مادر و جنین در هفته بیست و هفتم بارداری | جنین سکسکه می کند!

هفته بیست و هفتم بارداری جنین شما در این هفته به اندازه یک کاهو است :)

شما به عنوان یک مادر اكنون و در هفته بیست و هفتم خود، در حال گذران وقت خودتان با حل مشکلات دوران بارداری هستید و در هر دقيقه اي كه مي گذرد، قدم به قدم به اواخر این دوران نزدیک می-شوید. باید بدانید که هر هفته از اين دوران خاص، ویژگی های مخصوص به خود را برای شما ارمغان خواهد آورد. هر زمان که شما یک پیشرفت کوچک را در رشد جنین داخل رحم خود می بینید، همزمان نقطه عطف دیگری هم در بدن شما آغاز می شود. بنابراین، شما باید بدانید که در هفته 27 بارداری، فرشته زیبای شما در رحم چه کارهایی می تواند انجام دهد؟ او اینک می تواند چشمان خود را باز کرده و شروع به دیدن محيط اطراف خود در رحم شما بکند. همچنین، او اكنون در حال تلاش برای به هم زدن پلک هایش است، اما هنوز قادر به انجام این کار نیست. آیا انجام این حرکت جنین داخل رحم مادر، به نظر شما شگفت انگیز نیست؟

علائم هفته بیست و هفتم بارداری

شما به عنوان یک مادر باردار ممکن است به اشتباه فکر کنید که با تلاش بیشتر، می توانید با تغییرات سریعی که در هفته 27 بارداری در بدن شما رخ می دهد، مقابله کنید. در ادامه این مقاله، برخی از تغییراتي را که شما در بدن خود تجربه خواهید کرد، بیان شده است. مهم ترين اين تغييرات عبارتند از:

  • با ورود به هفته بیست و هفتم، در برخی مواقع ممکن است درد قفسه سینه و تنگی نفس در بدن شما به حدی شود که شما را به وحشت اندازد. اما زیاد نگران نباشید، زيرا این مشکل فقط به دلیل رشد بیش از حد رحم و کشش ايجاد شده در ناحیه قفسه سینه شما رخ داده است.
  • از آن جايي كه جنین در این مرحله از دوران بارداری، با سرعت بیشتری در رحم شما در حال رشد است، شکم شما نیز همراه آن بزرگ خواهد شد و فضای کمتری برای عملكرد مناسب ریه ها باقی خواهد ماند. چون با بزرگ شدن جنین روز به روز، رحم جای زیادی را در شکم شما اشغال می کند، بنابراین جای کمتری هم برای گسترش ریه ها در هنگام تنفس باقی می ماند که اين شرايط جديد، ممکن است نه تنها باعث تنگی نفس فرد شده بلکه او را از انجام فعالیت های خیلی ساده روزانه هم باز دارد. در این دوره از بارداری، مادران حامله باید سعی کنند تا بیشتر استراحت کرده و نفس عمیق بکشند، طوری که اکسیژن مورد نیاز بدن خود و فرزندشان را تامین کنند، چون محرومیت از تنفس كامل، مشکلات زیادی را در آینده براي خود مادر و نوزاد او به وجود خواهد آورد.
  • بزرگ شدن بیش از حد شکم مادر حامله در این هفته ممکن است انجام دادن کارهای روزمره و یا حتي خواب مادر را هم دچار ناراحتی کند. پس، سعی کنید تا با ورود به هفته بیست و هفتم بارداری خود از انجام کارهای زیاد و سنگین و همچنین از قرار گرفتن در شرایطی که شما را ناراحت می کند، اجتناب نماييد. در نهايت به خاطر داشته باشيد كه احساس راحتی شما و فرزند داخل رحمتان در این روزها باید در اولویت تمام کارها قرار گیرد، چرا که شما و فرزندتان سزاوار داشتن این آرامش هستید.
  • همچنین، در هفته بیست و هفتم بارداری شما کشش زیادی را بر روی پوست خود احساس خواهید کرد که حتی ممکن است در برخی مواقع خارش شدیدی را هم به همراه داشته باشد. برای حل این مشکل، شما می توانید از مرطوب کننده ها و یا پادهای ضعیف ضد خارشي استفاده کنید و از پوشیدن لباس هایی که ممکن است ایجاد حساسیت و خارش را در پوست شما بیشتر کند، خودداری نمایید.
  • علاوه بر اين موارد در هفته 27 بارداری مادران باید از افراط در دوش گرفتن با آب داغ هم اجتناب کنند و مراقب استفاده از صابون هایی که پوست را خشک می کنند، باشند.
  • در هفته بیست و هفتم ، اگر مادر حامله هنگام خوابیدن در شب خواب راحتی نداشته باشد، یقینا صبح هنگام هم موقع بیدار شدن از خواب احساس خستگی بیشتری خواهد کرد، طوری که اصلا دلش نمی-خواهد تا برای انجام کارهای روزمره از رختخواب خود بیرون آید. اما، هنگامی که در هفته بیست و هفتم بارداری، مادر حامله خواب شبانه راحتي داشته باشد، سرحال و شاداب از خواب بیدار می شود و کارهای خود را هم با حوصله انجام می دهد. بهترین کاری که یک مادر باردار برای داشتن خواب راحت در شب می تواند انجام دهد، این است که وضعیت راحتی را در تخت خود برای خواب شبانه مهیا کند و از انجام کارهایی که او را خسته و خواب آلود می کند، بپرهیزد. همچنین، در طول روز هم مادر بايد سعی کند تا زیاد حول رختخواب و یا اتاق خواب خود نگردد که این کار به هیچ وجه برای او خوب نیست و کسالت را برای او و فرزند داخل رحمش به ارمغان خواهد آورد.

