مادر و جنین در هفته دهم بارداری | افزایش میل جنسی

هفته دهم بارداری جنین 4 گرمی شما در هفته دهم به اندازه یک توت فرنگی رسیده است 😉

در هفته دهم بارداری، بدون شک فرزند شما به عنوان یک جنین کامل شناخته شده و مراحل رشد خود را به اتمام رسانده است. در هفته دهم بارداری هم بیشترین رشد در اندام ها و بافت های حیاتی او وجود خواهد داشت. از هفته دهم بارداری به بعد است که مرحله جدیدی در کل بدن جنین شما به وجود خواهد آمد، اما فرزندتان همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد، تا با بلوغ کامل آمادگی خود را برای زندگی در جهان خارج از رحم اعلام نماید.

جنین بعد از هفته دهم بارداری تقریبا خارج از محدوده خطر ابتلا به هر نوع ناهنجاری های مادرزادی یا تغییر شکل در اندام ها قرار خواهد گرفت. شما به عنوان یک مادر باردار، اکنون می توانید نفس راحتی بکشید، به این دلیل که فرزندتان هفته های بحرانی تر را در رشد خود پشت سر گذاشته و تمامی ارگان های اصلی بدن او مانند کبد، مغز، کلیه ها، قلب و ریه های او در حال حاضر عملکرد بهتر و کامل تری دارند.

علائم بارداری در هفته دهم

برخی از علائم اولیه بارداری ممکن است در هفته دهم بارداری شدت گرفته و پر رنگ تر شوند، اما با آغاز این هفته از بارداری برخی از علائم و نشانه های جدید نیز ممکن است در زنان باردار ایجاد شود. این علائم و نشانه ها عبارتند از:

سوء هاضمه و یبوست

مشکل اصلی در هفته دهم بارداری به وجود آمدن سوء هاضمه، نفخ و یبوست در شما خواهد بود. ماهیچه های زنان در دوران بارداری آرام تر از قبل کار می کنند، از این رو در این دوران روده ها نمی توانند کارهای خود را به صورت کامل، همانند روزهای قبل از بارداری انجام دهند. کندی عملکرد روده های مادر باردار منجر به یبوست در این دوران خواهد شد و به احساس نفخ کردن و گرفتگی به آن ها خواهد داد.

 فراموش نکنید که استفاده زیاد از مواد غذایی فیبردار و نوشیدن مقدار زیادی آب برای جلوگیری از بروز یبوست در دوران بارداری مفید خواهد بود.

براق شدن پوست مادر در هفته دهم بارداری

افزایش سطح هورمون HCG و پروژسترون در بدن مادران باردار، باعث افزایش ترشح چربی بر روی صورت آن ها شده و پوست را سالم تر، درخشان تر و صاف خواهد کرد. افزایش حجم خون اضافی در بدن هم، سبب درخشش و ترمیم پوست ماردان باردار خواهد شد و به نظر خواهد رسید که صورتشان چاق و پر گوشت شده است. همچنین، انعطاف پذیری پوست در هفته دهم بارداری افزایش یافته و برافروخته به نظر خواهد رسید. با درخشان تر و برجسته تر شدن صورت در این ماه ها، ممکن است شما مادر باردار، از نگاه کردن پوست سالم خود احساس سرحالی و شادی کنید.

آکنه و لکه

با ورود به هفته دهم بارداری، در برخی از زنان باردار، با افزایش چربی پوست ممکن است شیوع بیماری آکنه یا جوش در آن ها آغاز شود. علل به وجود آورنده آکنه در بارداری به غیر از پوست چرب، هورمونی به نام آندروژن است که با آغاز دوران بارداری، تا حد زیادی ترشح کرده و در ایجاد جوش و آکنه بر روی صورت تاثیر فراوانی خواهد داشت.

