مادر و جنین در هفته هجدهم بارداری | احتمال تعیین جنسیت

هفته هجدهم بارداری جنین شما در این هفته به اندازه کنگر فرنگی یا یک کلم خیلی کوچک است

درد پشت و ستون فقرات، شما را با ورود به هفته هجدهم بارداری بیشتر آزار خواهد داد. می توانید علت این درد را به گردن رحم خود بیاندازید، که مرکز ثقل بدن شما را به سمت پایین کشیده و شکمتان را هم به بیرون هل داده است و در نتیجه، با این تغییرات، بدن شما را بیشتر تحت تاثیر قرار داده است. هر چند تحمل این مشکلات سخت است، اما تحمل آن ها برای رشد کافی جنین و حفظ سلامت او لازم و ضروری است.

علائم بارداری در هفته هجدهم بارداری

وقتی که شما به عنوان یک مادر باردار در هفته هجدهم بارداری خود به سر می برید، تغییرات چشمگیر زیادی در بدن شما به وجود خواهد آمد. با آغاز این هفته از دوران بارداری، شکم شما به آرامی شروع به نشان دادن خود نموده و در نتیجه، پیام بارداری شما را آشکارا به اطرافیانتان انتقال خواهد داد. ممکن است شما نسبت به قبل از آغاز دوران بارداری خود 3 الی 6 کیلوگرم وزن اضافی به دست آورده باشید، که میزان این اضافه شدن وزن بستگی به ساختار بدنی هر فردی دارد.

به یاد داشته باشید که اگر شما به عنوان یک مادر باردار، به هر دلیلی احساس می کنید وزنتان بیش از حد معمول اضافه شده است، هرگز نباید بدون مشاوره با پزشک معالج خودتان، از رژیم غذایی خودسرانه و یا هر برنامه دیگری استفاده نمایید. بسیاری از علائمی که در هفته هجدهم بارداری ظاهر می شود، با سیستم گردش خون مادر باردار در ارتباط است. شما به مادر باردار ممکن است تغییرات جدیدی را در بدن خود تجربه کنید، که این تغییرات عبارتند از:

 • تورم در پاها
 • تورم در دست ها
 • گرفتگی عضلات پاها
 • پایین آمدن فشار خون
 • درد بیشتر كمر
 • آشکار شدن رگ های واریسی
 • خونریزی بینی

تغییرات فوق که ممکن است در طول هفته هجدهم بارداری روی دهد، همگی با گردش خون در بدن شما مادر باردار ارتباط خواهد داشت. همچنین، شما به عنوان یک مادر باردار با علائم کششی زیادی که برای اولین بار در بدنتان ظاهر می شود، (مخصوصا بر روی پوست شکمتان که با بزرگ شدن رحم در ارتباط است) مواجه می شوید.

تغییرات بدن و رحم در هفته هجدهم بارداری

در هفته هجدهم بارداری چون رحم شما شروع به رشد بیشتر خواهد کرد، ممکن است با گردش خون بدن شما مادر باردار هم تداخل پیدا کند. اگر شما مادر باردار احساس می کنید که درد در تمام قسمت های پشت شما پخش می شود، ممکن است علت آن فشاری باشد که رحم با رشد خود به رگه های خونی پشت شکم وارد کرده و از این طریق، مانع جریان یافتن آزاد خون در آن قسمت ها می شود. شما مادر باردار به یاد داشته باشید که بروز چنین مشکلاتی می تواند فشار خون شما را پایین آورده و منجر به بروز مشکلات اساسی دیگر ی هم در بدن شما شود. بنابراین، خوابیدن صحیح برای استراحت کافی بدن در کنار استفاده از مواد مغذی و ویتامین دار، تنها گزینه برای رهایی از دردهای دوران بارداری محسوب می شود.

