مادر و جنین در هفته بیست و سوم بارداری | رشد دندان های جنین

هفته بیست و سوم بارداری جنین شما در هفته 23 بارداری به اندازه یک گریپ فروت است:)

اینک هفته بیست ودوم را که پر از اتفاقات هیجانی بود پشت سرگذاشته و وارد هفته بیست و سوم بارداری خود شده اید. در این دوران، دیگر پیوندی قوی و محکم با فرزند در حال رشد خودتان ایجاد کرده اید. در این روزها، عشق شما به جنین داخل رحمتان قوی تر از هر احساس دیگری است که تا به حال در طول زندگی تجربه کرده اید. این حس مادرانه شگفت انگیز است، این طور نیست؟ هنگامی که شما تصمیم به مادر شدن گرفتید، هرگز به نظرتان نمی رسید که روزی فرزند داخل رحمتان تا این حد برای شما مهم شده باشد. حتی به این موضوع هم فکر می کردید که اگر در طول دوران بارداری اتفاقی برای فرزندتان بیافتاد، شما ناراحتی ناشی از آن را نتوانید تحمل کنید.

علائم هفته بیست و سوم بارداری

تغییر خاصی که مادر حامله در هفته بیست و سوم بارداری خود می تواند احساس کند، تغییر در شکل و اندازه بدنش است. به نظر می رسد رشد روزانه جنین، بر خلاف روز های اولیه دوران بارداری بیشتر شده و شکم مادر حامله، روزبه روز بزرگتر می شود، تغییری که شما در هفته های قبل نمی توانستید آن را به طور کامل احساس کنید. جالب است بدانید که در هفته بیست و سوم بارداری ، وزن مادران باردار به طور متوسط باید حدود 5 الی 7 کیلوگرم زیاد شده باشد. علاوه بر این تغییرات، اتفاقات مهم دیگری هم در هفته بیست و سوم بارداری در بدن هر مادر حامله ای می افتد که مهم تریم این اتفاقات عبارتند از:

رشد بیش از حد رحم

اینک با ورود به هفته بیست و سوم بارداری، رحم مادر به اندازه کافی رشد کرده و سطح شکم او هم نزدیک به 5/1 اینچ بالاتر از نافش قرار گرفته است. متاسفانه قسمت زیرین رحم مادر باردار به طور مستقیم بر روی مثانه او قرار گرفته و به همین علت مادر را با مشکل نشت ادرار مواجه خواهد کرد. نگران نباشید! بروز این حالت در تمام مادران باردار طبیعی است. مایع آمنیوتیک با این که اغلب یک مایع بی بو است، اما اگر برای یک دوره طولانی نشت آن ادامه یابد، حتما باید توسط دکتر معالج مورد بررسی و آزمایش دقیق قرار گیرد.

تغییرات حجم خون مادر

شما به عنوان یک مادر باردار در این دوره ممکن است برای دستشویی رفتن بیشتر عجله کنید که این تغییر به دلیل افزایش حجم خون در قسمت پایین بدنتان می باشد. علاوه بر این که افزایش جریان خون در مادران حامله، باعث افزایش میزان ادرار آن ها می شود، در اغلب موارد سبب افزایش ترشحات واژن آن ها هم خواهد شد. به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید که که این حالت کاملا طبیعی است، مگر اینکه خونریزی بزرگی به وجود آید و یا مادر احساس ناراحتی شدیدی در قسمت شکم خود کند. لازم است بدانید که در صورت بروز درد و خونریزی، مادر باید بلافاصله با دکتر معالج خود تماس گیرد.

بروز رویای شبانه

آیا شما مادر حامله با ورود به هفته بیست و سوم بارداری خودتان، دچار نوعی تغییر ناگهانی در رویاهای شبانه شده اید؟ نگران نباشید! چون رویاها همیشه فانتزی هستند و این تحولات جدید هم بخش دیگری از اتفاقات سه ماهه دوم دوران بارداری یک مادر محسوب می شوند.

