مادر و جنین در هفته بیست و پنجم بارداری | جنین اطرافش را می بیند

week-25 جنین در هفته بیست و پنجم به اندازه یک گل کلم است!

در ابتدا نزدیک شدن شما به سه ماهه سوم دوران بارداری مژده می دهیم، به عنوان یک مادر باردار لازم است بدانید که شما در چند هفته آخر دوران بارداری خودتان قرار دارید. پس، شما مادر باردار، در حال حاضر نیاز به صبر بیشتری خواهید داشت تا این سه ماه آخر دوران بارداری خود را بدون دردسر و با شادی پشت سر بگذارید.
بهتر است در مورد این موضوع که تا چه مدت شما مجبور به تحمل این وضع هستید، زیاد نگران نباشید. در عوض شما می توانید از پرپشت شدن موهای خود در هفته بیست و پنجم بارداری لذت ببرید، چون در این مدت به طور معمول موهای مادر باردار به اندازه همیشگی نمی ریزد. از این رو او احساس می کند که موهایش از همیشه زیادتر و قوی تر شده و از این وضع هم بسیار راضی خواهد بود.

علائم هفته بیست و پنجم بارداری

تغییرات ذهنی مادر هنگام حرکت کردن و راه رفتن

روش انجام کارها و نوع راه رفتن شما مادر باردار با دوران قبل از بارداری شما فرق زیادی کرده است، طوری که شما با ورود به در هفته بیست و پنجم بارداری خود دیگر نمی توانید زمان طولانی سرپا ایستاده و کار کنید. اما نگران نشوید، چون این تغییرات دائمی نیستند. شما بعد از به دنیا آمدن فرزندتان خواهید توانست حتی در سرازیری ها و سربالایی ها هم به راحتی راه بروید. در حال حاضر فقط سعی کنید تا با اتخاذ یک وضعیت، به تعادل بدنی خوبی برسید.

اگر شما زنی هستید که از دوران قبل از بارداری هم با نکات بهداشتی آشنا بودید، پس رعایت این روند را در دوران بارداری خودتان هم همچنان ادامه دهید و در طول تمام دوران بارداری خود هم ورزش کردن را فراموش نکنید. آیا شما به عنوان یک مادر باردار، زمانی که ورزش می کنید، هر گونه روشی را برای حفظ تعادل بدن خود امتحان کرده اید، اما نمی توانید موفق شوید؟ در صورت به وجود آمدن چنین شرایطی شما باید مانند بسیاری از مادران باردار دیگر مدتی را برای ورزش کردن صبر کنید تا فرزندتان متولد شود. امیدوار باشید بعد از به دنیا آمدن فرزندتان شما می توانید او را سرگرم کرده و ورزش های پس از زایمان را هم به طور مرتب انجام دهید.

همیشه سعی کنید تا از انجام چند کار به صورت همزمان و با عجله اجتناب کنید. علاوه بر این برای حفظ سلامتی خود و فرزندتان همیشه برای بالا رفتن از پله ها در دوران بارداری از نرده استفاده کنید. به عنوان یک مادر حامله در تمام دوران بارداری خود سعی کنید تا از کفش های بدون پاشنه استفاده نمایید. همچنین، به شما مادر باردار و همسرتان هم توصیه می شود که از درهم و برهم کردن محیط خانه خود جلوگیری کرده و تمام تلاش خود را بکنید که در مسیر رفت و آمدتان هیچ چیزی قرار نگرفته باشد.

 خر و پف مادر

از آن جایی که با ورود به هفته بیست و پنجم بارداری، جریان خون به غشاء مخاطی بینی مادر باردار افزایش می یابد، این شرایط می تواند سبب احتقان بینی در مادر شده و باعث خروپف کردن او خواهد شد. همچنین، به خاطر داشته باشید که احتمال دارد خرناس کشیدن شما به افزایش وزن یا آپنه خواب هم مربوط باشد. در برخی موارد بدشانسی خروپف کردن مادر باردار، سرنخی برای آگاهی از مبتلا شدن او به دیابت دوران بارداری است.

