مادر و جنین در هفته بیست و چهارم بارداری | رشد مغز نوزاد

هفته بیست و چهارم بارداری جنین شما در این هفته 600 گرم وزن دارد و به اندازه یک طالبی است!

در هفته بیست و چهارم بارداری، لبخند از لبان مادران باردار دور نمی شود چرا که آن ها به هر اتفاقی به خاطر وجود فرزندشان لبخند می زنند! معمولا در این هفته از دوران بارداری، رحم مادر در حال رشد بیشتری خواهد بود، طوری که بالا آمدن روز به روز شکم او کاملا مشهود خواهد بود. اعتماد به نفس مادران حامله در هفته بیست و چهارم بارداری ، با امید این که به زودی فرزند خود را در آغوش خود می گیرند، افزایش خواهد یافت. خوب است بدانید که دوران بارداری و مادر شدن، در طول زندگی یک زن زیباترین تجربه و احساس را برای او رقم خواهد زد. در این دوران، مادر باردار تصور خواهد کرد که به عنوان یک زن ، چقدر خوش شانس بوده که خدا نعمت مادر شدن را به او عطا کرده است!

علائم هفته بیست و چهارم بارداری

تغییراتی بینایی مادر

در هفته بیست و چهارم بارداری، بینایی مادر حامله هم تحت تاثیر تغییرات فیزیکی و هورمونی قرار می گیرد، که تا به امروز در بدن او روی داده است. جمع شدن آب در زیر پوست خانم ها از ویژگی های مشترک دوران بارداری هر مادری است که همین آب احتباس شده، ضخامت و انحنای قرنیه چشمان آن ها را هم تحت تاثیر خود قرار می دهد. این مساله موضوعی است که شما مادر باردار نیاز به نگرانی در مورد آن دارید. اگر شما مادر باردار عینکی باشید، می توانید با افزایش درجه آن به بیشتر شدن قدرت بینایی خود کمک زیادی کنید. خشکی چشم مادران حامله هم هفته بیست و چهارم بارداری، یکی دیگر از مشکلات اساسی می باشد که ممکن است در دوران بارداری هر مادری رخ دهد. لازم است به یاد داشته باشید که خشکی چشم هفته بیست و چهارم بارداری شما، ممکن است با علائمی مانند التهاب و آب ریزش بیش از حد چشم همراه باشد. اما به خاطر داشته باشید که اغلب این تغییرات در بدن هر مادر بارداری بسیار ناچیز بوده و با متولد شدن نوزاد آن ها، به طور کامل از بین خواهد رفت.

شما مادر باردار این نکته مهم را هم به یاد داشته باشید که هرگز برای درمان مشکلات چشمی در دوران بارداری درمان لیزیک را انتخاب نکنید. اگر با ورود شما به هفته بیست و چهارم بارداری، تغییرات به وجود آمده در میزان دید چشم هایتان شما را بیش از حد آزار می دهد، حتما این نگرانی را به اطلاع پزشک معالج خود برسانید، چون در برخی مواقع، این علائم می تواند نشانه ای از مبتلا شدن مادر باردار به بیماری پره اکلامپسی و یا دیابت دوران بارداری هم باشد.

مشکل هموروئید و بواسیر

نتایج تحقیقات اخیر دانشنمدان نشان داده است که بواسیر و هموروئید در طی دوران بارداری، یکی از مشکلات و بیماری های ناخواسته ای است که گریبان ده نفر از هر صد زن را در این دوره حساس از زندگی می گیرد. اگر شما ، مشکل بواسیر و هموروئید را از زمان قبل از باردار شدن احساس می کردید، لازم است بدانید که با آغاز دوران حاملگی شما، این مشکل هم بیشتر از قبل عود خواهد کرد. اگر هم شما جزء مادرانی هستید که این مشکل را تا به حال نداشتید، ممکن است با رعایت نکردن اصول درست تغذیه و نداشتن تحرک کافی در این دوران، این مشکل را برای اولین بار تجربه کنید. علاوه بر این موارد، لازم است به عنوان یک مادر باردار، این موضوع را هم به یاد داشته باشید که مشکل بواسیر و هموروئید می تواند در هنگام هل دادن نوزاد به بیرون از رحم مادر در طول زایمان طبیعی هم رخ دهد. در برخی مادران هم ممکن است در دوران شیردهی به نوزاد، به دلیل از دست دادن مایعات زیاد بدن، یبوست به وجود آمده تبدیل به بواسیر و هموروئید شود. به یاد داشته باشید که کمبود میزان فیبر و نبود مایعات کافی در رژیم غذایی مادر باردار و یا مادر شیرده هم ممکن است باعث به وجود آمدن یبوست در بدن آن ها شود، که این مشکل هم در طول زمان و در اثر درمان نشدن، خطر ابتلا به بواسیر در مادران باردار را افزایش می دهد.