تغییرات جنین در هفته هجدهم بارداری

با ورود جنین به هفته هجدهم بارداری ، جهش رشد او کندتر از هفته های قبل خواهد شد. با آغاز هفته هجدهم بارداری ، جنین می تواند دست ها وپاهای خود را خم کرده و در محیط داخلی رحم مادر حرکت زیادی بکند. همچنین، اگر جنین در حال رشد شما، یک نوزاد دختر باشد، رحم و لوله های فالوپ او در سمت راست بدنش در حال رشد و تکامل خواهند بود.

کدام اندام های جنین در هفته هجدهم رشد می کند؟

حرکات چهره جنین با تغییر حالت در مدل ابرو و مژه های او همراه خواهد بود. در این هفته از دوران بارداری، تمام اندام های فرزندتان در حال رشد هستند. بنابراین، با نگاه دقیق می توان تناسب سر او با بقیه اعضای بدنش را مشاهده کرد.

اینک، استخوان های جنین داخل رحمتان، سخت تر از هفته های قبل شده است و استخوان های داخلی گوش او رشد کرده و محکم تر شده است. در واقع، می توان ادعا کرد که قدرت شنوایی جنین در هفته هجدهم بارداری بهبود یافته است. به همین خاطر در حال حاضر او بیش از پیش به حرکات بیرونی پاسخ خواهد داد.

جنین شما با ورود به هفته هجدهم بارداری می تواند مانند همه بزرگسالان، انگشتان دست های کوچک خود را مشت کرده و یا آن ها به هم قلاب نماید. ارتباط بین اعصاب و عضلات جنین در حال تکمیل شدن است و حرکات او واضح تر از قبل قابل مشاهده خواهد بود.

در هفته هجدهم بارداری، یک لایه چرب که با نام "کت میلین" شناخته شده است، بر روی اعصاب فرزند شما رشد خواهد کرد، طوری که اعصاب جنین قادر خواهد بود تا انتقال پیام ها از مغز به بدن و بالعکس را به راحتی انجام دهد. از آن جایی که تا هفته هجدهم بارداری هم ریه های جنین داخل رحم شما کاملا رشد یافته است، هنوز هم او باید اکسیژن مورد نیاز خود را از طریق جفت دریافت کند.

جنین در هفته هجدهم بارداری

اندازه جنین در هفته هجدهم بارداری

جنین شما با ورود به هفته هجدهم بارداری، در حال نزدیک شدن به نیمه راه دوره بارداری می باشد و ممکن است اندازه قد او در حدود 5/12الی 14 سانتی متر رشد کرده باشد. همچنین، در حدود 150 گرم هم در پایان هفته هجدهم بارداری به وزن او اضافه خواهد شد.  جنین شما در این هفته به اندازه یک کنگر فرنگی یا یک کلم بسیار کوچک است. هر چند، شاید به نظر برسد که اندازه جنین داخل رحم شما در مقایسه با نوزاد تازه متولد شده، خیلی کوچک است، اما لازم است به عنوان یک مادر باردار بدانید که اعضای بدن او به اندازه ای بزرگ شده است که شما به راحتی حرکات او را در داخل رحم خود احساس خواهید کرد.

سونوگرافی در هفته هجدهم بارداری

دانستن جنسیت جنین در هفته هجدهم بارداری ، می تواند برای شما مادر باردار و شریک زندگیتان بسیار هیجان انگیز باشد. از آن جایی که برخی از والدین نمی توانند برای دانستن جنسیت جنین خود تا زمان تولد او صبر کنند، می خواهند قبل از به دنیا آمدن نوزادشان از پسر یا دختر بودن او مطمئن شوند. شما به عنوان یک مادر باردار می توانید جنسیت جنین خود را در طول انجام سونوگرافی که در هفته هجدهم بارداری انجام می شود، بدانید و از صحت آن مطمئن باشید.

در هفته هجدهم بارداری ، غدد جنسی در جنین های دختر به تخمدان تبدیل شده و در جنین های پسر به بیضه ها تغییر شکل خواهند داد. در این دوره از بارداری، فالوس در جنین مونث به مهبل دخترانه تبدیل شده و در جنین مذکر هم به آلت تناسلی مردانه در او تبدیل خواهند شد.

