مادر و جنین در هفته سیزدهم بارداری | ورود به ماه عسل بارداری!

هفته سیزدهم بارداری جنین شما در هفته سیزدهم به اندازه یک لیموی بزرگ و رسیده است

مادران باردار باید به یاد داشته باشند که با ورود به سه ماهه دوم دوران بارداری، علائمی از حاملگی که در اوایل بارداری شروع شده بود، کاهش خواهد یافت و آن ها وارد مرحله جدیدی به نام "دوره ماه عسل بارداری" خواهند شد. در این مرحله از دوران بارداری، شکم مادر آن قدر بزرگ نشده است که او نتواند از انجام بسیاری از فعالیت های مشابه خود که قبل از باردار شدن انجام می داده، لذت ببرد و در واقع، علائم به وجود آمده تاثیری در روال عادی زندگی مادر باردار ایجاد نخواهد کرد.

 پس، به عنوان یک مادر باردار در این روزها از فعالیت های روزمره خود تا آن جا که می توانید لذت ببرید، چون در هفته های آینده با پیشرفت بارداری، انفجار بزرگی در اندازه شکم شما رخ خواهد داد. یکی دیگر از مزایای بزرگ هفته سیزدهم بارداری نسبت به هفته های قبل این است که خطر سقط جنین در حال حاضر بسیار کمتر از هفته های قبل شده است.

علائم هفته سیزدهم بارداری

کاهش فشار بر مثانه مادر

آیا مشاهده این نکته برای شما به عنوان مادر باردار شگفت انگیز نیست که در حال حاضر فشار بر مثانه نسبت به هفته های قبل کاهش یافته است؟ این کاهش را به وضوح در رفتن مکرر به دستشویی احساس خواهید کرد.این اتفاق به علت این است که رحم در حال رشد، بزرگتر شده و خارج از منطقه لگن قرار می گیرد، روی خواهد داد. رحم شما با آغاز هفته سیزدهم بارداری، منطقه لگن را پر می کند و با رشد خود در تمام قسمت های شکم گسترش خواهد یافت.

 نشت ترشحات از واژن در هفته سیزدهم بارداری

به یاد داشته باشید که نمی توانید با پوشیدن یک لباس زیر بسیار نازک به مقابله با ترشحات واژن بپردازید، چون این ترشحات بسیار رقیق و شیری رنگ بوده و بوی خفیفی دارد که برای محافظت از مجرای زایمان شما از عفونت ها در این دوران افزایش یافته است. همچنین، وجود این ترشحات باکتری ها را در مهبل (واژن) شما در یک تعادل سالم نگه خواهد داشت.

احساس درد در لگن خاصره

ممکن است درد لگن و شکم را در طول دوره حاملگی خود تجربه کنید. به علت این که رباط های رحم با بزرگ شدن جنین و جای دادن او کشیده شده، باعث ناراحتی بیشتر در لگن خاصره خواهد شد. اما نگران نباشید، هیچ یک از این دردها شدید یا غیر قابل تحمل نیست هر چند که در زمان وقوع این دردها، وحشت القا شده به مادر باردار غیر قابل کنترل است.

 به وجود آمدن درد لگن با تخلیه خون

معمولا درد لگن در بارداری همراه با از دست دادن خون یا نشت ادرار یا هر نوع مایع دیگری همراه خواهد شد. تحقیقات ثابت کرده اند که بروز این حالت می تواند به مادر بارداری و جنین او آسیب برساند. همچنین، این ترشحات می تواند نشانه ای از سقط جنین هم باشد.