علاوه بر موارد بررسی شده، دلیل دیگر مبتلا شدن مادران باردار به بواسیر و هموروئید وارد آمدن فشار زیاد بر وریدهای زیر رحم آن ها با بزرگ شدن جنین در حال رشد می باشد. نکته بسیار خوب و مثبتی که در مورد این مشکل وجود دارد این است که در اغلب موارد، مشکل بواسیر و هموروئید پس از زایمان نمودن مادر خود به خود از بین خواهد رفت. هر چند در برخی موارد، این مشکل همچنان تا یک سال بعد از زایمان مادران هم ادامه می یابد، اما بدانید که بالاخره درمان خواهد شد.
این نکته را به خاطر داشته باشید در مادرانی که مدت زایمان طبیعی آن ها بیشتر از حد معمول طول کشیده باشد، ممکن است برخی از مشکلات عمده مرتبط با بواسیر و هموروئید پس از زایمان در آن ها بیشتر دیده شود. اگر بیماری هموروئید و بواسیر در شما به عنوان مادر حامله شدید است، طوری که شما پس از هر بار مدفوع کردن خون ریزی دارید و یا در مدفوع خود خون مشاهده می کنید، به یاد داشته باشید که مداخله پزشک معالجتان برای درمان درد و قطع خونریزی ناشی از بواسیر الزامی است.

بواسیر در بارداری

مراقبت از مادر باردار مبتلا به بواسیر و هموروئید

 • ورزش کردن در دوران بارداری، از جمله اقدامات دیگری است که در پیشگیری از مبتلا شدن مادران به مشکل بواسیر و هموروئید بسیار موثر بوده و علاوه بر متناسب نگه داشتن وزن بدن مادران باردار، تمام ارگان های او را هم فعال خواهد نمود. به عنوان یک مادر حامله، هیچ وقت مدفوع خود را تا زمان احساس نیاز شدید به دفع، نگه ندارید.
 • متاسفانه، در دوران بارداری مادر دسته ای از عروق مقعد او متورم شده و بعد از به پایان رسیدن دفع مدفوع هم تعداد زیادی از آن ها پاره خواهند شد و چون این منطقه از بدن، همیشه در آلودگی و میکروب غوطه ور است، بنابراین، درمان نکردن به موقع این مشکل، باعث آلودگی و دردناک شدن آن منطقه شده و در طی 4 الی 7 ساعت بعد هم متورم خواهد شد.
  اجتناب از نشستن مادر باردار برای مدت زمان طولانی، به خصوص در روی سطوح سفت و محکم می تواند در جلوگیری از بروز مشکل بواسیر در بدن آن ها بسیار مفید باشد.
 •  شما مادر باردار به یاد داشته باشید که اگر براثر ابتلا به بواسیر و هموروئید، تورم زیادی را در ناحیه مقعد خود احساس می کنید، گذاشتن بسته های یخ بر روی این منطقه، چندین بار در روز برای پایین آوردن تورم بسیار مفید خواهد بود. همچنین، می توانید برای تسکین درد مقعد خود تحت نظر دکتر متخصص زنان و زایمان، از پمادهای ضدالتهاب هم استفاده کنید.
 • در نهایت، به یاد داشته باشید که حفظ بهداشت و تمیز نگه داشتن منطقه متورم شده، بهترین روش برای درمان است. بنابراین، بهتر است برای شستن ناحیه مقعد خود پس از هر بار خالی کردن روده ها، از صابون های ملایم برای چند روز پشت سر هم استفاده کنید. به یاد داشته باشید، زمانی که متوجه شدید که مبتلا به بواسیر و هموروئید هستید، هرگز نباید خونریزی ناحیه مقعد خود را نادیده بگیرید. مطمئن باشید که با مراجعه به پزشک معالجتان و انجام تحقیقات مناسب توسط او، هر گونه علل دیگر بروز این مشکل هم در بدن شما شناخته شده و درمان خواهد شد.

