مادر و جنین در هفته بیست و دوم بارداری | کامل شدن اندام های جنسی

هفته بیست و دوم بارداری دختر یا پسر شما به اندازه یک نارگیل کوچک پرمو شده است

در حال حاضر شما مادر مهربان ، هفته بیست و دوم بارداری خود قرار گرفته اید و تقریبا می توان ادعا کرد که از مرز میانی این دوران حساس عبور کرده اید. شما هم مانند هر مادر باردار دیگری، برای گذراندن هفته های اولیه بارداری تا امروز، راهی طولانی را طی کرده اید! اینک سلول کوچک داخل رحم شما صاحب قلب، مغز، دستگاه گوارش و سیستم تولید مثل شده است و با ایجاد تغییر در چهره خود شروع به ابراز احساسات می کند.

علائم هفته بیست و دوم بارداری

با ورود به هفته بیست و دوم بارداری، وزن یک مادر حامله به طور متوسط هر هفته نزدیک به 225 گرم اضافه خواهد شد. در واقع، می توان ادعا کرد که افزایش زیاد اشتهای مادر در این دوره از زندگی او کمک زیادی به روند بیشتر شدن وزن خواهد کرد. در ادامه این مقاله، برخی از تغییرات اساسی که ممکن است در بدن یک مادر حامله با ورود به هفته بیست و دوم بارداری رخ دهد، بیان شده است، که مهم ترین این تغییرات عبارتند از:

زیاد شدن ترشحات واژن

ممکن است در این دوره از بارداری، مادر حامله احساس کند که دستگاه تناسلی او حساس تر و مرطوب تر شده است. این تغییر می تواند یکی از دلایلی باشد که باعث می شود تا برخی از زنان باردار در این هفته از دوران بارداری خود، از داشتن رابطه جنسی با همسرشان بیشتر لذت ببرند، به خصوص در سه ماهه دوم دوران بارداری زمانی که شکم آن ها هنوز بیش از حد بزرگ نشده است، این لذت دو برابر خواهد بود. از آن جایی که در طی دوران بارداری، جریان خون به منطقه واژن مادر افزایش می یابد، این حالت باعث می شود که عملکرد این ناحیه از بدن او هم به صورت چشمگیری افزایش یافته و این شرایط هم به نوبه خود ترشحات واژن در بدن مادر باردار را افزایش خواهد داد. به خاطر این که با آغاز هفته 22 بارداری، در درون بدن مادران حامله تغییرات زیادی در حال رخ دادن هستند، بنابراین ممکن است زنان باردار نسبت به قبل، تمایل بیشتری به بودن با شریک زندگی خود داشته باشند و این نکته هم خود مادر باردار و هم همسر او را را بیشتر از همیشه شگفت زده خواهد کرد.

از نفس افتادن مادر

با ورود به این هفته، رحم مادر حامله به سمت بیرون کشیده شده و فضای بیشتری را اشغال خواهد کرد، طوری که یک اینچ بالاتر از ناف او قرار خواهد گرفت. لازم است به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که فشار رحم تا زمانی که شما به هفته بیست و ششم بارداری خود برسید، ادامه خواهد یافت. با به وجود آمدن این وضعیت، ممکن است نفس مادر باردار در هنگام راه رفتن و یا انجام کارهایش تنگ شود و در نتیجه، مادر نتواند ریه هایش را به طور کامل از هوا پر کند. تمام این شرایط باعث می شود که مادر باردار با آغاز هفته بیست و دوم بارداری خود، احساس خستگی کرده و درد زیادی را هم در ناحیه کمر خود حس کند. به همین دلیل است که مادران باردار کمتر مشتاق انجام فعالیت های روزمره خود هستند.

همچنین، رحم مادر بیشتر رشد می کند و قفسه سینه او را به سمت بالا حرکت می دهد، تا فضای بیشتری برای رشد جنین فراهم کند. دنده پایین مادر باردار نیز طوری تنظیم می شود که فضای بیشتری برای جای گرفتن راحت رحم به وجود آید. خوب است به عنوان یک مادر باردار بدانید که وقتی این تغییرات کامل شد و همه اعضا در داخل شکم مادر باردار جای خود را پیدا کردند، مادر قادر به تنفس آزادانه تری خواهد شد.

