دپو چگونه باعث جلوگیری از بارداری می شود؟ (بخش سوم)

دپو چگونه باعث جلوگیری از بارداری می شود؟ (بخش سوم)

در دپو چگونه باعث جلوگیری از بارداری می شود؟ (بخش دوم) نشانه های شایع بارداری در دوران استفاده از روش جلوگیری از بارداری دپو-پروورا را خواندید ، در ادامه می خوانید...

هر زمان که شما به عنوان یک مادر باردار ولع مصرف مواد غذایی ناسالم را داريد، سعی کنید با جایگزین کردن یک ماده غذایی سالم این مشکل را حل کنید. به عنوان مثال اگر شما ولع خوردن سیب زمینی سرخ كرده را در ماه هاي اول دوران بارداري خود کرده اید، می توانید با دریافت کردن قاچ های بوداده سیب زمینی به جای سیب زمینی سرخ كرده باعث فروکش کردن ولع خود شوید. به این ترتیب، شما هم مانند اكثر مادران باردار خواهید توانست نه نتها وسوسه و ولع خود را با مصرف مواد غذایی سالم از بین ببرید، بلکه از فواید اين مواد غذایی هم در زمان غذا خوردن بهره خواهید برد.

اگر شما هم مانند اكثر خانم ها در زمان استفاده از روش جلوگیری از بارداری دپو- پروورا ، علائم بالا را در بدن خود تجربه كرديد، بدانید که ممکن است شما باردار باشید. در این صورت باید بلافاصله به دکتر متخصص زنان و زايمان مراجعه کرده و با او مشورت کنید.

جوانب مثبت و منفی استفاده از روش دپوشات برای جلوگیری از بارداری :

همانطور که روش های دیگر جلوگیری از بارداری دارای جوانب مثبت و منفی بسیاری هستند، استفاده از روش جلوگیری از بارداری دپو- پروورا نیز همراه با جوانب مثبت و منفی در بدن زنان خواهد بود. در ادامه این مقاله، نگاهی به برخی از نتايج استفاده از اين روش می اندازیم. جوانب مثبت استفاده از روش دپوشات عبارتند از:
• به یاد داشته باشید که اگر روش دپوشات به درستی مورد استفاده قرار گیرد راه بسیار موثری برای جلوگیری از بارداری زنان خواهد بود، یعنی این که در صورت استفاده طولانی مدت از این روش، حتما باید هر سه ماه یک بار تزریق آمپول را تمدید کرد.
• همچنین با استفاده از این روش جلوگیری از بارداری ، دیگر خانم ها نیازی به مصرف هر روزه قرص نخواهند داشت.
• هزینه استفاده از این روش کنترل بارداری نسبت به راه های دیگر کمتر می باشد.
• جالب است بدانيد كه روش دپوشات، نسبت به راه كارهای دیگر جلوگیری از بارداری کمتر باعث مهار میل جنسی در زنان مصرف کننده می شود.
• استفاده از روش دپوشات در زنانی که تصمیمی برای باردار شدن ندارند، می تواند موثرترين روش به شمار آيد.
• همچنین، به یاد داشته باشید که چون استفاده از این روش از فیبروئیدی شدن رحم زنان جلوگیری می کند، پس ممکن است بدن خانم هاي مصرف كننده را در برابر سرطان آندومتر، دیواره رحم و تخمدان ها محافظت کند.
• زنانی که از روش دپوشات برای جلوگیری از بارداری خود استفاده می کنند، لازم است بدانند که چون در این روش هورمون استروژن کمتری در بدن فرد ترشح می شود، ممکن است خطر مشکلات قلبی را هم در بدن آن ها کاهش دهد.

و اما جوانب منفی استفاده از جلوگیری از بارداری دپوشات عبارتند از:

• هیچ گونه تضمینی برای محافظت فرد استفاده کننده از روش دپوشات در برابر بیماری های مقاربتی وجود ندارد.
• اگر شما به زودی قصد باردار شدن دارید باید قطع مصرف این دارو را چند ماه جلوتر از زمان آغاز بارداری خود انجام دهید.
• در برخی مواقع ممکن است باروری شخص استفاده کننده از این روش جلوگیری از بارداری پس از توقف مصرف آن هم به تاخیر بيفتد.
• همچنین، فرد استفاده کننده از روش دپوشات نیاز دارد تا به طور مداوم با دکتر معالج خود ملاقات داشته و مورد معاینه و بررسی دقیق قرار گیرد.
• استفاده از این روش در برخی زنان باعث نامنظم شدن دوران قاعدگی آن ها شده و حتی در برخی مواقع، ممکن است خونریزی شدید و طولانی مدتي را برای او به ارمغان بیاورد.
• همچنین، به عنوان يك خانم استفاده کننده از این روش برای جلوگیری از بارداری خود به یاد داشته باشید که تزریق این دارو ممکن است کمی دردناک باشد.