علائم هفته بیست و هفتم بارداری

وضعیت بدن و رحم در هفته بیست و هفتم بارداری

زمانی که شما به عنوان یک مادر باردار، انقباضات Braxton را به خوبی احساس می کنید، باید بدانید که این انقباضات منظم در ارتباط با زایمان زودرس است و یا مشکلی در روند طبیعی بارداری شما رخ داده است. انقباضات رحمی مادران باردار که در هر 15 دقیقه يك بار و یا در دوره هايي کمتر از آن اتفاق می-افتد، اصلا نشانه خوبی از روند بارداري سالم نیست. در این حالت پزشک یا ماماي معالج فورا باید اتساع گردن رحم را در مادر را بررسی کند.

همچنين در هفته بیست و هفتم، گرفتگی عضلات رحمی خود را كه شبیه دردهای دوران قاعدگی است، هم نبايد نادیده بگيريد.

وضعیت جنین در هفته 27 بارداری

در هفته بیست و هفتم بارداری، بسیاری از ارگان های بدن جنين قادر خواهند بود تا به طور مستقل، اعمال خود را انجام دهند هر چند که ریه ها و مغز او باز هم نیاز به رشد و تکامل بیشتری دارد.

درحال حاضر و پس گذراندن ماه ها و هفته ها، بالاخره با ورود به این هفته، جنین نشان می دهد که قادر به باز کردن پلک هایش است،اما برای این باز و بسته کردن چشمان در فواصل منظم، فرزندتان زحمت و فشار زیادی را تحمل می کند و همچنين، با این که برایش بسیار سخت است تا به عمل لمس کردن خود از روی شکم مادر توسط افراد یا حرکات و صداهای دوست داشتنی، با وارد کردن ضربات لگد به دیواره رحم مادر عکس العمل نشان دهد، اما او این عکس العمل را در هفته بیست و هفتم بارداری به کوچکترین تماس ها و یا صداها هم نشان می دهد. همچنین، در این دوره از بارداری فرزند داخل رحم شما دارای یک الگوی خواب منظم هم شده است.

کدام اندام های جنین در هفته بیست و هفتم رشد می کند؟

در هفته بیست و هفتم بارداری، مغز جنین با سرعت بیشتری رشد کرده و بافت های اطراف مغز را به وجود می آورد. به عنوان يك مادر باردار به خاطر داشته باشيد كه فرزند شما به زودی قادر خواهد بود تا در هنگام خواب رویاهای زیادی هم ببیند که از روی صورت او می توان آن ها را تشخیص داد. همچنین، با ورود به این هفته، بخش بصری مغز جنين هم نیز رشد کرده و تکامل می یابد.