آیا می دانید در چنین مواقعی، شما مادر باردار چه کاری می توانید در مورد از بین بردن خروپف شبانه خود انجام دهید؟ زیاد نگران نباشید! تنها چیز که به وجود خواهد آمد کمی دلخوری همسرتان از شما می باشد که آن هم با پایان یافتن دوران بارداری و تولد فرزندتان، به طور کامل از میان خواهد رفت. اما برای اینکه امنیت خانه و سلامت شما تامین شود، نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد مراقبت های بهداشتی هفته بیست و پنجم بارداری خود 

راه های مقابله با خروپف در بارداری

 • با ورود به هفته بیست و پنجم بارداری، سعی کنید در هنگام خوابیدن از بالش اضافی برای بالا بردن سر خود استفاده کنید.

 • مادران بارداری که اضافه وزن بیش از حدی دارند، برای کنترل وزن خود باید در مصرف مواد غذایی پرکالری و چرب دقت بیشتری بکنند.

 • اگر شما هم جزء مادران بارداری باشید که مبتلا به مشکلات تنفسی هستند (که بروز این مشکل در طول دوران بارداری برای مادران بی خطراست) سعی کنید تا در هنگام خواب، از اسپری ها و یا نوار بینی که مصرف آنها در طول دوران بارداری بی خطر است، استفاده نمایید.

 • همچنین، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشدی که استفاده از بخورها برای مرطوب کردن بینی و باز نمودن حفره های آن و راه های تنفسی بسیار مفید است.

بروز سیاتیک در مادر

معمولا، مشکل سیاتیک در بارداری به دلیل شرایط ناشی از رشد بیشتر رحم مادر باردار که فشار زیادی را بر پشت و منطقه لگن او وارد می کند به وجود می آید. در این شرایط، اعصاب پایین پاهای مادر هم بر اثر فشاری که سر جنین به استخوان های لگن او وارد می کند، بار زیادی را متحمل شده و می تواند منجر به بروز عوارض زیر شود:

 • احساس بی حسی در پاها و پشت مادر باردار
 • سوزن سوزن شدن و یا درد شدید در کمر، پاها و یا باسن مادر باردار

اما اگر شما مادر باردار نمی توانید راهی برای کم کردن درد و ناراحتی غیر قابل تحمل آن در بدن خود پیدا کنید، می توانید روش های خاص درمان سیاتیک را دنبال کنید، که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • حرکت دادن پاها به طور مداوم به اطراف
 • هرگز برای یک مدت طولانی در یک وضعیت یکنواخت ننشینید .
 • بسته یخ و یا بطری آب گرم را در منطقه دردناک از بدن خود قرار دهید تا باعث تسکین آن شود.
 • نباید استرس داشته باشید، چون استرس عامل مهم درد در بخش های مختلف بدن انسان ها به ویژه در دوران بارداری است.
 • تا آنجا که امکان دارد از خم شدن بیش از حد و انجام کار زیاد در دوران بارداری خود اجتناب کنید .
 • اطراف بدن خودتان را با قرار دادن بالش ها و وسایل دیگر، در هنگام استراحت حمایت کنید.
 • ماساژ دادن و یا انجام مراقبت های کایروپراکتیک هم می تواند در این مورد کمک زیادی به مادران باردار کند.
 • به عنوان یک مادر حامله، در هفته بیست و پنجم بارداری خود هرگز سعی نکنید که خودتان به تنهایی، اشیاء سنگین را از روی زمین بلند نمایید.
 • در نهایت، به عنوان یک مادر حامله به یاد داشته باشید که تحمل همه این مشکلات آسان است، چون تمام این مسائل با به دنیا آوردن فرزند شما از بین خواهد رفت و اصلا لازم نیست که شما و همسرتان خود را نگران این موارد بکنید.