ممکن است در این دوران، فرزند شما هم بخشی از رویاهای ناخوشایند باشد که دیدن آن ها باعث شود فکرهای بدی در مورد کودک خود به ذهنتان رسیده و فکر کنید که هرگز آنچه را که انتظار دارید، اتفاق نخواهد افتاد. رویاهایی که یک مادر باردار می بیند معمولا نزدیک به تجارب او هستند. در واقع، مادر باردار آن-چه را که به صورت روزمره به دست می آورد، در رویا هم خواهد دید. همین رویاها ممکن است در برخی از زمینه ها باعث نگرانی مادران باردار شده و حتی علت فانتزی شدن افکار او در رابطه با آینده فرزندش نیز بشود. گفته می شود که علت این تغییرات در رویاهای مادران باردار هم افزایش فعالیت قسمتی از مغز مادر که مسئول خواب  در بارداری او است، می باشد. سعی نکنید که به عنوان یک مادر باردار این رویاها را به عنوان نشانه هایی از اتفاقات آینده به هم اتصال داده و آن را تفسیر کنید. آن ها فقط رویاهایی هستند که در صورت امکان باید فراموش شوند، حتی بدون این که به احساس لذت بردن مادر از این دوران خللی وارد کنند.

خواب در بارداری

افزایش به هم ریختگی اعصاب مادر

با ورود به هفته بیست و سوم بارداری، زمانی هایی وجود خواهد داشت که شما مادر باردار احساس کنید شاید فرزندتان سقط شود و این فکر اعصاب شما را به هم خواهد ریخت. اما زیاد جای تعجب نیست، چون بروز این حالات عاطفی هم در مادران باردار کاملا طبیعی است. از آنجا که با پیشرفت دوران بارداری و رشد جنین در رحم مادر، احساس خاصی در او به وجود آمده است، اینک مادر، فرزندش را بخشی از وجود خود دانسته و همیشه نگران او خواهد بود. شما مادر باردار باید برای مقابله با این مشکلات ذهنی، عاطفی و هورمونی، تغییرات فیزیکی زیادی را در دوران بارداری خود به وجود آورید. البته می دانیم که ایجاد تغییرات ناگهانی با توجه به وجود جنین کار آسانی نیست.

برای مقابله با این درگیری های ذهنی، مادر باردار باید خود را برای مقابله با یک مسئولیت بزرگ در نگه داشتن نوزاد آماده کرده و احساس امنیت کند. در نهایت می توان ادعا کرد که احساس عصبی بودن در مادران باردار، کاملا طبیعی است، فقط باید در هنگام بروز این حالت، تنفس عمیق گشیده و استراحت کنند. مادران باردار همیشه باید به خاطر داشته باشند که تمام این حالات گذرا هستند.

احساس درد در دنده های مادر

هرگز هیچ پزشکی نمی خواهد که شما را به خاطر احساس درد در ناحیه دنده ها سرزنش کند، چون به وجود آمدن این احساس کاملا طبیعی بوده و مربوط به رشد فرزندتان است. این یک واقعیت است که با به حرکت درآمدن جنین در فضای داخل رحم مادر او می تواند دنده ها و اندام های داخلی مادرش را با مشت و لگد قدرتمند خود تحت تاثیر قرار دهد. در چنین شرایطی، شما مادر باردار ممکن است با درد دنده ها مواجه شوید که معمولا این درد تا پایان دوران بارداری با شما همراه خواهد بود.

افزایش خطر سقط جنین

اگر شما مادر باردار سابقه سقط جنین و یا زایمان زودرس را داشته اید، زیاد عصبی و نگران نشوید چون اگر شما مادر باردار آرامش و خونسردی خودتان را حفظ کنید، مدیریت کردن وضعیت بحرانی آسان تر شده و امکان بروز برخی اتفاقات ناگوار کم خواهد بود. تا زمانی که هفته های حساس از دوران بارداری شما بگذرد، فقط نوشیدن آب و استراحت کردن به اندازه کافی می تواند به شما و فرزندتان کمک کند.

شما همچنین می توانید با دراز کشیدن بر روی تخت و بالا بردن قسمت پایین بدن خودتان خطر ابتلا به زایمان زودرس را کاهش دهید. اگر با رعایت کردن تمام جوانب کار مشکلتان باز هم ادامه داشت، بلافاصله با مراقب بهداشتی بیمارستان تماس بگیرید و کمک دریافت کنید. همیشه به یاد داشته باشید که ممکن است به عنوان یک مادر باردار برای امنیت بیشتر خودتان و نگه داشتن فرزندتان نیاز به دارو و مراقبت های بیمارستانی پیدا کنید.

وضعیت بدن و رحم در هفته بیست و سوم بارداری

معمولا در یک بارداری طبیعی، بزرگ شدن شکم مادر به حدی است که حتی توجه غریبه ها را هم به خودش جذب می کند. باید به خاطر داشته باشید که در هفته بیست و سوم بارداری رشد جنین و بزرگ شدن شکم خودتان را به هیچ وجه نمی توانید از دیگران پنهان کنید. این نکته هم باید باعث افتخار و خوشحالی شما مادر باردار باشد!

