مراحل سزارین از شروع تا پایان (بخش اول)

مراحل سزارین از شروع تا پایان (بخش اول)

در نهایت، با پایان یافتن دوران بارداری و نزدیک شدن روزهای آخر آن، تاریخ دقیق زایمان مادر باردار تعیین خواهد شد. فرض کنید که شما به عنوان مادر باردار، آخرین بررسی های حال خود را توسط پزشک معالجتان، فقط یک روز قبل از زایمان می گذرانید. اینک پزشک معالجتان به شما توصیه بستری شدن را نموده است و با اعلام زمان بستری شدن، به طور ناگهانی بیم و هراس خاصی در ذهن و بدن شما ایجاد شده و اعتماد به نفسی که در دوران بارداری به دست آورده بودید، دچار تزلزل خواهد شد. در این لحظه، این سوالات در ذهن شما به وجود خواهد آمد که آیا قصد دارید با تحمل درد شدید، بچه خود را از طریق زایمان طبیعی به دنیا بیاورید؟ یا دلتان می خواهد روش زایمان را خودتان انتخاب نمایید؟ آیا آخر این راه طولانی فرا رسیده است؟ همه داستان هایی که تا به حال، در مورد زایمان طبیعی و عمل سزارین از زنان دیگر شنیده اید، ناگهان با وضعیتی وخیم در ذهن شما یادآوری می شود. نظر شخصی شما هم، اکنون به توهم تبدیل شده است. شما به عنوان یک مادر باردار، نمی خواهید قبول کنید که دقایق پایانی روزهای بارداری فرا رسیده است. آرزوی یک اپیدورال برای دور نگه داشتن خودتان از ترس درد زایمان طبیعی، در ذهن شما وجود خواهد داشت. به علاوه، در اواخر دوره بارداری قیافه مطمئن یک مادر باصلابت را از دست خواهید داد، شاید این قیافه جدید به خاطر از دست دادن شجاعت در شما پدیدار شده باشد. مطمئنا هیچ مادر بارداری نمی خواهد برای به دنیا آوردن فرزند خود، روزهای زیادی در بخش های مختلف بیمارستان بستری شود. نوع کلماتی که پزشکها و پرستاران در لحظه زایمان با او صحبت می کنند، اضطراب او را بیشتر خواهد نمود. به عنوان مادر باردار، لازم است بدانید که هیچ کدام از امکانات مدرن و یا طراحی داخلی بیمارستان آن احساس آرامشی را که مادران باردار با بودن در خانه شان دارند، به آن ها القا نخواهد نمود.
پزشک معالج شما سعی خواهد کرد با القای درد بیشتر، روند زایمان طبیعی را پیش ببرد. اما اگر آن کارها بیهوده بود و کار زایمان طبیعی پیشرفتی نکرد، توضیحاتی را برای سریع تر بستری شدن شما در بخش جراحی خواهد داد. در این مواقع، حتما باید به پزشک معالج خود اعتماد کرد، چون قطعا نیت او امدادرسانی به شما و فرزندتان در این کار بزرگ است. باید به یاد داشت که بعد از شنیدن فریاد یک زن باردار یک روز قبل از به دنیا آمدن فرزندش و سپس ساعت ها بیهوش شدن او و رفتن به زیر چاقوی جراحی، با شنیدن صدای قشنگ فرزندش، نقطه درخشانی در زندگی او به وجود خواهد آمد.
در ادامه این مقاله، نکاتی که شما به عنوان یک مادر باردار باید قبل از به دنیا آمدن فرزندتان، در طی عمل سزارین و بعد از آن رعایت کنید، آورده شده و در پایین برای آن ها حکمی بیان شده است. این نکات عبارتند از:

sezariyan-i2.jpg

1. شما در حال عمل سزارین، نباید هیچ کاری انجام دهید: 

به خاطر داشته باشید که در هنگام عمل سزارین کارهایی که انجام می شود، نباید با مبارزه و یا مقابله مادر روبه رو شود. آمپولی که از اپیدورال برای بیهوشی و بی حس کردن مادر به او تزریق می شود، حقیقتا در مقایسه با تحمل دردهای طاقت فرسای زایمان طبیعی، کار ساده ای به نظر می رسد. پس از بیهوشی پرستار اتاق جراحی سوند را وارد مهبل مادر خواهد کرد، چون نمی خواهد که در مورد رفتن مادر به دستشویی در وسط عملیات سزارین (یا برای چند روز پس از عمل)، دچار زحمت شوند! معمولا حرکت دست ها و پاهای مادر را در حین عمل سزارین، با بستن به جایی محدود خواهند کرد. برای اطمینان خاطر، به یاد داشته باشید که انجام تمام این مراحل قبل از شروع جراحی، توسط پزشک متخصص شما با دقت کامل بررسی خواهد شد.

