زایمان طبیعی با وسیله کمک کننده و تاثیر آن در نوزاد

زایمان طبیعی با وسیله کمک کننده و تاثیر آن در نوزاد

اکنون که شما مادر باردار، دچار نگرانی و بی خوابی شبانه در مورد نحوه به دنیا آوردن فرزندتان شده اید، آیا می خواهید در مورد روش های مختلف تولد نوزاد، اطلاعات بیشتری به دست آورید؟
زایمان واژینال، یکی از جنبه های کمک به زایمان طبیعی در مادران باردار به شمار می رود، اگر شما مادر باردار در مورد آن شنیده اید و می خواهید اطلاعات بیشتری به دست آورید، حتما مقاله زیر را برای به دست آوردن تمام اطلاعات مورد نیاز خود در این باره، مطالعه کنید.

زایمان طبیعی به روش باز کردن راه واژینالی چیست؟

همان طور که نام این روش نشان می دهد، در این روش زایمان طبیعی نوزاد شما از طریق واژن به دنیا خواهد آمد که در آن نیاز به کمک خود مادر برای تولد نوزاد از طریق مهبل (واژن) است. در این وضعیت، به احتمال زیاد پزشک معالج شما استفاده از دستگاه خلاء و یا فورسپس را برای کمک به فرآیند زایمان طبیعی پیشنهاد کند.
به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید که در زایمان طبیعی به کمک خلاء، پزشک معالج با استفاده از دستگاه خلاء نوزاد شما را به دنیا خواهد آورد. این دستگاه با استفاده از نیروی مکش و با قرار دادن یک کلاهک بر روی سر نوزاد که متصل به یک دسته ی آن است، به منظور به دنیا آمدن سریع نوزاد مورد استفاده قرار می گیرد، اما پزشک معالجتان، در حین به کار بردن دستگاه خلاء از شما درخواست وارد کردن فشار بیشتری برای خروج نوزاد خواهد داشت.
در مورد زایمان طبیعی به کمک فورسپس باید بدانید که در این روش، پزشک معالج شما تیغه منحنی شکلی را در هر دو طرف سر نوزاد قرار داده و پس از قفل شدن آن نوزاد را با فشار بیرون خواهد کشید. همچنین، لازم است بدانید که پنس این دستگاه کمک زیادی به خارج کردن نوزاد از مجرای زایمان خواهد کرد.
چون استفاده از این روش بسیار خطرناک است، پس در هنگام استفاده از این دستگاه ها لازم است به عنوان یک مادر اطمینان حاصل کنید که پزشک معالجتان باتجربه باشد، تا بتواند نوزاد شما را سالم و امن به دنیا بیاورد.

چه زمانی در روند یک زایمان طبیعی، مادر نیاز به کمک پیدا می کند؟

اگر روند زایمان طبیعی شما مادر باردار تحت شرایط زیر قرار گرفته باشد، پزشک معالج اعلام خواهد کرد که مادر و جنین به کمک نیاز دارد:
• پزشک معالج می تواند در پایان کار زایمان، اگر مادر برای یک مدت طولانی زیر فشار قرار گرفته و به طور کامل خسته شده است، اعلام نیاز به کمک نماید.
• همچنین، پزشک معالج می تواند حتی در حالتی که سر نوزاد تقریبا از داخل رحم دیده می شود، اما ضربان قلب او در حال افتادن است و یا مادر ضعیف شده باشد، اعلام نیاز به کمک کند.
• اگر نوزاد شما در حال به دنیا آمدن به طور ناگهانی دچار برخی از مشکلات شود، مثلا سر نوزاد تغییر وضعیت داده باشد در این حالت برای رساندن نوزاد به موقعیت بهتر وکمک به تولد راحت و سریع او ممکن است احساس نیاز به دستگاه ها به وجود آید.
• همچنین ممکن است پس از تزریق مقداری ماده بیهوشی اپیدورال، ماهیچه های لگن مادر دیگر قادر به خارج کردن نوزاد نباشد. چون ماهیچه های لگن مادر به نوبه خود، سر و شانه های نوزاد را برای تولد راحت در موقعیت صحیحی قرار می دهند، بی حسی ایجاد شده توسط اپیدورال ممکن است انجام انقباضات رحمی را در مادر سخت و دشوار نماید. در چنین وضعیتی پزشک معالج ممکن است راه واژن را برای تولد نوزاد باز کند.
• در برخی موارد در حین زایمان طبیعی نوزاد ممکن است قادر به دریافت اکسیژن کافی نباشد و چون کمبود اکسیژن در نوزاد می تواند خطر آسیب های مغزی در او را افزایش دهد، در این صورت پزشک معالج ممکن است زایمان طبیعی به کمک باز کردن راه واژن را به مادر پیشنهاد دهد.

