یک و نیم کیلوگرم وزن دارد و به اندازه یک دسته مارچوبه است.

علائم زایمان زودرس در هفته سی و یکم بارداری چیست؟

اگر ترشحی شفاف و غلیظ داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا از علائم زایمان زودرس است.

در هفته 31 بارداری چه بخوریم؟

در این هفته انواع سوپ و سالاد و ویتامین B را حتما مصرف کنید.

 

نظر (19)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام میخواستم بدونم هفته سیویکم هستم چندماهه وآیاتاریخی که میزنن برای زایمان درسته

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
ماه اول: 4 هفته و 2 روز
ماه دوم: 8 هفته و 4 روز
ماه سوم: 12 هفته و 6 روز
ماه چهارم: 17 هفته و 1 روز
ماه پنجم: 21 هفته و 3 روز
ماه ششم: 25 هفته و 5 روز
ماه هفتم: 30 هفته
ماه هشتم: 34 هفته و 2 روز
ماه نهم: 38 هفته و 4 روز
با 9 روز...

سلام
ماه اول: 4 هفته و 2 روز
ماه دوم: 8 هفته و 4 روز
ماه سوم: 12 هفته و 6 روز
ماه چهارم: 17 هفته و 1 روز
ماه پنجم: 21 هفته و 3 روز
ماه ششم: 25 هفته و 5 روز
ماه هفتم: 30 هفته
ماه هشتم: 34 هفته و 2 روز
ماه نهم: 38 هفته و 4 روز
با 9 روز اضافی که جمعا میشه 9 ماه و 9 روز

تاریخ زایمان تقریبیه و چند روز این ور اون ور میشه

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نياشين من سي ويك هفته چهار روزم هستش يعني الان هفته سي و دو هستم يا سي يك؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام

بله هفته 32 بارداری هستید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته ۳۱ بارداری هستم شب موقع خواب همش پاهام میگیره به حدی که با داد بیدار میشم چیکار کنم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
حتما به پزشکتون اطلاع بدین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ببخشید من هفته 31 بارداری هستم و تاریخ اخرین قاعدگیمو فراموش کردم ایا برایه زایمانم مشکل ایجاد میکنه؟؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نه مشکلی پیش نمیاد و سونوگرافی میتونه در فهمیدن سن جنین کمکت کنه

This comment was minimized by the moderator on the site

شیوا سلام خسته نباشید من هفته 31 بارداری هستم بعضی وقتا فشاری به مثانه م میشه که احساس تکررادرار میکنم آیا عادی هست؟وبه تازگی هم شبا موقع خواب هر 20 دقیقه پهلو به پهلو میشم .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
در اواخر بارداری فشاری که به مثانه میاد این حس رو به مادر میده، پهلو به پهلو شدن هم اشکالی نداره.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام فرخنده عزیزی هستم ممنون از مطالب جاب شما

This comment was minimized by the moderator on the site

خواهش میکنم سلامت باشید

This comment was minimized by the moderator on the site

واااا ی خیالم راحت

This comment was minimized by the moderator on the site

مطالب مفیدی بود ممنونم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلامت باشید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من در هفته ۳۱ بارداری هستم بچه کم تکون می خوره عادیه یا نه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگه توی سونوگرافی ها همه چیز مرتبه و از اول جنین حرکاتش زیاد نبوده که الان کم بشه، جای نگرانی نیست، با پیشرفت بارداری جای بچه تنگ میشه و نمیتونه زیاد حرکت کنه ولی اگه تکون نخوردن زیاد طول کشید حتما به پزشک مراجعه کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت بسیار خوبتون , من در هفته 31 بارداری هستم , آیا من میتونم الان آمپول کزار بزنم یا باید زودتر میزدم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , اگه از آخرین باری که آمپول کزار رو زدین 10سال گذشته باشه بهتره بزنین.

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/