زایمان طبیعی آسانتر با ماساژ پرینه + فیلم آموزشی

ماساژ پرینه

مراقبت های روزهای آخر دوران بارداری و آماده سازی مادران باردار برای زایمان دو واژه مترادف هستند که تقریبا از چند هفته قبل از زایمان طبیعی شروع می شوند. در حالی که بخش مهمی از این مراقبت ها باید در مورد مادر باردار صورت گیرد، اما اکثر افراد فکر می کنند که این آماده سازی فقط به معنی آماده نمودن اتاق نوزاد است. خوب، با این که آماده سازی لوازم مورد نیاز نوزاد، در صدر لیست مایحتاج یک مادر باردار قرار دارد، اما نکته مهم دیگر این است که آمادگی روحی و جسمی بیشتری هم باید در مادر باردار صورت گیرد. انجام دادن ماساژ پرینه (منطقه بین مقعد و فرج) در مادران باردار قبل از تولد نوزاد، یکی از نمونه های آماده سازی مادر برای داشتن یک زایمان طبیعی راحت است. اگر شما به عنوان یک مادر باردار به سمت هفته های آخر بارداری خود حرکت می کنید، به شما نشان خواهیم داد که چگونه می توانید از ماساژ پرینه سود و منفعت بیشتری ببرید. بنابراین، در این مقاله، به تمام سوالات شما مادر گرامی در این مورد پاسخ داده شده تا با استفاده از کلمات ساده، اهمیت و فواید ماساژ پرینه برای زایمان طبیعی راحت تر را برای همیشه به خاطر داشته باشید.

ماساژ پرینه چیست؟

در طول زمان زایمان معمولا ممکن است اتفاقات غیرقابل پیش بینی زیادی رخ دهد. از جمله پارگی درجه دوم، که با جراحی اپیزیوتومی انجام می شود. اپیزیوتومی نوعی جراحی است که بین واژن و مقعد یک برش کوچک ایجاد می کند تا روند زایمان راحتتر طی شود. معمولا پوست نرم مابین کانال واژن و مقعد که پرمیوم نام دارد، بسیار حساس و نرم است؛ از طرفی تمامی فشار زایمان بر روی این پوست است که گاهی ممکن است باعث پارگی آن شود که بین خانم ها به خصوص خانم هایی که زایمان طبیعی اولشان است، شایع است. این پارگی گاهی بسیار خفیف است و ممکن است در طی چند روز الی یک هفته ترمیم یابد، گاهی هم ممکن است تا انتهای اسپکتروم ادامه داشته باشد و نیازمند چندین هفته برای بهبودی باشد. پرینه، سمت راست کف لگن و منطقه ای بین مقعد و واژن مادر است. بسیاری از پزشکان در آخرین هفته بارداری، برای آمادگی مادران باردار نسبت به زایمان طبیعی، ماساژ پرینه را توصیه می کنند که این کار کمک خواهد کرد تا بدن مادر در هنگام زایمان طبیعی بیشتر انعطاف پذیر شده و از پاره شدن مجرای زایمان و یا پارگی دستگاه تناسلی او جلو گیری شود. به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که با ماساژ این ناحیه در روزهای آخر دوران بارداری، احتمال پاره شدن دستگاه تناسلی و نیاز به بخیه یا اپیزیاتومی در مادران کاهش می یابد. به عبارت ساده تر، با ماساژ پرینه و آموزش درست اصول ورزشکاری قبل از زایمان، بدن مادر با سرعت بیشتری برای زایمان طبیعی آماده خواهد شد. انجام این حرکات ورزشی کمک می کند تا شرایط بافت های عضلانی در اطراف منطقه پرینه مادر باردار هم برای زایمان طبیعی بهتر شود.

