امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته بیستم بارداری (بخش دوم)

janin-pesar8

تغییرات بدنی مادر در هفته بیستم را در مادر و جنین در هفته بیستم بارداری – ماه پنجم (بخش اول) خواندید ، در ادامه می خوانید.

تغییرات جنین در هفته بیستم بارداری :

به عنوان مادر باردار، لازم است بدانید که جهش رشد جنین با ورود او به هفته بیستم بارداری، دیگر به پایان رسیده است و اینک او با سرعت کمتری نسبت به هفته های گذشته رشد میکند. همچنین، به یاد داشته باشید که به زودی، سرعت رشد فرزند شما به حداقل خواهد رسید.
در هفته بیستم بارداری هم جنین شما دوست ندارد که دست از ماجراجویی خود بردارد و حرکات خود در داخل رحم مادرش را متوقف کند. شما هم مانند سایر مادران باردار میتوانید این حس او را از طریق انجام رخی تستها و همچنین، لگد زدنش فرزندتان بر روی دیوار رحم خود درک کنید.
در ادامه این مقاله، کارهایی را که جنین داخل شکم شما با ورود به هفته بیستم بارداری، میتواند انجام دهد، بررسی شده است. مهمترین این کارها عبارتند از:

1. تولید مکونیوم توسط جنین در هفته بیستم بارداری:

جنین داخل رحم شما، با ورود به هفته بیستم بارداری، ماده چسبنده ای به رنگ سبز تیره از خود تولید میکند، که "مکونیوم" نام دارد. این ماده ای که بدن جنین از خود دفع میکند، شامل موادی خواهد بود که او در زمان رشد و در طول گذراندن وقت خود در رحم مادر، قورت داده است. در این دوره از بارداری، این اولین مدفوع فرزند شما به شمار میآید، که از سلولهای اپیتلیال، کرکهای جنینی، مخاط، مایع آمنیوتیک، صفرا و آب ساخته شده است. لازم است به عنوان یک مادر باردار بدانید که تمام مواد موجود در رحم شما با هم مخلوط شده و مدفوع جنین شما را تشکیل میدهند که خوشبختانه همه این مواد بی بو هستند.

2. افزایش حس شنوایی جنین با ورود به هفته بیستم بارداری:

به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید که حفظ آرامش در محیط زندگی شما در این دوران حساس از اهمیت خاصی برخوردار است. آرامش مادر و زندگی مسالمت آمیز اطرافیان با او میتواند زمان چرت زدن 20 ساعته هر روزه را برای جنین داخل رحم او فراهم کند. از آنجایی که گوشهای فرزند شما با ورود به هفته بیستم بارداری، به طور کامل رشد یافته و کارکرد طبیعی آنها شروع شده است، بنابراین او تمام صداهای بلند را در محیط پر سر و صدای اطراف خود شنیده و این صداها، آرامش او مختل خواهند کرد. اینک، در هفته بیستم بارداری، گوش خارجی فرزندتان هم کاملا تشکیل شده و او قادر به دریافت امواج صوتی و انتقال آنها به داخل گوش خود میباشد. پس، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید هر سر و صدایی که در اطراف شما تولید میشود، از طریق فیلترهای شکم شما به گوش داخلی فرزندتان هم خواهد رسید.

3. تکامل ریه های جنین در هفته بیستم بارداری:

ریه های جنین از آغاز دوران بارداری تا حالا، راه طولانی را برای به دست آوردن بلوغ کامل پیموده اند. اینک، آن ها به اندازه ای رشد نموده اند، که به خوبی به فرزند داخل رحم شما اجازه تنفس را خواهند داد.

4. به وجود آمدن توانایی بلع در جنین در هفته بیستم بارداری:

شما مادر باردار به یاد داشته باشید که جنین داخل رحم شما، با ورود به هفته بیستم بارداری مقدار بیشتری از مایع آمنیوتیک اطراف خود را خواهد بلعید. نگران نباشید! این کار، او را برای مکیدن و بلعیدن شیر مادر، پس از تولد آماده تر خواهد کرد. همچنین، این عمل، دستگاه گوارش او را برای انجام بهتر کارها و یادگیری مهارت هایی که بعد از به دنیا آمدنش مورد نیاز خواهد بود، یاری خواهد نمود. فرزند شما در هفته بیستم بارداری می تواند به طور معمول، روزانه حدود در 300 میلی لیتر از مایع آمنیوتیکی را که در آن شناور است، ببلعد و وارد دستگاه گوارش خود کند.
آیا شما مادر باردار می دانستید که دمای داخل رحم شما و یا مایع آمنیوتیک موجود در آن، کمی بالاتر از دمای بدن جنین شما است؟ گرم بودن دمای داخل رحم مادر باردار کمک زیادی به گرم نگه داشتن جنین در طول دوره بارداری می کند. همچنین، گرم بودن دمای داخل رحم مادر باردار یکی از عللی است که باعث می شوند نوزادان، بعد از تولد هم عاشق گرما بوده و نوشیدن شیر گرم را دوست داشته باشند!

