نکاتی درباره رابطه جنسی بعد از زایمان که باید بدانید (بخش اول)

نکاتی درباره رابطه جنسی بعد از زایمان که باید بدانید (بخش اول)

رابطه جنسی بعد از زایمان از چه زمانی بی خطر است؟

رابطه جنسی بعد از زایمان باید تا پایان هرگونه خونریزی (لوشیا) ، انجام نشود ، خونریزی می تواند تا سه هفته بعد از زایمان طول بکشد، این بدان خاطر است که جراحتی که با بیرون آمدن جفت در رحم ایجاد می شود هنوز در حال بهبود یافتن است، اگر پیش از پایان یافتن خونریزی رابطه جنسی بعد از زایمان داشته باشید احتمال ابتلا به عفونت وجود خواهد داشت.

احساس نیاز به رابطه جنسی بعد از زایمان ، چه زمانی خواهد بود؟

نیاز به رابطه جنسی بعد از زایمان در هر فردی متفاوت است، هیچ محدوده یا زمان تعیین شده ای درباره تصمیم برای شروع رابطه جنسی وجود ندارد، مهم ترین مساله این است که تا زمان به دست آوردن آمادگی جسمی و احساسی صبر کنید.
تعداد کمی از زوج ها رابطه جنسی بعد از زایمان را در ماه اول شروع می کنند، این در حالی است که حدود نیمی از آن ها دست کم تا ۶ هفته بعد از زایمان صبر می کنند چرا که بسیاری از این زنان جراحت زایمان یا عمل اپیزیوتومی یا سزارین داشته اند، بسیاری از زنان تا سه ماه بعد رابطه جنسی بعد از زایمان را تجربه می کنند، هرچند بعضی از زوج ها ترجیح می دهند تا ۶ ماه بعد از زایمان منتظر بمانند.
اگر پیش از اولین معاینه پس از زایمان در حول و حوش ۶ هفته پس از زایمان شما و همسرتان برای رابطه جنسی آماده بودید، در صورت تمایل می توانید رابطه برقرار کنید، بعضی از متخصصان بهداشت قبل از اولین معاینه پس از زایمان در صورت داشتن آمادگی برقراری رابطه جنسی را توصیه می کنند تا آن ها بتوانند مشکلاتی که دارید را در این ملاقات بررسی کنند.
در زمان شروع مجدد رابطه جنسی بعد از زایمان نیاز خواهد بود که قرص های ضد بارداری را در نظر بگیرید، حتی اگر به نوزادتان شیر می دهید و عادت ماهیانه تان برنگشته است این احتمال وجود دارد که دوباره باردار شوید.
اگر برای برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان آمادگی ندارید می توانید، با معاشقه و ملامسه و نزدیک شدن به همدیگر رابطه خود را ادامه دهید، حتی زمانی که خسته اید و سرتان با نوزادتان گرم است انجام این کار برای تان سخت باشد، سعی کنید این کار را انجام دهید، بدین صورت برگشتن دوباره به رابطه ترس کمتری داشته و روند طبیعی تر خواهد داشت.

rabeteye-jensi

عدم تمایل به برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان چه دلایلی دارد؟