 زایمان طبیعی

مزایای ماساژ پرینه برای زایمان طبیعی :

در ادامه این مقاله، برخی از مزایای ماساژ پرینه بررسی خواهد شد. این مزایا عبارتند از:

 1. هنگامی که شما به عنوان مادر باردار، به زمان به دنیا آمدن نوزادتان نزدیک می شوید، امتداد کف لگن شل شده و سر جنین را در خود جای می دهد و از پارگی بیشتر دستگاه تناسلی جلوگیری می کند. این در حالی است که انجام ماساژ پرینه به سادگی سبب گسترش و باز شدن بیشتر کانال خروجی نوزاد خواهد شد.
 2. با ماساژ پرینه هر چند ممکن است تاثیر چندانی در مراحل کششی زایمان خود احساس نکنید اما در طول بارداری با تکرار آن عضلات مقعد و مهبل را منعطف تر خواهید کرد که در نتیجه در طول زایمان باعث کاهش درد می شود.
 3. با ماساژ پرینه و کشش بیشتر و راحتتر عضلات، مرحله ی زایمان سریعتر انجام شده و سر نوزاد سریعتر بیرون می آید. پس برای تسریع روند زایمان، پرینه را ماساژ دهید.
 4. به گفته محققان و پزشکان متخصص، انجام این ماساژ احتمال پاره شدن شدید دستگاه تناسلی مادر را هم در هنگام زایمان طبیعی تا حد زیادی کاهش خواهد داد.
 5. انجام به موقع ماساژ پرینه از به دنیا آمدن نوزاد به کمک جراحی و یا استفاده از فورسپس جلوگیری خواهد نمود.
 6.  انجام این ماساژ کف لگن مادر را بیشتر آماده کشش نموده و باز شدن آن را آسان خواهد کرد، که به نوبه خود فشار کمتری بر روی سر نوزاد در طول 30 دقیقه آخر روند زایمان طبیعی وارد خواهد نمود.
 7. پاره شدن کمتر دستگاه تناسلی مادر، به معنای ایجاد کمترین آسیب به کف لگن او می باشد. به این ترتیب کف لگن مادر بعد از تولد نوزاد، سریع تر بهبود خواهد یافت.
 8. انجام ماساژ پرینه قبل از زایمان طبیعی در مادران باردار، می تواند او را برای به دنیا آوردن نوزاد خود آماده تر نموده و کمک کند تا بدن مادر با کشش ها و سوزن سوزن شدن در حین زایمان طبیعی آشنا شود. ماساژ پرینه تجربه های خفیف درد را برای شما تداعی می کند که اگر از پیش تجربه کنید و بدانید چه چیزی در انتظارتان است، راحتتر می توانید چالش های زایمان را پشت سر بگذارید. هر چه تنش کمتری داشته باشید می توانید حین زایمان کشش بیشتری در بدن خود ایجاد کنید.
 9. زنانی که ماساژ پرینه را به طور مرتب در آخرین هفته های بارداری خود انجام می دهند، سوزش کمتری در مهم ترین مرحله زایمان طبیعی احساس خواهند کرد.
 10. کاهش بی اختیاری ادرار یا مدفوع بعد از زایمان با ماساژ پرینه

تا این جای مقاله، در مورد مهم ترین دستاوردهای ماساژ پرینه در هنگام زایمان طبیعی صحبت کردیم، که امیدواریم برای شما مادر باردار مفید باشد.

آیا انجام ماساژ پرینه، تضمینی برای زایمان طبیعی بدون پارگی دستگاه تناسلی است؟

خیر، اصلا این طور نیست. هیچ کس نمی تواند به شما مادر باردار تضمین دهد که کل مراحل زایمان طبیعی را تا زمان به دنیا آمدن نوزادتان، بدون ریختن یک قطره اشک ادامه دهید. با این حال، پاره شدن دستگاه تناسلی یک پدیده شایع در هنگام تولد نوزاد با روش زایمان طبیعی است. بنابراین انجام ماساژ پرینه می تواند به جلوگیری از این اتفاق، تا حدودی کمک کند.

ماساژ پرینه

عوارض ماساژ پرینه

 • ممکن است اصلا نتیجه ای نداشته باشد.
 • وقت گیر است و برای مشاهده ی نتیجه ی آن باید حداقل 4-6 هفته قبل از زایمان و هر یک روز در میان آن را انجام دهید.
 • به دلیل ماساژ ممکن است جریان گردش خون در جاهایی که به طور بالقوه بیشتر است، شدیدتر شود و در نتیجه موجب التهاب، عفونت، خارش یا درد شود.

