آیا درد سینه بعد از شیر گرفتن کودک طبیعی است؟ + درمان خانگی

درد سینه بعد از شیر گرفتن کودک

 به عنوان یک مادر، قطع شیردهی و از شیر گرفتن کودکتان ممکن است با دردهایی در سینه ها پستان همراه باشد که این امری کاملا طبیعی است. درد سینه بعد از شیر گرفتن، معمولا به دلیل قطع یکباره ی شیردهی رخ می دهد و به همین دلیل گفته می شود بهتر است به مرور و در طی دفعات روند شیردهی را کاهش دهید و در نهایت آن را کم کنید تا سلامتی شما و کودکتان به خطر نیفتد. قطع شیردهی معمولا با انسداد مجاری شیردهی، جذب یا ورم پستان و شریان های اطراف آن رخ می دهد. این درد های گفته شده معمولا به مرور کم شده و در نهایت بهبود می یابند، با ما همراه باشید تا تغییرات و علائم قطع شیردهی و درد سینه بعد از شیر گرفتن را با هم بررسی کرده و راهکارهایی برای کاهش خطرات قطع شیردهی و همچنین درمان هایی برای کاهش درد و آسان سپری شدن این دوران پیشنهاد کنیم. توجه داشته باشید که اگر علائم شما شدت یافت باید با پزشک در این مورد مشورت کنید، زیرا ممکن است به کمک پزشک و آنتی بیوتیک یا مسکن ها نیاز داشته باشید. 

دلایل قطع شیردهی

 1. درد و سوزش های شدید سینه و پستان
 2. شاغل بودن مادران و عدم حضور در کنار کودک
 3. عدم داشتن شیر کافی
 4. رشد نوزاد

نشانه ها و تغییرات بعد از شیردهی

با توجه به گفته های مشاور شیردهی می توان ادعا کرد که درد سینه بعد از شیر گرفتن نوزاد ، ممکن است در هر نقطه از پستان های او رخ دهد.این درد ممکن است در یکی از سینه ها یا هر دو اتفاق بیفتد. این دردها در چند روز اول حاد و شدید است اما به مرور آرام تر می شود. لازم است به عنوان یک مادر شیرده بدانید از جمله مناطقی که درگیر این مشکل می شوند، می توان ناحیه آرئول و یا کل قسمت های پستان مادر شیرده را نام برد. درد به وجود آمده در یک پستان و یا در هر دو آن ها، اغلب در چند روز اول بعد از شیر گرفتن کودک به اوج خود می رسد، که بعد از مدتی به آرامی و به طور طبیعی کاهش خواهد یافت. در این مواقع، معمولا سینه های مادر متورم شده و او احساس می کند که سینه ها سخت یا ناصاف شده اند، حتی ممکن است این علائم با بروز تب زیاد در مادر هم همراه باشد. خوب است بدانید که نشت شیر از نوک سینه ها در روزهای پس از گرفتن کودک از شیر مادر، امری طبیعی است، به ویژه هنگامی که شما در حمام در حال دوش هستید یا پس از شنیدن صدای گریه فرزندتان یا زمانی که اصطکاک پیراهن و یا سینه بند با نوک سینه های شما بیشتر باشد، این حالت دیده خواهد شد. از جمله رایج ترین نشانه های که به همراه درد سینه بعد از شیر گرفتن مشاهده می شود، عبارتند از:

 • علائم شبه آنفولانزا، مثل تب و لرز، خستگی و بی قراری، خستگی فراوان، سردی بدن، اضطراب.
 • افسردگی و ضعف روحی
 • افزایش وزن
 • قرمزی و تورم ناحیه ی نوک سینه
 • بزرگ و سفت شدن سینه ها
 • به وجود آمدن توده های سفت در سینه ها
 • نشت شیر هنگام اصطحکاک سینه
 • اگر مبتلا به عفونت "ورم سینه" شده باشید ممکن است علائمی چون قرمزی، سوزش و گرما و گاهی سفتی سینه داشته باشید.
 • درد سینه ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد.
 • درد ها با گذشت زمان کمتر و در نهایت بهبود می یابند.
 • درد ها از روزهای اول در اوج خود هستند.

