مادر و جنین در هفته یازدهم بارداری | زیبایی جنین با خودن این میوه ها !

هفته یازدهم بارداری در این هفته جنین شما به اندازه یک لیموی کوچک و ترش است!

از هفته یازدهم بارداری اشتهای شما به غذای افزایش پیدا می کند در حالیکه شاید مسائلی مانند سوزش معده، حالت تهوع و خستگی تا پایان دوران بارداری با شما بماند.

علائم بارداری در هفته یازدهم

حالا اجازه دهید در ادامه مقاله، نگاهی دقیق و بیشتری به برخی علائم و نشانه های جدید منحصر به هفته یازدهم بارداری داشته باشیم.

لحظات شرم آور مادران در هفته یازدهم

شما در هفته یازدهم بارداری خود ممکن است با آروغ زدن یا خارج شدن ناگهانی هوای روده ها بدون اراده، قادر به کنترل بدن خود نباشید. تحت هیچ شرایطی فکر نکنید که با ادامه دوران بارداری خود بسیار درمانده شده و نمی توانید فعالیت های ناخودآگاه بدن خود را کنترل کنید. اگر شما به عنوان یک مادر باردار با استفاده از بعضی مواد غذایی، دستگاه گوارش خود را تحت فشار زیاد قرار ندهید و مواد غذایی را مصرف نمایید که هضمشان راحت باشد، این فعالیت های ناخودآگاه بدن به تاخیر افتاده و کنترل بیشتری بر روی حرکات معده و روده خود خواهید داشت.

به یاد داشته باشید که همه این مشکلات به علت دگرگونی هورمون ها در بدن مادران باردار اتفاق می افتد. به خاطر داشته باشید که در دوران بارداری، کاهش سرعت هضم مواد غذایی در بدن مادر، کمک می کند تا جذب مواد مغذی به بدن جنین بهتر انجام شده و با ورود این مواد غذایی به داخل جریان خون مادر پاسخگوی تمام نیازهای تغذیه ای جنین در داخل رحم خواهد بود. آگاهی از این مشکلات، شما را به عنوان یک مادر باردار در هر زمانی که به دلیل بروز برخی رفتارها سرخ می شوید، تسکین خواهد داد.

یکی دیگر از نگرانی های مهم مادران در هفته یازدهم بارداری، ناتوانی در کنترل ادرار می باشد، چون بعضی اوقات با سرفه، خنده، حرف زدن با صدای بلند و یا عطسه کردن خود را خیس خواهند نمود. می توان گفت این علامت ها که در بین تمام زنان باردار مشترک است با عنوان بی اختیاری در مقابل احساس استرس شناخته شده است. انتشار ادرار از مثانه شما مادر باردار به دلیل ضعیف و آرام شدن عضلات اسفنکتر و ترشح هورمون های جدید بارداری، اتفاق خواهد افتاد.

تکرر ادرار در بارداری

در هفته یازدهم بارداری، هنگامی که در اثر بزرگ شدن رحم به علت رشد جنین، فشار در اطراف مثانه افزایش می یابد، مثانه فشرده شده و برای دفع ادرار داخل خودش شروع به فعالیت خواهد کرد. از آنجا که عضلات کف مثانه هم در دوران بارداری بیش از حد ضعیف می شوند، بسته شدن انتهای مثانه و فعالیت عضلات اسفنکترها که اینک بیش از حد آرام شده اند، سبب فرار ناگهانی کمی ادرار در بانوان حامله خواهد شد. این زمانی است که حوادث اتفاق افتاده، باعث استرس بیشتر مادران می شود.

کمر درد

ممکن است در هفته یازدهم از ماه سوم بارداری ، شروع به احساس درد در ناحیه کمر خود و تداوم آن در طول دوران بارداری کنید، اما به یاد داشته باشید که اتفاق بسیار رایجی در بین مادران حامله است. چون در دوران بارداری رحم در حال رشد سریع می باشد و فشار فوق العاده ای بر عضلات کمر و لگن وارد می شود، ممکن است باعث ایجاد کمر درد در مادر و ادامه آن در کل دوران بارداری شود. مادران باردار با پیشرفت بارداری خودشان، تمایل بیشتری برای تکیه دادن به عقب برای حفظ تعادل خواهند داشت. لازم است بدانید که با بزرگ شدن شکم به علت رشد جنین احساس درد در ناحیه کمر و لگن مادر اضافه خواهد شد.