تداوم سوزش سر دل

سوزش سر دل در دوران بارداری ممکن است مانند یک هیولا، شما مادر حامله را عذاب دهد، چون ارسال امواج دردناک از طریق قفسه سینه و گلو، برای مادر بسیار دردآور خواهد بود. از آنجا که در حالت طبیعی، نوشیدن شیر مانع از تراوش اسید معده به داخل مری خواهد شد، پس به عنوان یک مادر حامله در دوران بارداری خود نباید مصرف شیر را فراموش کنید، همچنین باید بدانید که تاکنون راه حل های زیادی برای جلوگیری از این امر کشف نشده است. لازم است به عنوان یک مادر باردار بدانید که افزایش هورمون های بدن مادر باردار، و سوزش سردل، فقط یک روال طبیعی برای پشت سرگذاشتن این دوره است، که هیچ راه مقابله قطعی ندارد.

علائم بارداری در هفته سیزدهم

 تغییرات ایجاد شده در سینه های مادر باردار

مادران حامله باید بدانند که تغییران سینه ها با بزرگ شدن جنین داخل رحمشان، کامل تر شده است. به یاد داشته باشید که حتی اگر به نظر عموم مردم، برای تغذیه نوزاد با شیر مادر هنوز خیلی وقت باقی است، اما سینه های مادر در حال حاضر با تولید colostrums در حال آماده سازی خود برای شیردهی می باشد. حالا دیگر مجاری پستان های مادر حامله در هفته سیزدهم بارداری برای خروج شیر بزرگ تر شده است. همه این تغییرات باعث خواهد شد که سینه های مادر باردار بسیار حساس و کمی دردناک شود. مادران حامله ممکن است در سینه های خود احساس ناصافی کنند، که به دلیل باز شدن مجرای پستان ها برای شروع به آماده شدن تولید شیر خواهد بود. همچنین، به یاد داشته باشید که ظهور رگ های زیر پوستی در سینه های مادر باردار هم یکی از علائم نزدیک شدن به زمان زایمان است.

افزایش خون در زیر پوست مادر و تغییرات در فشار خون

همانطور که شما مادر باردار، وارد سه ماهه دوم بارداری خود می شوید، حجم خون در بدن شما افزایش خواهد یافت. این افزایش خون و به دنبال آن افزایش فشار خون برای پاسخگویی به خواسته های رحم، به منظور تغذیه نمودن جنین در حال رشد لازم است. همچنین، افزایش خون در بدن مادر باردار فواید زیادی دیگری هم برای مادران باردار در آینده خواهد داشت، چون ممکن است در هنگام زایمان طبیعی و یا عمل سزارین، مادر خون بسیاری را از دست بدهد.

در هفته سیزدهم بارداری، احتمال کاهش فشار خون مادر تا حدی وجود دارد، اما این شرایط یک وضعیت مضر نیست، مگر اینکه فشار خون شما شما مادر باردار بیش از حد کم شده باشد. فراموش نکنید که فشار خون بسیار پایین در مادر باردار می تواند جریان خون رسیده به به کودک را کاهش دهد.همچنین، فشار خون پایین در مادر باردار می تواند گاهی اوقات سبب احساس سرگیجه هم شود.

این حالت می تواند بیشتر زمانی آشکار شود که شما شما مادر باردار به طور ناگهانی در وضعیت افقی قرار بگیرید. از آنجا که بدن هر فرد نیاز به زمان کافی برای تنظیم خود با تغییرات ایجاد شده در موقعیت بدنی جدید دارد، و نیز، در حالت فشار خون پایین هم خون برای رسیدن به مغز با مشکل روبه رو است، خوابیدن ناگهانی می-تواند علت سرگیجه در مادر باردار باشد.