تغییرات بدن و رحم در هفته بیست و چهارم بارداری

بدن یک مادر باردار در هفته بیست و چهارم بارداری او دچار تغییرات زیادی می شود، که مهم ترین این تغییرات عبارتند از:

 • معمولا رحم مادر حامله با ورود به هفته بیست و چهارم بارداری ، نزدیک به 2 اینچ بالاتر از ناف او خواهد آمد. همچنین، در این دوره از بارداری ممکن است مادر باردار برای مقابله با کشش های ایجاد شده در ناحیه پوست شکم و سینه های خود دچار خارش هم شود.
 •  تکرر ادرار همچنان ادامه خواهد یافت. همچنین، در این دوره از بارداری، احتباس آب در بدن مادر بیشتر دیده می شود.
 • در برخی مواقع هم تغییرات زیادی در قدرت بینایی او به وجود می آید. همواره به خاطر داشته باشید که اگر مادر باردار در نه ماه دوره حاملگی خود به مقدار کافی آب مصرف نکند و یا رژیم غذایی او فاقد فیبر باشد، دچار یبوست خواهد شد.
 • علاوه بر این موارد، در هفته بیست و چهارم بارداری، کشش ضعیفی بر روی پوست شکم، سینه ها و لگن مادر باردار احساس خواهد شد. همچنین وزن مادر حامله هم نزدیک به 10 تا 15 کیلوگرم افزایش می یابد.
 • در این هفته سوزش سردل و اسیدیته شدن معده مادر همچنان ادامه خواهد یافت.

وضعیت جنین در هفته بیست و چهارم بارداری

لازم است بدانید که شما مادر حامله فقط در شانزده هفته اول از دوران بارداری خود می توانید تغییرات ظاهری زیادی را در فرزندتان احساس نمایید. اما در حال حاضر و با ورود به هفته بیست و چهارم بارداری، شما باید تغییرات به وجود آمده در فرزندتان را فقط از طریق تصاویر اسکن و سونوگرافی ببینید.

کدام اندام های جنین در هفته بیست و چهارم تشکیل می شود؟

معمولا در هفته بیست و چهارم بارداری، جهش زیادی در رشد مغز جنین داخل رحم مادر به وجود خواهد آمد. همچنین، ریه های جنین در این دوره از بارداری بالغ شده و شاخه های اصلی آن شروع به تشکیل شدن خواهد نمود.در این هفته ، چربی ها در زیر پوست جنین جمع می شود و این کار او را قادر می سازد تا بدن خود را در برابر گرما مدیریت نموده و بعد از تولد هم بتواند خود را با درجه حرارت خارج از رحم مادر به راحتی تطبیق دهد.

اکنون عضلات بدن جنین به طور کامل رشد نموده و توده های استخوانی و اندام های دیگر او هم، همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد. در نهایت، با ورود به هفته بیست و چهارم بارداری، شما به عنوان یک مادر باردار می توانید چین و چروک بدن جنین خود را در اسکن های انجام شده، به وضوح ببینید.

اندازه جنین در هفته بیست و چهارم بارداری

جنین داخل رحم مادر با ورود به هفته بیست و چهارم بارداری رشد بیشتری داشته و در این مرحله از زندگی، حدودا به اندازه یک طالبی درخواهد آمد. لازم است شما مادر باردار بدانید که وزن فرزند شما تقریبا 600 گرم و اندازه قد او هم سی سانتی متر از تاج سر تا پاشنه پا خواهد بود.

هفته بیست و چهارم بارداری

سونوگرافی در هفته بیست و چهارم بارداری

بررسی های سونوگرافی نشان می‌دهد جنین حتی از قبل از تولد هم عاشق بازی هستند. در تصویربرداری سونوگرافی می‌بینید که جنین همچنان به فشار دادن دیواره های رحمتان با پاهایش ادامه می‌دهد و سعی میکند با دست‌هایش به هرچه در اطرافش هست محکم چنگ بزند. در سونوگرافی هفته بیست و چهارم بارداری گوش‌های جنین به وضوح مشخص می‌شود هرچند شنوایی او هنوز تکمیل نشده است.

