دپو چگونه باعث جلوگیری از بارداری می شود؟ (بخش دوم)

دپو چگونه باعث جلوگیری از بارداری می شود؟ (بخش دوم)

در دپو چگونه باعث جلوگیری از بارداری می شود؟ (بخش اول) دپو به طور کامل معرفی و طریقه عملکرد آن توضیح داده شد ، در ادامه می خوانید...

چگونه بعد از يك دوره استفاده از دپوشات مي توان دوباره باردار شد؟

اگر شما هم مانند اكثر خانم ها در فکر باردار شدن بعد از يك دوره استفاده از روش جلوگیری از بارداری دپوشات هستید، لازم است بدانید که این کار خیلی بعید به نظر می رسد، مگر اینکه پزشك معالج شما تزریق این دارو را متوقف کرده باشد. پس اگر شما در حال برنامه ریزی برای بارداری در آينده اي نزديك هستید، حتما باید استفاده از این دارو را مدت ها قبل از تصمیم گیری خود کنار بگذارید. در مرحله دوم، پس از متوقف كردن مصرف دارو پزشك معالج شما باید هورمون DMPA و یا پروژسترون مصنوعی را تجویز كند. دليل تجويز هورمون توسط پزشك متخصص زنان و زايمان اين است كه در صورت استفاده از روش دپو-پروورا، اثرات آن می تواند تا 2 سال بعد هم در بدن فرد باقی بماند که خود نکته بسیار مهمی در بروز مشكلات بارداري زنان محسوب می شود.
اما جالب است به عنوان خانمي كه قصد بارداری داريد بدانيد که بسیاری از زنان می توانند در فاصله 3 تا 4 ماه پس از قطع روش جلوگیری از بارداری دپوشات دوباره باردار شوند. اما در برخی دیگر از زنان زمان انتظار براي باردار شدن می تواند تا مدت دو سال به طول بیانجامد. اين زمان طولاني به اين دليل رخ مي دهد كه ممکن است بدن برخي از خانم ها برای بازگشت به چرخه طبیعی خود نیاز به زمان بیشتری داشته باشد.
اگر شما هم به عنوان یک خانم استفاده کننده از این روش جلوگیری از بارداری، به تازگی داروي دپوشات را به بدن خود تزریق نموده اید و حالا هم تصمیم دارید تا باردار شوید، به ياد داشته باشيد كه این امکان تا ترزیق بعدي وجود نخواهد داشت. متاسفانه، تا به امروز هیچ راهی وجود نداشته است که این زنان، بتوانند با كمك آن روش بلافاصله باردار شوند، چون بعد از قطع تزريق این هورمون بدن فرد مصرف کننده به منظور از بین بردن اثرات داروهاي هورموني و برگشت به حالت عادی نیاز به زمان زیادی دارد. از آن جايي كه روش دپوشات مانع تخمک گذاری در بدن خانم مصرف کننده اين دارو مي شود، پس در اكثر موارد هم بارداری را برای او غیرممکن خواهد ساخت، چرا كه این روش، عملا برای جلوگیری از بارداری در نظر گرفته شده است. بنابراين، به عنوان خانمي كه از روش جلوگیری از بارداري دپوشات استفاده مي كنيد، به یاد داشته باشید که بعد از متوقف كردن مصرف اين دارو بدن شما به یک فرصت کوچک نیاز دارد تا بتواند دوباره بارور شود، اما اين نكته مهم را هم فراموش نکنید که خطر ابتلا به بارداری خارج از رحم نیز در افراد مصرف كننده هورمون دپوشات بسیار بالا گزارش شده است.
یکی از سوالاتی که زنان استفاده کننده از این روش می پرسند این است که آیا ممکن است در زمان استفاده از روش دپوشات براي جلوگیری از بارداري، باز هم باردار شوند؟ پاسخ اين سوال مهم مثبت است، اما شما باید به یاد داشته باشید که این اتفاق بسیار نادر و بعید است. امروزه، روش دپو- پروورا یک روش بسیار موثر در کنترل بارداری زنان به شمار مي رود، چرا که در این روش از یک داروی بسيار قوي و هورموني براي جلوگيري از تخمك گذاري بدن استفاده می شود. با این که بارداری خانم ها در صورت استفاده از روش دپوشات، به نسبت یک در 100 است، اما شما می توانید تصور کنید که شاید یک بار هم شانس علیه شما و همسرتان باشد. برای زوج هایی که اصلا فرزند نمی خواهند این روش بسیار خوب است. با این حال، اگر آن ها زمانی تصمیم به باردار شدن بگیرند، بايد بعد از متوقف کردن تزریق هورمون دپوشات مدت زیادی هم منتظر فروکش کردن اثرات این داروی جلوگیری از بارداری در بدن خود باشند. در نهايت، شما به عنوان یک خانم استفاده کننده از این روش برای جلوگیری از بارداری خود، باید به یاد داشته باشید که ممکن است حداقل یک سال بعد از قطع دارو بدن شما به منظور بازگشت به حالت طبیعی خود و بارور شدن وقت لازم داشته باشد.

