امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مشكل هیدروپس فتالیس یا آب آوردن بدن جنين را جدی بگیرید (بخش دوم)

مشكل هیدروپس فتالیس یا آب آوردن بدن جنين را جدی بگیرید (بخش دوم)

در مشكل هیدروپس فتالیس یا آب آوردن بدن جنين را جدی بگیرید (بخش اول) خواندید که هیدروپس فتالس چیست و با انواع آن آشنا شدید ، در ادامه می خوانید.

چگونه مشکل هیدروپس فتالیس یا آب آوردن بدن جنين بر روی او تاثیر می گذارد؟

بروز مشکل هیدروپس فتالیس در جنين، نشانه ای از وجود یک مشکل اساسی در بدن او است. معمولا، اگر اين عارضه بعد از تشخیص به سرعت درمان نشود حالت مرگباري را برای فرزند شما به وجود خواهد آورد. روند رشد و سلامت یک نوزاد و یا جنین با مبتلا شدن به مشکل هیدروپس فتالیس به شدت به خطر می-افتد. اگر انواع هیدروپس فتالیس قبل از به دنیا آمدن نوزاد و در دوران بارداری مادر تشخیص داده شود بهتر است، زیرا برخی از نوزادانی که با مشکل هیدروپس فتالیس متولد می شوند، ممکن است جند روز بعد از تولد بمیرند. به همين دلايل اگر جنین شما با مشکل هیدروپس فتالیس ایمنی مواجه است، شناسایی فوری و استفاده از روش هاي درمانی احتمالی تشخیص داده شده توسط پزشک متخصص به منظور جلوگیری از تولد نوزاد مرده و یا مرگ جنین در داخل رحم مادر ضروری است. معمولا، روند درمان این مشکل تا حدودی به سن حاملگی مادر باردار در زمان تشخیص عارضه و تعیین علت زمینه ای این معظل بستگی دارد.
طبق گزارشات اعلام شده توسط سازمان ها جهاني، تا به امروز 60 تا 90 درصد از مرگ و میر جنین ها در داخل رحم مادرشان با مشکل هیدروپس غیرایمنی ارتباط داشته است. در واقع، علت اصلي مرگ و میر نوزادان و سقط جنین وابسته به علل زمینه ای است كه موجب بروز عارضه هیدروپس فتالیس در بدن جنين مي باشد. خوب است به عنوان يك خانم باردار بدانید که وجود بسیاری از ناهنجاری های مادرزادی، زمینه نقص در هنگام تولد را در قرزند شما به وجود آورده و میزان مرگ و میر نوزادان را هم افزایش خواهد داد. گاهی اوقات ممكن است بروز این مشکل بدون هیچ دلیل خاصي در جنین داخل رحم شما هم روی می دهد، اما تاکنون روش های زیادی برای آن این نوع مشکل ارائه شده است که کار و تلاش متخصصین را برای پیدا کردن علت بروز هیدروپس فتالیس در جنین و نوزادان آسان می کند. اگر دکتر متخصص بعد از تشخیص درست مشکل هیدروپس فتالیس، به دنبال درمان قطعی مشکل باشد، به راحتي مي تواند برخی از علل به وجود آورنده آن را درمان كند. پس به طور کلی می توان نتيجه گيري كرد كه تشخیص مشکل هیدروپس فتالیس قبل از تولد نوزاد و در دوران بارداری مادران، بهتر از تشخیص آن بعد از به دنیا آمدن آن ها می باشد چون در این حالت جلوی بسیاری از عوارض اين بيماري قبل از پیشرفت آن ها گرفته خواهد شد.