عفونت مجاری ادراری در هفته یازدهم بارداری

شما به عنوان یک مادر حامله، در دوران بارداری بیشتر از ناحیه UTI که آسیب پذیر بوده و در رحم شما به طور مستقیم و در بالای مثانه قرار دارد، دچار مشکل می شوید. چون رحم زنان باردار به سرعت رشد می کند، جلوی مثانه و مجرای خروجی مثانه قرار می گیرد و از تخلیه کامل ادرار مثانه زنان باردار با وارد کردن فشار به آن جلوگیری خواهد کرد.

مقداری از ادرار که در دستگاه های ادراری باقی می ماند، باعث عفونت مجاری ادراری در زنان باردار خواهد شد. یکی دیگر از علت هایی که باعث بروز خطر عفونت ادراری در دوران بارداری می شود، ترشح زیاد هورمون های بارداری در این دوره است که سبب ایجاد تغییرات بسیاری در دستگاه ادراری شده و آن را بیشتر در معرض عفونت قرار خواهد داد. اگر عفونت دستگاه ادراری در زنان باردار به موقع درمان نشود، ممکن است گسترش یافته و باعث آلوده شدن کلیه ها به این عفونت شود.

 دقت داشته باشید که عفونت ادراری در بارداری باعث به دنیا آمدن نوزاد با وزن کم و همچنین تولد قبل از موعد نوزاد در آن ها خواهد شد. اگر زودتر اقدام به درمان عفونت مثانه گردد با استفاده از یک دوره ساده از آنتی بیوتیک های خوراکی این بیماری درمان خواهد شد. اما باز هم تاکید می کنیم که عفونت ادراری در صورت عدم درمان، آسیب زیادی به شما و فرزندتان خواهد رساند.

علائم عفونت ادراری در دوران بارداری

 • تکرر ادرار (که متاسفانه بخشی از علائم اولیه بارداری هم هست)
 • احساس سوزش هنگام دفع ادرار
 •  درد مبهم یا گرفتگی عضلات در پشت کمر و پایین شکم
 •  وجود ادرار با بوی نامطبوع
 •  غلیظ شدن ادرار

مادران باردار با دانستن این نکات، می فهمند که رحمشان در این دوره به منظور رشد طبیعی، کمی به راست متمایل شده است. این وضعیت، برای تراکم بیشتر و بزرگ شدن حالب راست رحم موثر خواهد بود. از این رو خطر افزایش عفونت در کلیه سمت راست بالاتر خواهد بود و احساس درد در سمت راست و قسمت پایین تر شکم مادران باردار همچنان ادامه خواهد داشت. فراموش نکنید که نباید این دردهای دوران بارداری را نادیده بگیرد.

وضعیت بدن و رحم در هفته 11 بارداری

هر چند در هفته های گذشته بخش فیزیولوژیکی بدن شما به عنوان یک مادر باردار مانند رعد و برق دچار تغییرات زیادی شده است، اما در هفته 11 بارداری، علائم حاملگی هنوز هم در ظاهر بدن شما نامرئی است. در این هفته ، رحم مادر رشد کرده و منطقه لگن را کاملا پر می کنید. در حال حاضر به زودی نشانی از یک برآمدگی کوچک در ظاهر شکمتان بروز خواهد نمود، اما شما باید برای به دنیا آمدن فرزندتان زمان بیشتری را منتظر بمانید.

ممکن است شگفت زده شوید که سینه های شما تغییر قابل توجهی دارد. توصیه می کنیم در این مرحله از سوتین های راحت و کشی استفاده کنید. اگر در حال برنامه ریزی برای شیردهی هستید، سوتین شیردهی را می توانید در حال حاضر و پس از زایمان استفاده کنید.

وضعیت جنین در هفته یازدهم

به یاد داشته باشید که در هفته یازدهم بارداری، فرزند شما اگر سالم باشد و مشکلی در طی این دوره برایش به وجود نیاید، با آشامیدن مایع آمنیوتیک و لگد زدن به اطراف این دوره را پشت سر خواهد گذاشت. این جنب و جوش در رحم، ورزشی برای کمک به رشد طبیعی جنین است. فرزندتان اینک حرکات خود را برای گرفتن ریزمغذی ها از مایع درون رحمی تنظیم نموده است.

کدام اندام های جنین در هفته یازدهم بارداری تشکیل می شود؟

در این هفته ناخن های جنین در حال شکل گیری و رشد بر روی انگشتان دستش بوده، که به وضوح قابل تشخیص خواهد بود. همچنین، در هفته یازدهم بارداری، اندازه کمی از موها بر روی سر بزرگ او در حال رشد خواهد بود.

