5 روش تعیین روز دقیق تخمک گذاری

روز دقیق تخمک گذاری

چه زمانی زنان به راحتی می توانند باردار شوند؟

اگر شما به عنوان یک زن می خواهید زمان دقیق تخمک گذاری خود را تعیین کرده و بتوانید به راحتی حامله شوید، اما هنوز هم در تعیین زمان مناسب آن اشتباه می کنید زیاد نگران نباشید، چون شما تنها نیستید! امروزه، میلیون ها زوج هم مانند شما و همسرتان با سعی و تلاش مداوم همچنان هیچ نشانه ای از زمان دقیق تخمک گذاری خود در دست ندارند و ماه ها سعی و تلاش آن ها نتیجه ای جز سردرگمی، سرخوردگی و افسردگی برای آن ها در پی نداشته است. در این میان چیزی که بیشتر از همه سیستم دستگاه تولید مثلی خانمی را تحت تاثیر خود قرار می دهد و او دیگر نمی تواند مانند همسالان خود زمان دقیق تخمک گذاری در بدنش را تعیین کنند با سایر خانم ها متفاوت است. در واقع، طبق تحقیقات محققان و اطلاعات موجود به نظر می رسد که تعیین زمان درست تخمک گذاری در بدن هر فردی بستگی به پیچیدگی بدن او دارد که پیچیدگی بدن افراد هم با یکدیگر تفاوت بسیار زیادی دارد.

اکثر مردم به پیچیدگی های سیستم تولید مثلی زنان و عملکرد آن بی اعتنا می باشند. در واقع، آن ها اصلا به این موضوع توجه نمی کنند. بنابراین، وقتی که این افراد با مشکلات مربوط به ناباروری مواجه می شوند، بهترین کار برای آن ها این است که با یک دکتر متخصص زنان و زایمان مشورت کرده و توصیه های او را سطر به سطر و به طور کامل اجرا کنند. کار بعدی که این افراد باید انجام دهند این است که یاد بگیرند که چگونه دوره باروری خود را خودشان تعیین نمایند. با کمک این دو روش خانم ها قادر خواهند بود تا شانس باردار شدن خود را افزایش دهند. به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، به خاطر داشته باشید که تمام زنان در هر دوره از چرخه قاعدگی خود تنها دو الی سه روز قادر به باردار شدن هستند.

چرا روند باردار شدن در برخی از زنان دشوار است؟

متاسفانه، این یک واقعیت است که امروزه تغییر در شیوه زندگی زوجین وجود استرس بالا در بدن، ازدواج در سنین بالا و استفاده از رژیم غذایی نامتناسب باعث شده است تا بسیاری از زوج ها تجربه بدی از باردار نشدن خود داشته و از زندگی و داشتن فرزند در اوایل زندگی خود ناامید شوند. برخی دلایل بیولوژیکی در بدن زنان و مردان وجود دارد که ممکن است سبب ناباروری آن ها شده و این افراد را از نعمت پدر و مادر شدن باز دارد.

مهم ترین مشکلات زنانگی که باعث ناباروری در زنان می شود :

• داشتن دوره های نامنظم چرخه قاعدگی
• فقدان دوره های قاعدگی
• سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
• عدم تعادل هورمونی در بدن زنان
• PID (بیماری التهابی لگنی در زنان)
• سن بالاتر از 30 سالگی در زنان
• وجود اختلالات تیروئیدی
• مسدود شدن لوله های فالوپ زنان
• داشتن سابقه سقط جنین در زنان
مهم ترین مشکلاتی که باعث ناباروری مردان می شود :
• پایین بودن کمیت و کیفیت اسپرم ها در مردان
• وجود اختلال در نعوظ (ED) مردان
• وجود سن بالاتر از 30 سالگی در مردان
• وجود استرس و یا تنش روانی طولانی مدت در بدن مردان
• ابتلا به بیماری های مقاربتی (STD ها)
• صدمه دیدن اندام های جنسی در مردان

