زایمان طبیعی و راه های موثر بر سرعت بخشیدن آن (بخش سوم)

زایمان طبیعی و راه های موثر بر سرعت بخشیدن آن (بخش سوم)

در زایمان طبیعی و راه های موثر بر سرعت بخشیدن آن (بخش دوم) با استفاده از قطره هورمونی و پاره کردن کیسه آب آشنا شدید ، با ما همراه باشید.

به یاد داشته باشید که مامای معالج در این مرحله بعد از تزریق هورمون به طور مداوم شرایط مادر و جنین را بررسی خواهد نمود به دلیل این که هورمون تزریقی می تواند باعث تحریک بیش از حد رحم مادرشود. چون در این بخش از زایمان طبیعی، انقباضات مکرر و قوی در رحم مادر صورت خواهد گرفت، بنابراین ممکن است سبب ناراحتی نوزاد متولد نشده شما شود. همچنین پزشک یا مامای معالج شما می تواند از داروهای ضد درد برای مقابله با انقباضات شدید رحم استفاده نماید. به عنوان یک مادر باردار بدانید که برای غلبه بر درد شدید در هنگام زایمان طبیعی، پزشک شما ممکن است استفاده از داروی اپیدورال را قبل از دادن قطره هورمونی به شما توصیه کند (البته با مدیریت کامل عوارض آن).

اقدامات لازم برای کمک به سرعت بخشیدن زایمان طبیعی:

شما به عنوان یک مادر باردار می توانید از برخی گزینه های کمکی زمانی که انقباضات رحمی شما آهسته باشد، برای بهتر شدن روند کار استفاده کنید. این روش ها برای از بین بردن همه اتفاقات ناراحت کننده به وجود آمده در بدن شما موثر خواهد بود. در این حالت، شما به عنوان مادر خودتان می تواند برخی از تکنیک های طبیعی را برای بالا بردن سرعت روند زایمان طبیعی، امتحان کند که شامل نکات زیر می باشند:
• به خاطر داشته باشید که اگر شما به عنوان یک مادر در حال زایمان، فقط بر روی تخت دراز بکشید و همان طور راکد باقی بمانید، روند زایمان طبیعی شما پیشرفتی نخواهد کرد. حرکت در اطراف محل زایمان و ایجاد تحرک در بدن خود ممکن است انقباضات رحم شما را تقویت کند.
• پر بودن مثانه مادر در هنگام زایمان طبیعی باعث کاهش سرعت روند کار خواهد شد. از آن جایی که خالی نمودن آن کار مشکلی نیست پس توصیه می شود در هنگام زایمان طبیعی مرتب به توالت بروید، چون در برخی موارد مثانه سنگین حتی می تواند پیشرفت کار زایمان طبیعی را متوقف کند.
• مادر باردار با شروع درد زایمان به یک حمام آب گرم برای شکستن اپیدورال نیاز خواهد داشت.
• در برخی موارد عشق بازی مادر باردار با شریک زندگی خود با یک نوازش ساده و یا ماساژ سینه ها باعث تحریک ترشح هورمون اکسی توسین در بدن او شده که انقباضات رحمی بیشتری را در مادر به وجود خواهد آورد.
• اگر اسکن در حین زایمان تعیین کند که موقعیت خوابیدن جنین در رحم مادر به پشت است، مامای معالج به شما کمک خواهد نمود تا با انجام برخی کارها نوزاد خود را به یک موقعیت بهتر بچرخانید.
• به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که انجام عمل هیپنوتیزم و طب سوزنی نیز برای سرعت بخشیدن به روند زایمان طبیعی کمک زیادی خواهد نمود.
با این که انجام کارهای بالا بهترین راهکار برای سرعت بخشیدن به کار زایمان طبیعی محسوب می شود، اما برای اطمینان بیشتر، قبل از شروع به انجام هر یک از راه کارهای بالا حتما با پزشک معالج خودتان مشورت کنید.

zayman-tabiy-vc1.jpg

روش های مقابله با طولانی شدن مدت زایمان طبیعی:

طبق تحقیقات و نظرخواهی از مادران، طولانی شدن روند زایمان طبیعی می تواند هم برای مادر و هم برای اطرافیان خسته کننده باشد. بنابراین، شما به عنوان یک مادر در حال زایمان باید با انجام برخی اقدامات به منظور مقابله با زایمان طولانی و سخت، به خود و فرزندتان در این باره کمک کنید. این اقدامات عبارتند از:
• استفاده از تکنیک های تمدد اعصاب و همچنین تمرین تنفس به آرام ماندن و متمرکز شدن شما در سرعت بخشیدن به روند زایمان طبیع کمک زیادی خواهد نمود.
• ماساژ دادن پشت مادر و نیز پاهای او توسط شریک زندگی می تواند بسیار موثر باشد.
• سعی کنید در هنگام شروع درد زایمان طبیعی به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید.
• هیچ وقت معده خود را خالی نگه ندارید. سعی کنید در هنگام شروع درد از چیزهای سبک مانند نان تست و یا نوشیدن مایعات ایزوتونیک که به هیدراته ماندن بدنتان کمک فراوانی خواهد کرد، استفاده کنید.
• ایجاد تغییر در مواضع قرار گرفتن خودتان در محل زایمان تا اواخر کار در سرعت بخشیدن به روند زایمان کمک بسیاری خواهد کرد. البته به یاد داشته باشید که با انجام بعضی کارها مانند راه رفتن، احساس درد بسیاری خواهید کرد.
• در طول انقباضات رحمی، لگن خود را با فشار زیادی به سمت جلو بکشید تا گردنه رحم هم تحت فشار قرار گرفته و باز شود.
• سعی کنید در هنگام شروع درد زایمان طبیعی خودتان را به آرامش دعوت کنید تا کنترل بیشتری بر روی زایمان خود داشته باشید. فراموش نکنید که هر چه احساس آرامش بیشتری داشته باشد، اضطراب شما کمتر شده و این حالت کار زایمان را برای شما راحت خواهد نمود.

 

نظر (8)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

عمل سزارین باعث کمبودیاقطع شیرمادرمیشود

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نخیر

This comment was minimized by the moderator on the site

چرا باید طبیعی بچه کنیم بهنر است

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
چون هم برای نوزاد هم برای مادر بهترین روش زایمانه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , آیا پر و یا خالی بودن مثانه مادر در حین زایمان طبیعی تاثیری در زایمان دارد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , پر بودن مثانه مادر در هنگام زایمان طبیعی باعث کاهش سرعت روند کار خواهد شد. از آن جایی که خالی نمودن آن کار مشکلی نیست پس توصیه می شود در هنگام زایمان طبیعی مرتب به توالت بروید، چون در برخی موارد مثانه سنگین حتی می تواند پیشرفت کار...

سلام عزیزم , پر بودن مثانه مادر در هنگام زایمان طبیعی باعث کاهش سرعت روند کار خواهد شد. از آن جایی که خالی نمودن آن کار مشکلی نیست پس توصیه می شود در هنگام زایمان طبیعی مرتب به توالت بروید، چون در برخی موارد مثانه سنگین حتی می تواند پیشرفت کار زایمان طبیعی را متوقف کند.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وخسته نباشید , آیا عشق بازی با همسر در حین زایمان طبیعی تاثیری دارد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , بله در برخی موارد عشق بازی مادر باردار با شریک زندگی خود با یک نوازش ساده و یا ماساژ سینه ها باعث تحریک ترشح هورمون اکسی توسین در بدن او شده که انقباضات رحمی بیشتری را در مادر به وجود خواهد آورد.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/