احتباس آب و ورم اعضای بدن

شما مادر باردار ممکن است تورم و احتباس آب در دست ها و پاهای خود را زمانی که برای مدتی طولانی سرپا ایستاده باشید، احساس کنید. به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که در برخی مواقع، این شرایط برای شما دردناک خواهد بود. معمولا دلیل تورم پاهای مادر حامله، مایعات اضافی جمع شده در بدن اوست، که باعث ناراحتی شدید مادر در دوران بارداری خواهد شد.

با توجه به نیروی جاذبه زمین، هنگامی که فرد سرپا ایستاده باشد، تمام مایعات اضافی بدن او در نهایت در پاهایش جمع خواهد شد. البته به یاد داشته باشید که قرار دادن پاها در سطحی بالاتر از سطح بدن، می تواند تا حد زیادی از تورم و جمع شدن مایعات در آن ها جلوگیری کند. یکی دیگر از دلایل تورم پاها در مادران باردار می تواند ترشح هورمون ریلاکسین در بدن آن ها باشد که اجازه می دهد استخوان های پای مادر نرم شده و رشد آن ها گسترش یابد. درست است که در برخی موارد ممکن است تورم پاهای مادر حامله پس از زایمان از بین برود، اما شاید رشد و بزرگ شدن آن ها دائمی باشد.

علائم بارداری

تغییرات دستگاه گوارش

شما به عنوان یک مادر باردار ممکن است به تمام تغییرات انجام گرفته در بدن خود عادت کنید، اما هرگز نمی توانید خود را با تغییرات اساسی که در دستگاه گوارشتان به وجود می آید، تطبیق دهید. از این رو، شما هم مانند سایر مادران باردار مجبور هستید با ورود به سه ماهه دوم دوران بارداری خود، برای درمان سوء هاضمه، یبوست و سوزش سر دل حتما به پزشک معالج خود مراجعه کنید. این تغییرات زمانی اتفاق می افتد که شما مجبور هستید با توجه به افزایش هورمون پروژسترون بارداری که گذرا است، مواد غذایی اضافی تری نسبت به قبل مصرف کنید. وارد شدن مواد غذایی اضافی به دستگاه گوارش مادران باردار باعث به هم خوردن روند طبیعی کار آن خواهد شد.

هدف واقعی از افزایش هورمون ها، انعطاف پذیر شدن رباط ها در منطقه لگن مادر باردار می باشد، زیرا در غیر این صورت می تواند مانع رشد رحم مادر حامله شود. همچنین، افزایش هورمون دوران بارداری در بدن مادر باعث شل شدن دستگاه گوارش آن ها خواهد شد، که اگر این چنین نبود (به خصوص برای مادرانی که ولع مصرف برخی از مواد غذایی سنگین را در دوران بارداری خود دارند.) تحمل هضم مواد غذایی برای آن ها بسیار دشوار و ناراحت کننده می شد. یکی از دلایل اصلی که زنان باردار را تا پایان دوران بارداری خود، با مشکل بواسیر روبه رو می کند، خوردن مقدار زیادی از مواد غذایی سنگین می باشد. اما به یاد داشته باشید که با در نظر گرفتن مقدار زیادی آب و مواد غذایی فیبردار در رژیم غذایی روزانه خود، می توانید مشکلات دستگاه گوارشتان را در دوران بارداری تا حد زیادی کنترل کنید.

تغییرات بدن و رحم در هفته 22 بارداری

با ورود به هفته بیست و دوم بارداری شما مادر باردار احساس واقعی تری از بارداری خود به دست می آورید، چون لگد زدن و ضربات جنین به اطراف خود را در درون رحمتان به خوبی حس می کنید. خوب است بدانید که با پیشرفت روز به روز دوران بارداری، در بعضی مواقع از دست دادن حافظه کوتاه مدت، برای شما امری طبیعی خواهد بود. همچنین، ممکن است هفته بیست و دوم، مشکلاتی هم در توانایی تمرکز شما بر روی کاری که در حال انجام دادن آن هستید، به وجود آید. در چنین شرایطی، به احتمال زیاد شما هم مانند سایر مادران باردار احساس کنید که نمی توانید مانند قبل بر روی کارهای روزمره خود تمرکز داشته باشید و این موضوع شما را کمی نگران خواهد کرد.