جوش بارداری

آندروژن به عنوان عاملی برای تحریک غدد سباسه در پوست خانم های باردار شناخته شده است، به طوری که وجود آن باعث افزایش تولید یک ماده روغنی به نام سبوم در پوست بدن مادران باردار خواهد شد. افزایش ترشح سبوم و مخلوط شدن آن با سلول های مرده پوست سبب مسدود شدن منافذ باز روی پوست شما خواهد گردید، و زمینه مناسبی برای رشد انواع باکتری ها را به وجود خواهد آورد. در نتیجه ملتهب شدن پوست، آن را مستعد ابتلا به آکنه و بیماری های پوستی دیگر در دوران بارداری خواهد نمود.

التهاب لثه های مادران در هفته دهم

افزایش سطح هورمون ها در دوران بارداری، مزایا و معایبی نیز با خود برای مادران باردار به همراه دارد. دندان ها و لثه های مادران در این دوران ممکن است کمی دچار مشکل شوند. ترشح سطح بالایی از پروژسترون در بدن مادران باردار و به همراه آن، افزایش جریان خون در بدن آن ها، باعث نرم شدن بافت های لثه خواهد شد. علاوه بر این، این عوامل سبب از بین رفتن مقاومت طبیعی بدن زنان باردار خواهد شد که در نتیجه با ابتلا شدن مادران باردار به برخی از باکتری ها عفونت پریودنتال در آن ها بروز خواهد کرد.

افزایش ترشح بعضی از هورمون ها در دوران بارداری باعث می شود که لثه های شما به عنوان یک مادر باردار حساس تر و تحریک پذیرتر شود. از این رو، در زنان باردار لثه ها متورم شده و سبب خونریزی در دوران بارداری خواهد شد. چون التهاب لثه در این دوران به دلیل بارداری رخ می دهد، آن را "التهاب لثه بارداری" نامیده اند. اگرچه بسیاری از علائم بارداری در سه ماهه دوم بارداری پایین خواهد آمد، اما التهاب لثه بارداری ممکن است با پیشرفت بارداری در مادران افزایش یابد.

تغییرات بدن مادر و رحم در هفته 10 بارداری

به وجود آمدن برآمدگی در ناحیه شکم یک مادر باردار از اقدامات گریزناپذیر دوران بارداری است و شما حتما آن را در این دوران تجربه خواهید نمود. در هفته دهم بارداری، شما ممکن است یک یا دو کیلوگرم وزن اضافی به دست آورید و به نوعی احساس نفخ کرده و سایر علائمی که شما را بسیار سنگین تر خواهد نمود، در بدن شما دیده شود.

با داشتن اراداه بالاتر، شما به عنوان یک مادر باردار می توانید برای افزایش روحیه و احساسات مثبت خود شروع به تمرینات ورزشی سبک در دوران بارداری که تاثیر بسیار زیادی در سلامتی مادر و رشد مناسب جنین دارند، نموده و خود را آماده رویارویی با تغییرات این دوران حساس بکنید. فقط به یاد داشته باشید که پس از مشورت با پزشک و در نظر گرفتن راهنمایی های او می توانید این حرکات را آغاز کنید. پیاده روی و شنا، از بهترین تمرینات برای مادران باردار در طول این دوره در نظر گرفته شده است.

وضعیت جنین در هفته دهم

جنین شما در حال حاضر، در هفته دهم بارداری به سر می برد و مایع آمنیوتیک موجود در رحم شما را از طریق دهان کوچک خود می بلعد. مایع آمنیوتیک بعد از ورود به معده او قبل از اینکه به اندام های دیگر مانند مغز، کبد و کلیه فرستاده شود، شکسته شده و از بدن جنین خارج خواهد شد. با پیشرفت بارداری مایع بلعیده شده به عنوان ادرار دوبار توسط جنین به کیسه آمنیوتیک برگردانده خواهد شد. این چرخه به طور مداوم در طول دوران بارداری شما ادامه خواهد یافت.

مایع آمنیوتیک از 98٪ آب و 2 درصد املاح و سلول هایی مرده ای که از جنین شما جدا می شود، ساخته شده است. فایده این مایع شگفت انگیز به غیر از تغذیه جنین، گرم نگه داشتن او هم می باشد. همچنین، در داخل این مایع، اندام کوچک جنین که در حال رشد است، بدون احتیاج به تغییر شکل و به گونه ای روان حرکت خواهد کرد. در واقع در اوایل دوران بارداری، پرده دار بودن انگشتان دست و پای جنین نیز برای راحتی حرکت او در مایع آمنیوتیک موجود در رحم ضروری است. همچنین، لازم است بدانید که این مایع نقش بسیار مهمی در رشد و نمو اندام های تنفسی نوزاد شما ایفا می کند.

