مادر و جنین در هفته شانزدهم بارداری | علائم سقط دیرهنگام

هفته شانزدهم بارداری در هفته شانزدهم بارداری جنین شما به اندازه یک آووکادو است!

اگر مادری در هفته شانزدهم بارداری، از وجود جنین در رحم خود مطمئن نباشد، باعث تعجب است. شما مادر حامله به یاد داشته باشید که در این مرحله از ماه چهارم بارداری، باید تست های آزمون MMS (استفاده از صفحه نمایشی با نشانگرهای متعدد) را برای تشخیص اختلالات احتمالی موجود در جنین خود به پایان رسانده باشید.

آزمایشات MMS آلفا فتوپروتئین (AFP) برای مشاهده دقیق تمام اجزای بدن جنین در حال رشد در رحم مادر ضروری می باشد. لازم است به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که اگر هم تردیدی در مورد گزارش هر گونه ناهنجاری در بدن جنین شما، توسط پزشکان معالج وجود داشته باشد، انجام تست های بیشتری برای رد کردن این تردیدها به شما توصیه خواهد شد.

علائم هفته شانزدهم بارداری

با آغاز هفته شانزدهم بارداری، هنگامی که شما به عنوان یک مادر حامله در مقابل آینه می ایستید، نمی توانید در ظاهر بدن خودتان برآمدگی شکم را انکار نمایید. همچنین، در این دوران بزرگ شدن اندازه سینه های مادر باردار نیز از دید چشم ها مخفی نمی ماند.

قطعا افزایش سایز دور کمر مادران باردار در هفته شانزدهم بارداری بیشتر خواهد شد. حتی ممکن است در این هفته، دور کمر مادر باردار حول 5 - 10 سانتی متر افزایش داشته باشد. همچنین، با آغاز این هفته، وزن رحم مادر هم تا حد زیادی بیشتر خواهد شد. اینک در هفته شانزدهم بارداری، مقدار مایع آمنیوتیک در رحم مادر حامله تا حد زیادی افزایش یافته است، که جنین بتواند تا اتمام روند زایمان، به سلامتی و با امنیت کامل در بدن مادرش باقی بماند.

افزایش وزن مادر و جنین

در طول دوران بارداری تقریبا همه مادران ممکن است از دیدن شکل بدن خود در مقابل آینه احساس ناراحتی کنند، چون بدنشان روز به روز به جمع آوری گرم به گرم وزن اضافی مشغول است. اگر شما به عنوان یک مادر باردار تغذیه درستی داشته باشید و مصرف مواد غذایی ناسالم را به حداقل برسانید و تا آنجا که می توانید از مواد غذایی غنی شده و مواد مغذی استفاده کنید، می-تواند باعث حفظ سلامت خود شما و رشد مناسب فرزندتان شده و همچنین، می تواند تا پایان این دوره جلوی افزایش وزنتان را بگیرد.

فقط به عنوان یک مادر باردار این واقعیت را همیشه به خاطر بسپارید که افزایش وزن در بارداری (البته در مقدار مورد نیاز) به این معنی است که شما و فرزندتان در سلامت کامل به سر می برید. پس با افتخار و غرور، شکل جدید بدنتان و وضعیت به وجود آمده را قبول کنید. به یاد داشته باشید که شما می توانید با پوشیدن لباس های مرسوم دوران بارداری که مد روز هم است، رضایت خود را از وضعیت موجود و فرم بدن خود به دیگران هم اثبات کنید.

ضعیف شدن سیستم ایمنی مادر

شما به عنوان یک مادر باردار با داشتن سیستم ایمنی ضعیف تر، ممکن است به راحتی به بیماری هایی مانند سرفه، سرماخوردگی و یا حتی تب در بارداری هم مبتلا شوید. در واقع، می توان ادعا کرد که به وجود آمدن این شرایط در هر مادر بارداری، کاملا طبیعی است. اما زیاد نگران نباشید! چون این شرایط فقط یک دوره گذراست، فقط مواظب باشید تا جنینتان در این میان صدمه ندیده باشد. اما فراموش نکنید که مبتلا شدن مادر باردار به برخی از عفونت ها مثل تبخال تناسلی، سرخجه یا آبله مرغان می تواند برای جنین در حال رشد او بسیار خطرناک باشد.

سرماخوردگی در بارداری

تغییرات بدن و رحم مادر در هفته شانزدهم بارداری

در این مرحله از دوران بارداری، بدن شما نزدیک به 50 درصد خون بیشتری نسبت به اوایل دوران بارداری تولید خواهد کرد. این افزایش خون و گردش آن در بدن هر مادر بارداری ممکن است تب بارداری را روی صورت او ایجاد کند. البته لازم است بدانید که بخشی از تب بارداری می تواند مربوط به افزایش تولید میزان خون یا تغییرات هورمونی در بدن مادر باردار باشد، ولی بخش دیگری هم ممکن است به دلیل برخی بیماری ها تشدید یابد.