مغز او هم ممکن است وارد مرحله ای شود که در پاسخ دادن به درخواست های بدن مادر باردار و جنین داخل رحم او دچار مشکل شود. همچنین، شما مادر باردار ممکن است با ورود به هفته بیست و سوم بارداری خود سوزن سوزن شدن و یا وجود پین در دست هایتان را احساس کنید که این حالت هم کاملا طبیعی است. احساس درد و بی حسی در دست ها و پاها، یبوست، رفلکس اسید معده، سردرد و نوسانات خلقی هم ممکن است با ورود به هفته بیست و سوم بارداری تثبیت شده باشد.

تغییرات جنین در هفته بیست و سوم بارداری

با ورود به هفته بیست و سوم بارداری ، جنین هم وارد دنیای کاملا پر سر و صدا خواهد شد، چون او اینک می تواند صداهای بیرون شکم مادرش را از طریق گوش های کوچک خود بشنود. لازم است بدانید که اکنون فرزند کوچک شما حتی ضربان منظم قلب مادر و صدای صحبت کردن او را هم به راحتی خواهد شنید. همچنین، حس شنوایی جنین داخل رحم شما در این دوره از بارداری کاملا رشد یافته است که یک تغییر بزرگ در بدن فرزند شما محسوب می شود. اما به یاد داشته باشید که تغییرات جدید بدان معنی نیست که شما مادر باردار باید استفاده از وسایل برقی پر سر و صدا را کنار بگذارید، صدای تلویزیون را کم کرده و یا از صدای پارس سگ فرار کنید. خودتان را زیاد خسته نکنید، چون رحم گرم و نرم شما نه تنها محیط امنی را برای فرزند کوچک شما سخته، بلکه از جنین داخل رحم شما هم در برابر انواع خطرات محافظت خواهد کرد. علاوه بر این، جنین با شنیدن صدای اطرافیان، با صدای کسانی آشنا خواهد بود که پس از تولد هم با آن ها زندگی خواهد کرد.

کدام اندام های جنین در هفته 23 تشکیل می شود؟

جنین داخل رحم با ورود هفته بیست و سوم بارداری، خود را برای حس کردن بوهای تازه و هوای بیرون از رحم مادر آماده می کند. اینک، ریه های او در حال آماده شدن برای تنفس سریع تر می باشند و ماده ای به نام "سورفاکتانت" به ریه های او اجازه می دهد تا هوا را از خود تخلیه کرده و جلوی تورم شکم و یا چسبندگی آنها را بگیرد. همین شرایط از سقط جنین در ادامه دوران بارداری هم جلوگیری می کند.

دندان ها و چشم های جنین داخل رحم شما همچنان در حال رشد بوده و خود را برای قسمت های مختلف زندگی آماده می کنند. با ورود به این هفته خود نوک سینه های کوچک جنین داخل رحم شما هم در حال رشد می باشند.

همچنین، در این دوره از بارداری هم پوست فرزند شما با توجه به رشد شریان ها و وریدهای قابل مشاهده، قرمز شده است.جنین هفته بیست و سوم بارداری از زندگی خود به زودی شروع به اضافه نمودن وزن خود خواهد کرد، طوری که وزن او در چهار هفته آینده دو برابر خواهد شد. اینک همه اعضای داخلی بدن جنین به خوبی رشد کرده اند و تنها نیاز به بلوغ قبل از تولد دارند.

جنین داخل رحم شما در این هفته ، تقریبا مانند یک نوزاد تازه متولد شده، کامل بوده و تنها فرق او ظریف تر و کوچکتر بودنش است. اگر به هر دلیلی، جنین زودتر از معمول به دنیا آمد، 25 الی 35 درصد شانس زنده ماندن را با تدابیر پزشکی خواهد داشت. اگر تمام هفته های دوران بارداری کامل شود، میزان بقای نوزاد متولد شده هم تا 90٪ افزایش می یابد. خوب است بدانید که با هر هفته بالا رفتن سن بارداری مادر شانس زنده ماندن جنین هم 26 الی 27 درصد افزایش خواهد یافت.