تغییرات بدن و رحم در هفته 13 بارداری

به عنوان یک مادر حامله به خاطر داشته باشید که از حالا به بعد، تغییرات فیزیکی بارزتری در بدن شما شروع خواهد شد که این اتفاقات بدن شما را تا آخر دوران بارداری تحت تاثیر قرار خواهد داد. به یاد داشته باشید که انبساط رحم مادر در سه ماهه دوم بارداری افزایش خواهد یافت، که با افزایش اندازه شکم خود را نشان داده و با بزرگ شدن جنین بیشتر نمایان خواهد شد. تغییرات دیگر به وجود آمده در بدن مادران در هفته سیزدهم بارداری عبارتند از:

 افزایش دور کمر

در هفته سیزدهم بارداری، با رشد سریع جنین و بزرگ شدن شکم دیگر جایی برای انکار حاملگی وجود نخواهد داشت، چون با افزوده شدن به ضخامت دورکمر مادر، بارداری پنهان نخواهد ماند و شجاعانه خود را برای همه نشان می دهد. معمولا به طور طبیعی، آغاز هفته سیزدهم دوران بارداری، وقت مناسبی برای پوشیدن لباس بارداری است.

تغییرات جنین در هفته سیزدهم بارداری

در حال حاضر می توان گفت که در هفته سیزدهم بارداری، دیگر مانند هفته های گذشته فرزند شما بدون مشخصات و رشد اندام های بدن نخواهد بود، اینک تمام اعضای بدن او به طور کامل رشد نموده است. به یاد داشته باشید که در هفته سیزدهم بارداری، فرزند شما مانند یک انسان کوچک و کامل به نظر خواهد رسید، همچنین بسیاری از ویژگی های بدن او به طور کامل رشد یافته، و در مکان های مربوط به خود قرار گرفته اند.

اندازه جنین در هفته سیزدهم بارداری

در واقع جنین در هفته سیزدهم از فرق سر تا انتهای بدن، حدود 7.4 سانتی‌متر یعنی به ‌اندازه یک میگو یا لیموی بزرگ طول دارد و حدود 23 گرم است و ضربان قلبش به خوبی شنیده می شود.

کدام اندام های جنین در هفته سیزدهم تشکیل می شود؟

یکی از شگفت انگیزترین تغییراتی که در هفته سیزدهم بارداری در جنین اتفاق می افتد، به وجود آمدن اثر انگشت بر روی دست های کوچک او است،که الگوی منحصر به فردی خواهد داشت، و بخش مهمی از روش های شناسایی او پس از تولد خواهد بود. همچنین در این زمان، پوست جنین شما آن قدر شفاف شده است، که شما می توانید رگ ها و تمام اندام های او را در زیر پوستش ببینید، به خاطر این که هیچ چربی در زیر پوست جنین در هفته سیزدهم بارداری وجود ندارد، و پوست فقط با موهای نرم با عنوان "کرک های جنینی" پوشانده شده است، و به خوبی دیده می شود. از آنجا که پوست جنین، همیشه در آب شناور است، بنابراین بسیار نرم و لطیف می-باشد. اگر جنین شما دختر باشد، تخمدان های او در حال حاضر تا بیش از 2 میلیون تخمک برای استفاده کردن در آینده انباشته کرده اند.

هفته سیزدهم بارداری

سونوگرافی در هفته سیزدهم

بهتر است با پزشک مشورت کنید تا اگر لازم است غربالگری خاصی انجام شود در این هفته این کار را بکنید. از هفته 11 تا 14 ممکن است یک سونوگرافی برای ارزیابی جنین انجام شود تا مقدار مایع پشت گردن جنین مشخص شود. این در جنین مبتلا به سندرم داون دچار مشکل است. سه نوع آزمایش خون برای زنان باردار می‌توان انجام داد که برای انواع مختلف ناهنجاری‎های ژنتیکی از جمله سندرم داون، تریزومی 18 و اسپینابیفیدا مورد استفاده قرار می‌گیرد. آزمایش‌ها عبارتند از:

 • غربالگری متوالی: بین هفته های 10 تا 13 و مجددا طی هفته‌های 15 تا 20 انجام می‌شود. این غربالگری برای 6 پروتئین جنین توصیه می‌شود. این آزمایش قادر به شناسایی 92 درصد حاملگی‌های سندرم داون است.
 • غربالگری سرم یکپارچه: در این آزمایش هم خون مادر در هفته‌های 10 تا 13 و دوباره 15 تا 20 برای 6 پروتئین مورد آزمایش قرار می‌گیرد. این آزمایش 88 درصد سندرم‌های داون را شناسایی می‌کند.