تغییرات جنین در هفته 16 بارداری

به عنوان یک مادر باردار به خاطر بسپارید که هفته شانزدهم بارداری، نه فقط زمان تماشای انگشت به دهان گذاشتن جنین تان، بلکه تماشای تمام استخوان های نازک گوش او خواهد بود. به همین دلیل است که پزشکان می گویند: "اکنون کودکتان می تواند آنچه را که شما می گویید بشنود!"

بنابراین، شما به عنوان یک مادر باردار می توانید شروع به معرفی لالایی ها و آوازهایی که می خواهید پس از تولد برای فرزندتان بخوانید، بکنید. اعتقاد بر این است که فرزند شما از هفته شانزدهم بارداری به بعد، در حالی که در رحم شما زندگی می کند، به دنیای بیرون هم متصل است.

کدام اندام های جنین در هفته شانزدهم بارداری تشکیل می شود؟

قلب کوچک جنین در هفته شانزدهم بارداری، روزانه نزدیک به 25 لیتر (6 گالن) خون را جابه جا می کند. در حال حاضر، دستگاه ادراری جنین داخل رحم شما قادر به انجام کارهای پیچیده تری است. در این هفته از دوران بارداری، سر جنین شما نسبت به هفته های قبل، سر جای خود ایستاده است. در حال حاضر، او مانند یک انسان مینیاتوری به نظر می رسد که به زودی به این دنیا خواهد آمد.

پوست سر او هم در حال شکل‌گیری است، هر چند موهای او هنوز هم قابل‌تشخیص نیستند. چشم‌های او با اینکه بسته هستند به‌آرامی حرکت می‌کنند و حتی رشد ناخن‌های انگشتان پای او آغاز شده است. اما به طور کلی پوست او الان نیمه شفاف است پس اگر می‌شد که به درون رحم نگاهی بیندازید می‌توانستید رگ‌های خونی بچه را از زیر پوستش ببینید.

اندازه جنین در هفته شانزدهم بارداری

در هفته شانزدهم بارداری، قد جنین شما حدود 12.7 سانتی متر و وزن او تقریبا بین 85 الی 142 گرم می باشد. لازم است بدانید که در حال حاضر، اندازه بدن او به اندازه یک آووکادوی متوسط است.

هفته شانزدهم بارداری

سونوگرافی در هفته شانزدهم بارداری

در هفته 16 اگر بخواهید تصویری نزدیک از جنین ببینید ویژگی‌های صورت او مشخص‌تر است. توجه داشته باشید که در سونوگرافی هفته شانزده بارداری طول استخوان بینی اندازه گیری می‌شود. این اندازه‌گیری تخصصی ممکن است در غربالگری برخی از اختلالات ژنتیکی مفید باشد.

تشخیص ناهنجاری های جنین

معمولا آزمون MMS و MSAFP برای زنان باردار در سه ماهه دوم دوران بارداری، به منظور اندازه گیری میزان تولید آلفا فتوپروتئین توسط جنین توصیه می شود. اگر سطح ترشح آلفا فتوپروتئین غیر طبیعی باشد، امکان مبتلا شدن جنین به سندرم داون و یا نقص لوله های عصبی مانند اسپینابیفیدا وجود دارد.
توجه: مادران باردار باید به یاد داشته باشند که بروز این علائم به تنهایی، نشانه ای برای تایید بیماری در جنینشان نیست. در چنین مواردی، برای اطمینان بیشتر، انجام آزمایشاتی مانند اولتراسوند و آمنیوسنتز توسط دکتر معالج پیش بینی می شود.

آزمایش بسیار مهم آمنیوسنتز دوران بارداری

آزمایش آمنیوسنتز یکی از آزمون های بسیار مهم دوران بارداری به شمار می رود، که معمولا برای اثبات اختلالات نشان داده شده در جنین در هر دو آزمایش MMS یا MSAFP انجام می شود. آمنیوسنتز یا نمونه برداری از پرزهای جفتی (CVS) می تواند تعیین کننده وجود اختلالات ژنتیکی و یا اختلال کروموزومی، مانند سندرم داون در جنین داخل رحم مادر باشد. به عنوان یک مادر باردار، لازم است بدانید که این آزمون معمولا بین هفته های 16 الی 20 دوران بارداری انجام می شود.