جنین در هفته 23 بارداری

اندازه جنین در هفته بیست و سوم بارداری

جالب است بدانید که در حال حاضر، شما به عنوان یک مادر باردار باید اندازه فرزندتان را با اندازه میوه ها مقایسه کنید. باید بدانید که اندازه فرزندتان در این دوره از بارداری به اندازه یک گریپ فروت می باشد. اگر در این هفته قد فرزندتان را از تاج سر تا پاشنه پای او اندازه بگیرید، طول قد او در حدود حدود 28 سانتی متر و وزنش تقریبا 500 گرم خواهد بود. اما چون جنین در این دوره از زندگی، با سرعت زیادی رشد می کند، به زودی قد و وزن او هم به اندازه کافی افزایش خواهد یافت.

سونوگرافی در هفته بیست و سوم بارداری

با کوچک شدن فضای جنین، در سونوگرافی هفته بیست و سه او پاهایش را به طرف قفسه سینه می‌کشد. دیدن تصاویری از بدن جنین در حال حاضر دشوار است زیرا او حالا دست کم 29 سانتی‌متر است. او در هفته‌های آینده افزایش وزن چشمگیری پیدا خواهد کرد. در سونوگرافی هفته بیست و سوم بارداری، شما متوجه واکنش جنین به رویدادها خواهید شد. صداهای بلند (از قبیل صدای جاروبرقی) در داخل رحم شنیده می‌شوند اما کودک شما را آزرده نمی‌کنند و حتی موجب آشنایی او با این صداها نیز می‌شوند به‌نحوی‌که او پس از زایمان از این صداها نخواهد ترسید.

مراقبت های هفته بیست و سوم بارداری

این نکته مهم را باید تمام اعضای خانواده و خود مادر حامله درک کنند که ذهن مادر در مرحله ای از دوران بارداری قرار گرفته که دچار فراموشکاری شدن آن، امری طبیعی است. اما شما مادر باردار نمی توانید برای این فراموشی تاوان بدهید و یا با آن سازش کنید. بنابراین، حتما باید دستورالعمل های ایمنی را که تاکنون و در هفته های قبل خوانده اید، دوباره بررسی کنید تا با استفاده از آن ها، دوران بارداری خود را با سلامتی و امنیت کامل سپری کنید. همچنین، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که تمام مسائل به وجود آمده در این دوران هم باعث می شود تا تفاوت های زیادی در مراحل بعدی زندگی شما به وجود آید.

هشدارهای هفته بیست و سوم بارداری

خون ریزی بواسیر آسیبی به بارداری نمی‌رساند، اما در صورت تداوم می‌تواند خطرناک باشد. اگر بواسیر شما بسیار دردناک است بهتر است به یک متخصص روده و مقعد یا یک جراح عمومی مراجعه کنید.

تغذیه در هفته 23 بارداری

مصرف سبزی و تره‌بار برای هفته بیست و سه بسیار مناسب است و به کمک آن می‌توانید مطمئن شوید همه مواد مغذی لازم برای خود و جنین را دریافت کرده‌اید. مصرف پروتئین در طول حاملگی ضروری است. اگر گیاهخوار هستید علاوه بر تخم‌مرغ و فرآورده‌های لبنی، غذاهای گیاهی مانند لوبیا، سویا، کره بادام‌زمینی و نان غلات هم حاوی پروتئین هستند.

 کلسیم را هم باید از فرآورده‌های لبنی تامین کنید اگر لبنیات نمی‌خورید می‌توانید مقدار زیادی سبزی‌های برگ سبز مانند برگ شلغم، برگ درخت خردل، بروکلی، لوبیا قرمز، لوبیا چشم بلبلی و شیرسویای کلسیم‌دار استفاده کنید.

تغذیه در بارداری

ورزش در هفته بیست و سوم بارداری

اغلب متخصصان بر این باورند که ورزش کردن علاوه بر کاهش ناراحتی ها و دردهای بارداری برای جلوگیری از بیماری‌های حاد مانند دیابت بارداری، بسیار مفید است. با این وجود، ورزش‌های بیش از حد سنگین ممکن است خیلی خوب نباشند. ورزش روزانه خود را به 30 دقیقه محدود کنید. البته برای خانم‌های ورزشکار این میزان متغیر است.

راهنمای پدران در هفته بیست و سوم بارداری

با گذر روزهای بارداری، شما به عنوان پدر آینده و همسر یک زن باردار، به زمان بیشتری برای بودن در کنار خانواده خود و به وجود آوردن پیوند عاطفی محکم با آن ها نیاز خواهید داشت. برای این کار می توانید از برنامه پرمشغله کاری خود در دوران بارداری همسرتان کم کرده و در عوض، این ساعات را در کنار همسر و فرزند خود باشید.