zayman-tabiy-x3_20151029-083426_1.jpg

کمک گرفتن از دستگاه ها برای زایمان طبیعی و تاثیر آن بر جنین :

به دنیا آوردن نوزاد از طریق واژن به کمک فورسپس ممکن است نوزاد شما را به روش های مختلفی تحت تاثیر قرار دهد. این روش ها عبارتند از:
• نوزاد به دنیا آمده با کمک فورسپس، ممکن است قرمزی هایی در بخش های مختلف صورت خود داشته باشد که به تدریج در عرض چند روز پس از تولد محو خواهد شد.
• نوزاد ممکن است کبودی های کوچکی بر روی بدن خود در حین زایمان طبیعی به کمک دستگاه ها داشت باشد که بلافاصله پس از تولد ناپدید می شوند.
• در اغلب موارد، نوزاد ضربه های موقتی به اعصاب صورتش را تجربه خواهد کرد که در موقعیت های بسیار نادر می تواند منجر به آسیب دائمی در او شود.
• همچنین، سر نوزاد ممکن است در هنگام تولد شکل مخروطی به خود بگیرد که روی دادن این حالت در زایمان واژینال یک اتفاق عادی می باشد.
به دنیا آوردن نوزاد از طریق واژن و با کمک دستگاه مکنده ممکن است فرزند شما را به روش های زیر تحت تاثیر قرار دهد:
• در صورت استفاده از دستگاه مکنده در حین زایمان طبیعی ، ممکن است تاول های خونی بی ضرر در جاهایی از پوست سر نوزاد شما ایجاد شود که در این صورت، در اغلب موارد شش تا هشت هفته طول می کشد تا پوست سر نوزاد به طور کامل درمان شود.
• همچنین، نوزاد شما ممکن است وجود کبودی های مختصری را در پوست سر خود تجربه کند که تا چند روز پس از تولد ناپدید خواهند شد.
چون به دنیا آوردن نوزاد از طریق واژن یک روش از پیش برنامه ریزی شده، در بسیاری از زایمان ها است، پس نباید پزشک معالج شما در مورد روند اجرای آن دچار شک و تردید شود.
به یاد داشته باشید که اگر شما به عنوان یک مادر حامله تصمیم دارید فرزندتان را به کمک روش های واژینالی به دنیا آورید، حتما برای سلامتی خود و نوزادتان و جلوگیری از خطراتی که ممکن است در حین انجام آن روی دهد، این کار را در مراکز بهداشتی و بیمارستان های معتبر انجام دهید.

اطلاعات بیشتر درباره زایمان با وسیله کمک کننده را در آنچه در مورد زایمان با وسیله کمک کننده نمی دانید دنبال کنید.

 

نظر (3)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من یک ماه میشه که زایمان کردم با دستگاه وکیوم ولی هنوز سر پسرم خوب نشده اب سرش خشک شده ولی یکم سرش ورم داره استوخونشه خوایتم بد ونم ایا ضرری داره یا نه ایا کی خوب میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وخسته نباشید , اگر در حین زایمان طبیعی به روش دستگاه کبودی هایی در سر نوزاد ایجاد شود چه کار باید کرد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , نوزاد به دنیا آمده با کمک فورسپس، ممکن است قرمزی هایی در بخش های مختلف صورت خود داشته باشد که به تدریج در عرض چند روز پس از تولد محو خواهد شد.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/