مادر و جنین در هفته نهم بارداری | تبدیل قورباغه به انسان!

week-9 در هفته نهم جنین دو گرمی شما به اندازه آلبالو شده است!

شما در حال حاضر در هفته نهم بارداری خود هستید و جنین در حال رشد سریع و در امنیت کامل در رحم گرم شما به سر می برد. در این هفته جنین شما از شکل قورباغه در آمده و کاملا شبیه انسان است.

علائم هفته نهم بارداری

خستگی شدید

نگه داشتن جنین در رحم، از انجام هر کاری برای مادران باردار سخت تر است، به همین دلیل است که شما به عنوان یک مادر باردار، در سه ماهه اول بارداری خود احساس خستگی شدید خواهید نمود.

در این هفته ها نرخ سوخت و ساز در بدن شما و سطح ترشح هورمون ها به طور قابل توجهی افزایش یافته است. اینک، به همان اندازه هم سطح فشار خون و قند خون در بدن شما پایین خواهد آمد. اگر تغییرات به وجود آمده در بدن شما به عنوان یک مادر باردار محدود باشد، می توانید با آن ها کنار بیایید، اما به خاطر این که قبل میزان این تغییرات در بدن بسیاری از مادران خیلی زیاد است، بنابراین شما به طور مداوم خواهید گفت که "من خسته هستم." این، درست زمانی است که شروع احساس اثرات خستگی بارداری در بدن شما به عنوان زن باردار به اوج خود رسیده باشد.

پیکا

در هفته نهم بارداری اگر شما به عنوان یک مادر، در هفته نهم بارداری خود میل شدیدی به خوردن خمیر دندان، گچ، کاغذ و یا هر چیز ناخوشایند و عجیب و غریب دارید، اصلا نگران نباشید که در حال از دست دادن عقل خود هستید. این فقط پیکای دوران بارداری است که خواهد گذشت. اگر شما به اندازه کافی خوش شانس باشید، ممکن است ولع شما برای خوردن یک سیب سبز تازه، ترشی تند و بستنی بیشتر شود. معمولا برخی از زنان باردار ولع این دوره را در خود نسبت به خاک، مخصوصا خاک رس و یا نشاسته، پودر رختشویی، سنگ، خاکستر زغال چوب، ذغال، یخ، نشاسته ذرت، خمیر دندان، صابون، شن و ماسه، گچ، قهوه، جوش شیرین، و حتی سیگار نشان می دهند.

از بین رفتن شفافیت پوست

اگر شما به عنوان یک مادر باردار انتظار دارید که پوست صورتتان در دوران بارداری هم مانند دوران گذشته، شفاف و درخشان باشد، ممکن است با یک ناامیدی در این دوران و به ویژه هفته نهم بارداری خود روبه رو شوید.

متاسفانه، برخی از زنان در هفته نهم بارداری خود، با یک اختلال پوستی که با عنوان کلاسما شناخته شده است، روبه رو می شوند. این اختلال تیرگی پوست در بارداری افزایش می دهد، که معمولا "ماسک بارداری" نامیده می شود. عامل به وجود آورنده این اختلال، هورمون های استروژن و پروژسترون هستند، که باعث افزایش رنگدانه های صورت شده و منجر به تیره و مات شدن پوست در مادران باردار خواهد شد. به غیر از صورت می توان تغییرات قابل مشاهده ای را هم در پوست سینه ها، آرئول، لگن و اطراف ناف مادران باردار احساس کرد. خوشبختانه، انجام هیچ کاری در مورد این تغییرات پوستی لازم نیست، چون بعد از تولد نوزاد شما، این اختلال پوستی، به طور طبیعی و خود به خود از بین خواهد رفت.

تغییر وریدی در هفته نهم بارداری

در طول هفته نهم، کاهش قابل توجهی در مقاومت عروق بدن مادر به وجود خواهد آمد که منجر به شل شدن رگ های خونی او شده و منجر به مشکلاتی مانند هموروئید و واریس خواهد شد. ممکن است شما در میان زنان باردار، خوش شانس بوده وبتوانید از این مصیبت فرار کنید، چون انجام هیچ کاری بر عملکرد این موضوع تاثیر نمی گذارد.

همچنین، بهتر است دقت داشته باشید که جلوگیری از یبوست، اولین قدم برای مقابله با بواسیر در دوران بارداری است، چون اگر یبوست در زنان باردار به موقع درمان نشود، ممکن است بواسیر، برای همیشه در این زنان ماندگار شود.