اما به وجود آمدن این مسائل نیازی به وحشت کردن و نگرانی ندارد، چون این حالت به وجود آمده در بدن مادر حامله با عنوان "فراموشی دوران بارداری" شناخته شده و یک اتفاق طبیعی در طول ماه های خاصی از این دوران محسوب می شود. مطالعات اخیر دانشمندان نشان داده اند که از یاد رفتن کلمات و فراموشی در دوران بارداری، در بین اکثر مادران حامله بسیار شایع است، هر چند نوع بروز این مشکلات هم ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

هفته 22 بارداری شما مادر باردار متوجه خواهید شد که تغییرات عمده ای در درون بدن و ذهن شما اتفاق می افتد. باز هم آگاه باشید که همه این تغییرات طبیعی هستند، مگر اینکه برای شما حالت ناراحت کننده ای به وجود آورده و یا واقعا احساس بدی در شما ایجاد کنند. اما در نهایت، می توان گفت: "واقعیت این است که تغییرات اساسی به وجود آمده در بدن مادران هفته بیست و دوم خود اصلا نیازی به نگرانی ندارد، چون همه این اتفاقات خواهد گذشت."

تغییرات جنین در هفته بیست و دوم بارداری

در این هفته، عضلات بدن جنین داخل رحم مادر در حال قوی تر شدن بوده و ضربات او به دیواره رحم مانع استراحت مادر شده و حتی ممکن است او را شگفت زده کند. اینک لازم است بدانید که فرزند شما روش پاسخ دادن به محرک ها را به خوبی یاد گرفته است. حتی ممکن است شما مادر باردار پاسخ جنین داخل رحم خود را با حرکات او نسبت به سر و صدای بلند، موسیقی آرام و لالایی احساس کنید. خوب است به یاد داشته باشید که خواندن لالایی آرام در دوران باردار، حتی پس از تولد فرزندتان هم برای او تسکین دهنده خواهد بود. به غیر از درک صداها، مغز جنین می تواند لمس شدن را از روی شکم مادرش احساس کند. به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که این احساس در جنین داخل رحم شما با ورود به هفته های آینده دوران بارداری بیشتر هم خواهد شد.

کدام اندام های جنین در هفته بیست و دوم تشکیل می شود؟

هفته 22 زمان مناسبی برای رشد و تکامل اندام های تولید مثلی جنین هم به شمار می آید. اگر شما به عنوان یک مادر باردار در حال حمل یک جنین پسر باشید، بیضه های او شروع به رشد نموده و از شکمش بیرون خواهند زد، اما تا زمان تولد جای آن ها در کیسه بیضه امن خواهد بود. اگر هم جنین داخل رحم شما دختر باشد، رشد اندام تناسلی او بیشتر از پسران به چشم خواهد آمد. در واقع، در هفته بیست و دوم بارداری رحم و تخمدان های جنین شما در جای خود قرار گرفته و مهبل (واژن) او هم به خوبی رشد کرده است. با این تغییرات، دیگر جایی برای اتفاق افتادن بلوغ بیشتر دختر شما در هفته های آینده باقی نخواهد ماند. تغییراتی که ممکن است شما با نگاه کردن به فرزند خود در هفته بیست و دوم بارداری مشاهده کنید، عبارتند از:

 • بلوغ اندام های تناسلی جنین داخل رحم شما
 • رشد برجستگی پلک ها و ابروهای فرزندتان
 • شکل گیری کامل ناخن تمام انگشتان جنین
 • مشخص شدن کامل لب ها و تمایز آن ها از صورت جنین
 • رشد کامل پانکراس فرزندتان
 • رشد جوانه دندان ها در لثه های جنین
 • پاسخ دادن فرزندتان به صداها و لمس کردن
 • تکامل دستگاه گوارش و عملکرد سیستم دفع ادرار و مدفوع جنین
 • رشد کامل مغز جنین
 • رشد و تقویت سیستم ایمنی بدن جنین
 • شکل گیری و ذخیره سازی بافت های چربی در بدن جنین برای گرم کردن او پس از به دنیا آمدن

هفته بیست و دوم بارداری

اندازه جنین در هفته بیست و دوم بارداری

خوب است بدانید که فرزند شما راه بسیار طولانی را از گذشته تا به حال طی کرده تا از اندازه خیلی کوچک مانند دانه یک میوه، به اندازه یک  نارگیل کوچک در آمده است. همچنین، وزن جنین داخل رحم شما در این هفته از دوران بارداری معمولا حدود 350 گرم شده و اندازه قد او از تاج سر تا پاشنه پا هم تقریبا 19 سانتی متر می باشد.