به دلیل این که ریشه های دندان های جنین در حال رشد است و استخوان های نرمش حالا شروع به سخت شدن برای حرکت بدن به اطراف کرده اند، او در این دوره به کلسیم بیشتری نیاز خواهد داشت. دیدن این که در هفته 11 بارداری بدن جنین در حال حاضر به طور کامل رشد نموده و مانند یک انسان شکل گرفته است، و در چند ماه آینده به رشد و بلوغ کامل خواهد رسید، پدر و مادر را به وجد خواهد آورد.

در این مرحله از حاملگی، برآمدگی روی پیشانی جنین کاهش یافته است. چشم ها که در کنار هم قرار گرفته بودند، در حال حاضر به سمت وسط صورت حرکت می کنند، و گوش های فرزند شما هم که تا پایان هفته قبل به نظر می رسید که در گردن او قرار دارند، اینک تغییری یافته و در جای خود در سر او قرار خواهند گرفت.

 اگر شما در حال حمل یک جنین دختر باشید، هفته یازدهم زمانی است که تخمدان های او نیز به طور کامل رشد نموده است و باید بدانید که فرزند شما با تمام تخمک های مورد نیاز در طول عمرش به دنیا خواهد آمد، چون آ ن ها بعد از تولد فقط شروع به رشد خواهد کرد و با رسیدن به بلوغ کامل و انتشار در فضای رحم، بلوغ سنی و رسیدن به مرحله باروری را نشان خواهند داد.

در طول هفته یازدهم بارداری طرح کوچکی از اندام تناسلی خارجی جنین شما در حال شکل گیری خواهد بود، و نقطه های کوچکی روی اش قابل مشاهده می باشد که نمایانگر نوک سینه های جنین در حال رشد است.

تا این مرحله از بارداری، فرزند شما مانند یک ماه جدید منحنی شکل بوده است، اما در حال حاضر و در هفته 11 بارداری پشت او کم کم شروع به صاف شدن خواهد نمود.

اندازه جنین در هفته یازدهم

با اندازه گیری جنین در هفته 11 بارداری متوجه خواهید شد که قد فرزندتان تقریبا 4 تا 3/4 سانتی متر است. همچنین، او ممکن است در این دوره 7 گرم وزن داشته باشد. حال جنین به اندازه انگشت شست یک آدم بزرگسال و یا یک لیمو بوده و زیر بنای خود را در این مرحله از بارداری کامل کرده است.

 شکل جنین شما در این هفته ها مانند خزندگان بوده و به نظر می رسید که بیگانه ای از کرات دیگر است، در واقع بیشتر شبیه به یک نوزاد انسان مینیاتوری، با یک سر بزرگ دیده می شد. به همین دلیل، سر بزرگ او نزدیک به نیمی از طول بدن و همچنین وزنش را به خود اختصاص داده است.

 هفته یازدهم بارداری

سونوگرافی در هفته 11 بارداری

در این هفته از بارداری فقط پاهای جنین دیده می شود. پاها از قسمت زانو با زاویه به سمت راست خم شده اند و کف پا به سمت بالا می باشد. پاها در این زمان به خوبی رشد کرده اند. در سونوگرافی هفته یازدهم علاوه بر اینکه مک زدن انگشت جنین را مشاهده می کنید، خمیازه کشیدن و رشد جنین نیز دیده می شود.

مراقبت های هفته یازدهم بارداری

 • هر روز پوست شکم و ران‌ها را مرطوب کنید تا دچار خشکی نشود.
 • غربالگری سه ماهه اول را با کمک متخصص حتما انجام دهید.
 • در صورتی که پزشک تجویز کرده باشد باید آزمایش کرموزومی و نمونه برداری ویروس کوریونی (CVS) هم انجام بدهید.
 • برای جلوگیری از سرماخوردگی، دستهایتان را چند بار در روز بشویید. اگر صابون و آب در دسترس نیست، از شستشو دهنده‎هایی با پایه الکل استفاده کنید.
 • بهترین حالت خواب در دوران بارداری خوابیدن به پهلوی چپ است زیرا خونرسانی جفت و جنین را افزایش می دهد. بالش‌ها و کوسن‌های مخصوصی وجود دارند که می توان با استفاده از آن‌ها بسیار راحت تر خوابید.
 • سعی کنید تا نظافت پستان‌ها را رعایت کنید. باید روزی یک‌بار پستان‌ها را خوب با آب و صابون شستشو داده و آن‌ها را ماساژ دهید.