5. ترشح بیش از حد Vernix توسط پوست جنین در هفته بیستم بارداری:

با ورود مادران حامله به هفته بیستم بارداری، مقدار بیشتری vernix در بدن جنین ترشح می شود، که این ماده باعث چرب شدن و محافظت از پوست او در رحم شما خواهد بود.

hafte-20-bardari1-1.jpg

اندازه جنین در هفته بیستم بارداری:

با ورود مادران حامله به هفته بیستم بارداری، اندازه قد جنین داخل رحم او در حدود 16الی 17 سانتی متر (حدود 6 اینچ) خواهد بود. اگر رشد جنین در این دوره از بارداری هم خوب بروند، اندازه او از سر تا نوک پاهایش در حدود 10 اینچ اندازه گیری می شود، که به اندازه یک موز متوسط است. همچنین شما مادر باردار به یاد داشته باشید که در این هفته از دوران بارداری، وزن فرزند شما هم به نسبت قدش اضافه خواهد شد و معمولا در پایان هفته بیستم بارداری، اندازه طبیعی وزن او 11 اونس (حدود 310 گرم) خواهد شد.

مراقبت از جنین و مادر در هفته بیستم بارداری:

بهترین فعالیت سرگرم کننده برای هفته بیستم بارداری مادران، پاسخ مثبت به دعوت دوستان برای آب تنی و ملاقات با دوستان در آبگرم استخر می باشد. اما، به عنوان یک مادر باردار این نکته را هم به خاطر بسپارید که اینک افراط در استفاده از برخی درمان های ویژه هم برای بدن شما و سلامتی فرزندتان مضر خواهد بود. وقتی که تصمیم می گیرید به استخر یا آبگرم بروید، اطمینان حاصل کنید که دوستانتان از حاملگ بودن شما باخبر هستید و روش های ایمنی مخصوص دوران بارداری را در آبگرم هم برای شما رعایت خواهند کرد. همچنین، به عنوان یک مادر باردار فراموش نکنید که صرف زمانی آرامش بخش با دوستان ، به اشتراک گذاری افکار و ابراز حالت عاطفی خود با آن ها، به شما کمک زیادی خواهد کرد.
به عنوان مادر باردار به خاطر داشته باشید که در هفته بیستم بارداری، گذراندن زمان بیشتر با دوستان و مخصوصا با شریک زندگیتان، برای مقابله با تمام تغییرات به وجود آمده در بدنتان، بسیار مهم است. شما به عنوان یک مادر حامله می توانید همه تغییرات بدن خود و احساساتتان نسبت به فرزندتان را با آن ها در میان بگذارید. علاوه بر این ها، به یاد داشته باشید که با این کار، تغییر بزرگی هم در رابطه شما با شریک زندگیتان به وجود خواهد آمد. از زمان ازدواج تا کنون رابطه شما، غیر از به اشتراک گذاشتن مجموعه ای از حالات احساسی در مورد خودتان نبوده است، اما از وقتی که پدر و مادر شده اید، وجود فرزند مانند طنابی نامرئی در یک راه جدید، شما دو نفر را به هم وصل کرده است و حالا در زندگی خودتان، چیزهای زیادی برای به اشتراک گذاشتن و داشتن ارتباط با شوهرتان خواهید داشت. به همین دلیل، روال زندگی برای هر دو نفر شما فرق خواهد نمود و با ورود به هفته بیستم از دوران حاملگی، اثرات دوران بارداری را بیشتر از پیش، در این رابطه مشاهده خواهید کرد. پس، به عنوان یک مادر باردار، این نکته را به خاطر بسپارید تا آنجا که امکان دارد از این پیوند خاص برای بهتر شدن وضعیت زندگی خود، هم در دوره بارداری و هم بعد از زایمان استفاده کنید.