کمردرد در بارداری

وضعیت بدن و رحم در هفته بیست و پنجم بارداری

همانطور که شما مادر باردار وارد سه ماهه سوم دوران بارداری خود می شوید، به همان نسبت هم از لحاظ فیزیکی رشد خواهید کرد که این تغییرات جدید به وجود آمده در بدن شما کاملا آشکار خواهد بود. در این زمان است که بسیاری از غریبه ها در بیرون از منزلتان هم در حمل کیسه های خرید به شما کمک خواهند کرد، چون بسیاری از آن ها هم بارداری شما را درک می کنند، پس بدانید که این جهان جای خیلی بدی هم نیست.

رحم شما با ورود به هفته بیست و پنجم بارداری تا بالای نافتان هم برآمده شده است. اینک رحم شما به اندازه یک توپ فوتبال شده و ضربات جنین هم در درون آن مانند یک دور بازی فوتبال تکامل یافته که ستاره آن فرزندتان می باشد، ادامه دارد. بنابراین خوشحال باشید، زیرا تمام این شرایط نشانگر عملکرد خوب بدن شما و سلامتی کامل جنین داخل رحمتان است.

وضعیت جنین در هفته 25 بارداری

جنین در هفته بیست و پنج بارداری دارای دوره های منظم خواب و بیداری است. او حالا لاغرتر از آن است که بتواند آماده به دنیا آمدن باشد اما همچنان به چاق شدن ادامه می‌دهد. وزن او در انتهای این هفته به حدود 700 گرم میرسد. چشمهایش حالا باز است و شاید موقع خوابیدن آنها را ببندد.

اندازه جنین در هفته بیست و پنجم بارداری

اندازه جنین در هفته بیست و پنجم بارداری از سر تا پاشنه پا حدود 34.6 سانتی‌متر شده است. وزن یک جنین 25 هفته‌ای حدودا 660 گرم است. این وزن خیلی زیاد به نظر نمی‌رسد اما او به‌زودی کمی بافت چربی می‌آورد و قیافه باریک و نحیف او تغییر خواهد کرد، پوست نسبتا چروکیده او صاف می‌شود و شباهت او به یک نوزاد کامل بیشتر و بیشتر خواهد شد.

کدام اندام‌های جنین در این هفته تشکیل می شود؟

در این هفته گیرنده های حسی اطراف دهان جنین آمادگی بیشتری برای گرفتن نوک پستان در هنگام تولد پیدا میکند. به هر حال کودک هنوز از طریق بندناف از شما تغذیه می شود و بدن شما مواد مغذی را از طریق جریان خون به بند ناف که دارای یک سیاهرگ و دو سرخرگ است میرساند. بند ناف هم به وسیله ماده ای چسبنده و ژله مانند به نام ژل وارتون از پیچ خوردن محافظت می‌شود.

با ادامه رشد جنین مغز او هم کاملتر می شود و خطوط و شیارهای عمیقتر در قشر مخ او شکل میگیرد که در آینده مرکز فرماندهی بسیاری از فعالیتهای مهم از جمله توانایی بینایی، شنوایی، بویایی، صحبت کردن و راه رفتن خواهد بود. در حال حاضر آهنگ تنفس، گوارش و نیز دمای بدن کودک به وسیله مغزش کنترل میشود.

هفته بیست و پنجم بارداری

سونوگرافی و آزمایش در هفته بیست و پنجم بارداری

شما به عنوان یک مادر باردار باید در مورد اهمیت انجام تست غربالگری گلوکز در هفته بیست و پنجم بارداری خود که یک نوع آزمایش ضروری قبل از تولد نوزاد بین هفته های بیست و چهار الی بیست و هشتم از دوران بارداری است، آگاهی بیشتری داشته باشید و با انجام دادن آن از سلامت خود و فرزند در حال رشد داخل رحمتان مطمئن شوید. به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید که نزدیک به 2 الی 5 درصد از زنان باردار در معرض خطر ابتلا به دیابت دوران بارداری قرار دارند که یک نوع دیابت موقت در دوران بارداری محسوب می شود، خوب است این نکته را به یاد داشته باشید که احتمال ابتلا به این بیماری حتی در مادرانی که سابقه قبلی ندارند، هم وجود دارد.

