علل و درمان عفونت واژنی خانم ها

علل و درمان عفونت واژنی خانم ها

در این مقاله، انواع عفونت ها مانند عفونت واژن و عفونت های قارچی یا باکتریال وازینوز را بررسی کرده و این که آیا مبتلا شدن زنان به این مشکلات، طبیعی است را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد. بحث دیگر این مقاله، چگونگی گسترش این بیماری ها از طریق رابطه جنسی را مورد بررسی قرار خواهد داد. آیا به عنوان یک خانم می دانید بیماری های عفونی و غیر عفونی واژنی چیست؟ و چگونه می توان آن ها را مداوا کرد؟

راه های پیشگیری از عفونت واژن در خانم ها:

در ادامه این مقاله، مشکلات عفونتی که ممکن است در بسیاری از زنان وجود داشته باشد، مورد بررسی قرار خواهند گرفت. خوب است به عنوان یک خانم بدانید که معمولا وجود این دسته از عفونت ها، اکثر زنان را سردرگم و پریشان خواهد نمود. در صورت بروز این عفونت ها، آن ها هنگام نشستن بر روی صندلی خود احساس می کنند که رحمشان در حال پایین آمدن و خارج شدن از جای خود می باشد. در دستگاه تناسلی زنان مبتلا به مشکلات عفونتی شاید کمی بوی ناخوشایند استشمام شود، که اندازه آن رفته رفته، از حد معمول خواهد گذشت. آیا شما در حال حاضر با این مشکل دست به گریبان هستید و می خواهید روند پیشرفت این عفونت ها را در بدن خود متوقف کنید؟
به عنوان یک خانم به یاد داشته باشید که اگرچه وجود مشکلات عفونتی در بدن شما می تواند ناراحت کننده باشد و شما را سردرگم نماید، اما فراموش نکنید که بروز این حالت، پایان دنیا نیست. بروز این گونه عفونت ها می تواند ناشی از وجود باکتری ها، مخمرها و یا ویروس ها در این ناحیه از بدن شما باشد. لازم است بدانید که مواد شیمیایی موجود در صابون ها، اسپری ها و یا حتی لباس هایی که در تماس با این منطقه از بدن شما هستند، هم می تواند تحریک کننده بافت های پوستی ظریف این ناحیه شود.
معمولا درمان این دسته از عفونت ها همیشه آسان نیست، چون انواع آن ها زیاد بوده و باعث می شود تشخیص دادن عفونت برای پزشک معالج سخت باشد. به احتمال زیاد، شما به عنوان کسی که مبتلا به این عفونت ها هستید، مانند دیگران برای درمان و از بین بردن کامل آن، به کمک دکتر معالج خود نیاز داشته باشید. به نظر پزشکان، شرایط مختلفی وجود دارد که باعث عفونت ها و یا التهاب مهبل با عنوان "واژینیت" در زنان خواهد شد.

شایع ترین انواع عفونت واژن عبارتند از:

• واژینوز باکتریال
• عفونت کاندیدا و یا "مخمر"
• کلامیدیا
• سوزاک
• واکنش یا آلرژی (واژینیت غیر عفونی)
• تریکومونا
• واژینیت ویروسی
به دلیل این که ابتلا به این عفونت ها در زنان مختلف، ممکن است علائم متفاوتی داشته باشد، تشخیص دقیق آن می تواند حتی برای یک دکتر با تجربه هم کمی مشکل باشد. یکی از مشکلات تشخیص عفونت ها این است که چند نوع آن ها می توانند هم زمان، بدن یک فرد را درگیر خود کنند. همچنین، در برخی مواقع هم ابتلا به یک عفونت می تواند بدون علامت و نشانه باشد.

علائم عفونت عادی در واژن زنان :

