مادر و جنین در هفته نوزدهم بارداری | جنین همه حرف ها را می شنود!

هفته نوزدهم بارداری جنین در هفته نوزدهم به اندازه یک انبه است که همه صداها را می شنود

به شما تبریک می گوییم! اینک شما به عنوان یک مادر باردار، تقریبا به نقطه عطف بزرگی از زندگی خود رسیده اید. اگر شما از فشار زیاد این دوران به پزشک معالج خود شکایت کنید، ممکن است او به شما بگویند: "شما مادر باردار، در نیمه راه دوران بارداری خود هستید." در حال حاضر، بدن شما خود را برای بسیاری از شک ها، تردیدها، ترس ها و مشکلات تنظیم نموده و به آن ها واکنش نشان خواهد داد. در حال حاضر، دیگر شما آماده خواهید شد تا به خوشی و خرمی از دوران بارداری خود لذت ببرید. از ابتدای دوران بارداری و در طی این مسیر طولانی، بدن شما دستخوش تغییرات زیادی شده است. اما در حال حاضر، زمان آن رسیده است که شما و اطرافیانتان هم این تغییرات را به وضوح ببینید.

علائم هفته نوزدهم بارداری

افزایش میزان درد در رباط های مادر در هفته نوزدهم بارداری

شما هم ممکن است مانند اکثر مادران باردار، درد شدیدی را در ناحیه شکم، یا لگن خود و یا در هر دو آن ها، به طور هم زمان تجربه کنید. به یاد داشته باشید که این چیزی جز درد رباط های بدن شما در دوران بارداری نیست و می تواند کاملا طبیعی باشد. فشاری که از رشد جنین و بزرگ تر شدن او به عضلات نگهدارنده رحم مادر وارد می شود، باعث ایجاد درد در شکم مادر باردار خواهد شد.

خستگی و تنگی نفس

کم آوردن نفس و یا خستگی شدید در مادران باردار چیز جدیدی نیست. این مشکل، مربوط به سیستم گردش خون مادر می شود، چون قلب هر مادر بارداری نه تنها خون را به بدن خود مادر می رساند، بلکه از طریق بند ناف هم این خون رسانی به جنین انجام می گیرد. یکی از دلایل اولیه برای خستگی مادر باردار، همین مشکلات به وجود آمده در سیستم گردش خون مادر می باشد. خوب است به عنوان یک مادر باردار بدانید که شما می تواند با استفاده از یک رژیم غذایی سالم به مقابله با این مشکل بپردازد. معمولا مادران حامله در هفته نوزدهم بارداری خود، به مقدار کافی از ویتامین C و آهن نیاز خواهند داشت، تا بدن آن ها بتواند رشد و سلامتی جنین را تضمین کند.

سوزش سر دل

سوزش سر دل در مادران باردار مشکلی است که می توان ادعا کرد که تا پایان این دوره، با آن ها همراه خواهد بود. به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که شاید میزان این مشکل با گذر زمان کم تر شود، اما تا رسیدن وقت زایمان هرگز به طور کامل از بین نخواهد رفت. معده مادرانی که قبل از آغاز دوران بارداری هم همواره حساس بوده، اینک با باردار شدن آن ها حساس تر خواهد شد. یک نکته بسیار مهم که مادران باردار باید آن را به یاد داشته باشند، این است که هورمون های بارداری جدیدی که در بدن مادران ترشح می شود، آرامش دریچه ها و بسته شدن شکاف بین معده و لوله های غذایی در بدن آن ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد. این مشکل با صرف هر وعده غذایی، با احساس دردناک سوزش در قفسه سینه مادران باردار، خود را نشان خواهد داد.

احساس چسبندگی و عرق زیاد

بسیاری از زنان باردار تا پایان دوران بارداری خود، در مورد سرعت افزایش دمای بدن خودشان و احساسی که این حالت در آن ها به وجود می آورد، دچار مشکل می شوند، چون درجه حرارت درونی بدن هر مادری در این دوره بالاتر خواهد رفت. حتی در برخی موارد ممکن است مادر باردار نیاز به استفاده از کولر و لباس های بسیار نازک برای مقابله با ناراحتی ناشی از افزایش دمای بدن خود داشته باشد.