 مبتلا شدن مادر به دیابت بارداری می تواند سبب پایین آوردن شانس او برای انجام طبیعی زایمان شده و همچنین، خطرات انجام عمل سزارین را هم در او افزایش دهد. همچنین، به عنوان یک خانم آگاه باشید که مبتلا شدن مادر به دیابت دوران بارداری منجر به تولد نوزاد او با قند خون پایین خواهد شد که این مشکل هم می تواند به بروز ماکروزومی در نوزادان منجر شود. ماکروزومی نوعی بیماری است که در آن نوزاد با وزن بیشتر و جثه بزرگ تر از نوزادان متوسط و طبیعی دیگر به دنیا می آید. در نتیجه، بالا بودن وزن نوزاد باعث می شود تا انجام روال زایمان طبیعی برای مادر هم دشوارتر از معمول باشد.

روش انجام تست غربالگری گلوکز و یا GCT در مادران باردار به شرح زیر است:

 • شما مادر حامله قبل از انجام این آزمایش مجبور به نوشیدن مایعات بسیار شیرینی که شامل 50 گرم گلوکز می باشند، هستید. البته می توانید این نوشیدنی ها را در طعم های مختلف و خنک استفاده کنید، تا بتوانید به راحتی آن ها را بنوشید.

 • جالب است بدانید که تمام این مایعات توسط مادر باردار باید در عرض 5 دقیقه نوشیده شود.

 • بعد از نوشیدن مایعات، باید حدود یک ساعت صبر کنید تا بدنتان بتواند گلوکز مصرفی شما را دریافت کند. این زمانی است که کتاب یا مجله به کارتان میآید.

 • پس از پایان یافتن مدت انتظار نمونه خون از بازوی مادران باردار کشیده شده و برای انجام آزمایش ارسال می گردد.

بعد از تمام شدن مراحل آزمایش غربالگری گلوکز، مادر باردار می تواند به خانه برود و تا چند روز آینده منتظر گرفتن نتایج آزمایش خود باشد، چون دادن جواب این تست چند روز طول خواهد کشید. اگر جواب این تست مثبت شد، زیاد نگران نباشید! چون موقتی بوده و فقط یک آزمایش غربالگری در دوران بارداری محسوب می شود. اگر شما بخواهید از مبتلا شدن خودتان به دیابت واقعی آگاه شوید، باید با تحمل یک روش طولانی سه ساعته از تست گلوکز، بپردازید تا از این که آیا شما واقعا مبتلا به دیابت هستید و یا نه، آگاهی کاملی داشته باشید. برای تشخیص دقیق این نوع بیماری، به خصوص در طول انجام تست تحمل گلوکز، باید مادران باردار ناشتا باشند، یعنی با معده کاملا خالی برای انجام آزمایش در بیمارستان حاضر شوند. حالا تصور کنید نوشیدن نوشابه فوق العاده شیرین با معده خالی چه لذتی خواهد داشت.

مراقبت های هفته 25 بارداری

با ورود هفته 25 بارداری ، ممکن است مجبور شوید بیشتر از قبل به دکتر معالج خود مراجعه کنید، چون با نزدیک شدن به سه ماهه سوم دوران بارداری، مشکلات مادران هم افزایش خواهد یافت. همچنین، جنین شما در این هفته ها نیاز به نظارت بیشتر پزشک دارد، تا در هنگام انجام زایمان همه چیز خوب پیش رفته و نیازی به مداخله سایر عوامل وجود نداشته باشد. مادران باردار برخی از گزینه ها را باید قبل از به دنیا آمدن نوزاد خود مشخص کنند.