اگر دردها و علائم در طی چند روز اول کاهش نیافت یا شدت گرفت با پزشک در میان بگذارید.

شیر مادر

علل بروز تورم در سینه های مادران شیرده بعد از شیر گرفتن کودک :

به عنوان یک مادر شیرده همیشه به خاطر داشته باشید که اگر درد سینه بعد از شیر گرفتم را به عمراه تورم سینه تجربه کردید، به دلیل یکباره از شیر گرفتن فرزندتان است. پمپاژ و مکش شیر توسط کودک باعث تولید مقدار بیش از حدی از شیر در بدن شما مادر شیرده شده است که بدن شما به طور طبیعی، ترشح شیر را چند هفته پس از جدا کردن نوزاد از شیر مادر ادامه خواهد داد که گاهی اوقات این شیر ترشح شده، سبب مسدود شدن مجاری شیری در سینه های مادر و به اصطلاح بروز "ورم سینه" خواهد شد. اگر این انسداد مجاری شیری در مادر درمان نشود، باعث ورم پستان ها و یا حتی سبب به وجود آمدن عفونت های دردناک در بدن مادر شیرده خواهد شد، که گاهی با علائمی مشابه بیماری آنفولانزا که با تورم و به وجود آمدن رگه های قرمز رنگ و دردناک در سینه ها همراه خواهد بود. این دردها معمولا در حالت بی خطر خود، شبیه به دردهای دوران بارداری یا دوران اولیه شیردهی هستند؛ اما در صورت ابتلا به عفونت شدت یافته و موجب تب و ورم رگ ها می شوند. همچنین، شما مادر شیرده که به تازگی کودک خود را از شیر گرفته اید، ممکن است با سوالاتی مانند سوالات زیر روبرو شوید.

سوالات شایع مادران شیردهی در دوران شیردهی

 1. چگونه می توان به عنوان یک مادر شیرده، به راحتی و در مدت زمان کمتری از دردسر ترشح شیر در سینه های خود آزاد شد؟
 2.  می خواهیم چگونگی خشکاندن سریع و بدون دردسر شیر باقی مانده در سینه های خود را به وسیله پمپاز پستان عملی نماییم، آیا این روش امکان پذیر است؟
 3.  چگونه انجام عمل پمپاژ می تواند پس از جدا کردن کودک از شیر مادر، باعث توقف تولید شیر در سینه ها او شود؟
 4. چگونه می توان درد سینه بعد از شیر گرفتن را سریع و بدون عوارض کم کرد؟
 5. پس از پایان یافتن دوران شیردهی، چگونه می توان با استفاده از داروهای گیاهی از ترشح شیر در سینه های مادر جلوگیری نمود؟
 6. آیا استفاده از داروهای گیاهی باعث توقف ترشح شیر در سینه های مادر شیرده می شود؟
 7. چرا قطع ناگهانی شیردهی در مادران، باعث بروز عوارض جانبی می شود؟
 8. چگونه می توان علائم و عوارض جانبی به وجود آمده در سینه های مادر را پس از پایان یافتن دوره شیردهی به فرزند او را درمان کرد؟
 9. عوارض جانبی که پس پایان دادن به شیردهی نوزاد و شروع تغذیه او با شیر خشک ایجاد می شود، کدام ها هستند و چگونه می توان آن ها را درمان کرد؟
 10. چرا شیر ترشح شده در سینه مادر، پس از قطع کردن تغذیه فرزندش غلیظ و زرد رنگ می شود؟
 11. علائم خروج هیدروکدون کدام ها هستند؟
 12. سینه های دردناک و متورم شده مادر را پس از جدا کردن نوزاد او از شیر مادر، چگونه می توان درمان کرد؟
 13. در مجموع، وقتی که می خواهید فرزندتان را از شیر مادر بگیرید، شما به عنوان پدر و مادر موظفید چه کارهایی انجام دهند؟
 14. آیا زمان از شیر گرفتن کودک را باید خود پدر و مادر تشخیص دهند؟
 15. چگونه می توان عمل خشکاندن شیر باقی مانده در سینه های مادر شیرده را سریع تر انجام دهیم؟
 16. آیا بعد از جدا کردن نوزاد از شیر مادر، مشکلات تغذیه ای در او به وجود خواهد آمد؟
 17. آیا تغذیه نوزاد با شیر مادر در مادرانی که رژیم غذایی کواشیورکور دارند، باید متوقف شود؟
 18. رژیم غذایی برای مادرانی که کواشیورکور دارند، چگونه باید باشد؟