تشخیص ناهنجاری ها با اسکن جنین در هفته هجدهم بارداری

به عنوان یک مادر حامله فراموش نکنید که در این مرحله از دوران بارداری، شما می توانید با اسکن فرزندتان او را واضح تر از قبل ببینید. باید در نظر داشته باشید که انجام این اسکن برای تعیین جنسیت جنین موثر نخواهد بود و راه مطمئنی برای گفتن جنسیت فرزندتان به شما و پدرش به حساب نمی آید، چون در بسیاری موارد، نتایج این سونوگرافی می تواند شما را گمراه کند.

از طریق نتایج سونوگرافی معمولی، پزشک معالج شما قادر خواهد بود تا چگونگی رشد و امنیت جنین داخل رحمتان را بررسی کرده و شما را از سلامتی او مطمئن نماید. لازم است به عنوان یک مادر باردار بدانید که افزایش وزن جنین و رشد طبیعی او در داخل رحم مادر از مواردی است که با اسکن در هفته هجدهم بارداری مشخص خواهد شد. علاوه بر این، سونوگرافی در هفته هجدهم بارداری، موقعیت جفت و بند ناف را هم بررسی می کنند.

اگر سونوگرافی، وجود هر گونه ناهنجاری در فرزند شما تشخیص دهد، پزشک معالجتان حتما آن را به اطلاع شما و شریک زندگی تان می رساند، تا بتوانید برای تصمیم گیری در مورد آینده فرزند خود، بهتر فکر کنید. بدون شک، متخصص زنان و زایمان هم با در نظر گرفتن تمام گزینه هایی که ممکن است برای فرزندتان پیش آید، با شما مشورت خواهد کرد. تغییرات حالت بدن جنین که اینک به صورت یک انسان کامل در آمده است و همچنین، ساختار بدنی او با این سونوگرافی قابل مشاهده خواهد بود.

مراقبت های هفته هجدهم بارداری

یک فعالیت بسیار سرگرم کننده که مادران می توانند آن را در هفته هجدهم بارداری خود انجام دهند، عکس گرفتن از فرزندشان به کمک سونوگرافی است. عکس های حاصل از اسکن رحم مادر، گنجی برای سال های آینده عمر کودک محسوب می شود. اما در کنار این سرگرمی ها، به عنوان یک مادر باردار باید برخی نکات بهداشتی را هم برای حفظ سلامتی خود و رشد مناسب فرزندتان رعایت کنید. از آن جایی که ادرار کردن مکرر شما به عنوان یک مادر باردار همچنان ادامه دارد، پس شستن بدن و حمام کردن را فراموش نکنید. کتاب خواندن و انجام دادن کارهایتان در مقابل تلویزیون و یا دراز کشیدن برای استراحت را اصلا فراموش نکنید.

به عنوان مادر باردار ممکن است گرفتگی عضلات پا و درد در اندام تحتانی را در دوران بارداری خود، زیاد تجربه کنید. به یاد داشته باشید که به جای امید بستن به داروهای شیمیایی می توانید به طور طبیعی و با استفاده ار روش های زیر از خود و فرزندتان مراقبت کنید:

 • پاهای خود را تا آنجا که ممکن است از سطح بدنتان بالاتر نگه دارید.
 • مواد غذایی غنی از کلسیم و فسفر را در رژیم غذایی روزانه خودتان بگنجانید.
 • حرکت دادن مداوم دست ها و پاهای خود را برای کمک کردن به گردش خون بهتر در اندام های بدنتان فراموش نکنید.
 • پاهای خود را بی حرکت نگه ندارید و سعی نکنید برای مدت طولانی بنشینید.
 • سعی کنید در تمام دوران بارداری خود، کفش ها و دمپایی های راحت بپوشید.