به عنوان مثال باید یک همراه باتجربه را برای بودن در کنار خودشان در زمان تولد نوزاد انتخاب کنند، چون اگر نیاز به انجام جراحی باشد باید در طول انجام جراحی و زمان بستری شدن بیمارستان کسی در کنار مادر و نوزاد تازه متولد شده او باشد، تا کارهای نوزاد و زائو را انجام دهد. اگر شریک زندگی خودتان مایل است تا تمام وقت در زمان تولد فرزندتان در بیمارستان در کنارتان باشد، حتما قبل از شروع عمل زایمان با او برنامه ریزی کنید.

نکاتی برای خوابیدن مادر

اگر شما مادر باردار، عاشق خیره شدن به سقف اتاق در هنگام خواب هستید، باید الگوی خواب خود را تغییر دهید، چون خوابیدن به پشت در دوران بارداری، باعث می شود تمام سنگینی وزن رحم مادر بر روی ستون فقرات و عضلات پشت، روده ها و عروق خونی او بیافتد و روال طبیعی کارکرد بدن او را دچار مشکل کند. خوب است شما مادر باردار به یاد داشته باشید که فشار وارده بر اعضای بدن شما در این دوران، سبب بروز درد در عضلات، پاها و پشت شما خواهد شد.

همچنین، خوابیدن به پشت در دوران بارداری می تواند منجر به بواسیر در مادران شود. علاوه بر این موارد، به یاد داشته باشید که خوابیدن به پشت در دوران بارداری، مانع گردش خون طبیعی در بدن فرد خواهد شد. خوابیدن به پشت، عاملی برای افزایش فشار خون در مادران باردار است که منجر به سرگیجه و افتادن آن ها در این دوران حساس از زندگی می شود. در نهایت، به یاد داشته باشید که این نوع خوابیدن در دوران بارداری، می تواند باعث خروپف کردن مادر باردار در خواب شده و اختلالاتی را هم در بدن او ایجاد نماید.

پس شما مادر باردار سعی کنید تا در تمام دوران بارداری خود، مخصوصا با پیشرفت این دوران حساس، به سمت چپ بدن خود بخوابید، چون این نوع خواب هم برای مادر و هم جنین داخل رحم او امن و راحت خواهد بود. به خاطر بسپارید که با این روش خوابیدن، جریان خون به رحم شما افزایش یافته در نتیجه ارائه مواد مغذی هم برای رشد جنین بهتر انجام می گیرد. همچنین، به سمت چپ بدن در دوران بارداری به مادران کمک می کند تا مواد زائد را به آسانی از بدن خود دفع کنند. نتایج تحقیقات اخیر دانشمندان نشان داده است در مادرانی که در دوران بارداری خود به سمت چپ بدن می خوابند، میزان تورم تا حد زیادی کاهش می یابد. پس بهتر است مادران حامله در طول دوران بارداری خود سعی کنند تا از خوابیدن زیاد به پشت اجتناب کرده و در طول شب، موقعیت بدن خود را از یک سمت به سمتی دیگر تغییر دهند.

نحوه خواب در بارداری

فعالیت های سرگرم کننده

یکی از بهترین کارهایی که شما مادر باردار می توانید انجام دهید، این است که در دوران بارداری، خود را از آفت کش ها و سموم دور نگه دارید. همچنین، می توانید با ایجاد نمودن یک باغچه کوچک در کنار آشپزخانه خود هم سبزیجات ارگانیک را در دسترس داشته باشید و هم با رسیدگی به این باغچه، خودتان را سرگرم نگه دارید. اگر هم فضای اضافی در حیاط خانه خود برای درست کردن یک باغچه کوچک ندارید، می توانید برخی از گیاهان و سبزیجات را در گلدان کاشته و داخل منزل از آن ها نگهداری کنید.