گاهی اوقات جنین در هفته 27 بارداری، ممکن است دچار سکسکه شود که هیچ جای نگرانی در مورد اين حالت وجود ندارد.لایه های چربی که در زیر پوست جنین در طول دوران بارداری تشکیل می شود هم به تنظیم درجه حرارت بدن او پس از تولد کمک زیادی کرده و او را گرم نگه خواهد داشت.

کشش بدن، لگد زدن، مکیدن انگشت شست، نوشیدن مایعات آمنیوتیک و ادرارکردن از جمله کارهایی است که فرزند داخل رحم شما به خوبی و با ورود به هفته بیست و هفتم انجام خواهد داد.

اندازه جنین در هفته بیست و هفتم بارداری

معمولا با ورود به هفته بیست و هفتم وزن جنین نزدیک به 875 گرم شده و اندازه قد او به حدود 36.6 سانتی متر خواهد رسید. همچنين، اندازه پاهای او هم در این مرحله افزایش زیادی خواهند یافت. در حال حاضر، فرزند داخل رحم شما به اندازه یک کاهو می باشد.

هفته بیست و هفتم بارداری

سونوگرافی در هفته بیست و هفتم بارداری

حالا و در هفته بیست و هفتم بارداری جنین به سرعت در حال رشد است و به همین دلیل سخت است که بتوان تصویر کاملی از رحم داشت و جنین دیگر در عکس جای نمی‌گیرد. او از زمانی که این سه ماهه آغاز شده وزنش سه برابر شده است و هنوز مقدار زیادی از رشدش باقیست.

مراقبت های هفته 27 بارداری

در ادامه این مقاله، لیستی از نکاتي که برای مراقبت از مادر حامله و جنین داخل رحم او با ورود به هفته 27 بارداری ضروري مي باشد، ارائه شده است، که مهم ترين آن ها عبارتند از:

داشتن تغذیه و خواب مناسب مادر

به خاطر داشته باشید که داشتن تغذیه سالم مادر باردار ، ایمنی بدن خود او و فرزند داخل رحمش را تامین خواهد نمود، چون بدن مادر باردار و جنین با هر شرایطی كه در دوران بارداري به وجود آيد سازش دارند، اما بارداري سالم برابر با آينده اي سالم خواهد بود.

پیدا کردن یک موقعیت مناسب برای خوابیدن، نشستن و یا ایستادن طولانی مدت، با توجه به شکم رو به رشد مادر در هفته بیست و هفتم کار بسیار دشواری است. پس، اگر شما موقعیتی پیدا کردید که در آن احساس آرامش مي كنيد و استفاده از آن موقعيت برای شما و فرزندتان دلچسب است، بدون توجه به نظر دیگران و عجیب و غریب بودن کار شما نزد آن ها، حتما از اين موقعيت استفاده نماييد. در نهايت، به ياد داشته باشيد كه اجراي تمام اقدامات بهداشتي در هفته بیست و هفتم بارداری می تواند شما را به عنوان یک مادر در حال انتظار، در درمان و پیشگیری از عوارض احتمالی که در طول دوره بارداری به وجود می آید، یاری کند.

 بررسی روش انجام زایمان

حتما شما به عنوان یک مادر حامله با ورود به هفته بیست و هفتم بارداری خود، با دکتر معالجتان در مورد برنامه های تولد فرزند خود بحث و گفتگو کنید و بررسي كنيد كه آیا مایل هستید تا از اپیدورال در طول انجام روند زایمان خود استفاده کنید یا نه. لازم است باردار بدانيد كه اپیدورال به عنوان مسکنی است كه از انتقال سیگنال های درد به مغز شما جلوگیری خواهد نمود. شما می توانید اپیدورال را در هر مقطعی از روند زایمان طبيعي خود استفاده كنيد. بسیاری از زنان از پزشك معالج خود درخواست می کنند تا با استفاده از اپیدورال، موجب قوی تر شدن انقباضات رحمی آن ها شوند، چون در اغلب مواقع، دهانه رحم آن ها تنها در حدود 5- 6 سانتی متر باز خواهد شد. همچنین، در هفته بیست و هفتم بررسی شرایطی که ممکن است مادر با قرار گرفتن در آن ها نیاز به عمل سزارین داشته باشد، هم توسط دکتر متخصص زنان و زايمان الزامی است.