سونوگرافی در هفته 22 بارداری

به عکس جنین در هفته بیست و دوم نگاه کنید و ببینید که لب‌‌های او مشخص‌تر شده و دندان‌های او به شکل ریشه‌هایی در درون لثه‌اش ظاهرشده‌اند. هرچند چشم‌هایش رشد کرده‌اند اما عنبیه (بخش رنگی چشم) هنوز رنگ‌دانه ندارد و رنگی نشده است.

مراقبت های هفته بیست و دوم بارداری

تمام دوران بارداری یک مادر ، زمان به وجود آمدن تغییرات بسیاری در بدن او و فرزندش است. بنابراین، شما مادر باردار به یاد داشته باشید که اجرای دقیق مراقبت های بهداشتی لازم برای محافظت از سلامتی مادر باردار و رشد مناسب فرزند داخل رحم او در این دوره از بارداری اهمیت بیشتری دارد. در ادامه این مقاله، چند نمونه از کارهایی که یک مادر حامله باید به خاطر داشته باشد، بیان شده است. این توصیه ها عبارتند از:

 • یک مادر هنگام بالا رفتن از پله ها در دوران بارداری باید دقت و مراقبت زیاد کند.
 • مادر حامله هرگز نباید در دوران بارداری خود از نردبان بالا برود، چون ممکن است تعادل خود را از دست داده و سقوط کند که افتادن از ارتفاع در دوران بارداری، برای سلامتی مادر باردار و فرزند داخل رحم او بسیار خطرناک است.
 • مادران باردار باید روزانه مقدار زیادی مایعات بنوشند تا از یبوست و هموروئید در مراحل بعدی دوران بارداری خود جلوگیری کنند. البته به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که نوشیدن آب ساده به اندازه کافی، خوب بوده و بسیاری از نیازهای شما و فرزندتان را در این دوران حساس برآورده خواهد نمود.
 • افزایش ترشحات واژن مادران حامله در هفته بیست و دوم بارداری، باعث مرطوب شدن لباس زیر آن-ها می شود، که ممکن است احساس ناراحت کننده ای را در او به وجود آورد. استفاده از لباس زیرهای آستردار در دوران بارداری احساس تمیزی به مادر خواهد داد. استفاده از لباس زیرهای پنبه ای نیز در این دوران مفید خواهد بود، چون مادر باردار می تواند آن ها را زود به زود عوض کند.
 • مادر باردار نباید در برنامه های روزانه خود، ورزش کردن را فراموش کند، چون جنین، به طور مداوم با لگد زدن در رحم مادر خود را برای روزهای بعد از زایمان آماده می کند. بنابراین ورزش در دوران بارداری نه تنها باعث قوی تر شدن عضلات مادر برای قبول مسئولیت انجام روال زایمان طبیعی شده، بلکه فرزند او را هم قوی تر خواهد کرد.
 • در برخی از زنان باردار با آغاز هفته بیست و دوم بارداری، نیاز به عشق و توجه همسرش تا حدی افزایش می یابد که فراموش کردن آن کار آسانی نخواهد بود. به وجود آمدن این حالت در مادر باردار ناشی از تغییراتی است که در زندگی و بدن او به وجود آمده است.
 • اگر شما یکی از زنانی هستید که در طول دوران بارداری خود، میل جنسی در شما تا حد زیادی افزایش یافته است، این حالت می تواند برای شما و فرزندتان خطرناک باشد. تاکیدا به شما توصیه می کنیم که به دکتر معالج خود مراجعه کنید و در مورد چگونگی رابطه جنسی مناسب دوران بارداری با او صحبت نمایید.
 • فرد دیگری که شما مادر باردار باید در ذهن خود داشته باشید، فرزند بزرگترتان است. هر چند در حال حاضر شما می دانید که با داشتن یک کودک، به زودی صاحب فرزند دیگری خواهید شد و این موضوع را هم خوب می دانید که این کودک در بین شما و نوزادتان قرار گرفته است. بنابراین، احتمال دارد که نگهداری کردن از نوزاد جدید و برقراری تعادل بین او و کودک بزرگترتان بعد از زایمان، شما را دچار ترس و استرس کند، که داشتن این حالات در تمام مادران باردار طبیعی بوده و حتی ممکن است در برخی مواقع، بر روی اعصاب شما هم اثر بگذارد. پس، سعی کنید برای به دست آوردن آرامش بیشتر خود را با بایدها و نبایدهایی که دریافت می کنید، وفق دهید و تحمل و صبر خود را با عشق ورزیدن به کودک بزرگترتان در طول دوره بارداری تقویت کنید. همچنین، وقت بیشتری را برای صحبت کردن با او اختصاص داده و با حرف زدن بیشتر، او را آماده پذیرش خواهر یا برادر جدیدش بکنید.

