از این دوازده بو در دوران بارداری دوری کنید

از این دوازده بو در دوران بارداری دوری کنید

اگر شما مادر باردار در حال حاضر به فکر بوی مواد غذایی، رایحه عطر خوب و یا عطر گلاب در داخل آب گرمی که برای استحمام استفاده می کنید، هستید باید بدانید که در دوران بارداری زیاده روی در استفاده از حس بویایی می تواند برای شما و فرزندتان مضر باشد.
لازم است بدانید که زنان باردار طی دوره حاملگی خود با یک مشکل مشترک نسبت به حس بوها مواجه بوده و این حس در برخی مواقع می تواند برای آن ها بسیار طاقت فرسا باشد. چون او در این دوره بوی یک چیز را از 28 کیلومتر دورتر به صورت قوی حس خواهد نمود. این حس مادران باردار تنها در مورد چیزهای اطراف خود آن ها نیست، همه آن چیزهایی را که شما می توانید ببینید را یک مادر باردار به نوعی درک خواهد کرد و ظاهرا او می تواند در طی دوران بارداری خود بوی کوچکترین مولکول موجود در هوا را هم حس کند!
به یاد داشته باشید که بدترین قسمت این حس بیشتر در سه ماهه اول دوران بارداری بروز می کند و این حالت مصادف با زمانی است که او با احساس یک بوی بسیار ضعیف در صبح ها همه چیزهایی را که در معده وجود دارد، به بیرون خواهد ریخت. این شرایط باعث می شود که مادر باردار از همه چیزهای موجود در اطرافش بدون هیچ دلیل روشنی متنفر شود. لازم است بدانید که برای جلوگیری از استشمام این بوها و حالات ناخوشایند به وجود آمده در مادر طی دوران بارداری راه حلی وجود ندارد و معمولا به یک مسئله فردی در حاملگی شخص تبدیل خواهد شد، تمامی این حالات همراه با ویار صبحگاهی تشدید خواهند شد.
باید به یاد داشته باشید که بهتر است در سه ماهه اول دوران بارداری، درباره تغذیه خودتان با یک متخصص مشاوره نمایید. در طی این دوره حساسیت به بوی غذاها در برخی مواقع تنها با ذکر نام آن ها هم شروع می شود، طوری که به نظر می رسد تعدادی از غذاهای ناسازگار با معده شما همیشه در مقابلتان مانند اعدادی در حال رقص هستند. حتی زمانی که شوهرتان به مدت طولانی پیش شما می نشیند شروع به اعتراض نسبت به نشستن او در مجاور خودتان خواهید نمود. همچنین، در روزهای اولیه دوران بارداری ممکن است به بعضی از دئودورانت ها و یا بوی حمام هم حساسیت پیدا کنید. بنابراین، نمی توان به طور حتم گفت که چه مواد غذایی باعث حالت تهوع در یک مادر باردار خواهد شد، اما شما به عنوان یک همراه و همسر خوب باید بدانید که آن ها قطعا دیوانه نشده اند. بنابراین، لیست چیزهایی را که از دوستان و دیگر زنان باردار در مورد بوهای تهوع زا در دوران بارداری شنیده ایم، در این مقاله بیان نموده و بهترین راه جلوگیری از آن ها را ارائه خواهیم داد. این بوها عبارتند از:

1.تشدید تهوع بارداری به بوی فضای داخلی ماشین:

معمولا بیشتر زنان در دوران بارداری خود به بوی داخل ماشین حساسیت پیدا می کنند. از بوی صندلی های چرم گرفته تا خوشبوکننده هوا، بوی فرش ها و لوازم جانبی آن به طوری که او قادر نخواهد بود حتی لحظه ای همراه با این بوها در ماشین بماند. یک راه برای مشاوره و کمک به چنین مادرانی باز کردن پنجره ها است، البته اگر در هوای بیرون باد نباشد. راه دیگر روشن کردن AC ماشین می باشد تا کمی هوای تازه به داخل ماشین نفوذ کند. با این حال، بهتر است مادر باردار همیشه هنگام سوار شدن به ماشین یک کیسه نایلونی و دستمال مرطوب را همراه خود داشته باشد تا در صورت لزوم از آن ها استفاده کند.