عدم تمایل برای برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان در اولین هفته ها یا ماه ها بسیار متداول است، احتمالا در شروع به دلیل کم خوابی احساس خستگی می کنید و به نظر می رسد که وظایف مادر بودن بر شما چیره شده است، اگر به نوزادتان شیر خودتان را می دهید، هورمون پرولاکتین هم تمایل به رابطه جنسی را کاهش می دهد.
احساس خمودگی یا ابتلا به افسردگی بعد از زایمان تمایل به برقراری رابطه جنسی را کم می کند، اگر این مشکل برای تان پیش آمد به ماما، پزشک عمومی یا مشاور بهداشتی خود مراجعه کنید.
ممکن است محل جراحت پارگی، اپیزیوتومی یا جای بخیه ها دردناک باشد، اگر جراحت پارگی داشته باشید یا اگر نوزادتان با ابزار مخصوص متولد شده است، برگشتن تمایل برای برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان کمی بیشتر طول می کشد، این حالت کاملا طبیعی بوده و باید برای برگشتن به حالت طبیعی به خودتان زمان بدهید، اگر عمل سزارین داشته اید هنوز هم بهبودی این عمل مهم هستید و زمان خواهد برد.
درد در ناحیه ممکن است خیلی سریع رفع شود، هرچند بهبودی درد محل بخیه یا پارگی شدید بیشتر طول می کشد، محل بخیه ممکن است به مدت چند روز یا چند هفته دردناک باشد، قبل از شروع رابطه جنسی بعد از زایمان اجازه دهید زخم ها بهبود یافته و همه بخیه ها کامل بگیرند.
حتی اگر اپیزیوتومی یا جراحت پارگی نداشتید ناحیه پرینه (بین مقعد و واژن) می تواند گاهی اوقات حالت ضرب دیدگی داشته و حساس باشد.
اگر سابقه سزارین دارید زخم در زمان بیرون آوردن بخیه ها بهبود پیدا خواهد کرد، اگر هنوز احساس حساسیت می کنید شما و همسرتان می توانید حالت قرارگیری را انتخاب کنید که روی ناحیه زخم تان فشار وارد نکند، شروع رابطه با معاشقه به شما در کاهش نگرانی و ترس برای دردناک شدن محل زخم کمک خواهد کرد.
اطراف جای زخم کمی سفت خواهد شد که احساس ناخوشایندی به شما خواهد داد، برای اینکه رابطه جنسی بعد از زایمان زیاد شما را اذیت نکند ، می توانید بالشت نرم و کوچکی بین شکم و همسرتان قرار دهید، این حالت به شما آرامش داده و از جای زخم های حساس محافظت می کند یا می توانید حالت قرارگیری رویی داشته باشید و در عین حال شکم تان را با دستان خود محافظت کنید، این کار کمک می کند تا از حرکاتی که زخم ها را دردناک می کنند جلوگیری شود.
حس درونی تان ممکن است تغییر کند، ممکن است احساس کنید که آن قدر بدنتان در طی بارداری و زایمان تغییر کرده که برای برگشت به حالت اولیه نیاز به زمان خواهد داشت، ممکن است به تغییراتی که در طی بارداری در بدنتان ایجاد شده افتخار کنید یا تعامل با این تغییرات برای تان سخت باشد. تمامی این تغییرات قابل درک بوده و طبیعی هستند.
بسیاری از زنان در مورد این که دیگر از نظر همسرشان جذاب نخواهند بود احساس نگرانی می کنند اما وقتی که این نگرانی ها شان را توضیح می دهند متوجه می شوند که این نگرانی بی مورد بوده است.

پیشنهاد می شود نکانی درباره رابطه جنسی بعد از زایمان که باید بدانید (بخش دوم) را مطالعه کنید.

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , بعد از زایمان از چه زمانی میتوان نزدیکی داشت؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , رابطه جنسی بعد از زایمان باید تا پایان هرگونه خونریزی (لوشیا) ، انجام نشود ، خونریزی می تواند تا سه هفته بعد از زایمان طول بکشد، این بدان خاطر است که جراحتی که با بیرون آمدن جفت در رحم ایجاد می شود هنوز در حال بهبود یافتن است، اگر...

سلام عزیزم , رابطه جنسی بعد از زایمان باید تا پایان هرگونه خونریزی (لوشیا) ، انجام نشود ، خونریزی می تواند تا سه هفته بعد از زایمان طول بکشد، این بدان خاطر است که جراحتی که با بیرون آمدن جفت در رحم ایجاد می شود هنوز در حال بهبود یافتن است، اگر پیش از پایان یافتن خونریزی رابطه جنسی بعد از زایمان داشته باشید احتمال ابتلا به عفونت وجود خواهد داشت.

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/