کاشتن برخی از گیاهان دارویی ضروری هم علاوه بر کاشت سبزیجات و میوه ها در باغچه خانه، می-تواند بسیار مفید باشد، چون در چند سال اول زندگی نوزاد خود دقیقا نمی دانید که چه وقت ممکن است به مصرف آن ها نیاز پیدا کنید، بنابراین در دسترس بودن برخی از گیاهان دارویی ضروری هم ضرری نخواهد داشت. شما به عنوان یک مادر باردار، همچنین می توانید با باغبانی کردن کوتاه مدت بعد از به دنیا آمدن نوزاد خود، از روزهای آینده هم لذت ببرید.

هشدارهای هفته بیست و پنجم بارداری

سفر در بارداری با هواپیما برای بارداری های بدون مشکل بلا مانع است ولی توجه داشته باشید برنامه سفرخود را حتمن تا قبل از هفته 36 به پایان برسانید. زیرا خطوط هواپیمائی برای خانم‌های باردار بالای سی و شش هفته منع پرواز دارند. اگر شرکت‌های هواپیمائی هم این کار را نمی کردند، پزشک شما حتماً سوار شدن به هواپیما را برای شما قدغن می کرد، زیرا نشستن طولانی مدت در هواپیما باعث بروز لخته های خونی خطرناک می شود. به همین منظور دقت کنید که پس از کمی نشستن، برخیزید و کمی عضلات خود را کشش دهید. این کار را به طور مداوم در برنامه خود داشته باشید.

تغذیه در هفته بیست و پنجم بارداری

برای بهبود تغذیه در هفته 25 بارداری حتما شلغم را لحاظ کنید. شلغم سرشار از ویتامین A,B,C و حاوی فسفر، کلسیم، پتاسیم، ید و گوگرد است. شلغم تقویت‌کننده نور چشم است و به علت داشتن ویتامین A شب‌کوری را درمان می‌کند و به علت وجود گوگرد و با کمک ویتامین A از پیدایش سنگ در ادرار جلوگیری و سنگ‌ها را خرد می‌کند. فشارخون را پایین می‌آورد و در تقویت تخمدان‌ها و تحریکات جنسی نقش موثری دارد.

خوردن شربت شلغم در زمان بارداری باعث رشد کودک، آسانی دندان درآورد، محکم شدن استخوان، زود به راه افتادن، زود حرف زدن و مقاومت در برابر بیماری‌ها می‌شود.

اگر دوقلو باردارید باید به جای 300 کالری اضافه در روز حدود 450 تا 500 کالری دریافت کنید که البته این مقدار در صورتی که فعالیت بیشتری داشته باشید باید افزایش پیدا کند. برنامه غذایی خود را با مواد مغذی شامل میوه و سبزی، پروتئین، غلات، آجیل، حبوبات و فرآورده‎های لبنی بدون چربی غنی کنید.

ورزش در هفته 25 بارداری

با پیشرفت بارداری، راه رفتن و دویدن خود را سبک تر کنید. تعادل شما در این زمان در حال بهم ریختن است. به همین جهت جستن و پریدن را کم کرده و یا به کلی فراموش کنید. اگر مجبور به پریدن از روی چیزی شدید، احتیاط لازم را داشته باشید و با حواس جمع این کار را انجام دهید. در این زمان ورزش‌هایی که احتیاج به تغییر جهت ناگهانی و یا جستن دارند، می توانند باعث بروز خطر شوند.

ورزش در بارداری

راهنمای پدران در هفته بیست و پنجم بارداری

شما به عنوان همسر و پدر آینده می توانید با تماشای عاشقانه همسر خود در هنگام شروع درد زایمان، او را در روند به دنیا آوردن فرزندتان همراهی کنید. برای بسیاری از پدرانی که تجربه بودن در کنار همسر خود در هنگام زایمان وجود داشته، روز تولد فرزندشان به عنوان یکی از به یادماندنی ترین روزها در تمام زندگی آن ها محسوب می شود.