bardai-t3-min.jpg

چه زمان مناسب ترین دوره برای باروری زنان است؟

به یاد داشته باشید یک زن سالم که هیچ نشانی از بیماری را در بدن خود ندارد، باید در هر گروه سنی قادر به تخمک گذاری باشد و بتواند به راحتی باردار شود. از آن جایی که چرخه قاعدگی طبیعی در زنان حدود 28 روز است، بنابراین تخمک گذاری در بدن این زنان هم در روز چهاردهم از این چرخه رخ می دهد. تخمک بالغ در روز تخمک گذاری از تخمدان خانم ها رها شده و توسط لوله های فالوپ به طرف رحم زن هدایت می شود. اگر این زن طی دو الی چهار روز آینده بارور شد، تخمک بارور شده خود را در دیواره رحم جایگزین کرده و زندگی جدیدی در بدن او شروع خواهد شد! بنابراین، اگر شما به عنوان یک زن سالم در حال تلاش برای باردار شدن هستید، بهترین زمان برای آغاز این کار دو الی چهار روز پس از زمان تخمک گذاری است. همچنین، به عنوان یک خانم یادتان باشد، از آن جایی که اسپرم سالم و زنده می تواند در مجرای واژن و گردن رحم زنان هم تا 3 روز زنده بماند، بنابراین اگر تخمک گذاری در روز سوم پس از مقاربت هم رخ دهد، ممکن است فرد خوش شانس بوده و حامله گردد.

وقت دقیق تخمک گذاری در بدن یک زن چه زمانی است؟

به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، به یاد داشته باشید که تنها راه مطمئن برای تعیین وقت دقیق تخمک گذاری، امتحان نمودن روش های مختلف است. همچنین، این نکته مهم را هم به خاطر بسپارید که هیچ کدام از روش های تعیین روز تخمک گذاری در زنان بدون خطا نخواهد بود. از آن جایی که هر تخمک و اسپرمی در بدن افراد مختلف دارای ویژگی های متفاوتی هستند، بنابراین تحت هیچ شرایطی نمی توان بدون امتحان کردن روش های مختلف، زمان دقیق بارداری را در افراد متفاوت تعیین کرد. درواقع، می توان ادعا کرد که تعیین وقت دقیق تخمک گذاری در بدن خانم ها به تلاش بیش از حد خود فرد بستگی دارد.

روش اول تعیین زمان دقیق تخمک گذاری با اندازه گیری مداوم حرارت بدن:

به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید به یاد داشته باشید که بهترین و مطمئن ترین روش برای به دست آوردن دوره باروری خود یادداشت کردن دمای بدن در طول چرخه قاعدگی بدون داشتن استرس است. از آن جایی که در یک دوره قاعدگی درجه حرارت بدن زنان از کمترین مقدار آغاز شده و بعد از پایان یافتن آن به حداکثر خود خواهد رسید، بنابراین با در نظر گرفتن این دماها می توان که زمان دقیق تخمک گذاری یا ovulates در بدن هر زنی را به دست آورد. به همین دلیل برای تعیین زمان دقیق تخمک گذاری در بدن زنان، ثبت کردن درجه حرارت بدن با دماسنج بازال، در هر روز از چرخه قاعدگی الزامی است. طبق آخرین نتایج به دست آمده از تحقیقات دانشمندان علوم باروری، موثرترین روش برای این کار استفاده از درجه حرارت مقعد و یا واژن زنان است که باید در طول دوره قاعدگی اندازه گیری شود. هنگامی که یک زن بر روی یک برگ کاغذ، درجه حرارت حداقل سه دوره از چرخه قاعدگی خود را یادداشت کند، او قادر خواهد بود تا به راحتی روزهای تخمک گذاری در بدن خود را مشخص کند.برای مطالعه دقیقتر این موضوع تعیین روز دقیق تخمک گذاری از درجه حرارت بدن را مطالعه کنید.

روش دوم تعیین زمان دقیق تخمک گذاری، بررسی مداوم مخاط گردن رحم:

در همین ابتدا، به خاطر داشته باشید که ماهیچه گردن رحمی هر زنی شاخص بزرگی برای تعیین زمان تخمک گذاری در بدن او محسوب می شود، چون ممکن است در زمان تخمک گذاری، گردن رحم زن، موکوس بیشتری را به منظور تسهیل عمل لقاح تولید کند. برای بررسی تغییرات ایجاد شده در مخاط گردن رحم، برداشتن بافت ناحیه تناسلی با یک پارچه تمیز، در هر روز و در یک زمان مشخص و مشاهده و ثبت آن ضروری است. برای به دست آوردن نتایج دقیق تر، لازم است به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، یادتان باشد که در روزهای غیر از زمان تخمک گذاری، مقدار مخاط گردن رحمی در زنان کمتر بوده و کمی هم آبکی به نظر می رسد، اما هرچه به زمان تخمک گذاری نزدیک می شوید، مخاط سفیدتر و لغزنده تر خواهد شد. همچنین، آلت تناسلی زنان نیز در این دوره مرطوب تر می شود. در نهایت، می توان ادعا کرد که بررسی نمودن مداوم مخاط گردن رحم، مطمئن ترین نشانه برای تعیین زمان تخمک گذاری و باردار شدن زوجین به شمار می رود.

روش سوم تعیین زمان دقیق تخمک گذاری،استفاده از تقویم برای ثبت زمان دقیق دوره قاعدگی در هر ماه:

 بعد از این ده دوره، هر زنی می تواند با پیدا کردن میانگین طول دوره قاعدگی خود، زمان دقیق تخمک گذاری در بدنش را مشخص کند. به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، به یاد داشته باشید که روز تخمک گذاری را می توان با کم کردن عدد 18 از کوتاه ترین چرخه قاعدگی خود تعیین نمود. برای این منظور، خانم ها باید اعداد به دست آمده در مورد روز اول کوتاه ترین چرخه قاعدگی خود را بر روی تقویم علامت بزنند. علاوه بر این، هر زنی می تواند برای پیدا کردن آخرین روز باروری نیز عدد 11 را از طولانی ترین دوره قاعدگی خود تفریق کرده و بر روی تقویم یادداشت کند. سپس، با تطبیق دادن پاسخ های به دست آمده از روزهای اول مربوط به طولانی ترین چرخه قاعدگی خود که بر روی تقویم علامت زده شده و روزهای اول مربوط به کوتاه ترین دوره قاعدگی، می تواند زمان تخمک گذاری در بدن خود را به طور دقیق تر حساب کند. معمولا، بیشترین قدرت باروری زنان بین این دو روز از چرخه قاعدگی اتفاق می افتد.

bardai-t1-min.jpg

روش چهارم تعیین زمان دقیق تخمک گذاری ، استفاده از کیت های تشخیص دهنده زمان تخمک گذاری:

اگر برای شما هم مانند بسیاری از خانم های دیگر تعیین زمان دقیق تخمک گذاری در بدنتان با استفاده از روش های بالا امکان پذیر نیست و یا این که می خواهید نتایج مورد نیاز خود را هر چه سریع تر به دست آورید، می توانید از روش ovulationk که به تازگی معرفی شده است و در اکثر داروخانه ها هم موجود می باشد، استفاده کنید. در این نوع کیت ها از ادرار زنان برای شناسایی سطح هورمون جسم زرد (LH) استفاده می شود. لازم است بدانید که در دوران تخمک گذاری حجم هورمون جسم زرد در بدن خانم ها افزایش می یابد.

روش پنجم تعیین زمان دقیق تخمک گذاری ، استفاده از ماشین حساب های اینترنتی:

به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، به یاد داشته باشید که با عجله به بازار رفتن و خریدن وسایل تشخیص زمان دقیق تخمک گذاری در بدنتان، همیشه هم کار درستی نیست! چون وب سایت هایی وجود دارند که به راحتی به شما اجازه می دهند تا روز تخمک گذاری خود را با وارد کردن اطلاعات مربوط به بدن خود مانند سن، تاریخ آخرین دوره قاعدگی، طول متوسط چرخه قاعدگی خود پیش بینی کنید. استفاده از این نوع ماشین حساب ها، در تعیین زمان تخمک گذاری برای زنانی که دوره های نامنظم قاعدگی را تجربه می کنند، بسیار مفید می باشد. در نهایت، برای به دست آوردن نتایج دقیق تر در این مقاله استفاده از روش اینترنتی را برای شما پیشنهاد می کنیم. از آن جایی که در این روش احتمال وجود خطا بسیار پایین است، شما هم به عنوان زنی در حال تلاش برای باردار شدن هستید، می توانید کمک بسیار زیادی به پیش بینی روز باروری در بدن شما بکند. همچنین، با استفاده از این روش، هر خانمی می تواند در صرف زمان، هزینه نمودن پول اضافی و تلاش زیاد صرفه جویی کرده و از لحاظ جسمی و روحی نیز کمتر آسیب ببینید. علاوه بر این موارد میزان موفقیت هر خانمی در استفاده از برنامه ریزی اینترنتی برای داشتن نوزاد بسیار بالا خواهد بود.

