7 نکته مفید برای حفظ سلامت پوست نوزاد

7 نکته مفید برای حفظ سلامت پوست نوزاد

پوست نوزاد تازه متولد شده کاملا حساس بوده و حتی تا مدتی پس از تولد، هنوز کامل نمی شود. بنابراین، پوست آنها نیاز به مراقبت و حفاظت بیشتری دارد.

نوزادان با پوست بسیار نرم، ظریف و شکننده به دنیا می آیند. پدر و مادران جدید اغلب در مورد پوست نوزادان خود بسیار نگران هستند که اصلا جای تعجب ندارد، زیرا اگر از پوست او به صورت مناسبی مراقبت نشود، ممکن است بثورات و حساسیت هایی برای مدت طولانی به وجود آید.
پدر و مادر باید در مورد نیازهای پوست نوزاد خود بسیار دقت نمایند و از محصولات طبیعی برای سلامتی پوست آنها استفاده کنند، که عاری از هر گونه مواد افزودنی شیمیایی باشد، زیرا مواد افزودنی شیمیایی موجود در محصولات بهداشتی کودکان ممکن است به پوست نوزاد شما آسیب برساند، چرا؟ زیرا که:
• پوست یک نوزاد بسیار نازک، ظریف و آسیب پذیر است.
• پوست نوزاد برای رشد کامل و سازش با محیط جدید اطراف خود نیاز به زمان دارد.
• پوست نوزادان در بسیاری از موارد با مشکلاتی مانند بثورات و حساسیت های پوشک، صابون ها و شامپوهای شیمیایی مواجه می شوند، زیرا نوزادان در چند ماه اول زندگی خودشان مستعد ابتلا به آلرژی های پوستی هستند.

poost-nozad2.jpg

مراقبت از پوست نوزاد:

آیا می دانید یک انسان بهترین پوست را هنگامی که یک کودک است، دارد؟ با مراقبت های مناسب از پوست او می توانید اطمینان حاصل کنید که کودک شما در بزرگسالی هم سلامت پوست خود را در همه ی مراحل زندگی خود حفظ خواهد کرد. در این مقاله شما خواهید آموخت که چگونه از پوست نوزادان خود مراقبت کنید و برخی از بهترین راهها برای اطمینان از سلامت مطلوب پوست نوزادتان که برای شما بسیار باارزش است، را یاد می گیرید.

1. روش حمام کردن نوزادان:

پدر و مادرهایی که ترجیح می دهند هر روز نوزاد خود را به حمام ببرند، بهتر است از شامپوها و صابون هایی استفاده کنند که واکنش آلرژیکی را در نوزاد آن ها ایجاد نخواهد کرد. پوست نوزاد خود را همیشه با آب ولرم و یک صابون ملایم بشویید. اتاقی که بعد از در آوردن نوزاد خود از حمام برای خشک کردن او استفاده می-کنید، باید گرم بوده و تهویه مطبوعی داشته باشد. در نهایت، برای جلوگیری از ورود سرما به اتاقش، باید در و پنجره ی آن بسته باشد.
زمانی که هر محصول جدید شوینده را بر روی پوست نوزاد خود امتحان می کنید، هرگز از صابون های ضدباکتری استفاده نکنید، زیرا ممکن است پوست حساس نوزاد شما را بیش از حد خشک کرده و برای سلامتی او خطر ناک باشد. بهترین کار این است که برای پاک کردن پوست نوزاد از پنبه ی طبیعی و حوله صاف و نرم استفاده کرده و برای اطمینان از خشک شدن رطوبت بدن نوزاد خود به آرامی حوله را روی پوست او بکشید، و با دوری از حرکات غیرمنتظره و فشار دادن محکم پوست او، از بدن نوزاد خود در مقابل هرگونه آسیبی مراقبت نمایید.

hamam-nozad6.jpg

2. پودر زدن به نوزاد:

شما به عنوان یک پدر و مادر برای مراقبت بیشتر از پوست نوزادتان باید پودر تالک مخصوص نوزادان را انتخاب کنید. انتخاب محصولاتی که به طور خاص برای نوزادان طراحی شده و استفاده از پودرهایی که در تولید آن ها از عطرها و دیگر مواد شیمیایی خودداری نموده اند، بهترین انتخاب خواهد بود، چون ممکن است عطرها و دیگر مواد شیمیایی، پوست حساس کودک شما را تحریک نمایند.
بهتر است پودرهایی که شامل غلات و عصاره گیاهی هستند، به خصوص برای نواحی که در داخل پوشک قرار می گیرد انتخاب کنید. با این حال، تا حد امکان سعی کنید از پودر زدن زیاد نواحی زیر پوشک امتناع کنید، زیرا در آینده ممکن است باعث به وجود آمدن عوارض یا عفونت هایی در بدن فرزند شما گردد.