هر چند انجام آزمون آمنیوسنتز برای هر مادر بارداری اختیاری است، اما انجام آن در مواردی که شما و فرزندتان در معرض خطر ابتلا به مشکلات کروموزومی و ژنتیکی هستید، بسیار مهم خواهد بود، زیرا با بروز کوچک ترین خطری در این گونه مادران، احتمال سقط جنین وجود دارد.

مراقبت های هفته شانزدهم بارداری

 • شما باید برای بالا بردن سیستم ایمنی بدنتان، از دکتر معالج خود در مورد راه های ایمن سازی بدن مادران بارداری در برابر بیماری های خاص و واکسینه نمودن سوالاتی بپرسید. باید بدانید که در هفته شانزدهم دوران بارداری، روح بخشیدن به جنین شما آغاز شده است، که حرکات منظم او باعث به وجود آمدن یک پیوند ویژه بین شما و جنین تان خواهد شد.
 • با گرفتن دوش آب گرم صبحگاهی، نشاط بیشتری را برای خود به ارمغان آورید. دوش 20 دقیقه ای روزانه می تواند باعث آزاد شدن ذهن مادرانی شود که مشغله فکری زیادی دارند. اما بعد از آن در هوای سرد مواظب باشید سرما نخورید.
 • در زمان بارداری، راحتی حرف اول را می زند پس به دنبال لباس‌های بارداری مناسب حال‌تان بگردید.

هشدارهای هفته 16 بارداری

آیا سر درد دارید؟ از خوردن آسپیرین و بروفن جداً خودداری کنید زیرا که باعث اختلال در رشد و پرورش کودک می شود. بهترین مسکن استامینوفن است.

از جمله خطرات در هفته شانزدهم فشار حاملگی است که علائم آن به شرح زیر است:

 • تورم ناگهانی به ویژه در صورت و دست ها
 • تورم ساق ها که پس از12ساعت از بین نمیرود
 • افزایش فشار خون
 • پروتئین در ادرار
 • افزایش وزن بیشتر از 2. 5 کیلوگرم درهفته بدون دلیل
 • اختلالات بینایی مثل دوبینی، تاری دید
 • سردرد های شدید و ناگهانی و مداوم

تغذیه در هفته شانزدهم بارداری

اگر جزو آن دسته از خانم‌های باردار هستید که دلتان می‌خواهد در هفته شانزدهم بارداری غذاهایی مانند کوکو گوشت، ماکارونی، پنیر، سوپ جو، اسپاگتی، کوفته‌ریزه، پوره سیب‌زمینی و شیرینی‌های شکلاتی خانگی بخورید، این غذاها را به‌عنوان یک بخش مفید در برنامه غذایی دوران بارداری‌تان قرار دهید.

هویج چرخ‌کرده، کدوی سبز یا سایر سبزیجات و جوانه غلات را باهم مخلوط‌ کنید. ماکارونی را با پنیر کم‌چرب تهیه کنید و غذاها را به جای سرخ کردن، آب‌پز کنید و پوره سیب‌زمینی را با کمی روغن‌زیتون و تکه‌های پنیر پارمزان به‌جای کره و نمک بخورید.

مصرف غذاهای غیر خانگی مثل سوسیس، کالباس و پیتزا که معمولا ارزش غذایی زیادی ندارند را تا حد امکان کاهش دهید و در صورت ضرورت، بهتر است پیتزا و همبرگر تهیه‌شده در منزل و با استفاده از مواد غذایی سالم را مصرف کنید.

همچنین در طول بارداری از مصرف غذاهای مانده و آماده پرهیز کنید. غذاهای کنسرو شده و آماده علاوه برنداشتن ارزش غذایی کافی، حاوی مواد افزودنی و نگهدارنده هستند که برای سلامت بدن مضر هستند بنابراین از مواد غذایی کنسرو شده استفاده نکنید.

تغذیه در بارداری

جوشانده گیاهی مصرف نکنید

جوشانده‌های گیاهی به تسکین دهندگی، نداشتن کافئین و سالم بودن معروف هستند. با این حال برچسبی که روی آن نوشته شده گیاهی یا سالم همیشه به معنی تضمین سالم بودن نیست. مطالعات بسیار کمی در مورد گیاهان صورت گرفته است و از این رو کسی درست نمی‌داند ضرری دارند یا نه. مشخص شده است تعدادی از جوشانده‌های گیاهی به رحم فشار می‌آورند و ممکن است احتمال سقط جنین یا زایمان زودرس را افزایش دهند. بنابراین بهتر است در طول حاملگی در مصرف جوشانده‌ها به ویژه جوشانده نعناع، برگ تمشک قرمز، سرو کوهی، پونه، رزماری و برگ کاج احتیاط کنید. قبل از مصرف جوشانده مورد علاقه‌تان با پزشک مشورت کنید.