عرق کردن در بارداری

افزایش بیش از حد ارتفاع رحم

دوران بارداری در زندگی شما به عنوان یک مادر حامله، زمانی است که می خواهید در مورد آنچه که در بدن شما و فرزندتان اتفاق می افتد، بیشتر بدانید. یکی از ساده ترین راه ها برای دانستن بیشتر در مورد سیستم بدن خود و فرزندتان توجه به افزایش ارتفاع رحم از روی میزان بزرگ شدن شکم است.

خوب است شما مادر باردار بدانید که قبل از آغاز دوران بارداری، اندازه رحم شما به اندازه مشتتان بوده و به راحتی در لگن شما جای می گرفت. در چنین شرایطی، رحم شما به سادگی می توانست خود را با چسباندن به قسمت پایین لگن نگه دارد. افزایش ارتفاع رحم در هر مادر بارداری، تضمینی برای حفظ جنین از تغییرات به وجود آمده در بدن شما و محیط بیرون می باشد.

انقباضات شدید

شما باید به عنوان یک مادر باردار با یک دوره دیگری که در اصطلاحات پزشکی با نام "Braxton" یا انقباضات شدید شناخته شده است، هم برای جلوگیری از به وجود آمد ترس و وحشت بی اندازه در هفته نوزدهم بارداری خود آشنا شوید. گاهی اوقات حدودا در هفته نوزدهم بارداری، ممکن است عضلات رحم مادر حالت سفتی پیدا کند. اگر در این زمان، شما دست خود را بر روی شکمتان بگذارید، سخت شدن عضلات رحم خود را به دلیل انقباضات شدید، به خوبی احساس خواهید کرد. این انقباضات رحمی معمولا حدود 30 دقیقه طول می کشد و ممکن است در هر 30 الی 50 دقیقه، یک بار اتفاق بیافتد. از آن جایی که این دردها باعث احساس ناراحتی زیادی در مادر باردار نمی شود، از این رو حتی ممکن است شما به عنوان یک مادر حامله متوجه بروز آن نشده و به دنبال درمان این مشکل خود هم نباشید.

شما مادر باردار به یاد داشته باشید که با پیشرفت بارداری، این انقباضات شدیدتر شده و حتی در برخی مواقع، می تواند برای سلامتی مادر باردار و فرزند داخل رحم او دردناک هم باشد. به همین دلیل ممکن است به آسانی، این دردها را با انقباضات زایمان زودرس اشتباه گرفته شود. شما به عنوان یک مادر باردار می توانید با انجام بعضی از فعالیت ها، تغییر در نحوه راه رفتن و پیاده روی آرام در اطراف محیط زندگی خود به منظور استراحت عضلات خود، انقباضات Braxton را به حداقل کاهش دهید و یا حتی در برخی مواقع آن را به طور کامل از بین ببرید..

برخی علائم و نشانه های هفته نوزدهم بارداری عبارتند از:

تغییرات بدن و رحم در هفته نوزدهم بارداری

به خاطر داشته باشید که شما هنوز هم ، در حال گذراندن دوره ماه عسل دوران بارداری خود هستید. در این دوران، ممکن است کمی حالت دست و پا چلفتی را با تغییر شکل بدن و تغییر در مرکز ثقل آن احساس کنید. اما زیاد نگران نباشید! شما می توانید با کمی دقت، تعادل بدن خود را در این مرحله از بارداری خود هم حفظ نمایید.

با آغاز هفته نوزدهم بارداری، رحم مادر حامله بیشتر رشد کرده و خود را به ناف خواهد رساند. این تغییرات به وجود آمده در رحم مادران باردار مانند یک ساعت شنی، تا زمان زایمان او بدون توقف ادامه خواهد داشت. اما نگران نباشید! چون شما مادر باردار می توانید پس از اتمام روند زایمان خود، با کمی تلاش فرم بدن خود را به شرایط قبل از دوران بارداری برگردانید.