شما مادر باردار به خاطر داشته باشید که هنوز هم سفر طولانی شما و فرزند داخل رحمتان پایان نیافته و اگر شما در طول مدت دوران بارداری خود، گاه به گاه دچار فراز و نشیب های فیزیکی و عاطفی می شوید، یک اتفاق معمولی است. فقط لازم است به خاطر بسپارید که در چنین مواقعی، کشیدن نفس عمیق، استراحت کردن و نگاه به تصاویر زیبای کودکان، شما را تا حدودی آرام خواهد کرد.
در هفته بیستم بارداری، تغییرات به وجود آمده در بدن مادر حامله، با رشد جنین او افزایش خواهد یافت. پس، به عنوان یک مادر باردار برای کنار آمدن با این تغییرات از مشورت کردن با دکتر معالج خود دریغ نکنید، چون در طول دوران بارداری، همیشه موضوع تازه ای برای نگران شدن، پیدا خواهید کرد. در صورتی که ممکن است به وجود آمدن اکثر مشکلات فیزیکی و عاطفی در این دوره از زندگی، طبیعی بوده و هیچ مشکلی در سلامتی مادر باردار و جنین داخل رحم او ایجاد نکند، اما باز هم مشاوره با دکتر معالج، امن ترین راه حل خواهد بود.

نکاتی برای کسانی که به زودی پدر خواهند شد:

با آغاز دوران بارداری، تمام اعضای خانواده هر مادر باردار در مورد ورود عضو جدید به خانواده بسیار هیجان زده خواهند شد. حالا که خبر ورود عضو جدید در خانواده پیچیده است، مشاوره و پند و اندرز بستگان شما را از هر سو احاطه خواهد کرد. هر کس می خواهد به نوعی شما و همسرتان را در این راه یاری کند، اما پس از مدتی تمام این سخنان برای شما خسته کننده خواهد شد. شما به عنوان پدر خانواده، مسئول هستید تا با طرح یک راه اساسی برای مقابله با این مرحله از زندگی خود و همسرتان، بدون خراب کردن روابط با دیگران اقدام کنید. همچنین، به عنوان یک پدر به یاد داشته باشید که این دوره یک مرحله گذرا نیست، چرا که با به دنیا آمدن فرزندتان، دوز بالاتری از این درمان ها و اندرزهای عامیانه را هر روز دریافت خواهید کرد.
هرچه زمان ورود نوزاد شما به جمع خانواده نزدیک تر می شود، نه تنها رابطه با همسرتان، بلکه رابطه عاطفی با فرزند خود را هم افزایش دهید، تا با این کار، به همسر و فرزند خود نشان دهید که چقدر مراقب آن ها هستید.

نبایدهای تغذیه ماه پنجم بارداری را در خوراکی هایی که نباید در ماه پنجم بارداری بخورید بخوانید.

 

نظر (11)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام‌۲۰هفتمه‌چند‌روزه‌پایینه‌شکمم‌سفت‌شده‌وگاهی‌درد‌می‌کنه
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
طبیعیه به خاطر بزرگ شدن رحمه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام هجده سالمه ودرهفته بیستم بارداری هستم وازمایشغربالگری مرحله اولم گفتن که جنین درخطوط سندرم متوسط وnt۱'۵بوده خیلی نگرانم لطفا کمکم کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
تحت نظر پزشک باشین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من و خسته نباشید، من در هفته ۲۰ بارداری هستم ،از هفته پیش لباس زیرم‌ رو خیس می کنم ، دکتر رفتم و ازم آرمایش گرفته که از جفت بچه نباشه ، خدارو شکر منفی بوده، ولی هم چنان ادامه داره. دلیلش چی هست و از کی نگران کنندس؟ با تشکر

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام اگه بدون عطسه یا سرفه لباستون خیس میشه و خیسی از ترشحاتی نباشه که در دوران بارداری عادیه ، ممکنه نشت آب رحم داشته باشید که باید توسط پزشک حتما بررسی بشه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام فاطمه هستم اولین بارداریمه والان تو بیست وهفته وسه روزه هستم فکر کنم اخرای پنج ماهم باشه همه ازمایشاتم پاک بودن امامن هنوز حرکت جنینمو حس نمیکنم نمیدونم چرا جنینم پسره تو رو خدا کمکم کنیدمرسی

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
عزیرم این طبیعیه تو هفته بیستم حرکات جنین به اون صورت قابل لمس نیست نگران نباش

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام فاطمه هستم و الان تو بیست وهفته
وسه روز هستم اخرای پنج ماهمه همه ازمایشاتم خداروشکر پاک بودن اما من هنوز حرکت جنینمو حس نکردم کمکم کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , من 20 سالمه و در هفته 20 م بارداریم هستم , به عنوان داروی مکمل کدام قرص بهتره ؟ قرص فمیبیون یا Pregnacare ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , بهتره pregnacare بخورین چون آهن هم داره.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location