درد کمر یکی دیگر از ناراحتی های شایع در بین خانم های باردار است. از آن جایی که در دوران بارداری، سینه ها و رحم مادر رشد کرده، با افزایش حجم آن ها تغییر زیادی در نحوه راه رفتن مادر ایجاد خواهد شد. در ادامه این مقاله نگاهی به اقدامات پیشگیرانه خاص برای کاهش این ناراحتی خواهیم داشت. این راهکارها عبارتند از:

 • نشستن و یا خوابیدن در وضعیت نادرست، مادر باردار را با مشکل کمر درد مواجه خواهد کرد.
 • نشستن بر روی صندلی که پشتی مناسبی برای پشتیبانی از پشت و ستون فقرات مادر باردار داشته باشد، می تواند از بروز این مشکل تا حد زیادی جلوگیری کند.
 • بستن پستان بند یا سوتین مناسب می تواند وزن اضافی سینه ها را تحت حمایت خود گرفته و از کمر درد مادر باردار تا حد زیادی جلوگیری کند.
 • استفاده از تعداد بیشتری بالش برای راحتی مادر در هنگام خواب، هم در کاهش این درد بسیار مفید خواهد بود.
 • و در آخر یادتان باشد که به عنوان یک مادر باردار در تمام دوران بارداری کفش های پاشنه بلند نپوشید.

همچنین، در این مقاله برخی از راهنمایی ها در مورد رژیم غذایی مادران باردار هم، برای مراقبت از سلامتی خودشان و رهایی از برخی مشکلات دیگر مانند سوزش سر دل و یبوست بیان شده است، که عبارتند از:

 • نوشیدن چای بابونه برای مادران باردار مفید خواهد بود.
 • مصرف فیبر کافی در رژیم غذایی، از بروز یبوست در مادران باردار جلوگیری می کند.
 • نوشیدن مقدار زیادی آب ساده، سیستم بدنی مادران باردار را بهبود می بخشد.
 • خوردن سیب تازه بعد از هر وعده غذایی در روز و همچنین، خوردن نعناع سوزش سر دل را در مادران باردار را کاهش خواهد داد.
 • مادران باردار باید خود را دور از مواد غذایی چرب و غذاهای سنگین نگه دارند.
 • غذا خوردن مادران باردار باید در اندازه های کوچک تر و در وعده های بیشتری انجام گیرد.
 • مادران حامله تا آنجا که می توانند باید مصرف شکر تصفیه شده، پنیر، قهوه، روغن و الکل را در وعده-های غذایی روزانه خود کاهش دهند.
 • مادران باردار باید موقعیت خواب خود را برای راحتی بیشتر تغییر دهند.
 • مادران باردار نباید برای مبارزه با حالت اسیدی معده خود از داروهای شیمیایی استفاده کنند.

با ورود مادران باردار به هفته هجدهم بارداری، علائم کشش در پوست شکم آن ها، ممکن است به زودی از بین برود. اما برای بهبود در روند کاهش خارش در پوست شکم، ماساژ دادن و پاک کردن آن به کمک بعضی از روغن ها مانند روغن زیتون و یا مرطوب کننده ها بسیار مفید بوده و اثرات و علائم کشش را به طور کامل از بین خواهد برد.

ماساژ در بارداری

هشدارهای هفته 18 بارداری

بی‌خوابی یکی از عوارض دوران بارداری در هفته هجدهم بارداری است که نباید نسبت به آن احساس نگرانی داشته باشید اما باید آن را جدی گرفت چون اگر برطرف نشود خطر آفرین میتواند باشد، نکات زیر را در نظر بگیرید:

 •  به جای خوردن  قرص از دوش آب گرم، نوشیدن شیرگرم در هنگام خواب، خواندن کتاب و روش‌های  مدیتیشن (شل و سبک‌سازی بدن) استفاده کنید.
 • مصرف کافئین را کاهش دهید. مایعات را بیشتر در طول روز و کمتر در شب بنوشید.
 • در وضعیت خواب خود نیز تغییر ایجاد کنید. به پهلو دراز کشیده و بالشی زیرشکم و بالش دیگری را بین زانونتان قرار دهید.