یکی دیگر از وظایف مهم و حیاتی مایع آمنیوتیک، جذب شوک ها و ضرباتی است که به شکم مادران در دوران بارداری وارد می شود، در واقع می توان ادعا کرد که این مایع فرزند شما را از تاثیر هر گونه ضربه بر روی شکم محافظت خواهد نمود.

هفته دهم بارداری

در هفته دهم بارداری کدام اندام های جنین رشد می کند؟

در هفته 10 بارداری ناخن های کوچک جنین شما در حال شکل گیری بر روی انگشتان کوچک دست و پای او که در حال حاضر از هم جدا شده اند، می باشند. با آغاز هفته دهم بارداری، دیگر هیچ اتصال و پرده ای میان انگشتان آن ها وجود ندارد. همچنین، رشد موها بر روی سر او به گونه ای است که هلوی پر از موهای مخملی را برای شما تداعی خواهد کرد.

با آغاز هفته دهم بارداری، همه اندام های حیاتی جنین مانند قلب، مغز، کلیه ها، کبد در مکان های مربوطه خود تنظیم شده و شروع به تابعیت از مغز نموده اند. سلول های قرمز خون در حال حاضر توسط کبد تولید شده، و کیسه زرده جنین به سرعت با پیشرفت بارداری شما از بین خواهد رفت.

هم زمان با این تغییرات، ریشه دندان ها در لثه کوچک جنین ظاهر خواهد شد. هر چند پلک های او به طور کامل تشکیل شده اند، اما فرزندتان در این مرحله نمی توانند چشمان خود را باز کرده و یا چشمک بزنند. لازم است بدانید که چشمان او به شکل بسته به مدت هفده هفته دیگر باقی خواهند ماند و تا قبل از آن باز نخواهند شد.

 شما حالا باید مراقب آنچه که در مورد جنین خود می گویید هم باشید، چون او می تواند مانند همه با گوش های کوچک خود که اینک قسمت های شنوایی داخلی آن به طور کامل رشد یافته است، هر آنچه را که شما می گویید، بشنود.

مفاصل جنین شما در هفته دهم بارداری، بیشتر انعطاف پذیر شده و قادر به خم شدن خواهد شد. دست های جنین در داخل شکم مادر معمولا از مچ دست خم شده و طبق عادت، دراز و کشیده بر روی قفسه سینه قرار دارد. در هفته دهم بارداری، اعصاب نخاعی جنین شروع به رشد نموده و کشش ستون فقرات کوچک او از طریق پوست شفاف قابل مشاهده است، نورون های او هم در لبه های کناری ستون فقرات تشکیل شده اند.

حالا دیگر اندام تناسلی فرزند شما هم به طور کامل تشکیل شده و سیر بلوغ در جنین با سرعت بسیار بالا ادامه خواهد داشت، اما بهتر است بدانید که هنوز خیلی زود است تا از جنسیت فرزند خود مطمئن شوید.

سونوگرافی و شنیدن ضربان قلب جنین در هفته دهم

اگر شما در هفته دهم بارداری برای انجام سونوگرافی نزد پزشک معالج خود رفته باشید، شنیدن ضربان قلب فرزندتان به عنوان یک موسیقی آرامش بخش برای کاهش استرس عاطفی مفید خواهد بود.

اگر شما در آزمایش توسط گوشی پزشکی یا داپلر متوجه صدای قلب فرزند خود نشده اید، با استفاده از یک دستگاه سونوگرافی دستی ساده قادر خواهید بود به ضربان قلب فرزندتان گوش دهید، اما باید بدانید که بهترین زمان انجام این سونوگرافی هفته دهم بارداری خواهد بود. یکی از لحظات بسیار هیجان انگیز و به یاد ماندنی در احساس شما و لمس بارداری شنیدن صدای فرزند خود در این دوران می باشد که نه تنها باعث آرامش روحی در شما خواهد بود بلکه هیچ اثر جانبی و یا عوارض بدی بر روی نوزاد شما نخواهد گذاشت.

