مناسبترین سن برای بارداری چه سنی است؟

مناسبترین سن برای بارداری چه سنی است؟

سن مناسب بارداری :

مجله پزشکی که یک مجله تخصصی درباره زنان و زایمان است و شامل مطالعات و تحقیقات کاملی از کالج سلطنتی متخصصان زنان و زایمان می باشد، بهترین و امن ترین سن مناسب بارداری زنان را 20 تا 35 سالگی اعلام كرده است. برخی از حقایق اعلام شده در این مورد توسط کارشناسان پزشکی به شرح زیر است:
• بر اساس نتايج تحقیقات کارشناسان پزشکی زنانی که در سنین بالاتر از سی و پنج سالگی تصمیم به باردار شدن می گیرند به احتمال زیاد به عوارض خطرناکی مانند پره اکلامپسی، سقط جنین، تولد نارس نوزاد و بارداری خارج از رحم مبتلا خواهند شد.
• همچنین، چون قدرت باروری تخمک در سنین بالاتر از 30 سالگی در زنان کاهش می یابد در نتیجه باردار شدن آن ها هم در سنین بالاتر از سی و پنج سالگی دشوار خواهد شد.
• در صورتی که شما به عنوان یک خانم در حال برنامه ریزی برای بارداری های متعدد هستید بدانید که راه ایده آل برای داشتن چند فرزند این است که شما اولین فرزند خود را در اوایل یا اواسط 20 سالگی و فرزند بعدی را در اواخر بیست سالگی و یا اوایل سی سالگی خود به دنیا بیاورید.
• امروزه اکثر زنان با تمرکز بیشتر بر روی شغل خود از ایده بارداری در سنین بالاتر از سی و پنج سالگی استقبال می کنند که اين عادت نادرست می تواند مشکلات زیادی را برای آن ها هم در بارور شدن و هم در گذراندن دوران سخت بارداری به وجود آورد.

بارداری زنان در سنین مختلف:

در ابتدا به عنوان خانمي كه قصد باردار شدن داريد به خاطر داشته باشيد كه به منظور تصمیم گیری درست در مورد انتخاب سن مناسب بارداری یک زن عواملی مانند دوره باروری، بلوغ عاطفی، ثبات شغلی، گرایش خانواده به داشتن فرزند و تامین شدن مالی خانواده باید در نظر گرفته شود. به همين دليل در ادامه این مقاله به چند حقیقت که بايد در اولویت های شما براي باردار شدن قرار بگيرند اشاره شده است كه شما هم مانند ساير خانم ها می توانيد از اين ايده ها در تصمیم گیری و انتخاب سن مناسب بارداری خود کمک بگيريد.

مهم ترين نكات برای انتخاب سن مناسب بارداری عبارتند از:

• با این که سنین بین 20 تا 24 سالگی در زنان دوره ای است که بدن آن ها به طور كامل مستعد باروری است، اما با این حال برخی از زنان ممکن است آمادگی عاطفی برای قبول مسئولیت رسیدگی به فرزند و گذراندن دوران سخت بارداری را نداشته باشند.
• به یاد داشته باشید که اگر یک زن همواره از ابتدای زندگی خود شیوه زندگی سالم را حفظ کرده و در تمام این دوران تغذیه مناسبي داشته باشد، برای او سنین بین 25 تا 29 سالگی ایده آل ترین دوره برای باردار شدن خواهد بود، چون بدن او در اين دوران قادر خواهد بود تا به خوبی از عهده مسئولیت بارداری برآید. اين در حالي است كه در سنین بین 25 تا 29 سالگی، زنان دارای بلوغ عاطفی به منظور مقابله با مسئولیت های نگهداری از فرزند خود هم خواهند بود.
• اما برخی از زنان شاغل که بیشتر از هر چیز به شغل خود اهمیت می دهند، اوایل سی سالگی را برای داشتن دوران بارداری سالم مناسب تشخیص می دهند.
• همچنين، به عنوان یک خانم که تصمیم به باردار شدن داريد، بدانید که بارداری زنان در اواخر دهه سی زندگی و یا اوایل چهل سالگی، احتمال روبرو شدن مادر با برخی از موانع اين دوران مانند دیابت دوران بارداری و فشار خون بالا را نسبت به مادران کم سن و سال تر افزایش می دهد.
• به یاد داشته باشید که دیابت بارداری در میان زنانی که در سنین بالاتر از 35 سالگی حامله می-شوند، یک نگرانی جدی است، چون با توجه به وزنی که بدن این زنان در طول چند سال گذشته به دست آورده است، بدن آن ها ظرفیت حمل جنین و گذراندن دوران سخت بارداری را نداشته و دچار مشكل دیابت دوران بارداری مي شود.
• امروزه، با این که میزان باردار شدن زنان در اوایل سی سالگی کم تر از دهه بیست زندگی آن ها است، اما باز هم به دلیل عدم ثبات مالی والدين و نداشتن توان كافي براي قبول مسئولیت رسیدگی به فرزند، میل باردار شدن زنان در بیست سالگی بسیار کم تر از دوران گذشته می باشد.
• همچنين، به عنوان يك خانم به یاد داشته باشید که چون قدرت باروری در زنان بعد از چهل سالگی به طور چشمگیری پایین می آید، بنابراین آن ها باید تا آنجا که ممکن است با استفاده از ترفندها و راه-کارهای پزشكي، گياهي و ورزشي بتوانند همچنان که سطح شغلی خود را بالا نگه می دارند، همزمان باردار شدن را هم تجربه کنند.
• این نکته را به خاطر بسپارید که چون حفظ تناسب اندام در بین زنان مسئله بسیار مهمی است، بنابراین اگر شما به عنوان یک خانم برای یک داشتن یک فرزند در سنین بالاتر از چهل سالگی برنامه ریزی می کنید، بدانید که در تنظیم وزن خود هم در دوره بارداری و هم بعد از زایمان با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد. یکی از مسائل عمده بارداری در سنین بالا، همين افزايش وزن زياد است كه با وجود آن به احتمال زیاد سناریوي باردار شدن مادران در سنین بالاتر از چهل سالگی به يك كسالت عظيم تبديل خواهد شد.