خواندن آنچه باید درباره تاثیر فاز لوتئال|تخمک گذاری| در بارداری بدانید بیشتر به شما کمک خواهد کرد.

 

نظر (86)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من عادت های منظم دارم هرماه ۲۹ عادت میشم میخواستم بدونم روز تخمک گذاریم کی هست قصد بارداری دارم الان دوماهه جلوگیری نمیکنم باردار نشدم هنوز
الان ۷ پریودم هستم روز تخمک گذاریم نمیدونم چه روزیه میشه راهنمایی کنین ممنونم ???

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من بيست و سوم هر ماه شروع پرپوديم هستش اين ماه از بيستم تا بيست و سوم لكه بيني داشتم و دوباره از بيست و سوم مثل ماه هاي قبل خونريزي پريودي بود آيا سه روز لكه بيني جزو پريودي حساب ميشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ببخشید من یه پسر 5 ساله دارم دوباره اقدام کردم به بارداری برای دختر دار شدن باید چه زمانی نزدیکی داشته باشم که احتمال دختر دار شدنم بیشتر بشه، من الان 6 ماه اقدام کردم به بارداری سه شب پشت سر هم بعد از پاک شدنم جلوگیری ندارم باز یه هفته...

سلام ببخشید من یه پسر 5 ساله دارم دوباره اقدام کردم به بارداری برای دختر دار شدن باید چه زمانی نزدیکی داشته باشم که احتمال دختر دار شدنم بیشتر بشه، من الان 6 ماه اقدام کردم به بارداری سه شب پشت سر هم بعد از پاک شدنم جلوگیری ندارم باز یه هفته مونده به پریودی بعدیم دوباره جلوگیری ندارم، به نظرتون درسته؟ من پریودیم مرتب نیست که بتونم بفهمم زمان تخمگذاریم کیه، بعضی وقتا یک هفته عقب میوفته تورو خدا کمکم کنید بگید باید چیکار کنم ممنون

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من 16 پریود شدم پریودیم همیشه3 روزه بوده ولی هربرج یا دوروز زودتر پریود یا دوروز دیرترمیخاستم بدونم تخمک گذاریم چه روزی میشه توراخدا کمکم کنید چون الان نزدیک 9ماه هست که جلوگیری نداریم ومشکلی هم نداشتیم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ببخشید من قصد دارم بچم دختر بشه، کی باید نزدیکی داشته باشم دختر بشه، الان 6 ماه اقدام کردم، سه شب پشت سر هم بعد پاک شدنم دارم، باز جلوگیری میکنم تا یک هفته مونده به پریودی بعدیم دوباره جلوگیری ندارم، روشم درست!؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ۳۰ام پریود شدم و ۶ام رابطه داشتم احتمال بارداریم چقده؟قرص اورژانسی هم خوردم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من دیروز پریود شدم میشه بگین روز تخمک گذاریم کیه؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ببخشید من 31 سال دارم میخاستم بچه پسر به دنیا بیارم چند سالی قرص میخوردم وعادت منظمی داشتم اما چون الان قرص نمخورم عادت بهم ریخته1آذر پریود بودم الان 1 دی هست تازه لکه های قهوای دیدم میخاستم ببینم کی روز تخمک گذاریم هست واین که این کیت تخمک...

سلام ببخشید من 31 سال دارم میخاستم بچه پسر به دنیا بیارم چند سالی قرص میخوردم وعادت منظمی داشتم اما چون الان قرص نمخورم عادت بهم ریخته1آذر پریود بودم الان 1 دی هست تازه لکه های قهوای دیدم میخاستم ببینم کی روز تخمک گذاریم هست واین که این کیت تخمک گذاری رو که زدم وقتی نشون داد باید بعدش نزدیکی داشته باشیم ممنون