3. انتخاب پوشک و دستمال مناسب نوزاد:

پوشک ها و دستمال هایی که برای نوزادان استفاده می شود، در واقع برای تمیز نگه داشتن پاهای نوزاد بسیار مفید است. با این حال، پوشک و دستمال استفاده شده نیز می تواند پوست نوزادان شما را تحریک کرده و باعث خارش یا عفونت در پوست او شود. در این گونه موارد بهترین کار این است که در اسرع وقت نسبت به تغییر پوشکی که نوزاد به آن حساسیت پیدا کرده، اقدام نمایید.
اگر شما دریابید که پوست نوزادتان در نواحی اطراف پوشک تحریک شده است، انواع دیگری از برندها را که در نوزاد شما بثورات و اگزما ایجاد نمی کند، را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید عوض نکردن زود به زود پوشک نوزاد خود و استفاده ی بیش از حد و طولانی مدت از آن می تواند باعث عفونت در کودک شود.
در حالی که اکثر نوزادان در معرض ابتلا به خارش هستند، شما در وهله اول نیاز به اقدامات پیشگیرانه خاص و از بین بردن آن ها دارید.

4. مشکلاتی که پوشک در نوزاد ایجاد می کند:

بثورات و حساسیت های ایجاد شده به دلیل پوشک، اغلب به دلیل التهاب پوست بر اثر استفاده از پوشک مرطوب برای مدت زمان طولانی، یا پوشک خیلی تنگ و یا به دلیل استفاده از یک صابون خاص در کودکان رخ می دهد، که به کار بردن دستمال مرطوب و یا پوشک مناسب می تواند این مشکل را از بین ببرد.
عوض کردن پوشک مرطوب در اسرع وقت و استفاده کردن از دستمال مرطوب برای تمیز کردن این منطقه و پاشیدن نم نم برخی از پودرها برای خشک و تمیز نگه داشتن این منطقه برای محافظت از پوست نوزاد خود بسیار مهم است.
خارش پوست نوزادان یک مشکل جدی نیست، اما تعداد کمی از آنها ممکن است علامتی از عفونت ها را به دنبال داشته باشند و نیاز به مراقبت های ویژه خواهند داشت. اگر شما دریافتید که خارش بیش از حد پوست نوزاد شما جدی است، بهتر است از پزشک متخصص اطفال برای درمان او کمک بخواهید.

5. تغییر رنگ پوست نوزادان:

به طور کلی، در برخی موارد، در نواحی از پوست نوزاد یک تغییر رنگ جزئی به وجود می آید، در صورتی که این مشکل در خانواده ارثی نیست. پدر و مادرها نباید در این مورد نگران باشند، چرا که این تغییر رنگ جزئی هیچ آسیبی به نوزاد نمی زند و نیاز به هیچ درمانی هم ندارند.
اگزما یا قرمز شدن پوست، بثورات خارش داری که ممکن است در پاسخ دادن بدن نوزاد به برخی محرک ها رخ دهد که معمولا در صورت، آرنج ها، بازوها، پشت زانوها و قفسه سینه ی نوزادان رخ می دهد. اگر خانواده ی کودک مبتلا به آلرژی، سابقه ی آسم و یا درماتیت آتوپیک باشند، نوزاد ممکن است بیشتر در خطر ابتلا به اگزما و تحت تاثیر آن قرارگیرد. استفاده از صابون های ملایم و به کار بردن نرم کننده ها و مرطوب کننده های مناسب سبب کاهش این علائم می شود.
بدن برخی از کودکان نیز مستعد ابتلا به آکنه، که مانند همان آکنه نوجوانی می باشد، هستند. اگر این مشکل ادامه داشت، باید با متخصص اطفال مشورت نمایید.

pooshak-nozad5.jpg

6. خشکی پوست در نوزادان:

اگر بچه شما دارای پوست خشکی است، استفاده از یک مرطوب کننده ی طبیعی برای حفظ حالت هیدراته ی پوست و نرم و انعطاف پذیر بودن آن ضروری می باشد. در این مورد استفاده از روغن نارگیل خالص بسیار موثر است. از حمام کردن زود به زود نوزادان که اغلب اوقات، ممکن است باعث خارج شدن و از بین رفتن مواد مغذی حیاتی برای پوست او شده، آن را خشک کرده، و کودک را کسل و خسته کند، اجتناب کنید.
در طول ماه اول نوزاد را، به آرامی با یک لیف نرم و آب ساده دو یا سه بار در هفته بشویید. با این کار هم نوزاد را تمیز نگه داشته اید، و هم جلوی از دست دادن مواد مغذی پوست و رطوبت طبیعی آن را گرفته و به سلامت او کمک خواهید کرد. برای مراقبت از پوست نوزاد خود، استفاده از محصولات بهتر که ویژه ی نوزادان ساخته شده است، لازم و ضروری می باشد. مراقب باشید اگر کودکتان به هر گونه محصولات بهداشتی مانند ژل شستشوی بدن، شامپوها و لوسیون ها حساسیت داد، به کار بردن آن ها را قطع نمایید.