عوارضی که بعد از ابتلای جنین به مشکل هیدروپس فتالیس در بدن او به وجود خواهد آمد:

لازم است به عنوان يك مادر بدانيد نوزادانی که با مشکل هیدروپس فتالیس متولد می شوند، دارای هیکلی درشت و بدنی بسیار متورم هستند. همچنين، اندازه دور شکم اين نوزادان با توجه به احتباس مایع در حفره شکمی آن ها بسیار زیاد شده است. اغلب، نوزادان مبتلا به عارضه هیدروپس فتالیس با وجود مشکلات تنفسی شديد به دنیا می آیند اما به خاطر داشته باشید که اگر مشکلات تنفسی در آن ها خيلي شدیدتر شود، ممکن است علل مختلف دیگری هم داشته باشد. در بسیاری از نوزادان مبتلا به عارضه هیدروپس فتالیس ریه ها به طور کامل رشد نمی یابد. تصور می شود عامل این مشکل وجود فضای محدود در قفسه سینه اين نوزادان به علت تورم کبد متورم و یا دیافراگم باشد که مایع داخل آن ها هم در قسمت بالاي شکم جمع آوری شده و ریه هاي جنين را تحت فشار قرار می دهد.
Polyhydramnios و یا بیشتر شدن حجم طبیعی مایع آمنیوتیک، از علل دیگر بروز مشکل هیدروپس فتالیس در بدن اكثر نوزادان است، در برخی موارد هم ممکن است بیشتر شدن حجم طبیعی مایع آمنیوتیک، خطر زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس را افزایش دهد. بسیاری از این نوزادان با وجود مایع فراوان در اطراف ریه ها و قلب خود دچار مشکل تنفسی می شوند که حتي ممکن است عملکرد طبیعی قلب آن ها را هم تحت تاثیر خود قرار دهد. از جمله عوارض شایع دیگري هم كه وجود این مشکل در بدن نوزادان را اثبات مي كند، پایین بودن سطح قند خون (هیپوگلیسمی) در بدن آن ها می باشد. تصور می شود که علت بروز این مشکل، در نتیجه متابعت نمودن سلول های پانکراس از تغییرات به وجود آمده در بدن جنین می باشد.
اما لازم است بدانيد كه هنوز علت تغییر در کارکرد اندام هاي نوزادان مبتلا به عارضه هیدروپس فتالیس به خوبی شناسایی نشده است. هیپوگلیسمی (یا پایین بودن شدید سطح قند خون) در نوزادان، آن ها را در معرض خطر تشنج، آپنه (تنگی نفس) و آسیب احتمالی مغز قرار خواهد داد. علاوه بر اين موارد، اگر علت زمینه ای بروز مشکل هیدروپس فتالیس در فرزند شما با کم خونی او (تعداد کم سلول هاي قرمز خوني) مرتبط باشد، او به شدت در معرض خطر ابتلا به زردی و نارسایی قلبی قرار خواهد گرفت.در برخي موارد شديدتر، این مشکل می تواند با سرعت بیشتری پیشرفت کرده و منجر به آسیب عصبی و یا مرگ فرزندتان در داخل رحم شما گردد.

چگونگی تشخیص مشکل هیدروپس فتالیس یا آب آوردن بدن جنين داخل رحم :

اگر متخصص زنان و زایمان بعد از معاینه دقیق، وجود مشکل هیدروپس فتالیس را در فرزند شما تشخیص دهد، به احتمال زیاد شما را به یک perinatologist (پزشک متخصص حاملگی های پرخطر) ارجاع خواهد داد. این دکتر متخصص هم با انجام یک سونوگرافی همه آناتومی بدن جنین داخل رحم شما از جمله قلب، ریه ها، شکم، سر، مغز، بازوها و پاهای او را به دقت ارزیابی کرده و محل و اندازه دقیق تجمع مایع را مشخص خواهد کرد، تا روند درمان آسان تر شود. پزشكان متخصص بارداری های پرخطر، بعد از ارزیابی کامل مشکل شما و فرزندتان، شما را از وجود برخي مشکلات اساسي در بدن فرزندتان آگاه خواهد کرد. مهم ترين اين مسائل عبارتند از:
• علل بروز مشکل هیدروپس فتالیس در جنین شما
• میزان پیشرفت مشکل هیدروپس فتالیس در بدن جنین شما
• معرفی گزینه های درمانی ممکن براي عارضه هیدروپس فتالیس
• معرفی روش هایی مناسب برای رشد طبیعی جنین داخل رحم شما و انجام فعالیت های آسان در دوران بارداری، به منظور پيشگيري از پيشرفت عارضه هیدروپس فتالیس

پزشكانی  که می توانند در تشخیص و درمان هیدروپس فتالیس یا آب آوردن بدن جنين کمک کنند:

• پزشك متخصص اطفال: پزشك متخصص اطفال می تواند در مورد مراقبت از نوزاد مبتلا به مشکل هیدروپس فتالیس، پس از زایمان به شما و فرزندتان کمک زیادی بکند.
• پزشک متخصص ژنتیک: به یاد داشته باشید که یک مشاور ژنتیک می تواند با ارزیابی تاریخچه سلامتی خانواده شما، شرایط ارثی را که باعث بروز مشکل هیدروپس فتالیس در جنین شما شده است، شناسایي کرده و بدين صورت، به شما و فرزندتان كمك کند.
• متخصصان دیگري هم در صورت لزوم، به منظور رسیدگی به مسائل، ناهنجاری های تشخیص داده شده و بررسی هاي کلی، نیاز خواهند بود.

سندرم آینه :

در 50 درصد از بارداری ها که با عارضه هیدروپس فتالیس همراه هستند، شرایط مساعدی برای بروز سندرم آینه (و یا سندرم BALLENTINE) نیز ایجاد خواهد شد. امروزه، تصور می شود که این وضعیت به یک نوع بیماری فشار خون در دوران بارداری با نام پره اکلامپسی مربوط مي شود. به همين دليل، لازم است به عنوان يك مادر باردار به یاد داشته باشید که وجود این نوع سندرم، ممکن است با ایجاد فشار خون بالا، تهدید بزرگی برای حیات خود شما (افزایش فشار خون) و یا تشنج جنين داخل رحمتان باشد. متاسفانه، تنها درمان سندرم آینه هم برداشتن فوری جنین از رحم می باشد.

چگونه مي توان مشکل هیدروپس فتالیس را در نوزادان درمان كرد؟

در صورت وجود مشکل هیدروپس فتالیس در جنين، بهبودي او بستگی زيادي به میزان مصمم بودن مادر در درمان دارد. در صورت عدم درمان، مراقبت از یک نوزاد تازه متولد شده با عوارض هیدروپس فتالیس بسیار دشوار خواهد بود. همچنين، در صورت عدم درمان نوزاد در مراحل جنینی، اين كودك باعث رنج کشیدن پدر . مادر خود هم خواهد شد.
هنگامی که علت اصلي وجود مشکل هیدروپس فتالیس در نوزاد و جنین تعیین شود و عوارضی مانند پایین بودن سلول های خونی در بدن او مشاهده گردد، یک روش درمانی بالقوه برای نوزاد یا جنین مبتلا، انتقال خون خواهد بود. گفته می شود كه برای یک فرد بزرگسال، پایین بودن تعداد سلول های خونی نسبت به یک جنین یا نوزاد، یک بحران بزرگ تر تلقی می شود. در صورت بروز مشکل هیدروپس فتالیس در جنين، معمولا نمونه خون او از راه پوست و یا بند ناف به منظور تشخیص بیماری او برداشته می شود. امروزه، براي اين كار پزشک متخصص با استفاده از مایع آمنیوسنتز یک سوزن را که به دستگاه اولتراسوند متصل می باشد، به بند ناف نوزاد هدایت مي كند طوری که بتواند به راحتی خون مورد نیاز خود برای آزمایش سلامتي جنين را نمونه برداری کند. علاوه بر اين مورد، تزريق خون جدید هم به بدن جنین از همين راه امکان پذیر مي باشد. سطح سلول های خونی جنین که با عنوان "هماتوکریت" شناخته مي شود، باید در مراحل اولیه تشخیص عارضه هیدروپس فتالیس در جنین مبتلا، 20-25 درصد باشد.در این شرایط، به احتمال زیاد انتقال خون باید چند بار تکرار شود تا در مدت 48 الی 72 ساعت بعد از تشخيص بيماري، هماتوکریت نهایی خون جنین به 45 الی 50 درصد برسد. به یاد داشته باشید که این انتقال خون باید در دو فاصله سه هفته ای، انجام گیرد که معمولا یکی از این انتقال ها در 34 الی 35 هفته حاملگی می باشد. در نهايت، به عنوان يك مادر باردار به خاطر داشته باشيد كه در صورت انجام دقیق و به موقع درمان پيشنهادي، فرزند شما باید قبل از تولد بهبود خواهد يافت.