bardari-j-14-1.jpg

نکاتی در مورد استفاده از روش دپوشات برای جلوگیری از بارداری :

این نکته بسیار مهم را به ياد داشته باشيد که شما به عنوان زن استفاده کننده از روش دپوشات به منظور کنترل بارداری خود حتما در مورد جوانب مثبت و منفی آن قبل از تزریق با پزشك متخصص زنان و زايمان گفتگو کنید، چون این روش می تواند حداقل سه ماه جواب دهد و اگر دوباره تمدید نشود، جواب معکوس داده و اثرات و عوارض جانبی بسیاری به دنبال خواهد داشت.
حتما با دکتر معالج خود قبل از تزريق هورمون دپو-پروورا در مورد تاخیر در باروری و یا متوقف شدن کامل آن مشاوره کنید، چون برخی از زنان ممکن است تا یک سال پس از قطع این دارو هم قادر به باردار شدن نباشند. البته گاهی اوقات هم برخی از زنان بلافاصله پس از دریافت آخرین دوره دپوشات، در اسرع وقت باردار مي شوند.
استفاده از این روش جلوگیری از بارداری معمولا نظم چرخه قاعدگی را در بیشتر زنان مختل می کند که ممکن است در برخی شرایط باعث خونریزی سنگین و طولانی مدت و یا لکه بینی و خونریزی نامنظم شود. به عنوان خانمي كه از روش دپوشات براي كنترل بارداري خود استفاده مي كنيد، یادتان باشد كه اگر متوقف کردن خونریزی قاعدگی سنگین و یا طولانی مدت، با روش هاي خانگي امکان پذیر نبود، باید به دکتر معالج خود اطلاع دهید.
بسيار واضح است كه اكثر زنان اصلا تمایلی به افزایش وزن خود ندارند. به همين دليل شما هم به عنوان خانمي كه از روش دپوشات براي كنترل بارداري خود استفاده مي كنيد، باید بدانید که استفاده از اين روش اگر بیش از 1 یا 2 سال طول بکشد، 5-8 پوند به وزن شما اضافه خواهد شد. شما می توانيد با مراجعه به دکتر معالج خود اطلاعات بیشتری را در مورد افزايش وزن خود کسب کنيد، به خصوص اگر شما هم مانند بسياري از زنان در مورد افزایش وزن ناخواسته خود نگراني بیشتري داريد.
علاوه بر اين موارد، به عنوان خانمي كه از روش دپوشات براي جلوگیری از بارداری استفاده مي كنيد، به یاد داشته باشید که چون استفاده از اين روش باعث کاهش سطح هورمون استروژن در بدن فرد می شود، بنابراین با گذشت زمان، می تواند سبب كاهش تراکم مواد معدنی موجود در استخوان هاي شما شده و به نوبه خود، باعث افزایش خطر پوکی استخوان خواهد شد. بروز این حالت ممکن است برای نوجوانان و زنان جوانی که هنوز استخوان های آن ها به طور کامل رشد نیافته است خطر بيشتري داشته باشد. از آن جايي كه معلوم نیست اوج تراکم توده استخوانی زنان در چه سنی اتفاق خواهد افتاد، بنابراین استفاده از روش دپوشات در هر سني، مي تواند باعث کاهش توده استخوانی، افزایش خطر شکستگی و پوکی استخوان در خانم ها شود. پژوهش های انجام شده در این مورد گویای این حقیقت هستند. بنابراین، نوجوانان و زنان جوان باید سعی کنند تا از روش های دیگري که امن و بی خطر هستند، برای جلوگیری از بارداری استفاده کنند، طبق گفته پزشکان روش دپوشات برای آن ها ناامن و نامناسب می باشد. زنانی که تصمیم دارند استفاده از روش دپوشات را به منظور کنترل بارداری خود، به مدت بیش از دو سال ادامه دهند، باید در هر سنی هم كه باشند تمام مزايا و خطرات استفاده از این روش پیشگیری را همراه با پزشک متخصص زنان و زايمان ارزیابی کنند.
زنان استفاده کننده از روش دپوشات باید آگاه باشند که خطر ابتلا به سرطان پستان در آن ها نسبت به زنانی که از روش های ضدبارداری هورمونی استفاده می کنند، بیشتر است. با این حال شما باید این خطر را در برابر منافع حاصل از به کار بردن روش دپوشات قبول کنید، البته شما هم مانند هر خانم ديگري اين حق را داريد كه با دکتر معالج خود در این مورد صحبت کرده و تمام جوانب کار را بسنجید. از آنجا که به کار بردن روش دپوشات، فرد را در مقابل بیماری های مقاربتی محافظت نمی کند، پس ایده خوبي است كه در كنار استفاده از اين روش از کاندوم هم استفاده كنيد. همان طور که گفته شد اگر شما هم به عنوان خانمي كه از روش دپوشات استفاده مي كنيد.