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

بهم گفتن کاسنی بخور بچت پسر میشه درسته؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام.من کم کاری تیروئید دارم دارو هم مصرف میکنم الان میتونم باردار شم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من سیکلم ۲۸روزه از روز یازه پریودی کیت انداختم دوخط کمرنگ افتاد بافرداش پررنگ ترم شدن ولی نمیدونم چ موقه نزدیکی کنم که پسرشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من دوره قاعدگی نامنظمی دارم تقریبا ولی حدودا دوره قاعدگیم ۳۰روزه س چطور میتونم روزتخمک گذاری رو تشخیص بدم و اینکه چه موقع کیت تشخیص تخمک رو استفاده کنم ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من 6 ماه اقدام کردم ولی نگرفت میخوام قطع کنم دوباره تابستون اقدام کنم بنظرتون مشکلی پیش نیاد
نمیخوام نیمه دوم بدنیا بیاد

This comment was minimized by the moderator on the site

نه عزیز چه مشکلی
اتفاقا میتونی در این بازه از طریق تغذیه خودتونو اماده تر هم کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من میخوام برای بارداری اقدام کنم قاعدگیم نامنظمه واخرین قاعدگیم ۱۶اذربود.میخوام از۲۸اذرتا۸دی ی شب درمیان نزدیکی داشته باشم...وپسرمیخواین هردومون چ کنم.اگه ی شب درمیان نزدیکی داشته باشیم و روزتخمک گذاری هم نزدیکی داشته باشیم احتمال پسربورن...

سلام من میخوام برای بارداری اقدام کنم قاعدگیم نامنظمه واخرین قاعدگیم ۱۶اذربود.میخوام از۲۸اذرتا۸دی ی شب درمیان نزدیکی داشته باشم...وپسرمیخواین هردومون چ کنم.اگه ی شب درمیان نزدیکی داشته باشیم و روزتخمک گذاری هم نزدیکی داشته باشیم احتمال پسربورن بیشتره یادختربودن.؟؟

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
این دو مطلب رو خوب بخونید
https://mamanam.com/696
https://mamanam.com/700

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام.خدا قوت
ممنونم از راهنمایی هاتون
ببخشید چند ساعت بعد از ارتباط باید از کیت ها استفاده کنیم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
مممنون
این کیت ها نشان دهنده روز تخمک گذاریتون هست و در این روزها میتونین رابطه داشته باشین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام سيكل من 23روزه هست زمان تخمك گذارى من كى ميشود ميخواهم پسردارشوم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
برای اینکه دقیق روز رو بفهمی توصیه میکنم از کیت تعیین کننده روز تخمک گذاری استفاده کنی.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام مطالب خیلی عالی
من یه سال اقدام داریم اما موفق نشدم هنوز

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگر از یک سال اقدام پی در پی و ناموفق گذشته بهتره تحت نظر پزشک باشین تا کمکتون کنه، موفق باشید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ۱۰تیرشدم الانم ۲۰ تیر سیکل عادت ماهیانم ۳۵تا ۴۰روزدقیق تخمک گذاری کی چون قصد بارداری دارم

This comment was minimized by the moderator on the site

روز تخمک گذاری معمولا چهاردده روز قبل از پریود بعدیتون هست.

This comment was minimized by the moderator on the site

عذر میخوام ینی کیت رو تهیه کنم و هرروز ی کیت بزنم ؟؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام.من27 سالمه و 4ساله ازدواج کردم شوهرمم 32سالشه. کیست داشتم ک با روش سنتی خداروشکر رفع شد، تیرویید کم کار هم داشتم ک قرص خوردم. بااین حال بازه ی پریودام نامنظمه. ب عنوان مثال اخرین دوره:31فروردین تا 13اردیبهشت من پریود بودم،و فاصله قاعدگیم...

سلام.من27 سالمه و 4ساله ازدواج کردم شوهرمم 32سالشه. کیست داشتم ک با روش سنتی خداروشکر رفع شد، تیرویید کم کار هم داشتم ک قرص خوردم. بااین حال بازه ی پریودام نامنظمه. ب عنوان مثال اخرین دوره:31فروردین تا 13اردیبهشت من پریود بودم،و فاصله قاعدگیم هم21 روزه. کسی میتونه کمکم کنه و تقریبی بگه زمان تخمک گذاریم کی بوده این دوره؟ 16 اردیبهشت و 18 و 20 نزدیکی داشتیم.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بهترین راه استفاده از کیت تخمک گذاریه که میتونید از داروخانه تهیه کنید.

بارگذاری بیشتر ...

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/