تعیین روز دقیق تخمک گذاری از درجه حرارت بدن

تعیین روز دقیق تخمک گذاری از درجه حرارت بدن

آیا شما به عنوان یک خانم می خواهید تا با شروع یک دوره بارداری جدید، تعداد افراد خانواده خود را افزایش دهید؟ برای این منظور، آیا دکتر معالجتان از شما خواسته است تا برای حفظ مسیر سلامتی خود قبل از باردار شدن و تعیین روز دقیق تخمک گذاری از نمودار درجه حرارت بدن استفاده کنید؟ آیا شما به عنوان زنی که تصمیم دارد به زودی باردار شود، با در نظرگرفتن تمام جوانب کار، از روش ردیابی BBT استفاده می-کنید، اما در چگونگی رسم کردن این نمودار و دانستن اطلاعاتی در مورد آن با مشکل روبه رو شده اید؟ خوب، اگر پاسخ شما به هر یک از سوالات بالا مثبت است، مطالعه دقیق مقاله زیر برای حل چنین مشکلاتی، ایده خوبی خواهد بود.
همچنین، اگر شما برای رسم نمودار درجه حرارت بدن خود به هر دلیلی دچار اشتباه می شوید، هم می توانید با خواندن و درک صحیح همه چیز در مورد نمودار BBT، چگونگی رسم کردن درست این روش را در ادامه این مقاله پیگیری کنید و روز دقیق تخمک گذاری خودتان را مشخص کنید..

نمودار درجه حرارت بدن و یا (BBT) چیست؟

BBT و یا دمای پایه بدن، پایین ترین درجه حرارت بدن فرد در یک دوره 24 ساعته است. معمولا درجه حرارت بدن انسان در طول خواب و یا در زمان استراحت، با بقیه زمان ها فرق می کند. شما باید برای تعیین نمودار درجه حرارت بدن خود، دمای پایه بدن را بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب اندازه بگیرید و قبل از اندازه گیری آن هم هیچ گونه فعالیت فیزیکی انجام نداده باشید. به یاد داشته باشید زمانی که فردی فعالیتی را انجام می دهد، درجه حرارت بدنش کمی بالاتر از دمای پایه بدن در شرایط عادی خواهد شد.
اگر شما هم به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، می خواهید چگونگی اندازه گیری دمای پایه بدن خود را یاد بگیرید، نیاز به یک دماسنج بازال به جای یک دماسنج معمولی خواهید داشت. همچنین، به طور منظم باید از آن استفاده کنید، چون دماسنج بازال در اندازه گیری دمای پایه بدن بسیار حساس است و حتی می-تواند minutest تغییراتی که ممکن است در درجه حرارت بدن شما روی دهد را هم تشخیص داده و اندازه-گیری کند. برای رسم نمودار درجه حرارت بدن، دقت در پیگیری تغییرات درجه حرارت بدن فرد در طی یک دوره، بسیار مهم است. شما باید برای این کار دمای پایه بدن خود را در ساعتی خاص هنگام بیدار شدن از خواب اندازه گرفته و سعی کنید این کار را در روزهای بعد هم درست در همان ساعت تکرار کنید.

tokhmakgozari3-1.jpg

آگاهی از تغییرات نمودار درجه حرارت بدن برای تشخیص روز تخمک گذاری :

معمولا نمودار درجه حرارت بدن هر زنی قبل از شروع زمان تخمک گذاری شروع شده و درجه حرارت بدن او به احتمال زیاد از 97.2 درجه فارنهایت به 97.7 درجه فارنهایت متغییر خواهد بود. خوب است به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، آگاه باشید هنگامی که تخمدان یک زن شروع به تخمک گذاری می کند، بدن او دچار تغییرات مختلف هورمونی هم خواهد شد. در این زمان، افزایشی هم در میزان ترشحات هورمونی او اتفاق خواهد افتاد و در نتیجه، دمای پایه بدن در حدود 0.4-1 درجه فارنهایت افزایش می یابد. این تغییرات در درجه حرارت بدن، حداقل تا زمانی که سیکل قاعدگی بعدی او شروع شود، هم ادامه خواهد یافت.
این شرایط، به گونه ای است که ممکن است گاهی اوقات، شما خودتان متوجه افزایش دما پایه بدن هم شوید، زیرا اگر افزایش درجه حرارت در بدن فرد تثبیت شود، او خود متوجه این تغییر در بیش از سه روز گذشته خواهد شد. بنابراین، خوب است به عنوان یک خانم بدانید که این تغییرات به وجود آمده در بدن شما به معنی شروع زمان تخمک گذاری در بدنتان خواهد بود.
اگر شرایط فیزیکی بدن فرد خوب نباشد، در شرایط خاصی دمای پایه بدن ممکن است به درستی اندازه گیری نشود و یا ممکن است خانمی دمای پایه اندازه گیری شده را فراموش کرده باشد. اگر چنین شرایطی برای شما هم به وجود آمد، بهتر است بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب، دوباره دمای پایه بدن خود را گرفته و با دمای روزهای قبل مقایسه کنید.