به وجود آمدن نوسانات عاطفی

هفته نهم بارداری مانند این است که شما سوار غلتکی هستید که یک دقیقه در اوج شادی مادر شدن هستید و لحظه ای بعد ترس وحشتناکی شما را در بر می گیرد. در این دوران، بروز این احساسات و افکار وحشتناک که آیا شما به عنوان یک مادر، در آینده ای نزدیک هم می توانید به خوبی از عهده مسولیت مادری برای فرزند خود برآیید، امری بسیارعادی است.

دم تعادل هورمونی، تحولات بسیاری مانند بحران عاطفی در اوایل بارداری را در زنان باردار ایجاد می کند. لازم است بدانید که بدن شما هم به عنوان یک مادر باردار، مانند سایر زنان برای تطبیق خود با روند بارداری، نیاز به زمان دارد.هنگامی که شما گام به گام به سه ماهه دوم بارداری خود نزدیک می شوید، به زودی فراموش خواهید کرد که سه ماهه اول چقدر وحشتناک بوده است.

علائم هفته نهم بارداری

وضعیت بدن و رحم در هفته 9 بارداری

هر چند هنوز بارداری شما آشکار نشده و بزرگی شکمتان به چشم دیگران نمی آید، ولی شما ممکن است کمی فشار لباس های چسبان را در دور کمر و سینه های خود، احساس کنید. حالا رحم شما به سرعت در حال رشد بوده و داخل شکم شما به اندازه مشت خودتان نسبت به قبل از بارداری، بزرگ شده است و باید به اندازه یک طالبی یا خربزه کوچک شده باشد.

 هر چند وزن شما ممکن است که در این هفته از بارداری، زیاد بالا رفته باشد اما شما به زودی از ورم دست و پاهای خود، متوجه خواهید شد که این ورم بیشتر ناشی از جمع شدن آب در زیر پوست به خاطر وجود جنین در حال رشد در داخل بدن شما، است.

در این روزها، شما به عنوان یک مادر باردار تمایل نخواهید داشت تا سرتان را از روی بالش حتی برای یک ثانیه هم بردارید و یا پاهای خود را روی زمین بگذارید، زیرا اینک زمانی است که علائم بارداری در اوایل بارداری در اوج خود بوده و شما احساس خستگی شدید حتی بدون انجام کاری را خواهید داشت.

وضعیت جنین در هفته نهم

اکنون اندام های ضروری جنین شما مانند بافت ها و قسمت های مختلف بدن در حال شکل گرفتن می باشند، هر چند این اندام ها مجبور به ایجاد تغییرات دیگری هم قبل از تولد هستند. اینک او شبیه به یک نوزاد انسان شده است. در نهایت، دم انتهای او که در آخر ستون فقرات قرار داشت به طور کامل ناپدید شده است. در هفته نهم بارداری، ضربان قلب جنین در داخل رحم مادر به اندازه کافی قوی شده و قابل شنیدن در سونوگرافی رحمی جنین خواهد بود.

کدام اندام های چنین در هفته نهم بارداری تشکیل می شود؟

در ماه سوم بارداری، عملکرد قلب جنین شما در سطح بالاتری بوده و به چهار قسمت تقسیم شده است. دریچه ای در داخل قلب او در حال شکل گیری بوده و بهتر است بدانید که در حال حاضر، سرعت رشد جنین شما بسیار بالاست. اینک گردن او در حال شکل گیری بوده و به طور کامل دیده می شود. جنین می تواند سر خود را بلند کرده و یا به هر طرف بچرخاند.

با گذشت هفته نهم بارداری، سوراخ های توخالی در دو طرف سر او در حال رشد بوده و به سمت بیرون در خواهد آمد که گوش های فرزند شما را به وجود خواهند آورد. هر چند که پلک ها و چشم های او به طور کامل تشکیل شده اند، اما آنها معمولا بسته بوده و این پوشش تا لحظه تولد بر چشمان بزرگ و درخشان جنین باقی خواهد ماند. بینی جنین، در هفته نهم بارداری مثل دو سوراخ بر روی صورت او در حال شکل گرفتن است که بعدها با رشد کردن و بزرگ شدن این سوراخ ها تبدیل به بینی کامل خواهد شد.