فعالیت های سرگرم کننده

آیا شما هم جزء پدران و مادرانی هستید که برای اولین بار صاحب فرزند می شوید؟ آیا شما به تازگی از دوست و یا سایر اعضای خانواده که به تازگی نوزادشان متولد شده است، ملاقات کرده اید؟ اگر نه، در ادامه این مقاله، شما را با نوزادی که تازه متولد شده آشنا خواهیم کرد، تا شما هم مانند سایر پدران و مادران جدید، خودتان را برای داشتن یک نوزاد کوچک آماده کنیم. مهم ترین این توصیه ها عبارتند از:

 • یک نوزاد تازه متولد، چیزی شبیه به آنچه که در مجلات و یا رسانه ها نشان داده شده است، نمی باشد. هر چند چیزهای مفیدی در مورد نوزادان در این رسانه ها بیان می شود، اما در حالت کلی، داشتن نوزاد تازه به دنیا آمده، اتفاق بسیار متفاوتی است. بنابراین، لازم است به عنوان یک پدر و مادر جدید به خاطر داشته باشید که نوزاد تازه متولد شده ی شما بسیار حساس و شکننده بوده و با آنچه که شما و شریک زندگیتان در مورد داشتن یک نوزاد کوچک در ذهن خود دارید، فرق اساسی خواهد داشت.
 • همچنین، شما می توانید با تجربه کردن و مشاهده حالات نوزادان دیگر، یاد بگیرید که چگونه می-توانید از نوزادی که تا این حد در معرض خطرات قرار دارد، مراقبت کنید و به هنگام برداشتن و در آغوش گرفت او از لغزیدن و افتادن این موجود کوچم جلوگیری نمایید.

هشدارهای هفته 22 بارداری

حدود 10 درصد از زنان دچار عفونت ادراری می‌شوند که در اکثر آنان این عفونت مثانه است و خودش را با آزمایش‌ادرار نشان می‌دهد. نشانه‌های این عفونت تکرر ادرار، سوزش ادرار، درد زیر شکمی و درد هنگام خروج ادرار است. این بیماری به راحتی با مصرف آنتی بیوتیک خوب می‌شود و جای نگرانی وجود ندارد. اما اگر این بیمار درمان نشود احتمال ابتلا به عفونت کلیه‌ای نیز افزایش می‌یابد. عفونت کلیه‌های نیز علاوه بر عواقبی که برای خود مادر دارد ممکن است موجب بروز زایمان زودرس در ماه‌های آخر بارداری شود. نشانه‌های دیگری که ممکن است در عفونت مثانه بروز کند؛ تب ادرار خونی، تهوع و استفراغ و کمر درد شدید است.

در صورت بروز هر یک از علائم زیر، سریعاً به پزشک خود مراجعه کنید:

 • خونریزی
 •  سردردهای شدید
 • تورم ناگهانی دست‌ها و صورت
 • دردهای شکمی دائمی
 • استفراغ مداوم
 • اسهال و یا طب بالایی که بیش از 24 ساعت ادامه پیدا کند

هر کدام از این علائم در هفته22 بارداری می تواند نشانه بروز مشکل جدی باشد. در صورتی که مطمئن نیستید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است، معاینه شدن توسط پزشک هیچ ضرری ندارد.

تغذیه در هفته بیست و دوم بارداری

لازم است در مورد تغذیه در هفته 22 بارداری بدانید چربی در رژیم غذایی ضروری است؛ اما از آنجا که در سایر غذاها وجود دارد لازم نیست که مستقیما به بدن برسد. به‌اندازه کافی از کره مارگارین یا روغن گیاهی برای مطبوع کردن غذا استفاده کنید اما بیش از این مقدار چربی و روغن به غذا اضافه نکنید زیرا چربی حاوی مقادیر زیاد انرژی است.