تغذیه در هفته هجدهم بارداری

اگرچه مقادیر بسیار کم ید برای بدن لازم است اما همین مقدار کم هم در هفته هجدهم بارداری برای سلامت مادر و کودک ضروری است. ید کافی را می‌توان از طریق مصرف غذاهای دریایی، دو بار در هفته یا با مصرف نمک یددار به بدن رساند. در بعضی از نواحی که آب‌وخاک ید خود را از دست ‌داده‌اند و بنابراین موادی که در این نواحی به عمل می‌آیند حاوی مقادیر کافی ید نیستند، پزشک مقادیر کمی ید را به خانم باردار تجویز می‌کند که مصرف آن باید تحت نظر پزشک صورت گیرد. شما که در هفته هجدهم بارداری قرار دارید، فراموش نکنید که ید اضافی می‌تواند باعث گواتر یا بزرگ شدن غده تیروئید جنین شود.

در هفته 18 بارداری برای تقویت خود و بازیابی انرژی‌تان غذاهایی را بخورید که حاوی پروتئین هستند و ترکیبات کربوهیدرات مثل بیسکوییت‌های سبوس‌دار با کره بادام‌زمینی یا یک‌کاسه برشتوک یا شیر بخورید. پروتئین باعث راه انداختن سیستم‌های عصبی مغزتان می‌شود و ترکیبی از کربوهیدرات‌ها موج آرام و پیوسته‌ای از انرژی به راه می‌اندازد و کمک می‌کند که سطح انرژی شما بالا بماند. پیاده‌روی هم با افزایش پمپاژ خون به قسمت‌های مختلف بدن به حفظ و بازیابی انرژی‌تان کمک می‌کند.

پروتئین مصرف کنید

حبوبات سرشار از پروتئین هستند و احتمالا قبلا هم از این مواد غذایی مصرف کرده‌اید. نخود سبز، دانه سویا، نخود، ماش، عدس، لوبیا قرمز، لوبیا چیتی، بادام زمینی و کره بادام زمینی منابع غنی پروتئین برای بارداران گیاهخوار هستند. علاوه بر این، میزان پروتئیم در غلات سبوس‌دار به اندازه‌ای است که نیاز پروتئینی شما را برطرف میکند. علاوه بر داشتن مقدار زیادی از مجموعه ویتامین‌های B آهن هم دارند. نمونه‌هایی از غلات سبوبس دار شامل برنج قهوه‌ای، کورنفلکس سبوس‌دار، جو، بلغور، ارزن، نان سبوس‌دار و ذرت سبوس‌دار است. هر غذایی که میپزید با پودر گندم یا جو و پودر جوانه گندم غنی از پروتئین کنید. دانه‌ها و مغزها و سویا و لبنیات از منابع غنی پروتئین هستند.

چه نوشیدنی‌هایی در هفته هجدهم مناسب است؟

قفسه‌های سوپرمارکت پر از نوشیدنی‌های انرژی‌زاست که آنها را گاهی نوشیدنی‌های جایگزین غذا می‌نامند. حقیقت این است که این نوشیدنی‌ها برای برخی خانم‌های باردار احساس خوشایندی ایجاد نمی‌کنند و نیز نمی‌توانند جای یک وعده غذا را بگیرند. برخی از آنها درست به اندازه جوش شیرین قند دارند استفاده از آنها گه گاه که به اندازه کافی فرصت برای غذا خوردن ندارید خوب است اما نباید همیشه به آنها اعتماد کنید.

ورزش در هفته هجدهم

در دوران بارداری اصلا لزومی ندارد که عضلات رحم خود را تقویت کنید زیرا جنین این کار را برای شما انجام می‌دهد. در هفته هجده بارداری از انجام ورزش‌های کششی پرهیز کنید زیرا باعث باز شدن بیش ‌از حد شکاف ماهیچه‌ای می‌شود. ورزش‌های کششی رحمی را بعد از تولد نوزاد انجام دهید.