سونوگرافی هفته دهم

اندازه جنین در هفته 10 بارداری

میوه های مختلفی هستند که اندازه جنین شما در هفته دهم بارداری، متناسب با اندازه آن هاست. توت فرنگی یک میزان ایده آل برای اندازه گیری جنین در هفته دهم بارداری می باشد.  اندازه جنین شما در هفته دهم بارداری حدودا 31 میلی متر و 4 گرم است.

مراقبت های هفته دهم

 • در دوران بارداری لثه‌ برخی از زنان دچار خونریزی می‌شود و زمینه را برای ابتلا به آلودگی‌ فراهم می‌کند. برای جلوگیری از این مشکل در روز حداقل 2 بار به مدت 3 دقیقه مسواک بزنید و از نخ دندان به طور مرتب استفاده کنید. مسواک مورد استفاده شما باید کوچک و نرم باشد. دقت کنید که غرغره کردن آب نمک التهاب لثه‌ها را کمتر می‌کند.
 • اگر در فامیل و خانواده مشکل ژنتیکی دارید حتماً از پزشک خودتان درباره تست CVSپرس و جو کنید. این تست برای افرادی تجویز می‌شود که مشکلات ژنتیکی در خانواده خود دارند و در هفته‌های 10 تا 12 این آزمایش برای بررسی جنین انجام می‌شود. البته این تست برای افراد باردار بالای 35 سال نیز توصیه می‌شود.
 • بستگی به قابلیت بدنی خود، می‌توانید در دوران حاملگی خود، فعالیت‌های متنوعی را انجام دهید. شنا و پیاده‌روی بهترین انتخاب‌ها برای کل نه ماه حاملگی هستند.

هشدارهای هفته دهم بارداری

 • دچار استرس و اضطراب های شدید نشوید: در این موقع از بارداری احتمال اینکه در زمان‌های مختلف، حالات روحی متفاوت و گاه ضد و نقیضی داشته باشید بسیار است. این حالات طبیعی است و اصلا نباید نگران نباشید.
 • از برداشتن اجسام سنگین خودداری کنید: به هیچ وجه اجسام سنگین بلند نکنید و سعی کنید استراحت بیشتری داشته باشید
 • مراقب خونریزی‌ها باشید: هرگونه خونریزی و یا تغییر غیرعادی را سریعا به پزشکتان اطلاع دهید و این موارد را سرسری نگیرید

تغذیه در هفته دهم بارداری

در هفته دهم بارداری مانند دیگر هفته ها تغذیه بسیار مهم است و باید تمام ویتامین‌ها و پروتئین های بدن تامین شود.

 • در هفته تنها 30 گرم ماهی یا صدف دارای جیوه کم بخورید. ماهی‌هایی مثل میگو، ماهی آزاد، ماهی مرکب، قزل آلای تازه جیوه‌ کمی دارند.
 • هرگز ماهی خام مصرف نکنید.
 • وجود آب کافی در بدن در طی بارداری امری حیاتی به شمار می‌آید. بهتر است از میوه‌هایی که حاوی آب فراوانی هستند استفاده کنید. آب موجود در میوه به راحتی جذب بدن می‌شود، زیرا میوه‌ها حاوی قندهای طبیعی هستند که موجب کشیدن آب درون جریان خون می‌شوند.
 • هندوانه، طالبی، خربزه و گرمک به طور طبیعی دارای آب فراوان هستند. از این گذشته، طبع کم اسید و بافت نرم‌شان مصرف آنها را در دوره بارداری آسان‌تر می‌کند.
 • همانطور که می‌دانید فولات، فیبر و آهن مواد مغذی ضروری برای شما و جنین است اما چیزی که نمی دانید این است که این سه ماده مغذی را با خوردن پیازچه می‌توانید به بدنتان برسیانید. حتی می توانید کمی انجیر به سبد غذایی روزانه تان اضافه کنید تا کمی کلسیم به بدنتان برسد.