تصمیم بگیرید که تا چه زمانی می خواهید به سر کار بروید و بررسی کنید که آیا خواهید توانست برای کمک کردن به شریک زندگی خود، پس از زایمان او هم چند روزی مرخصی بگیرید. بعد از این، شما به عنوان پدر آینده و همسر یک زن باردار وظیفه دارید ذهن خود را تغییر داده و در برنامه ریزی های روزانه خود، نیازهای فردی را کنار گذاشته و نیازهای همسر و فرزندتان را در اولویت قرار دهید. همچنین، اگر شریک زندگی شما هم یک زن شاغل است، شما باید برای استخدام پرستار و یا بررسی مهدکودک های مناسب هم برنامه ریزی کنید.

به یاد داشته باشید که چند هفته اول بعد از زایمان، برای شما و همسرتان دوران آسانی نخواهد بود. پس، از حالا برای آماده سازی خودتان برای روبه رو شدن با مسائل بعد از زایمان هم اقدام نمایید. علاوه بر این ها، به عنوان یک پدر سعی کنید تا از این به بعد، تسلط بیشتری بر اعصب خود داشته باشید، تا بتوانید با آرامش بیشتری، فرزندتان را بعد از تولد در آغوش بگیرید. مشارکت کردن در تمام کارهای مربوط به بچه و منزل برای ایجاد آرامش و هیجان در زندگی، احساس خوبی را برای هر دو نفر شما خواهد داد. به عنوان همسر یک زن باردار خوب است بدانید که تحمل سختی ها و مشکلات دوران بارداری بر بدن و ذهن شریک زندگیتان تاثیر زیادی گذاشته و او را ضعیف و عصبی کرده است، اما با در کنار او بودن می توانید احساس شادی و سرزندگی خود را به او هم انتقال دهید. همچنین، با این کار هر دو نفر شما احساس خواهید کرد که تحمل تمام تلخی های دوران بارداری ارزش یک لحظه در آغوش گرفتن فرزندتان را دارد.

توصیه های اسلام در هفته بیست و سوم بارداری

جنین بعد از پنج‌ماهگی، یعنی از هفته بیستم بارداری به بعد قادر است صداها را بشنود. بنابراین به‌خصوص از بعد پنج‌ماهگی، قرائت قرآن اثر بسزایی در روح و روان کودک دارد. اگر می‌خواهید که فرزندتان رنگ و روی خوب و زیبا داشته باشد به سراغ دوستان کبد بروید. دوستان کبد عبارت‌اند از: روغن‌زیتون، روغن ماهی، کره، خیار، کاهو، کاسنی، کنگر، هویج، شیرخشت، زرشک و عناب.

توصیه‌شده است که سوره "توحید" را هرروز 50 بار بعد از نماز صبح بخوانید و هر شب تسبیحات حضرت زهرا را پیش از خواب بخوانید.

چک لیست  کارهای مهم هفته 23

  1. آیا بیمه عمر شما پرداخت شده است؟
  2. انتخاب دکوراسیون اتاق کودک را شروع کنید
  3. برنامه های خود را نوشته یا بروزرسانی کنید

سوالات متداول هفته بیست و سوم بارداری

جنین در هفته 23 به چه اندازه است؟

جنین شما در این هفته به اندازه گریپ فروت است که همه صداها و نور و تاریکی را تشخیص می دهد.

آیا دیدن کابوس و خواب در این هفته طبیعی است؟

دیدن خواب و رویا و حتی کابوس‌های شبانه در این هفته های بارداری طبیعی است. بهتر است برای آرامش خواب کمی گلاب روی بالش خود بریزید.

امکان سقط جنین در هفته بیست و سوم وجود دارد؟

اگر شما سابقه سقط دارید سعی کنید در این هفته‌های عصبی و یا ناراحت نشوید چون ممکن است دچار زایمان زودرس شوید.