تغذیه نوزاد با شیر مادر بعد از تولد او

شما مادر مهربان از هم اکنون باید توجه خاصی به تغذیه نوزادتان با شیر مادر داشته باشید، چون شیر دادن به فرزند خود تجربه ای شگفت انگیز است و زمان آن هم براي شما مادر باردار، زیاد دور نیست. به عنوان يك مادر باردار به خاطر داشته باشيد كه آماده بودن شما و همسرتان، هم از لحاظ احساسی و هم از لحاظ فیزیکی، از هرج و مرج و وحشت شما در زمان شیر دادن به فرزندتان جلوگیری خواهد کرد. در برخی موارد، زنان نمی-توانند به دلیل مشغله زیاد و یا پرستاری فرزندشان، به وسیله دیگر افراد نوزاد خود را با شیر مادر تغذیه کنند و یا در برخی موارد دیگر هم ممکن است مادر و يا نوزاد مشکلات پزشکی خاصی را در مورد تغذیه نوزاد با شیر مادر داشته باشند.

 شركت در کلاس های لاماز

روش لاماز، راهكاري است كه توسط یک دکتر متخصص زنان و زايمان فرانسوی، به نام دکتر فرناند لاماز ارائه شده است. استفاده از اين روش، به زنان باردار کمک می کند تا در هنگام تولد نوزاد خود زايمان را با روش طبیعی و بدون مداخله تيم پزشکی انجام دهند. به عنوان يك مادر باردار به ياد داشته باشيد كه روش لاماز راهی برای افزایش اعتماد به نفس مادران در هنگام تولد نوزادشان، به روش زایمان طبیعی هم محسوب مي-شود. همچنین، اين روش به منظور مقابله با درد زایمان هم برای مادران باردار ارائه مي شود. این روش به منظور تسهیل در انجام روند زایمان طبیعی، از داشتن تمرکز و تنفس عمیق مادر در حین انجام اين كار كمك مي گيرد و در آخر كار هم، با به پایان رسیدن تمام مراحل زایمان، به كمك روش هل دادن و ماساژ ملایم، کمک زیادی به مادر در به دنیا آوردن فرزندش خواهد کرد.

کلاس های زایمان

هشدارهای هفته بیست و هفتم بارداری

بسیاری از متخصصان می گویند که پس از سه ماهه اول بارداری، استفاده از رنگ مو در بارداری کاملاً نا به جا است، زیرا مواد شیمیائی آن می توانند از طریق پوست وارد خون شده و آن را مسموم کنند، هر چند که مدت قرار داشتن آن روی پوست کوتاه باشد (رنگ کردن ابرو در دوران بارداری). اگر می خواهید این کار را انجام دهید، قبل از آن حتماً با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

تغذیه در هفته بیست و هفتم بارداری

انواع مغزها مثل پسته، گردو، بادام و فندق را برای برنامه تغذیه در هفته 27 بارداری بگنجانید. این مغزها، منابع خوبی از پروتئین و آهن هستند و می‌توانند به‌عنوان میان وعده مغذی مورداستفاده قرار بگیرند. البته بهتر است این مواد حداکثر تا 24 ساعت، اما حداقل پس از خارج شدن از پوست چوبی آن مصرف شوند تا خواص غذایی آن‌ها کاهش نیابد.

اما حداقل یک‌سوم پروتئین روزانه بر اساس سفارش FDA باید از منابع حیوانی پروتئین تامین شود، هم‌چنین به‌خصوص در دوران بارداری بهتر است بخش عمده پروتئین رژیم غذایی از منابع پروتئین دریایی مثل میگو و ماهی و ... تامین شود. بهتر است ماهی و میگو را آب پز یا بخارپز کنید تا خواص غذایی آن‌ها تا حد امکان کاهش نیابد.