2. بوی رنگ، نفت سفید، و بنزین و تهوع بارداری:

معمولا بسیاری از مواد روغنی مانند رنگ، نفت و بنزین بوی یکسانی دارند! در حالی که بسیاری از زنان حتی در شرایط عادی هم بوی این مواد را دوست ندارند، حساسیت به آن ها در طی دوران بارداری هم عجیب نخواهد بود و بروز حالت تهوع بارداری با حتی با لحظه ای بوییدن این مواد در مورد زنان حامله همیشه اتفاقی معمول بوده است. شما هم به عنوان یک پدر، به یاد داشته باشید که هرگز نباید خانم باردار خود را به خاطر این احساس از خود برانید چون او در این دوره نیاز بیشتری به توجه شما دارد.

3. شروع تهوع بارداری با بوی حیوانات خانگی:

نگه داشتن حیوانات خانگی در طول دوران بارداری در خانه و نزدیک یک مادر حامله بروز مشکل حساسیت و تنفر مادر را نسبت به بوها افزایش خواهد داد و حتی وجود این حیوانات در اتاق خواب مادر هنگام بیدار شدن از خواب، بدن او را که آماده ویار صبحگاهی است، حتی قبل از "صبح به خیر" گفتن هم برای حالت تهوع های بعدی تشویق خواهد نمود!

4. مواد آرایشی و بهداشتی محرک تهوع بارداری:

محصولات آرایشی و زیبایی که در حالت معمول هیپنوتیزم کننده و شادی آور هستند، در زمان بارداری می توانند برای مادران بسیار آزار دهنده باشند. حتی اگر یک مادر باردار به طور تصادفی هم در گوشه ای از بازار با این وسایل روبه رو شده باشد، احتمال دارد با اجرای حرکات جنون انگیز، تنفر و حساسیت خود را نسبت به این مواد نشان دهد.

ahavo-bardari-o3-1.jpg

5. بوی بدن همسر هم و فعال شدن تهوع بارداری:

به عنوان یک پدر، به خاطر داشته باشید که ممکن است روزی خانم باردار شما از بوی دئودرانتی که استفاده کرده اید، شکایت کرده و متاسفانه با این کار شما را دلگیر نماید. ولی زیاد نگران نشوید، چون او به زودی به بوی بدن شما هم حساسیت پیدا خواهد نمود. در بدترین حالت، حتی ممکن است همسر باردارتان از شما بخواهد تا در یک شب زمستانی دوش بگیرید. تعجب نکنید، اگر در این مقاله به شما گفته می شود که باید تقاضا همسرتان را برای راحتی او و فرزندتان قبول نمایید. به این فکر کنید که امکان دارد شما در چند روز گذشته دئودرانت های عجیب و غریب را مصرف نموده اید که همسرتان به بوی آن ها حساسیت پیدا کرده و از آن ها در طی دوران بارداری خود متنفر شده است.

6. تخلیه بدن خود مادر باردار و ایجاد تهوع بارداری:

شما به عنوان یک مادر باردار با بخش های کثیفی از بدن خود مواجه هستید. توصیه می شود برای تمیز کردن راحت تر برخی اعضای بدن خود مانند سوراخ های بینی این کار را همیشه در چارچوب حمام انجام دهید.

7. سیگار و تهوع مادر باردار:

همیشه به یاد داشته باشید که هر چیزی که تولید دود کند، حتی در شرایط معمولی هم به اندازه کافی برای هر فردی خفه کننده و مضر خواهد بود. اگر چه استعمال برخی از آن ها در بسیاری از مادران حتی در دوران بارداری هم دیده می شود، اما توجه نمایید که دود از هر نوعی که باشد، برای فرزند داخل رحم مادر اصلا خوب نیست. بنابراین اگر شما با خودتان قرار می گذارید تا در طی دوران بارداری از استعمال دخانیات دوری کنید، نشانه های بسیار خوبی از سلامتی خود و فرزندتان را در آینده خواهید دید.