اگر شما به عنوان همسر یک زن باردار می خواهید با او در تولد فرزندتان شریک باشید، حتما قبل از زایمان با او در این مورد صحبت کنید. به عنوان پدر آینده به یاد داشته باشید که همراه شدن شما با شریک زندگیتان تا زمانی که او فرزند شما را به دنیا بیاورد، ترجیحات باید به تصویب پزشکان معالج و یا ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی بیمارستان و یا زایشگاه برسد. همچنین، شما باید در این مورد با تمام پرسنل بیمارستان هم در یک زمان مناسب بحث و تبادل نظر نمایید. شریک زندگی یک زن باردار ممکن است در هنگام درد کشیدن همسر خود قادر به انجام هیچ کاری نباشد، اما حداقل می تواند با درک کردن وضعیت همسرش افکار او را تغییر دهد.

به عنوان زن و شوهری که منتظر تولد فرزندتان هستید، لازم است بدانید که ممکن است حتی قبل از پایان یافتن کامل دوره حاملگی، نوزاد شما در هفته بیست و پنجم بارداری به دنیا بیاید و شما ستاره کوچک خود را در آغوش بگیرید. پس قبل از این که غافل گیر شوید، در اوایل سه ماهه سوم دوران بارداری سعی کنید ترتیب تمام کارهای مربوط به زایمان را انجام دهید.

توصیه های اسلام در هفته بیست و پنجم بارداری

روزهای پنج‌شنبه و جمعه سوره "واقعه را قرائت کنید و شب‌ها در یک نماز سوره "التین" بخوانید و بعد از هر نماز دست بر تربت کشیده و بر شکم خود بمالید. ماه ششم، ماه عضلات است در این ماه فرصتی برای نیرومند شدن جنین فراهم می‌شود. چهره وضع متناسبی پیدا می‌کند و ابروها ظاهر می‌شوند. توصیه‌شده است که به مدت 40 روز ناشتا، هرروز 21 عدد مویز را با بیست‌ویک بسم‌الله میل کنید.

چک لیست کارهای مهم هفته 25

 1. برای آخرین سفرتان حرکت کنید
 2. به میزبان جشن کودک خودتان برای آماده شدن کمک کنید
 3. از متخصص اطفال سوال کنید که چه چیزهایی لازم نیست که انجام دهید

سوالات متداول هفته بیست و پنجم بارداری

در این هفته جنین به چه اندازه است؟

در هفته بیست و پنجم جنین حدودا ششصد گرم شده و چشم‌های کوچکش را باز می کند.

در این هفته از بارداری می توانم سفر کنم؟

مسافرت با هواپیما ممکن است برای شما خطر خونریزی داشته باشد به همین دلیل قبل از هر اقدامی با پزشکتان مشورت کنید.

در هفته 25 بارداری چه چیزی بخوریم؟

این هفته مختص سبزیجات است و در کنار دیگر مواد غذایی در این هفته حتما سبزیجات فراوان مصرف کنید.

 

نظر (23)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ، حبس نفس برای ۱۵ ثانیه برای جنین خطرناکه؟ من نمی دونستم و دو بار تنفس عمیق کشیدم و ۱۵ ثانیه نگه داشتم. ممکنه برای جنین مشکل کمبود اکسیژن پیش اومده باشه؟ من هفته ۲۴ هستم.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام بیست و پنج هفته ماه چندم حاملگی میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

1. یک ماه تمام/ 30 روز: 4 هفته و 2 روز
2.دو ماه تمام/60 روز : 8 هفته و 4 روز
3. سه ماه تمام / 90 روز : 12 هفته و 6 روز
4. چهار ماه تمام / 120 روز : 17 هفته و 1 روز
5. پنج ماه تمام / 150 روز : 21 هفته و 3 روز
6.شش ماه تموم / 180 روز : 25 هفته...

