دپو چگونه باعث جلوگیری از بارداری می شود؟ (بخش اول)

دپو چگونه باعث جلوگیری از بارداری می شود؟ (بخش اول)

همانطور که می دانید امروزه، روش هاي زیادی برای جلوگیری از بارداری وجود دارد، اما نكته مهم اين است كه زنان باید سعی کنند تا از میان این گزینه ها، روش هاي طبیعی و بدون خطر را انتخاب کنند. دپو-پروورا که معمولا با عنوان "دپو" شناخته می شود، یکی از گزینه های متداول برای جلوگیری از بارداری در زنان است. جالب است بدانيد كه این روش نسبت به روشهای جلوگیری از بارداری دیگر، ارجحیت زیادی دارد. دلیل برتر بودن روش دپو اين است که روشی بسیار راحت و ساده براي جلوگيري از بارداري مي باشد. خوب است به عنوان يك خانم به ياد داشته باشيد كه با تزریق این آمپول دیگر به منظور جلوگيري از باردار شدن خود نیازی به مصرف قرص در هر روز و نگرانی از تاثیر آن وجود ندارد! پس، جالب است آگاه باشيم که روش دپو- پروورا چیست؟ و خانم ها چگونه می توانند برای جلوگیری از بارداری از روش دپوشات استفاده کنید؟ در نهايت، به شما هم مانند ساير خانم ها توصيه مي كنيم كه برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد استفاده از روش هاي جلوگیری از بارداری ، قبل از امید بستن به روش های دیگر مقاله زیر را كه در مورد روش دپوشات است مطالعه کنید تا در این راه دچار مشکلات زیاد نشوید.

دپو- پروورا روش جلوگیری از بارداری چگونه عمل می کند؟

می توان ادعا كرد كه روش دپوشات، یک روش سالم و بدون خطر برای کنترل بارداری در زنان است که شامل تزريق یک نوع هورمون پروژسترون به نام دپومدروکسی پروژسترون استات (DMPA) (1) به بدن فرد می باشد. معمولا، آمپول محتوي هورمون پروژسترون از ناحیه باسن به زنانی که تمایل به جلوگیری از بارداری دارند، تزریق می شود. به عنوان خانمي كه قصد كنترل بارداري خود را داريد به خاطر داشته باشيد كه این تزريق تنها باید توسط دکتر متخصص زنان و زايمان انجام شود. آمپول محتوي هورمون پروژسترون، به طورطبیعی به مدت 12 تا 14 هفته در بدن افرادی که تزریق کرده اند فعال خواهد بود. اما توصیه می شود که زنان برای اطمینان بیشتر به منظور استفاده از تزريق بعدي این دارو هر 12 هفته اقدام کرده و آن را دریافت کنند، تا بتوانند بدن خود را در برابر باردار شدن محافظت کنند. اکثر زنان می توانند از روش دپوشات برای جلوگیری از بارداری خود استفاده کنند. با این حال، برخی از زنان در استفاده از این دارو محدودیت دارند که این نوع افراد معمولا دارای مشکلات و بیماری های خاصي در بدن خود هستند. برخي از اين بیماری ها عبارتند از:
• سرطان پستان
• بیماری های کبدي
• داشتن مشکل لخته شدن خون در بدن فرد
• خونریزی واژینالی که هیچ توضیحی برای آن وجود ندارد
همچنین، زنان مبتلا به پوکی استخوان نیز باید در مورد استفاده از روش های جلوگیری از بارداری بسیار مراقب باشند، چون مصرف برخی از داروها می تواند در از بین رفتن سريع تر بافت های استخوانی بدن آن ها تاثير فراواني داشته باشد. پس، شما هم به عنوان یک زن جوان كه داراي مشكلات خاصي در بدن خود هستيد، دقت داشته باشيد كه بهترین راه برای جلوگیری از بارداری انتخاب روش های دیگري به غیر از روش دپوشات می باشد.