با گذر هفته نهم بارداری هر چند دهان، روند رشد خود را طی می کند، اما زبان فرزندتان هنوز به طور کامل فرم نگرفته است و دندان هایی هم در داخل دهان او وجود نخواهند داشت. عضلات کوچک به اندازه کافی رشد نموده و اجازه حرکت قابل توجهی از اندام ها را برای جنین مهیا خواهند کرد. هر چند اندام های جنسی در هفته نهم بارداری رشد کرده ، اما هنوز هم تشخیص آن ها به عنوان پسر یا دختر بودن جنین، کار مشکلی می باشد.

اندازه جنین در هفته 9

در حال حاضر، جنین شما قابل اندازه گیری بوده و قد او در حدود 22-30 میلی متر می باشد و وزنش 2 گرم است. در حقیقت شما می توانید بگویید که نقطه عطف رشد جنین از لحاظ طولی در هفته نهم بارداری، رخ داده است. بهتر است در نظر داشته باشید که اندازه جنین شما به لحاظ چشمی مطابق با اندازه یک حبه انگور و یا یک آلبالو خواهد بود.

هفته نهم بارداری

سونوگرافی در هفته نهم بارداری

در این هفته طول جنین در شکم مادر از سر تا نشیمن گاه حدود ۲۰ میلیمتر است،اندازه ی سر بیش از نصف بدن جنین را تشکیل می‌دهد; فک فوقانی و تحتانی در صورت جنین قابل مشاهده است.

در نهمین هفته حاملگی سن بارداری جنین و تعداد ضربان قلب جنین و مقدار مایع امنیوتیک و وضعیت جفت و اندازه طول سرویکس قابل رویت است و تاریخ احتمالی زایمان هم می‌شود تعیین کرد.

در این هفته اگرچه اندام های جنسی مشخص شده اند اما به وسیله سونوگرافی هنوز نمی توان تشخیص داد که فرزند دلبند شما دختر است یا پسر.

مراقبت های هفته نهم

اگر هنوز برای مراقبت‌های قبل تولد جنین و بارداری اقدام نکرده‌اید; به پزشک یا ماما مراجعه کنید تا با انجام مراقبت‌های خوب، از مشکلات حاملگی و زایمان جلوگیری شود.

در اولین مراجعه شما، یک شرح‌حال دقیق از شما گرفته می‌شود و برایتان پرونده بارداری تشکیل می‌شود. در این پرونده تاریخ روز اولین روز آخرین قاعدگی شما برای تعیین سن بارداری ثبت می‌شود.

پس از درگیر شدن کل بدن مادر باردار با تغییرات هورمونی، شما مادر باردار می توانید تا زمانی که علائم سه ماهه اول کاهش یابد، مثل یک ملکه آن ها را درمان و کنترل کرده و در مراقبت از سینه های متورم خود با پوشیدن سینه بند، از آن ها خوب حمایت نمایید. اگر شما از سینه های متورم خود در این مرحله از دوران بارداری خوب مراقبت نکنید، آن ها ممکن است شکل خود را از دست بدهند و حتی ممکن است در سینه ها و پشت خود درد و ناراحتی احساس کنید.

هشدارهای هفته 9 بارداری

در هفته نهم بارداری شما باید موارد بسیاری را که از قضا ساده نیز هستند را رعایت کنید. برای اینکه بارداری آرام و راحتی داشته باشید حتما در به توصیه های زیر عمل کنید:

 • اگر خونریزی همراه با درد داشتید حتماً به پزشک مراجعه کنید.
 • اجسام سنگین را بلند نکنید. با سرعت از پله‌ها بالا نروید چرا که ممکن است موجب خونریزی شود. هنگام بالا رفتن از پله آرام این کار را انجام دهید و بعد از بالا رفتن از چند پله حتماً چند دقیقه‌ای استراحت کنید.
 • در هنگام نشستن برای آنکه فشار زیادی به بدنتان نیاید یک زیر پایی یا صندلی قرار دهید تا مشکلی پیش نیاید.
 • از خوردن هر نوع پنیر در بارداری پرهیز نمایید. بعضی از انواع پنیرها دارای باکتری خاصی می باشند که می توانند در خانم‌های باردار باعث ایجاد عفونتی به‌ نام لیستریوسیس شوند.
 • گرمای بیش‌ازاندازه مانند سونا و حمام گرم برای شما و جنینتان خطرناک است
 • استفاده زیاد برخی ویتامین‌ها مانند ویتامین A مانند استفاده زیاد از مکمل ویتامین A و خوردن زیاد جگر می‌تواند باعث سقط جنین شود
 • از استفاده از برخی مواد غذایی مانند ماهی‌های حاوی سرب و مواد غذایی کنسرو شده به دلیل داشتن مواد نگه‌دارنده جدا خودداری کنید.
 •  مصرف هر نوع از داروهای اعتیادآور و یا مواد مخدر مانند هروئین و کوکائین توسط یک مادر باردار، می تواند بر سلامت جسمی و روحی جنین او نیز اثر بگذارد، که در اصطلاح پزشکی به عنوان "سندرم سقط جنین" نامیده می شود.
 • شما ممکن است به عنوان یک مادر باردار، آزمایش های خاصی را در طول دوران بارداری خود تجربه نمایید که X-Ray می تواند بخشی از آن ها باشد. با این که به طور معمول و اصولی میزان اشعه ساطع شده از دستگاه اشعه ایکس بسیار کم است، اما امن ترین و عاقلانه ترین روش این است که برای جلوگیری از عوارض آن در طول سه ماهه اول بارداری خود از انجام این گونه آزمایشات خودداری کنید.

تغذیه در هفته نهم بارداری

به دلیل افزایش نیاز بدن به ویتامین‌ها، مصرف سبزی و میوه‌های تازه بسیار مفید است. با توجه به عدم میل به غذا خوردن باید توجه کنید دچار یبوست نشوید.

مصرف قرص یدوفولیک روزی یکی و مولتی‌ویتامین بدون آهن را ادامه دهید. خصوصاً اسیدفولیک یا یدوفولیک را به دلیل جلوگیری از نقایص لوله عصبی در جنین ادامه دهید.

از همه گروه‌های غذایی حاوی پروتئین و آهن و کلسیم و ویتامین‌ها باید مصرف کنید. منظور از رژیم غذایی مناسب پرخوری و مصرف بیش‌ازحد مغزها و پروتئین نیست; زیرا اضافه ‌وزن مادر همیشه باعث رشد جنین نمی‌شود.

هفته نهم بارداری

سقط جنین در هفته نهم بارداری

در هفته نهم بارداری احتمال بروز سقط جنین در بسیاری از زنان وجود دارد. اطمینان حاصل کنید که جنین ضربان قلب دارد. درست است که احتمال سقط جنین در این هفته وجود دارد اما این احتمال فقط 3 درصد است.

راهنمای پدران در هفته نهم بارداری

وقتی که شما به عنوان یک همسر و پدر آینده می بینید که شریک زندگیتان به دلیل داشتن ویار، از بعضی غذاها بیزار شده است و یا ولع مصرف چیزهای غیرمعمول را دارد و هر از گاهی، با عجله به دشتشویی می رود و اغلب اوقات هم ممکن است در مورد رشد جنین خود نگران است، اگر شما مرد عاقلی باشید، می توانید از مادر فرزندتان حفاظت نموده و حمایت همه جانبه خود را از او در این مرحله اعلام نمایید. در حال حاضر، در این دوران نوسانات خلق و خوی همسرتان هنوز ادامه خواهد داشت و شما نباید همسر باردار خود را عصبانی کنید. چون معمولا زنان باردار کسانی هستند که در مورد آنچه که به آنها گفته می شود، واکنش تندی نشان می دهند.

اگر اکنون همه چیز همراه با شریک زندگیتان خوب پیش می رود و هیچ آسیبی در داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری با او وجود ندارد، دیگر جای نگرانی نیست. ولی در برخی از موارد، متخصص زنان ممکن است پرهیز از رابطه جنسی را برای همسر شما توصیه کند که در چنین مواردی شما باید به شدت از دستورات دکتر پیروی نمایید. شریک زندگی خود را که در این مرحله تحت تغییرات جسمی و روحی فوق العاده ای قرار دارد، درک کنید.

توصیه های مذهبی در هفته 9

در ماه سوم تارهای صوتی به وجود می‌آیند ولی جنین قادر به ادای صوت نیست. قرائت سوره "آل‌عمران" در روزهای پنج‌شنبه و جمعه در این ماه سفارش شده است.