در این هفته سونوگرافی ممکن است جنسیت را مشخص کند و یا نه اما پاهای جنین به وضوح دیده می شود.

مراقبت های هفته 13 بارداری

 •  می توانید از هم اکنون در جلسات آموزشی ویژه زمان وضع حمل شرکت کنید. این کلاس‌ها بسیار پرطرفدار هستند. همچنین از پزشک خود راهنمایی‌های لازم را کسب کنید. هدف کلاس های زایمان که با مراقبت های بارداری و فرایند زایمان آشنا شوید و مهارت های خود را برای زایمان بهتر و سالمتر افزایش دهید.
 • اگر آدم گرمایی هستید و زود گرمتان می شود از لباس‌هایی استفاده کنید که از پارچه های طبیعی مانند نخ و کتان درست شده اند.
 • برای جلوگیری از آسیب به پوست از کرم های ضد آفتاب حتی با دوز خفیف می تواند از کلوآسما (رنگین شدن بیش از حد پوست) جلوگیری کند.

هشدارهای هفته سیزدهم بارداری

 • میکروب ها را از خودتان دور کنید: برخی غذاها به تعداد زیادی از باکتری و انواع میکروب‌ها آلوده هستند و می‌توانند باعث بیماری مادر و در مواردی نیز حتی دلیل سقط شدن یا ایجاد نقایص مادرزادی در جنین هستند که لازم است از مصرف آن‌ها خودداری کنید. باکتری لیستریا، باکتری نادری است که ممکن است در این مواد وجود داشته باشد: پنیر نرم، شیرغیرپاستوریزه، غذاهای قورمه شده پخته که به‌صورت سرد مصرف می‌شوند، کلوچه‌های گوشتی که در آن‌ها گوشت استفاده می‌شود، گوشت‌های پخته آماده و غذاهای گوشتی فلفلی نیم‌پز.
 • مراقب دندان هایتان باشید: حاملگی بر دندان‌ها و لثه‌های شما نیز مانند دیگر نقاط بدن اثر می‌گذارد. بنابراین مراقبت از دندان‌ها در طول این ماه‌ها به معنی محافظت از خود و فرزندتان است، نه تلاشی برای داشتن لبخند زیبا. بله، حاملگی حتی روی دهان شما نیز اثر می‌گذارد. شما طی این دوران غذای بیشتری می‌خورید و هورمون‌های حاملگی نیز باعث تورم، نرمتر و حساستر شدن لثه‌ها می‌شوند. مجموع این عوامل شما را بیشتر در معرض آماس و التهاب قرار می‌دهد و حالتی را ایجاد می‌کند که در اصطلاح ورم لثه نامیده می‌شود. نیمی از همه خانم‌های باردار دچار این مشکل می‌شوند. ورم لثه ناشی از حاملگی بر اثر پلاک‌های چسبنده غشاهای بی‌رنگی که روی دندان‌ها تشکیل و باعث فساد آنها می‌شوند، ایجاد می‌شود.
 • کارهای خانه را تقسیم کنید: ممکن است وقتی که کارهای خانه را انجام می‌دهید همسرتان خودش را با رایانه سرگرم کند و این خارج از تحمل شماست. اما حالا زمان آن است که کارها و مسئولیت‌های خانه را منصفانه‌تر با یکدیگر تقسیم کنید. اگر هم اکنون بیشتر کارهای نظافت خانه و شستشوی لباس‌ها را انجام می‌دهید فهرستی از کارهای خانه تهیه و آن را بین خود و همسرتان تقسیم کنید. انگار می‌خواهید گروهی را برای انجام پروژه‌ای راه اندازی کنید.

