7 تکنیک تنفسی برای آرامش مادر در طول زایمان طبیعی

7 تکنیک تنفسی برای آرامش مادر در طول زایمان طبیعی

اگر شما جزو مادرانی هستید که برای اولین بار باردار شده اند، احتمالا فرایند زایمان طبیعی، بخش تهدیدآمیزی از زندگی شما خواهد بود. اما نگران نباشید! خوشبختانه شما هم مانند همه مادران باردار می توانید این معضل را به سادگی و با تلاش به منظور آموختن چند تکنیک مناسب در مورد تنفس عمیق و تمدد اعصاب در طول روند زایمان طبیعی، اداره کند.
امروزه، بسیاری از پزشکان و ماماها معتقدند که داشتن تمریناتی مناسب در مورد تنفس عمیق و تمدد اعصاب می تواند به شما مادران باردار، در طول روند زایمان طبیعی کمک فراوانی کند، تا با حفظ آرامش خود در فرایند پیشرفت زایمان طبیعی، سختی و درد کمتری را احساس کنید. در ادامه این مقاله، درباره چگونگی تمریناتی مناسب در مورد تنفس عمیق و تمدد اعصاب که ممکن است در روند زایمان طبیعی موثر باشند، به شما کمک خواهیم کرد.

آیا دانستن تکنیک های تنفس در طول زایمان طبیعی به مادر کمک خواهد کرد؟

به عنوان مادر باردار به خاطر داشته باشید که انجام تنفس عمیق و تمدد اعصاب با تمرینات کنترل شده در حین انجام فرایند زایمان طبیعی می تواند شدت درد این نوع زایمان را به طور قابل توجهی کاهش دهد.
مطالعات دانشمندان در این باره مشخص کرده است زنان بارداری که در طول انجام فرایند زایمان طبیعی، با به کار بردن شیوه های مختلف ورزشی و تنفسی، تمایل بیشتری در کنترل بدن خود داشته باشند، می توانند زایمان طبیعی بسیار راحتی را تجربه نمایند.
تصور بر این است که تمرین و تکرار برای یادگیری نفس کشیدن آهسته در طول انجام فرایند زایمان طبیعی، کمک زیادی به زنان در کنترل درد انقباضات رحمی خواهد کرد.

کارهایی برای داشتن روند زایمان طبیعی راحت تر در مادران :

شما مادر باردار باید به یاد داشت باشید که انجام دادن تمرینات ریتمیک تنفسی در کاهش ابتلا به عوارض ناشی از زایمان طبیعی و حتی عمل سزارین در زنان، بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

4 مشکل عمده ای که یک مادر باردار در حین انجام روند زایمان طبیعی، با آن ها مواجه می شود:

برای مادرانی که دوران بارداری را برای اولین بار تجربه می کنند، مدت فرایند زایمان طبیعی، انقباضات رحمی ایجاد شده و پیشرفت روند تولد نوزاد می تواند یک تجربه ترسناک باشد.
1. این ترس و هراس باعث می شود تا بسیاری از مادران باردار تنفس ناقصی داشته باشند. به این ترتیب، استنشاق کوتاه مدت مادر در حال زایمان طبیعی، سبب دریافت اکسیژن کمتری در حین این فرایند خواهد شد.
2. عدم دریافت اکسیژن توسط مادر در حال زایمان، می تواند مخل پیشرفت درست زایمان طبیعی باشد. به یاد داشته باشید به عنوان مادری که در حال انجام زایمان طبیعی هستید، به شدت نیازمند محدود کردن احساسات خود در مورد ترس و وحشت ناشی از درد هستید، تا بتوانید این مرحله را هم به آسانی گذرانده و فرزند سالمی به دنیا آورید
3. وجود هراس در مادران در حین زایمان طبیعی ، تنفس آن ها را نامنظم نموده و سیگنال هایی را به بدنشان می فرستد، که این سیگنال ها سبب متوقف شدن ترشح اکسی توسین در بدن مادر در حال زایمان خواهد شد (همان طور که می دانید این هورمون، مسئول کمک به پیشرفت فرایند زایمان طبیع در مادر است.)
4. عضلات بدن مادر در حین انجام روند زایمان طبیعی، تمایل بیشتری به ایجاد تنش دارند و قرار گرفتن مادر در معرض وحشت، هم سبب تشدید این حالت ها در بدن او خواهد شد، که باعث می شود مادر آرامش خود را از دست داده و با شدت شروع به نفس کشیدن کند. این حالات به نوبه خود، باعث کاهش اکسیژن دریافتی بدن مادر در حال زایمان طبیعی خواهد شد.
به یاد داشته باشید که انجام تمرینات تنفسی کنترل شده، به بدن مادر باردار کمک خواهد کرد تا بر روی صرفه جویی انرژی مصرفی بدن خود تمرکز کند. همچنین، انجام این تمرینات برای به دنیا آوردن نوزاد راحت تر و کاهش طول عمل زایمان طبیعی هم کمک موثری خواهد کرد.

zayman-tabiy-f5.jpg

7 نوع تکنیک مختلف تنفسی که در طول عمل زایمان طبیعی، به مادر توصیه می شود:

همان طور که می دانید یکی از بهترین راه ها برای ایجاد آرامش در طول انجام عمل زایمان طبیعی این است که مادر باردار بر روی تنفس عمیق خود تمرکز کرده و در حفظ روند تنفس عمیق خود، پایدار و مصمم باشد. در ادامه این مقاله، راهنمایی های برای حفظ تنفس عمیق در طول روند زایمان طبیعی، برای شما ارائه خواهد شد، که این تکنیک ها عبارتند از:
1. انجام تنفس های ریتمیک مادر در هنگام زایمان طبیعی، فکر و ذهن او را از استرس دور کرده و در به حداقل رساندن عوارض ایجاد شده، در ارتباط با روندزایمان طبیعی بسیار موثر خواهد بود.
2. همان طور که می دانید در روند زایمان طبیعی و در مرحله هل دادن نوزاد به بیرون از رحم مادر، ممکن است تنفس مادر دچار اختلال شود. پس به عنوان مادری که در حال انجام زایمان طبیعی هستید، سعی کنید تنفس خود را کنترل نموده و با حفظ تنفس و تکرار دم و بازدم متوالی و هماهنگ، روند زایمان طبیعی را راحت و بی خطر کنید.
3. شما همچنین به عنوان یک مادر در حال زایمان طبیعی، می-توانید شمارش نفس های خود را امتحان کنید، یعنی شمارش آن ها را تا عدد 5 ادامه داده و دوباره همان تنفس کردن و شمارش را تا پایان فرایند زایمان تکرار کنید.
4. باید اطمینان حاصل کنید که نفس کشیدن شما در طول روند زایمان، عمیق و قابل فهم باشد و سعی کنید با تنفس عمیق، تمام مدت زایمان را تحت پوشش خود داشته باشید. لازم است بدانید که نباید حتی یک مکث کوتاه هم در وسط هر تنفس خود داشته باشید.
5. یکی دیگر از راهکارهای بسیار خوب برای ایجاد آرامش در مادران در حال زایمان طبیعی، تنفس عمیق از طریق بینی و تخلیه آن از طریق دهان می باشد. به کار بردن این تکنیک، زمانی که شما در حال تجربه کردن انقباضات قوی رحمی هستید، برای کاهش درد بسیار موثر خواهد بود.
6. توجه داشتن مادر باردار به این نکته بسیار مهم است که قطع تنفس برای یک مدت طولانی ، در هر نقطه از روند زایمان طبیعی، می تواند بسیار خطرناک باشد.
7. یک ایده خوب برای حفظ تمرینات تنفسی این است که در تمام طول دوران بارداری خودتان، تنفس عمیق را تکرار کنید، تا به یک عادت طبیعی در بدن شما تبدیل شود.
شما مادر باردار که به زمان زایمان خود نزدیک می شوید، ممکن است بخواهید برای یادگیری این تکنیک ها در برخی از کلاس های یوگای بارداری ثبت نام کنید، تا اطلاعات بیشتری در مورد تکنیک های تنفسی مختلف در طول روند زایمان طبیعی را امتحان کنید.شرکت در این دوره ها، ایده بسیار خوبی است، اما مشاوره و صحبت نموده با دکتر معالج خود را در این باره فراموش نکنید.

برای آشنایی با زایمان طبیعی و مشاهده فیلم زایمان طبیعی سه مرحله اصلی زایمان طبیعی را دنبال کنید.

 

نظر (4)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

میبخشید من هفته ۳۹ بارداری هستم و بخاطر ویروس کرونا بسیار استرس دارم و فکر میکنم این روی زایمان طبیعی ک دارم اثر میذاره چه کاری باید انجام بدم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
فرزانه جان من ازت خواهش میکنم از امروز هیچ خبری در مورد کرونا و امثالش چه از طریق تلویزیون -ماهواره، شبکه های اجتماعی دنبال نکن و حتی اگه میتونی کاملا ازشون دوری کن
کرونا و جدوابادش! هم نمیتونه به تو و کوچولوت آسیبی برسونه چون نی نی ...

سلام
فرزانه جان من ازت خواهش میکنم از امروز هیچ خبری در مورد کرونا و امثالش چه از طریق تلویزیون -ماهواره، شبکه های اجتماعی دنبال نکن و حتی اگه میتونی کاملا ازشون دوری کن
کرونا و جدوابادش! هم نمیتونه به تو و کوچولوت آسیبی برسونه چون نی نی کوچلوی تو نشانه کامل امید خدا به ما انسانهاست فقط به در آغوش گرفتن نی نی خودت فکر کن به اولین مامان گفتنش و ..
و به مهربانی خدا فکر کن

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , در هنگام زایمان طبیعی اگه مادر هراسی داشته باشه میتونه چه اتفاقی بیوفته؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , وجود هراس در مادران در حین زایمان طبیعی ، تنفس آن ها را نامنظم نموده و سیگنال هایی را به بدنشان می فرستد، که این سیگنال ها سبب متوقف شدن ترشح اکسی توسین در بدن مادر در حال زایمان خواهد شد (همان طور که می دانید این هورمون، مسئول کمک...

سلام عزیزم , وجود هراس در مادران در حین زایمان طبیعی ، تنفس آن ها را نامنظم نموده و سیگنال هایی را به بدنشان می فرستد، که این سیگنال ها سبب متوقف شدن ترشح اکسی توسین در بدن مادر در حال زایمان خواهد شد (همان طور که می دانید این هورمون، مسئول کمک به پیشرفت فرایند زایمان طبیع در مادر است.)

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/