روش های درمانی درد سینه بعد از شیر گرفتن کودک :

چای مریم گلی

نوشیدن چند فنجان چای مریم گلی در روز می تواند باعث کاهش ترشح شیر در سینه های شما شده و درد شما را تسکین دهد. 

پمپاژ شیر

فقط یکبار در روز یا دو روز، در صورت غیرقابل تحمل بودن درد می توانید از تخلیه و پمپاژ شیر استفاده کنید.

حمام داغ

استفاده از حمام آب داغ باعث کاهش تورم و بهبود انسداد مجرای شیردهی در سینه ها می شود. اگر مجاری شیردهی شما مسدود شده با ماساژ ملایم آنها با آب گرم به درد خود تسکین داده و مجرا را نرم تر کنید. البته برای رفع انسداد مجاری شیردهی آب داغ بسیار مفید است اما بعد از آن از کمپرس آب سرد استفاده کنید؛ زیرا آب گرم موجب افزایش تولید شیر می شود.

برگ کلم تازه

قرار دادن برگ کلم تازه و خنک روی سینه و پستان ها و تعویض مداوم آنها پس از پژمرده شدن، درد و ورم سینه را کاهش می دهد. برگ کلم آنزیم هایی را رها خواهد کرد که به فرآیند خشک کردن شیر کمک بسیاری می کند. در هر کاپ سوتین خود یک برگ کلم تازه و خنک قرار دهید و به محض پژمرده شدن تعویض کنید. برای اثربخشی بهتر کلم، آن ها خرد کرده و به شکل رولی بپیچانید تا آنزیم ها بیشتر تولید شوند. در صورت استفاده ی چند روزه و عدم اثربخشی از روش دیگری استفاده کنید. در کل کلم به عنوان شناخته شده ترین درمان برای درد سینه بعد از شیر گرفتن از دیرباز محسوب می شود.

 تغذیه کودک

کمپرس آب سرد

آب سرد موجب انسداد رگ های سینه شده و منجر به کاهش تولید شیر می شود. علاوه بر آن بر تسکین درد و راحتی شما هم تاثیر خوبی دارد.

رژیم سالم و قوی

مصرف مولتی ویتامین ها و ویتامین های ضروری و مورد نیاز بدن در دوران شیردهی و بعد از شیردهی می تواند به تقویت قوای بدنی و روحی کمک کرده و موجب تسکین دردها شود.

ورزش

انجام حرکت شناسوئدی در طول روز می تواند به کاهش درد و تقویت عضلات سینه کمک کند و موجب کاهش بافت چربی در اطراف سینه می شود؛ در نتیجه درد سینه بعد از شیر گرفتم کودک تسکین می یا بد.

داشتن خواب کافی

خوابیدن به میزان مناسب و با کیفیت مناسب می تواند در بهبود و به دست آوردن توان بدنی کمک کند.

نوشیدن فراوان آب و مایعات

با نوشیدن آب فراوان و مایعات می توانید به دفع بیشتر سموم بدن کمک کرده و از تجمع باکتری و عفونت جلوگیری کنید.

استامینوفن و ایبوپروفن

در صورت ادامه ی درد می توانید از مسکن های ملایمی از جمله استامینوفن و ایبوپروفن استفاده کنید.

دارودرمانی

قرص های پیشگیری از بارداری

معمولا پزشکان در اولین قدم از قرص های پیشگیری از بارداری حاوی استروژن و پروژسترون تجویز کنند. اگر قصد بارداری مجدد در این دوره را ندارید، استروژن موجود در این داروها می تواند به تسریع قطع تولید شیر کمک کند.