sene-bardari3.jpg

امیدواریم که در اين مقاله، توانسته باشیم با درج مطالب مفيدي به شما در شناخت سن مناسب برای باردار شدن خود کمک کرده باشیم تا شما و همسرتان بتوانید در این دوره مهم از زندگی خود به عنوان بهترین قاضی برای زندگي خودتان تصمیم گیری هاي موفقي را انجام دهيد. اما با این حال به عنوان يك خانم به یاد داشته باشید که تصمیم گیری در مورد بارداری هر زن به سطح راحتی و آسایش زندگی خانوادگي او بستگی خواهد داشت. پس این نکته مهم را به خاطر بسپارید که تصمیم نهایی این دوره از زندگی، فقط به عهده خود شما و همسرتان خواهد بود و از آن جايي كه دوران بارداری، یکی از فوق العاده ترین مراحل زندگی هر زنی است، پس سعی کنید تا بهترین استفاده را از اين دوران خاص ببرید. اما در نهايت خاطر نشان می کنیم که حتما اجازه دهید سن بارداری دوم شما را میزان رشد و بلوغ فکری فرزند اولتان تعیین کند، چون در غیر این صورت مشکلات زیادی برای شما و همسرتان به عنوان والدين دو فرزند كوچك به وجود خواهد آمد. در اين صورت است كه احتمال دارد شما و همسرتان از لحاظ جسمی و روحی خودتان را درمانده احساس كنيد!
به احتمال زياد، براي شما هم مانند بسياري از خانم ها استقبال کردن همسرتان از خبر بارداری شما لحظه بسیار ارزشمندی خواهد بود. اين خبر علاوه بر شما و همسرتان شادی بسیاری را برای همه اعضای خانواده به ارمغان می آورد. اما یکی از بزرگ ترین مسئولیت های زندگی را هم براي شما و همسرتان تحميل خواهد كرد که در طول تمام عمر بر دوش شما می افتد. بنابراین، شما به عنوان مادر نوزاد آینده نیاز به اطمینان 100٪ از توانايي هاي خود و همسرتان دارید تا سفر دشوار اما جالب مادر شدن را به سلامتي بپيماييد. امروزه، در زندگی روزمره هر زني اولویت های متعددی وجود دارد. قطعا هر خانمي می خواهد قبل از این که به در آغوش گرفتن فرزند خود فکر کند به یک حرفه و یا کاری مشغول شده و تمام مشکلات زندگی را به همراه همسر خود حل و فصل نماید. بنابراین، اجازه دهید تا در ادامه این مقاله به شما کمک کنیم تا جوانب مثبت و منفی باردار شدن در سنین مختلف را به طور کامل درک کنید. به عنوان خانمي كه قصد باردار شدن داريد، همواره به خاطر داشته باشيد كه شما می توانید با درک كامل جزئيات دوران بارداري به مقدار قابل توجهی از مشکلات اين دوران كاسته و به سلامتي و شادي خود و فرزندتان فكر كنيد.

 

نظر (15)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید
من ۴۰ سالم و قصد دارم باردار بشم ولی میترسم
بچه ناقص ب دنیا بیاد

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
قبل از اقدام آزمایش های قبل بارداری رو انجام بدین و تحت نظر پزشک باشین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وقتتون بخیر
من ۲۳ سالمه و فعلا نامزدم و حدود دوسال عقدمون طول میکشه تا عروسی کنیم و شوهرم دوست داره بلافاصله بعد عروسی بچه دارشیم، اما من اصلا دوست ندارم و دلم میخواد ۳ سال بعد عروسی بچه دار شیم، اما ایشون همش از اختلاف سنیمون با فرزند ،...