2. بعد از تزریق ماده بیهوشی سزارین مادر احساس سرما خواهد کرد: 

همان طور که می دانید این احساس به دلیل پایین بودن درجه حرارت اتاق سزارین نیست، چون اگر اتاق عمل سرد باشد، کادر فنی کار خود را به خوبی انجام نخواهند داد. پس به یاد داشته باشید که این احساس شدید سرما تنها به دلیل تزریق وریدی ماده بیهوشی در مادر اتفاق افتاده است. در این حین، پزشک و پرسنل اتاق عمل از شما می خواهند که زیاد حرکت نکنید. این اتفاقات قبل از بی حسی بدن شما رخ خواهد داد و جای هیچ نگرانی نیست.

3. حالت بی حسی مادر در هنگام عمل سزارین:

شما به عنوان مادر باردار تا این مرحله از جراحی، روند کار را در بدنتان احساس خواهد کرد. 
اما بعد از سپری شدن دقایقی از تزریق وریدی ماده بیهوشی، ناگهان همه اندام های پایینی بدن بی حس شده، ولی شما قادر به دیدن و شنیدن تمام آنچه که در اطرافتان رخ می دهد، خواهید بود. خدا را شکر کنید که پرسنل اتاق عمل جلوی صحنه نمایش، پرده ای قرار می دهند تا مبادا شما کارهای پزشک جراح را ببینید. در این مرحله جراح معالج از شما خواهد پرسید که آیا خراش و یا خارج نمودن نوزاد را احساس می کنید، هنگامی که از مادر جواب "نه" را شنید، دیگر زمان انجام عمل فرا رسیده است.
برای خواندن 7 کاری که برای به دنیا آوردن نوزاد انجام می شود ، مراحل سزارین از شروع تا پایان (بخش دوم) را بخوانید.

 

نظر (12)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

حس موقع زایمان ک دستاتوببندن یکم ترس داره اخه استرس ادم بیشترمیشه من خیلی میترسم کلااززایمان واتاق عمل و...

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام سزارین خوبه ولی خیلی عوارض داره یه پنج ماهی هست عمل سزارین داشتم

This comment was minimized by the moderator on the site

زایمان طبیعی وحشتناک ترین درد دنیاست.

This comment was minimized by the moderator on the site

سزارین راحت تر است یا زایمان طبیعی؟

This comment was minimized by the moderator on the site

عزیزم نمیشه گفت کدوم راحتتره چون ممکنه خانومی زایمان طبیعی خیلی آسونی داشته باشه و خانومی زایمان سخت ، سزارین هم که عوارض خودشو به دنبال داره.

This comment was minimized by the moderator on the site

مبارکشون باشه

This comment was minimized by the moderator on the site

من چند روز موندم بیمارستان و بعد اورژانسی سزارین شدم خدا روشکر که کار دکترم خوب بود و تلافی اون چند روز در اومد

This comment was minimized by the moderator on the site

خدارو شکر

This comment was minimized by the moderator on the site

زایمان خیلی حس خوبی داره.وقتی یادم میاد کلی خاطره خوب یادم میاد???

This comment was minimized by the moderator on the site

همیشه شاد و سلامت باشید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وخسته نباشید, چرا بعد از تزریق آمپول بی هوشی در اتاق عمل برای سزارین احساس سرما میکنیم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , همان طور که می دانید این احساس به دلیل پایین بودن درجه حرارت اتاق سزارین نیست، چون اگر اتاق عمل سرد باشد، کادر فنی کار خود را به خوبی انجام نخواهند داد. پس به یاد داشته باشید که این احساس شدید سرما تنها به دلیل تزریق وریدی ماده...

سلام عزیزم , همان طور که می دانید این احساس به دلیل پایین بودن درجه حرارت اتاق سزارین نیست، چون اگر اتاق عمل سرد باشد، کادر فنی کار خود را به خوبی انجام نخواهند داد. پس به یاد داشته باشید که این احساس شدید سرما تنها به دلیل تزریق وریدی ماده بیهوشی در مادر اتفاق افتاده است. در این حین، پزشک و پرسنل اتاق عمل از شما می خواهند که زیاد حرکت نکنید. این اتفاقات قبل از بی حسی بدن شما رخ خواهد داد و جای هیچ نگرانی نیست.

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/