سودافد یا دکونژستان ها

این نوع داروها نوع دوم دارودرمانی هستند که معمولا برای سرماخوردگی ها و از این قبیل بیماری های خفیف استفاده می شود. تحقیقات نشان داده مصرف هر 60 میلی گرم سودوافدرین در مادران شیرده، به میزان 24 درصد شیر آنها را کاهش می دهد.

پیشگیری و نکات مهم برای قطع شیردهی

 • وقتی که شما مادر شیرده می خواهید کودکتان را از شیر بگیرید، این کار را به آرامی و با کم کردن تعداد دفعات شیردهی روزانه به کودک خود آغاز کنید، تا جلوی جمع شدن شیر و درد و تورم سینه های شما گرفته شود. حذف یک جلسه شیردهی در هر سه روز یک بار، کمک می کند تا بدن مادر، تولید شیر را با کاهش تقاضای کودک، تنظیم کند. همچنین، به یاد داشته باشید که کاهش تدریجی زمان تغذیه نوزاد با شیر مادر هم در حد کاهش 1 الی 2 دقیقه ای در هر جلسه، بسیار مفید خواهد بود. با این کار، جلو پمپاژ بیشتر شیر توسط مکیدن زیاد کودک گرفته شده و تورم و دردناک شدن سینه های مادر هم کم خواهد شد.قطع یکباره ی شیردهی می تواند صدمات روحی به کودک شما وارد کند زیرا به یک باره یک وسیله ی ارتباطی قوی و پیوند عاطفی با شما را از دست می دهد. فرزند شما مدتهاست با در آغوش شما آرام گرفتن و شیر خوردن از سینه ی شما آرامش می گیرد پس این پیوند را یکباره قطع نکنید. علاوه بر آن ممکن است قطع یکباره ای این روند، موجب افت اکسی توسین در بدن شما شده و موجب ابتلا به اختلالات افسردگی شوید. ارتباطات روحی و عاطفی خود را در این دوران با فرزندتان بیشتر کنید تا هم از روحیه ی خود مراقبت کنید و هم فرزندتان متوجه شود توجه خود را به او کم نکرده اید.
 • از پوشیدن سوتین های سفت و محکم خودداری کنید. زیرا این نوع سوتین ها موجب درد بیشتر، ورم سینه و قطع تولید شیر می شوند.
 • از لباس های نخی و راحت تر استفاده کنید.
 • از پمپاژ شیر و تخلیه آن خودداری کنید، زیرا موجب ترشح اکسی توسین شده و فرمان به مغز صادر می شود و دوباره تولید شیر از سرگرفته شده و جایگزین شیر تخلیه شده می شود.

نکات مراقبتی

مراقب دردهای شدید، زخم ها، ورم ها و عفونت ها باشید؛ ممکن است نشانه ی عفونت "ورم سینه ای" باشد. ورم سینه عوارض بدی را به دنبال خواهد داشت؛ پس در صورت استفاده از راهکارهای ذکرشده و عدم درمان انسداد مجراها، به پزشک مراجعه کنید. در غیر اینصورت اگر درد سینه بعد از شیر گرفتن علائم خفیفی داشت پس بدانید خیلی زود رفع خواهد شد.

تغذیه کودک

پرسش و پاسخ های متداول

درد سینه بعد از شیر گرفتن چقدر زمان می برد؟

تا چند روز این درد ها در اوج خود هستند و بعد فروکش می کنند. زمان آن در مادرهای مختلف متفاوت بوده از چند روز تا چند هفته متغیر است.

شیر تا چه مدت پس از قطع شیردهی تولید می شود؟

معمولا از چند هفته پس از قطع شیردهی، تولید آن کاهش می یابد اما ممکن است حتی تا دو سال بعد از قطع شیردهی نیز تولید شود. تولید هر چند وقت یکبار آن هم طبیعی است اما اگر با درد و سوزش همراه بود به پزشک مراجعه کنید.