اگر به عفونت قارچی یا هرپس مبتلا هستید قبل از شروع ماساژ به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر هنگام ماساژ درد هر چند خفیف داشتید به پزشک خود اطلاع دهید و در مورد فیزیوتراپی سوال کنید.

آموزش ماساژ پرینه قبل از زایمان طبیعی :

شما می توانید این ماساژ را خودتان انجام دهید و یا حتی از شریک زندگی و یا مامای معالج خود در انجام آن کمک بگیرید.

 • دستهای خود را بشویید و ناخن هایتان را کوتاه کنید. 
 • یک دوش آب گرم بگیرید.
 • مثانه ی خود را حتما خالی کنید.
 • اطلاعات کافی در مورد واژن به دست بیاورید.
 • از یک روغن غیرسمی، ایمن، غیرحساسیت زا و گیاهی مانند روغن ویتامین ای، روغن نارگیل، روغن زیتون و ... استفاده کنید و از استفاده از روغن های غیرطبیعی و صنعتی جلوگیری کنید.
 • به یاد داشته باشید که نشستن در یک موقعیت راحت و استفاده از بالش برای راحتی بیشتر، برای انجام درست ماساژ پرینه لازم است.
 • اگر خودتان این کار را انجام می دهید از یک آیینه کمک بگیرید.
 • با یک کمپرس گرم، مهبل و منطقه ی زیر واژن را گرم کنید.
 • در هنگام ماساژ، پاهای خود را درست از زانو خم کنید، چون این موقعیت برای رسیدن راحت دست شما به کف لگن لازم است.
 • به آرامی ماساژ دادن پرینه خود را با روغن شروع نمایید.
 • در حال حاضر، کل منطقه مهبل (واژن) خود را با انگشت شست ماساژ دهید. همچنین، شما مادر باردار می توانید به آرامی این قسمت از بدن خود را تا کف لگن، به سمت پایین فشار دهید.
 • به یاد داشته باشید که این منطقه را به سمت راست روده ماساژ داده و بیش از حد به آن فشار وارد نکنید، ماساژ این منطقه را به آرامی مانند شکل U ادامه دهید.
 • در ابتدا دو انگشت شصت خود را داخل کرده و پرینه را به سمت مقعد پایین بکشید. یک الی دو دقیقه بگذارید پرینه کشش را ادامه دهد، سپس انگشت های خود را به سمت واژن بالا بیاورید و دوباره این کار را تکرار کنید.
 • به یاد داشته باشید که ماساژ پرینه را تا زمانی که شما احساس سوزن سوزن شدن یا کشش در این منطقه کردید، ادامه دهید.
 • می توانید زمانی که انگشتان خود را به سمت واژن آورده اید، سوراخ واژن را به طرفین باز کنید.
 • اگر احساس فشار یا کشش شدیدی حس کردید، شدت کشش یا کم کرده یا به تدریج ادامه دهید.
 • سعی کنید این کشش را برای حدود 30-40 ثانیه ادامه دهید.
 • در طول زمان کشش ها آرامش روحی و جسمی خود را رعایت کرده و نفس های عمیقی بکشید. به مرور زمان و افزایش کشیدگی، احساس راحتتری نسبت به آن خواهید داشت. نباید زمان ماساژ بیشتر از پنج دقیقه شود.
 • اگر شخص دیگری این کار را برایتان انجام می دهد، از جمله همسر یا پزشک ماما، باید از انگشت های سبابه به جای انگشت شست استفاده کند و اگر در طول زمان ماساژ درد و سوزشی احساس کردید، حتما به او بگویید و ماساژ را ادامه ندهید.
  انجام ماساژ پرینه، پوست پرینه را نرم نموده و به کشش راحت پوست آن منطقه تا حدود 10 سانتی متر کمک خواهد کرد. به محض این که شما مادر باردار این انعطاف را به دست آوردید، شانس انجام عمل سزارین در شما بسیار کاهش خواهد یافت. به خاطر داشته باشید که انجام این فرایند باعث می شود، پوست اطراف پرینه شما بیشتر حالت پلاستیک به خود بگیرد و هنگامی که مادر برای به دنیا آوردن نوزاد خود با زایمان طبیعی تلاش می کند، پوست آن منطقه می تواند با نفس کشیدن عمیق و آرام مادر به آرامی درست مثل لاستیک باز و بسته شود.

