8 ویتامین ضروری قبل بارداری برای خانم ها و آقایان

8 ویتامین ضروری قبل بارداری برای خانم ها و آقایان

آیا شما به عنوان یک خانم، با اطمینان کامل در فکر ساختن یک خانواده کامل هستید؟ آیا با تمام ویتامین ها و مواد معدنی که می تواند در این راه شما را یاری کند، آشنا هستید؟ آیا می دانید که شما باید حتی قبل از برنامه ریزی برای داشتن یک نوزاد، برای اطمینان از سلامتی خود و داشتن یک نوزاد سالم در آینده، مصرف ویتامین ها را شروع کنید؟ اگر جواب شما به تمام سوالات بالا مثبت است، پس ادامه این مقاله را حتما مطالعه کنید. در ابتدای کار، به یاد داشته باشید که دانستن مطالب این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا با اهمیت مصرف ویتامین ها قبل از بارداری آشنا شده و ویتامین های ضروری که استفاده از آن ها باید از زمانی که تصمیم به باردار شدن گرفتید، آغاز شود را بشناسید.

ویتامین چیست؟

ویتامین ها آمالگام های آلی هستند که باید توسط تمام موجودات زنده مصرف شوند، چون برای حفظ سلامت همه آن ها مفید می باشند. اما یادتان باشد که مکمل های ویتامینی باید تنها پس از مشورت با دکتر مورد استفاده قرار گیرد. اگر چه بسیاری از مواد غذایی که ما به صورت روزانه در رژیم غذایی خود می خوریم هم تمام نیازهای بدن ما به ویتامین ها را براورده می کنند، اما در برخی مواقع به دلایل مختلفی نیاز بدن فرد به بعضی از ویتامین ها فراهم نمی شود و در نتیجه، سلامتی او به خطر می افتد. در این حالت ممکن است فرد به مصرف مکمل ویتامین ها نیاز پیدا کند.

چه ویتامین هایی برای زنان قبل از بارداری ضروری است؟

تحقیقات بسیاری از پزشکان نشان می دهد که برنامه ریزی برای باردار شدن زنان، باید حتی قبل از تصمیم گیری برای باردار شدن شروع شود که با این برنامه ریزی دقیق بتوان سلامتی مادر و فرزندش را تضمین کرد. اگر بدن یک زن قبل از بارداری او سالم بوده و یا سلامتی او با مصرف برخی ویتامین ها تامین گردد، باردار شدن او زودتر اتفاق خواهد افتاد و مادر می توانید دوران بارداری خود را هم به آسانی و بدون داشتن هرگونه مشکلی پشت سر بگذارد. یکی از بهترین روش ها برای استارت زدن برنامه ریزی باردار شدن در مادران، استفاده از مکمل های ویتامین ها است. با این حال، هیچ مکملی نباید بدون مشورت با دکتر معالج مورد استفاده قرار گیرد. اما به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، به یاد داشته باشید که اگر شما از مدت ها قبل، کمبود ویتامین ها را در بدن خود احساس می کردید، مصرف مکمل های ویتامین ها می تواند شما را برای ورود به دوران بارداری آسان و سالم آماده کند.

gabl-bardari-k2.jpg

لیستی از ویتامین هایی که می توانند قبل از بارداری زنان مفید باشند :

1. اسیدفولیک مهمترین نیاز بدن قبل از بارداری :

درست است که اسید فولیک ویتامین ضروری برای زمانی می باشد که شما باردار هستید، اما شما می تواند مصرف آن را قبل از بارداری خود هم آغاز نمایید. مطالعات اخیر دانشمندان نشان داده اند زنانی که قبل از بارداری اسید فولیک مصرف نموده اند، نسبت به زنان دیگر، شانس بیشتری برای باروری داشته اند.
خوب است بدانید که مصرف اسید فولیک در طول دوران بارداری، از به وجود آمدن نقائص هنگام تولد در نوزاد شما جلوگیری خواهد کرد. این در حالی است که ممکن است در بسیاری از نوزادان، چنین مشکلاتی در چند هفته اول زندگی به اوج خود برسد. برخی از منابع غذایی که غنی از اسید فولیک هستند، عبارتند از: لوبیا سیاه و سفید، اسفناج، لوبیا، جگر، عدس و مارچوبه. بنابراین، شما هم به عنوان خانمی که تصمیم دارید به زودی باردار شوید، حتما این مواد غذایی را که شامل دوز زیادی از اسیدفولیک هستند، در رژیم غذایی روزانه خود برای باردار شدن سریع بگنجانید.