استفاده از روش دپوشات، چگونه به جلوگیری از بارداری کمک می کند؟

انجام روش دپو- پروورا از طریق DMPA صورت می گیرد که به تنظیم کار تخمدان ها در زنان کمک می کند. در اين روش از هورمون پروژسترون که نوعی هورمون طبیعی است که به منظور جلوگيري از بارداری زنان استفاده مي شود. این روش، برای جلوگیری از بارداری زنان در بدن آن ها به روش های زیر عمل خواهد كرد:
• اول این که استفاده کردن از روش دپوشات مانع از انجام عمل تخمک گذاری در بدن زنان می شود، یعنی این که وجود اين هورمون پروژسترون در بدن مانع آزاد شدن تخمک از داخل تخمدان در طول چرخه طبیعی تخمک گذاری هر زني خواهد شد.
• دوم این که روش دپوشات ضخامت مخاط دهانه رحم را افزایش داده و از این طریق، مانع رسیدن اسپرم به تخمک آزاد شده احتمالی از تخمدان زنان خواهد شد.
• سوم اين كه استفاده از روش دپوشات، مانع لانه گزینی تخمک لقاح یافته (با تغییر دادن پوشش داخلی رحم) می شود.

چگونگی استفاده از روش دپوشات برای جلوگیری از بارداری در زنان:

به عنوان خانمي كه قصد جلوگيري از بارداری خود را داريد، به یاد داشته باشید که روش دپو- پروورا به عنوان نسخه ای برای پیشگیری از بارداری در زنان است که تزریق آن توسط دکتر متخصص زنان و زایمان در هر 11 تا 13 هفته انجام می گیرد. همانطور که قبلا ذکر شد، با مدیریت کامل دکتر معالج آمپول دپوشات در ناحیه بازو و یا باسن فرد مورد نظر تزریق می گردد که تزریق اولیه آن باید ظرف پنج روز بعد از پایان دوره قاعدگی صورت گیرد. خوب به خاطر داشته باشید که تزریق این آمپول باید هر 11 تا 13 هفته یک بار تکرار شود.

bardari-j-18-1.jpg

چگونگی عملکرد جلوگیری از بارداری روش دپو- پروورا در بدن زنان:

خوب است به عنوان خانمي كه قصد جلوگيري از بارداری خود را داريد، بدانید که تا به حال تزریق این دارو در بدن زنان بسیار خوب عمل کرده و میزان شکست آن 1 درصد گزارش شده است، به این معنی که در 99 نفر از صد نفری که از این روش براي كنترل باردار خود استفاده کرده اند، کاملا موثر بوده و برای جلوگيري از باردار شدن آن ها درست جواب داده است.
نكته مهمي كه بايد به خاطر داشته باشند، اين است كه در نوزدانی که بعد از تزریق این دارو به وجود می آیند، خطرات بالقوه، مانند تولد زودرس آن ها وجود دارد. بنابراین، به زنان توصیه می شود که هنگام استفاده از این روش به منظور جلوگیری از بارداری خود، با دقت به تمام نشانه هایی که نمایانگر بارداری در بدن آن ها است، توجه کنند تا بعدا با مشکل مواجه نشوند.
در نهايت، جالب است به عنوان يك خانم بدانيد كه هیچ روش جلوگیری از بارداری وجود ندارد که بتوان تاثیر آن را 100٪ تضمین کرد. پس، به یاد داشته باشید که آن 1 درصد اشتباهي هم كه در روش دپو- پروورا وجود دارد، به شانس شما بستگي خواهد داشت.

عوارض جانبی استفاده از روش جلوگیری از بارداری دپو-پروورا در بدن زنان:

همانطور که روش دپو-پروورا برای جلوگیری از بارداری بسیار موثر است، اما می تواند برخی از عوارض جانبی را هم در بدن فرد به جاي گذارد. از جمله اين عوارض مي توان به موارد زیر اشاره كرد:
• بروز آکنه بر روي پوست زنان
• ايجاد سردرد شديد
• افزايش اضطراب خانم
• بروز سرگیجه و تهوع شديد در زنان
• احساس خستگی مفرط
• بالا رفتن احتمال بروز افسردگی
• افزایش وزن خانم
• نامنظم شدن چرخه قاعدگی و یا از بین رفتن کل این دوره در بدن زنان
• از دست دادن تراکم استخوان
• بروز حساسیت به لمس پستان ها
• افزایش خونریزی ماهانه و لکه بینی زیاد در بدن فرد
• تغییر در اشتهای فرد
• رشد بیش از حد موها و یا ریزش موي زنان
می توان ادعا كرد كه از تمام این عوارض جانبی احتمالی، شایع ترین آن ها تغییر در چرخه قاعدگی زنان است. بسیاری از زنان با استفاده از این روش جلوگیری از بارداری ، خونریزی نامنظم و یا لکه بینی را تجربه می-کنند. نتايج تحقيقات اخير دانشمندان نشان داده است كه معمولا، پس از گذشت یک سال تقریبا نیمی از زناني که از روش دپوشات برای کنترل بارداری خود استفاده می کردند، به دلیل مشکلات زیاد به وجود آمده در بدن خود، استفاده از اين روش را متوقف می کنند. اما خبر خوب در مورد تغییر در چرخه قاعدگی زنان این است که معمولا اين مشكل پس از قطع استفاده از این روش به حالت عادی خود باز می گردد. یکی دیگر از اثرات جانبی شایع این روش، افزایش وزن زیاد زنان است. به طور متوسط اکثر زنان در طول سال اول استفاده از داروی دپو- پروورا، وزن اضافی به دست می آورند.
از دیگر عوارض جانبی که به کار بردن این روش جلوگیری از بارداری می تواند در زنان به وجود آورد، کمر درد، گرفتگی عضلات پا، آکنه، نفخ و از دست دادن میل جنسی مي باشد. نیازی به گفتن ندارد كه اگر شما به عنوان یک خانم فکر می کنید که باردار هستید، حتما از مصرف داروی دپوشات خودداری کنید. همچنین، در صورت شیر دادن به فرزند خود هم، قبل از تزریق این دارو با دکتر معالج خود مشورت كنيد. به یاد داشته باشید که استفاده طولانی مدت از داروی دپوشات ممکن است باعث از دست دادن تراکم مواد معدنی استخوان ها در زنان شده و در نتیجه، افزایش خطر پوکی استخوان ها را به دنبال داشته باشد. افزایش خطر پوکی استخوان، تنها در صورت استفاده از این روش برای مدت بیش از دو سال به وجود مي آيد. همچنين، لازم است بدانيد كه این وضعیت در خانم هايي که به نوشیدن مقدار زیاد مواد الکلی، استفاده از دود و دم و یا سایر عوامل خطرزا عادت دارند، بیشتر به وجود می آید.

bardari-j-13-1.jpg

در صورت استفاده از روش دپوشات برای جلوگیری از بارداری چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر از روش دپوشات برای جلوگیری از بارداری خود استفاده می کنید، لازم است بدانید که بلافاصله بعد از مشاهده علائم زیر حتما باید با دکتر معالج خود تماس بگیرید:
• درد شدید در ناحیه شکم
• خونریزی سنگین از واژینال به مدت طولانی
• زردی چشم ها و پوست بدن
• مشاهده توده جدید در پستان ها
• به وجود آمدن افسردگی حاد
به یاد داشته باشید که اگر می خواهید از تزریق دپوشات برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید، حتما باید با دکتر معالج خود مشورت کنید، اگر تجربه هر یک از نگرانی های زیر را دارید:
• داشتن بیماری دیابت
• ابتلا به بیماری های قلبی
• داشتن فشار خون بالا
• سابقه بیماری های کبدی
• داشتن سابقه لخته شدن خون
• ابتلا به افسردگی

چگونگی بارداری بعد از استفاده از روش دپوشات را در دپو چگونه باعث جلوگیری از بارداری می شود؟ (بخش دوم) حتما بخوانید.

 

نظر (11)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

من امروز پنجمین روز قاعده گیمه امپول۳ماهه زدم بازم استرس دارم یعنی عمل میکنه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من چند سال پیش ازین روش استفاده کردم ولیخونریزی داشتم،دقیقا همون سه ماه،بعد سه ماه قطع شد و به مالت قبل برگشتم،الان اگه ازین روش استفاده کنم بازم همین مشکلو دارم؟؟؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

قبلش توسط پزشک متخصص معایه بشین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام بعد از اسنفاده از دپو دیگر کاندم نیاز نیست استفاده بشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نخیر نیاز نیست

This comment was minimized by the moderator on the site

ایا ضربه یا فشار به محل تزریق امپول اثر دارو را کم میکند؟س

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نخیر

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید
این روش پوکی استخوان میاره؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم
یکی از عوارض این روش از دست دادن تراکم استخوان میباشد و استفاده از این روش برای کسایی که پوکی استخوان دارن مضره چون باعث تشدید بیماریشون میشه .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید
اولش که شروع به خواندن این مقاله کردم گفتم خوب شد روشی برای جلوگیری از بارداری پیدا کردم که موثره ولی به دلیل عوارضی که داره پشیمون شدم , آخه کی از این روش استفاده میکنه ؟؟؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام گلم
خوب هستند کسایی که از این روش استفاده میکنن مخصوصا در خارج از کشور

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/