ورزش در هفته شانزدهم

صاف بایستید! زیرا بزرگ شدن رحم و سینه‌ها و جلو افتادن مرکر ثقل بدن، باعث فشار آمدن به قوس کمر شما می شود. نگه داشتن حالت مناسب بدن بسیار مهم است، خصوصاً زمانی ‌که در حال ورزش هستید.

شنا و یوگا را در طول دوران بارداری و به ویژه در هفته 16 بارداری به هیچ وجه فراموش نکنید.

سقط جنین در هفته 16 بارداری

سقط جنین دیر هنگام بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد و تنها 2 درصد موارد حاملگی را شامل می‌شود. سقط جنین دیرهنگام اغلب در هفته‌های چهاردهم تا بیستم اتفاق می‌افتد. از دست دادن کودکی که تا این زمان آن را حمل کرده‌اید ضربه بزرگی است. علائم سقط جنین دیرهنگام نسبت به سقط جنین زودهنگام بسیار ساده‌تر و بیشتر شامل گرفتگی شدید عضلات و خونریزی است.

همچنین ممکن است لخته‌های بزرگ خون همراه با خونریزی دفع شود. در صورت مشاهده هریک از این علائم بی‌درنگ با پزشک خود تماس بگیرید. اگرچه ممکن است برای نجات جان کودک دیر شده باشد. پزشک اقداماتی برای حفظ سلامت شما انجام خواهد داد. به عنوان مثال ممکن است برای کسب اطمینان از عدم خونریزی مدتی در بیمارستان بستری شوید.

چنانچه پس از خروج جنین و جفت آن از بدنتان خونریزی و گرفتگی عضلات همچنان ادامه یافت ممکن است یک عمل جراحی کوچک موسوم به D&C انجام شود تا هرگونه بافت مربوط به حاملگی که در رحم شما باقی مانده است خارج شود. همچنین پس از سقط جنین دیرهنگام پزشک به بررسی عوامل ایجاد آن می‌پردازد تا از تکرار آن در آینده جلوگیری شود.

راهنمای پدران در هفته شانزدهم بارداری

به عنوان یک پدر به یاد داشته باشید هنگامی که شریک زندگی شما اعلام کرد که می تواند حرکت کودک تان را در داخل رحم خودش احساس کند، شما هم باید در این احساس بزرگ او را همراهی کنید. متاسفانه، شما باید برای درک این احساس مدت طولانی تری را صبر کنید، چون قبل از تولد فرزندتان نمی توانید حرکات او را احساس کنید. ولی در حال حاضر شما باید با گوش دادن به صدای قلب فرزندتان و صحبت کردن با او، خودتان را راضی کنید.

به یاد داشته باشید که شما هم مانند سایر مادران باردار می توانید با دنبال کردن تمام راهنمایی ها و مراقبت های مخصوص هفته شانزدهم بارداری سلامتی خود و فرزندتان را تضمین کنید.

سقط جنین در بارداری

توصیه های اسلام در هفته شانزدهم بارداری

هرروز بر دو عدد انجیر سوره والتین بخواند و آن را ناشتا بخورید. خوب است بدانید که نام کودک را بهتر است قبل از چهار ماه و ده روز انتخاب کنید.

توصیه ‌شده است که در این دوران 40 شب جمعه و یا 40 شب، سوره‌های حدید، حشر، تغابن، جمعه و صف را قبل از خواب بخوانید.

اگر می‌خواهید خودتان و فرزندتان پوستی زیبا، شاداب و لطیف داشته باشید آب آناناس را همراه با یک قاشق عسل بخورید.

چک لیست های مهم هفته شانزدهم بارداری

 1. ویزیت بیست هفته قبل از تولد را انجام دهید
 2. سونوگرافی اواسط بارداری خود را برنامه‌ریزی کنید
 3. اگر هنوز اسم کودکتان را انتخاب نکردید، اسم انتخاب کنید

سوالات متداول هفته 16 بارداری

در هفته شانزدهم بارداری جنسیت جنین مشخص می شود؟

برخی ها می‌گویند که با ضربان قلب جنین مشخص می شود که جنین دختر یا پسر است اما چنین روشی ثابت شده نیست و باید تا هفته بیستم برای تعیین جنسیت صبر کنید.

علائم سقط جنین در هفته شانزدهم چیست؟

علائم سقط جنین دیرهنگام نسبت به سقط جنین زودهنگام بسیار ساده‌تر و بیشتر شامل گرفتگی شدید عضلات و خونریزی است. همچنین ممکن است لخته‌های بزرگ خون همراه با خونریزی دفع شود.