2. ویتامین ث ضروری برای مردان و زنان قبل از بارداری

لازم است به یاد داشته باشید که ویتامین C نوعی ویتامین است که مصرف آن هم برای مردان و هم زنان، بسیار مهم می باشد، چون باعث افزایش ترشح هورمون ها در فرد شده و به این ترتیب روند باروری آن ها را بهبود می بخشد. از سویی دیگر، مطالعات اخیر دانشمندان نشان داده است که مصرف ویتامین C در مردان، تعداد اسپرم ها و پذیرش آن ها توسط تخمک را هم افزایش می دهد. همچنین، مصرف این ویتامین از اسپرم ها در برابر بسیاری از مشکلات محافظت کرده و از صدمه دیدن DNA آن ها نیز جلوگیری خواهد کرد. علاوه بر این ها، مصرف ویتامین C در پدران و مادران، احتمال بروز اختلالات کروموزومی در نوزادان را کاهش داده و از سقط جنین هم پیشگیری می کند. مهم تر از همه این موارد، مصرف ویتامین C تحرک در اسپرم های مردان را افزایش می دهد، به این معنی که با ایجاد تحرک لازم به اسپرم ها اجازه می دهد تا به راحتی مسیر سفر خود را برای دیدار با تخمک و لقاح با آن پیدا کنند. شما به عنوان پدر و مادری که قصد باردار شدن در آینده ای نزدیک را دارید، می توانید ویتامین C را در بسیاری از گیاهان و میوه ها مانند مرکبات، کلم بروکلی، کلم، زغال اخته، سیب زمینی، گوجه فرنگی و فلفل قرمز بیابید.

3. ویتامین E ویتامین مغذی برای مردان و زنان قبل از بارداری :

ویتامین E یکی دیگر از انواع ویتامین ها و مواد مغذی حیاتی است که هم برای مردان و هم برای زنان بسیار مفید است. مصرف آن در مردان، سبب حفاظت از DNA اسپرم می شود و به عنوان یک آنتی اکسیدان طبیعی در بدن آن ها عمل می کند. همچنین، استفاده از ویتامین E در زنان هم چرخه تخمک گذاری آن ها را به طور منظم تنظیم می کند. همان طور که می دانید اگر چرخه تخمک گذاری در یک زن منظم باشد، او می تواند با برنامه ریزی دقیق و اطمینان بیشتر، بهترین زمان را برای باردار شدن خود انتخاب کرده و همچنین، شانس خود را در باردار شدن نسبت به افراد دیگر افزایش دهد. از منابع غذایی که سرشار از ویتامین E هستند، می-توان دانه آفتابگردان، اسفناج، بادام، پاپایا، زیتون و سبزیجات تیره رنگ را نام برد.

4. روی افزایش دهنده قدرت باروری:

روی یکی دیگر از مواد مغذی حیاتی است که مصرف آن برای افزایش شانس باروری هم در زنان و هم مردان مورد نیاز می باشد. به عنوان پدر و مادری که قصد باردار شدن در آینده ای نزدیک را دارید، به یاد داشته باشید که وجود روی کافی در بدن زنان کمک می کند تا تقسیم سلولی به درستی انجام شود. اگر شما به عنوان یک زن، کمبود روی را در بدن خود حس می کنید، بدانید که این کمبود می تواند سبب کاهش شدید میزان هورمون های استروژن و پروژسترون در بدن شما شود. در نتیجه، عملکرد سیستم تناسلی شما با مشکل روبرو خواهد شد. همچنین، خوب است بدانید که پایین بودن سطح روی در بدن مادران در دوران بارداری ، به ویژه در طول روزهای اولیه بارداری باعث سقط ناگهانی جنین خواهد شد.
در مردان نیز کافی بودن اندازه روی به بالا بردن تعداد اسپرم ها و ترشح تستوسترون کافی در بدن آن ها کمک خواهد کرد. به یاد داشته باشید که کافی بودن اندازه اسپرم ها، مردان را قادر خواهد ساخت تا به راحتی تخمک را بارور کنند. از منابع غذایی که حاوی روی هستند می توان به ماست، نخود سبز، صدف، گوشت گوزن و آهو، بوقلمون، میگو، دانه کنجد، گوشت گاو و دانه کدو تنبل اشاره کرد. همچنین، به عنوان پدر و مادری که قصد باردار شدن در آینده ای نزدیک را دارید، توجه داشته باشید که روی موجود در مواد غذایی که گرم شده و پخته می شوند، به طور کامل از بین خواهد رفت. از این رو سعی کنید مواد غذایی دارای روی را به صورت خام مصرف کنید.

5. ویتامین B6:

ویتامین B6 یکی دیگر از ویتامین های حیاتی برای زنان قبل از بارداری خواست ،خوب است به عنوان یک خانم بدانید که ویتامین B6 به تنظیم چرخه تخمک گذاری در زنان کمک زیادی می کند. همچنین، وجود ویتامین B6 کافی در بدن آن ها، میزان پرولاکتین را که باعث نامنظم شدن چرخه تخمک گذاری زنان می-شود، کاهش خواهد داد. دوز مصرفی روزانه این ویتامین 100 میلی گرم است که مناسب برای کاهش مقدار پرولاکتین در بدن زنان می باشد. ویتامین B6 نیز به عنوان تنظیم کننده ترشح هورمون هایی عمل می کند، که تنظیم سطح قند بدن هر فرد را بر عهده دارند. همچنین، استفاده از این ویتامین در دوران بارداری زنان هم ویار صبحگاهی را کاملا از بین برده و به کاهش میزان PMS کمک زیادی خواهد کرد. از مواد غذایی که منبع غنی ویتامین B6 هستند می توان اسفناج، برگ شلغم، فلفل، سیر، خردل، مارچوبه را نام برد. همچنین، برخی از منابع دیگر این ویتامین کلم بروکلی، خردل، برگ چغندر، ماهی تن، کلم پیچ، COD، جگر، کلم بروکسل و کرفس می باشد.

gabl-bardari-k3.jpg

6. سلنیوم ماده ای مغزی برای مردان قبل از بارداری همسرشان:

سلنیوم یک ماده بسیار مغذی است که برای مردان بسیار مفید می باشد و باید برای همیشه در رژیم غذایی قبل از بارداری آن ها قرار داده شود. سلنیوم به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی شناخته شده است که باعث افزایش تعداد اسپرم در مردان و سلامتی جنسی آن ها می گردد. همچنین، وجود مقدار کافی از این ماده مغذی در بدن مردان، تخمک و اسپرم های آن ها را از گزند رادیکال های آزاد شده محافظت می کند. این رادیکال ها، در صورتی که کنترل نشوند، می توانند باعث اختلالات کروموزومی شده، به نقص هنگام تولد نوزاد منجر شوند و یا دلیلی برای سقط شدن جنین باشند. مطالعات اخیر دانشمندان نشان داده است زمانی که میزان سلنیوم در بدن یک مرد، پایین باشد، تعداد اسپرم های تولید شده در بدن او هم کاهش خواهد یافت. از منابع غذایی که سرشار از سلنیوم هستند، می توان میگو، قارچ، جگر، COD، ماهی تن، ماهی آزاد و ماهی سرخو را نام برد.