اگر علائم زیر را در بدن خود تجربه کردید، حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید:

• به وجود آمدن سردردهای شدید و یا میگرني
• احساس درد شدید شکم
• احساس سردی و درد شديد در پاها
• به وجود آمدن اختلال در بینایی فرد
• ایجاد درد در هنگام تنفس و یا سرفه شديد
• احساس خارش در تمام بدن
• افزایش قابل توجهی فشار خون
• زردی چشم ها و پوست بدن(یرقان)
• مشاهده علائم و نشانه های بارداری
به خاطر داشته باشید که قطع تزريق هورمون دپوشات ممکن است نتایج حاصل از تست های آزمایشگاهی از قبیل آزمایش عملکرد غده تیروئید و کبد را تحت تاثیر قرار دهد. اگر دکتر معالجتان برای شما انجام آزمایش خون را توصیه کرده است، باید فردی که از شما نمونه خون می گیرد از مصرف داروی دپوشات توسط شما آگاه باشد. همچنين، اگر مصرف داروی دپوشات را به تازگی قطع کرده اید هم اين موضوع را به اطلاع فردی که از شما نمونه خون می گیرد، برسانيد.

bardari-j-12-1.jpg

اگر شما در شمار زنان زیر قرار داريد، باید از روش جلوگیری از بارداری دپو-پروورا اجتناب کنید:

• زنانی که به یقین می دانند و یا گمان می کنند كه باردار هستند.
• زنانی که در حال برنامه ریزی برای باردار شدن در سال آینده می باشند.
• زنانی که مبتلا به سرطان پستان هستند.
• زنانی که از خونریزی غیرطبیعی واژن خود رنج می برند و علت آن هم هنوز تشخیص داده نشده است.
• زنانی که از یک بیماری جدی شریانی و یا مشکلاتی که باعث حمله قلبی و یا سکته در آن ها مي شود، رنج می برند.
• زنانی که مبتلا به یک بیماری porphyrias حاد، مانند اختلال خونی ارثی هستند.
• زنانی که مبتلا به سرطان کبد، سیروز کبدی و یا هر بیماری جدی کبدی دیگر هستند.

استفاده از روش جلوگیری از بارداری دپو شات در دوران بارداری و شیردهی:

در حالی که برخی از داروها برای استفاده زنان در دوران بارداری و شیردهی امن هستند و تجویز آن ها نه تنها سلامتی مادر و جنین را به خطر نمی اندازد، بلكه برای مادران باردار مزایایی بسياري هم دارد. اما در مقابل برخی ديگر از داروها وجود دارند که مادر باید در زمان بارداری و دوران شیردهی خود از مصرف آن ها اجتناب کند. بنابراین، اگر شما هم به عنوان یک خانم، حتی از یک بیماری جزئی رنج می برید یا اگر باردار هستید و یا در حال برنامه ریزی برای باردار شدن در آینده اي نزدیک مي باشيد، باید قبل از مصرف هر نوع دارویی با دکتر معالج خود مشورت کنید.
• اگر خانمي قصد دارد تا به منظور جلوگیری از بارداری از داروی دپوشات استفاده نمايد، دکتر معالج او موظف است تا یک تست بارداری را قبل از تجویز اولیه اين دارو، به شخص مورد نظر توصیه کند. همچنین، اگر شما به عنوان یک خانم در اواخر دوره تزریق داروی دپوشات هستید و در حدود پنج روز به پایان تاریخ تعیین شده باقی مانده است، هم حتما قبل از تمدید تزریق اين هورمون، آزمایش تست بارداری را انجام دهید. شما باید بعد از مشورت با دکتر معالج خود، با اطمینان کامل به تمام توصیه های پزشکی او عمل کنید.
• همانطور که قبلا ذکرشد اگر شما قصد باردار شدن در سال آینده را دارید، باید تزریق داروی دپوشات را ماه ها قبل از تصمیم گیری قطع کنید. از آن جايي كه شروع تخمک گذاری در بسیاری از زنان، 5 تا 6 ماه بعد از قطع این دارو صورت می گیرد، ممکن است شما هم بعد از 12 تا 15 ماه پس از آخرین تزریق، قادر به باردار شدن شوید و یا شاید هم دیگر نتوانید تا آخر عمر خود، مزه مادر شدن را حس کنید. به خاطر داشته باشيد كه تمام این اتفاقات، بستگی به شرایط بدنی و شانس شما دارد.
•چون مصرف داروی دپو-پروورا، حتي در مقادیر کم هم به شیر مادر منتقل مي شود، زنان شيرده باید تا آنجا که امکان دارد از مصرف این دارو خودداری کنند. با این که، تا به حال هیچ گزارشی از اثرات سوء این دارو بر روی نوزادان شیرخواره گزارش نشده است، اما به ياد داشته باشيد كه هميشه، پيشگيري بهتر از درمان می باشد. همچنین، خوب است به عنوان خانمي كه از روش دپوشات براي جلوگیری از بارداری خود استفاده مي كنيد، این نکته را هم بدانید که تا به حال هیچ گزارشی از اثرات سوء مصرف طولانی مدت این دارو توسط مادر شیرده، هم بر روی رفتار و یا میزان رشد نوزاد او ارائه نشده است. اما با تمام این نکات، قطع مصرف داروی دپوشات در دوران شیردهی، برای امنیت بیشتر نوزاد در حال تغذیه با شیر مادر توصیه می شود. اگر شما به عنوان یک مادر، فرزند خود را با شیر مادر تغذیه می کنید، باید حتما اولین تزریق این دارو را حداقل در هفته ششم بعد از تولد نوزادتان انجام دهید.
• شما به عنوان يك مادر شیرده می توانید با دکتر و یا یک داروساز قابل اطمینان در مورد داروهای جلوگیری از بارداری که به تازگی وارد بازار شده اند و بیشتر آن ها هم منبع گیاهی داشته و براي سلامتي خود شما و فرزندتان بدون خطر هستند، قبل از تزریق دپوشات صحبت کرده و اطلاعات دقیقی به دست آورید. معمولا، اكثر خانم ها چنین داروهایی را بدون نسخه استفاده مي كنند، اما شما باید قبل از مصرف هر نوع داروي هورموني، با دکتر معالج خود و یا یک داروساز معتبر مشورت کنید، زیرا آن ها می توانند با بررسی تمام جوانب، ترکیبی امن از انواع داروهای گیاهی و یا شیمیایی را برای شما توصیه کنند.
• در نهایت و با در نظر گرفتن تمام جوانب مثبت و منفی این روش، به خاطر بسپارید که روش دپوشات، یک روش بسیار قدرتمند و موثر در جلوگیری از بارداری زنان به شمار می رود. این نکته بسیار مهم است که شما تمام اطلاعات لازم را قبل از تصمیم به استفاده از این روش پیشگیری با كمك یک دکتر مورد اعتماد به دست بیاورید، به خصوص اگر شما به عنوان یک خانم قصد باردار شدن را در آينده اي نزديك دارید. یادتان باشد اگر شما تصمیم به باردار شدن در آینده اي نزدیک را دارید، حتما انواع دیگری از روش های جلوگیری از بارداری را انتخاب کنید، که باردار شدن شما را زیاد به تاخیر نیاندازد. در نهايت، خبر خوب هم براي شما خانم ها اين است كه امروزه شما به عنوان یک خانم گزینه های بی خطر بسیاری برای جلوگیری از بارداری خود در دسترس دارید.

سوال بسیاری از خانم ها این است که چه زمانی برای بارداری مناسب است ، مناسبترین سن برای بارداری چه سنی است؟ جواب شما را به طور کامل می دهد.

 

نظر (6)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من یه زن سی ساله هستم ودوازده سال ازدواج کردم وغریضه جنسیم خیلی زیاد واذیتم میکنه چی کار ڮنم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
مواد غذایی سرد مزاج بیشتر مصرف کنید تا سرد بشین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و احترام
ببخشید میشه از این روش در هر سنی استفاده کرد؟من 40 سالمه و سه تا بچه دارم و دیگه نمیخوام بچه دار بشم .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم
این روش برای هر خانمی که قدرت باروری داره و دنبال روشی موثر برای جلوگیری از بارداری هست میتونه کارساز باشه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید
اولا یه تشکری کنم بابت مطالبتون که خیلی خوبه و اصلا تکراری نیست .
ثانیا هم با این حساب که این روش این همه عوارض داره چه کاریه که آدم خودشو درگیر این روش کنه؟؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم ممنون از لطف و همراهی شما دوست عزیز
خوب این روش برای کسایی که نمیخوان اصلا بچه دار بشن میتونه مفید باشه.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/