ورزش در هفته 27 بارداری

ورزش‌ های منظم و مستمر در طی دوران بارداری شما را سر حال نگه می دارد، اما ممکن است برای عده ای از خانم‌های باردار که مشکلات یا عوارض دوران بارداری دارند، مشکل ساز شود. در صورت داشتن فشار خون بالا، قبل از انجام هر ورزشی حتماً با پزشک خود مشورت کنید. خانم‌هایی که به هر دلیلی انتظار وضع حمل زود هنگام را دارند نیز باید در ورزش کردن دقت کنند، زیرا ممکن است برای آن‌ها مشکل ساز شود. ورزش، برای خانم‌هایی که در این دوره از بارداری دچار خونریزی‌های رحمی هستند نیز ممکن است مناسب نباشد.

راهنمای پدران در هفته بیست و هفتم بارداری

به یاد داشته باشید که نقش شما به عنوان همسر و پدر آینده، بسیار بزرگ تر از آن چیزی است که خودتان فکر می کنید! بنابراين، به عنوان يك پدر سعی کنید تا برای کمک به شریک زندگی خود در هر زمان، چه در نشستن و چه در ایستادن او را همراهی کنید. علاوه بر اين موارد، شما بايد سعی کنید تا بیشتر از همیشه نزدیک همسر و فرزند خود باشید. هرگز همسر باردار خود را به دلیل راه رفتن اردک وار و یا در تلاش برای نشستن و ایستادن مسخره نکنید، چون او در اين دوران بسيار حساس بوده و به راحتی نمي تواند شما را ببخشد.

اگر شما دستشویی یدکی در خانه ندارید، سعی کنید با خالی نگه داشتن دستشویی در ماه هاي آخر دوران بارداري همسر خود او را یاری کنید، چون در برخی مواقع او عجله زیادی برای استفاده از اين مكان خواهد داشت. همچنین، به عنوان يك پدر دلسوز همسر خود را به ایستادگی و تحمل بیشتر در برابر مشکلات دوران بارداري و درد زایمان تشویق کنید.

در نهايت، به عنوان يك پدر به یاد داشته باشید که کار بر روی آماده کردن اتاق نوزاد در دوران بارداری، نه تنها همسر باردار شما بلکه خود شما را هم بیشتر خوشحال خواهد کرد. دوران بارداری یک دوره خاص در زندگی تمام زن و شوهرها به شمار می رود که می توانند از آن لذت برده و با گرامی داشتن همدیگر به کمال برسند. رابرت ویلسون و آوانگارد، هنرمندان مشهور تئاتر جهان در اين باره می گویند: "بارداری یک نوع معجزه ویژه خداوند است که ثابت می کند یک زن و مرد می توانند با کمک خدا یک روح جدید را در این دنیا ایجاد کنند. "

تزئین اتاق نوزاد

توصیه های اسلام در هفته بیست و هفتم بارداری

کندر باعث تقویت فهم و حافظه می‌شود. برای رفع سستی اعضای بدن مفید است و جویدن آن باعث تقویت حافظه می‌شود. در دوران بارداری با مکیدن کندر یا انزروت ترشح نخود مغز خود و نوزادتان را تقویت نمایید.

پیامبر خدا فرموده‌اند :" به زن باردار خود کندر بخورانید زیرا جنین وقتی در شکم مادر خود به‌وسیله کندر تغذیه می‌شود، قلبش محکم و عقلش زیاد می‌شود و اگر جنین پسر باشد، شجاع خواهد شد."

علاوه بر این توصیه‌شده است هرروز یک عدد انار را پی از خواندن سوره "فتح" ناشتا بخورید. تلاوت روزانه چند آیه از قرآن مجید را فراموش نکنید.