8. ماهی ها و گوشت ها عاملی برای تشدید تهوع بارداری:

اگر شما مادر باردار عادت به خوردن غذاهایی دارید که از محصولات دریایی و گوشت های قرمز درست می شوند و به طور معمول بیشتر وقت خود را در اغذیه فروشی ها یا سوپر مارکت ها به دنبال غذاهای ناسالم هستید، لازم است بدانید که با بوییدن این مواد برای خودتان جهنمی درست خواهید کرد که آسیب های آن در آینده هم غیر قابل جبران خواهد بود.

9. بوی نعنای خشک و مادر باردار:

شاید شما به عنوان یک مادر باردار همیشه فکر می کردید که بوی نعنای خشک برای بدن بسیار آرامش بخش است، اما بوییدن آن در دوران بارداری می تواند کاملا برخلاف فکر و نظر شخصی شما بوده و برای سلامتی خودتان و جنین خطرناک باشد.

10. الکل خطرناک در دوران بارداری:

در لیست مواد مضر بوییدنی این مقاله، فقط الکل خوراکی (نوشیدنی سخت) را محدود نمی کنیم که مستقیما از طریق نوشیدن وارد بدن فرد می شود بلکه از نوع شیمیایی آن که به عنوان ضدعفونی کننده مصرف می شود نام می بریم. چون برخی افراد ممکن است از این ماده به عنوان دارو هم در دوران بارداری برای ضدعفونی نمودن اطراف رحم خود استفاده می کنند که اسانس آن توسط بافت های اطراف رحم جذب بدن مادر خواهد شد. در نتیجه، می تواند برای جنین در حال رشد خطرناک باشد.

11. نعناع محرک تهوع بارداری:

حتما به عنوان یک مادر بارداری تعجب خواهید کرد اگر به شما بگوییم استنشاق بوی نعناع برای مادر و فرزندش در دوران بارداری خوب نیست، چرا که اسانس نعناع می تواند توسط حس بویایی جذب کل دستگاه های بدن شما شود. ولی معمولا اکثر خمیر دندان هایی که برای شستشوی دهان و دندان استفاده می کنیم حاوی این اسانس هستند که بدون ضرر بوده اما همواره استفاده از آن ها تهوع بارداری را افزایش خواهند داد.

12. بوی پنیر و تهوع مادر باردار :

اگر پنیر مخصوصا پنیر بز، مدت زمان زیادی در یخجال بماند، می تواند در دوران بارداری برای مادران فوق العاده بد بو به نظر برسد. ترفندی که برای غلبه بر حساسیت حس بویایی مادران در دوران بارداری توصیه می شود، این است که برای جلوگیری از بد بو شدن پنیر، مرتب محل و یا محلول آب و نمک آن را حرکت دهید. کار دیگری که می توانید برای جلوگیری از بروز حالت تهوع بارداری خود انجام دهید این است که اول صبح، به طور ناشتا میوه یا آب میوه هایی (آنهایی که حالت تهوع شما را کامل از بین می برند) مانند مرکبات را استفاده کنید، چون با معده خالی، خوردن پنیر شور برای سلامتی خود شما و فرزندتان اصلا خوشایند نخواهد بود.

 

نظر (41)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

په این چه صدایی

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ببخشید من کاشت ناخن انجام میدم بوی لاک و لیکوئید برای جنین ضرر دارد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من باردارم۶هفته امانه حالت تهوع آنچنانی دارم نه به بوحساسم یعنی من نرمالم؟؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام اره عزیزم تهوع توی بعضی خانم هادیرترشروع میشه از35روزبعدحاملگی تااخرماه سوم تهوع توی این زمان بوجودمیادمال شمادیرترشروع میشه نگران نباش

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من یه ماه ویه هفته باردارم بوی افروز مضره برام یانه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته ۱۴ام بارداری ام
بوی نفتالینی که تازه زیرقالی گذاشته شده توخونه پیچیده به نظرتون ضرر داره؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من تو هفته ۹بارداری هستم از بوی صابون حمام خوشم میاد آیا برای جنین ضرر داره؟

This comment was minimized by the moderator on the site

در هفته 15 بارداری هستم ، از شروع کرونا تا کنون به صورت مرتب دست ها و میز کار و سرویس بهداشتی و محیط خانه و محل کارم را با الکل 70% ضد عفونی میکنم ، که البته مدتی است بعد از اسپری الکل کمی سرفه هم میکنم ولی موقتی است. الان مطلبی خواندم که بوی...