سلام وقتتون بخیر
من ۲۳ سالمه و فعلا نامزدم و حدود دوسال عقدمون طول میکشه تا عروسی کنیم و شوهرم دوست داره بلافاصله بعد عروسی بچه دارشیم، اما من اصلا دوست ندارم و دلم میخواد ۳ سال بعد عروسی بچه دار شیم، اما ایشون همش از اختلاف سنیمون با فرزند ، نگرانیش هست. شما در مورد کاهش نگرانی اختلاف سنی با فرزند راهکاری دارین؟
ممنون.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نه بچه دار شدن بلافاصله بعد از عروسی خوبه نه با تاخیر زیاد، اینکه زیر یک سقف برین و همدیگرو بهتر بشناسین و بفهمین آمادگی بچه دار شدن رو دارین یا اولین شرطه و اینکه فاصله زیاد با بچه هم میتونه تا حدودی دردسرساز بشه ، چون شما باید پا به پای...

سلام
نه بچه دار شدن بلافاصله بعد از عروسی خوبه نه با تاخیر زیاد، اینکه زیر یک سقف برین و همدیگرو بهتر بشناسین و بفهمین آمادگی بچه دار شدن رو دارین یا اولین شرطه و اینکه فاصله زیاد با بچه هم میتونه تا حدودی دردسرساز بشه ، چون شما باید پا به پای بچه بیاین و اینکه به فکر بچه بعدی هم باشین که تو چه سنی می خواد به دنیا بیاد.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

لطف میکنید پاسخ سوال من را بدهید ... باتشکر

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام و خسته نباشید من 23 ساله و بچه خیلی دوست دارم میخاستم بدونم بهترین سن بارداری کیه من شاغل هستم و در ضمن برامدگی دیسک گردن و کمر هم دارم لطفا راهنمایی کنید ..

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام همون طور که در مطلب بالا هم خوندید بهترین سن برای خانم ها از بیست تا سی سالگی هست و سن شما بهترین زمان برای مادر شدن هست اگه دیگر شرایط پذیرش مسئولیت یک انسان دیگه رو داشته باشین. شما قبل از اقدام به دکتر زنان مراجعه کنید چکاب کلی بشید که...

سلام همون طور که در مطلب بالا هم خوندید بهترین سن برای خانم ها از بیست تا سی سالگی هست و سن شما بهترین زمان برای مادر شدن هست اگه دیگر شرایط پذیرش مسئولیت یک انسان دیگه رو داشته باشین. شما قبل از اقدام به دکتر زنان مراجعه کنید چکاب کلی بشید که اگر بدنتون از لحاظ ویتامین یا دیگر موارد مشکلی داشت قبل بارداری حل کنید و مادر شدن که یزرگترین نعمت خدا برای خانوم هاست رو تجربه کنید.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید
من 25 سالمه و تازه ازدواج کردم و نامزد هستم فک کنم حدود دو سال نامزد بمونیم و بعد عروسی بکنیم با این حساب من اگه بعد از عروسی که میشم اقدام به بارداری نداشته و یکی دوسالی هم منتظر بمونیم امکان بارداری من چند درصده؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم
در سنین 20 تا 35 سالگی که بهترین و امن ترین سنین برای بارداری اعلام شده به راحتی میتونین باردار بشین نگران نباشین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
من 30سالمه و مجرد هستم
آیا ممکنه قدرت باروری خود رو بعد از 35 سالگی از دست بدم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم
نخیر
باروری در سنین بالاتر هم اتفاق می افته تنها چیزی که باید به یاد داشته باشین اینه که در سنین پایین تر دوران بارداری و زایمان راحتتر از سنین بالاتر اتفاق میوفته و خطرش کمتره.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید
من 23 سالمه وتازه عروسی کردم شوهرم بچه خیلی دوست داره خودمم زیاد دوست دارم
اگه بخوایم در سنین باروری قوی اقدام به بارداری کنیم چه زمانی مناسبه که بشه 3 تا بچه داشت؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم
خوب شما که بچه دوست دارین میتونین اقدام به بارداری کنین
در سنین 24 و سه سال بعدش سن 28 و آخری رو 31 سالگی میتونین بچه دار شین با لطف خدا .
البته بسته به فاصله سنی که بخواین بین بچه ها وجود داشته باشه .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید
من 30سالمه و متاهل هستم شوهرم بچه میخواد ولی من احساس میکنم نمیتونم از پس بچه بربیام خیلی میترسم چیکار کنم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم
ترس برای چی؟
شما در سنی هستین که اگه الان اقدام به بارداری نکنین ممکنه بعدا دچار مشکل بشین پس بهتره ترس رو کنار بذارین.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/