واژن هر زنی، به طور طبیعی ترشحاتی به رنگ روشن یا کمی ابری از خود تولید می کند. در این بخش از مقاله، چگونگی از بین بردن این مشکل از مهبل (واژن) را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.
خوب است بدانید که در مبتلایان به این نوع از عفونت، بوی بدی از دستگاه تناسلی آن ها استشمام شده و همچنین، با خارش هم همراه خواهد بود. معمولا، میزان خارش و زمان دقیق آن، در طول چرخه قاعدگی شما متفاوت خواهد بود. ممکن است در طول یک ماه، شما به عنوان یک زن مبتلا به عفونت واژن ، فقط مقدار کمی ترشحات بسیار رقیق و آبکی داشته باشید، در صورتی که در ماه دیگر این ترشحات غلیظ تر و حتی بیشتر می شود. نگران نباشید! همه این اتفاقات طبیعی است.
هنگامی که این ترشحات، بوی بسیار بد و قابل توجهی داشته باشند و یا حالت سوختگی و یا خارش، بیشتر شود، می توان ادعا کرد که به احتمال زیاد، مشکل عفونت واژن شما اساسی است. ممکن است احساس سوزش و خارش در هر زمان از روز وجود داشته باشد، اما در اغلب موارد، این عفونت ها در ساعات مختلف شب، بیشتر آزاردهنده خواهد بود. همچنین داشتن رابطه جنسی هم می تواند برخی از علائم عفونت واژن زنان را تشدید کند.
به یاد داشته باشید که شما به عنوان یک زن مبتلا به عفونت واژن ، در زمان مراجعه به دکتر معالج خود، باید به سوالات زیر پاسخ دهید:
• آیا ترشحات واژن شما نسبت به قبل غلیظ شده، تغییر رنگ یافته و یا بوی آن متفاوت شده است؟
• آیا شما در این مدت، متوجه حالت خارش، سوزش، تورم و یا درد در اطراف و یا در خارج مهبل (واژن) خود شده اید؟
• آیا هنگام دفع ادرار، احساس سوزش شدیدی دارید؟
• آیا داشتن رابطه جنسی با همسرتان، برای شما بسیار عذاب آور شده است؟

ofonat-vajan1.jpg

عفونت های قارچی و یا باکتریال واژنی در خانم ها:

عفونت های قارچی یا باکتریال وازینوز، دو نمونه از شایع ترین موجودات عفونی هستند که معمولا، در مهبل (واژن) هر زنی زندگی می کنند. مبتلا شدن به هردو این عفونت ها می تواند علائم مشابهی در بدن زنان داشته باشد. عفونت های مخمری به علت رشد بیش از حد مخمرهایی که به طور طبیعی در مهبل هر زنی وجود دارد، اتفاق می افتند. عفونت واژینوز باکتریال هم زمانی رخ خواهند داد که تعادل باکتری های موجود در واژن خانم به هم خورده و تعداد آن ها کم تر شده باشد. در هر دو شرایط، ممکن است ترشحات مهبلی سفید مایل به خاکستری در واژن زنان به وجود آید، که در این صورت هشدارهایی در مورد ابتلا به عفونت می دهد.
آیا به عنوان یک خانم می دانید که چگونه می توانید به راحتی این عفونت ها را در بدن خود از بین ببرید؟ بهتر است به یاد داشته باشید که اگر زمانی بوی بدی را در مهبل خود حس کردید، شما مبتلا به واژینوز باکتریا شده اید و شک شما درست است. همچنین، اگر به نظر می رسد که ترشحات مهبلی شما مانند پنیر دلمه شده، خبر از بروز عفونت قارچی در بدن شما می دهد. عفونت قارچی هم تا حدودی موجب سوزش و خارش در ناحیه تناسلی از بدن شما خواهد شد، هر چند که ممکن است اندازه سوزش و خارش در واژینوز باکتریال، بیش از اندازه باشد. جالب است بدانید که در واقع، شما می توانید هر دو نوع این عفونت ها را در یک زمان در بدنتان احساس کنید.
به عنوان یک خانم، عفونت واژنی را که می توانید از طریق تماس جنسی دریافت کنید، ، به خاطر بسپارید. این عفونت ها عبارتند از:
• کلامیدیا
• سوزاک
• ویروس هرپس سیمپلکس
• ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و یا زگیل تناسلی
• تریکومونا
زنان ممکن است هیچ نشانه ی آشکاری از بیماری های مقاربتی نداشته باشند. بنابراین، اگر شما به عنوان یک آقا از نظر جنسی فعال هستید باید با دکتر خود درباره آن صحبت کرده و سالانه مورد معاینه و آزمایش قرار گیرید.
اگر انواع عفونت های موجود در بدن زنان درمان نشود، برخی از آنها دائمی شده و می تواند به اندام تناسلی آن ها آسیب زده و یا باعث بروز مشکلات سلامتی دیگری هم در بدنتان شود. به یاد داشته باشید که در صورت ابتلا به این عفونت ها و درمان نشدن آن ها، شما می توانید آن ها را به شریک زندگی خود منتقل کنید.