کره و مارگارین غنی از ویتامین A هستند اما منابع دیگری نیز برای تامین ویتامین A مانند سبزیجات وجود دارند. روغن نباتی و مارگارین منابع غنی ویتامین E هستند و تا جایی که امکان دارد سعی کنید از چربی‌های غیراشباع استفاده کنید مثل روغن ذرت و روغن‌زیتون. فراموش نکنید تغذیه در هفته بیست و دوم بارداری مستقیما روی اضافه وزن شما در دوران حاملگی و بعد از آن تاثیر خواهد گذاشت.

ورزش در هفته بیست و دوم بارداری

اکنون زمان آن رسیده که ورزش‌های سنگین را ترک کنید و به ورزش‌های آرام تر روی بیاورید. ایروبیک داخل آب و شنا کردن باعث کاهش وزن و در نتیجه کاهش فشار روی پاهای شما که تحت فشار زیادی هستند، می شود.

راهنمای پدران در هفته بیست و دوم بارداری

در زیر چند نکته که پدران باید در ذهن خود برای کمک به همسر باردار خود درطول این مرحله از بارداری داشته باشند، بیان شده است، که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • خوب است پدران آینده به خاطر داشته باشند که در این مرحله از دوران بارداری، پاهای همسر حامله ی آن ها قلب دومشان محسوب می شود، چون تورم پاها در او می تواند دردناک بوده و راه رفتن را برای او کاملا سخت کند. در این هنگام، ماساژ دادن پاها به روش های مناسب و توسط همسرش، احساس کاملا آرامش بخشی را به او خواهد داد. همچنین، انجام این امر می تواند زمان خوبی را برای بحث کردن و طرح برنامه برای بعد از زایمان را برای هر دوی آن ها فراهم کند.
 • پدران آینده باید برای داشتن تماس های اضافی با همسر باردارشان قانونی عمل کرده و هرگز در این مورد افراط نکنند، چون داشتن رابطه جنسی افراطی در دوران بارداری، هم برای مادری و هم نوزاد داخل رحم او نگران کننده خواهد بوده و حتی در برخی مواقع، هم ممکن است باعث بیماری هر دوی آن ها شود. مواقعی وجود دارد که مادر باردار دچار حالات عجیب و غریب می شود، که شما باید به عنوان یک پدر او را درک کرده و به او بگویید که در همه حال کنارش خواهید بود. حتی اگر همسر شما این حالات را نداشته باشند، از آن جایی که ممکن است به زودی در طی هفته ها و ماه های دیگر فرزندتان به دنیا بیاید و دیگر وقتی برای محبت کردن به همسر خود نداشته باشید، پس تا دیر نشده او را در آغوش بگیرید و تا آنجا که می توانید به او محبت کنید.
 • همچنین، به عنوان یک پدر به یاد داشته باشید که احساس ضعف در تمام مراحل بارداری در همسرتان به دلیل تغییراتی است که در بدن او اتفاق می افتد، بنابراین توصیه اکید داریم که زمان بیشتری را با شریک زندگی خود بگذرانید. تعطیلات عاشقانه آخر هفته، تماشای فیلم، صرف زمان در آبگرم و یا حتی فقط یک پیاده روی ساده از جمله کارهایی است که شما به عنوان همسر یک زن باردار و پدر آینده می توانید با همسرتان انجام داده و لحظات سخت دوران بارداری او را شاد و پر طراوت کنید.
 • هرقدر به ماههای آخر نزدیک میشوید فکر خرید سیسمونی ذهنتان را مشغول میکند ، نکاتی ضروری برای انتخاب سیسمونی نوزاد میتواند به شما در این مورد کمک کند.

انتخاب سیسمونی نوزاد

توصیه های اسلام در هفته بیست و دوم بارداری

خوب است حدیث کسا و زیارت امام زمان را 40 مرتبه بخوانید و بعد از هر نماز 70 بار استغفارکنید و به مدت 40 روز بعد از نماز صبح دعای عهد را بخوانید. هرروز صبح مقداری خرما بخورید. در رابطه با مزایای خوردن خرما در روایات آمده : "بهترین غذای زن حامله و حتی داروی او خرماست".