poost-khoshk-nozad3.jpg

7. نکات عمومی مراقبت از پوست نوزاد:

• پوست نوزاد تازه متولد شده بسیار ظریف بوده و به همین ترتیب سیستم ایمنی بدن او نیز بسیار ضعیف می باشد. نوزادان تا زمانی که 6 ماهه نشده اند، نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند. پوست حساس نوزادان را می توان با لباس آستین بلند، شلوار و کلاه محافظت نمود.
• مطمئن شوید که لباس های جدیدی که برای نوزاد خود استفاده می کنید، تمیز باشند. بهتر است پیش از پوشاندن لباس های جدید به نوزاد خود، برای شستن و نرم کردن آن ها اقدام نمایید.
• اگرگرمای هوا زیاد به نظر می رسد و با توجه به عرق کردن نوزاد در مناطقی از بدنش، مانند زیر بغل-ها، چین ها ولایه های پوست، مناطق اطراف گردن، باید لباس های گشاد به او بپوشانید و محیط را خنک کنید، تا بثورات و حساسیت ها و همچنین سوختگی ها در اثر گرمای هوا از بین برود.
• مواد شوینده شیمیایی، پودرهای تالک غیراستاندارد و محصولات غیر بهداشتی درتعدادی از بچه ها می تواند باعث سوزش پوست، بثورات جلدی و خشکی پوست شود، اگر استفاده از محصولات ارگانیک در اغلب موارد امکان پذیر است، برای محافظت از پوست کودک خود از عفونت های مضر و یا واکنش-های آلرژیک حتما از آن ها استفاده کنید.
امیدواریم توانسته باشیم در مراقبت و درک بهتر از پوست حساس نوزادتان که نیاز به بهترین مراقبت ها دارد، به شما کمکی کرده باشیم.

اگر پرسشی در مورد تب نوزادتان ذهنتان را درگیر کرده مطلب چرا نوزاد من تب می کند؟ را بخوانید.

 

نظر (9)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام لطفا راهنماییم کنید چکار کنم خوب بش

This comment was minimized by the moderator on the site

من دخترم حساسیت کرده قبلا هرغذایی میدادم حساسیت نمیکرد ولی الان پودر گردو دادم حساسیت کرده ودکتر براش پماد خارجی داده شربت دس لوراتادین وهیدروکسی زین داده خوب نمیش

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دخترم 4 ماهه است پوست زیر گردن وبالای سینه باپشت گردنش سفید تراز بقیه جاهاست چکار کنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگه این سفیدی خیلی زیاده حتما ببرید پیش متخصص تا معاینه بشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام .پسر ۶ ماهه دارم که به تازگی متوجه لکه های سفید رنگ روی قسمت شکم و اطراف ناف و کشاله ی رانش شدم . اگر در این مورد راهنماییم کنید ممنون میشم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بهتره برای معاینه به متخصص پوست مراجعه کنین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , پوست دخترم خیلی خشکه چه توصیه ای برای نرم نگه داشتن پوست نوزادم دارین؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , اگر بچه شما دارای پوست خشکی است، استفاده از یک مرطوب کننده ی طبیعی برای حفظ حالت هیدراته ی پوست و نرم و انعطاف پذیر بودن آن ضروری می باشد. در این مورد استفاده از روغن نارگیل خالص بسیار موثر است. از حمام کردن زود به زود نوزادان که...

سلام عزیزم , اگر بچه شما دارای پوست خشکی است، استفاده از یک مرطوب کننده ی طبیعی برای حفظ حالت هیدراته ی پوست و نرم و انعطاف پذیر بودن آن ضروری می باشد. در این مورد استفاده از روغن نارگیل خالص بسیار موثر است. از حمام کردن زود به زود نوزادان که اغلب اوقات، ممکن است باعث خارج شدن و از بین رفتن مواد مغذی حیاتی برای پوست او شده، آن را خشک کرده، و کودک را کسل و خسته کند، اجتناب کنید.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

خیلی مطلب خوبی بود لطفا از سایت ما دیدن بفرمایید
http://anjomanesalonhayezibaei.com/

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/