تغذیه در هفته سیزدهم بارداری

قندهای غذایی که در انواع مختلفی از مواد غذایی یافت می‌شوند، شامل لاکتوز شیر، فروکتوز میوه‌ها و قندهای افزودنی مثل شکر، شیره ذرت و دکستروز هستند. آن‌ها را با برچسب‌هایی که روی آن نوشته‌شده است «بدون قند افزودنی» اشتباه نکنید، چون حتما آن محصول حاوی مقداری قند طبیعی است. بنابراین این مواد غذایی از آنجا که حاوی مقداری قند طبیعی هستند، فشارخونتان را بالا می‌برند.

مصرف بیش از حد کافئین به ویژه در دوره سه ماهه اول که اندام‌های جنین در حال شکل‌گیری است و خطر سقط جنین نیز بالاست، می‌تواند خطرناک باشد. اما پس از گذراندن این دوره بسیار بحرانی و رسیدن به دوره سه ماهه دوم نیز نباید تعادل مصرف خود را بر هم بزنید. نکته جالب این است که جنین حالا مزه غذاهایی را که مادر می‌خورد، متوجه می‌شود و این می‌تواند در آینده بر ترجیح‌های غذایی او اثر بگذارد.

تغذیه در بارداری

مصرف هویج و فلفل در بارداری

هویج و فلفل قرمز دارای بتاکاروتن هستند که در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شود، برای تکمیل رشد چشم، پوست، استخوان و اندام‌های جنین ضروری است. منبع خوبی از ویتامین‌های B6 و C و فیبر است که به حرکات روده نیز کمک می‌کند. می توان تکه‌های خرد شده هویج را در اغلب خوراکی‌ها استفاده کرد، همراه با کمی روغن زیتون، سیر و لیموترش. مراقب مصرف ویتامین A در اشکال مختلف باشید. این ویتامین در برخی مکمل‌ها، غذاهای غنی شده، داروها و محصولات پوست وجود دارد. برخلاف بتاکاروتن که طی بارداری کاملا بی‌خطر است میزان بسیار بالای ویتامین A به روش‌های مختلف خطر نقص مادرزادی را افزایش می‌دهد.

ورزش در هفته سیزدهم بارداری

اگر می‌‌خواهید احساس بهتری داشته باشید، حال زمان آن است که فعالیت خود را آغاز کنید. اگر تا به حال شنا را امتحان نکرده‌اید، به دنبال آن باشید تا بفهمید که چرا بیشتر پزشکان این ورزش را در دروان بارداری پیشنهاد می‌کنند.

 یوگا ورزش دیگری است که می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند.

سقط جنین در هفته 13 بارداری

سقط جنین باعث مرده به دنیا آمدن نوزاد بعد از هفته بیستم خواهد شد. با عبور از آستانه هفته سیزدهم بارداری، خطر ابتلا به سقط جنین در مادران باردار پایین خواهد آمد. در واقع، بدانید که اکنون شانس سقط جنین در سه ماهه دوم دوران بارداری شما کاهش یافته و به زیر 10 درصد رسیده است. متاسفانه، با ورود مادر به سه ماهه دوم دوران بارداری احتمال سقط جنین به طور کامل از بین نخواهد رفت، و اگر این اتفاق بیافتد، حتی می تواند صدمات روحی و همچنین جسمی بیشتری در مادر به وجود آورد.

علل سقط جنین در هفته سیزدهم بارداری

 •  به وجود آمدن مشکلات کروموزومی در جنین
 • ضعیف شدن دهانه رحم
 • تروما خارجی و یا داخلی ناحیه شکم
 • عفونت در اندام تناسلی مادر باردار
 • وجود قلب معیوب در جنین
 • ترومبوز
 • وجود جفت سرراهی
 • جدا شدن جفت از بدن جنین

علائم سقط جنین در سه ماهه دوم دوران بارداری

معمولا علائم سقط جنین در مادران حامله با نشانه های خاصی همراه است، که شما شما مادر باردار، نباید آن ها را به هیچ قیمتی نادیده بگیرید.