در مشكل هیدروپس فتالیس یا آب آوردن بدن جنين را جدی بگیرید (بخش سوم) خواهید خواند که چگونه از نوزادان مبتلا به هیدروپس فتالیس مراقبت کنید.

 

نظر (13)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. محبوبه

سلام من هفته سی بارداریم توی سونوگرافی گفتن دور ریه راستش آب جمع شده به مقدار متوسط درمانی داره؟!؟

 1. علیرضا

باسلام فرزند من توماه ۷ تشخیص هیدروپس دادند ونیم ساعت بعد بدنیا امدن فوت شد ودلیل مشخصی ندادند حالا بعد سه سال مجدد حامله شده ایا دوباره خدای نکرده اتفاق بیفتد وچیکارهای الان ما. باید انجام بدیم لطفا جواب دقیق بدین ممنون.

 1. حسینی

سلام من در هفته ۲۱ بارداری هستم که در سونو بهم گفتن ریه های جنین اب اورده باید چه کنم

 1. مامانم    حسینی

سلام
به متخصص مراجعه کنین تا راهنماییتون کنن.

 1. چراغ بیگی

سلام ما سه تا بچه به همین علت سقط شدن یکی که یکی از سقطها دوقلو بودن ولی بجه سوم سالم سالم هست که الان شش سالش هست در سلامت کامل هست ولی الان که دوباره باردار هستم سه ماهه هست رفتم سونوگرافی گفتن دوباره اینم مشکل هیپروس داره قراره برایم پیش مختص...

سلام ما سه تا بچه به همین علت سقط شدن یکی که یکی از سقطها دوقلو بودن ولی بجه سوم سالم سالم هست که الان شش سالش هست در سلامت کامل هست ولی الان که دوباره باردار هستم سه ماهه هست رفتم سونوگرافی گفتن دوباره اینم مشکل هیپروس داره قراره برایم پیش مختص ژنتیک ببینیم چکار برامون میکنن به امید درمان

ادامه مطلب
 1. لیلی

فقط متاسفم امیدوارم هر مادری که بچش ایجور میشه خدابهش صبربده واز خدامیخوام که دل هیچ مادری رو با بیماری بچش امتحان نکنه آمین

 1. نرگس

من سه تا بچه به خاطر این مشکل از دست دادم تا بلاخره با کلی ازمایش دکترا گفتن علتش ضعیفی نطفه است ولی من دیگه میترسم اعتماد کنم

 1. مامانم    نرگس

سلام
خودتون هم مطالعه کنید تا اطمینان کامل حاصل کنید.

 1. مامان مهرسا

[*] سلام دختر من یک ساله هست واین مشکل را داشت ک در نهایت گفتند ک متابولیک جی ام وان هستش چون ازدواج فامیلی داشتم و امیدی برای زندگی ندارن براش

 1. مامانم    مامان مهرسا

سلام
خدا بخواد هر چیزی امکان پذیره

 1. الهه

سلام و خسته نباشید , در مورد بیماری آب آوردن بدن جنین آیا میشه تحت کنترل بود؟

 1. کارشناس مامانم    الهه

سلام عزیزم, پزشک می تواند شرایط زیر را در جنین و نوزاد تحت کنترل داشته باشد:
• ارائه مایعات لازم به بدن جنین و يا نوزاد
• تزريق داروهای تجویزی به نوزاد
• نظارت بر فشار خون جنین و یا نوزاد
• برداشتن راحت خون برای انجام آزمایشات لازم در جنین و...

سلام عزیزم, پزشک می تواند شرایط زیر را در جنین و نوزاد تحت کنترل داشته باشد:
• ارائه مایعات لازم به بدن جنین و يا نوزاد
• تزريق داروهای تجویزی به نوزاد
• نظارت بر فشار خون جنین و یا نوزاد
• برداشتن راحت خون برای انجام آزمایشات لازم در جنین و نوزادان بيمار

ادامه مطلب
 1. محمودی

نوزاد تازه متولد شد ه ام این مشکل رادارد باید چه کار ی برایش انجام بدهم

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location