مادر و جنین در هفته بیست و نهم بارداری | انجام ورزش سنگین ممنوع!

هفته بیست و نهم بارداری جنین حالا به اندازه یک بلوط کدویی است و با استفاده از چشم هایش برای دیدن محیط خارج تمرین می کند!

معمولا با ورود به هفته بیست و نهم بارداری، شما فکر می کنید که کم کم به لحظه های آخر ماه های سخت و دشوار زندگی خود نزدیک می شوید. همراه با رشد فرزند داخل رحمتان این هیجان به وجود آمده در ذهن شما تورم دست ها و پاهایتان و البته برآمدگی شکمتان هم روز به روز در حال رشد خواهد بود، طوری که در برخی از روزها ممکن است احساس کنید که دیگر نمی توانید بزرگ تر شدن شکم خود را بدون ترکیدن پوست بدنتان تحمل نمایید. اما آگاه باشید که در ماه های آخر دوران بارداری هر اتفاق غیرمنتظره ای ممکن است برای شما و فرزند داخل رحمتان به وجود آید، چون در این دوران بدن شما دیگر به اندازه کافی انعطاف پذیر شده و خود را برای انجام روند زایمان طبیعی آماده می کند. در واقع، می توان ادعا کرد که انعطاف پذیری بدن مادر با توجه به تغییرات دوران بارداری بیشتر شده و امکان دارد مشکلاتی به وجود آورد. در نهایت، شما باید به عنوان یک مادر باردار بدانید که اینک و با ورود به هفته بیست و نهم بارداری خود ایجاد شدن هر تغییری در بدنتان هم ضروری است و نباید جلوی آن را هم بگیرید.

علائم هفته بیست و نهم بارداری

اکنون زمان آن فرا رسیده است در حالت ایستاده دیگر پاهای شما در زیر شکم رو به رشدتان ناپدید شود. این درست زمانی است که بارداری شما با بزرگ تر شدن شکم در حال رشدتان، کاملا مشهود می شود و علائم ظاهری حاملگی هم به معنای واقعی کلمه در بدنتان پدیدار خواهد شد. از زمان ورود به هفته بیست و نهم بارداری تا فرا رسیدن روز زایمان، جنین داخل رحم شما به رشد خود ادامه خواهد داد و اندازه او در مقایسه با امروز، تقریبا دو برابر تغییر خواهد کرد. پس، خودتان را برای رشد بیشتر فرزند داخل رحمتان و همچنین زیاد شدن دست اندازهای رحمی در هفته های آینده آماده کنید. به غیر از تغییراتی که در این هفته در بدن هر مادر حامله ای به وجود می آید، شما ممکن است برخی از علائم و نشانه های تازه ای را که مرتبط با حاملگی شما است، در بدن خود احساس کنید. برخی از مهم ترین این تغییرات عبارتند از:

 • از آن جایی که رحم مادر حامله در هفته بیست و نهم با سرعت بیشتری در حال رشد است، بنابراین، اندازه آن هم با سرعت بسیار بالایی توسعه یافته و به نزدیکی قفسه سینه مادر خواهد رسید. به همین دلیل ممکن است مادر باردار در ماه های آخر این دوران، در نفس کشیدن عمیق دچار مشکل شود. جالب است بدانید که در حال حاضر، شما می توانید اندازه رحم خود را حدود 4 اینچ بالاتر از ناف احساس کنید.

 • رحم مادر حامله با بزرگ شدن، از سمت انتهایی فشار زیادی را به قسمت های پایین بدن وارد می کند که تحمیل شدن این فشار حاصله به مثانه و لگن، سبب به وجود آمدن تکرر ادرار و گرفتگی عضلات پا خواهد شد. البته، بروز جنین شرایطی برای شما به عنوان یک مادر باردار، درد جدیدی نیست.

 • با ورود به این هفته ، تغییرات به وجود آمده در میزان ترشح هورمون های بدن مادر باردار باعث خشک شدن و ترک برداشتن پوست او خواهد شد که بروز خارش و همچنین، برخی از جوش ها هم از علائم خشکی پوست در ماه های آخر دوران بارداری می باشند. به خاطر داشته باشید که اصلا جای نگرانی نیست. در واقع، مهم نیست که این احساس خارش چقدر وسوسه انگیز است و شما را اذیت می کند، چون شما هم مانند بسیاری از مادران باردار می توانید با پیدا کردن یک مرطوب کننده خوب، پوست خود را هیدراته(پر آب) کرده و سالم نگه دارید. اما در صورتی که نتوانستید برای خودتان در این مورد کاری انجام دهید، حتما با پزشک معالج خودتان مشورت کنید، چون خارش شدید و دراز مدت پوست در دوران بارداری، می تواند نشانه ای از وجود یک اختلال نادر کبدی در مادران باردار باشد، که با عنوان "کلستاز زنان" شناخته می شود. اما در نهایت، این را بدانید که در صورت بروز خارش شدید در پوست بدنتان، نیازی به احساس وحشت و نگرانی نیست، چون احساس خارش در دوران بارداری به ویژه در ماه های آخر این دوران، بسیار شایع است.