امام علی هم فرمودند: "برای زن باردار هیچ‌چیز بهتر از خرما نیست" امام صادق نیز فرمودند: "خوردن خرما سبب قوی شدن بدن مادر و جنین می‌شود."

چک لیست های مهم هفته 22

 1. یک عکاس زایمان پیدا کنید
 2. نکته ای برای تصمیم گیری: مهد کودک یا پرستار بچه
 3. لباس های کمدتان را تغییر دهید

سوالات متداول در هفته بیست و دوم بارداری

جنین در این هفته به چه اندازه است؟

جنین شما در این هفته به اندازه یک نارگیل کوچک است و اگر پسر باشد بیضه‌ها و اگر دختر باشد واژن به طور کامل رشد کرده و مشخص خواهد شد.

سقط جنین در هفته 22 امکان دارد؟

آنچه در هفته 22 بارداری ممکن است رخ بدهد زایمان زودرس است نه سقط جنین. در زایمان زودرس ممکن است که جنین شما زنده نماند.

در این هفته می توانم ورزش کنم؟

ورزش‌هایی مانند یوگا و شنا در این هفته از بارداری بسیار مناسب است اما باید از ورزش های سنگین به شدت پرهیز کنید.

 

نظر (25)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم روزبخیرمن 22هفتم بارداری وای وی افم ولی هنوبچم تکون خورداخه طبیعیه؟اونم بچم پسره

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ببخشید من ۱۹سالمه هفته ۲۲بارداریم رابطه جنسی هم اصلا ندارم نینیم ک تکون میخوره من ضرباتش رو داخل واژن و رحمم احساس میکنم همینطور ترکیدن حباب های گاز مانندی داخل رحمم میخاستم بدونم خطرناک هست سیروکسم هفته ۱۸ ۳۵بود

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ۲۲هفته ۲روزم هستش ترشحاتم زیاده طبیعی یا نه وحرکات پسرمو زیردلم نافم بیشتر متوجه میشم ابنا طبیعی یانه کمکم کنید اینم بگم من جفتم پایین هستش کلا درحال استراحت هستم ادامه بدم ب نظرتون میره بالا جفتم یانه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
سعی کنید پاهاتون رو در سطح بالاتر قرار بدین و استراحت کنین، استرس نداشته باشین که دمشن خودتون و جنینتونه، فقط از این روزها لذت ببرین، همه چیز هم طبیعیه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من 22هفته و چهار روزم رو گذروندم.سرماخوردگی شدیدی گرفتم.پهلوهام دو روز درد میکرد.حالا درد پهلوم کم شده ولی تکون های دخترم رو نمیفهمم.بارداری دوم هستم.پسرم 4سالشه.تکون خوردن بچه ام رو از دهانه رحم حس میکنم.خیلی ترسیدم.دسترسی به دکتر ندارم.اگه...

سلام من 22هفته و چهار روزم رو گذروندم.سرماخوردگی شدیدی گرفتم.پهلوهام دو روز درد میکرد.حالا درد پهلوم کم شده ولی تکون های دخترم رو نمیفهمم.بارداری دوم هستم.پسرم 4سالشه.تکون خوردن بچه ام رو از دهانه رحم حس میکنم.خیلی ترسیدم.دسترسی به دکتر ندارم.اگه امکانش هست راهنماییم کنید و من رو از نگرانی نجات بدین.تشکر

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
به اورژانس بیمارستان مراجعه کنین تا وضعیتتون بررسی بشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید من تو هفته ی ۲۲ بارداری هستم ولی از دیروز خونریزی دارم وقتی دستشویی میرم کمه ولی من میترسم دکتر هم رفتم گفت اگه بیشتر شد بیا سه تا امپول هم داد هفته ای یدونه بزنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
حتما استراحت کنین و سرپا نباشین، اگر بیشتر شد سریعا به دکترت و اگر ساعتی بود که دکتر خودت نبود به بیمارستان مراجعه کن.