در این هفته چقدر وزن اضافه می کنم؟

در این هفته از بارداری شما 2 تا 6 کیلوگرم نسبت به گذشته افزایش وزن دارید.

 

نظر (20)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سن با داریم شانزده هفته هستم قبلا هم هماتوم سه سانتی بود الان افتادم رو خون روزی خفیف رنگش سیاه هست خطر من و تهدید میکنه ممنون میشم اگه راهنمایی کنی

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته شانزدهم با داریم هماتوم سه سانتی بود سوزن و شیاف پرو ژسترام استفاده میکردم الانم لکه های خون سیاه میبینم میشه راهنمایی کنیم ممنون میشم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ۳۰ سالمه در هفته ۱۶ بارداری هستم تو هفته ۱۴ ضربان حس میکردم اما الان هیچی نمیفهمم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من در هفته ۱۶ بارداری هستم . ودر هفته ۱۴ حرکت جنین را تا دوروز به خوبی حس کردم ولی بعدش تا الان دیگه حس نکردم یعنی از وزنم نیست تا حالا ۴ کیلو زیاد کردم ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته 16بارداری هستم ندونسته 6یا 7دونه گل گاو زبون خوردم از دیروز زیر شکمم درد میکنه یعنی اتفاقی افتاده

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام،۲۶سالمه و در هفته ۱۶بارداری هستم،جنین هیچ حرکتی نداره،کمی اضافه وزن دارم اما اندازه شکمم چندان تغییری نکرده،همچنین در هفته های ۶و۸ سنوگرافی رفتم و تاحالا دیگه نرفتم و نمیدونم که کدام مشکل یا اختلالی داره جنین یانه،اینجا که سنو گرافی برم...

سلام،۲۶سالمه و در هفته ۱۶بارداری هستم،جنین هیچ حرکتی نداره،کمی اضافه وزن دارم اما اندازه شکمم چندان تغییری نکرده،همچنین در هفته های ۶و۸ سنوگرافی رفتم و تاحالا دیگه نرفتم و نمیدونم که کدام مشکل یا اختلالی داره جنین یانه،اینجا که سنو گرافی برم خیلی چیزارو نمیگه به ادم مثل اینکه چه ازمایشایی باید بدم یا مثلا وزنمو اندازه بگیره یا فشار خونمو چک کنه....نمیدونم چیکار کنم!

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من در هفته 16بارداری همراه با درد و خونریزی ب مطب دکتر رفتم ک بعد از سونو ب من گفتن بچه داره سقط میشه و سرویکسم کوتاه شده
ک ی ساعت بعد بچه افتاد
ایا مشکل من از نارسایی دهانه رحم بود
من ی پسر دارم
و این سقط سومم بود

This comment was minimized by the moderator on the site

بسیار عالی و مفید بود

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام بسیارعالی بود،ببخشیدمن درهفته 16 بارداری هستم 39 سالمه وسومین فرزندم هست ،آزمایش غربالگری دادم گفتن مشکوک هست به سندرم دام باهمسم فامیل نیستیم ودرخانواده نداریم، آیا بایدنگران باشم وآیادرسونوگرافی ،سلامت جنین راتائید میکند

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بدون هیچ تاخیری حتما برید پیش دکتر متخصص با بررسی کنه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خیلی خوب بود من 22سالمه و الان تو هفته 16 اولین بارداری هستم جفت قدامی ینی اینکه من دیرتر متوجه حرکت بچم میشم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
به وضعیت قرار گیری جفت در جلوی رحم و به سمت شکم مادر، جفت قدامی می گویند که می تواند شنیدن صدای قلب جنین و احساس حرکات جنین را دشوار کند.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من تو هفته 16 بارداری هستم اما هیچی شکم ندارم یعنی این طبعیه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بله عزیزم جای نگرانی نیست

This comment was minimized by the moderator on the site

عالی

This comment was minimized by the moderator on the site

خیلی خوبه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من۱۶سالمع هفته ی۱۶بارداریمه قبلانبظ قلب بچمومتوجه میشدم اماالان نه یعنی چیشده

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
عجله نکن کم کم بیشتر حسش میکنی صبور باش

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , من 29 سالمه و در هفته 16 بارداری هستم , میخواستم بدونم تا الان که اسید فولیک مصرف میکردم از کی باید مولتی ویتامین و آهن بخورم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , وقتی سن بارداریت شد 16 هفه شروع کنین یعنی وقتی 16 مین هفته تموم شد.

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/