ورزش در هفته 10 بارداری

یوگا ورزش بسیار مناسبی برای زنان باردار و به ویژه در این هفته است. یوگا بین قسمت‌های بالایی بدن و قسمت‌های پایینی بدن توازن ایجاد می کند و به شخص اجازه می دهد که وزن اضافه را راحت‌تر حمل کند. همچنین یوگا عضلات مربوط به کمر و عضلاتی را که در زایمان کارکرد دارند، تقویت می کند و به آرامش روحی شما کمک می کند.

افزایش تمایلات جنسی

مانند بسیاری از تغییراتی که در دوران بارداری روی می‌دهد، هورمون‌ها نیز دگرگونی‌هایی را در سطح تمایلات جنسی ایجاد می‌کنند. ممکن است برای برخی از خانم‌ها، بارداری حس جدید و تمایل بیشتری به عشق‌بازی و رابطه جنسی ایجاد کند.

درحالی‌که برای بعضی دیگر ممکن است این حس کاملا متفاوت بوده و آنها را دچار ناراحتی کند. عده‌ای از خانم‌ها هم یک روز کاملا احساسی و روز بعد به خاطر تغییرات در سطح هورمون‌هایشان کاملا سرد و خشک هستند.

اگر علاقه چندانی به برقراری رابطه جنسی با همسرتان ندارید، صبور باشید. این وضعیت تا پایان سه‌ماهه دوم از بین خواهد رفت.

هفته دهم بارداری

راهنمای پدران در هفته دهم

در هفته دهم بارداری، ممکن است همسرتان قادر به برقراری یک ارتباط خوب با شما نباشد، مگر اینکه شما با او گفتگوی دوستانه ای در مورد مشکلات و دردسرهای دوران بارداری داشته باشید. به عنوان یک پدر لازم است بررسی کنید که عدم تعادل هورمونی مادران در این دوره چگونه خواهد بود.

سعی کنید او را مثل یک ملکه گرامی دارید و پاها و گردن او را ماساژ دهید، تا احساس سرزندگی نماید. از آنجایی که در دوران بارداری عضلات همسرتان منقبض شده او حالا نیاز به کمی آرامش دارد. با خریدن یک هدیه برای او نشان دهید که چقدر او را دوست دارید. همسرتان را در این دوران در انجام پیاده روی، شنا و یا ورزش های سبک دیگر همراهی کنید تا به او انگیزه دهید که این اتفاقات امری عادی است و در این میان چیز غیر طبیعی وجود ندارد. همچنین ممکن است اگر همسرتان ورزش و پیاده روی را به تنهایی انجام دهد، با توجه به نوسانات خلق و خو و خستگی شدید، قادر به انجام درست آن ها نباشد.

اما فراموش نکنید که همراهی شما به عنوان همسرش، او را برای انجام هر کاری آماده خواهد نمود. به یاد داشته باشید که زمانی خواهد بود که او به اندازه کافی انرژی نخواهد داشت تا حتی از تخت خود بیرون آید. نمایش همدلی و درک شما در طول این زمان ها، انگیزه لازم برای این کارها را در او به وجود خواهد آورد.

توصیه های اسلام در هفته 10

قبل از نماز دستتان را روی شکمتان بگذارید و صلوات کبیره را قرائت کنید. گندم، گوشت و شیر بخورید و صبح‌ها کمی عسل بخورید. از همسرتان بخواهید تا دست بر پهلوی راست شما بگذارد و هفت بار سوره "قدر" را بخواند، توصیه‌شده این عمل هر ماه تکرار شود.

در هفته دهم بارداری سوره "یس" را 40 روز بخوانید و به انار فوت کرده و آن را میل کنید. از سبزیجاتی مانند ریحان، نعنا و گیاهان صحرایی مانند شنک و وانک یا آویشن دم‌کرده میل کنید زیرا در روحیه بچه و طراوت و نشاط او تاثیرگذار است.