 • معمولا شما به عنوان یک مادر حامله با ورود به هفته بیست و نهم خود نیاز به استفاده از پدهای جذب کننده در ناحیه سینه خود پیدا خواهید کرد، چون در حال حاضر، ممکن است شیر آغوز از سینه شما شروع به نشت کردن نماید و رنگ آمیزی لباس شما را به هم بزند. اما به عنوان یک مادر باردار یادتان باشد که برخی از زنان ممکن است هرگز در طول دوران بارداری خود به دلیل ترشح شیر از پستان، نیازی به استفاده از پد پیدا نکنند، که شما هم می توانید یکی از این مادران باشید.

 • نوک سینه های مادران حامله هم ممکن است، تیره تر شود. جالب است به عنوان یک مادر باردار بدانید که این اتفاق به دلیل جریان یافتن خون بیشتر در رگ های پستان بروز خواهد کرد.

 • مهم ترین نکته در مورد هفته بیست و نهم این است که مادران باردار باشد در این دوره از بارداری خود، به علائم و نشانه های عفونت ادراری در بدنشان دقت زیادی بکنند، زیرا بدن مادران در سه ماهه سوم دوران بارداری، بیشتر از سایر زمان ها مستعد ابتلا به عفونت ادراری می باشد.

 • ممکن است سوزش سر دل نه تنها در طول روز شما را به زحمت بیاندازد، بلکه ممکن است در طول شب هم چندین بار شما و همسرتان را بیدار کند.به همین دلیل، سعی کنید که در ماه های آخر دوران حاملگی، خود را از مصرف مواد غذایی سنگین دور نگه دارید. به خاطر داشته باشید که خوردن مواد غذایی مغذی آن هم در اندازه های کوچکی که فقط بتواند احساس گرسنگی را در شما از بین ببرد، به حل این مشکل کمک زیادی خواهد کرد.

 • علاوه بر این موارد، به یاد داشته باشید که انجام اقدامات ویژه برای مقابله با مشکل یبوست و هموروئید (که ویژگی مشترک در تمام ماه های دوران بارداری می باشد) مخصوصا در سه ماهه سوم این دوران بسیار ضروری است. برای حل این مشکل، افزایش مصرف مایعات به همراه غذاهای پرفیبر که مسئولیت کارکرد خوب روده ها را در انسان ها به عهده دارند، چاره این مشکل خواهد بود. در نهایت، یادتان باشد که مصرف ماست هم می تواند در مدیریت یبوست و هموروئید در بدن شما تا حد زیادی مفید باشد.

 • همچنین، با بروز تغییرات زیاد در میزان ترشح هورمون های مختلف بدن، ناخن های مادران باردار خشک و شکننده شده و به نظر می رسد که رشد بیشتری هم دارند. با نگاهی مثبت به این اختلالات، شما بهانه ای برای افراط در پدیکور و مانیکورکردن ناخن های خود پیدا خواهید کرد.

 • هنگامی که شریک زندگی شما می گوید، در این دوره از بارداری دمای بدنتان به شدت افزایش یافته است، گفته های او را رد نکند، چون دمای هسته بدن مادران باردار ممکن است با توجه به افزایش حجم خون زیاد شود. از این رو وقتی همسرتان ادعا می کند که بدن شما بیش از حد گرم شده است حرف او را قبول کنید.

پیدا شدن رگ های واریسی

شما مادر حامله، با ورود به هفته بیست و نهم بارداری خود ممکن است به مراقبت های بیشتری در زمینه بروز مشکلات واریسی مخصوص دوران بارداری نیاز داشته باشید. جالب است بدانید که این مشکل در حالت طبیعی، حدود 40٪ از زنان باردار را تحت تاثیر قرار می دهد.