مراقبت های هفته بیست و چهارم بارداری

اگر شما زن حامله ای هستید که در هفته بیست و چهارم بارداری خود به سر می برد، باید از حالا برای مرخصی زایمان خود برنامه ریزی نموده و در این مورد هم با شریک زندگی خود مشورت کنید. به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که انجام بسیاری از کارها و یا تقاضا برای درخواست بستری شدن در بیمارستان به منظور زایمان را باید حداقل 30 روز قبل از به دنیا آمدن فرزند خود آغاز نمایید.

لازم است به عنوان یک مادر باردار بدانید که با توجه به قوانین و مقررات بعضی از شرکت ها، مادر باردار ممکن است مجبور شود تا گواهی پزشکی برای مرخصی تهیه نماید. از این رو، باید آمادگی های لازم برای انجام این گونه کارها را قبل از به دنیا آمدن فرزند خود داشته باشید. همچنین، خوب است بدانید که بسیاری از شرکت ها، برنامه هایی با عنوان طرح های اضطراری برای مرخصی زایمان کارمندان خانم خود دارند. بنابراین، اطلاع از سیاست های شرکت محل کار خود در مورد مرخصی زایمان مادران باردار ممکن است نیاز به زمان داشته باشد. اما به عنوان یک مادر باردار به خاطر بسپارید که نماینده شرکت شما، فرد مناسبی برای آگاه نمودن تمام مادران باردار از جزئیات برنامه ارائه شده در این مورد خواهد بود.

اگر شما مادر باردار، هنوز هم از سوزش معده یا اسیدیته شدن آن رنج می برید، می توانید از نکات زیر برای از بین بردن این مشکل استفاده کنید:

 • شش الی هفت بار از وعده های غذایی کوچک تر، به جای 3 وعده غذا خوردن در اندازه بزرگتر استفاده کنید.
 • غذای خود را به آرامی خورده و آن را به طور کامل بجوید.
 • به عنوان یک مادر حامله سعی کنید بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب و پایین آمدن از تخت غذا نخورید.
 • نوشیدن مایعات خوب و سالم برای یک مادر باردار بسیار مفید است، اما نباید در بین وعده های غذایی خود از آن ها استفاده کرد. این نکته مهم را هم به خاطر بسپارید که نوشیدن مایعات به مقدار زیادی، خطر ابتلا به سوزش سر دل و بازگشت اسید به مری را در زنان باردار افزایش می دهد.
 • پاهای خود را هنگام خواب، بالاتر از سطح بدن نگه دارید.
 • به عنوان یک مادر حامله سعی کنید در این دوران بارداری خود، از لباس های مناسب و راحت استفاده کرده و اطراف شکم خود را همیشه با لباس مناسب بارداری، محکم بپوشانید.
 • یک نسخه از پزشک خود که شامل داروهایی به منظور تسکین فوری درد برای موارد اضطراری به همراه داشته باشید.
 • در نه ماه دوران بارداری خود، سعی کنید تا آنجا که امکان دارد از مصرف مواد غذایی تند، سرخ شده و چرب خودداری کنید.

هشدارهای هفته 24 بارداری

در فصول گرم و به خصوص تابستان که آفتاب به شدت و گرمی می تابد، حتماً از عینک آفتابی استفاده کنید. اما  درهفته بیست و چهارم بارداری چشم‌های شما به نور حساس تر بوده و استفاده از عینک دودی واجب است.

تغذیه در هفته بیست و چهارم بارداری

شما به راحتی می‌توانید برای تغذیه بارداری خود برنامه ریزی کنید. ما در اینجا چند اصل را که برای تغذیه در هفته بیست و چهارم بارداری باید در نظر بگیرید برای شما آورده ‌ایم:

 • کیف، کشو، ماشین و یخچال خود را از مواد غذایی سالم مانند کراکر گندمی، سیب، ماست کم چرب، پنیر یا آجیل پر کنید.
 • سه وعده غذای کم و اسنک‌‌ هایی سالم را برای میان وعده خود آماده کنید تا مطمئن شوید که مواد مغذی لازم را دریافت می‌کنید.
 • در فواصل منظمی در روز غذاهای مغذی بخورید تا از گرسنگی شدید که می‌تواند منجر به ویار شود، جلوگیری کنید.
 •  مواد غذایی خود را از میان این 5 گروه انتخاب کنید: حبوبات، سبزیجات، میوه، لبنیات و مواد سرشار از پروتئین. سعی کنید مواد غذایی خود را در هر میان وعده حداقل از دو گروه انتخاب کنید. کودک و بدن شما باید مواد غذایی مختلفی را برای فراهم کردن پروتئین، کربوهیدرات، چربی، ویتامین و مواد معدنی به دست آورد.
 •  به مقدار زیاد آب بنوشید. زیرا برای ساخت بافت‌های جدید، کمک به هضم غذا، و تشکیل مایع آمنیوتیک، آب کافی لازم است. شما باید حداقل 10 لیوان آب در روز بنوشید. برای راحتی این کار، یک بطری پر از آب را همیشه در کنار خود داشته باشید.
 • تقریبا 8 تا 12 لیوان مایعات در طول روز که تقریبا 1.5 لیتر میشود. آب باید بیشترین قسمت این مایعات را تشکیل دهد. آب بدن را هیدراته نگه میدارد و باعث انتقال مواد غذایی از خون به جنین میشود. همچنین نوشیدن آب باعث جلوگیری از عفونت ادراری و یبوست در دوران بارداری میشود.

ورزش در هفته 24 بارداری

گرم کردن بدن قبل از شروع  ورزش و سرد کردن بدن در هنگام پایان آن را هرگز فراموش نکنید. حتی اگر به کلاس خود دیر می رسید، حتماً ابتدا کمی بدنتان را گرم کنید. این آرام وارد و خارج شدن به ورزش، علاوه بر کاهش احتمال بروز صدمات به بدن، باعث می شود که ضربان قلب و تنفس نیز به آرامی تند و به آرامی کند شود. برای این کار چند حرکت سریع و راحت هست، مانند چرخاندن دستها به حالت دایره ای بزرگ و یا درجا راه رفتن. با شناخت ورزش های مفید و مضر دوران بارداری، انتخابی صحیح انجام دهید.

پیاده روی در بارداری

پیاده روی در بارداری

اگر در هفته بیست و چهار بارداری احساس خستگی یا خواب آلودگی می‌کنید قبل از ظهر در ساعت استراحت ظهر در ساعت ناهار و بعدازظهر قبل از بازگشت به خانه کمی پیاده روی کنید. اگر جایی کار میکنید که دمای غیرمعمول دارد این کار بسیار اهمیت دارد. ترموستات طبیعی بدن شما در زمان بارداری روی دمای بالاتری تنظیم شده و به همین دلیل باید بدنتان را خنک کنید.

راهنمای پدران در هفته بیست و چهارم بارداری

این نکته را به عنوان پدر آینده به خاطر داشته باشید که حتی اگر خودشما، فرزندتان را در داخل شکم خود حمل می کردید، شاید این میزان از نگرانی و استرس را هرگز تا پایان دوران بارداری خود نداشتید. بنابراین، به عنوان یک پدر همیشه سعی کنید تا ترفندهای از بین بردن نگرانی در خود و همسرتان را یاد بگیرید، چون وجود بیش از حد آن در هر فرد، نگران کننده است. در مورد نحوه نگهداری و مراقبت از همسر باردار و نوزاد کوچک خود، مثل راه مقابله با درد قولنج در نوزاد خود، شما و همسرتان را از نگرانی و استرس نجات خواهد داد. برای اطلاعات بیشتر در مورد نگهداری نوزاد کوچک خود به سایت های معتبر کالج ها مراجعه کنید، تا شما را راهنمایی کنند.

بازی کردن با برخی از کارت ها و بازی های سرگرم کننده دیگر با همسر باردار خود، هم باعث لذت بردن شما خواهد شد و هم شما را از استرس آزاد می کند. در هفته بیست و چهارم بارداری همسر خود سعی کنید تا برای دیدن بعضی از سی دی های فیلم های خنده دار با همسرتان وقت بگذارید و با شریک زندگیتان با صدای بلند بخندید. با همسر باردار خود نشسته و در مورد تمام مسائل نوزاد آینده خود صحبت کنید. به عنوان یک پدر لازم است بدانید که بحث کردن در مورد مسائل نگران کننده با شریک زندگی، از میزان استرس همسرتان هم تا حد زیادی خواهد کاست.