تغییرات جنین در هفته نوزدهم بارداری

رشد جنین در در هفته نوزدهم بارداری به اندازه ای است که بدن او، از تاج سر تا کف پا، قابل اندازه گیری می باشد. در نتیجه، در این هفته از بارداری، جنین با حسن نیت اجازه خواهد داد تا پزشک معالج شما بتواند قد او را از سر تا پا اندازه گیری کند.

جنین در هفته نوزدهم بارداری می خواهد در دست راست و یا دست سمت چپ خود، حرکتی ایجاد کند.

کدام اندام های جنین در هفته نوزهم رشد می کند؟

با آغاز هفته نوزدهم بارداری، مغز جنین داخل رحم شما، با اضافه کاری در حال رشد دادن میلیون ها نورون حرکتی- اعصابی است که به ماهیچه های مغز او کمک می کند تا بهتر با سایر قسمت های بدن ارتباط برقرار کند. او همچنین، در حال تشکیل دادن اتصالات پیچیده مورد نیاز بدن خود است تا بتواند سلول های عصبی که به منظور افزایش حس لامسه، چشایی، بویایی، بینایی و شنوایی در اختیار بگیرد، را به کار بگیرد.

بدن جنین داخل رحم شما، با ورود به هفته نوزدهم بارداری، شروع به تکمیل شدن خواهد نمود و دست ها و پاهای کوچک او نسبت به هفته های قبل، رشد بیشتری خواهند کرد. کلیه های جنین در هفته نوزدهم بارداری او، ترشح ادرار به داخل کیسه آمنیوتیک را شروع خواهند کرد. جالب است بدانید که جنین شما، دوباره ادرار تولید شده را می نوشد.

در هفته نوزدهم بارداری، پدر و مادر جنین باید مراقب دریافت صداهای بلند یا ناخوشایند توسط فرزند متولد نشده خود باشند، چون جنین در این دوره می تواند با شنیدن صداهای ناخوشایند و بلند والدین خود، ناراحت شود. بنابراین، به عنوان یک پدر و مادر جدید، سعی کنید تا با حفظ آرامش خودتان، تا حد امکان محیط اطراف را برای زندگی آرام فرزندتان آماده نمایید. به عنوان مادر باردار مطمئن باشید که فرزندتان احساسات شما را از روی آنچه که شما به آن فکر می کنید، به خوبی درک خواهد کرد. همچنین، شما مادر باردار اجازه دهید تا اعضای خانواده با قرار دادن دست خودشان بر روی شکم شما، به صحبت کردن با جنین بپردازند.

هفته نوزدهم بارداری

اندازه جنین در هفته نوزدهم بارداری

به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید که اندازه جنین شما در هفته نوزدهم بارداری، از نظر چشمی به اندازه یک انبه متوسط می باشد. اندازه قد او حدود هم در این هفته از دوران بارداری حدود 15 سانتی متر و اندازه وزنش درحدود 250 گرم خواهد بود.

سونوگرافی در هفته نوزدهم بارداری

اگر در هفته نوزدهم بارداری سونوگرافی انجام دهید پزشک یا مسئول آزمایش به شما خواهد گفت که فرزندتان پسر است یا دختر. سونوگرافی روش موثری برای تشخیص جنسیت کودک شماست، هرچند سونوگرافی مانند آمنیوسنتز برای تشخیص دختر یا پسر بودن کودک عاری از خطا نیست. اگر جنین پسر باشد اغلب قابل تشخیص است زیرا آلت و بیضه‌های او قابل مشاهده است اما گاهی بیضه‌ها و آلت به دلیل موقعیت قرار گرفتن کودک دیده نمی‌شود و تصور می‌شود کودک دختر است. گاهی هم بند ناف جنین مانند آلت بین پاهای او قرار می‌گیرد و نوزاد دختر با پسر اشتباه گرفته می‌شود.

البته فناوری‌های جدید با خطای کمتری به شما می‌گوید یک نوزاد پسر در رحم خود دارید یا دختر. اما روی هم رفته فقط باید تا زمان زایمان صبر کنید تا همه چیز مشخص شود.