اگر مشکلات واریسی قبل از آغاز دوران بارداری هم در بدنتان وجود داشته است، بدانید که با نزدیک شدن به وقت زایمان ممکن است این شرایط در بدن شما بدتر هم شود. در غیر این صورت، مشاهده علائم این مشکل در برخی از مراحل بارداری طبیعی به نظر می رسد و جای هیچ نگرانی هم ندارد. در واقع، پزشکان ادعا می کنند که این حالت با تورم رگ های خونی مادران باردار در ارتباط می باشد و این مادران می توانند با پوشیدن لباس های بلند پاهای خود را از دید عموم دور نگه دارند. اما ممکن است شما یکی از آن زنان خوش شانس باشید که بدنتان بدون نمایان شدن رگ های واریسی در تمام طول مدت بارداری خود را برای تحمل روند زایمان طبیعی آماده می کند.

واریس در بارداری

وضعیت بدن و رحم در هفته بیست و نهم بارداری

در هفته بیست و نهم، شما باید بتوانید حرکات جنین خود را به‌خوبی حس کنید. به ضرباتی که جنینتان با آرنج یا پایش می‌زند توجه کنید و اگر احساس کردید که فعالیتش کم شده است به پزشک خود خبر دهید. پزشک ممکن است از شما بخواهد تا تعداد حرکات جنین یا ضرباتی را که به بدن شما وارد می‌کند بشمارید، تا مطمئن شود که مشکلی وجود ندارد. هورمون پروژسترون که در دوران حاملگی ترشح می‌شود عضلات بدن شما را سست و آزاد می‌کند که شامل عضلات معده و روده نیز می‌شود.

وضعیت جنین در هفته بیست و نهم بارداری

اگر فرزند داخل رحم شما روند رشد خود را به طور طبیعی طی کند، به طور مداوم در حال لگد زدن به اطراف رحم خواهد بود. به همین دلیل، مادر باردار احساس خوشایند مادری را در این دوره از بارداری خود به با حرکات پروانه مانند فرزند خود احساس خواهد نمود که این احساس مادر شدن، ناراحتی های دوران بارداری را از یاد هر مادری می برد.

اما این حرکات شدید و لگد زدن جنین، در برخی موارد هم می تواند برای مادر باردار دردناک باشد. این اتفاق زمانی می افتد که جنین قلب مادر را هدف مشت و لگد خود قرار دهد. ولی در نهایت تمام این دردها و ناراحتی ها نشان دهنده سالم و فعا ل تر بودن فرزند شما است.
باید شمارش ضربات فرزندتان را دقیق در دست داشته باشید، تا بتوانید الگوی رشد حرکتی او را درک نمایید. به خاطر داشته باشید که هرگاه تغییری در انجام حرکات ضربتی جنین روی دهد و یا در انجام این حرکات تغییری پیش آید، می تواند یک علامت هشداردهنده در مورد سلامتی فرزند شما باشد.

کدام اندام های جنین در هفته بیست و نهم رشد می کند؟

در این هفته، جنین داخل رحم مادر با بهره گیری از چشمانش به منظور دیدن اطراف خود در داخل رحم مادر تمرکز کرده و با این حالت، استفاده از چشم ها را در محیط خارج از رحم مادر تمرین می کند. همچنین با ورود به هفته 29 بارداری، شما به عنوان یک مادر حامله ممکن است احساس کنید که فرزندتان در هنگام شنیدن صداهای بلند و سر و صدای زیاد در اطراف خود، عکس العمل نشان می دهد. این حس کاملا درستی است، زیرا فرزند شما نه تنها بعد از شنیدن صداها به آن ها پاسخ می دهد، بلکه می تواند در داخل رحم هم به منظور تمرکز بیشتر بر روی این صداها سر خود را به سمت منبع صدا چرخش دهد. جالب است بدانید که تمرین این حالت در داخل رحم مادر، می تواند جنین را برای مقاومت در برابر صدمات و آسیب های جهان خارج از رحم مادر هم آماده کند.

علاوه بر این موارد پوست جنین صاف و نرم شده و در افزایش وزن اضافی او هم موثر خواهد بود. همچنین، در این دوره از بارداری vernix و یا کرک های جنینی به آرامی ناپدید می شود. شما مادر باردار ممکن است برخی از آثار این تغییرات را در نوزاد خود بعد از به دنیا آمدن مشاهده کنید.

در عین حال که جنین قادر به نفس کشیدن در محیط خارج از رحم مادر می باشد، اما باز هم ریه های او همچنان به رشد و تکامل خود تا زمان تولد ادامه خواهند داد. جنین داخل رحم مادر می تواند انگشتان دست خود مخصوصا انگشت شست خود را بمکد که تمرین این حالت او را آماده رفلکس کردن نموده و شرایط تغذیه او را پس از تولد فراهم می کند. علاوه بر این موارد در این هفته مغز جنین هم درحال رشد سریع می باشد. از این رو اندازه سر او نیز با سرعت بیشتری رشد خواهد نمود.