هشدارهای هفته یازدهم

در این هفته نیز مانند سایر هفته‌های بارداری باید مراقب سلامت خودتان و جنین داخل شکمتان باشید و برخی کارها را فراموش کنید.

 • میگرن و سردردهای شدید: برخی از زنانی که از میگرن رنج می‌برند ممکن است که در هفته یازدهم بارداری دوران بیشتر احساس سردرد کنند. بهتر است به جای مصرف قرص به فکر راه‌های جایگزین باشید. برای کاهش سردرد می‌توانید از کمپرس آب سرد استفاده کنید
 • سرماخوردگی: در صورتی‌که سرما خورده اید یا به آنفولانزا دچار شده اید قبل از مصرف دارو ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. استامینوفن و آنتی اسیدهای دیگر عموماً مشکلی ندارند ولی شربت‌های سینه و سرفه و آرام بخش‌های سرما خوردگی ممکن است حاوی موادی باشند که برای رشد جنین در این مقطع مناسب نباشند. در زمان بارداری هرگز از بروفن (Ibuprofen)  استفاده نکنید.
 • حمام داغ: حمام داغ را فراموش کنید، قرار گرفتن در اتاق بخار، تمرینات شدید در آب و هوای گرم یا هر چیز دیگری که می‌تواند دمای بدنتان را بالا ببرد، ممنوع است.

ورزش در هفته یازدهم

با انجام حرکات ورزشی سبک و قدم زدن گردش خون بدن شما در ناحیه پاها افزایش می‌یابد. حرکات کششی ملایم ساق پا و گرفتن دوش با آب ولرم و ماساژ ناحیه پشت ساق پا تأثیر زیادی در تسکین گرفتگی عضلات در بارداری دارد.

 ورزش در بارداری

تغذیه در هفته 11 بارداری

شیر، یک غذای کامل است و به دلایل مختلف برای زنان باردار مفید است. شیر حاوی تمام مواد معدنی مختلف لازم برای ساختن اسکلت جنین است.کلسیم و فسفر موجود در شیر برای رشد استخوان و دندان‌ها ضروری است. شیر هم‌چنین منبع بسیار خوب پروتئین است که برای ساخت نسوج به کار می‌رود و هضم این پروتئین هم آسان است.

اگر تمایل به خوردن شیرینی دارید بهتر است گاهی فقط کمی شکلات بخورید تا در مصرف کالری زیاده‌روی نکنید. در نهایت نباید اجازه دهید ویارتان بهانه‌ای برای اجتناب از خوردن غذاهای مغذی مورد نیاز شما و فرزندتان و مصرف مواد فاقد ارزش غذایی باشد. میزان قند خونتان را با مصرف وعده‌های سبک از ترکیب کربوهیدرات و پروتئین مثل پنیر و بیسکوییت کراکر، دانه‌های آجیل و میوه‌های خشک شده بالا نگهدارید.

عدس و اسفناج زیاد بخورید

یکی از مهم‌ترین ویتامین‌ها برای زن باردار، ویتامین B است که به عنوان مکمل با نام اسید فولیک شناخته می‌شود و عدس حاوی این ویتامین است. اسید فولیک برای تشکیل مغز جنین و سیستم عصبی او ضروری و حیاتی است و اثرات محافظتی قدرتمندی در برابر نقص لوله عصبی دارد. عدس منبع خوبی از پروتئین، آهن و B6 است، علاوه بر این، جزو سازگارترین مواد غذایی برای روده است و به راحتی طعم‌های مختلف و ادویه‌ها را جذب می‌کند.

 اگر عدس دوست ندارید، اسفناج نیز منبع بسیار خوبی از اسید فولیک، آهن، ویتامین A و کلسیم است. می‌توانید اسفناج را به صورت خام بخورید یا با سالاد یا کنار ماهی و مرغ مصرف کنید یا لایه لایه در لازانیا استفاده کنید.

برای زیبایی کودک در هفته یازدهم چه بخوریم؟

برای زیبایی جنین، می‌توانید از میوه‌های زیر میل کنید:

سقط جنین در هفته 11 بارداری

در هفته یازدهم احتمال بروز سقط جنین وجود دارد. اما با شنیدن صدای ضربان قلب جنین، خطر سقط جنین فقط 3٪ است. این احتمال در ماه آینده کمتر خواهد شد.