7. آهن و دوران قبل از بارداری :

آهن یک ماده مغذی بسیار مهم است که مصرف آن، مانع کم خونی در همه افراد می شود، اما کمبود آن در زنان در وهله اول ممکن است چرخه تخمک گذاری آن ها را تحت تاثیر قرار داده و آن را نامنظم کند. لازم است به عنوان یک خانم به یاد داشته باشید که کم خونی، در موارد شدید هم سلامت تخمک را به خطر انداخته و شانس این زنان را برای باردار شدن کاهش خواهد داد.
با این حال، بهتر است به عنوان خانمی که قصد باردار شدن در آینده ای نزدیک را دارید، قبل از مصرف هر نوع مکمل آهن حتما با دکتر معالج خود مشورت کنید. همچنین، توجه داشته باشید که استفاده از مکمل های آهن در تمام افراد می تواند یبوست ایجاد کند، از این رو مطمئن شوید که آن را با آب کافی مصرف می کنید. از منابع غذایی که غنی از آهن می باشند، می توان توفو، اسفناج، لوبیا قرمز، دانه کدو تنبل و عدس را نام برد.

8. اسیدهای چرب ضروری:

امگا -3 نوعی اسید چرب است که به عنوان تنظیم کننده ترشحات هورمونی در بدن تمام زنان و مردان شناخته شده است. همچنین، وجود امگا -3 کافی در بدن زنان هم در بهبود روند باروری و تخمک گذاری آن ها نقش بسزایی دارد، چون کیفیت دیواره رحم را با افزایش جریان خون به اندام های تناسلی فرد بالا خواهد برد. امگا -3 از دو نوع اسید به نام های DHA و EPA که نوعی چربی مفید هستند، تشکیل شده و با بیماری های روانی و افسردگی در زنان، به ویژه در دوران بارداری آن ها مبارزه می کند. علاوه بر این موارد، لازم است به عنوان یک خانم به یاد داشته باشید که کمبود اسید چرب DHA در بدن مادران در دوران بارداری می تواند سبب به دنیا آمدن نوزاد با وزن کم و تولد زودرس او شود. از منابع غذایی غنی از اسیدهای چرب می توان گردو، میگو، تخم چیا، ساردین و دانه کتان را نام برد.
پس، همیشه به عنوان خانمی که قصد باردار شدن در آینده ای نزدیک را دارید ،این نکته را به خاطر داشته باشید که استفاده از یک رژیم غذایی سالم همراه با انجام تمرینات ورزشی مناسب، می تواند شما را در پیمودن راه طولانی سالم نگه داشتن بدن خودتان و جلوگیری از بروز هر گونه عارضه در طول دوره باردار شدن و بارداری یاری کند. اما برای اطمینان بیشتر، قبل از شروع مصرف هرگونه مکمل دارویی با دکتر معالج خود مشورت کرده و در طول مصرف داروها هم حتما به دوز توصیه شده او دقت نمایید.

 

نظر (39)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

باداری شدن

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دو ماه از دواج کردم میخاهم بادار بشم چیزی برای باداری مفید لطفا راهنمای کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وخسته نباشید میخوام اقدام به بارداری کنم ولی کم کاری تیروئید دارم چار باید بکنم وچه ویتامینهای استفاده کنم بچه اولم دختره خلیل ضعیف بود لطفا راهنمایم کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
من دارم فولیک اسید و ب۶ میخورم بر ای سال آینده
ممنون از مطلب خوبتون

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ۲۷ سالمه میخوام بره بارداری اقدام کنم داروخانه بهم قرص پرگنازون و کلسی پاور دادن گفتن مشکلی نداره استفاده کنی و دیگه نیازی به اسید فولیک نیست
مشکلی نداره همراه با اقدام مصرف کنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام آیا کمبود ویتامین D باعث تاخیر در بارداری میشود ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

ویتامین دی و ای میتونه شانس باروری رو افزایش بده.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام .خسته نباشید
چه مواد غذایی برای دختر دار شدن لازمه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

گوجه فرنگی برنج ومیوه هاوغذاهایی که حالت اسیدی دارد استفاده کن البته برای دختر دار شدن

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید من نزدیک دوسه ماه جلوگیری نمیکنم و دوست دارم هرچی زودتر باردار بشم قرص یا دارویی هست که کمک کنه به بارداری