اندازه جنین در هفته بیست و نهم بارداری

حالا اندازه جنین داخل رحم شما هم اندازه یک بلوط کدویی تصور می شود. می توان ادعا کرد که اندازه قد جنین در این دوره، به طور متوسط در حدود (38 سانتی متر) و وزن او هم تقریبا در حدود (1150 گرم) خواهد بود. همچنین، لازم است بدانید که میزان وزن و قد فرزند شما به محض عبور از این هفته دوران بارداری، فورا تغییر خواهد کرد.

هفته بیست و نهم بارداری

مراقبت های هفته بیست و نهم بارداری

 • به یاد داشته باشید که هر مادر حامله ای در این مرحله از دوران بارداری خود تغییرات جدیدی را در بدنش تجربه می کند. از آن جایی که در ماه های آخر دوران بارداری همه چیز با سرعت در حال بالا رفتن و تغییر است، مادر باردار هم باید به طور مداوم و سر وقت با مسئولان ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در درمانگاه ها مشورت کرده و این تغییر فرکانس ها را در بدن خود بررسی کند.
 • به یاد داشته باشید، شما مادر باردار نیاز به دقت بیشتر در رژیم غذایی بارداری روزانه خود دارید، تا به کمک مواد غذایی و معدنی ورودی به بدن خود بتوانید پاسخگوی نیازهای بدن فرزند در حال رشد خود هم باشید. از آنجا که با ورود مادر حامله به سه ماهه سوم دوران بارداری، نیاز تغذیه ای جنین هم افزایش یافته است، پس شما مادر باردار هم نیاز شدید به مصرف پروتئین کافی، اسید فولیک، آهن و ویتامین C به منظور برآورده کردن الزامات بدن خود و فرزندتان دارید.
 • نهایت سعی کنید که در طول کل دوران بارداری ذهنتان را آرام و بدون استرس نگه دارید، چون زمانی که ذهن شما آرام و سالم است بارداری شما و روند رشد فرزندتان هم در آرامش و سلامت کامل خواهد بود. همچنین، یادتان باشد که تمام حوادث و اتفاقات هرگز قابل پیش بینی نیستند. پس بحث در مورد آن ها با پزشک معالج و یا همسرتان کار بیهوده ای است.
 • شما مادر حامله ممکن است به استفاده از بالش بین پاهای خود به منظور جلوگیری از گرفتگی عضلات پا در هنگام خواب نیاز پیدا کنید. چون به نظر می رسد بروز این مشکل بین هفته های 29 الی 32 بارداری تشدید خواهد شد که پس از زایمان تمام این مشکلات خود به خود تسکین می یابند.

فعالیت های سرگرم کننده

شما مادر باردار نمی توانید قبل از تولد فرزندتان کاری برای او انجام دهید، اما می توانید با دستان خودتان یک آهنگ و شعر زیبا برای او بنویسید. سعی کنید برای ایجاد ارتباط با فرزند داخل رحمتان، با لحن دلنشین و آرام خود شعر یا آوازی زیبایی را برای او بخوانید. به یاد داشته باشید که چنین اقدامات مادرانه ای می تواند یک هدیه زیبا و منحصر به فرد برای فرزندتان در دوران جنینی باشد.

هشدارهای هفته 29 بارداری

در صورت مشاهده هریک از موارد زیر در هفته 29 بارداری سریعا به پزشک خود مراجعه نمایید:

 • تورم بیش از حد
 • سردرد های شدید
 • تاری دید
 • درد کمر یا شکم
 • داشتن بیش از 6 انقباض در هر ساعت
 • خروج مایع از واژن

تغذیه در هفته بیست و نهم بارداری

انقباض ناگهانی عضلات پا که معمولا در شب اتفاق می‌افتد می‌تواند از نشانه‌های کمبود کلسیم باشد. در برنامه تغذیه برای خود حتما دریافت کلسیم را در نظر بگیرید.در مراحل پیشرفته‌تر نیز کاهش کلسیم بدن می‌تواند موجب به هم خوردن سیستم انعقاد طبیعی خون و خونریزی زیاد به علت زخم یا ضربه شود.

حتی در صورت مصرف کافی شیر و لبنیات نیز نمی‌توان اطمینان داشت که کلسیم کافی به بدن رسیده است زیرا باید ویتامین D کافی نیز در بدن وجود داشته باشد تا موجب افزایش جذب کلسیم شود.اگر روزانه به مدت 10 دقیقه پوست خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید می‌توانید مطمئن باشید که ویتامین D به مقدار کافی به بدنتان رسیده است.