گذراندن دوران بارداری برای یک مادر حامله، بسیار سخت بوده و در عین حال، یکی از شگفت انگیزترین دوران زندگی او محسوب می شود! پس به عنوان همسر یک زن باردار و پدر آینده سعی کنید تا با کمک کردن به همسرتان و درک کامل او، با هم از این دوران لذت ببرید و تجربه خوب و به یاد ماندنی را با گرامی داشتن همسر خود برای او رقم بزنید.

توصیه های اسلام در هفته بیست و چهارم بارداری

غسل‌های مستحبی به‌خصوص غسل جمعه را انجام دهید. از آنجا که گفتن ذکر سبب آرامش و رفع استرس می‌گردد، بنابراین به مادران باردار توصیه می‌شود در این دوران با گفتن ذکر و صلوات آرامش را هم برای خود و هم برای جنینتان به وجود بیاورید.

چک لیست کارهای هفته 24

 1. آزمایشات گلوکز خود را انجام دهید
 2. 28 هفته قبل از زایمان خود را برنامه ریزی کنید
 3. خانه را برای آمدن کودک امن کنید

سوالات متداول هفته بیست و چهارم بارداری

در این هفته اندازه جنین چقدر است؟

در این هفته جنین حدود 600 گرم و به اندازه یک طالبی کوچک است.

ضعف بینایی در هفته بیست و چهارم طبیعی است؟

ممکن است در این هفته‌های بارداری بینایی شما کاهش پیدا کند اما نگران نباشید این موضوع موقتی است.

هفته 24 بارداری چند ماهگی بارداری است؟

در این هفته شما 5 ماه و یک هفته باردار هستید.

 

نظر (16)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام جنین ازچندهفته لگدمحکم میزنه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته 24 بارداری هستم نحوه خوابین در هفته 24 بارداری واز اینکه از چ زمانی باید موقع پهلو ب پهلو شدن نشست و ان موقع ب پهلو دیگر دراز کشید

This comment was minimized by the moderator on the site

من هفته ۲۴ بارداری هستم.بچه تو شکمم خیلی تکون میخوره.مشکل نداره؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام

عزیزم از این لحظات لذت ببر
ولی باز اگه احساس میکنی نیازه حتما برو پیش دکتر چون استرس برات اصلا خوب نیست

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام هفته بیست وچهار بارداری حرکات جتینم مثل نبض هست کافیه؟باید شلوارم بالاش خیلی گشاد باشه میگن کمر شلوار تاثیر روی جنین داره.درسته؟!

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
حرکات جنین کم کم بیشتر میشه صبور باشین، کش شلوار نباید سفت باشه که خودتون رو اذیت کنه.

This comment was minimized by the moderator on the site

من ۲۴ هفته هستم و امروز درد شکم دارم و شکمم تیر میکشه و با هر حرکت بچه حالم بد میشه درد میگیره رفتم دکترم نبودش چه کنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگر زیاد اذیت میکنه به بیمارستان دولتی معروف زنان که تو شهرتون هست مراجعه کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام درهفته ی بیست و چهارم هستم خیلی سوزش معده دارم چیکار کنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
به پزشکتون بگین یه قرص بهتون میدن خوب میشه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشد
در هفته 24 بارداري هستم اما حركات جنينم را اصلا حس نمي كنم . چكار كنم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
سونوگرافی بشید و از سلامت جنین مطمئن بشین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من در هفته ی 24 بارداری استم حرکت جنینم خیلی کم شده در روز 3 تا 4 بار تکان میخوره من خیلی نگران هستم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بعضی روزها جنین کم تکون میخوره ی وقتی تکون میخوره مادر خودش در حال انجام کاری هست و متوجه نمیشه، یه چیز شیرین بخورین به سمت چپ بخوابین تا 45 دقیقه تکون میخوره

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , من 25 سالمه و در هفته 24م بارداری هستم , بعضی وقت ها حرکات جنینم کم میشه و بعضی روزا خوب آیا مشکلی وجود داره که اینطوریه یا طبیعیه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , اصلا جای نگرانی وجود نداره , بعضی اوقات شما حرکات جنین رو متوجه نمیشین .

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/