bardari-j-16-1.jpg

نشانه های شایع بارداری در دوران استفاده از روش جلوگیری از بارداری دپو-پروورا :

همان طور که قبلا هم گفته شد، احتمال باردار شدن خانم ها در هنگام استفاده از روش دپوشات به نسبت 1 در 100 وجود دارد. به عنوان خانمي كه از هورمون دپوشات براي جلوگیری از بارداري خود استفاده مي كنيد، به ياد داشته باشيد كه اگر این اتفاق براي شما بیافتد، در بدنتان علائمی شبیه علائم سایر زنان باردار تجربه خواهید کرد. مهم ترين اين علائم عبارتند از:

1. از دست دادن دوره قاعدگی در زنان هنگام استفاده از روش جلوگیری از بارداری دپو:

به گزارش انجمن بارداری آمریکا از دست دادن چرخه قاعدگی یا پریود در زنان، از شایع ترین علامت های بارداری حتي در دوران استفاده از روش دپوشات است.
جالب است بدانيد كه حتي ممکن است برای بسیاری از زنان از دست دادن پریود، اولین نشانه باردار شدن باشد. با این حال، شما ممکن است به دلیل استفاده از روش دپو- پروورا، قاعدگی منظمي نداشته باشید، بنابراين، شما هم مانند بسياري از خانم هاي استفاده كننده از روش دپوشات، متوجه از دست دادن دوره قاعدگی خود، به عنوان نشانه ای از بارداری نخواهید شد.

2. احساس خستگی شديد هنگام استفاده از روش جلوگیری از بارداری دپوشات :

به عنوان فردی که از روش دپوشات برای کنترل بارداری خود استفاده می کنید، همواره به یاد داشته باشید که ممکن است در طول مصرف آن احساس خستگی بیش از حدي را تجربه كنيد كه مي تواند به عنوان نشانه اي از آغاز دوران باردایر در شما باشد. علل زیادی برای خستگی شديد مادران در دوران بارداری وجود دارد. افزایش ترشح هورمون پروژسترون در بدن مادر باردار، خود می تواند عاملی برای خستگی شديد و افزايش احساس خواب آلودگی در او باشد. علائم شایع دیگر مانند کم خونی دوران بارداری و افسردگی هم اغلب خستگی بیش از حدي را به مادران باردار تحميل مي كنند. علاوه بر اين موارد، از آن جايي كه بدن مادر در طول دوران بارداری، به منظور رشد جنين داخل خود و حمایت از او سخت در تلاش است، پس بیشتر از همیشه خسته خواهد شد.