ورزش در هفته بیست و نهم بارداری

سینه های شما در حال بزرگ شدن هستند و نیاز به مراقبت دارند. به خصوص در زمان ورزش کردن. به همین خاطر باید یک محافظ خوب ورزشی برای ادامه دوره بارداری خود بخرید که زمان ورزش از آن استفاده کنید. هنگام خرید، از راحتی و همین طور خوب بودن جنس آن اطمینان حاصل کنید.

از پزشک خود بخواهید که به شما بگوید چگونه عضله اصلی پشت خود را امتحان کنید. در دوران بارداری فاصله آن ممکن است به پهنای دو انگشت تغییر کند ولی به زودی پس از وضع حمل به حالت اولیه باز می گردد. توجه داشته باشید ورزش‌هایی که در این زمان به شکم فشار می آورند بسیار خطرناک بوده و انجام آن‌ها صحیح نیست.

ورزش در بارداری

راهنمای پدران در هفته بیست و نهم بارداری

به عنوان همسر یک زن باردار و پدر آینده به یاد داشته باشید که، شریک زندگی شما از رفتن برای خرید مایحتاج فرزندش بسیار خوشحال خواهد شد، اما حتما لازم نیست که شما برای خوشحال کردن او مجموعه ای از وسایل غیر ضروری را به لیست خرید خودتان اضافه کنید. در واقع خواهید دید که همسر شما با دیدن چیزهای خاص و کوچک هم که ممکن است در برخی فروشگاه ها پیدا شود، شگفت زده و خوشحال می شود.

قبل از رفتن به فروشگاه به کمک همسر باردار خود لیستی از ملزومات ضروری مانند پوشک بچه، دماسنج، پستانک، دستمال مرطوب، صابون، لوسیون ها و چیزهای دیگر که به نظرتان می رسد بعد از تولد فرزندتان به آن ها احتیاج خواهید داشت، تهیه کنید تا در فروشگاه و در حین خرید دچار سردرگمی نشوید.

توصیه های اسلام در هفته بیست و نهم بارداری

از ماه هفتم به بعد پس از نماز صبح سوره "انعام" را بر بادام بخوانید و آن را بخورید، این کار را تا 40 روز ادامه دهید. خواندن اذان و اقامه و نماز شب را فراموش نکنید. بیست‌ونه هفتگی بارداری یعنی ماه هفتم ماه اعصاب است زیرا در این ماه مراکز عصبی مختلفی رشد می‌کنند و اتصال‌های عصبی پیچیده‌تری به وجود می‌آیند.

خوردن انار را فراموش نکنید چون میل کردن انار در روزهای جمعه و قبل از صبحانه بسیار توصیه‌شده است و نقل است که هر کس یک عدد انار بخورد دل او را نورانی کند و وسوسه‌های شیطان را تا 40 روز دور می‌کند.

چک لیست کارهای مهم هفته 29

 1. آزمایش های سه ماهه سوم خود را بشناسید
 2. در صورت نیاز پرستار کودک یا مهدکودک خود را انتخاب کنید

سوالات متداول هفته بیست و نهم بارداری

اندازه جنین در این هفته چقدر است؟

در این هفته قد جنین حدود 38 سانتی متر و وزنش حدودا 1000 گرم وزن است.

در هفته 29 بارداری چه چیزهایی خطرناک است؟

ورزش‌های شدید و شکمی می‌تواند جنین را در این هفته به خطر بیندازد، پس از ورزش‌های سنگین و شکمی کاملا دوری کنید.

در هفته بیست و نهم بارداری چه بخوریم؟

در این هفته از بارداری بدن شما و جنینتان نیاز شدید به ویتامین D دارد و یکی از بهترین راه‌های جذب ویتامین دراز کشیدن زیر نور آفتاب است.

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و احترام خدمت مامانم , من 30 سالمه و در هفته 29 بارداری هستم , به تازگی مشکلات واریسی پیدا کردم میخواستم بدونم دلیل این مشکل چی میتونه باشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , دلیل ظاهر شدن مشکل واریسی در این ماه :
• تحمیل شدن فشار زیاد بر روی وریدهای لگنی مادران باردار
• شل شدن بیش از حد عضلات به دلیل بروز تغییرات هورمونی در بدن مادران باردار
• ایستادن مادران حامله بر روی پاهای خود و برای مدت طولانی

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/