فرستادن 140 مرتبه صلوات با "عجل فرجهم" هم توصیه‌شده است. فراموش نکنید تا پیش از 4 ماهگی، پیش از هر نزدیکی، شما و همسرتان آیه 87 سوره‌ "انبیا" را بخوانید.

چک لیست کارهای مهم در هفته نهم

 • هزینه های زایمان خود را حساب کنید
 • یاد بگیرید که کدام روش‌های درمانی آبگرم مفید و کدام مضر هستند
 • برخی از کارهای زیبایی مناسب با بارداری را انجام دهید

سوالات متداول در هفته 9 بارداری

حرکت جنین در هفته نهم چظور است؟

در این هفته جنین داخل کیسه آبی شناور است و حرکات زیادی دارد اما به احتمال زیاد شما این حرکات را احساس نکنید.

لکه بینی در این هفته طبیعی است؟

در این هفته معمولا نباید لکه بینی داشته باشید در غیر این صورت باید به پزشک مراجعه و سونوگرافی انجام دهید.

در این هفته جنسیت جنین مشخص می شود؟

اگرچه اندام های جنسی جنین رشد کرده اند اما در این هفته هنوز نمی توان جنسیت را تعیین کرد.

اندازه جنین در هفته نهم بارداری چقدر است؟

اندازه جنین در این هفته تا 20 میلی متر نیز می رسد و این یعنی جنین شما به اندازه یک آلبالو است.

 

نظر (35)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من رحم درد دارم میترسم

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام ، من هفته نهم بارداری هستم ،چند روز پیش کمی خونریزی داشتم ولی با مراجعه به پزشک و سونوگرافی بچه سالم و نرمال بود و صدای قلبش رو شنیدم ،اما دکتر برام آنتی بیوتیک تجویز کردن ،سوال من در مورد مصرف آموکسی هست آیا میشه سر خود قطع کنم چون...

با سلام ، من هفته نهم بارداری هستم ،چند روز پیش کمی خونریزی داشتم ولی با مراجعه به پزشک و سونوگرافی بچه سالم و نرمال بود و صدای قلبش رو شنیدم ،اما دکتر برام آنتی بیوتیک تجویز کردن ،سوال من در مورد مصرف آموکسی هست آیا میشه سر خود قطع کنم چون میدونم برای جنین مضر هست؟

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

میشه جنین در هفته ۹بارداری باشه وضربان قلب سنو گرافی تشخیص ندهد؟ویا میشه جنین رشد کرداما ضربان قلب نداشته باشه یا بسیار کندباشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام تشکر از رهنمایتون
چراسن بارداری از روز اول پیریودی حساب میکنید.وقتی که لقاحی صورت نگرفته.وقتی سنو میریم سن جنین کوچکتر باشه ورشد نکردنش باعث نگرانی نمیشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

من هفته نهم.خستگی زیاد.سرگیجه.همش دراز کشیدم...وارد ۴ ماهگی بشم خوب میشه.خسته شدم??

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
علائم نسبت به ساختار بدن های متفاوت از هم هستن
کم کم بله رفع میشه ولی نمیشه دقیق گفت کی

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام.من هفته ی ۹هستم ومیکروب معده دارم دکترم میگه اصلا میوه و سبزی نخور. وهم یبوست دارم مگه میشه زن بارداراصلا میوه وسبزیجات نخوره ؟؟؟ چیکارکنم راهنماییم کنید لطفا.درضمن داروهایی هم واسه میکروب معده بهم داده

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
تجویز دارو در سه ماه اول بارداری نباید صورت بگیره مگر در مواقع نیاز ، توصیه میکنم به یک متخصص گوارش مراجعه کنین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته ۹ هستم چند روز ه علایمم تقریبا قطع شده البته هنوز درد سینه رو دارم و گاهی کمر درد سردرد و سرگیجه هم دارم اما تهوعم خیلی کم شده البته چون چند روز پیش لک داشتم نگران شدم البته بسیار جزیی و تمام ایا اگر خدای ناکرده قلب جنین از کار...