راهنمای پدران در هفته هجدهم بارداری

به عنوان یک پدر به یاد داشته باشید که اگر همسر بارداری شما برای انجام دادن اسکن، نزد پزشک می رود، اگر امکانش وجود دارد سعی کنید تا حتما او را همراهی نمایید، چون هر دوی شما از تماشای خمیازه کشیدن فرزندتان لذت خواهید برد، حتی اگر خوش شانس باشید حالات صورت، مانند سکسکه کردن، مکیدن انگشت شست و یا پشتک زدن او را در صفحه نمایش سونوگرافی مشاهده خواهید کرد. شاید هم از شانس شما او زمان اسکن به دراز کشیدن بی سر و صدا اختصاص بدهد. در این صورت هم به عنوان پدر و مادران جدید، ناامید نشوید و فراموش نکنید که در هفته های دیگر بارداری هم، حتما امکان تکرار این کار وجود دارد. تماشای فرزندتان در دوران بارداری بر روی صفحه نمایش سونوگرافی، می تواند برای شما هیجان انگیزترین چیزی باشد که تاکنون دیده اید. با شریک زندگی خودتان در مورد دانستن جنسیت فرزندتان قبل از تولد او گفتگو نمایید.

همچنین، با کمک همسرتان، نگاه دقیقی به برنامه ریزی های امور مالی خود داشته باشید و با در نظر گرفتن هزینه های زایمان و ورود فرد جدید به زندگی تان، آن ها را تنظیم کنید. به عنوان یک پدر و مادر بی تجربه فراموش نکنید که هزینه داشتن یک کودک، قطعا با زمان نبودن او تفاوت زیادی در بودجه شما خواهد داشت. برنامه ریزی بر روی استراتژی های مناسب، با در نظر گرفتن آینده خود و فرزندتان کمک خواهد کرد تا شما و همسرتان احساس امنیت بیشتری بکنید، چون با دانستن هزینه های احتمالی زایمان، قبل از تولد نوزاد، شما می توانید بدون داشتن هیچ گونه استرس مالی، این دوران را پشت سر بگذارید. هرگز اجازه ندهید یک مشکل مالی شما از شادی پدر یا مادر بودن محروم نماید. لذت بردن از مراحل بارداری حق مسلم هر پدر و مادری است و تجربه کردن کامل این احساسات، منحصر به فرد است!

هفته هجدهم بارداری

توصیه های اسلام در هفته 18 بارداری

جنین در 18 هفتگی علاوه بر حرکت ظاهری، می‌تواند انگشتانش را هم حرکت دهد. او می‌تواند صداهای بلند را بشنود و واکنش نشان دهد. بعد از هر نماز دستتان را روی تربت بکشید و بر شکمتان بمالید. هر چقدر که می‌توانید سوره "انبیا" را تلاوت کنید چون خواندن این سوره در دوران بارداری برای صالح شدن فرزند بسیار موثر است.

چک لیست های مهم هفته هجدهم بارداری

 1. در مورد مراقبت از نوزاد مطالعه کنید
 2. یک شب به یادماندنی را با همسرتان برنامه ریزی کنید
 3. موقعیت خواب خود را از عقب به طرف دیگر تغییر دهید

سوالات متداول در هفته هجدهم بارداری

در این هفته می توان جنسیت جنین را تعیین کرد؟

در هفته هجدهم بارداری جنسیت جنین معمولا تعیین می شود اما اگر جنسیت جنین شما مشخص نشد تا هفته بیستم نیز صبر کنید.

اگر حرکات جنین را احساس نکنم، خطرناک است؟

نگران نباشید، جنین های مختلف متفاوت هستند و اگر این هفته فرزند شما حرکت نداشته باشد، به این معنی نیست که مشکلی وجود دارد. موقعیت جفت می تواند بر میزان حرکتی که در این مرحله احساس می کنید تاثیر بگذارد، اگر جفت در جلوی قرار بگیرد، این حرکات اولیه خنثی می شود و باید چند هفته دیگر صبر کنید.