در هفته 15 بارداری هستم ، از شروع کرونا تا کنون به صورت مرتب دست ها و میز کار و سرویس بهداشتی و محیط خانه و محل کارم را با الکل 70% ضد عفونی میکنم ، که البته مدتی است بعد از اسپری الکل کمی سرفه هم میکنم ولی موقتی است. الان مطلبی خواندم که بوی الکل برای جنین مضره ، آیا درسته ؟ الان باید چکار کنم ؟ آیا الکل از پوست دست جذب میشه؟

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ، من در هفته 15 بارداری هستم و به دلیل کرونا مرتبا دستم و میز کار و دستگیر های و خلاصه محیط منزل و محل کار و سویس بهداشتی را با الکل 70درصد ضد عفونی میکنم آیا برای جنینم مضره؟ از آغاز کرونا همبن کار را انجام دادم؟باید چکار کنم ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

من از بوی مواد شوینده مثل تایدریکا شامپو صابون حساس شدم چیکار کنم این حساسیت کمتر بشه من هفته نهم بارداری هستم

This comment was minimized by the moderator on the site

نغمه .سلام بوی بد فاضلاب ک هرروز داخل خونه بعضی ساعت ها میپیچه برای جنین تاچه حدی میتونه ضررداشته باشه

This comment was minimized by the moderator on the site

بوی سیمان بده برا جنین یانه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
از باب علمی بنده هیچ اطلاع خاصی از این موضوع ندارم
ولی بر حسب تجربه و بعنوامن یک دوست عرض میکنم اگه میزان و زمان زیاد نباشه مشکل بوجود نمیاره

ولی وارد شدن پودر سیمان به ریه ها میتونه مشکل ساز بشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من توهفته ۲۷بارداری هستم ایا بوی الکل و واکتس برام مضره؟

This comment was minimized by the moderator on the site

بله بهتره دوری کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

اسپند دود کنید مضره؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
عزیز جان در حد معمول استفاده کردن ضرری ندارد

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته شیشم بارداری هستم خونمون یک ماه پیش رنگ کردیم الان توخونه میرم حس میکنم بومیاد حالت تهوع میگیرم وبالا میارم اماهمه میگن کع بویی احساس نمیکنیم میشه بگین چکارکنم؟مرسی

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
عسل جان این کاملا طبیعی هست و واقعا بو هم میاد! ولی حس بویایی عموم قدرت دریافتشو نداره
بهتره پرده ها رو کنار بزنی و تا حد ممکن حداقلی ساعاتی از روز درو پنجره رو باز کنی
اگه بویی هست که علاقه داری اون رو در محیط ایجاد کنی تا بوی...

سلام
عسل جان این کاملا طبیعی هست و واقعا بو هم میاد! ولی حس بویایی عموم قدرت دریافتشو نداره
بهتره پرده ها رو کنار بزنی و تا حد ممکن حداقلی ساعاتی از روز درو پنجره رو باز کنی
اگه بویی هست که علاقه داری اون رو در محیط ایجاد کنی تا بوی رنگ رو کمرنگ کنه
اگه باز نتونتی باید بهتره چن روزی بری خونه یکی از اقوام

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وقت بخیر
اخر ماه دوم‌هستم
به بوی غذا خیلی حساسم هستم و غذا نمی تونم بخورم
مثلا روزی فقط یک موز و بیسکویت می خورم
ایا برای سلامتی جنین خطری نداره
این دو ماه ۸ کیلو کم کردم
ممنون می شم پاسخگو باشید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
این حالت ها در اوایل بارداری طبیعیه ، نگران نباشین فقط هر چیزی که میلتون میکشه بخورین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من درحال اقدام برای بارداری هستمو کارم کاشت ناخونه ایا بوی لیکویید برای نطفه یا جنین ضرر نداره ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بله میتونه مضر باشه از ماسک استفاده کنین و تماس پوستی نداشته باشین

This comment was minimized by the moderator on the site

حس بدی دارم خیلی بوی میاد دارم اذیت میشم خیلی

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من الان 9 هفته باردار هستم بوی بدخودم حس میکنه واین میشه خیلی چکارکنم حمام میرم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام باید صبور باشی عزیزم

بارگذاری بیشتر ...

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/