چک لیست های مهم هفته دهم بارداری

 1. آزمایش اختلالات ژنتیکی را برنامه ریزی و انجام دهید
 2. سونوگرافی خود را انجام دهید
 3. ورزش های مفید و مضر را بشناسید

سوالات متداول هفته 10 بارداری

اندازه جنین در هفته دهم بارداری چقدر است؟

در این هفته جنین شما تقریبا 30 میلی متر و 4 گرم شده و به اندازه یک توت فرنگی یا لیموی ریز است.

آیا در این هفته تعیین جنسیت انجام می شود؟

در این هفته هنور نمی توان تعیین جنسیت را انجام داد اما به وسیله سونوگرافی صدای ضربان قلب جنین به وضوح شنیده می شود.

رابطه جنسی در هفته 10 خطرناک است؟

در این هفته احتمالا میل جنسی شما افزایش پیدا کند و نگران رابطه جنسی باشید اما اگر سابقه سقط جنین ندارید رابطه جنسی مشکلی ندارد.

 

نظر (21)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام.ازکی حالت تهوع واستفراغ تموم میشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته ۱۰ بارداری هستم خیلی بی اشتها هستم و هم نفخ شدید معده دارم لطفا راهنمایی ام کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته ٩ بارداری استم اما اونقدر علایم هایکه بعضی ها در دوران بارداری هفته ٩دارن من ندارم
یعنی طبعی است چون نگرانم چرا اینجوریم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام هفته یازدهم بارداریم هست و اول حاملگیم استراحث مداوم داشتم بازم ادامه بدم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

از هفته ی چندم جنین وارد شکم میشود?

This comment was minimized by the moderator on the site

وارد شکم؟؟؟؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید مطالبتون خیلی خوبه منم هفته ی دهم هستم ولی تا حالا هیچ سونویی انجام ندادم به نظرتون لازم بود برای قلبش برم دکترم گفت لازم نیست تا غربلگری سونو انجام بدی

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
برای دیدن قلب جنین باید سونو میشدین، الان هم میتونین برین دیر نیست.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من درهفته دهم بارداری هستم ده روزپیش خونریزی داشتم ولخته خون بزرگ ولی داروبهم دادن خونریزی قطع شد الان سه روزه بازم لک دارم ولی کمه رفتم سونو جنین سالم بود ولی ضربان قلبش ۱۱۱بود آیااتفاقی براش می افته یابااستراحت خوب میشم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
فقط استراحت کنین و استرس نداشته باشین همه چیزو بسپرین به خدا

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام در هفته 10هم بارداری هستم از دیشب ترشحات قهوه ای رنگ دارم خیلی قهوه ای مثل شکلات، درد سمت راست به صورت تیر کشیدن، سونو رفتم تو 8 هفتگی قلبه داشته وخارج رحمی هم نبوده به نظر شما چه اتفاقی برام افتاده؟ ؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
حتما به پزشکتون مراجعه کنین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
ممنون از مطالب مفیدتون
از آخرین روز پریودیم 66 روز میگذره، اما خودم مطمئنم از انعقاد نطفه 53 روز میگذره.
کی برای سونو غربالگری برم خوبه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
عزیزم تا غربالگری خیلی مونده شما حدود هفته هشت باید بری برا چک کردن تشکیل قلب جنین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من رفته بودم سونو بهم گفت 5 هفتشه ولی دکتر میگه 7 هفته محاسبه کدومشون درسته؟؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
معمولا از اولین روز آخرین پریودتون سن بارداری حساب میشه و اونی که دکتر میگه از روی اندازه ساک بارداری هست.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید. نزدیکه هفتاد روزه از پریودم میگذره اما پریود نمیشم دوبار آزمایش ادرار دادم که یکیش ده روز پیش بود اما جواب منفی بوده احتمال اشتباه شدن در آزمایش ادرار هست؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
آزمایش ادرار برای چی دادین؟ برای تایید بارداری باید آزمایش خون بدین

This comment was minimized by the moderator on the site

از هفته چندم جنسیت معلوم میشه????

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام هفته 16

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ممنون ازمطالب خوبی که دراختیارم گذاشتین

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/