مراقبت های هفته نوزدهم بارداری

با آغاز هفته نوزدهم بارداری، تغییرات ناگهانی به وجود آمده در ظاهر مادران باردار، برای شریک زندگی آن ها بسیار تعجب آور خواهد بود. همچنین، انتظار پوشیدن لباس های تنگ هم برای یک یا دو سال دیگر، فکری بیهوده به نظر خواهد رسید. میل جنسی مادران حامله در هفته نوزدهم بارداری در حال شکوفا شدن بوده وحتی ممکن است از شریک زندگی خود برای انجام این کار هم کمک بخواهند. با زیاد شدن ترشح هورمون استروژن در این دوره از بارداری، جریان خون به طرف رحم و کل منطقه لگن مادر باردار افزایش می یابد.

بهتر است این نکته را هم خوب به خاطر بسپارید که ترشحات مهبلی مادران حامله در هفته نوزدهم بارداری بسیار افزایش خواهد یافت. همچنین، در این هفته از دوران بارداری، حساسیت سینه ها و نوک آن ها هم بیشتر خواهد شد. افزایش و کاهش میل جنسی در مادران حامله در هفته نوزدهم بارداری، می تواند به دلیل تغییرات هورمونی بدن او باشد.

برخی از زنان و مردان بر اساس برخی اسطوره های قدیمی، در دوران بارداری نگران صدمه دیدن جنین به خاطر داشتن رابطه جنسی هستند. اما خوب است این نکته مهم را به یاد بسپارید که به جز در برخی بارداری های خاص که در آن پزشک معالج، به زن و شوهر توصیه می کند تا از رابطه جنسی خودداری کنند، هیچ احتمالی برای صدمه دیدن جنین در هنگام رابطه جنسی در دوران بارداری وجود ندارد، چون مایع آمنیوتیک و گردن رحم مادر باردار، محافظت از جنین را به عهده دارند.

هشدارهای هفته نوزدهم بارداری

هرگز داخل وان آب خیلی گرم نخوابید. ممکن است آب آن برای شما خیلی گرم به‌ نظر نرسد، اما می تواند باعث صدمه خوردن به جنین شود. اگر برای 10 دقیقه برای کاهش درد در آب خیلی ولرم دراز بکشید ایرادی نخواهد داشت.

دوش آب داغ در بارداری

سقط جنین در هفته نوزدهم بارداری

خطر سقط جنین در این هفته به صفر رسیده است مگر اینکه استثنائی وجود داشته باشد. در هر حال احتمال سقط در این هفته بسیار ضعیف و نزدیک به صفر است.

تغذیه در هفته نوزدهم بارداری

روی یکی از مواد معدنی است که به ساخت‌وساز سلول‌ها کمک می‌کند و یکی از مواد اساسی در دوران بارداری است. در هفته نوزدهم بارداری اگر از فرآورده‌های حیوانی استفاده می‌کنید، به‌قدر کافی از روی برخوردار خواهید شد. روی در غذاهایی مثل شیر، گوشت، پنیر، تخم‌مرغ، ماست و احتمالا ویتامین‌های دوران بارداری وجود دارد. اگر گیاهخوار هستید و از فرآورده‌های حیوانی استفاده نمی‌کنید، می‌توانید از غلات و سبزی‌هایی که حاوی روی هستند و مکمل‌هایی که شامل روی بیشتری هستند، البته با تجویز پزشک، استفاده کنید.

در هفته 19 بارداری چون ممکن است در سفر در رستوران‌ها و فروشگاه‌های بین راه مواد غذایی مناسب پیدا نشود، بد نیست فهرست غذاها و نوشیدنی‌هایی را که برای شما مفیدند و در عین حال کالری اضافی ندارند، به خاطر داشته باشید: سیب زمینی پخته، آب پرتقال، شیر کم چربی، ساندویچ پنیر یا کره عسل.