اختلالات جنین در این هفته مشخص می شود؟

در این هفته از بارداری با انجام اسکن می توان از وجود اختلالات زنتیکی جنین مطلع شد.

 

نظر (23)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من آزمایش آمینوسنتز دادم آیا لازم هست که اسکن آنومالی رو هم انجام بدم.وآیا تعیین جنسیت صد در صده؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ایا در هفته18 هم واقعا تشخصی جنسیت صحیح میباشد یا خیر؟

This comment was minimized by the moderator on the site

احتمال داره در سونوگرافی دوقلو مشخص نشده باشه و در غربالگری دوم تشخیص داد شود که مادر دوقلو بارداره

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته ۱۸ام رفتم سونو جنسیتش گفتن احتمالا دختره این احتمال چنددرصده به نظرتون اخه گفتن دقیق مشخص نشده

This comment was minimized by the moderator on the site

من هفته ۱۸ بارداری ام و فردا نوبت سونو دارم وسونوقبلی جفت خلفی مارژینال بود استرس دارم که وضعیت جفتم فرقی نکرده باشه ب نظرتون بچم پسره یادختر

This comment was minimized by the moderator on the site

من هفته۱۸دهم‌هستم ضربان قلب ۱۴۰هست پسره یادختر

This comment was minimized by the moderator on the site

پسره عزیزم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ایا تشخیص جنسیت جنین در هفته ۱۸ صحیح من غربالگری اول بهم گفتن پسر غربالگری دوم گفتن دختر ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام واقعا ممنون بابت جوابهاتون

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من آزمایش سلفری انجام دادم تماس گرفتم برای جوابش گفتن نیازبه تکرارداشته48ساعت دیگ جوابش میادالان خیلی نگرانم برای چی نیازبه تکراردار

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نگران نباشین این آزمایش همون غربالگریه که برای شما تجویز شده ، بعضی از آزمایشگاهها برای جوابدهی دقیق اینکار رو میکنن.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید من تو هفته هجده هستم ولی جنین تکان نخورده وقت دکترم تو هفته نوزدهم هست نگرانی و استرس زیادی دارم چون شکمم هم در نیومده که تعجب میکنن در غربال گری نوبت اول همه‌ چیز نرمال بود

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
عزیزم نگران نباش کم کم حس میکنی ضربه های نی نی رو ، تو سونو هم که همه چی خوب بوده

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
من هفته هجدهم بارداری هستم و یک هفته میشه که سردرد بدی دارم و دلیل این تغییر را نمیدانم آیا طبیعی هست ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگه خیلی شدید بود به پزشکتون مراجعه کنین.

This comment was minimized by the moderator on the site

منم هفته هجدهم بارداری ام فردا میرم سونو استرس داذم خیلی

This comment was minimized by the moderator on the site

نگران نباشید، انشاالله همه چی نرماله.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من در هفته هجدهم بارداریم و سونو رفتم خدارو شکر همه چی سالم بود اما جنسیت جنین به خاطر این که بند ناف جلو بود نتونستن تشخیص بدن .حالا میخواستم بدونم چند هفته دیگه باید برم سونو ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
هروقت برین میشه، چون جنین تغییر وضعیت میده و میتونید ببینید.

This comment was minimized by the moderator on the site

تعداد جنین رو حتی در ماه اول هم سونو تشخیص میده یا هفته هجدهم تشخیصش دقیقه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
تعداد جنین معمولا در غربالگری دوم دقیقتر نشون داده میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید,اندازه طبیعی جنین در هفته 18 م بارداری چقدر است؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , ممکن است اندازه قد او در حدود 5/12الی 14 سانتی متر و یا 5 الی 6/5 اینچ رشد کرده باشد. همچنین، در حدود 150 گرم ( تقریبا 29/5 اونس) هم در پایان هفته هجدهم بارداری به وزن او اضافه خواهد شد .

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/