واژینیت غیر عفونی در زنان :

به عنوان یک خانم، این نکته را به یاد داشته باشید که گاهی اوقات به وجود آمدن خارش، سوزش و حتی تخلیه ترشحات بیش از حد می تواند بدون بروز عفونت در بدن شما هم اتفاق بیافتد. در اغلب موارد، واکنش آلرژیکی و یا تحریک ناشی از محصولات مورد استفاده قرار گرفته مانند مواد زیر، می تواند باعث بروز واژینیت غیر عفونی در بدن زنان باشد. این محصولات عبارتند از:
• مواد پاک کننده
• نرم کننده های لباس
• صابون های معطر
• اسپرم کش ها
• اسپری واژن
همچنین خارش و سوزش در ناحیه تناسلی خانم ها می تواند بر اثر کم شدن سطح ترشح هورمون در بدن آن-ها، به دلیل یائسگی در زنان باشد. به عنوان یک خانم به یاد داشته باشید که به دلیل بروز یائسگی در بدن شما و یا از بین رفتن فعالیت تخمدان ها، ممکن است خارش و سوزش در ناحیه تناسلی شما افزایش یابد. این علل می تواند خشک شدن مهبل (واژن) را هم به دنبال داشته باشد، که این بیماری با نام "واژینیت آتروفیک" شناخته شده است. مقاربت جنسی هم باعث دردناک شدن بیشتر این بیماری شده و حتی ممکن است خارش و سوزش واژن زنان را افزایش دهد.

التهابات و عفونت واژن:

تا این جا، در این مقاله انواع واژینیت، عفونت های قارچی و یا باکتریال واژینوز و گسترش آن ها از طریق رابطه جنسی بررسی شد. در ادامه هم، روش پیشگیری از مبتلا شدن به انواع واژینیت ها بیان خواهد شد. اما بهتر است بدانید که کلید درمان عفونت واژن، تشخیص درست نوع عفونت توسط پزشک معالج می باشد.
توجه داشته باشید که در هنگام مراجعه به دکتر، علائم و نشانه های دقیق بیماری را به او اطلاع دهید و خود را از قبل برای توصیف رنگ، بافت، بو و میزان ترشحات واژن خود آماده کنید. خوب است قبل از مراجعه به کلینیک و معاینه دکتر معالج خود، دوش نگیرید، چون تست دقیق را سخت تر و در برخی موارد غیرممکن خواهد کرد. حتی برخی از پزشکان به شما توصیه خواهند کرد که در 24 الی 48 ساعت قبل از قرار ملاقات با دکتر، نباید رابطه جنسی هم داشته باشید. همچنین، بهتر است قبل از مراجعه به دکتر معالج خود، سعی داشته باشید که حتی اگر از نوع بیماریتان اطلاع کامل دارید، باز هم از داروهای ضد التهاب و ضد خارش استفاده نکنید و بگذارید پزشک معاجتان، شدت بیماری شما را آنگونه که هست، ببیند.
به عنوان یک خانم به یاد داشته باشید که ممکن است شما درمان واژینیت غیرعفونی در بدنتان را با احتمالات و تجربیات قبلی خود در نظر گرفته باشید، که در این صورت داروهایی را که خودسرانه استفاده می کنید، سبب تحریک بیشتر پوست شما شده و حتی بیمار را هم تشدید می کند. برای درمان این عفونت ها به وسیله تغییرات هورمونی، دکتر معالج شما ممکن است استروژن را برای کاهش علائم بیماری تجویز کند. 

period3.jpg

پیشگیری از واژینیت غیرعفونی در خانم ها:

همیشه سعی کنید به عنوان یک خانم، خودتان را تمیز و خشک نگه دارید. بدانید که پزشکان با تجربه هرگز مصرف اسپری های واژن و یا صابون های معطر را برای شستشو و تمیز کردن این منطقه حساس توصیه نمی کنند. حمام کردن و شستن واژینال ممکن است باعث سوزش بیش از حد در این منطقه از بدن شما شود و مهم تر از آن، می تواند باعث پنهان شدن عفونت و یا گسترش آن گردد. همچنین، شستشوی زیاد این ناحیه می تواند باکتری های سالم و مفید این قسمت از مهبل (واژن) شما را از بین ببرد. به یاد داشته باشید که از پوشیدن لباس هایی که گرما و رطوبت را در خود نگه می دارند، مانند لباس های زیر نایلونی، شلوار جین تنگ، شورت ورزشی چسبان، شلوار استرچ و همچنین جوراب شلواری های بدون پانل پنبه خودداری کنید، چون استفاده از آن ها می تواند باعث بروز عفونت مخمری در هر زنی گردد.
استفاده از ماست در رژیم غذایی روزانه (حتما برای اطمینان برچسب را چک کنید) ممکن است به شما کمک کند تا عفونت های کمتری را دریافت کنید.
اگر دکترتان توصیه می کند که سالانه یک بار معاینه کامل، از جمله پاپ اسمیر را توسط یک متخصص زنان و زایمان انجام دهید، حتما به توصیه های دکترتان عمل کنید.

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام , ببخشید شایع ترین عفونت های واژن چند مورد هستند؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم,
شایع ترین انواع عفونت واژن عبارتند از:
• واژینوز باکتریال
• عفونت کاندیدا و یا "مخمر"
• کلامیدیا
• سوزاک
• واکنش یا آلرژی (واژینیت غیر عفونی)
• تریکومونا
• واژینیت ویروسی

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/