3. بروز حالت تهوع در زنان باردار:

به عنوان فردی که از روش دپوشات برای کنترل بارداری خود استفاده می کنید، به یاد داشته باشید که اگر چه "ویارصبحگاهی"، از جمله نشانه های مهم دوران بارداری به شمار می رود که به طور معمول، 2 تا 8 هفته پس از آغاز اين دوران در بدن زنان مشاهده می شود، اما در صورت استفاده از روش دپوشات افزايش حالت تهوع و استفراغ می تواند به عنوان نشانه ای از بارداری فرد در عين كنترل آن باشد. خوب است بدانید که حالت تهوع در دوران بارداری با حساسیت زن حامله به ترشح بیش از حد هورمون استروژن در بدن او و گردش آن همراه است. همان طور که در گزارشات آمده است، بروز حالت تهوع در زنان باردار پس از گذشتن سه ماهه اول دوران بارداری کاهش می یابد. اما با این حال، در بدن برخي از زنان، اين حالت می تواند تا آخر دوران بارداری هم ادامه داشته باشد. حالت تهوع در بدن مادر باردار ممکن است زمانی که او، وعده های اصلی غذایی خود را در طول روز و در اندازه های کوچک مصرف می کند، در حد قابل ملاحظه ای کاهش یابد. به عنوان فردی که از روش دپوشات برای جلوگیری از بارداری خود استفاده می کنید، به ياد داشته باشيد كه شما هم می توانید برای از بین بردن حالت تهوع خود از داروهایی که دکتر معالجتان برای تسکین این حالت به شما تجویز كرده است، هم استفاده نماييد.

4. متورم و یا دردناک شدن سینه ها در زنان باردار هنگام استفاده از روش دپو :

به یاد داشته باشید که برخی از زنان، در هفته اول دوران بارداری خود و پس از لقاح یافتن تخمک در بدنشان، حساسیت به لمس سینه ها، تورم و درد در آن ها را تجربه خواهند کرد. معمولا، این حالت با توجه به سرعت افزایش غدد شیری و همچنين، افزایش سطح هورمون استروژن در بدن زن حامله رخ می دهد. پوشیدن سینه-بندهای راحت برای حمایت از سینه ها و به منظور از بین بردن این ناراحتی در مادران باردار موثر خواهد بود.

bardari-j-17-1.jpg

5. به وجود آمدن سردرد شديد در اکثر زنان باردار:

به عنوان فردی که از روش دپوشات برای کنترل بارداری خود استفاده می کنید، به خاطر بسپارید هنگامی که شما باردار شويد، سطح هورمون هاي زنانه در بدنتان به طور ناگهانی افزایش می یابد که ممکن است در بدن شما هم مانند اغلب زنان باردار سردردهای بیش از حد طبیعی را ناشی شود. اگر شما به عنوان یک مادر باردار سردردهای شدید و طولانی را در این دوره از زندگی خود تجربه می کنید، با دکتر معالج خود در مورد مصرف داروهای امن و بی ضرر، به منظور کاهش سردرد در مراحل مختلف دوران بارداری خود صحبت کنید.

6. تکرر ادرار در اکثر زنان باردار:

مادران باردار، در حالت طبیعی ممکن است با ورود به هفته 6 تا 8 دوران بارداری خود، مجبور باشند تا بيش از حد معمول به دستشویی روند. جالب است بدانيد كه اين حالت در بدن خانم هاي باردار، با افزایش تولید هورمون ها و به وجود آمدن تغییرات مختلف در شکم رخ خواهد داد، که بیشتر با رشد رحم مادر در ارتباط است.

7. هوس کردن برخی مواد غذایی:

به یاد داشته باشید که بسیاری از زنان در دوران بارداری خود، ولع زیادی به خوردن مواد غذايی خاص نشان می دهند. خوردن مواد مغذی سالم، داشتن رژیم غذایی متعادل و مصرف ویتامین های ضروری در دوران بارداری ممکن است به مهار کردن هوس های غذایی اين مادران کمک زیادی بکند.

 

نظر (3)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

وال۴ساله دیو ترکیبی سه ماهه استفاده میکردم خیلی راضی هم بودم بعضی از خانم های که این امپول را تزریق میکردن میگفتن اول هوله گرم و بغضی هاشون سرد بزارید .اصلا هم اون کارا رو انجام نمیدادم واقعا راضی بودم

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام و خسته نباشید
پس با این حساب امکانش هست که با استفاده از این روش هم باردرای صورت بگیره؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم
این امکان خیلی ضعیفه و به صورت 1 در 100 هستش
و امکان بارداری زمانی زیاده که در زمانی که باید آمپول زده میشد تاخیری صورت بگیره .

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/