سلام من هفته ۹ هستم چند روز ه علایمم تقریبا قطع شده البته هنوز درد سینه رو دارم و گاهی کمر درد سردرد و سرگیجه هم دارم اما تهوعم خیلی کم شده البته چون چند روز پیش لک داشتم نگران شدم البته بسیار جزیی و تمام ایا اگر خدای ناکرده قلب جنین از کار بیفته علایم خاصی هست در این هفته ؟؟

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
ظهور یا حذف علائم بارداری طبیعیه و هر خانوم بارداری رو یه جور تجربه میکنه و همه علائم رو یه جا نمیبینین، نگران نباشین و فقط از بارداریتون لذت ببرین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ببخشید من الان در هفته ی نهم بارداری هستم ولی هیچ علائمی ندارم ولی دوهفته پیش درد کمر داشتم میترسم بچه چیزیش شده باشه تو رو خدا کمکم کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اصلا جای نگرانی نیست همه علائم بارداری یک دفعه نشون داده نمیشه و ممکنه اصلا علائم نداشته باشین، بدن ها واکنش های متفاوتی به بارداری نشون میده.

This comment was minimized by the moderator on the site

من خانمم هفته نهمه بارداريه. خيلي اذيت ميشه.
كلا بيحاله. حس هيچ كاري رو نزاره. ?
من اگه ميدونستم مامانمو انقدر اذيت ميكنم اصلا بدنيا نميومدم. ?

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
در سه ماه اول طبیعیه ، سه ماه دوم که بهش میگن ماه عسل بارداری اوضاع بهتر میشه و در سه ماه آخر باز اوضاع سختتر میشه، برای همینه که بهشت زیر پای مادران است.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
من هفته ۹بارداری ام .دور نافم درد میکنه یعنی جنینم در خطره؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نه هنوز که اتفاقی نیفتاده تا در خطر باشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من در ماه نهم بارداریم خیلی نفس تنگی دارم شیافت پروژسترون را اشتباه زدم الان عذر خواهی میکنم یبوست گرفتم و درد دارم باید چه کار کنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
حتما به پزشکتون اطلاع بدین.

This comment was minimized by the moderator on the site

باسلام
ببخشید درسته که اندازه رحم در هفته نهم بارداری "دوبرابر"میشه؟
با این حساب اندازه رحم 86 در 49 در سونوگرافی،اندازه رحم در حالت عادی(غیربارداری)هست درسته؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام هفته نهم بارداری هستم ویبوست شدید گرفتم آلو انجیر خوردم بدترشدم یه راهنمایی کنید لطفا

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
آب زیاد بخورید ، خاکشیر رو توی آب گرم بریزید درشو بذارید یه ربع دم بکشه هر روز ناشتا میل کنید، سبزیجات زیاد مصرف کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام منم هفته نهم هستم ودوقلوباردارم..دوسه روزه ویاروتهوع شدیدم کم شده دوسه هفته بوداصلاهیچی نمی تونستم بخورم کوچکترین بویی حالموبدمی کردم طوری شده بودکه صبح پامی شدم خودمومی دیدم وحشت می کردم پای چشمام گودوسیاه سیاه شده بود...
ولی الان خیلی...

سلام منم هفته نهم هستم ودوقلوباردارم..دوسه روزه ویاروتهوع شدیدم کم شده دوسه هفته بوداصلاهیچی نمی تونستم بخورم کوچکترین بویی حالموبدمی کردم طوری شده بودکه صبح پامی شدم خودمومی دیدم وحشت می کردم پای چشمام گودوسیاه سیاه شده بود...
ولی الان خیلی بهترم ی کمی دارم رومیام...می ترسم که مبادامشکلی باشه...دکترم می گفت طبیعیه حالت اینقدربدباشه به هرحال دوتاجفت درحال تشکیله

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته ی نهم بارداری هستم دوروزه حالت تهوع ندارم قبلش حالم خیلی بد بود الان نگرانم ممکنه مشکلی باشه؟س

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
علائم بارداری در طول دوران بارداری زیاد و کم میشن اگر خونریزی ندارید نگران نباشید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من الان هفته نهم هستم خيلي حالت تهوع دارم جيكار كنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام این حالت طبیعیه، خوندن مطلب لینک شده میتونه کمکتون کنه. فقط روش کلیک کنید.
https://mamanam.com/23

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وقت بخير
يه سوال داشتم لطفاً منو راهنمايي كنيد
من ٨ هفته و ٢ روزمه خواستم ببينم من الان داخل ٩ هفته ام يا هشت هفته محسوب ميشم؟
ممنونم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
شما دارین نه هفته رو پر میکنین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هشت هفته و سه روز هستم يعني الان تو هفته نهم هستم يا هشتم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام شما دارید هفته نهم رو پر میکنید.

بارگذاری بیشتر ...

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/