آیا مصرف گیاهان دارویی در طول هفته نوزدهم بارداری بی خطر است؟

بسیاری از مردم این تصور اشتباه را دارند که همه گیاهان طبیعی و داروهای گیاهی، همیشه و برای هر فردی حتی برای مادران باردار هم بی خطر هستند. شما مادر باردار، این نکته بسیار مهم را به یاد داشته باشید که مصرف بعضی از گیاهان خاص و داروهای گیاهی می تواند در طول دوران بارداری برای سلامتی شما و فرزند داخل رحمتان خطرناک باشد. حتی اگر شما مادر باردار ، این گیاهان دارویی را قبل از آغاز دوران بارداری خود هم بدون هیچ مشکلی مصرف می کردید، ممکن است مصرف آن ها در دوران بارداری شما باعث سقط جنین، تولد نوزاد نارس، انقباضات رحمی و یا آسیب رسیدن به جنین داخل رحم شما شود.

به عنوان مثال اگر یک گیاه ملین ساده مانند گیاه سنا یا گیاه رزماری در دوران بارداری به صورت خوراکی مصرف شود، می تواند منجر به سقط جنین شود. جالب است بدانید که در دوران بارداری، مصرف برخی گیاهان دارویی می تواند حتی خطرناک تر از مصرف بسیاری از داروهای شیمیایی باشد. بنابراین، در ادامه این مقاله، لیستی از گیاهان ناامن که ممکن است بعضی از زنان در دوران بارداری خود، آن ها را مصرف کنند، بیان شده است. این گیاهان دارویی عبارتند از:

 • برگ نخل اره - بادبزنی
 • گلدن
 • افدرا
 •  Yohimbe
 • گل شور
 • Cohosh سیاه
 •  Cohosh آبی
 • بابونه رومی
 • پونه
 • قاصدک
 • بابونه آلمانی
 • گزنه
 • آلوئه را
 • جینسنگ (آمریکا و کره ای)
 • گل پامچال
 • گاوچشم یا گل مینا
 • کاوا کاوا

ورزش در هفته 19 بارداری

اگر کمرتان برایتان مشکل ساز شده، تمرین زیر را انجام دهید:

روی یک صندلی یا روی زمین بنشینید و پاهای خود را دراز کنید و به آرامی سر خود را به طرف زانوها برده و با دو دست خود به طرف انگشتان پاها متمایل شوید تا جایی که فشاری به شما نیاورد و برایتان راحت باشد و دوباره به آرامی به حالت اولیه بازگردید. در آینده مجبور خواهید شد این کشش را نه برای ورزش کردن، که برای جمع کردن ماکارونی‌های پرتاب شده انجام دهید.

دوش آب داغ در بارداری

راهنمای پدران در هفته نوزدهم بارداری

شما به عنوان یک همسر و پدر آینده می توانید با لذت بردن از اوقات فراغت مانند صرف شام به همراه همسر باردارتان در یک مکان عجیب و غریب، به او هم اطمینان دهید که عشقتان به او به دلیل تغییر شکل ظاهری بدنش و وضعیت موجود، فرقی نکرده است. همچنین، به یاد داشته باشید دیدن این صحنه که همسرتان می تواند پس از گذراندن سه ماهه اول بارداری خود، مواد غذایی را با حرص و ولع خاص و با اشتها بخورد، احساس لذت بخشی به شما خواهد بخشید.

در هفته نوزدهم بارداری، برخی از تغییرات حیاتی در بدن همسرتان اتفاق می افتد، که لازم است شما هم در مورد آن ها مطالعاتی داشته باشید. اما نکته مهم این است که برای لذت بردن از هر لحظه لحظه این مرحله از زندگی خود، همسرتان را در آغوش گرفته و همیشه با او همراه شوید. به عنوان یک پدر، لازم است بدانید که تغییرات به وجود آمده در بدن همسرتان ارزش ناراحت شدن را ندارند و کاملا ناپایدار و گذرا خواهند بود.
حتما این نکته را هم به عنوان پدر و مادران آینده به یاد داشته باشید که جنین در شکم مادر آنچه را که مادرش احساس کند، کاملا درک خواهد کرد. پس، همیشه خوشحال باشید و شاد بودن در تمام مراحل زندگی را به فرزند خود آموزش دهید.