آموزش ماساژ پرینه

چه زمانی نباید ماساژ پرینه انجام نداد؟

 • اگر عفونت واژنی دارید.
 • اگر خونریزی دارید.
 • اگر باردار نیستید یا در هفته های قبل از 34 قرار دارید.
 • اگر به تبخال واژینالی دچار هستید.
 • در صورت ابتلا به هر گونه عفونت های واژینالی، ماساژ پرینه موجب افزایش آن خواهد شد.

پرسش و پاسخ های متداول

آیا ماساژ پرینه ارزش امتحان کردن و تلاش را دارد؟ تضمینی برای انجام آن هست؟

ممکن است ماساژ پرینه تاثیر چندانی در کاهش درد یا انعطاف بیشتر پرمیوم شما نداشته باشد؛ اما حداقل مزیتی که دارد آمادگی شما برای تنش و دردهای زایمان است. اما اگر احساس خوبی نسبت به آن ندارید می توانید امتحان نکنید.

از چه زمانی باید ماساژ پرینه را شروع کرد؟

از هفته ی سی و چهارم ماساژ پرینه را آغاز کنید و حداقل هفته ای یکبار و هر بار به مدت پنج دقیقه آن را تکرار کنید.

آیا پس از زایمان هم نیاز به ماساژ پرینه است؟

خیر. نیازی به ماساژ بعد از زایمان نیست.

 

نظر (18)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

من دیروز معاینه شدم دکتر گفت 3 سانت باز شدی لکه بینی هم پیدا کردم ولی دردها شروع نشده احتمال داره فعلا زایمان نکنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
در ایام آخر نمیشه زمان دقیق مشخص کرد
شما هر لحظه آماده باش

This comment was minimized by the moderator on the site

عالی بود. من تو کلاسهایی زایمان که میرم ماساژ پرینه را یاد دادن و گفتن حتی میتونید یک آینه بدارید و پاهاتونو در جلو آینه خم کنید و این کار را انجام دهید..

This comment was minimized by the moderator on the site

خیلی هم عالی

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید.ماساژ دادن پرینه خیلی درد داره؟؟؟؟من میترسم...

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نه فقط یه ماساژ سادس اصلا نترسید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام آخر ماه سوم بارداری ام است از طرف شب حالت ام خراب میشه یعنی غذا های چرب را خورده نمیتوانم نمیدانم چیکار کنم و خواب هم ندارم

This comment was minimized by the moderator on the site

متوجه سوالتون نشدم، سعی کنید شب دو ساعت قبل خواب چیزی نخورید و غذاهای سبک بخورید، بیشتر به سمت چپ بخوابید.

This comment was minimized by the moderator on the site

:سلام من هفته 10 بارداریم است حالت نهوع دارم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید
انجام ماساژ پرینه در زمان خاصی از دوره ی بارداری باید باشد؟
من اوایل بارداریم به دلیل پایثن بودن جفت لکه بینی داشتم ایا ضرری یا احتمال خطری وجود ندارد در انجام ماساژ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
در هفته های آخر بارداری انجام میشه ، با توجه به وضعیت الانتون با پزشکتون مشورت کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام .ممنون از مطالب مفید .برای ماساژ باید ژلی زده بشود ؟و اگر روغن چجوری استریلش کنیم .اسم ژل یا روغن رو لطفا بنویسید ممنون

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
از روغن نباتی استفاده کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خانوم دکتر من پنج هفته و چهار روزمه ولی ترشحات سفید رنگم همچنان ادامه داره،خیلی نگرانم ایا طبیعیه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نگران نباشید، اگه بدون بو هست و رنگش سفیده به خاطر ترشح هورمون توی بدنتون هست.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , در هنگام ماساژ پرینه پاهارا چطور باید قرار بدهیم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , چرا پزشکان ماساژ پرینه را توصیه میکنند؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , پرینه کجاست؟

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/