 • خونریزی واژینالی در مادران باردار
 •  گرفتگی عضلات شکم مادر باردار
 •  خارج شدن لخته خون از شکم مادر باردار
 •  به وجود آمدن نفخ معده غیر طبیعی در مادر باردار
 •  به وجود آمدن درد در ناحیه شانه های مادر باردار

راهنمای پدران در هفته سیزدهم بارداری

از آنجایی که درباره تغذیه و حمل فرزند کار خاصی نمی کنید سعی کنید به کسی که این کار را می کند توجه کنید  و دوستش داشته باشید. او لیاقت این توجه را دارد.

 در هنگام چکاپ همراه او باشید. او ممکن است درباره سابقه خانوادگی شما اطلاعات نداشته باشد و این سابقه برای بیماری های ژنتیکی جنین مهم است. بنابراین حضور شما نزد پزشک کمک زیادی می کند.

تغذیه در بارداری

توصیه های اسلام در هفته سیزدهم بارداری

ماهی که پیش رو دارید، ماه رویش مو است. در این ماه جنین کمی از زشتی خود را از دست می‌دهد، پوستش شفاف و قرمز رنگ است و کرک نازکی سراپای بدن او را پوشانده است. توصیه‌ شده است در این ماه روزهای پنج‌شنبه و جمعه سوره "انسان" (دهر) را بخوانید. در همه نمازهایتان در یک‌رکعت سوره "قدر" را تلاوت کنید و هرروز بعد از نماز 140 مرتبه صلوات بفرستید

قاووت بخورید. خوردن قاووت یا سویق، موجب قوت در فرزند و نبودن کودنی، سبک‌ مغزی و نادانی در او می‌شود.

چک لیست های مهم هفته سیزدهم

 1. اگر شاغل هستید به رئیس خود اطلاع دهید که باردار هستید
 2. در مورد داشتن یا نداشتن مراقب برای کودک خود فکر کنید
 3. اگر فرزند بزرگتری دارید آنها را برای ورود کودک جدید آماده کنید

سوالات متداول هفته سیزدهم بارداری

در این هفته از بارداری جنسیت جنین مشخص می شود؟

در هفته سیزدهم بارداری ممکن است که با سونوگرافی جنسیت جنین مشخص شود. البته ممکن است به دلیل نحوه قرارگیری جنین جنسیت هنوز مشخص نشود.

احتما سقط جنین در هفته سیزدهم بارداری چقدر است؟

با ورود به سه ماهه دوم بارداری احتمال سقط جنین بسیار کم می شود مگر اینکه به دلیل مشکلات کروموزومی این اتفاق رخ دهد.

درد شکم در این هفته از بارداری طبیعی است؟

بیشتر مادران در سه چهارم از زمان بارداری خود درد شکم و کمر را تجربه می کنند اما ممکن است این دردها نشان از زایمان زودرس هم باشد.

 

نظر (11)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام
سوالم اینه ایا درهفته سیزده دیدن لخته خون خطرناکه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

من درهفته سيزدهم هستم كمي خونريزي خفيف داشتم مشكلي براي جنينم پيش نيومده؟

This comment was minimized by the moderator on the site

چون منم مشکل شمارو دارم خیلی نگرانم

This comment was minimized by the moderator on the site

عزیزم حال جنینتون خوبه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

مادربودن حس فوق العاده ایه،??

This comment was minimized by the moderator on the site

آیا انجام غربالگری درسه ماهه اول لازم واجباری است وجنسیت جنین مشخص میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگر بچه اولتون باشه بله .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , من 20 سالمه و در هفته 13م بارداری هستم , آیا در این هفته میشه جنسیت بچه رو فهمید؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

بله مشخص میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , معمولا در این هفته درصد خطاش بالاست .

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/