زایمان طبیعی در مقابل سزارین (بخش اول)

زایمان طبیعی در مقابل سزارین (بخش اول)

آیا به عنوان یک مادر باردار، برنامه ریزی دقیقی برای روز بزرگ زایمان خود و به دنیا آوردن فرزندتان دارید؟ آیا شما در مورد هر دو روش سزارین و زایمان طبیعی چیزهایی را شنیده اید؟ آیا می دانید که کدام گزینه برای تولد فرزندتان امن تر خوهد بود؟
نگران نباشید، خواندن این مقاله می تواند به روشن شدن برخی از شک ها و تردیدهای شما درباره ی انواع زایمان کمک کند. در ادامه این مقاله، در مورد فرآیند زایمان و جوانب مثبت و منفی هر دو روش زایمان طبیعی و همچنین سزارین صحبت خواهد شد. همچنین، اطلاعات مفید و دقیقی به شما خواهیم داد، تا با کمک پزشک معالجتان، خود تصمیم بگیرید که کدام راه برای شما و فرزندتان، مناسب و بهتر خواهد بود.

عمل سزارین در مقابل زایمان طبیعی :

به یاد داشته باشید که درک دقیق تر مادران باردار در مورد روش سزارین در مقابل زایمان طبیعی و هر آنچه که ممکن است سلامتی بدنی خود او و فرزندش را تحت تاثیر قرار دهد، کمک خواهد کرد تا درباره به دنیا آوردن فرزند خود، انتخاب مناسبی بکنند.

همه آنچه درباره زایمان طبیعی باید بدانید :

شما مادر باردار، همیشه به خاطر داشته باشید که زایمان طبیعی بهترین فرایند برای تولد طبیعی نوزادتان خواهد بود و انتخاب این روش برای به دنیا آوردن نوزاد، یک انتخاب ارجح برای همه مادران باردار می باشد. هنگامی که شما به هنگام تولد فرزندتان، برای زایمان طبیعی در بیمارستان اقامت می کنید، مدت بستری شدن شما کوتاه تر خواهد بود. همچنین زمان بهبودی پس از زایمان طبیعی هم کمتر از یک زایمان با عمل سزارین خواهد بود. زایمان طبیعی در شرایط نرمال شامل ایجاد برش و یا زخم عمیق در مادر نمی شود، اگر هم باشد، مانند روش های جراحی در عمل سزارین، شدید نخواهد بود. بنابراین، در به دنیا آوردن فرزند به روش زایمان طبیعی، شانس بروز عوارض بعد از زایمان و همچنین درحین زایمان، بسیار کمتر است. همان طور که در انجمن بارداری آمریکا ثابت شده است، مادرانی که برای زایمان، روش طبیعی را انتخاب کرده اند، خطر مرگ و میر در آن ها بسیار پایین تر بوده است.
به عنوان مادر باردار به خاطر داشته باشید که زایمان طبیعی دارای مزایای بسیاری زیادی برای فرزند شما هم خواهد بود. نوزاد در زایمان طبیعی، آمادگی خود را در داخل بدن مادر، برای به دنیا آمدن و پیشرفت زایمان، به طور طبیعی به دست خواهد آورد. زمانی که نوزاد شما برای به دنیا آمدن، از راه واژن عبور می کند، تمام مایع آمنیوتیک که در ریه های او جمع شده، به طور طبیعی خارج خواهد شد. همچنین در طول زایمان طبیعی، فرزند شما در هنگام خروج از گردنه رحمی با برخی از باکتری ها برخورد خواهد نمود، که سبب حفاظت روده های او در زندگی آینده اش شده و سیستم ایمنی بدن او را تقویت خواهد کرد.
با این حال و با وجود این مزایا، جوانب منفی خاصی هم در زایمان طبیعی برای مادر و نوزاد وجود دارد. باید تمام مادران باردار بدانند که در زایمان طبیعی، گذشتن از تمامی مراحل با سلامتی کامل مادر و فرزند بستگی به آمادگی بدن مادر و مدت زمانی که روند زایمان طول خواهد کشید، دارد. بنابراین، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که نمی توان با هیچ تضمینی، زایمان طبیعی را به برنامه خود اضافه نمود، زیرا اکثر مادران باردار، در زمان نزدیک شدن وقت زایمانتان ممکن است از اضطراب و استرس زیاد، رنج می برند. در برخی موارد هم، ممکن است با زایمان طبیعی خطر ابتلا به بی اختیاری ادراری در شما مادر عزیز افزایش یابد. به علاوه زایمان طبیعی ممکن است در آینده مشکلات جنسی زیادی را هم برای مادر به وجود آورد. همچنین، در طول این نوع زایمان، خطر ابتلا به ترومای پس از تولد هم در نوزاد شما افزایش خواهد یافت. علاوه بر این ها، نوزاد شما که از طریق مجرای زایمان عبور می کند، ممکن است به کمک فورسپس هم نیاز پیدا نماید.

zayman-tabiy-j5.jpg

همه آنچه درباره سزارین باید بدانید :

مادران باردار به خاطر داشته باشند که در روش سزارین، زایمان با ایجاد یک برش بر دیواره شکم و رحم اتفاق خواهد افتاد. به همین دلیل است که امروزه، به آرامی به یک انتخاب محبوب برای تولد فرزند تبدیل شده است.
سزارین روشی است که در آن یک عمل جراحی از قبل برنامه ریزی شده برای زایمان صورت می گیرد. بنابراین، مادران در این روش دقیقا می دانند که چه مدت بعد فرزند عزیزشان پا به این جهان خواهد گذاشت. همچنین، مادران می توانند مطابق با برنامه ریزی قبلی، خود را از لحاظ ذهنی آماده تولد نوزادشان نمایند که این عمل به کاهش استرس و اضطراب آن ها هم کمک زیادی خواهد کرد.

ادامه مطلب را در زایمان طبیعی در مقابل سزارین (بخش دوم) دنبال کنید.

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/