چک لیست کارهای مهم هفته 27

  1. یک متخصص اطفال انتخاب کنید
  2. مشخص کنید چه کسی در اتاق زایمان شما خواهد بود
  3. برنامه تولد نوزادتان را مشخص کنید

سوالات متداول هفته بیست و هفتم بارداری

اندازه جنین در هفته 27 بارداری چقدر است؟

اندازه جنین در این هفته چهل سانتی متر و وزنش حدود 900 گرم به اندازه یک کاهو است.

آیا تنگی نفس و درد قفسه سینه در این هفته از بارداری طبیعی است؟

به دلیل بزرگ شدن رحم و کشش عضلات تنگی نفس و درد قفسه سینه در هفته 27 بارداری طبیعی است.

در هفته بیست و هفتم بارداری چه بخوریم؟

در این هفته از بارداری سعی کنید انواع مغزها را در رژیم غذایی خودتان اضافه کنید.

 

نظر (17)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من در هفته ی ۲۷بارداری هستم ترشو می بینم وکمی هم خارش دارم آیا مشکلی هست یا نه ممنون

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من در ۲۷هفتگی بارداری هستم ،شبا موقع خوابیدن خیلی اذیتم کمر درد شدید دارم، خوابیدن برام سخته، زیاد هم رو این پهلو و اون پهلو خوابیدم فکر کنم کمردردم بخاطر اینه جوریه دیگه شبا فقط کارم گریه است ، سوال هم ک میکنم میگن طبیعی مال بارداریه

This comment was minimized by the moderator on the site

ایاسونوگرافی هفته۲۷لازم وواجب هست یانه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

س درهفته ۲۷بارداری ام بچم لگداش نسبت به قبل کمتر شده در روز دوبارلگدمیزنه چه کنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
هیچ کاری زیاد بهش فکر نکنین همه چی درست میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ب همگی، منم توهفته ۲۷ بارداری ام. حالم خوبه و نی نی قشنگمم درحال لگدزدن.??حالش خوبه خداروشکر. انقدرازحس حرکت کردن دخملم توشکمم شگفت زده ام ک خدامیدونه.????? انشالله راحت وب موقع ب دنیابیاد .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
خداروشکر انشاالله نی نی سالم و خوشگلی به دنیا میاری مامانی خانوم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وخسته نباشید.من درهفته 27بارداری هستم.یروز بچه خیلی لگد میزنه یروز اصلا نمیزنه یااینکه فقط یکی دولگدمیزنه یک روز درمیان اینطوریه.میخواستم بدونم خطرناکه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نه طبیعیه

This comment was minimized by the moderator on the site

میخواستم بدونم من باید به حرف سونگرافی گوش کنم یا بهداشت.موقعیت زمان زایمانمو سونگرافی یه هفته زودتر تشخیص داده تا بهداشت ممنونم

This comment was minimized by the moderator on the site

شما باید زمان آخرین پریودتون رو به پزشکتون بگین تا از روی اون زمان زایمان رو مشخص کنن

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ممنونم از مطالب خوبتون منم توهفته بیست وهفت بارداریم خداروشکر حال خودمو دخترم خوبه

This comment was minimized by the moderator on the site

خداروشکر

This comment was minimized by the moderator on the site

باسلام و خداقوت .من درهفته 27 بارداری هستم شبها اصلا نمیتونم بخونم سرتاسر بدنم شروع به خارش و مور مور شدن میکند نمیدونم باید چکارکنم.لطفا راهنماییم کنید.
برای خارش وعفونت میتونم از شیاف کلیندامایسین استفاده کنم؟//

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
خارش در بارداری به حدی طبیعیه ولی اگر آزاردهنده بود یعنی مشکلی هست، چون شبها بیشتر میشه احتمال اینکه از کبد باشه بیشتره، هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید و اگه لازم شد آزمایش بدین و سلامت جنین رو بررسی کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , من در هفته 27 بارداری هستم میخواستم بدونم درد مقعد و واژن در این هفته از بارداری طبیعیه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , اگه درد خفیف واژن به حالت تیرکشیدگی باشه طبیعیه
درد مقعد نباید داشته باشین , مگر اینکه یبوست و یا همورویید داشته باشید.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/