مزایای زایمان طبیعی برای مادر

مزایای زایمان طبیعی برای مادر

شما به عنوان یک مادر باردار وقتی که هنگام زایمانتان فرا می رسد، می توانید یکی از دو روش زایمان طبیعی یا سزارین را انتخاب نمایید. در صورتی که با توجه به نظرات پزشکی هیچ یک از زایمان ها عوارضی برای شما نداشته باشد، انتخاب با خود شما خواهد بود، چرا که بعضی مواقع دیگر انتخاب با شما نیست. در هر صورت، به یاد داشته باشید که شما به عنوان یک مادر باید برای سلامتی خود و فرزندتان راه کاملا درست و نرمال را به انتخاب راه دیگر ترجیح دهید. بنابراین، شما مادر باردار، به هیچ کس غیر از پزشک معالج خود اجازه ندهید تا در صورت لزوم برایتان تصمیم بگیرد. با این حال، خود و شریک زندگیتان هم درست مثل بسیاری از مسائل دیگر، جوانب مثبت و منفی هر کدام از روش های زایمان را مد نظر گرفته و تصمیم بگیرید.
اگر می خواهید جوانب مثبت و منفی کار را بسنجید و بدانید که کدام روش برای شما بهتر است، ممکن است نیاز به خواندن این مقاله داشته باشید! چون در ادامه این مقاله، منافع و ضررهای زایمان طبیعی هم برای مادر و هم برای نوزاد مورد بررسی قرار خواهد گرفت.راههای شروع زایمان طبیعی را با مطالعه روش های طبیعی برای شروع زایمان طبیعی به دست آورید.

مزایای زایمان طبیعی برای مادر:

• بعد از زایمان طبیعی، اقامت مادر در بیمارستان کوتاه تر از سزارین خواهد بود، زیرا زمان بهبودی زایمان طبیعی، خیلی سریع تر از سزارین خواهد بود.
• طول زمان متوسط برای بستری بودن مادر و نوزاد در بیمارستان در زایمان طبیعی بین 24 ساعت تا 48 ساعت می باشد که نسبت به سزارین بسیار کوتاه است، گاهی اوقات با این که ترخیص بیمار از بیمارستان به قوانین آن بیمارستان بستگی دارد، اما اگر مادر به اندازه کافی احساس سلامتی کند، پزشک معالج ممکن است حتی اجازه مرخص شدن زودتر از انتظار را هم برای ترک بیمارستان پیشنهاد کند.
• اگر شما مادر باردار برای زایمان خود روش زایمان طبیعی را انتخاب کرده اید، به خاطر داشته باشید که از عمل جراحی بزرگ و خطرات بالقوه آن در امان خواهید ماند. برای مثال در طول عمل سزارین، ممکن است زخم، خونریزی شدید، واکنش به بیهوشی، عفونت ها و متاسفانه درد شدید را تجربه کنید.
• به یاد داشته باشید که پس از همه جراحی ها، شما کمی احساس گیجی و منگی خواهید کرد. اما، پس از یک زایمان طبیعی، مادر می تواند نوزاد خود را به راحتی در آغوش گرفته و بلافاصله پس از تحویل نوزاد، شروع به تغذیه او با شیر مادر کند.

zayman-tabiy-u4.jpg

جوانب منفی زایمان طبیعی برای مادر:

• آماده شدن و امید بستن به زایمان طبیعی، یک فرایند طولانی مدت است که از لحاظ جسمی و روحی برای مادر بسیارخسته کننده خواهد بود. در زایمان طبیعی اتفاقات طبیعی و غیر قابل کنترلی برای مادر پیش خواهد آمد، از این رو نام آن را " زایمان طبیعی" گذاشته اند.
• به یاد داشته باشید که در هنگام زایمان طبیعی، ممکن است خطر پاره شدن بافت های پوست بدن در مادرافزایش یابد. این رخداد به دلیل این که امکان کشش و باز شدن زیاد مهبل (واژن) وجود ندارد و حرکت نوزاد از مجرای زایمان، باعث کشش زیاد شده و پارگی در بافت های ناحیه مذکور را به وجود خواهد آورد.
• اگر این کشش و پارگی های رخ داده در بدن مادر شدید باشد، ممکن است نیاز به بخیه هم پیدا کند، در غیر این صورت ممکن است سبب ضعف و یا آسیب رسیدن به عضلات لگن شود، که کنترل توابع ادرار و روده ها را در مادر دچار مشکل خواهد کرد. به نظر عموم، دانستن حقایق و بروز مشکلاتی از این دسته حق هر مادر بارداری قبل از زایمان طبیعی است!
• مطالعات گوناگون نشان داده است زنانی که زایمان طبیعی می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات کنترل ادرار و مدفوع، نسبت به زنانی که با سزارین بچه خود را به دنیا می آورند، قرار دارند. به عبارت دیگر این مادران ممکن است خود را ناخواسته با ادرار کردن خیس نمایند.
• علاوه بر عدم کنترل ادرار، با زایمان طبیعی ممکن است مادران بیشتر مستعد ابتلا به ادرار ناخواسته در هنگام عطسه، سرفه و یا حتی خندیدن باشند. اما به یاد داشته باشید که این ادرار ناخواسته، فقط یک نشت کوچک است که هیچ ربطی به بیماری خاص و یا دمدمی مزاج بودن بیش از حد فرد ندارد!
• در نهایت، پس از زایمان طبیعی، مادران ممکن است در ناحیه پرینه خود احساس درد را تجربه کنند، که پرینه منطقه بین واژن و مقعد می باشد.

مزایای زایمان طبیعی برای نوزاد را دنبال کنید.

 

نظر (5)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من سوزش ادرار دارم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , طول مدت زمانی که در زایمان طبیعی باید در بیمارستان بستری بود چقدر است؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , طول زمان متوسط برای بستری بودن مادر و نوزاد در بیمارستان در زایمان طبیعی بین 24 ساعت تا 48 ساعت می باشد که نسبت به سزارین بسیار کوتاه است.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , مشکل کنترل ادار در خانم هایی که زایمان طبیعی دارند بیشتر دیده شده یا سزارین؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , مطالعات گوناگون نشان داده است زنانی که زایمان طبیعی می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات کنترل ادرار و مدفوع، نسبت به زنانی که با سزارین بچه خود را به دنیا می آورند، قرار دارند. به عبارت دیگر این مادران ممکن است خود را ناخواسته با...

سلام عزیزم , مطالعات گوناگون نشان داده است زنانی که زایمان طبیعی می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات کنترل ادرار و مدفوع، نسبت به زنانی که با سزارین بچه خود را به دنیا می آورند، قرار دارند. به عبارت دیگر این مادران ممکن است خود را ناخواسته با ادرار کردن خیس نمایند.

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/