مهم ترین عواملی که در نمودار درجه حرارت بدن تغییر ایجاد میکنند :

• وجود بیماری و یا تب در بدن فرد
• اضطراب و استرس
• کار در دو شیفت
• داشتن خواب نامنظم و یا خوابیدن بیش از حد فرد
• مصرف الکل
• سفر به مناطق مختلف
• داشتن مشکلات زنان و زایمان
• مصرف داروهای مختلف
همچنین، به عنوان یک خانم توجه داشته باشید که ممکن است دمای پایه بدن برخی افراد در زمان تخمک گذاری هم بدون تغییر باشد.

چگونگی پیگیری چرخه تخمک گذاری زنان با رسم نمودار درجه حرارت بدن آن ها :

رسم نمودار BBT فقط می تواند به شما بگویید که در حال حاضر، زمان تخمک گذاری در بدنتان شروع شده است یا نه. تغییرات به وجود آمده در نمودار درجه حرارت بدن فرد، در ماه اول ممکن است ثابت نباشد و تنها در نگاه اول مفید به نظر نرسد. اما زمانی که یک خانم، به صورت ماهانه شروع به ساخت یک چارت پایه از درجه حرارت بدن خود کرد، قادر خواهد بود به کمک اطلاعات موجود در آن، الگوی خاصی را برای پیش بینی عمل تخمک گذاری در ماه های بعدی از زندگی خود به دست آورد. به عنوان یک خانم به یاد داشته باشید که اگر هدف شما از رسم نمودار درجه حرارت بدن، برنامه ریزی برای آغاز یک دوران بارداری جدید در آینده ای نزدیک باشد، این نمودار به شما و همسرتان کمک خواهد کرد تا مناسب ترین روز را برای باردار شدن خود، آن هم با احتمال زیاد تشخیص دهید.
علاوه بر این موارد، خوب است آگاه باشید روزی که دمای پایه بدن شما در بالاترین حد خود قرار گرفته باشد، آن روز مناسب ترین زمان برای باردار شدن شما خواهد بود. منتهی، این نکته را هم فراموش نکنید که چند روز مانده به این روز خاص هم می تواند برای باردار شدن شما بهترین باشد.

tokhmakgozari2-1.jpg

راهنمایی هایی برای رسم نمودار درجه حرارت بدن برای تشخیص روز تخمک گذاری:

در ادامه این مقاله، شما بانوان محترم را در مورد چگونگی ترسیم نمودار درجه حرارت بدن زنان، به صورت گام به گام هدایت خواهیم نمود. گام های رسم نمودار درجه حرارت بدن زنان به شرح زیر است:
• به عنوان یک خانم، به یاد داشته باشید که حتما درجه حرارت بدن خود را لحظه ای که از خواب صبحگاهی بیدار شدید، اندازه گیری کنید. برای این که اطمینان بیشتری از درستی درجه حرارت بدن خود حاصل کنید، این کار را حتی می توانید قبل از نشستن و یا صحبت کردن با شریک زندگی خود انجام دهید. پس، همیشه به خاطر داشته باشید که بهتر است زنان درجه حرارت بدن خود را حتی قبل از انجام کمترین فعالیتی اندازه گرفته و یادداشت کنند.
• این نکته را هم به یاد داشته باشید که لازم است دماسنج بازال را برای اندازه گیری دمای بدن خود در صبح، در نزدیک ترین محل به تخت خواب خود قرار دهید. زنان برای ترسیم نمودار درجه حرارت بدن خود می توانند دماسنج را بر روی میز کنار تخت خود قرار دهند، طوری که به راحتی بتوانند از آن استفاده کنند. به یاد داشته باشید که در دوران اندازه گیری درجه حرارت بدن خود، اولین چیزی که اول صبح به آن احتیاج خواهید داشت، همین دماسنج است. اگر شما از یک دماسنج شیشه ای برای این منظور استفاده کنید، آن را به خوبی تکان داده و در شب قبل از رفتن به خواب هم دماسنج را کنار تخت خواب خود قرار دهید، طوری که لازم نباشد برای برداشتن آن در اول صبح کاری انجام داده و یا فعالیت اضافی بکنید تا زمان تخمک گذاریتان را دقیق تشخیص دهید.
• تنظیم کردن یک زنگ هشدار برای هر روز می توانید حدود ا زمان بیدار شدن از خواب را برای اندازه گیری درجه حرارت بدن شما مشخص کند. انجام این کار کمک خواهد کرد تا شما اندازه گیری دمای پایه بدنتان را با دقت بیشتری پیگیری کنید. از تغییر زمانی بیشتر از نیم ساعت در هر روز برای اندازه گیری دمای بدن خود جدا خودداری کنید، چون در این صورت نمودار دقیقی را نمی توانید با آن ارقام رسم کنید. به عنوان مثال، اگر شما روزی درجه حرارت بدن خود را در ساعت 6 صبح اندازه گرفتید، سعی کنید روز بعد هم در همان ساعت این کار را انجام دهید، اگر هم نتوانستید فردا در همان ساعت از خواب بیدار شوید، خوب است اندازه گیری را حتما تا ساعت 6:30 صبح تمام کنید. بنابراین، اگر شما در روز اول درجه حرارت بدن خود را که در ساعت 6 صبح اندازه گرفتید و روز بعد این کار را درساعت 7 صبح یا بعد از آن انجام دادید، بدانید که این اندازه گیری، درست و دقیق نخواهد بود.
• در مورد تغییرات به وجود آمده در درجه حرارت بدن زنان، لازم است به یاد داشته باشید که تغییر دمای بدن آن ها تا 2/0 درجه فارنهایت در ساعت کاملا طبیعی است. اما به عنوان یک خانم به یاد داشته باشید که اگر شما قبل از زمان معین، درجه حرارت بدن خود را اندازه گرفته باشید، دما پایین تر و اگر از بعد از وقت تعیین شده برای اندازه گیری، دمای بدن خود را اندازه گیری کنید، دما را بالاتر نشان خواهد داد.
• شما به عنوان یک زن برای رسم نمودار دقیق درجه حرارت بدن خود باید حداقل پنج ساعت بعد از خواب شبانه دمای پایه بدن خود را اندازه گیری کنید.
• همچنین، برای اندازه گیری دمای پایه بدن، یک زن می تواند از سه روش مختلف دهان، رکتوم یا واژن استفاده کند. به خاطر داشته باشید هر روشی را که فرد برای اولین بار به کار برد، باید همان روش را تا آخر دوره هم ادامه دهد.
• علاوه بر خواندن دقیق درجه دماسنج، فرد باید مطمئن شود که دماسنج پایه را دقیقا به همان شیوه روز اول و در جای همیشگی خود قرار داده است. برای مثال، اگر دیروز دمای بدن خود را از طریق مقعد و یا مهبل (واژن) خود اندازه گیری نموده، باید اطمینان حاصل کند که امروز هم دماسنج را در همان عمق روز اول در مقعد و یا مهبل خود قرار داده است و یا اگر در روز اول، درجه حرارت بدن خود را از طریق دهان تعیین نموده است، برای رسم دقیق نمودار باید مطمئن شود که دماسنج را در همان بخش دیروزی از دهان خود قرار داده باشد.
• توجه داشته باشید که دمای پایه بدن خود را هر روز در نمودار یادداشت کنید.
بعد از این که شما نمودار درجه حرارت بدن خود را پس از چند ماه ترسیم کردید، می توانید با دکتر معالج خود در مورد آن صحبت کرده و اطلاعات به دست آمده از بدنتان را با او به اشتراک بگذارید تا به شما کمک کند زمان دقیق تخمک گذاریتان را مشخص کنید.

خواندن آنچه هر خانمی باید درباره تخمک گذاری و مخاط دهانه رحم بداند برای شما خانم جوان مفید خواهد بود.

با بیان نظرات خود ما را در آگاهی رسانی بیشتر یاری کنید.

 

نظر (11)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام میخواستم بپرسم ۱خرداد پریود شدم ماه بعد هم ۱تیر زمان دقیق تخمک گذاری چه روزی میشه ؟
یه دختر دارم میخوام بچه دوم پسر باشه ممنونم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خانما من تحت نظر دکتر هستم برای تعیین جنسیت الان ماه دوم رژیم هستم برخلافه همه نظرها رژیم راحتی هستش برام دعا کنید نتیجه بگیرم...

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام. من امروز 18بهمن روز 16 پریودم هست و صبح ساعت 6 درجه حرارت بدنم بیش تر از روزای قبل بود. باتوجه به اینکه پریودم نامنظم هست و کیت تخمک گذاریم هم خط تستش کم رنگ بود امکانش هست امروز روز تخمک گذاریم باشه امشب اقدام کنم به نظرتون؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
یک روز در میون میتونین اقدام کنین.

This comment was minimized by the moderator on the site

اگه 22این ماه درست نیست میشه حساب کنید تاریخ دقیقش چه روزی است؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
چهارده روز قبل از شروع پریودتون روز تخمک گذاریه معمولا

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من 11این ماه پریود شدم 22میشه تاریخ تخمک گذاری یم ؟سیکلم 28-29 روزست

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وقت بخیر
من یک دختر دوساله دارم و دوست دارم بچه بعدی پسر باشه ، با این توضیحات زمانی که دمای بدن بالاترین حد خودش بود زمان مناسب برای اقدام‌هست؟!

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
برای اینکه دقیقا روز تخمک گذاری رو متوجه بشین از کیت تخمک گذاری استفاده کنین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید
مناسب ترین زمان برای اندازه گیری دمای بدن چه زمانی از روز میباشد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , شما باید برای تعیین نمودار درجه حرارت بدن خود، دمای پایه بدن را بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب اندازه بگیرید و قبل از اندازه گیری آن هم هیچ گونه فعالیت فیزیکی انجام نداده باشید .

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/