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام میخواستم بدونم خروپف کردن در بارداری در سه ماه دوم و سوم برروی جنین اثر میگذارد؟ این مشکل را تازه پیدا کردم. ممنون میشم ، من را راهنمایی کنید. و اینکه چگونه می‌توان درمان کرد؟ سپاسگزارم.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
خروپف در بارداری مشکل نیست یکی از عوارض بارداریه که تا زمانی که زایمان نکنین با شماست، اصلا نگران نباشید جای نی نی خیلی راحته.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته ی بیست و دو بارداری هستم و کمرم خیلی درد میکند به نظر شما امری طبیعی است ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگر اضافه وزنتون زیاده می تونه دلیل کمر دردتون باشه، زیاد خم و راست نشید و اگر دردتون زیاد بود حتما به پزشکتون اطلاع بدین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من توهفته 22 بارداری هستم هم اسپرین مصرف میکنم هم شیاف پروژسترون .چون سقط داشتم میگن اینا واسه بچه ضرر داره لطفامیشه راهنماییم کنید که ایا ضرر داره یا ن

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگه دکتر براتون تجویز کرده حتما تشخیص داده که براتون لازمه و باید مصرف کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام.درد و گرفتی شدید در هفته 22 بارداری دلیلش چیه؟ و راه درمانش چیه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

باسلام. دردشدید و گرفتگی در ناحیه زیر سینه و سر معده در هفته 22 بارداری دلیلش چیه؟ و چه درمانی داره ممونم میشم راهنمایم کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
حتما مطب لینک پایین رو مطالعه کنید.
//mamanam.com/pregnancy-care/318

This comment was minimized by the moderator on the site

ببخشید من زایمان سومم هست دوتای قبلی سزارین شدن کوچیکم 5سالشه این زایمانمم سزارین میشه یا نه؟؟ممنون میشم جواب بدین?

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام چون دو بار سزارین بوده به احتمال زیاد این هم سزارین خواهد بود.

This comment was minimized by the moderator on the site

منم هفته22ام مبارکم باشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
تبریک میگم مامان خانوم مبارکتون باشه اومدن نی نی کوچولو

This comment was minimized by the moderator on the site

باسلام،من درهفته بیست ودوم وچهارروز بارداری هستم،زیردلم وکمرم درد شدید داشتم،مثل درد دفع تو پریودی.اولین بارداری وبدون سقط هستم،شیاف پروژسترون مصرف میکنم.درد شدید بعداز یکربع آروم میشد ودوباره بعداز یکساعت این درد شروع میشد.علتش چی میتونه...

باسلام،من درهفته بیست ودوم وچهارروز بارداری هستم،زیردلم وکمرم درد شدید داشتم،مثل درد دفع تو پریودی.اولین بارداری وبدون سقط هستم،شیاف پروژسترون مصرف میکنم.درد شدید بعداز یکربع آروم میشد ودوباره بعداز یکساعت این درد شروع میشد.علتش چی میتونه باشه،باتوجه به اینکه تواین چندروز کلا بعلت ضعف درحال استراحت بودم وفعالیتی نداشتم.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
این دردها در این هفته میتونه طبیعی باشه ولی اگه زیاد اذیت کننده بود حتما به پزشک مراجعه کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید, من 26 سالمه و در هفته 21 بارداری هستم میخواستم بدونم با وارد شدن به هفته 22 چه علائمی در انتظار من است؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , مهم ترین این علائم عبارتند از:
• به وجود آمدن تنگی نفس در مادران باردار
• احساس کشش شدید بر روی شکم مادر
• بیرون زدن ناف از جای خود
• افزایش ترشحات واژنی در مادران حامله
• افزایش میل جنسی در مادر باردار
• افزایش وزن مادر باردار
• به...

سلام عزیزم , مهم ترین این علائم عبارتند از:
• به وجود آمدن تنگی نفس در مادران باردار
• احساس کشش شدید بر روی شکم مادر
• بیرون زدن ناف از جای خود
• افزایش ترشحات واژنی در مادران حامله
• افزایش میل جنسی در مادر باردار
• افزایش وزن مادر باردار
• به وجود آمدن تورم در دست ها و پاهای مادر حامله
• بروز كمر درد شدید در مادر
• احساس خستگی شدید در مادر حامله
• افزایش اشتهای مادر
• رشد موهای غیر معمول در تمام قسمت های بدن مادران باردار، به علت تغییرات هورمونی
• به وجود آمدن بواسیر در مادران باردار
• به وجود آمدن یبوست شدید در مادر
• به وجود آمدن فراموشی دوران بارداری

ادامه مطلب

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/