توصیه های اسلام در هفته نوزدهم بارداری

هرروز یک سیر عرق بیدمشک و 50 گرم شکر و 5 گرم تخم فرنجمشک و نیم کیلو آب سیب‌درختی را شربت کرده و میل کنید. این شربت برای تقویت قلب و اعصاب و صحت مزاج و خوش آب و رنگی طفل موثر است و باعث تولد نوزادی محکم و سالم و بانشاط و باهوش و زیبا خواهد شد.

چک لیست های مهم هفته 19 بارداری

 1. حرف زدن با کودکتان را شروع کنید
 2. تحقیقاتی درباره بانک خون و بندناف انجام دهید
 3. در کلاس های CPR یا احیای نوزاد ثبت نام کنید

سوالات متداول در هفته نوزدهم بارداری

آیا جنین صدای من را می شنود؟

بله از این هفته شنوایی جنین شما کامل شده و صدای شما و محیط اطراف را به خوبی می شنود.

خونریزی در هفته نوزدهم بارداری عادی است؟

شما در هفته نوزدهم به هیچ وجه نباید خونریزی داشته باشید و در صورت این اتفاق حتما به پزشک مراجعه کنید.

در این هفته می توان از دم کرده ها و داروهای گیاهی استفاده کنم؟

برخلاف باور عمومی داروها و دم کرده های گیاهی کاملا بی خطر نیستند و ممکن است باعث سقط جنین شوند.

 

نظر (16)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

هفته نوزده بارداری هستم و کمر درد دارم ایا طبیعه

This comment was minimized by the moderator on the site

کمردرد در نوزدهم بارداری طبیعیه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من درهفته 19 بارداریم امروز رفتم بهداشت بهم گفت 3کیلو200 وزن اضافه کردم میخواستم بدون مشکل داره یانه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام. ممنون از اینکه توضیحات کاملی در اختیار میذارید.
سوالم اینه که من که الان ۱۸ هفته و ۳ روزم هست، آیا مطالب هفته نوزدهم رو باید بدونم؟ و اینکه الان جنین چقدر از ناف من پایین تره؟

This comment was minimized by the moderator on the site

من حامله هستم دوران اولیه هستم امروز دوماهو چهار روزه هستم ففط ی سوال آیا در ۱۹ فروردین ک ۱۹ هفته و ۴ روزه میشم شکمم اندازش چقدر میشه ففط رحم رشدمیکنه یا چی؟خواهشا جواب بدید ممنونم?

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
واقعیتش اینکه این بدن به بدن و جنین به جنین میتونه متفاوت باشه
کمی شکمت میاد جلو ولی خیلی نه

This comment was minimized by the moderator on the site

من هفته نوزدهم بارداری هستم درهفته هجدهم وزن جنین ۲۲۰ گرم بود به نظر شما این وزن خوبه

This comment was minimized by the moderator on the site

وزنش خوبه نگران نباشین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید .من سی سالمه و در هفته نوزدهم بارداری هستم . وزنم هفته پیش کم شد حدوده ۲ کیلو . این هفته فقط سیصد گرم وزن اضافه کردم خیلی نگرانم .چ کار کنم؟؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نگران نباشین تغذیتون رو مقوی تر کنین و استرس نداشته باشین

This comment was minimized by the moderator on the site

پنج ماهه باردارم هنوز شکمم بزرگ نشده

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من تو ماه پنجمم ۶۰۰ گرم وزنم بالا رفته چیکار باید بکنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
عزیزم بهتره به وزن حساس نباشید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نگران نباشید طبیعیه و بعضی ها در بارداری شکم کوچکی دارند

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , من 30 سالمه و در هفته 19 بارداری هستم , قد و وزن طبیعی جنین در این هفته چقدر میشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم, اندازه قد او حدود هم در این هفته از دوران بارداری 6 اینچ (حدود 15 سانتی متر) و اندازه وزنش در حدود 5/8 اونس (حدود 250 گرم) خواهد بود.

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/