1. یک ماه تمام/ 30 روز: 4 هفته و 2 روز
2.دو ماه تمام/60 روز : 8 هفته و 4 روز
3. سه ماه تمام / 90 روز : 12 هفته و 6 روز
4. چهار ماه تمام / 120 روز : 17 هفته و 1 روز
5. پنج ماه تمام / 150 روز : 21 هفته و 3 روز
6.شش ماه تموم / 180 روز : 25 هفته و 5 روز
7. هفت ماه تموم / 210 روز: 30 هفته
8. هشت ماه تموم / 240 روز : 34 هفته و 2 روز
9. نه ماه تموم / 270 روز: 38 هفته و 4 روز

چون بارداری 9 ماه و 10 روزه : یعنی 38 هفته و 4 روز + 10 روز = 40 هفته تمام .

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام ایا تنگی نفس در هفته ۲۵طبیعی است؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
چون جنین خیلی بزرگ نیست، اگه تنگی نفستون زیاده نمیتونه طبیعی باشه به شرطی که خودتون اضافه وزن نداشته باشین ، حتما به پزشکتون اطلاع بدین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام.من هفته25بارداري ام ومعده دردواقعا اذيتم ميكنه توروخداراهنماييم كنين

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگر منظور سوزش معده هست میتونین با مشورت پزشکتون از قرص رانیتیدین استفاده کنید ولی اگر درد هست حتما به پزشکتون اطلاع بدین.

This comment was minimized by the moderator on the site

عالی است این سایت.واقعاراضیم.ممنون

This comment was minimized by the moderator on the site

شاد و سلامت باشین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وقت خوش امروز 24 هفته و 6 روز هستم . هر ماه یکی دو روز لکه بینی دارم. دکتر هم میگه که طبیعیه ولی من خیلی نگران هستم. بچه تکون میخوره . احساس میکنم . بچم پسره و همه میگن بچه پسر لکه بینی ماهیانه رو داره

This comment was minimized by the moderator on the site

کی گفته بچه پسرلکه بینی داره من بچم پسره لکه هم نداشتم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
ربطی به جنسیت نداره عزیزم، میتونه به خاطر بزرگ شدن رحم و افزایش گردش خون باشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام هفته 25م بارداریم هستم یک روزه که حرکت جنین رو احساس نمیکنم دیروز کمی ترسیدم

This comment was minimized by the moderator on the site

نترس عزیزم منم هفته ۲۵هستم دوروزتکون نخورد.رفتم پیش دکترم ترسیدم.صدای قلبشوگوش دادم خیالم راحت شد.هرچی جنین بزرگترمیشه بیشترمیخابه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
مواد غذایی شیرین بخورین و به سمت چپ دراز بکشید اگر تا 45 دقیقه حس نکردید به پزشک مراجعه کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من در هفته ۲۶ ترشح قهوه ای کم رنگ میبینم دلیلش چیست خیلی نگرانم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگه مقدارش کمه و تکرار نشده جای نگرانی نیست ولی اگه تکرار شد حتما به پزشک مراجعه کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته ی بیست وپنجمم دل درد وکمردرد دارم وخیلی اذیتم کمی ترشح دارم درطول روز ایا این علاءم طبیعی هستن

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
طبیعیه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام , من 31 سالمه و در هفته 25م بارداریم هستم آیا افزایش تعرق در ایم هفته از بارداری امری طبیعیه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , از علائم به وجود آمده در هفته 25م بارداری یکیش افزایش عمل تعرق در اندام های بدن مادران باردار هست و کاملا طبیعیه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته 25 بارداری هستم و یک هفتست ترشح ابکی سفید رنگ دارم به طوریکه لباس زیرم خیس میشه خیلی نگرانم ایا این طبیعیه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
حتما به پزشکتون مراجعه کنین

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/