 

نظر (36)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته 23باردارم دندان دارد دارم چیکارکنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من 17ساله و در هفته بیست وسه بارداری هستم پای سمت چپم به شدت بعضی موقع ها درد میکنه آیا طبیعیه؟؟ یا نه!!؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من در هفته 23ام بارداری هستم حرکت جنین امشب خیلی زیاده خطر ناکه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من در هفته 23 بارداریم و سر کلاژ شدم و اینکه بعضی مواقع زیر دلم سمت راست درد داره آیا طبیعیه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من دوقلوباردارم هفته ۲۳ هستم امروز هر چی شیرنی میخورم زیاد تکون نمیخورن مثل روز های قبل

This comment was minimized by the moderator on the site

احتمالا تصمیم گرفتن از الان شیطونی کنند!
باهاشون صحبت کن

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشیدمن توهفته ی ۲۳بارداریم ولی تکان خوردنش وحس نمیکنم هفته ی ۲۰رفتم سونو گفت قلبش کارمیکنه آیااین طبیعیه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام 0مشکلی ندارد از هفته بیست وسوم به بعدحرکتها شروع میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نگران نباشین کم کم تکوناش رو حس خواهین کرد، بعضی ها دیرتر حرکات جنین رو حس میکنن.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید تو هفته ۲۳ هستم بعضی اوقات حس میکنم زیر شکمم درد میگیره کشیده میشه دردش کمه بنظرتون طبیعیه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
به خاطر بزرگ شدن رحمه، طبیعیه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خوبین.... شوهرم علاقه ای به فرزند دختر نداره... تو هفته 23 بارداری هستم چطوری میتونم سقطش کنم

This comment was minimized by the moderator on the site

وااای ماهم عاشق دختربودیم ولی پسرشد.خداروشکرکنید که این نعمتوبهتونداد چونخیلی در آرزوشن.سقط نکن نترس عاشق دخترش میشه شوهرت

This comment was minimized by the moderator on the site

منوشوهرم عاشق دختربودیم الان پسر باردارم ولی بازم شکرخدارومیکنیم سالمه

This comment was minimized by the moderator on the site

خجالت بکش نعمت خداروشکر کن خوبه ی پسرفلج گیرت بیاد

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
عزیزم هفته 23 بارداری ، یعنی جنینت تشکیل شده و الان میتونی کامل حسش کنی، چطور میتونی سقطش کنی؟ بهتره با پدرش حرف بزنی و اگر لازم بود از مشاور کمک بگیری.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من درهفته ۲۳هستم و داخل شکمم بعضی وقتاتکون خوردنش مثل ضربان قلبه وپست سرهم میزنه نبضش میخاستم ببینم طبیعیه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من تو هفته بیست و سه بارداری هستم دیروز که سونو دادم گفت مایع دور جنین روی مرز خیلی نگرانم واسه فردا وقت دکتر دارم واسه جنین خطر نداره آیا امکان داره مایع زیاد تر هم بشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
باید هفته ای دوبار قلب جنین بررسی بشه خودتون هم تحت نظر باشین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وخسته نباشیدمن توهفته ۲۳بارداری هستم.پاهام بشدت احساس خستگی دارن.چیکارکنم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
استراحت کنین و زیاد خودتون خسته نکنین ، کلیسیم هم مصرف کنین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من درعفته23بارداری هستم گاهی اوقات زیردلم دردمیگیره.علت چیه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
از عوارض بارداریه و طبیعیه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من درهفته23بارداری هستم اماگاهی اوقات زیردلم تیرمیکشه خیلی استرس دارم به خاطرجنین وزایمان زودرس و...لطفوراهنماییم کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من تو هفته 23امم ودردکشیدگی واژن دارم خواستم ببینم طبیعه ممنون میشم جواب بدید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بله طبیعیه به خاطر بزرگ شدن رحم هست

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته ی بیست وسوم هستم بعضی وقتها احساس میکنم حرکت جنین خیلی خوبه ولی بعضی وقتها انگار خیلی آروم زیاد تکون نمیخوره این طبیعیه یا نه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بله طبیعیه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وخسته نباشید من در هفته ۲۳ بارداری هستم و من بخاطر یکسری مشکلات نتونستم عربالگری برم اصلا تو ایرانم نیستم توی سونو از نظر ظاهر و رشد بچه م کاملا سالم.سوالم اینه که ایا امکان داره بچه من مشکلی داشته باشه بچه دومم هست

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
معمولا برای بچه های دوم اگه بچه اول سالم باشه همه مراحل غربالگری رو انجام نمیدن، ادامه غربالگری ها رو انجام بدین و نگران نباشین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام اگه حرکات جنین تو 23هفته و شش روز خیلی کمتر از قبل بشه خطر داره؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
سونوگرافی بشید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید من دوقلو باردارم و وارد هفته 23 شدم مدو روزه که دمای بدنم بالا رفته واحساس تب میکنم ایا برای جنینم خطر دارد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
شما به پزشکشون مراجعه کنید تا دلیلش رو بررسی کنه.

بارگذاری بیشتر ...

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/