راهنمای پدران در هفته یازدهم بارداری

پدران آینده باید به یاد داشته باشند که این زمان، وقت مناسبی برای استفاده از انعطاف پذیری عضلات مردانه خواهد بود، به خصوص اگر همسرتان نیاز به قدرت فیزیکی شما دارد می توانید با قرض دادن عضلات قوی و نرم خود و با گرفتن دست شریک زندگیتان به او در کارهای خانه کمک کنید. شما خواهید توانست با مراقبت های شدید و نظاره گر بودن کامل حرکات و رفتار همسرتان در این دوره، به او کمک فراوانی بکنید. فراموش نکنید که شما به عنوان پدر و تکیه گاه خانواده، همیشه مسئول بلند کردن، هل دادن و یا حمل هر چیز سنگین در خانه خود هستید.

به عنوان یک پدر، به یاد داشته باشید که در تمام دوران بارداری، حفظ ارتباط قوی با همسرتان و یادگیری گفتن آن چه به او که سبب تحمل راحت مشکلات دوران بارداری می شود، از اصول مهم این دوره است. همچنین، اگر با به یاد داشتن تغییرات و نوسانات اخلاقی همسرتان، به عنوان یک پدر به او بگویید که این دوران اصلا خسته کننده نیست، ممکن است احساس کند شما او را در طی این راه سخت درک نمی کنید.

رابطه عاطفی در بارداری

توصیه های مذهبی هفته یازدهم

در هفته یازدهم بارداری هرروز بر یک عدد سیب آیه‌الکرسی بخوانید و آن را ناشتا بخورید، علاوه بر این هرروز صبح ناشتا مقداری کندر به‌اندازه یک عدس میل کنید.

بر یک سیب 40 بار سوره یوسف را بخوانید و آن را بخورید. اگر می‌خواهید فرزندتان چشمانی زیبا و پرفروغ داشته باشد، رازیانه و بادیان را فراموش نکنید.

چک لیست های مهم هفته 11 بارداری

 1. لباس های بارداری شیک برای خودتان بخرید
 2. برای نگهداری نوزادتان برنامه ریزی کنید
 3. جشن به دنیاآمدن نوزادتان را برنامه ریزی کنید

سوالات متداول در هفته یازدهم

اندازه جنین در این هفته چقدر است؟

در این هفته جنین به اندازه یک لیموی حدودا هشت گرمی است که قدش نیز حدودا 5 سانتی متر است.

با سونوگرافی می توان جنسیت جنین را فهمید؟

در هفته یازدهم هنوز نمی توان جنسیت نوزاد را تعیین کرد و باید یک هفته دیگر هم منتظر بمانید.

سردرد در هفته یازدهم عادی است؟

مادران زیادی در هفته یازدهم بارداری دچار سردرد می شوند به ویژه اگر قبلا دچار میگرن بوده‌اند. با این حال اگر سردرد غیرقابل تحمل شد به پزشک مراجعه کنید.

در هفته یازدهم چه بخوریم؟

در این هفته از بارداری سعی کنید میوه‌هایی مانند به، انار و خربزه زیاد بخورید همچنین مصرف عدس و اسفناج را فراموش نکنید.

 

نظر (7)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من دریازده هفتگی ی لکه دیدم ایا خطرناکه یا نه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

هفته یازدهم بارداریم است کمر درد دارم حالت تهوهم از بین رفته لطفا رهنمایی کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام.هفته یازدهم هستم وسوزش ادرار دارم بهترین کارچی هست باوجودمعده دردشدیدی که دارم ونمیتونم قرص بخورم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
شما احتمالا عفونت دارین حتما به پزشکتون اطلاع بدین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام. من هفته دوازدهم هستم و اندازه جنین ۲۲ میلیمتر هست دکتر گفته باید سقط کنی الان باید چکار کنم غذای پروتیین دار زیاد بخورم تا جنین دوباره رشد کنه راهنمایی کنید ممنون میشم خیلی ناراحتم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , قد و وزن جنین در هفته 11م بارداری به طور طبیعی چقدر است؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام , با اندازه گیری جنین در هفته یازدهم بارداری، متوجه خواهید شد که قد فرزندتان تقریبا 4 تا 3/4 سانتی متر است. همچنین، او ممکن است در این دوره 7 گرم وزن داشته باشد.

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/