 

نظر (52)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

سلام من پسرم 2سال بود از شیر گرفتم 4ماه پیش الان سینه ام فشار میدم شیر داره هردوتا شون باید چکار کنم. نگرانم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دختر من ۲۰ماهش هست والان به کرونا مبتلا شدم و دکتر گفت نباید بهش شیر بدی دخترم کلا از خودم جدا کردم فرستادم خونه مادرم خیلی نگرانم هوا هم خیلی گرمه شیردون سر بچم تو این هوا خشک نمیشه یا ضرر نداره براش لطفا جواب بدین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من پسرم یک سال و هفت ماهشه دوماهه که از شیر برداشتمش قبل از شیر گرفتن هم یه پیله هایی میومد رو چشمه ی سینم که وقتی فشارش میدادم شیرمیزد بیرون اروم میشدم اما الان که از شیر گرفتمش سینم خیلی کم درد داره چه کنم لطفاً راهنمایی کنید ممنونم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من دخترم یک سال ده ماهشه چهارروزه ازشیرگرفتم یک دفعه قطع کردم شیرو حالا سینم از زیر سینهام دردمیکنه هرچی ماساژم دادم نمیشه باشیردوشم خالی کردم ولی باز درد دارم چکار کنم راهنماییم کنید لطفا

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من قبل از این که بچه از شیر بگیرم دو سه ماهی سینه هام درد میکرد الان هم یه یکهفته ای هست که که دخترم رو از شیر گرفتم سینه هام میخوره و درد میکنه چه کار باید کنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خانم دکتر
من ۵ماهه پسرم رو از شیر گرفتم و یک هفته ای هست که سینه هام تیر میکشه و میسوزه.از سینم شیر میاد هنوز.نگرانم چکار کنم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دخترم یک سال و پنج ماهشه این دو روزه ک از شیر گرفتمش چون باردارم سینه هام بدجور درد دارن چکار کنم یک دفعه از شیر گرفتمش

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دکتر من حدود ده روزه که پسر دوساله ام رو از شیر گرفتم و قاعدگیم عقب افتاده، قبلا هم گاهی نامنظم نبود این میتونه از عوارض از شیر گرفتن باشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من میخوام پسر دوساله ام رو از شیر بگیرم چطوری ازشیربگیرم بهتره؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
این کار بهتره کم کم انجام بشه و بجاش غذاهایی که دوس داره رو بهش بدید
البته خودتون هم باید صبور باشید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام. من ده روزی میشه که دخترم رو از شیر گرفتم تا دو سه روز پیش هم مشکلی نداشتم اما الان در سینه سمت راستم درد دارم و احساس میکنم داخل سینه ام توده وجود داره. و کمی هم تب دارم. باید چکار کنم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خانم دکتر من دخترم و هفت روزه از شیر گرفتم شب اول دادم دیگه شیر ندادم بخوره الان سینه ی چپم هم سفت شده هم اخساس میکنم گلوله گلوله شده خیلی هم درد میکنه چیکار بکنم خیلی نگران هستم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
عزیز همنطوریکه تو مقاله نوشته شده این ماجرا عادیه و کمی باید صبور باشید
و برای تسکین درد مواردی که داخل مقاله اشاره شده رو انجام بدید کارساز خواهد بود

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ۶روزدخترموازشیرگرفتم ۲سالش تموم شده میخاسم بدونم تاکی شیرتوسینه هام میمونه ۲روزاول رفتم حموم شیرروتخلیه کردم دردداشت نتونستم دیگه تخلیه کنم الان سینه هام ورم کرده میخام زودترشیرم خشک شه ممنون میشم کمکم کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
زمان دقیق نمیشه گفت باید کمی صبور باشید
مواد غذایی ابکی و موادی که شیر رو زیاد میکنه هم تا حد ممکن تغذیه نکن

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خانوم دکترمن پسرمودوروزه ناگهانی ازشیرگرفتم میگن شب دوم بایدوقتی خوابیدبهش شیربدی بایدچیکارکنم سینم هم خیلی دردمیکنه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام

اگه از شیشه شیر استفاده میکنید
میتونید بدوشید و بریزید تو شیشه و بدید بشه
که برا خودت هم خوبه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من بچم رو۲سالی میشه ازشیرگرفتم ولی هنوز تو سینه هام شیروجود داره رفتم دکترگفت عفونت داره دارو برام نوشت الان دوباره سینه هام درد داره وشیرتوسینم داره زرد رنگ میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
ترشح شیر یا آغوز تا دو سال بعد از شیر گرفتن طبیعیه فقط سینه ها رو تحریک نکنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ۶ ماه دخترم رو ازشیر گرفتم اما وقتی فشار میدم از نوک سینه هام شیره یا همون شیر میاد درضمن رفتم بهداری گفتن یکی از سینه هات توده داره احتمالا شیر هست ولی من نگرانم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
کلم رو بذارین رو سینتون تا زمانی که پلاسیده شه و دوباره عوضش کنین و توی حموم کم کم ماساژ بدین.

This comment was minimized by the moderator on the site

ببخشید چجوری کلمی

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام مامان ادریس هستم من بچه هم ۹ سال اش شده الان احساس میکنم لباس هم خیس میشه از سینه ها شیر زرد رنگ میاد لطفا برام مشوره بدیم چ کنم چ شده نگرانم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اومدن شیر بعد از نه سال غیر طبیعیه بهتره به پزشک مراجعه کنین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من وقتی بچم بدنیا اومد یک غده داخل سینم بود ک رفتم سونو گفت غده شیری هست و الان بچم چهار ماهه از شیر برداشتم تو رگا سینم احساس میکنم که غده غده شده اخه زیاد سینم خالی نکردم چکار کنم دردم نداره سینه هام رگاش سفت شده مثل غده های کوچیک .تروخدا...

سلام من وقتی بچم بدنیا اومد یک غده داخل سینم بود ک رفتم سونو گفت غده شیری هست و الان بچم چهار ماهه از شیر برداشتم تو رگا سینم احساس میکنم که غده غده شده اخه زیاد سینم خالی نکردم چکار کنم دردم نداره سینه هام رگاش سفت شده مثل غده های کوچیک .تروخدا کمکم کنید

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
پیشنهاد میکنم حتما به پزشک مراجعه کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

من مامان گوهر هستم دخترم 20ماهشه الان سه روزه که دخترم واز سینم گرفتم شبا موقع خواب بیقراری میکنه یه نیم ساعت روشونه هام میزارمش وچرخ میزنم تابخوابه سینه سمت چپم ورم کرده وقتی نصف بیدارمیشه سینم بهش میدم خالیش کنه تا ورمش بخوابه میخوام بدونم...

من مامان گوهر هستم دخترم 20ماهشه الان سه روزه که دخترم واز سینم گرفتم شبا موقع خواب بیقراری میکنه یه نیم ساعت روشونه هام میزارمش وچرخ میزنم تابخوابه سینه سمت چپم ورم کرده وقتی نصف بیدارمیشه سینم بهش میدم خالیش کنه تا ورمش بخوابه میخوام بدونم کارم درسته یانه ممنوم میشم زودتر راهنماییم کنین.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اینکه یک دفعه بچه رو از شیر بگیرین نه برای بچه نه برای خودتون خوبه، باید کم کم دفعات رو کم کنین تا هم بچه شوک نشه و هم میزان ترشح شیر شما کمتر بشه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام حالااگه یک دفعه بگیرمش چی میشه احه از چه لحاط واسه هیچ کدوممون خوب نیست مگه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید من دانشگاه شهر دور از شهرخودم میرم مجبور شدم پسرم که ۲۱ماهشه رو ازشیر بگیرم و شب ها درخواب بهش شیر میدادم تب شیر گرفتم الان روزم سومیه که از شیر گرفتمش ولی احساس میکنم سینه سمت چپم ی توده دردناک هست چیکارباید بکتم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
کلم رو روی سینه هاتون قرار بدین تا زمانی که پژمرده بشه دوباره عوضش کنین، حمام آب گرم هم کمکتون میکنه.

بارگذاری بیشتر ...

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/