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
تغذیتون رو از مواد غذایی سالم و طبیعی استفاده کنین و عسل رو در برنامتون قرار بدین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من یک ماهه که اقدام به بارداری کردم و شنیدم قرص ویتامین c هم اقایون میتونن مصرف کنن درسته ؟؟ قرصش رویه مصرفش به چه صورته

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
به جای قرص میتونین از منابع طبیعی ویتامین سی استفاده کنین که خیلی بهتره

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من تازه چهار روزه برا بار داری اقدام کردم و کلی کنجکاوم که هستم یا ن بنظرتون چند روز بعد نزدیکی بی بی چک جواب میدهخاوم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بعد از تاخیر در پریود میتونین از بی بی چک استفاده کنین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و وقت بخير
ايا مصرف ويتامين e قبل از باردارى براى خانم ها و اقايان بايد روزانه باشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
طبق تجویز پزشک مصرف بشه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید۲۱سالمه من یه ماهی هستش که تحت نظر پزشک برای بارداری هستم دکتر برام ویتامین D۳و اسیدفولیک تجویز کرده تا سه ماه باید مصرف کنم بعد اقدام به بارداری کنم...حالا ترس دارم که آیا باردار خواهم شد یا نه...اصلا این تحت نظر بودن جواب میده...

سلام خسته نباشید۲۱سالمه من یه ماهی هستش که تحت نظر پزشک برای بارداری هستم دکتر برام ویتامین D۳و اسیدفولیک تجویز کرده تا سه ماه باید مصرف کنم بعد اقدام به بارداری کنم...حالا ترس دارم که آیا باردار خواهم شد یا نه...اصلا این تحت نظر بودن جواب میده یا نه...خواهش میکنم جواب بدین راهنماییم کنین...ممنون

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
این قرص ها برای هر زوجی که قصد بارداری دارند سه ماه قبل از اقدام توصیه میشه برای جلوگیری از نقص لوله های عصبی جنین، برای بارداری هم ویتامین e هم مصرف کنید و اقدام کنید ، نگران نباشید انشاالله باردار خواهید شد

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام و احترام
ممنون از مواردی که فرمودید. اما آیا این تغذیه که توضیح دادید قبل از بارداری مصرف شود در جنسیت جنین تاثیر گذار نیست؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نخیر اینها به افزایش شانس بارداری و قوی شدن نطفه ای که ایجاد خواهد شد کمک میکنند.

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام و احترام
ممنون از مواردی که فرمودید. اما آیا این تغذیه که توضیح دادید قبل از بارداری مصرف شود در جنسیت جنین تاثیر گذار نیست.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وخسته نباشید , آیا مصرف ویتامین C در اختلالات کروموزوم ها در نوزادان موثر است؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم, مصرف ویتامین C در پدران و مادران، احتمال بروز اختلالات کروموزومی در نوزادان را کاهش داده و از سقط جنین هم پیشگیری می کند.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , چرا مصرف ویتامین C برای مردان مهم است؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلان عزیزم , زیرا که مصرف ویتامین C در مردان، تعداد اسپرم ها و پذیرش آن ها توسط تخمک را هم افزایش می دهد.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , چرا ویتامین C برای بدن مهم است؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , ویتامین C نوعی ویتامین است که مصرف آن هم برای مردان و هم زنان، بسیار مهم می باشد، چون باعث افزایش ترشح هورمون ها در فرد شده و به این ترتیب روند باروری آن ها را بهبود می بخشد.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید
در هفته 6م بارداری میشه قرص ویتامین D خورد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام گلم بهتره در اوایل بارداری یعنی سه ماه اول بارداری از قرص فولیک اسید استفاده کنین .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من کمبود ویتامین D دارم قبلاویتامین 50000 مصرف میکردم البته با تجویز پزشک ولی الان بازم دکتر گفته مصرف کنم منتهی 20000 رش رو سوالم اینه که آیا این کمبودی که دارم در آینده وقتی باردار بشم برای خودم و جنینم مضر نیست؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام گلم , نگران نباش با مصرف مرتب قرص ها , ویتامین D بدنتون به حد نرمال میرسه .

بارگذاری بیشتر ...

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/